EGYPTE TREKT LEGER TERUG UIT JEMEN Fusies in havens JAMIN? Commentaar Russische order voor Aviobridge? ENGELAND WIL MET PEKING PRATEN Verdubbel inkomen Kamerlid Zaterdag 1800 gasten bij doop van Prins Donderdag 31 angustns 1967- 48stc jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich i» ghebleven mijn hart in teghenspoetl" Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,9 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur SCHIPHOL De NV Aviobridge in Papendreoht heeft goede hoop op een Russische order voor haar Aivio- bruggen, waarvan er 25 op het nieu we Schiphol in gebruik zijn. Een ver tegenwoordiger van het Russische mi nisterie van luchtvaart oriënteert zich op Schiphol. Als de order van vlier bruggen tot tevredenheid van de gebruikers uit valt, is Aviobridge de mogelijkheid in uitzicht gesteld van nog meer or ders, want de Russen zullen alleen al in Moskou 33 Aviobruggen kunnen gebruiken. De bruggen kosten onge veer 350.000 per stuk. Aan de al vijf jaar durende oorlog in Jemen schijnt een eind te komen: president Nasser van Egypte en koning Feisal van Saoedi-Arabië hebben gisteren in Khartoem een vredesakkoord bereikt. Eerder op de dag hadden zij zich mèt andere Ara bische staatshoofden over het moeilijke probleem „Israël" gebogen. Akkoord Nasser en Feisal Commissie houdt toezicht Top-gesprek nog duister KHARTOEM President Nasser van Egypte en koning Feisal van Saoedi-Arabië hebben in Khartoem, waar zij de top conferentie van Arabische staatshoofden bijwonen, overeenstem" ming bereikt over de kwestie-Jemen. Egypte zal zijn troepen uit Jemen terugtrekken en Saoedi-Arabië zal zijn steun aan de Jemenitische royalisten staken. Een drielandencommissie (Irak, Marokko en Soedan) zal toezicht houden op de uitvoe ring van de overeenkomst. Zij zal erop toezien dat Jemen zijn stabiliteit herwint in overeen stemming met de wensen van het Jemenitische volk, en dat zijn soevereiniteit en volledige onafhankelijkheid worden ge waarborgd. De commissie be gint haar werkzaamheden di rect na afloop van de Arabische topconferentie (vermoedelijk morgen). NA VIJF JAAR Het akkoord zal, als 'het tenminste niet hetzelfde lot ondergaat als dat van Djeddah uit 1965, een eind ma ken aan een oorlog die nu al vijf LONDEN Engeland is niet van plan om het tot een breuk met China te laten aankomen ondanks de incidenten van de afgelopen dagen. Het is bereid met China te praten over de normalisering van het diploma tieke verkeer. Minister van buitenlandse zaken George Brown zond gisteren een persoonlijke boodschap naar zijn Chi nese ambtgenoot Tsjen Ji in Peking. In deze boodschap verklaarde Brown bereid te zijn van gedachten te wisselen over het herstel van de diplomatieke betrekkingen. H»2t over- Commissie-Götzen DEN HAAG Verwacht wordt dat de commissie-Götzen minister Beer- nink zal adviseren de schadeloosstel ling voor Kamerleden te verdubbe len en op 40.000 per jaar te brengen. Daarnaast zouden dan echter even tuele andere inkomsten van de leden op dit bedrag in mindering moeten worden gebracht. Bovendien zal men waarschijnlijk voorstellen om het aantal functies, dat met het Kamerlidmaatschap onvere nigbaar is, uit te breiden tot ambten als burgemeester, gedeputeerde of wethouder van een grote gemeente. Advies Minister Beernink heeft de commis sie-Götzen destijds ingesteld om hem een advies uit te brengen over de schadeloosstelling van de Kamerleden. De schadeloosstelling is reeds ge ruime tijd een moeilijke kwestie, Er zijn op dit punt twee tegenovergestelde denkbeelden. Enerzijds gaat men er van uit dat met name het lidmaatschap van de Tweede Kamer een volksvertegen woordiger zo volledig opeist, dat nij eigenlijk geen andere functies meer dient uit te oefenen. Anderzijds wordt gesteld dat het niét verantwoord is om iet salaris zo aantrekkelijk te maken lat- men een groep van beroepspoli- ici kweekt. Contact In deze gedachtengang legt men voorts de nadruk op de noodzaak dat het Kamerlid contact met het maat schappelijk leven behoudt. De meeste Tweede-Kamerleden heb ben belangrijke nevenfuncties. Een uitzondering hierop vormt de fractie van D'66: de leden zijn verplicht zich uitsluitend met het Kamerwerk bezig te houden. leg zou geschieden via diplomatieke kanalen. Een kopie van de boodschap werd aan de Chinese zaakgelastigde in Lon den, Tsjen Ping, overhandigd. Deze weigerde echter de inhoud ter kennis van zijn regering te brengen, omdat de Britse regering al maatregelen had getroffen om de boodschap langs andere weg naar Peking te seinen". Eerder op de dag ging minister Brown naar de Chinese legatie waar zich dinsdag woeste tonelen afspeel den. Brown complimenteerde de bob- bies met hun optreden tijdens de rel len, praatte een kwartier lang met hen en verdween toen weer. Kolenwerker wilde vrouw vermoorden AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft gisteren kolenwerker G. van E. (44) gearresteerd.Hij wordt ervan verdacht zijn vrouw met een 30 cm lang broodmes te hebben wil len vermoorden. De vrouw zag echter kans met haar 12-jarige dochtertje te vluchten. De man had eerder al eens zijn vrouw met een bijl bedreigd. In Khartoem is de Arabische t tpconjerentie begonnen. Hier de VAR-delegatie die geleid wordt door een vriendelijk naar boven lachende Nasser. De pre sident lijkt niet erg onder de indruk van de moeilijkheden (Van e r redacteuren) Weersverwachting Plaatselijke bui DE BILT Boven het zeegebied tussen Schotland en Noorwegen is een depressie aangekomen, die lang zaam noordoostwaarts trekt. Een bij behorend frontensysteem strekt zich uit over Denemarken, de Noordzee en Mi'dden-Engeland. Het front verplaatst zich langzaam zuidwaarts en zal het komende et maal dicht in de buurt van ons land blijven. Hierdoor kan plaatselijk wat regen of motregen vallen, voorna melijk in het noorden en midden van het land. De wind zal overwe gend matig zijn uit westelijke rich ting, bij weinig verandering van temperatuur. DE BILT Veel bewolking met hier en daar enige regen of motregen. Over wegend matige westelijke wind en nig verandering in temperatuur. Strandweer ROTTERDAM Vandaag zijn twee belangrijke fusies in de Rotterdamse haven bekend geworden. Pakliuismeesteren N.V. en Blauw hoed N.V., die zich vooral bewegen op het gebied van de veem-, opslag- en expeditiebedrijven, hebben besloten hun belangen te bundelen. Er zal een houdster-n.v. worden opgericht onder de naam Pakhoed N.V. Verder gaan de N.V. Nederlandsche Rijnvaartvereeniging en de N.V. Han dels- en Transportmaatschappij „Vul- caan" per 1 januari samen onder de naam „Europese Waterweg-Transpor ten N.V." (EWT). Ais gevolg van dit samengaan zullen 90 mensen moeten afvloeien. Gieterij dicht Een ander gevolg van de concen traties in het bedrijfsleven is het slui ten van de gieterij van Wilton-Fijen- oord-Bronswerk N.V, Deze afdeling heeft geruime tijd als gevolg van de weinige opdrachten met verlies gewerkt. Men zal met alle mogelijke middelen pro beren de 125 man personeel elders in het concern onder te brengen. Nadere bijzonderheden publiceren we elders in deze krant. Met haar grootmoeder, prinses Armgard kwam prinses 2d ar griet gisteren naar Rotterdam om daar het laatste deel te zien van de strijd om het Europees kam pioenschap springruiters. jaar duurt. Nadat in 1962 een groep officieren onder leiding van maar schalk Sallal de macht had overge nomen en de republiek uitgeroepen, namen onmiddellijk in het noorden van 'het land de royalistische stam men, trouw gebleven aan de ver stoten Imam el Badr, de wapens op om 'het nieuwe bewind te bestrijden. Egypte stuurde daarop zeventig duizend militairen naar Jemen om de republikeinen te steunen. De toen malige 'koning Saoed van Saoedi- Arabië gaf de Imam huilp. Het in- dertyd in Djeddah gesloten vredes akkoord is nooit uitgevoerd. GESPREK Het nieuwe akkoord kwam gister avond tot stand na een gesprek van enkele uren tussen Nasser en Feisal in de woning van premier Mahgoeb van Soedan. Na afloop van 'het be raad zei de premier dat de overeen komst bereikt was „om de Arabische sfeer te zuiveren van politieke ver deeldheid". Hieruit valt af te leiden dat de Arabische staatshoofden het tot nu toe niet eens zijn geworden over de maatregelen die genomen moeten worden om „de gevolgen van de agressie van Israël uit te bannen". Slechts weinig van wat de regerings leiders achter de gesloten deuren hebben gezegd, is bekend geworden. Voor vervolg zie pagina 11 Nieuw program met eisen van studenten - pag. Kernmerk. mi Omroepplannen dragen sporen van armoede - pag. Radio TV. Geheimzinnige infectie-ziekte in Duitsland MARBURG De geheimzinnige tropische infectieziekte, waaraan in de afgelopen week in Frankfort en Marburg in totaal vier personen zijn overleden, breidt zich uit. In Hamburg waar al 15 patiënten worden verpleegd, kwamen er giste ren nog drie bij. In Frankfort werden zes mensen behandeld die aan de ziekte lijden. De nieuwe patiënten zijn een vrouwe lijke arts en twee laboranten. Vol gens de directeur van de universiteits kliniek van Marburg, prof. dr. Marti ni, acht men het mogelijk dat zij lijden aan een „apeninfectie". Plechtigheid met grote eenvoud Nieuw seizoen A7DOR de ouderen onder ons is de 31ste augustus nog lang het ka rakter blijven behouden van een koninginnedag. Er was toen. waarin nog niet zo heel veel als vandaag het geval is de aandacht in beslag nam, op die dag een uitbundige vreugde. Ver sierde straten, schoolfeesten, overal vlaggen niet weinigen zullen het zich herinneren. Mede daardoor kreeg die dag iets van een afsluiting van de zomer. Ook dat is anders geworden. Tegen woordig glijden we heel wat gemak kelijker en misschien ook heel wat a'-gT-'ozer de septembermaand, en al die andere maanden die met de let ter r beginnen, binnen. We mogen dat dit jaar doen na een zomer die wel in staat was ons nieu we krachten te verschaffen. Onno dig lijkt dit niet. Want het leven is van een niet afnemende, integendeel zelfs van een nog toenemende in tensiteit. Op allerlei gebied zal weer veel, indien niet van onze werk zaamheid, dan toch van onze be langstelling worden gevraagd. Straks, om iets te noemen, is het weer Prinsjesdag. Ook buitendien, menen wij te mogen voorspellen, zal er op het terrein van de politiek stellig wel iets te beleven zijn; men is daar tegenwoordig bij uitstek ac tief. Dan zijn er de verenigingen en or ganisaties die weer op gang zullen komen. Jeugdwerk, zondagsschool- werk en catechisaties. Het zal weer aankomen op een juiste verdeling van de tijd. Waarbij de verleiding groot is om, juist nu er zoveel wacht, de keuze wat al te gemak kelijk te maken. Hetgeen dan, bij enig doordenken, onverstandig moet heten. Want het gemakkelijke is niet altijd het verantwoorde. Dat met name ook in de komende maanden de dagelijkse begeleiding door de krant niet kan worden ge mist, is wel ieder duidelijk. Welnu, we hopen er ons naar te gedragen. Een krant is zo belangrijk, zeker een die in haar kolommen ruimte geeft aan een evangelische levens beschouwing. We hebben er wel weer zin in. Waartegenover we ook ditmaal graag aan lezer en lezeres vragen ons een handje te helpen bij een nieuwe uitbreiding van de lezerskring. Praat eens over uw krant, en dan bij voorkeur in de waarderende zin waartoe zij, menen wij, vaak toch ook wel de mogelijkheid biedt. Een dagelijks verantwoorde voor lichting is heel wat waard. DEN HAAG Niet het gou den bekken dat gebruikt werd bij de doop van zijn moeder, maar de doopvont ontworpen door de Rijswijkse beeldhou wer Niek van der Schaft zal zaterdag dienst doen bij de doop van prins Willem-Alexander in de Grote Kerk. De reden hiervoor is, dat het prinselijk paar bij de plechtigheid de grootst mogelijke eenvoud wil betrachten. De doopvont van Niek van der Schaft werd in 1962 geschonken door de firma die de restauratiewerk zaamheden aan de kerk verrichtte. Zij bestaat uit twee delen: een voetstuk waarop een achtkantige kuip staat, die aan de bovenkant zo gepolijst is dat het ruwe kalksteen het aanschijn van glanzend zwart marmer kreeg. Langs de zijkant van de kuip zijn vier religieuze symbolen gebeiteld: aan de voorkant het Christusmono gram, rechts een vis, aan de achter kant een schip en links opzij een duif. De kuip is toegedekt met een deksel van geslagen koper. Prins Willem-Alexander zal worden ge doopt uit een koperen bekken dat rust in de kuip. Taleii Voor de plechtigheid zijn 1.800 gas ten uitgenodigd. Als kleding is voor geschreven dat de mannen in jacquet of donker kostuum verschijnen, de dames mogen de kerk niet zonder hoed en handschoenen betreden. Opdat alle gasten het verloop van de dienst goed kunnen volgen wor den in de kerk tien monitoren ge plaatst. Radio en televisie zullen rechtstreeks reportages van de dienst verzorgen, onder andere in het En gels, het Spaans, het Afrikaans, het Indonesisch, het Arabisch en het Ne derlands. De kerkdienst zal ongeveer een uur uren. De tocht van Huis ten Bosch naar de kerk en terug zal tel kens in een behoorlijk tempo worden afgelegd, zodat de stoet lopend niet is bij te houden. De snelheid zal ruim twintig kilometer per uur zijn. Meer De doop van prins Willem-Alexan der in de Grote kerk is niet de eerste prinselijke plechtigheid in dit kerkgebouw. In de loop der eeuwen is de doop aan meer prinsen en prin sessen bediend. Zo bijvoorbeeld aan de stadhouders Willem II, Willem III en Willem V en aan de koningen Willem I en Wil lem II. En op 12 mei 1938 ontving de moeder van prins Willem-Alexander in de Grote kerk de doop. Schroder werd getroffen door een hartaanval BONN De Westduitse minister van defensie Schroder blijkt een hart aanval te hebben gehad, zo werd gisteren uit Bonn vernomen. Dr. Schroder die met spoed met een speciaal vliegtuig van zijn vakan tieverblijf op het eiland Sylt naar een universiteitskliniek in Hamburg werd gebracht, lijdt nog aan flauw tes. Volgens Conrad Ahlers, de waarne mende woordvoerder van de Bondsre gering, behartigt de staatssecretaris Carl Carstens, de lopende zaken op defensie. Ahlers sprak de berichten tegen als zou minister Schroder, dinsdag in zijn vakantieverblijf een val hebben ge maakt na te zijn uitgegleden over een bananenschil. De 44-jarige Duitser H. A. Hey- kes, opvarende van het schip Stedin- gen, is gisteren overleden aan de gevolgen van een val in het ruim van het schip.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1