TV OMROEPPLANNEN MET SPOREN VAN ARMOEDE de stad en dokter Moore NCRV-directeur mr. Van der Veen Najaarsbeurs verwacht bevredigende handel DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1967 Thierry zondag voor het laatst (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De 32ste afleve ring van het jeugdfeuilleton Thierry wordt zondagavond meteen de laatste. Isabella en Thierry willen graag trouwen, maar ïsabelle is zo nobel om zich te realiseren dat zij als arm dorpsmeisje geen recht heeft, zich van zo'n voorname bruidegom te Daarom zal zij voor drie jaren hof dame worden bjj prinses ïsabelle van Frankrijk en haar vergezellen op de lange reis naar Milaan. In die tijd zal. zij zich wel tot een waardig? edel- vrouwe opwerken. Zonder kleerscheu ren gaat het natuurlijk niet en dus worden de beide Isabelle's door ban dieten gevangen genomen. Het dorpsmeisje speelt een handig spelle tje om de boeven te misleiden ?n zo wordt het „eind goed, al goed". De NTS konlt pas op 1 oktober terug met een nieuwe jeugdserie voor de zondagavond en die verhuist dan weer naar Ned. 2, 7 uur. Clive Epstein volgt broer op LONDEN In alle stilte is giste ren de impresario van de Beatles en andere Britse populaire artiesten, Brian Epstein, in Liverpool begraven. Het nieuws kwam als een ver- assing, omdat eerder bekend was gemaakt dat de gerechtelijke autoriteiten in Londen pas in de ochtend het stoffe lijk overschot vrij hadden gegeven en dat de begrafenis vandaag zou plaatsvinden. Inmiddels heeft het impresariaat van Epstein, „Nems Enterprises", be kendgemaakt dat Brians 30-jarige broer Clive de leiding over de orga nisatie zal overnemen. De enige vertegenwoordiger van de lichte muze bij de begrafenisplechtig heid was Gerry Marsden van de groep „Gerry and the Pacemakers", één van de oudste vrienden van UTRECHT Op een kruispunt in Overvecht is gisteravond mevrouw A. Attekun-Steenhof (53) uit Utrecht met haar brommer door een personenauto aangereden. Zij (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Wat triest en gans verstoken van zjjn ver maarde vurigheid heeft NCRV- directeur mr. A. H. van de Veen in de persconferentie van zyn omroep de huidige stand van zaken in het Hilversumse aan geduid. „De omroepplannen dragen sporen van armoede. Er is niets verbeterd sinds verleden jaar toen wij al in bittere geldnood zaten, de toestand is alleen nog slechter geworden. Ik heb ge lezen over een geheim rapport aangaande verschraling van de programma's: zelf heb ik het niet gezien, maar het zal wel juist zijn en niemand in Hilver sum, die het feit ontkent. Er moet iets gebeuren, zó kan het niet verder." Indien man zou denken, dat de omroepen juichen over de omstan digheid dat zij (de vier groten al thans) tien uren radio per week (met ingang van 1 oktober a.s.) moeten offeren aan NRU, TROS en nieuwe kleine zendgemachtigden, nu de lamp zo voorover hangt, dan is dat misgerekend. „We vin "en dat integendeel hele maal niet prettig", aldus mr. Van de Veen, die na een kort inleidend woord van voorzitter dr. Ozinga de leiding van de conferentie overnam, „dat schaadt de opbouw van ons to taalprogramma. We zouden er liever uren bij hebben, want de verhoudin gen tussen A-, B- en C-omroepen die volgens wettelijke regeling behoren te staan als 5:3:1, zijn helemaal zoek, nu de NRU zo'n hap zendtijd krijgt en kleine omroepen aan minima zijn gebonden. Bovendien wordt bij ver mindering van zenduren onze portie uit de luisterpot nog kleiner, die wordt immers naar rato volgens het aantal zenduren verdeeld. Wij hou den bij dat alles onze vaste kosten voor personeel en eigen medewer kers. Bezuinigen moeten wij dus op de programma-inhoud en op het aan trekken van losse medewerkers die wij altijd nodig hebben." „Maar er staat bij de regering een potje op het vuur en als de deksel er af gaat konden er wel eens verrassin gen tevoorschijn komen", aldus mr. Van de Veen op voorspellende toon: „Ik zeg bijv. niet, dat de luistergel den dezelfde zullen blijven en dat geldt ook wel voor de kijkgelden. En misschien wordt de luisterpot ook op andere wijze versterkt. De regering is met ons in gesprek. Al zouden de zaken niet op korte termijn reëel in orde komen, het is ook niet erg of je eens je begroting overschrijdt. De om roepen hebben nog zij het slinken de reserves, maar de NRU heeft niets achter de hand en daarvoor moet een voorziening worden getrof- Zuchten Er was meer voor mr. Van de Veen, om over te zuchten. Natuur! 'k de toevoeging van de zeven kleine zendgemachtigden, die vooral het ra dioprogramma zullen belasten met „nog al meer gesproken woord" en een grote zorg betekenen voor de coördinatie. Dan: zijn geliefde nachtuitzendin gen. „Ik geloof dat ik het stokpaardje nu maar aan de kant zal zetten om er geen nachtmerries van te krijgen". Voorts, in antwoord op vragen, over de gebrekkige distributie van stereofonische radiouitzendingen, die immers altijd nog alleen maar door luisteraars „binnen het bereik van de zender Lopik" kunnen worden opge vangen: „Ik vind dat altijd een chagrijnige aankondiging en een vervelende aan gelegenheid. Ik ben bezig de NOZEMA er een nota over te sturen of het nu niet eens op kan schielrn met de zenders. Voor de programmamakers is het ook een harde zaak. Zij doen hun best zoveel mogelijk goede ste reo te verzorgen en de ontvangst blijft maar gering". Over het ledental van de NCRV ditmaal geen bescheiden trots op vooruitgang: „Ik kan zeggen, dat het ongeveer net zoveel bedraagt als ver leden jaar om deze tijd. Gc n achter-, uitgang dus." TROS opgenomen in omroeokoor (Van c e radio- en tv-redactie) Geen pessimisme bij bedrijfsleven HILVERSUM De kat is uit de boom gekeken en de TROS is langza merhand gewend in omroepkringen. Zij is opgenomen in het brede koor van de manifestanten en haar verslag gevers draaien mee in de gezamen lijke berichtgeving. Zo het is nu Rob Funcke, die voor TROS. KRO en NCRV naar Zweden reist om daar rond te kijken als zondag a.s. het „Uur H" voor het verkeer aanbreekt: het gehele verkeer wordt dan stilge legd en na korte tijd weer op gang gebracht. Dan heeft zich in die tijd de ommekeer voltrokken en wordt er niet meer links, maar rechts gehou den. Men vermoedt dat zich die dag wel opstoppingen, vergissingen en an dere narigheden zullen voordoen, maar je kunt nooit weten, hoe handig de Zweedse automobilisten zijn! Rob Funcke zal er radioverslag van geven: zaterdagavond in KRO's „Echo" over de voorbereidingen (het verplaatsen van de verkeersborden bijv.), zondagavond voor eigen om roep om 11.40 uur en maandagoch tend in de NCRV-Radiokrant ovei het begin van de eerste „rechtse' werkdag. Kinistc- - '-pttïïcl (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Over de resul taten van de komende najaars beurs van 4 tot 12 september a.s. bestaat bjj het bedrijfsleven geen pessimisme. Weliswaar zal de invloed van de algemene economische situatie zich laten gelden, maar de algemene ver wachting is. dat er weloverwo gen gekocht zal worden op een bevredigend niveau. I B(j de introductie van de nieuwe betirs sprak gistermid dag de heer H. Zeiler, direc teur van de N.V. Gerofabriek, dit oordeel uit. De najaarsbeurs zal ditmaal een oppervlakte van netto 20.000 m2 om vatten met uitsluitend gebruiksgoede ren afkomstig van 1.369 firma's uit 29 landen. Het Nederlandse bedrijfsle ven telt 735 inzendingen. Een bijzonderheid is nog. dat gelijk tijdig met de najaarsbeurs nog vier vakbeurzen hun poorten zullen ope nen, namelijk van 4 tot 8 september de internationale vakbeurs voor wo ningtextiel Inter Decor in de Bern- hardhal, de vakbeurs toelevering meubelindustrie, van4 tot 8 septem ber in de Marijkehal, de verlich- tingsvakbeurs S-70 (van 4 tot 12 sep tember) in de Margriethal en de vak beurs Reclame 1968, ook van 4 tot 12 september. De verlichtingsbeurs is ook op de avonden van 4, 5 en 6 september geopend en bovendien op zondag 10 september. Opmerkelijk blijkt op het ogenblik de gang van zaken in de sector wo ningtextiel. In zijn toelichting op de vakbeurs voor woningtextiel vertelde drs. W. G. H. Garritsen, dat deze bedrijfssector zich zeer gunstig on derscheidt van vele andere sectoren. Per jaar wordt in Nederland onge veer 750 miljoen aan woningstoffe ring (dus zonder meubelen) gekocht. De vloerbedekking speelt daarbij een grote rol. Per hoofd van de bevolking wordt per jaar 2,2 m2 vloerbedekking ge kocht. terwijl dit cijfer in België. Duitsland en Engeland resp. slechts 0,53 m2. 1.09 m2 en 1,65 m2 is. In 1970 verwacht men in ons land een ver bruik van 3 m2 per hoofd. Morgen wisselen radiozenders HILVERSUM Morgen, 1 septem ber, is het weer zover: de vier maan den zijn om en dus wisselen de om roepen van radiozender. AVRO en VARA plus zendgemachtigden die da gelijks hun zendtijd delen gaan naar Hilversum I. NCRV. KRO e.a. vindt men via Hilversum II in de ether. VPRO en TROS. die nu nog hun zendtijd op beide Hilversummen heb ben, schuiven op 1 oktober in hun geheel naar resp. Hilversum I en II. Op Hilversum III blijven zowel NRU als alle andere omroepen verschijnen. Zaterdag Verticaal 1. plaats in Gelderland 2. ingang. 3. punthoed. 4. ruk, haal. 5. eikenschors. 6. muzieknoot. 7. naar verhouding (volks taal). 12. moderne vorm van beeld- telegrafie (afk.). I 9. 11. aanw. voornaamw. I 10. 10. telwoord. 11. 9. godin van de jacht. 12. 3. plaats in België. Oplossing vorige puzzel. Hor.: 2. Marie, 7. kanon, 8. reden, 9. Tiber, 10. aap, 12. man. 13. bes. 15. ste no, 17. emelt, 19. To, 20. ik, 21. Edens, 24. aleer. 26. nor, 27. tel, 29. rek, 30 le der, 32. kapel. 33. Eerde. 34. stère. Verticaal: 1. patat, 2. mot, 3. animo. 4. Irene, 5. eer. 6. hemel, 10. Assen, il. Peter, 13. beker, 14. sterk, 16. non, 13. mil, 22. donar, 23. stelt, 24. aleer, 25. Eelde, 28. ed, 30. les. 31. ree. Nu de NCRV met de KRO is over eengekomen de gemeenschappelijke zendtijd zo te verdelen, dat beide om roepen elke dag langer of korter via de „grote" Hilversumzender in de ether zijn, is de NCRV voor wat be treft de zaterdag tevreden met de ochtend. Van overheidswege is er op aangedrongen, dat een van de drie zenders die ochtend geen lichte mu ziek zal laten horen. De NCRV had dat al geaccepteerd voor Hilversum III (sinds mei). „Nou vooruit, dat zul len wij dan wel waar maken", had zij gezegd. Aangezien VARA en KRO op zater dagmorgen vaste amusementspro gramma's hebben, komt de NCRV op Hilversum II (later dus weer I) met een muzikaal gerichte uitzending van Hierover hadden wij na de perscon ferentie een gesprek met Nico Dek ker, hoofd muziekafdeling van de NCRV. „Wij vullen tussen 7 en 8.30 uur de minuten tussen de gebruikelijke nieuwsuitzending, de dagopening en het programma Te Deum dat blijft tussen 8.10 en 8.30 uur, op met licht-aanspreekbare serieuze muziek. Tot 9.15 uur is er dan de vrouwen- uitzending „Tussen de bedriiven door" en dan begint ons ochtendvul- lend programma Muzaïek. Dat houdt in: gemakkeliik te beluisteren klassie ke en semi-klassieke muziek, vocaal en instrumentaal afwisselend. Zoiets als nu „Promenade der prominenten" „Phia Berghout zal verder elke week een gesprek hebben (dat muzi kaal wordt geïllustreerd) met een Ne derlandse toonkunstenaar(es) en een maal zal zijzelf door iemand anders worden geïnterviewd. Wij geloven hiermee een interessant programma te bieden voor degenen die niet zo dol zijn op lichte muziek." Liefhebbers „Rekent U op veel luisteraars?" ..O nee, alleen op de liefhebbers. Wij hebben op Hilversum III al een soort peiling gehad. We hebben niet één brief met protest gekregen, wél enige met adhesiebetuigingen. Maar we mikken niet op een miljoenenpu bliek, dat gunnen wij VARA en KRO bij hun amusement. Wij richten ons op de anderen en dat zijn er h-?us duizenden. En we doen het graag." „De NCRV heeft door de verminde ring van haar zenduren ook wat moe ten besnoeien op de lichte muziek. Dat lijkt echter meer dan het is, om dat Hilversum III aan de luchtige kant moet blijven. Op die zender ge ven wij 11 uren per week amuse mentsmuziek... en als U alles bij el kaar telt, is 32 pet. van ons gehele muziekprogramma ter ere van de lich te muze. dat is toch niet aan de magere kant, zou ik zeggen". Aart Staartjes in „Woord voor voord" (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Zondagavond a.s. om 7.05 uur op Ned. 1 begint de nieuwe reeks Bij bel vertellingen voor kinderen „Woord voor woord". Dit programma gaat hiermee het vierde seizoen in. Het verheugt zich in rui me kijkdichtheid. De kerkelijke zendgemachtigden hebben voor de nieuwe reeks, die begint bij het boek Genesis, de ac- - teur Aart Staartjes als presentator 'OllgeiUK gekozen. door AffOthu Yountf Een charmant meisje danst in de Tsjechische Mon tr eux-bij drag e „Auto-Revue", waarin de fantastische geschiedenis wordt gespeeld van een jonge klokken maker, die het niet laten kan, van ieder uurwerk een speeldoos te maken. Dat kost hem zijn klanten en daarom zoekt hij een andere baan. Hij komt terecht in een garage, maar weer wil overal muziek uit halenzelfs uit de benzinepomp. Als het eenmaal zo ver is, blijken alle autosignalen artistiek ermee in te stemmen en is de hele stad voor muziek, dans en vrolijkheid gewonnen. De Tsjechen hebben al eerder blijk gegeven van een apart soort humor en verrassende cameratrucs. Die komen ook te pas bij de aardige show, vanavond bij de VARA op Ned. 2 te zien. VANAVOND JE ZIÉN Ned. 1 NCRV 7.30 uur humor van vroeger (film). 8.20 uur actualiteiten. 8.45 uur candidaten voor finale Rodeo. 8.55 uur tv-spel „Mandjes uit Mexico". Ned. 2 VARA 8.05 uur aflevering Coronation Street. 8.55 uur actualiteiten. 9.20 uur Auto-Revue, Tsjechische inzending voi Montreux '67. 9.50 uur film over oude volksliedjes (herhaling). VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV Vocaal Ensemble zingt. 8.30 uur amusementsprogramma uit de Prot. Mil. Club in Nunspeet. Cor Kee bespeelt het orgel van de Utrechtse Nicolaïkerk. Herman Schey zingt liederen van Brahms. Hilversum II AVRO uur (IKOR) gedichten over de Heilige Geest. uur kunstkroniek. uur klassiek concert, stereo. uur nieuwe platen in Discotaria. 7.30 t 10.45 i 11.15 i 39 Dokter Moore liep langzaam de zonnige slaapkamer van Nathaniel Norton door, terwijl hij de verschillende voorwer pen bekeek. Dit deed hij vaak als hij bij patiënten was, dan hoefde hij niet nauwkeurig te onderzoeken, maar hij voeld® dat. Norton, die hem van zijn ruststoel uit gade sloeg, be greep dat dit een tactiek was. Nortons hoofd in silhouet tegen het raam, stond ernstig, door de scherpe lijnen van kin en nek had het iets van een roofvogel. Een strak verband lag als een bosje witte veren achterop zijn keel en zijn handen, die op de stoelleuningen rustten, waren broodmager. Het hinderde hem, hij ging tegenover Nortons stoel zitten. „Je ligt hier lekker, Nat?' Nortons antwoord kwam hijgend. Het gaas dat de opening in zijn luchtpijp afsloot bewoog erdoor. Hij had kanker in het strottehoofd en de stembanden waren weggenomen. Het vreemde onnatuurlijke geluid was eigenlijk verschrikkelijk. Moore vatte het als een instemming op. Een breitas die van Ianthe was. hing over de stoelleuning, hij kneedde de zachte wol en hij dacht eraan of hij niet iets kon zeggen dat Norton vertrouwen gaf. „Nat, je moet meer uitgaan. Ga rijden met Ianthe. Rijd zelf eventueel. Je hoeft hier niet opgesloten te blijven. Trek die vervloekte badjas eens voor een poosje uit." Norton schoof heen en weer in zijn stoel, reikte naar een lei met een griffel die daar aan was bevestigd en schreef. Moore kreeg er kippevel van toen hij de griffel over de lei hoorde krassen. Norton hield hem het leitje voor. Met grote, wild uiteenlo pende letters had hij geschreven: „Geen zin" .Hi j keek Moore met een woeste blik aan, greep opnieuw de lei en scheef er nog bij: „om te gaan rijden." „Waarom ga je dan niet naar de studeerkamer? Dat is gemakkelijker voor Ianthe, dan hoeft zij niet telkens de trap Nat nam een vochtige doek uit een schaaltje op de tafel naast hem, veegde het schoon, schreef en liet het zien. Er stond op: „Dat kan Ianthe niét schelen." „Ik ben er zeker van dat het haar wel kan schelen, Nat, maar hoe het ook zij, ik zag je liever niet in deze kamer." Dit keer schreef Norton kwaad, de lucht floot uit zijn keel. „Wat heeft het voor nut?" Hij gaf Moore nauwelijks de tijd om te lezen wat hij geschreven had. Onmiddellijk wiste hij weer uit en schreef: „Het rapport van het laboratorium moet al terug zijn- Wat is de uitslag!?" Hij had er nog een uitroepteken achter gezet om zijn woorden kracht bij te zetten. Terwijl hij het leitje nog vasthield, trok hij de open hals van zijn hemd omlaag, even beneden het sleutelbeen waar een kleine, gedeeltelijk genezen wond zat. Moore onderdrukte een zucht en zei met een nonchalante houding „Dat is een vetgezwel, dat heeft Howard je al gezegd." Norton veegde de lei schoon en schreef langzaam: „Nee." Hij liet de lei echter op zijn knieën en keek Moore met een rustige ernstige blik aan. Alle spot was verdwenen. Moor® keek terug in de bruine ogen die heel vreemd, mooi waren. De ogen stonden droevig en schenen bodemloos. Zij keken elkaar een poosje aan en toen kreeg Moore het gevoel dat hij zijn ontroering moest verbergen. Daarom stond hij op en liep naar de tafel waarop een vaas stond met strobloemen. Met zijn rug naar Norton ging hij er ritselend met zijn vingers langs en plotseling, als door een wesp gestoken trok hij zijn hand terug. Het geluid deed hem denken aan verlaten en winderige velden in het najaar. Hij liep terug naar Norton, voelde meer genegenheid voor hem dan ooit en wilde dit laten blijken. Hij stond op het punt een hand op Nortons schouders te leggen, toen hij zag dat er een verandering was ontstaan. Wat er even tevoren ook tussen hen mocht zijn geweest, het was verdwenen en Norton had zich weer helemaal in de hand. Het hoofd was opgeheven, de hals lang en naar voren gerekt. Hij keek voldaan hoe vreemd en ongeloofwaardig dit ook mocht zijn. Moore voelde zich beledigd, onheus bejegend. Hij stond er hulpeloos bij en dacht aan genoegdoening, maar in vre desnaam waarvoor? Omdat hij slim genoeg was om hem te laten liegen? Omdat hij voor het aangezicht van de dood zijn oude ironische houding, zijn twistzieke onafhankelijk heid wist te bewaren? Moore voelde zich plotseling afgemat, ontmoedigd. Hij zag als een berg op tegen de medisch® diensten die men van hem verwachtte. Hij keek op Norton neer, voelde al zijn oude afkeer, maar vermoeider, passiever, alsof alle vitaliteit uit hem geweken was. Hij werd er zich van bewust dat de pauze te lang werd. Hij zei dus: „Ik moet gaan, Nat." Als afsluiting stak hij zijn hand uit. Norton stond half op, drukte slap en onverschillig de hand. Moore liep wat links de kamer uit, terwijl Norton de ceintuur van zijn badjas met een hoekig en vijandig gebaar aantrok. Wordt vervolgd Schildpad Een Italiaans lil oorzaak echtpaar raak te ernstig ge wond bij een 'II ongeluk, doordat een schildpad die ze van vakantie hadden meegeno men onder het rempedaal was ge kropen. De auto schoot uit de bocht en botste tegen een muur. De bestuur der had voor de bocht geen vaart kunnen minderen doordat zijn rem geblokkeerd was. TELEVISIE VAYWO.Al» HAIHO >IORf«F\ STER: 19.56 Re- Heerlen. Achter het ^Mededelingen^ voor 'and- bouw. 12.40 Sportrevue. lal. KRO/RKK Kildare. 20.41 Klassieke gewijde rr :r.r. 10.30 Geef de Bijl Ui ln bouw. :e!spoKUl4 05 Promenade oordracht .00 Voor oudere lulste- Schooiradio. gedichten. 15.30 1 lichte" grammofoonmu- I Nieuws. 12.02 Uil de 14.02 Uit de buiten- 41. Op het politiebureau i ordt ook al ijverig mu ziek gemaakt. De vriendjes wachten een poosje. „In specteur: hoor eens!" zegt Stikkeltje ongeduldig en trekt hem aan zijn mouw. Het helpt niets! „O, ja, we moeten eerst muziek maken!" herinnert zich Stikkeltje. Ze zetten de plaat maar weer op. „Stop, genoeg, wat willen jullie, kleine vreemdelingen?" vraagt de inspecteur Stikkeltje vraagt het adres „Orgel- wjj zijn ENIGE DAGEN UITSTEDIG WEGENS steegje Nr. 11 zegt de inspecteur en vlug ver- MUZIEKCONCOURS!" staat er op. „Zou je er bordje achter het raam! nlet wanh°P*B van worden?!" zucht Stikkeltja.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7