v J Waarom Gods naam als een stopwoord?" alles goed i en( wer BRITSE DIPLOMATEN NIET UIT CHINA Uit de Haagse hof geplukt Betoging voor de legatie in Londen Politie legde dubbel kordon om de polder _9_ WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1967 N. M. LaarmanBond tegen vloeken blijft nog nodig (V, an een onzer redacteuren) DEN HAAG De Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heilige Naam, kortweg de Bond tegen het vloeken genoemd en in de volksmond de Anli-vloekhond geheten, hoopt in september de dag te herdenken waarop vijftig jaar geleden tot zijn oprichting werd besloten. Nicolaas Martinus Laarman (65 jaar en twin tig jaar secretaris): „BÜ het veertigjarig bestaan zei de Utrechtse hoogleraar professor Scholten: Een bond die het zo lang uithoudt, heeft wel be wezen een taak te hebben, anders was hij allang verdwenen". Die taak hebben we vandaag de dag nog. de bestrijding van de godslastering is nog altijd actueel. Maar er is wel verschil tussen een halve eeuw geleden en nu. Het ruwe, openlijke en bewust vloeken komt niet zo vaak meer voor. Maar het misbruiken van Gods Naam uit achte loosheid, uit onachtzaamheid, is toegenomen. GEWOONTE GEWORDEN Het is bij velen gewoonte geworden om elke zin te beginnen met de naam van God, helaas ook nog al eens in wat wij noemen christelijke kringen. En waarom? Waarom Gods Naam gebruiken als stopwoord? We doen dat toch ook niet met de naam van onze moeder of van onze vrouw? Ik reisde per trein van Den Haag naar Utrecht. Tegen over mij zaten een paar heren en een van hen vertelde een echt leuk verhaal, waarom hartelijk werd gelachen. Maar elke zin begon hij met het woord God, en ik dacht: Daar moet ik iets van zeggen. Toen hij was uitgesproken vroeg ik, niet direct maar na enige tijd: Meneer, neem u mij niet kwalijk dat ik u de vraag stel, maar kent u God? Hij keek me een beetje vreemd aan en zei: Hoezo? Wel, antwoordde ik, elke zin die u hebt gezegd, begon met het woord God. Is dat echt waar?, vroeg hij zijn medereizigers. Jazeker, beaamden zij. Er ontwikkelde zich een heel ge sprek. Hij vertelde dat hij in God geloofde, dat hij geregeld ter kerke ging en dat hij zich beslist niet be wust was, dat hij Gods Naam ijdel gebruikte. OP PERRONS Kijk, dat is het nu juist. Men is het zich niet bewust. Men is zich nok niet bewust dat verbasteringen, heel onschuldig lijkend, een ijdel gebruik - zijn van Gods Naam. Maar goed, in Utrecht stapten we beiden uit. Terwijl ik naar de uit gang liep, kwam die meneer me ach terop. en op het perron hebben we nog lang met elkaar staan praten. Toen we ieder ons weegs gingen zei hij: Ik ben u dankbaar voor Bit gesprek, ik zal het niet vergeten. Er zijn er meer die de bond dank baar zijn. Ik kreeg eens een niet-on- dertekend briefje, zo maar een stukje Kermis in Leersum Na ons uitvoerig te hebben ingelicht over het televisie-Uvan) beleid van het bestuur van een bejaardentehuis ergens in Nederland, confronteert de krant ons met een nieuw schandaal: het bestuur van de school met de Bijbel te Leersum weigert <o toppunt van bekrompenheid) voor de kinderen kaartjes te aanvaarden voor de zweefmolen op de kermis, wel ke kaartjes nota bene door de oranje vereniging gratis werden aangeboden. Vóórpagina-nieuws. Gelukkig bevat hetzelfde bericht de geruststellende (ove rigens niet verrassende) mededeling dat de openbare scholen de gratis kaartjes wèl hebben geaccepteerd. Ridderkerk Drs. G. Plaisier Flessemelh flessemelk gebruikt. Dat is geen wonder, want losse melk is niet te koop. In onze 'stadswijk tenminste deelde de melkbe zorger gewoon mee, dat hij na afloop van de vakantie geen losse melk meer zou verkopen. Dat dit voor ons op groeiende gezin met vier kinderen een prijsverhoging met 5 cent per liter be tekent. een kniesoor die daarover valt. Dergelijke prijsverhogingen zijn kenne lijk wel toegestaan. Moeilijker wordt in Den Haag gedaan over voetbalkaartjes. Welke politieke partij komt nu eens op tegen dergelijke gedwongen prijsver hogingen? Niet één, vrees ik, want het is politiek niet belangrijk Voor de huis houdportemonnee echter wel! Rotterdam D. C. v. d. Ploeg Lijden en dood (2) De heer D. v. d. Keilen acht het op grond van het naastenliefde-gebod blijk baar verantwoord om een stervende, die hevig lijdt, met diens toestemming uit zijn lijden te verlossen. Maar heeft God niet ook geboden: gij zult niet doden? i moord. Het zou dan hierop komen dat moedwillige moordenaars strafbaar zijn en moordenaars-met-.,toe stemming" vrijuit gaan. Als het leven Christus was. is het sterven gewin. H. I. Ambacht J. P. Stehouwer papier uit een schoolschrift gescheurd, waarop stond geschreven: Uw affiche op de perrons is mij tot zegen geweest. Natuurlijk, we krijgen ook andere reacties. Zo schreef men ons eens: Wat verbeeldt u zich wel? Wat u wilt is het vechten van een muis tegen een olifant". LERAAR De eigenlijke oprichter van de bond is de Helderse leraar Enge's Baas. Hij ergerde er zich aan, dat er zo veel werd gevloekt en plaatste in De Standaard en in De Nederlander een oproep om te komen tot de op richting van een bond, die het vloe ken zou bestrijden. Zijn oproep vond allerwege gehoor. Een bestuur was spoedig gevormd. De eerste voorzitter was dr. J. G. Scheurer en de eerste penning meester burgemeester Ohr. Bramer van Hellendoorn. Op het ogenblik ne men 'hun zoons die functies waar. In het huidige bestuur is voorzitter dr. Joh. H. Scheurer uit Voorburg en penningmeester burgemeester G. Bra mer van Den Ham in Overijssel. De naam van de bond kwam van dr. Abraham Kuyper. Hij verzon een extra lange om te voorkomen dat he'. publiek zich van afkortingen zou gaan bedienen. KRINGEN Laarman: „Er wordt wel eens be weerd, dat het vloeken, al dan nipt onnadenkend, een eigenschap zou zijn die toebehoort aan een bepaalde kring in onze samenleving. En men noemt dan bij voorkeur de strijd krachten. Dat is beslist niet waar. In andere kringen weet men met het misbrui ken van Gods Naam evengoed weg. Wat denkt u van fabrieken en van bouwplaatsen? En dacht u dat op kaartavondjes in de salons van defti ge families geen „flinke" woorden vallen? De eeuwen door is tegen het vloe ken stelling genomen. De oud-hoofd- legerpredikant ds. A. T. W. de Kluis zal daarover vertellen op onze her denkingssamenkomst in het Kurhaus op 11 september. Reeds ten tijde van prins Maurits werd streng tegen het misbruiken van Gods Naam opgetreden. Als een soldaat er voor de eerste keer op werd betrapt, werd hij drie dagen op water en brood gesteld en bij de tweede keer werd zijn tong met een gloeiende priem doorboord. ERG? Er wordt mij wel eens tegengewor pen: Is het nu zo erg als ik een enkele maal tijdens het spreken de naam van God gebruik? Dan stel ik een wedervraag: Vindt u het welle vend? En dan breng ik het gesprek op het derde gebod. O, zegt men dan, maar ik behoor niet tot een kerk. Mijn reactie: Dat kan best zijn. Maar we zijn allen schepselen Gods en hebben bij onze geboorte de opdracht meegekregen Hem te dienen, Hem ook in eeuwig heid te dienen. Maar, als we het die nen van God op aarde nalaten, krij gen we misschien in het leven na dit leven daarvoor de kans niet meer. Vloeken, al dan niet verbasterd, is het ontheiligen van Gods Heilige Naam. En de strijd daartegen blijft het hoofddoel van de bond. Maar daarnaast is in ons bestuur de vraag gerezen of we onze actie niet hebben uit te breiden met een actie voor een grotere wellevendheid in de onder linge communicatie, want daaraan ontbreekt ook nog wel het een en De heer N. M. Laarman is sinds 1947 secretaris van de Bond tegen het vloeken. Naast het ver vullen van de secretariaatswerk zaamheden, is hij belast met het verzorgen in de meest uitgebrei de zin van de propaganda en het houden van lezingen. Zijn rayon is heel Nederland en hij zegt nooit geweten te heb ben dat ons kleine land zo groot is. Voor de uitvoering van zijn taak beschikt hij over 200 plaatselijke vertegenwoordigers. In het winterseizoen is hij ge middeld drie a vier dagen per week ergens in Nederland om in de avonduren causerieën over de bond te houden. De dag gebruikt hij dan voor het bezoeken van bedrijven met het doel toestemming te krijgen voor het ophangen van affiches en voor het uiteenzetten aan de werknemers van het streven van de bond. Het aantal causerieën is in de afgelopen jaren al gestegen tot boven de 900. De Bond tegen het vloeken presen teert zich in affiches op de perrons van de Nederlandse Spoorwegen, in wachtkamers van doktoren en bedrij ven, ook in patat-frites-kramen en in fabrieken. De kosten van al deze propaganda wordt gedragen door ongeveer 7.000 leden, die een jaarlijkse contributie betalen van een rijksdaalder, voorts door bijdragen van de kerken en subsidies van alle provincies en Duif" Nasser DEEDS lang heette Nassers positie in Egypte wankel. Het is Arabische ogen dan ook onvoorstel baar dat een leider twee oorlogen (1956 en 1967) kan verliezen en toch nog prestige kan overhouden. Daarin is Nasser enigszins geslaagd door zijn aankondiging zich terug te trekken, gevolgd door een goed ge organiseerde beweging om hem daar van te weerhouden. Men moet zich overigens niet te veel illusies maken over de positieve kracht van de tegen Nasser gerichte beweging: de invloedrijke officieren, die faalden in de oorlog, maar die niettemin geen afstand willen doen van de voorrechten van de militaire stand. Nasser wil evenwel een zui vering doorvoeren. Gezien Nassers aarzelende houding in het internationale diplomtieke spel moet er toch ook wel sprake zijn van een stroming die het goede voor Egypte nastreeft. Mensen die realist genoeg zijn hoewel niet pro-Israël om te weten, dat een vergelijk geboden is. Als Nasser alleen te vrezen had rebelse officieren, had hij zich niet de leiding van de Arabische wereld uit handen laten nemen. De strijd tussen Arabische duiven en haviken gaat buiten Israël om, maar is voor Israël wel van levensbelang. Directeur Defabank blijft in arrest AMSTERDAM De 52-jarige di recteur van de gefailleerde Deposito- en fondsenbank te Amsterdam, mr L. A. J. B., die verdacht wordt van over treding van de Nederlandse deviezen- bepalingen, verduistering van ƒ30.000 ten nadele van Ghanese za kenlieden, alsmede knoeierijen met certificaten voor een bungalowpro ject, blijft in voorlopige hechtenis. De raadkamer van de Amster damse rechtbank heeft gisteren op vordering van de officier van justi tie, mr J. E. Vriesema. wederom een bevel tot gevangenhouding van mr. B.. die op 20 juni werd gearresteerd, afgegeven, dat 30 dagen van kracht is en telkens met een gelijke termijn kan worden verlengd. De Defabank was een eenmansbe drijf. Het onderzoek in deze ingewik kelde zaak die zich op internationaal niveau afspeelt, wordt'verricht door de fiscale inlichtingen- en opspo ringsdienst in samenwerking met de Amsterdamse centrale recherche. Bij het omvangrijke onderzoek is ook een rijksaccountant ingeschakeld. Maandag 11 september herdenkt de bond, in het Scheveningse Kurhaus, zijn vijftigjarig bestaan. Sprekers op de middagsamenkomst zijn de mi nister van sociale zaken en volksge zondheid de heer B. Roolvink en ds. De Kluis. 's Avonds is er ter gelegenheid van het gouden jubileum en eveneens in het Kurhaus een populair klassiek concert (waarop ds. Joh. Heule het woord voert), waaraan medewerking verlenen de Gereformeerde Zangvere niging „Asaf", de 's-Gravenhaagse Politiemannenzangvereniging „Entre Nous" en het Zuid-Hollands Orkest. Laarman: „Voor dat concert zijn bewijzen van toegang ver krijgbaar in de boekhandel en op mijn adres, Sportlaan 19 (Den Haag). De toegangsprijs van 1,25 mag toch voor nie mand een bezwaar zijn het con cert bij te wonen". Gisteren ontstonden relletjes voor de Chinese legatie te Londen. Vijftien Chinezen kwamen op straat gingen ae armen ie tyj, u-ik nennciv"- - \i -ïau tegen de incidenten te Peking. De politie greep in. waarna een algemene vechtpartij ontstond. Natuurlijk ont brak niet de Chinees, die door al het rumoer heencitaten las uit het rode boekje van Mao. PEKING Communistisch China heeft na de gevechten van gisteren bij de Chinese le gatie in Londen represaille maatregelen genomen tegen het Britse ambassadepersoneel in Peking. Zonder toestemming van de Chinese regering mogen zij het land niet verlaten. Eerder had Engeland al eenzelfde maatregel genomen jegens de Chinese diplomaten in Londen na de vernie lingen die vorige week bij zijn legatie in de Chinese hoofdstad werden aan gericht. Vanmorgen moest de Britse zaak gelastigde in Peking, Hopson, het ontgelden. Een groep Rode Gardisten ging naar het blok woningen waarin de Britten tijdelijk verblijven. Zij eisten dat Hopson naar buiten zou komen om een protest aan te horen tegen de gebeurtenissen van gisteren. Dat deed Hopson dan ook, waarbij hij omringd werd door Chinese sol- dateh, ambassadeleden en tien an dere buitenlandse diplomaten. Aanvankelijk verliep alles zonder geweldpleging, totdat een opgewon den Chinees Hopson tegen het hoofd duwde en hem aan zijn haar voor over trok. Toen grepen de militairen in en konden de Britten naar binnen gaan. Gisteren vielen ruim twintig Chi nese diplomaten in Londen met bijlen, ijzeren staven, flessen en vuilnisvat deksels een grote menigte betogers aan die voor het gebouw van de Chi nese missie demonstreerde uit protest tegen de verwoesting van de Britse kanselarij in Peking. Ook de politie, die de demonstran ten wilde verjagen, raakte bij het ge vecht betrokken. Een politieagent (Vervolg van pagina 1) De Turk, een voormalige kostgan ger van de familie Hoogeveen, kwam gelijktijdig met de van zijn werk ko mende kostganger Strijkert bij het huis aan. Na een kort gesprek ging de heer Strijkert naar binnen om te gaan eten. maar de Turk rukte de deur achter hem open, waarna hij mevrouw Hoogeveen zag, die in de keuken aardappels stond te schillen. Onmiddellijk opende hij het vuur op haar, waarbij ook de in het gangetje tussen de huiskamer en de keuken staande heer Strijkert werd geraakt. De vrouw vluchtte naar buiten, ge volgd door de schutter. Ze zakte op het achtererfje ineen, waar de Turk haar voorbijliep en over een schou der heen nog twee schoten op haar loste. De heer Strijkert sprong over het afscheidingshekje in het tuintje van de buren. De dader vluchtte De Teleac is een cursus Russisch begonnen en de proefles heb ik met aandacht gevolgd. Sindsdien worstel ik met een probleem. Het lijkt me heerlijk om op de eerstvolgende re ceptie op de Russische ambassade vlotjes tegen de ambassadeur te zeg gen: „Kak tak." Daarmee verplicht ik hem tot een uitfeg waarover dan ook, want ,,kak tak" betekent gewoon: ,,Hoe zo?" Weliswaar zal ik dan zijn ant woord weer via een tolk moeten krijgen, maar je hebt dan toch een groots gebaar gemaakt. Mijn woordenschat is verder iet wat moeilijk in te passen in enig gesprek. Wanneer zal ik in het Russisch babbeltje een navel kun nen invoegen? Dat is nu toch beslist geen dagelijks te noemen li chaamsdeel. Bovendien heeft de Russische klank nog een vreemde associatie voor ons, want dan moet je pyp zeggen. Ter verduidelijking zij er bij vermeld, dat de y in het Russisch als oe wordt uitgesproken. Ik vind het wat dom van die Rus sen, dat ze een zo gemakkelijk te onthouden woord nu juist hebben gekozen voor een nimmer te gebrui ken begrip. Die eerste les was echt anime. rend. Een beraza is een berk; een syn een zoon; een sestra een zuster en een brat een broer. Hoe je die in één zin moet combineren, weet ik niet. maar er moet uit te komen Het woord polk betekent regi ment. maar dat durf ik niet zo gauw te gebruiken, want daar zullen spi- onagepogingen achter gezocht wor- Maar goed. het begin is er en dus de lust om verder te gaan groot. Twee uur Maar nu is er gezegd, dat je echt iedere dag één of twee uur-onoet studeren en daar zit dus een vette adder onder het steppegras. Waar haal je twee uur vandaan als je er op iedere vierentwintig al minstens zes te kort komt Dagen heb ik er over getobd. Tot een heldere bliksemschicht mijn brein verlichtte. Hebben we niet ge zien hoe de Chinezen tot verhoogde produktie koihen door Mao's rode boekje te lezen? Twee uur per dag Mao's uitspraken lezen, leren en cite ren en het werk loopt op rolletjes. Overal kun je het rode boekje ko pen, gekuist in het Nederlands en in volle wijsheid in het Engels. Wanneer ik dus luidkeels Mao op de stoep ga zitten reciteren, moeten op een of andere maner allei bin- nenskamerse activiteiten automa tisch geschieden. Kom ik weer binnen en staan de aardappelen geschild; ligt het getik te stukje klaar. Kan ik me dus rustig aan het Russisch wijden. Het is dè oplossing. Wel een beetje griezelig paarde- middel, maar goed dat moet je aan- Dus ben ik winkelwaarts gerend, heb Mao in het Engels en Neder lands, om vooral niks te missen en toch ook gemakkelijke stukjes te hebben, aangeschaft. Maar wat denkt u nou, dat het moeilijkste is? Waardoor denkt u, dat al mijn slimmigheid weer volko men te niet wordt gedaan? Hoe ik me ook wend of keer; de familieleden op droog brood en wa ter tracht te zetten; de bedden zo maar toeklap; mijn telefoontjes in zakelijke stijl bekort; de tijd, die twee uur voor Mao's boekje, blijkt net precies te zitten in die zes uur, die ik al te kort kom op een etmaal! Zo zal het oosten, Russische ken nis en Chinese wijsheid, nimmer vreedzaam in mijn brein verenigd worden. Verder dan „Kak tak" zal lk het wel nooit brengen. door het slopje achter de huizen te voet in de richting van het Alphense havengebied, waar hij bij de sociale werkplaats de polder inrende. Met behulp van de rijkspolitie leg de de Alphense politie een dubbel kordon om de polder. Twee Alphense politiemannen en e?n rijkspolitieman kregen de voortvluchtige op een gege ven ogenblik in het vizier. Toen ze- hem bijna hadden ingehaald, draaide hij zich om en liep hen tegemoet. Zijn pistool had hij al eerder wegge gooid. Hij liet. zich gewillig meevoe ren en kreeg geen handboeien aan. Vorige week was de man van het slachtoffer, de 43-jarige chauffeur Hendrik Cornelis Hoogeveen, op het politiebureau geweest om te zeggen, dat hij zich door de Turk bedreigd voelde. De Turk, getrouwd en vader van vier kinderen, was acht maan den bij hem in de kost geweest. Een maand geleden had de heer Hooge- v»2en hem de deur gewezen, omdat de houding die hij tegenover zijn vrouw aannam hem niet aanstond. Af en toe probeerde de Turk niette min met de vrouw in. contact te ko men, wat hem aan het begin van deze week lukte toen zij met de bus uit Bodegraven kwam. Hij vroeg haar toen van haar man te scheiden en met hem te trouwen, maar de vrouw wilde daar niel '=Jn weten. Evenals hij al eerder had gedaan, uitfe hij toen bedreigingen. ,,Ik ga een pang-pang kopen en schiet de hele buurt overhoop". Onmiddellijk nadat de heer Hooge veen op het politiebureau zijn onge rustheid had kenbaar gemaakt, ging de politie naar het nieuwe kosthuis van de gastarbeider. Dat was bij een neef van het slachtoffer, de heer W. Martens. De gezochte was niet thuis, maar hij m-sldde zich de volgende dag uit eigen beweging bij de politie om haar ervan te verzekeren, dat hij geen kwade bedoelingen had. kreeg een bloedende hoofdwond en een vrouwelijke agent vloerde een Chinees met een perfecte judoworp. Drie Chinezen en een fotograaf wer den dusdanig gewond dat zij naar een ziekenhuis moesten worden gebracht. Volgens sommige ooggetuigen be vond de zaakgelastigde Shen Ping persoonlijk zich temidden van zijn razende landgenoten. De woedende Chinezen hamerden met de honk balslaghouten op het dak van een politiewagen, schreeuwend dat de po litie partijleider Mao had beledigd. De politie slaagde er na tien minuten in de Chinezen van de rest van de menigte te scheiden en de diploma ten te helpen bij de terugkeer naar de legatie. Aan het gevecht waren twee inci denten vooraf gegaan. Het eerste inci dent ontstond nadat een voorbijgan ger een „rood boekje", bevattende de werken van Mao, op de grond had gesmeten. Het boekje kreeg een jon geman van de legatie. Hierop renden een twintigtal Chine zen naar buiten. Er ontstond een op loopje waarbij een agent onderste bo ven werd gelopen, een andere agent tegen de grond werd geslagen en een derde op zijn hand getrapt. Het tweede incident waarbij de strijd in alle hevigheid ontbrandde, werd veroorzaakt door „een bevel" van de Chinezen aan de politie, één van haar voertuigen, dat zich voor de garage van de legatie bevond te verwijderen. Toen dit niet gebeurde wierpen de Chinezen zich als razen- den op de wagen zoals boven reeds is omschreven. Opzettelijk Bij dit laatste incident werden de drie Chinezen naar een ziekenhuis gebracht. Vijf Chinezen gingen op ei gen gelegenheid daar naar toe. De Britse regering heeft in één van haar communiqués de Chinese diplo maten ervan beschuldigd opzettelijk incidenten te hebben veroorzaakt om de „actie van Chinezen tegen Britse vertegenwoordigers in Peking" te rechtvaardigen. Mishandeling De Chinese onderminister van bui tenlandse zaken, Lo Kwei-po, protes teerde vanmorgen bij de Britse zaak gelastigde in Peking, Hopson, tegen wat hij noemde" de mishandeling van gisteren door politie en gepeu- 'pel". Hij eiste dat de Britse regering onmiddellijk maatregelen neemt om herhaling van dergelijke incidenten te voorkomen. Ook vroeg hij om schadevergoeding. De bewegingsvrijheid van de Brit se diplomaten in Peking is voorlopig beperkt tot het terrein van de diplo matieke missie. Als ze dit gebied wil len verlaten, moeten ze 48 uur tevo ren hiervoor vergunning vragen aan de Chinese autoriteiten. Onrustig Niettemin bleef het onrustig in de in een wat grauwe buurt gelegen Grijpensteinstraat. Gisteravond om halftwaalf reed de Turk er op zijn motorfiets nog een paar keer door heen. Mevr. Hoogeveen, een zwa re, donkere vrouw, moeder van een dertienjarige dochter Sineke, zei een paar uur voordat de voor haar fatale schoten werden gelost, tegen haar buurvrouw Van Hemert, dat de hele zaak haar niet lekker zat. Over de herkomst van het moord wapen was gisteren nog geen zeker heid. Tegen mensen uit de buurt zou de Turk verscheidene malen hebben gezegd, dat hij naar Duitsland zou gaan om een pistool te kopen. Vol gens zijn laatste kostbaas moet het in België zijn gekocht, waar de sinds enige tijd werkloze gastarbeider vo rige week met 250 op zak heen was geweest. Gisteravond had deze man nog gezellig met de toekomstige moordenaar van zijn nicht zitten pra ten. „Hij bracht zelfs een zak drui ven voor me mee". jyjEVROUW Koelewijn in het poor tje achter de Grypensteinstraat op de plaats waar de Turk. kort na dut hij mevrouw Hoogeveen had doodgeschoten en een kostganger had gewond, haar op zijn vlucht voorbij rende. Toen zij de revolver schoten hoorde, was zij polshoogte gaan nemen. De man van het slachtoffer en het kind waren tijdens de moord niet thuis. De man was aan het werk in Gouda en het meisje was nog niet teruggekeerd van school.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9