Noodvoorziening voor jeugdwerkloosheid Blauwhoed gaat samen met Pakhuismeesteren Broome s greep naar de macht slaagde Gieterij Wilton gaat sluiten Arabische Top Korter werken bij AKU/Breda van en Bejaarden willen niet in dure nieuwe huisjes Nieuwe naam: Pakhoed NV Vakbonden in textiel bereid tot matiging Fusie NRV Vulcaan Glansrol voor Ebben op laatste dag Concern kan 125 man opvangen 11 DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1967_ REGERING STELT WERKGROEP IA VOORTZETTING VAKOPLEIDING Prinsen Beatrix en prins Claus ar riveerden gisteren weer op Schip hol na een week in Duitsland en Oostenrijk te hebben vertoefd. Het paar woonde onder meer enige uitvoeringen van de Salzburger Festspiele bij. BREDA Met ingang van 11 sep tember zal voor een gedeelte van het personeel van de AKU in Breda een tijdelijke werktijdverkorting worden ingevoerd. De vergunning hiervoor is aangevraagd. Het betreft ruim 90 personeelsleden die betrokken zijn bij de produktie van synthetische garens. Zij zullen bij toerbeurt enkele dagen niet wer ken. Deze maatregel van AKU is een gevolg van het feit dat de ongunstige ontwikkeling de produktie van syn thetische garens, die reeds in 1966 begon, nog steeds niet is veranderd. Men wil door werktijdverkorting de voorraad op een bepaald peil houden. Boekhouder stal 10.000 gulden HAARLEMMERMEER De 55-ja- rige boekhouder E. A. K. uit Amster dam is gisteren door de gemeentepoli tie van Haarlemmermeer gear resteerd. De man bekende 10.000 te hebben verduisterd ten nadele van zijn werkgever, een drukkerij in Zwa nenburg. zijn er volgfens de staatssecretaris ver- j bonden aan een verplichte deelname aan vormingsinstituten voor jeugdige j werklozen. Het wegvallen van de werkgeversbijdrage bij deelname van j jeugdige werklozen aan het vor mingswerk kan volgens hem voldoen- de worden opgevangen door het to- i taal van overheidssubsidies. Aanpassing DEN HAAG Begin oktober zullen noodvoorzieningen worden getroffen ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid. Er is een werkgroep samengesteld die de aard en de ontwikkeling van de jeugdwerkloosheid, zoals die zich regionaal voordoet, zal bestuderen. Deze groep is samengesteld uit ver tegenwoordigers van het vormingswerk, het leerlingenwezen en de ministeries van sociale zaken en volksgezondheid. Dit blijkt uit het antwoord, dat staatssecretaris van onderwijs en we tenschappen, mr. K. H. Grosheide, gisteren heeft gegeven op de schrifte lijke vragen van h-st KVP-Tweede- Kamerlid Kleisterlee. De werkgroep werd opgericht na onderhoud met vormingsinstituten en leerlingstelsels. Ter ondersteuning en aanvulling van de voorbereidingen zullen in de loop van de komende maand regionale besprekingen worden gehouden met vertegenwoordigers van het vor mingswerk en het leerlingenwezen on der leiding van de hoofd-inspec- teur-directeuren van de districtsbu reau voor de arbeidsvoorziening, zo deelde de staatssecretaris mee. De mogelijkheden tot de noodvoor zieningen zullen worden onderzocht en per provincie worden gecoördi neerd door deze directeuren van de districtsbureaus. Dit geschiedt met inschakeling van de gewestelijke ar beidsbureaus, de consulenten van de organen van het leerlingenwezen, de betrokken bedrijven en de arbeidscen- tra. Vakopleiding De staatssecretaris deelde verder mee, dat ook een oplossing is gevon den voor de voortzetting van de vak opleiding van jeugdigen. Deze zullen naast gelegenheid tot volgen van het normale algemeen en op het beroep gerichte onderwijs, de mogelijkheid krijgen voor de duur van hun werk loosheid een praktijkopleiding te vol gen op pseudo-arbeidsplaatsen dan wel één dag per week onderwijs krij gen op lagere technische scholen. Dit onderwijs is gericht op de praktijk van het beroep. bij een structurele wijziging in het werkgelegenheidspatroon. In verband hiermee is bij de voorbereiding van de uitvoeringsbesluiten volgens de wet op het leerlingwezen het ministe rie van sociale zaken en volksgezond heid betrokken. In dit kader wordt ook overleg gevoerd met de organen van het bedrijfsleven die met de op leiding zijn belast. Tenslotte gaat de staatssecretaris in op de problematiek van de aanpas sing van het gehele opleidingspatroon binnen het kader van ons onderwijs Vai verslaggevers) BOTTERDAM Pakhuis- want, dl.nsiv.rl.njngtn ,ow<-l ii XTt, r» i l i I buiten Nederland, Blauwhoed zyn meesteren NV en Blauwhoed j „berende positie op hei gebied NV zullen volledig worden sa- koel- en vrieshuizen verspreid ovei mengevoegd. Het is de bedoe- I land' ling een overkoepelende houdt- ster-n..v op te richten onder de naam Pakhoed NV. Pakhuismeesteren en Blauwhoed kunnen beter concurreren indien in beide ondernemingen de beschikbare krachten op het gebied van veem-, stuwadoors- en expeditiebedrijf doel bewust gebundeld worden. De risico's van versnipperde aktivi- teiten worden daarmee vermeden. De samenvoeging brengt de brede basis die nodig is om als Nederlandse onder neming op internationale schaal de ontwikkelingen bij te houden. Naast hun op gelijke gebieden in de havens werkende veem-, stuwadoors- en expeditiebedrijven hebben beide ondernemingen ook in andere takken van bedrijf grote investeringen en ex ploitaties waarmee zij samengevoegd een sterker en veelzijdiger diensten- Sakket kunnen aanbieden dan elk van en alleen. Pakhuismeesteren brengt mede in dc combinatie zijn grote bedrijven op het gebied van tankopslag en aanver- (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De textielvakbonden zouden bereid zjjn de werkgevers wat tegemoet te komen in hun verlangen, de reeds overeengekomen loonsverbe teringen voor 1968 niet te laten door gaan of althans te temporiseren. In een eerste gesprek hebben de vak bonden wel gezegd dat zij nakoming of openbreken van een afgesloten cao van ingrijpende betekenis achten. Maar ge let op de economische situatie in de textiel- en confectieindustrie zou er toch over te praten zijn, zo is de indruk. In de cao is vastgelegd het inhalen van de bestaande loonachterstand ten opzichte van de overige industrie. Dit inhalen is gespreid over 1966, 1967 en 1968. Voor 1968 willen de confcctiewerkge- vers deze maatregel laten vervallen, ook al omdat de beperkte loonsverho gingen van de afgelopen jaren in de overige industrie de achterstand ten opzichte van de textiel reeds teniet zou den hebben gedaan. De werkgevers in de textielindustrie (katoen, rayon en linnen) deden een ander voorstel, dat verder ging en dat de werknemersbonden eerst wilden be studeren. De werkgevers zullen nu ma teriaal verzamelen om de vakbonden •en inzicht te geven in de moeilijkhe- d textielindustrie kampt. Door de samenvoeging ontstaat een maatschappij die begint met een ge plaatst kapitaal van nominaal onge veer 38 miljoen gulden, een getoond eigen vermogen van 115 miljoen als mede belangrijke stille reserves. Pakhuismeesteren en Blauwhoed zijn beide als veem- en opslagbedrijven ge groeid in de bloeitijd van de Neder landse stapelhandel. Van deze histo rische positie uit hebben zij zich ontwikkeld tot belangrijke, moderne havenondernemingen met hoofdbedrij ven in Rotterdam en Amsterdam en met vele vertakkingen, zowel natio naal als internationaal. Op het grote jaarlijkse galafeest ten bate van het Rode Kruis, dat geleid werd door prins Rainier en prinses Gracia zag men in Mona co ook prinses Soraya, die in ge zelschap was van een oudere heer. De belangstelling van pu bliek en fotografen gold vooral haar persoontje. ROTTERDAM De NV Nederland- sche Rynvaartvereeniging en de NV Handels- en Transportmaatschappy „Vulcaan" hebben besloten te fuseren. Met Ingang van 1 oktober zullen beide voor gemeenschappelijke rekening ope reren. Na 1 januari worden alle aktivi- telten in de Rijnvaart gestaakt en on dergebracht in een nieuwe vennoot schap, die „Europese Waterweg-Trans porten NV" (EWT) gaat heten. De samenvoeging heeft tot gevolg dat er 90 werknemers (van wie een kwart kantooroersoneel) zullen moeten af vloeien." Vijftig zijn er boven de 60 jaar en voor hen is een soort vervroegd pen sioen ingesteld. Tien werknemers zijn jonger dan 20 jaar en dit zal weinig moeilijkheden opleveren. Voor 30 men sen zal het echter moeilijker worden werk te vinden. Ze kunnen in de EWT niet te werk worden gesteld. Er is een aivloeingsregeling opgesteld, afhanke lijk van leeftijd en diensttijd. De nieuwe vloot zal voor meer dan de helft uil duwbakken bestaan '52 stuks), met zes duwboten. Aan sleep en motorschepen zullen 50 eenheden worden gehandhaafd. De totale vloot omvat 170.000 ton. Beide ondernemingen hebben de af gelopen maanden besprekingen gevoerd teneinde na te gaan of een samenvoe ging van de Rijnvaartbelangen nuttig en mogelijk zou zijn om door bunde ling van krachten het hoofd te kun nen bieden aan de moeilijke omstandig heden waarin de Rijnvaart verkeert. Dc besprekingen hebben tot zeer positieve conclusies en besluiten geleid. De EWT zal op 1 januari de vloten van beide vennootschappen in exploita tie nemen. Vrouw verbruikte 21 paar kousen oUTRECHT In 1966 verbruikte iede- maakt dat slechte woningen moeten re Nederlandse vrouw of meisje boven worden verlaten, zo verklaarde de wet- |j$ jaar gemiddeld 21 paar kousen. Ver houder. oefeken met 1960 is dat een verdub be- dan""' KSTtp dé°AlE"men, \lin^.to'n. rten »r Bijstandswet moeten worden gedaan, j werd. Ook in andere EEG-.anden is hei Iverbruik van dameskousen sinds 1960 erdubbeld. meldt de AKU. LISSERBROEK In Lisserbroek staan dertien bejaardenwoningen leeg. Er kunnen geen gegadigden voor wor den gevonden wegens de hoge huur prijs, die de draagkracht van de mees te bejaarden te boven gaat: 148 met een slaapkamer en 161,82 met twee slaapkamers. Van het complex van achttien zijn er pas vijf verhuurd. Des bejaardenwo ningen zijn gebouwd als onderdeel van een plan van vijftig woningwetwonin gen. De bejaardenwoningen vielen evenwel in de premiesector, wat een zodanig verschil in prijs te zien geeft, dat de gezinswoningen met vier slaap kamers goedkoper in huur kunnen zijn dan de veel kleinere bejaardenwonin gen. De gemeente Haarlemmermeer zit met het probleem hoe de leegstaande huizen te bevolken. Wethouder C. van Stam wil het bureau huisvesting laten onderzoeken hoe de bejaarden in Lis serbroek thans wonen. Hij is van oor deel dat sommige bejaarden ellendig zijn gehuisvest in vochtige ondeugde lijke huisjes, waarin de kakkerlakken tegen de muren opkruipen. Wij weten wel dat vele bejaarden liever in een kleine goedkope woning willen blijven, maar hun zal van ho gerhand moeten worden duidelijk ge- Oude vete met mes beslecht VARIK Een oude vete tussen de 30-jarige fruitkweker G. J. D. uit Opijnen en de 25-jarige losarbeider W. G. uit Varik heeft gisteren tot een steekpartij geleid. Het tweetal kwam elkaar tegen en in de hitte van een daarop volgende ruzie, naaide D. een ■zakmes tevoorschijn, waarmee hij G. twee steken in de rug toebracht. Na overbrenging van de gewonde naar een ziekenhuis in Tiel, bleken de verwondingen niet van ernstige aard te zijn. De dader zelf raakte door het ge beurde geheel overstuur en wendde zich tot een voorbijganger, met wie hij vervolgens naar het politiebureau ging om een bekentenis van zijn daad af te leggen. Hij werd ingeslo ten en wordt vandaag aan de officier van justitie in Arnhem voorgeleid. Leeds verloor in finale van Cup Jaarbeurssteden ZAGREB Dynamo Zagreb heeft woensdag in het Maksimir stadion in Zagreb een 20 overwinning behaald bp Leeds United in de eerste wedstrijd in de finale van het tornooi om de Jaarbeurssteden-voetbalbeker voor het seizoen 1966/'67. Bij de rust had Dynamo dat een klasse beter speelde dan de Engelse eerste divisieclub, een laO voorsprong. In een eerste wedstrijd van da eerste ronde van het tornooi 1967/'68 heeft FC Köln met 2—0 gewonnen van Slavia Praag. Bij rust leidden d« Duitsers reeds met 10. De wedstrijd werd voor 12.000 toeschouwers in Keulen gespeeld. Rusland heeft woensdag in Moskou in een wedstrijd voor de Eu ropese beker voor landenploegen een 2o overwinning behaald op Fin- Nederland verloor ook tweede match Praag De Nederlandse basket ballers hebben woensdag ook de tweede interlandwedstrijd tegen Tsj.- Slowakije verloren. Met 7351 zege vierden de Tsjechen, die bij de rust nog met 26—27 hadden achter gestaan. De Tsjechen wonnen da strijd in de laatste fase dank ziij een betere conditie. De Brit David Broome met zijn paard Mr. Softee op weg naar het Europees kampioenschap springen. Ruiter en paard vormden in Rotter* dam een schitterende combinatie. t Ebben had echter voor de in totaal 1487 meter bijna 27 seconden meer nodig waardoor Broome winnaar werd op snelheid. De sympathieke En gelsman herhaalde daarmee zijn prestatie van 1961 toen hij zich in (Van een onzer verslaggevers) i ROTTERDAM De gieterij van Wilton-Fijenoord-Brons- werk NV zal per 1 januari a.s. worden opgeheven. Oorzaken daarvan zijn: nieuwe technie ken en werkmethoden en de toenemende concurrentie van het buitenland. De direktie zal met alle mogelijke middelen proberen de 125 man personeel in andere bedrijfsonderdelen van het concern te werk te stel len, zonodig door omscholing voor een andere funktie. Voor degenen voor wie dit niet mo- elijk zal blijken, zijn in overleg met Ie vakorganisaties voorzieningen ge- roffen. Het personeel kan zelf een 'ccuze maken. Zij die niet in het con cern wilen blijven, kunen öf een lanvulling op de wettelijke uitkering krijgen (afhankelijk van de diensttijd en de leeftijd) öf een aanvulling op het loon van de nieuwe werkgever indien dit minder is dan het huidige loon of een uitkering ineens ontvan gen. Zij kunnen later nog op een keuze terugkomen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Niet Nelson Pessoa, maar de 27-jarige En gelsman David Broome is gistermiddag in het Kraling6e Bos in Rotterdam Europees kampioen springen geworden. Broome won op overtuigende wijze de vierde en laatste wedstrijd, die bestond •uit de twee manches en streefde daarmee de gedoodverfde favo riet voor de titel, de Braziliaan Nelson Pessoa leider na drie wedstrijden in het algemeen klassement ruimschoots voorhij. De Brit op mr. Softee had op het laatste onderdeel van de strijd om de Europese titel nog de meeste tegenstand van onze landgenoot Antoon Ebben op Kairouan, die hijzonder sterk reed en eveneens het zeer zware parcours lot tweemaal toe foutloos aflegde. Aken eveneens Europa's sterkste springruiter toonde. Voor zijn licht bruine vos, mr. Softee was het al de derde Europese titel. In 1962 deed het 13-jarige paard met David Barker in Londen eveneens een geslaagde greep naar de macht. Zwarte bladzij Nelson Pessoa schreef met zijn 12-jarige schimmel Gran Geste een zwarte bladzij in zijn roemruchte geschiedenis. Reeds in de eerste man-r che liep de Braziliaan, die vorig jaar in Luzern de Europese titel verover de, acht strafpunten op. Dat waren, er reeds vier meer dan de bijzonder snel rijdende Broome. Ook in de tweede manche 653 meter lang, 12 hindernissen met 16 sprongen was de anders zo vol maakte eenheid tussen paard en rui ter bij de Braziliaanse combinatie vol ledig zoek. Twaalf strafpunten liet Pessoa na zijn tweede manche note ren en daarmee was hij uitgescha keld voor de Europese titel. De eerste plaats was voor de blon de Brit David Broome, die na zijn adembenemende race tegen de klok een ware ovatie van het 4000-koppige publiek in ontvangst mocht nemen. Voor hem klonk het plechtige God Save the Queen, gespeeld door de carrouselformatie van de Belgische Rijkswacht. Voor hem ook was er een warm applaus van Prinses Mar- j griet, die gisteren het CHIO met een koninklijk bezoek vereerde. (Pol) met I 6. Hem' tijd 211. Royal Searchei mlth (GB) r t ShaUmar 2.25 1.5® jaar (13 man) is een aparte regeling getroffen. De gieterij van het concern is in het verleden altijd een belangrijk toe leveringsbedrijf voor de werf Wil- ton-Fijenoord geweest. De laatste ja ren echter is het beeld veranderd en is de behoefte aan een eigen gieterij- bedrijf voor een scheepsbouw- en re- paratiewerf flink teruggelopen. Geen uitbreiding De laatste twee jaar bestond de produktie uit 30 procent voor het ei gen bedrijf en uit 70 procent voor derden. De teruggang in de scheepsbouw heeft een nadelige in vloed uitgeoefend en de direktie van het concern heeft geprobeerd andere aktiviteiten te vinden, hetgeen slechts ten dele is gelukt. Er is geen verdere uitbreiding van de produktie mogelijk. Geruime tijd is reeds met verlies gewerkt. Tevens is getracht met andere be drijven een nieuwe gieterij te star ten, maar ook dat bleek onmogelijk. Alle 125 personeelsleden (van wie 23 beambten) van de gieterij (in feite 121 omdat voor 1 januari 4 mensen met pensioen gaan) kunnen in het eigen concern aan werk worden ge holpen, want er is nog altijd een te kort aan arbeidskrachten. De afgelo pen jaren is het personeelsbestand van de gieterij langzaamaan vermin derd: tien jaar geleden bijv. had men nog ongeveer 200 mensen in dienst. Schocke- Hugo AI aki (Jap) mét tijd 196,3 sec; 5. Jan Kowalczylc "—'—•ca <0 4, tot. tijd 204,5 sec; R Grayslon (Zd-A£ri)' i ïnöhlë "(W-DÏd) met Donald B 0 8 8; 10. Kpt Fokker III 14 0 14; 12. Seamiis Hayës (ierl) met.Dpneraile '6: '3 Arthur Rlirken- Gran4Ge6ste'-815l2 ~20Ï6Ï J" Fernandëz~~(Bfaz met Cantal 20 0.75 20.75: 17. V Kartavski (Su) met Epigraphe 10.50 12 22.50; 18. Kapt d Naetterqvlst (Zwe) met Pass Opp, 15.25 7,75 23; 19. Hans Brugman (Ned) met Sky High 12,25 1 2 24,25. Het eindklassement van het Europee* kampioenschap luidt; 1. Broome (G-B> 15,50 pnt; 2. Smith (G-B) 20,50; 3. Schocke- möhle (W-Dld) 22; 4. Pessoa (Braz) 25,50; 5. Kowalczylc (Pol) 25.50; 6. Weier (Zw!) Parot (Fr) 39.51 625 3. Kees Vellet 15? Johans- t luidt: 1. mej D Law- Volgens de direkties va beidsbureaus in Rotterdam ving zijn er voor gieters en vormers voldoende mogelijkheden voor werk bij andere gieterijen. Moeilijker wordt het voor ongeschoolden, min der geschoolden en beambten. Voor werknemers die ouder zijn dan 60 De gieterij van het concern dateert uit 1823 en werd gesticht door Roent gen. De opstallen staan nog altijd op het oude terrein van de werf Fije- noord. Het 22.500 m2 grote terrein zal met de gebouwen worden verkocht. I-1 De opstallen werden in de huidige ie ar- vorm jn 1927 gebouwd. Het personeel is gistermiddag op de hoogte gesteld van de sluiting. Vanavond zullen vertegenwoordigers van de vakorganisaties op het giete rij-terrein met hun leden praten over de gevolgen en de afwikkeling. Britten sterk De Britse suprematie was gisteren algemeen. Harvey Smith op Har vester legde beslag op een prachtige tweede plaats. Hij werd gevolgd door de Duitser Alwin Schockemöhle, die met Donald op de laatste twee hinder nissen nog zeven strafpunten opliep. Nelson Pessoa moest zich tevreden stellen met de vierde plaats die hij zelfs nog deelde met de verrassend sterke Pool Jan Kowalczyk op Drob- nica. Na de Zwitserse kapitein Weier eiste Antoon Ebben dank zij zijn schitterende twee plaats van gisteren een zevende plaats voor zich op. Maandag, na de derde wedstrijd, stond de Hilversummer nog tiende. Met Kairouan reed hij gisteren twee schitterende races, waarbij hij zelfs de sloot immer een gevreesde hin dernis voor Kairouan als laatste obstakel vlekkeloos achter zich liet. Minder succes was er voor Hans Brugman op Sky High, die voor laatste werd en alleen de Rus Pour- tov achter zich wist te houden. Uitslagen (achtereenvolger (Vervolg van pagina 1) President Nasser zou een gematig de toon hebben aangeslagen. Hij gaf te kennen, dat het nu wellicht niet het juiste tijdstip is om te denken aan een nieuwe fase in de actieve strijd tegen Israël. Hij pleitte vurig voor solidariteit onder de Arabieren. Ook president Aref van Irak legde sterk da nadruk op de noodzaak tot eenheid. Koning Hoessein van Jordanië drong er sterk aan op het spoedig nemen van besluiten om uit de im passe te komen waarin de Arabische landen zioh sinds 5 juni (toen de oorlog met Israël begon) bevinden. Zijn regering zal volgens ihem nooit West-Jordanië dat nu door Israël wordt bezet opgeven. Hij vroeg de staatshoofden „de werkelijkheid van de gemaakte fouten onder ogen te In conferentiekringen neemt men aan dat Syrië het 'topgesprek boycot omdat Saoedi-Arabië, Libië en Koe weit gekant zijn tegen 'handhaving van het olie-embargo. TITO'S PLAN President Johnson heeft gisteren een plan van president Tito van Joegoslavië ontvangen ter oplossing van de crisis in het Nabije Oosten. Tito stelt voor terugtrekking van de Israëlische troepen uit de bezette gebieden. Voorts moet de Veilig heidsraad (of de vier grote mogend heden) de grenzen „van alle betrok ken landen" waarborgen. De VN-vredesmacht, 'die op ver zoek van president Nasser het Nabije Oosten heeft verlaten, moet terug keren. De Arabische landen moeten de staat van oorlog met Israël be ëindigen, zonder echter du land officieel te erkennen. President Johnson heeft nog niet gereageerd op Tito's voorstellen. Zijn Franse collega de Gaulle, die dezelf de boodschap ontving, is het voor een groot deel eens met het Joegosla vische staatshoofd. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11