Synode heeft kritiek kanselboodschap op IBRAIFFEISENBANK j ZENDINGSKALENDER Vietnam: Gemeentetoerusting niet op giftenlij st Nieuw programma met eisen van studenten van een Hou zee kameraad!: boeiend en vluchtig aspecten tragedie Uw probleem is het onze.... Uitgever aangeklaagd: schending briefgeheim DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1967 Een ivoord voor vandaag Ieder mens kent zijn moment van zwakte, het momentwaarop de twijfel, de onzekerheidhet wint van hel geloof. Laten we het maar niet ontkennen. Trouwens, het behoeft niet altijd in het nadeel van de mens te worden uitgelegd. Ook zwakte kan het bewijs zijn, dat men sterk met het geloof „bezig" is. Kijk naar Johannes de Doper. In de kerker gezeten zendt hij discipelen uit om Jezus de vraag te stellen: „Zijt Gij het, die komen zou, of hebben wij een ander te verwachten?" (Lucas 7 18). Johannes wist zelf het antwoord best te geven. Kijk naar Sara: „Ik nog een zoon, op die leeftijd?" Kijk naar Thomas: „De Here opgestaan?" Zwakke momenten. Ze mogen er zijn, mits ze en dat gaat altijd met strijd gepaard worden overwonnen. Want tegenover het: Zou het echt waar zijn?, staat het krachtige getuigenis van zovelen, beschreven in de Hebreeën brief: Door het geloof Zijt Gij het, die komen zou? Door het geloof leren wij, in weerwil van alles, daar volmondig ja op zeggen. We lezen vanavond 1 Samuel 18 vers 17 tot 30. LUNTEREN De concept verklaring „Vredesweek 1967" heeft op de gereformeerde sy node ernstige kritiek ondervon den. Enkele synodeleden heb ben al voorgesteld, om als Gere formeerde Kerken met een eigen boodschap te komen. Een lid meende, dat deze concept verklaring voor de Gerefor meerde Kerken aanleiding moet zijn, om de voorlopig toegezeg de medewerking aan de vredes- week in te trekken. Van 8 tot 15 oktober organiseren een aantal kerken (waaronder de Rooms-Katholieke, de Nederlands Hervormde en de Gereformeerde) een vredesweek. Het interkerkelijk beraad, dat deze week voorbereidt, heeft een verklaring opgesteld, met het verzoek deze op 8 oktober van de kansel voor te lezen. Ook de vre- deskrant, die in opdracht van dit in- Belijdenis-examen voor studenten uit Open Brief-kerken (Van c t kerkredactie) KAMPEN Nog voor xij aan hun theologische studie beginnen zullen jonge mensen uit de vrijgemaakte Ge reformeerde Kerken eerst een exa men moeten doorstaan waarbij hun belijdenis wordt getoetst. Dit examen geldt echter niet voor alle aankomende studenten, slechts voor hen die uit gemeenten komen die achter de zogenaamde „Open Brief" staan. Dit werd besloten door de senaat van de Theologische Hogeschool van de vrijgemaakte Gereformeerde Ker ken. De senaat bezon zich ook op de vraag wat er moet gebeuren met jon geren die komen uit plaatsen waar twee vrijgemaakte kerken zijn. Besloten werd dat attestaties uit beide kerken aanvaard zullen wor den zolang een van beide niet is aan gewezen door een meerdere vergade ring als de echte vrijgemaakte kerk. Deze besluiten van de senaat van deze Theologische Hogeschool zullen worden voorgelegd aan de curatoren van het school, zo blijkt uit een kort verslag van de vergadering van cura toren. Het verslag meldt niet wat hun reactie is. Ds. F. GTh. Nicolaï overleden COTHEN In de ouderdom van 69 jaar is overleden ds. F. G. H. Nicolaï. emeritus predikant van de Nederlandse Hervormde Kerk. In 1924 werd ds. Nicolaï hulpppredi- kant in de Utrechtse Oranjewijk, ter wijl hij datzelfde jaar predikant in Voorhout werd. Vervolgens stond hij te Jutfaas (1929). Domburg (1936) en Vleuten (1947). Na zijn emeritaat in 1963 verleende ds.^Nicolaï bijstand in het pastoraat te Jordan stierf geen gewelddadige dood NEW YORK Een sectie op de in Praag om- het leven gekomen vi ce-president van een Joodse hulp organisatie. Charles Jordan, heeft geen bewijs opgeleverd voor een gewelddadige dood. Het onderzoek naar de dood van Jordan werd geëist omdat men dacht dat hij werd vermoord. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Sint Laurens (Z.)vic. A. J. A. Ruys te Den Haag; te Loon op Zand (toez.): C. Treure te Hasselt; te Birdaard en Reitsum: I. D. Dijk te Vierhuizen-Zoutkamp; te Hoek v. Holland: A. Westra te Rhenen; te An- jum: J. J. Winckel te Foudgum. Bedankt voor Westbroek: G. Broers te Dinteloord. GEREF. KERKEN Beroepen te Midwolda (Old.) en te Bellingwoldckand. drs. K. Dijk te Amsterdam, die geen verdere beroe pen in overweging kan nemen; te Hoorn: E. J. Oomkes te Leeuwarden: te Varsseveld en Siddeburen: F. de Jonge te Emmercompascuum; te Lop- persum: R: Ypma te Amersfoort. Aangenomen naar 't Harde: G. Brinkman te Kampen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Oud-Beijerland: A. W. Verhoef te Barneveld. (Van een onzer verslag geefsters) Illustraties en formaat van de nieuwe zendingskalender voor 1968 zijn afgestemd op die van de Gereformeerde Kerken van dit jaar. Zoals wij al meedeelden is de kalender voor het eerst het resultaat van samenwerking tus sen de hervormde en gerefor meerde zending. Ditmaal brengen de tekeningen het hedendaagse werk van de zending in beeldterwijl de gere formeerde kalender van verleden jaar bijbelse voorstellingen af beeldde. De kunstenaars Jenny Dale noord en Bert Bouman zijn et goed in geslaagd een interessante kleurige kalender samen te siel- Op de foto is de eerste plaat weergegeven: een tekening van Jenny Dalenoord, die het onder wijs van de zending voorstelt. En kele andere onderwerpen zijn: het wajangspel in dienst van het Evangelie, avondmaalsviering >n de open lucht en landbouwverbe- terkerkelijk beraad door het her vormd persbureau werd opgesteld, ontmoette ernstige kritiek. Enkele synodeleden kwalificeerden het als PSP-propaganda. Zinnen in de concept-verklaring als „De kerken rekenen het tot haar plicht, in trouw aan de boodschap van de Heer te getuigen, hoe juist in onze tijd de vrede als hoogste men selijke opdracht voor ons staat" ont lokten opmerkingen als „Dit gaat ten koste van de centrale boodschap van het evangelie" (ds. D. van Enk), „De vrede van Christus verspelen wij door deze vrede, die wij maakten, te propageren" (drs. G. Y. Vellenga), „de kerk van Jezus Christus ten enenmale onwaardig" (ds. C. H. Ap- Men zag in de boodschap niets te rug van de vrede, die Christus aan de zijnen geeft. Ds. D. van Enk zag in de boodschap en de krant een meedoen aan de mode. om alleen maar naar Vietnam te kijken en daar de Amerikanen voor de voeten te lo pen. Ds. J. van der Schaft zei, dat als hij deze boodschap in de kerk voor zou moeten lezen, hij genoodzaakt zou zijn, haar in de preek te bestrij- Drs. K. G. Idema, tot voor kort lid van deputaten voor bestudering van het oorlogsvraagstuk, wees er op, dat juist de gereformeerden in het inter kerkelijk beraad met het voorstel van een kanselboodschap kwamen. Het bijzondere zou niet zozeer de inhoud, als wel het feit, dat de ker ken dit samen zouden doen, zijn. Men moet er dus niet te veel van ver wachten. Het gaat hier niet om de vrede, die Christus de zijnen geeft, maar de vrede tussen de volken en wat Hij daarvan zegt. Misverstand Prof. dr. R. Schippers sprak van griezelige misverstanden doordat men het rechte zicht op de zaak mist. Hij hield de opponenten het woord van Christus voor aan het slot van Mattheüs 5 over het liefhebben van vijanden. God laat zijn zon opgaan over bozen en goeden. Gij dan zult volmaakt zijn, gelijk uw hemelse Va der volmaakt is. Prof. dr. J. van den Berg herken de in de verontrusting, die uit de kanselboodschap spreekt, een groot stuk van het evangelie, dat. wellicht al te zeer vergeten was. Daar moet de kerk achter staan. Wij zijn over Vietnam verontrust, omdat juist het christelijke westen participeert in het vreselijke, dat daar geschiedt. Af schuwelijke misverstanden zouden gewekt worden, als de gereformeer den met een eigen boodschap zouden komen. Namens deputaten zei mr. D. W. O. A. Grosheide, dat iedere kerk het recht heeft, te zeggen, dat zij geen verantwoording heeft voor de vredes- krant. In het interkerkelijk vredes beraad zelf is men achteraf ook niet erg gelukkig met deze krant, die te gauw in elkaar is gezet. Levensgevaarlijk Maar het gaat hier om een zaak van het voortbestaan van de mens heid. Als de kerk vandaag spreekt over oorlog en vrede, moet zij niet allereerst over de vrede van Christus spreken, maar een oordeel geven over standpunten, die op het ogen blik in het westen worden ingeno men en die levensgevaarlijk zijn. Men kan kritiek hebben op de boodschap, maar de hervormden hadden nog veel verder willen gaan en hebben zich ook aan moeten pas- Men moet overigens niet onder schatten, bij hoeveel mensen dit leeft. Mr. Grosheide vreesde, dat de gere formeerden zich zouden isoleren, als zij zich zouden onttrekken. Beter iets verkeerds zeggen, dan niets zeg gen. Ook mevrouw dr. F. T. Diemer- Lindeboom pleitte voor het aanvaar den van deze boodschap. „Ons depu- taatschap vond haar ook veel te vlak, maar u kunt in de preek verdiepin gen aanbrengen, die n miste." Van de zonden van de kerk der eeuwen lig gen de explosieven nu voor ons. Laat daarom de kerk deze boodschap brengen in een geest van verootmoe diging. Vanmorgen werd de bespreking voortgezet. spaarbank en alle bankzaken i OBJECTIEF BEELD VAN CONFLICT Steun aan Molukse kerken Treinbrief wordt duurder UTRECHT Het tarief van de treinbrief gaat per I oktober met tien j ook cent omhoog. De prijs wordt 45 cent. Met ingang van 25 september zul len de bijkomende kosten in het lan delijk stukgoedtarief en de kosten in het landelijk wagenladingtarief van de Nederlandse Spoorwegen met tien procent worden verhoogd. Een uitzondering vormt het loon voor het vervullen van douaneformaliteiten, waarvan de verhoging twintig procent zal bedragen. AMSTERDAM De bezuini gingen op de investeringen en exploitatiekosten van het we tenschappelijk onderwijs moe ten op korte termijn ongedaan worden gemaakt. Er moet min stens 450 miljoen gulden meer per jaar beschikbaar komen. In de wet op het wetenschappe lijk onderwijs moeten wijzigin gen worden aangebracht om de medezeggenschap van de stu denten te regelen. gehele onderwijsbestel. Dat blijkt on der andere aan de volgende eisen. Voor het tekort aan personeel, de te grote klassen en de gebrekkige accom modatie bij het lager en middelbaar onderwijs moeten zo snel mogelijk maatregelen worden getroffen. De leerplichtige leeftijd moet wor den verhoogd. Na de lagere school moet onderricht worden gegeven in wetenschappen betreffende de maatschappij, zoals sociologie, econo mie en politiek. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De gerefor meerde synode besloot gisteren aan de plaatselijke kerken, die van de diensten van „Gemeente toerusting" gebruik willen ma ken, aan te bevelen dan ook door een financiële bijdrage (of eventueel collecte) hiervoor de benodige gelden beschikbaar te helpen stellen. Tevens benoemde de synode weer waarnemers in het bestuur en de raad van „Gemeentetoerusting". Geméentetoerusting doet aan vor mingswerk en aan begeleiding van het kringwerk in de gemeenten. Voor het laatste verzocht zij subsidie of een aanbeveling aan de kerken voor een gift. De commissie van preadvies adviseerde tot het laatste. Niet alle synodeleden waren er ech ter van overtuigd, dat het de taak van de kerken is. een particuliere stichting te subsidiëren. Daar sprak ook in mee. dat sommigen Gemeente toerusting wel wat eenzijdig von- De discussie resulteerde in drie voorstellen: dat van de commissie om Gemeentetoerusting te plaatsen op de lijst van door de synode aanbevolen giften (alleen voor het kringwerk); een voorstel van ds. E. J. Oomkes om helemaal geen aanbeveling te doen en daar tussenin een voorstel van ds. A. C. van Nood. om alleen de kerken die metterdaad van de diensten van Gemeentetoerusting gebruik maken, aan te bevelen een financiële bijdra- j ge te doen. Hoewel prof. dr. J. van den Berg j nog zei, dat in feite toch alle kerken direkt of indirekt profiteren van het werk van de stichting, werd het voorstel van ds. Van Nood aangeno- NOOD De synode besteedde voorts aan dacht aan de noodsituatie in de Am- bonese kerken in ons land. Het inter kerkelijk contact-comité Ambon-Ne- derland (ICCAN) heeft om hulp ge vraagd met name bij de predikantso- pleiding. Gepoogd zal worden samen met de Nederlandse Hervormde Kerk en de Christelijke Gereformeerde Kerken een vorm van hulpverlening te vin den, die leiden zal tot het tegengaan van het proces van ontkerkelijking onder de Ambonezen. Daarvoor stel de de synode nu al vijfduizend gul den beschikbaar. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft uitvoerig over Vietnam gedebatteerd. Ook zonder déze actualiteit staat de kwestie-Vietnam in hoge mate in de belangstelling. Misschien wel daardoor, dat de overgrote meerderheid van de geïnteres seerden eigenlijk niet weet hoe op deze oorlog te reageren. Waar ligt de schuldvraag? Hoe is Amerika er in betrokken? Is Vietnam zo'n vuile vernieti gingsoorlog waard? Het zijn vragen die ook aan de orde komen in het boekje „Vietnam: aspecten van een tragedie", een uitga ve in de voortreffelijke Nauta-reekS van de uitgeverij Samsom in Alphen aan den Rijn. De uitgave kwam tot stand in samenwerking met het Oost- West-Instituut in Den Haag. Twee medewerkers van dit insti tuut, de Nepaiees Prabasi (Een Azia tisch gezichtspunt), de polemoloog mr. Everts, generaal-majoor dr. Broekmeijer (Economische en militai re zijde), prof. dr. J. de Graaf (Ethi sche aspecten) en de publicist J.C de Kadt (Vietnam in de wereldpoli tiek) hebben bijdragen geleverd. De opzet van het boekje, is een objectief beeld te geven van het con flict in Vietnam. Het is misschien echter beter van veelzijdig te spre ken, want de objectiviteit verhindert Op korte termijn moet een front worden gevormd van alle bij het on- i derwijs betrokken organisaties om Dit zijn enkele punten van het ver- j het overheidsbeleid ten aanzien van nieuwde eisenprogramma van de Stu- het onderwijs om te buigen, denten Vak Beweging (SVB) dat En dan eist de SVB nog een sane_ thans is vastgelegd in het zogenaam- ^ng van het systeem van overheids- de syndicaal manifest, dat gisteren i steun voor studerenden en afschaf- werd uitgegeven. f ing van het systeem van verreke- I ning van kinderbijslag en kinderaf- Maatregelen trek, het afschaffen van renteloze Niet alleen wordt aandacht besteed voorschotten en het optrekken van aan het wetenschappelijk onderwijs, beurzen, die welvaartsvast moeten maar ook aan de vernieuwing in het zijn. HET WEER Ii\ EEROPA gisteren slag Frankfort München Zürich Geneve _IONAAI SOUMISmtEt (BEWEGING IN NfDeÉg»®! ufrM6f*N '„g'OSiP l fcEAVJW VAK I LICMA 4TSCEAP 1 r HST i g (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Bij een enquête in 1952 onder schoolkinderen tussen 12 en 15 jaar bleek, dat zeventig pro cent van deze kinderen niet wist wie Mussert was. Dit was voor de journalist J. A. A. Aar- se (adjunct hoofdredacteur van Het Vrije Volk) en de Am sterdamse geschiedenisleraar B. Marinus aanleiding om een documentaire over de Natio naal Socialistische Beweging (NSB) samen te stellen. Als zij gedacht hebben de jeugd een duidelijk beeld te geven van wat de NSB was en wat een figuur als Mussert dreef, dan zijn Aarse en Marinus niet geslaagd. „Hou zee kameraad", (uitgave De Arbei derspers, Amsterdam, 27 blz. tekst, ruim 600 illustraties, 9.50) is onge twijfeld een aantrekkelijke docu mentaire. waaraan vooral zij die zich de opkomst van de NSB en de oorlogstijd nog kunnen herinneren, veel plezier zullen beleven. Geschiedschrijving is het echter niet. Hoe aantrekkelijk deze vorm van documentaire ook is, de jeugd zal zich na lezing te meer verwon derd afvragen hoe het ontstaan van deze beweging mogelijk was. In de inleiding stellen de samenstellers, dat de crisissituatie op sociaal economisch gebied in de dertiger jaren het aanvankelijk succes van de NSB bepaalde. Toegegeven, de feiten spreken voor zich, maar toch: diepere achtergrondinforma tie ontbreekt. Afgezien van deze kritiek, die toch wel fundamenteel is gezien de aanleiding dit boek samen te stel len (de enquête onder de jeugd), „Hou zee kameraad" een kostelijk boek. Na de mannenbroeders, de rooie rakkers, de burgerheren en het roomse leven nu de kamera- DEN: een boeiend maar vluchtig beeld van een periode in onze ge schiedenis. enkele inleiders niet om het volledig met elkaar oneens te zijn. Ongetwijfeld wordt de lezer deskundig voorgelicht. De voor geschiedenis van het conflict wordt nauwkeurig uitgeplozen, de akkoor den van Genève, de Amerikaanse in terventie. de oorlog. Officiële stand punten van Amerika, Rusland en Chi na zijn opgenomen. Het wordt de lezer wel duidelijk, dat de „heilige oorlog" die Amerika nu meent te voeren, voortkomt uit een doodgewone machtspolitiek als die van de vijftiger jaren. Gevaarlijk, maar wel tekenend voor de verwarring die over Vietnam bestaat, vonden wij de bijdrage van dr. Broekmeijer, directeur van het Defensie Studiecentrum. Eem sim plistische, weinig verlichte visie van een militair die in politiek liefheb bert. Een visie ook die er wel in zal gaan bij mensen die de wereld ver deeld zien in twee kampen: dat van de „vrijheid" en dat van het commu- Aan het slot van zijn betoog komt de heer Broekmeijer tot de ontdek king, dat onder meer Zuid-Korea (hoe bestaat het!) een garantie is voor het voortbestaan van een onaf hankelijke en democratische vrijheid! MÉÉR Even misleidend zijn de gedachten, maar vooral de uitingen, van die ver harde tegenstander van de Ameri kaanse politiek: Bertrand Russell. Hij schreef het boek Oorlogsmisda den in Vietnam (uitgave De Bezige Bij, Amsterdam). Toch is zijn boek hoogst interes sant om te lezen als men wil weten hoe deze ongetwijfeld begaafde man tot zijn daden komt. Men dient echter goed te beden ken, dat er meer is tussen hemel en aarde dan Bertrand Russell en dat er meer aspecten van de tragedie zijn (het vorige boekje doet een poging daarin klaarheid te brengen) dan „rechter" Russell beschrijft. (230 blz, 7,50). Twee gesprekken met geestelijken HILVERSUM In de komende we ken kunt u bij IKOR/CVK twee gesprekken horen en zien met opmer kelijke geestelijken. Op de avond van zondag 10 september spreekt Herk Biersteker met father Paul Verghese, een jonge theoloog, die vijf jaar gele den door de Syrisch orthodoxe kerk in de Indiase staat Kerala werd „uit geleend" aan de Geneefse staf van de Wereldraad van kerken. Nu staat hij op het punt terug te keren naar Kerala, waar hij rector van een theologisch seminarie wordt. Voor die tijd geeft hij in dit tele visie-onderhoud zijn mening over de verhouding orthodoxie-protestan- tisme, opvoeding, moderne theologen en heilige Indiase koeien. „Een blanke Zambiaan" heet het programma dat op de late avond van donderdag 14 september a.s. wordt gewijd aan een gesprek met Merfyn Temple, die in 1943 als zendeling na mens de 'Engelse Methodistenkerk in Rhodesia aankwam Brieven die niet zijn voor zien van naam en adres kannen niet in behandeling worden ge nomen. Geheimhouding is ver zekerd. Vragen die niet onder ling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. Vraag: Hoe moet ik mijn achime- nes behandelen? Verleden jaar heeft zij volop blad gehad maar niet ge bloeid. Kan ik mijn gloxinia in de kamer zetten en hoe is deze het ïste op te trekken? Antwoord: De achimenes houdt an een ondiepe, niet te kleine pot, die" goed gedraineerd moet zijn. Al naar de grootte van de pot moet u 8 tot 10 wortelstokken op de aarde de pot leggen en deze met een dun laagje grond bedekken. Het grondmengsel bestaat uit verteerd» bos- of bladgrond of bloemistenaar- de met wat turfmolm en scherp In de warme kamer op schoorsteenmantel of op de radiator moet u haar aan de groei brengen. Eerst weinig water geven, later gelei delijk meer. Als de spruitjes 4 tot 6 cm lang zijn, moet u haar in het licht zetten in een lichte warme ka mer. Tegen de zon schermen. Om de 14 dagen bijmesten. Tijdens de bloei wat koeler, veel water en een vochti ge atmosfeer. De gloxinia moet in februa- ri-maart van de oude aarde worden ontdaan en u moet haar op een scho teltje met vochtige turfmolm onder glas in een warme kamer laten spruiten. Als de spruitjes zichtbaar zijn, de knol oppotten en zodanig dat de bovenkant vrij blijft in luchti ge doch voedzame grond, bijvoi beeld 2 delen mestgrond of verteer de koemest, 2 delen turfmolm, 1 deel bladaarde. In de warme kamer uit de zon opkweken. Geleidelijk meer water. Niet over het blad sproeien. Vraag: Ik woon in een eigen huis. Naast ons is een verhuurd huis. Nu hebben die huurder en ik een geza menlijke put achter aan het huis voor de gootsteen en het dakwater. De WC heeft aparte riolering. Nu heeft die huurder al de jaren dat hij daar woont nog nooit dit putje uitgeschept. Dc put is vol en het water loopt over en er zit veel vuil in. De buurman heeft nu geprobeerd de buis door te steken maar het vuil zat erg vast in die buis omdat de kraan niet voldoende kracht heeft om de riolering door te spoelen. Ik heb de rioleringsbuizen naast mijn huis laten opbreken maar lag niet aan de buizen, doch aan de verstopping van de put. Ik heb nu de rekening gekregen. Is die alleen voor mij of ook voor de buurman? Op de huurkaart staat dat hij de putten moet schoonmaken. Voor wiens rekening komt het als de ri oolbuizen eens vernieuwd moeten worden? Antwoord: Indien de rioolbuizen van de buurman zijn, moet hij onderhouden, ook al bevinden zij zich op uw erf. Het kan natuurlijk zijn dat de eigendomsbewijzen een en ander anders regelen, doch dit kan u zelf nagaan. Zijn de buizen gezamenlijk eigendom, dan draagt ieder de helft. De put is meenschappelijk en komt dus voor gezamenlijke rekening. GEES De heer A. Lanting uit Gees (Drente) heeft bij de rijkspolitie een klacht ingediend tegen de N.V. C. Pet, uitgever van de Hoogeveensche Cou» rant. De klager had bij deze krant een advertentie onder nummer op gegeven voor een actie tegen de werkloosheid. Om te beproeven of brieven van belangstellenden hem wel zouden bereiken, schreef hij zelf op die adver tentie. Deze brief heeft hem nooit bereikt, evenmin als brieven van mogelijk an dere echte reflectanten. Wel kreeg hij een brief van de heer Pet, die de het schreven van een brief aan zichzelf „de kolder ten top gevoerd" noemde. De heer Lanting beschuldigt nu de heer Pet van schending van het brief geheim.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2