TV TWIEN IN KLEUR OP SINTERKLAAS RADIO de stad en dokter Moore Nieuwe ster a vond heet „Stekker Puzzelboek jê en WOENSDAG SO AUGUSTUS 19«T i|s iliM Commen taar Tragedie IJ'ET aansnijden van een sociaal pro- 1 bleem is kostje voor VARA's actuali teitenrubriek „Achter liet nieuws". On verhoeds teerden wij gisteravond gecon fronteerd met de zware problemen van de kleine middenstanderdie altijd hard heeft gewerkt in de eigen bescheiden snak waarin vroeger wel een goede bo terham zat, maar die nu bedreigd wordt door het grootwinkelbedrijfEen stuk tra giek, dat geofferd wordt aan de moderne tijd en waarbij sanering ook niet altijd De VARA belichtte de kwestie vait ver schillende kanten en vond daarin aanlei ding tot politiek verzet tegen het rege ringsbeleidzoals dat te verwachten is bii een oppositiepartij. De tendens tastte ech ter de gegeven problematiek niet aan: voor kleine zelfstandigen is en blijft het een harde zaak, dat de moderne detail handel hun het bestaan in een verre toe komst onmogelijk dreigt, te maken. Het is goed dat de kijker-consument van deze omstandigheden door behoorlijke infor matie op de hoogte wordt gesteld. Later op de avond kon men Liesbeth List en Greetje Kauffeld horen in een aantrekkelijk optreden met Boy's Big Band voor de Vlaamse televisie: merk- waardig, hoe Nederlandse artiesten via het buitenland ons scherm kwamen sieren. Regisseur Bob Jacqmain had van spel en zang samen met het. ballet van Jan Arntz een goede compositie voor tv gemaakt. HILVERSUM De NTS zal zon dagavond a.s. tussen 8.05 en 8.50 uur op Ned. 2 een samenvattende reporta ge van eerder vertoonde impressies, opgedaan op Montreal's Expo '67, uit zenden. De opnamen werden gemaakt in samenwerking met de Canadese tele visie. Het gaat goed in Montreal, dat zult U horen en zien: de wereldten toonstelling heeft met 35 miljoen al meer bezoekers getrokken dan men over de gehele periode van openstel ling (28 april tot 29 oktober) had verwacht. NCRV presenteert plannen nieuwe seizoen (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NCRV- radio zal, evenals die van de KRO, 's morgens vóór 8.30 uur geen lichte muziek meer laten horen: deze op één zen der verschijnende omroepen laten dat over aan de omroe pen ^op de ondere zender, om te ontkomen aan duplo's in eenmuzikaal genre. Ook tus sen de middag (12-2 uur) kan men (van 1 oktober af, dus dan op Hilversum II aange zien op die datum de zenders zijn gewisseld) bij KRO en NCRV alleen ernstige en mid- den-repertoiremuziek beluis teren. De wekelijkse ster-avond krijgt een nieuwe opzet en een nieu we naam: Stekker. De radio- en tv-actualiteitenrubrieken worden samengevoegd en het tiener-tv-programma Twien komt op 5 december in kleur op de buis. Dit zijn de voornaamste punten uit de NCRV-programma's voor het ko mende winterseizoen, zoals ze van middag tijdens een persconferentie werden aangekondigd. Het afzien van een luchtig „goeden- morgen" op de radio is mede een gevolg van de overeenkomsten van de NCRV met de KRO, samenhangen de met de gemeenschappelijke zend- tijdvérkaveling. Beide omroepen zijn dan iedere dag op Hilversum I of II in de ether en zij zullen in de ochtend uitzendingen, zoals wij reeds meld den, over het geheel één lijn trekken. Aangezien er altijd luisteraars zijn, die liever met Beethoven of Mozart (Van tv-redactie) HILVERSUM NCRV's weke lijkse radio-amusement blijft op de donderdagavond gehandhaafd en gaat 20 minuten langer duren. De nieuwe titel is „Stekker" en men kan ernaar luisteren tussen 8.30 en 10.30 uur. Het wordt meer dan ooit een blokprogramma, en het krijgt een nieuw spel dat aan het aloude Mast- klimmen herinnert. De zeventigers dagsluiting (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NCRV is van plan, in het komende winterseizoen voort te gaan met het zoeken naar nieuwe formules voor de televi- sie-dagsluitrngeni. Zij wil daarbij het pastoraal en belijdend karakter van deze godsdienstige programma-onder delen niet uit het oog verliezen, maar de toespraak meer en meer vervan gen door een duidelijker dialoog, het zij door een „dagsluiter" met iemand üit een voorgaand programma^ dan wel tussen enkele andeie mensen. Op zaterdagavond (Ned. 2) wordt „Druk-werk" vervangen door een uit zending die voorlopig „De zeventi gers" wordt genoemd, omdat men daarin de generatie, welke in de ja ren 70 waarschijnlijk de volle verant woordelijkheid voor het maatschappe lijke en het geestelijke leven te dra gen krijgt, in confrontatie wil bren gen met degenen die nu deze verant woording hebben en vaak aan zoveel kritiek blootstaan. Het programma krijgt dus een jeug dig karakter, waarbij personen van 25 tot 35 jaar gelegenheid hebben, vragen te stellen aan leidinggevende figuren. telkens aan het eind van de maand wordt teruggegrepen op actualiteiten. Emile Lopez en Carlo van der Vegt zijn goed voor de teksten, de bezet ting wisselt. Van drie jaar geleden wordt „In de huid van een ander" teruggehaald: het gaat dan weer over uitzonder lijke beroepen, waarbij journalisten het levensverhaal van de man of de vrouw vertellen en interviews hou- „Zet uw vraag op het spel" wordt een nieuwe wedstrijd, die „levend" de ether in gaat uit een zaal, waar de NCRV die avond haar leden met een feestavond dient. De deelnemers kunnen elkaar vra gen stellen, maar deze worden door de wedstrijdleiding bepaald. De vra gensteller moet zelf het goede ant woord weten. Men moet dus voorzich tig zijn bij de keus van de vraag. De NCRV gelooft, dat bij dit amusement leuke reacties zijn te verwachten, ook al omdat de luisteraars als van ouds direct mogen „ingrijpen" als het fout gaat. Ten slotte zullen de beide NRU-or- kesten Metropole en Promenade, om beurten het programma muzikaal op luisteren. Solisten uit binnen- en bui tenland zullen hierbij optreden. Het programma „Studio 2300" zal in 't vervolg élke donderdagavond tussen 11 en 11.55 uur worden uitge zonden. Het bekende patroon wordt gehandhaafd, de wedstrijd gaat nu heten „Publiek, ik verwacht U" en een nieuwtje is. dat oud-gezagvoer der A. Viruly twintig avonden gedu rende 5 tot 7 minuten het feuilleton van zijn leven komt vertellen. ATHENE Ex-minister Andreas Papandreou, die na de militaire staatsgreep in Griekenland werd ge arresteerd. zal dit jaar nog worden berecht. Hij wordt beschuldigd van deelneming aan een samenzwering om koning Konstantijn van de troon te stoten en een republiek te vesti- dan met beatgroepen of Gert Timmer man opstaan en ontbijten, komt één zender nu volledig aan dit verlangen tegemoet: een kwestie van coördina- Het samenvoegen van de actualitei tenrubrieken Radiokrant Vandaag en Attentie is ook al geen nieuws meer. Hoofd van de gezamenlijke afdeling wordt mr. J. F. van Maanen die de leiding heeft van de tv-rubriek en plv hoofd drs H. Glimmerveen, die de radio-actualiteiten onder super visie krijgt. De reportagestaf is behoorlijk uit gebreid. O.a. met een parlementaire redacteur, de heer H. C. L. Sleeuwerj- hoek, als journalist afkomstig van de NRC. Doel is. met ingang van 1 januari a.s. het aantal uitzendingen van tv-actualiteiten uit te breiden en op Hilversum III meer te doen aan ra dionieuws. De beide rubrieken krijgen een gelijke naam, men denkt aan Wat de radiomuziek betreft zal de portie amusement verminderen (be halve op Hilversum III) en meer aan dacht worden geschonken aan het se rieuze genre. Zo komt er een nieuwe serie „Het oecumenische lied", 's zon dags om de 14 dagen, gepresenteerd door dr. O. Jager. Het hoorspel ver huist naar de vrijdagavond, om op maandag plaats te maken voor avond vullende programma's waarop gr.ote symfonieorkesten optreden. In de cy clus „Orgelconcert" komen oude or gels in Brabant aan bod. De afdeling gesproken woord komt o.m. met een serie lezingen van dr. W. A. Visser 't Hooft over „Leren leven met de oecumene", een interna tionaal radioprojekt rondom 450 jaar Hervorming en een nieuwe literaire voordrachtrubriek op zondagmiddag tussen 2 en 2.30 uur. „Onder de hoogtezon" wordt, met radiodominee en al, na 1 oktober me de op Hilversum III uitgezonden. De inperking van de radiozendtijd ten behoeve van NRU, TROS en klei ne nieuwe zendgemachtigden brengt mee. dat de NCRV enkele vaste ru brieken moet laten vervallen, zoals het jeugdhoorspel, het seriehoorspel en de avondlezing op weekavonden. Toch blokken De proef welke de NCRV vorig seizoen nam met haar zgn. blokpro- gramma's op de tv, ,d.i. televisiespe len en documentaires in snelle vervol gen, is goed geslaagd. Voor documen taires wordt deze opzet niet her haald. Wel zijn er documentaire se ries te verwachten over Europa en over „solliciteren". Deze laatste, op Ned. 2 uit te zenden, heeft een soort wedstrijdvorm: er komen telkens drie personen solliciteren naar een betrekking, waarbij alles volkomen echt toegaat. Uitgemaakt wordt, wie door het. beste optreden de baan zou hebben gekregen. Incidentele documentaires hande len over Auschwitz, gebabbel op de voetbaltribune, verdwijnend Nieu- wesluis en het werk van de graven- Als blokprogramma's komen alleen enkele dramatische werken op het scherm, zoals een BBC-opvoering van Dickens' „Olivier Twist" (5 afle veringen), een Duits-Franse produk- tie van „Radetzkymars" naar de ro man van Joseph Roth over het Oostenrijkse militarisme rondom 1900 en twee beroemde processen die tot gerechtelijke dwaling leidden. Mede voor middelbare scholen zal in het voorjaar 1968 op vijf vooravon den een Engelse opvoering van Shake speare's Romeo en Julia worden uit gezonden. Opnieuw zal de NCRV met ten minste vijf toneelprodukties van ei gen bodem komen. Auteurs zijn P. W. Franse. Heere Heeresma, Ma rie-Louise Doudart de la Grée, Yvon ne Keuls en Lizzy Sara May. Van Maurits Wertheim staat een politiese rie op stapel. Ter vervanging van resp. „Stief- been" en „Dokter Finlav" zijn twee nieuwe series te verwachten, de al lang beloofde „Eerste man!" met Rien van Nunen als taxichauffeur en „Kent u mijn vrouw?", een Brits feuilleton door Jaap van de Merwe vertaald, waarin het echtpaar Nell Koppen-Wim van de Brink de lotge vallen van twee gelukkige huwe lijkspartners spelen. De eerste serie voor de zaterdag-, de tweede voor de A ff at lm Yonnff Dit is een foto van de Franse cineast Pierre EtaAx, die een meester is in het samenstellen van sportdocumen- ta-ires, maar meteen een duidelijke illitstratie van het dieptepunt in de zomedse tv -programma's dat wij vanavond beleven: op beide netten niets dan ge kochte filmspullen, meters en meters film zullen er doorheen gaan. Alleen het NTS-journaal en de om- roepsters vormen de „levende" elementen. Pierre Etaix is overigens de mandie op Ned. 2 in AVRO's Sportpanorama een bijzondere documentaire over atletiek zal laten zien. Jammer genoeg moeten we er bij zeggen, dat de film al eens eerder werd vertoond, evenals de boksevenementen uit de jaren '30, die de rubriek verder opvullen. We zeiden het al: een dieptepunt in de programma's, ook al omdat de NTS- hoofdfilm op Ned. 1 aan de onfrisse kant is en zich afspeelt in een verdorven milieu. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NTS 7:00 uur Amerikaans sprookje „Ali Baba en d 8.35 uur gespeeld verhaal van Heinrich Böll: oproep". 9.00 uur Franse speelfilm „Les canailles". Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 2. meisjesnaam. 7. stuk gesehut, 8. oorzaak, 9. rivier in Italië, 10. bekend dier. 12. mens, 13. vruchtje, i 15. kortschrift (afk.), 17. larve der lang- j pootmug, 19. meisjesnaam, 20. pers. voornaamw.. 21. plaats in Friesland, 24. alvorens, 26. gevangenis, 27. achting, I 29. Latwerk: 30. bereide dierenhuid, 32. vlinder, 33. dorp in N. Brab. 34. kubie- j ke meter. Verticaal: 1. aardappel. 2. insektje. 3. opgewekte geest of stemming, 4. go din van de vrede, 5. achting, 6. het uitspansel, 10 stad in Drenthe. 11. jon gensnaam, 13. kan men uit drinken, 14. duurzaam, 16. zuster, 18. gierst, 22. myth, figuur. 23. stok met voettrede, 24. alvorens, 25. plaats in Drente, 28. bekende afkorting, 31. onderricht, 31. buitenhaven. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. salade, 2. altaar, 3. naaste. 4. Don- j gen. 5. Nomen, 6. Rennes, 7. lening, 8. nadeel, 9. reseda En Swiebertje voor jong en oud. Eenderde van de dramatische pro- dukties van de NCRV wordt in het j buitenland aangekocht. Kleuren In kleuren belooft de NCRV als eigen produktie dus Twien op Sinter klaasavond, de Lucy-show, ccn uit 13 afleveringen bestaande co-produktie met de Franse tv, getiteld „Christa" en handelend over ervaringen van meisjes die au pair in Frankrijk wer ken, plus een buitenlandse serie (ook 13 maal een half uur) over avonturen uit de tijd van Lodewijk XIV. Een registratie van de opera „La Bohème" van Puccini, uitgevoerd in de Scala te Milaan, zal eerst in zwart-wit en later in kleuren worden vertoond. Mogelijk zal de NCRV ook meedoen aan een serie in kleuren over kunstenaars van deze tijd, die verder wordt gemaakt in opdracht van BBC, Beierse omroep, Canadese tv en NET (VS). Op het tv-programma staan voorts nog een driedelige film over Mozart, muzikale manifestaties (w.o. twee Promenadeconcerten uit Rotterdam), een vierdelig tv-portret van Stra- winsky en de wereldpremière van Ba- ding's „Genesis" door Die Haghe San- gers. Brian Epstein stierf geen natuurlijke dood LONDEN Brian Epstein, de ma nager van de Beatles, is geen natuur lijke dood gestorven. Een patholoog is tot deze conclusie gekomen na een lijkschouwing. Het onderzoek is ech ter nog in volle gang. De politie legde beslag op verschei dene flesjes medicijnen die Epstein in huis had. Scotland Yard kon nog niet vertel len of er misdaad in het spel is. Epstein werd zoals bekend dood op bed aangetroffen. Ned. 2 AVRO blijft natuurlijk 8.05 uur Beatles-tekenfilm. 8.25 uur Sportpanorama. 9.20 uur aflevering The wild wild west. VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV 7.30 uur Leger des Heils. 8.15 uur concert van de Zwitserse omroep: orkest Pro Arte speelt klassiek. 9.30 uur mr. J. J. Oyevaar uit Leidsendam ir reeks „Land te water". 11.15 uur romantische muziek. Hilversum II VARA 8.05 uur amusementsprogramma. 8.45 uur prijsbellen naar de studio. 10.55 uur Joegoslavische volksmuziek. 11.20 uur jazzmagazine. In een voor- „Drive-in slad ney (Austra- bieclit" lië) wordt een kerk met „dri ve-in" biechthokjes gebouwd. Men kan nu met zyn auto voor het biechthokje rijden. Er worden drukknopjes aangebracht om de priesters binnen te waarschuwen, dat er iemand is voorgereden. 38 „Hallo, Ed. Ook een glas?" „Nou eh....ja graag, maar niet te veel whisky. Perkina ging naar een kleine bar in de hoek van de kamer en schonk in. „Hoho, Howard". Moore nam het glas aan en staarde er ontevreden naar. Perkins liep intussen naar zijn stoel achter het bureau en nam een van de onderdelen van het geweer op. Het metaal was zwart en glom van de olie. „Ben je gekomen om over de vergadering met de commis sie te praten, of kom je spreken over die ellendeling van een Stoner?" „Stoner?" Moore was verbaasd, maar hij herinnerde zich nu wat Joe en Martha hadden gezegd en hij constateerde dat ze gelijk gehad hadden. Ongetwijfeld was de stad al op de hoogte. „Ik kwam hem tegen toen hij uit de Rotary kwam. Hij vertelde me over het gesprek dat hij met je heeft gehad. Hij heeft je te pakken, Ed." „Wat bedoel je met hij heeft je te pakken? Wie is hij dat hij kan beweren dat de stad geen ziekenhuis nodig heeft? Howard, ik verzeker je.-." Perkins begon te lachen, schoof het geweer opzij en nam zijn glas. ,,Wie is hij? Hij is de bron waaruit ons geld stroomt. Steek je hoofd niet in het zand. Ed. Hij is de geld bron, dat weet je toch wel en door hem heb je zo lang het hoofd boven water gehouden. En nu we het toch over geld hebben, laten we als de ineenstorting komt, de vijftig dui dend niet vergeten die ik ingezet heb". Moore staarde zwijgend naar het glas in zijn hand en plotseling alsof hij er niet langer naar kon kijken, zette hij het neer op tafel. Hij kneep in zijn handen en keek naar Perkins. Perkins zei: „Goed Het is nog vroeg om erover te praten, maar luister, Ed.". Perkins zette zijn eigen glas neer en de olieachtige vingerafdrukken op het glas glommen in het schijnsel van de bureaulamp. „Ik neem aan dat het vroeg o£ laat nodig zal zijn het ziekenhuis te sluiten. Ik weet dat dit een slag voor je zal zijn, omdat het jouw schepping is. Maar wat je beroep betreft, krijg je het niet slechter, omdat je een ziekenhuis niet beslist nodig hebt om je praktijk te kunnen uitoefenen. Een chirurg staat er anders voor. Een chirurg kan niet buiten een ziekenhuis". „Waar wil je naar toe, Howard?" Perkins antwoordde niet direct. Hij maakte een blikje was open, deed wat op een doekje en begon de geweerloop te poetsen. Zonder zijn ogen van het geweer af te nemen, zei hij: „Ik vertel je dit niet graag, Ed, maar er is een hoogle raarsplaats vrij op de medische faculteit in Warwick eerste jaar chirurgie- Je hoort dan bij de staf van de kliniek en je blijft dan opereren. Ik zal ernaar solliciteren voor het komende studiejaar". Moore wilde gaan praten, schoof on rustig in zijn stoel heen en weer en zweeg. „Ik weet wat je denkt, Ed, maar die zaak ligt zo ver in het verleden dat ik niet geloof er hinder van te hebben. En Adele zou het graag zien. Zij heeft er schoon genoeg van hier in Haddon." „Ik hoop dat je niet overijld te werk gaat. Ik ben van plan het ziekenhuis te redden, ik zal het aanpassen aan de behoef ten van een grotere bevolking. Silver Springs. En ik zal het op een manier doen die alle kritiek het zwijgen oplegt." „Dat zal heel wat geld kosten." „Tk zal het geld vinden. En het is in jouw financieel belang het ziekenhuis niet te laten sluiten." Perkins poetste de geweerloop niet meer en dacht na. Toen hij opkeek, lachte hij bijna. „Drink je glas leeg, Ed. Ik zal doen wat ik. kan om je te helpen om ons te helpen. Ik denk echter niet dat deze strijd gewonnen kan worden, maar ik houd van vechten. Ik ben alleen niet van plan met het zinkende schip onder te gaan". „Ik kwam in feite hier om over die vergadering met de commissie te spreken". „Ja, dat dacht ik wel Ik wou dat je die ellendelingen aan mij had ovegelaten." „Dat leek me niet verstandig." Perkins lachte opeens vriendelijk, het was verbazingwek kend. Hij leek nu een bijzonder aardige kerel voor wie hem slechts oppervlakkig kende. „Je bent zeker bang dat ik die knapen eruit gooi? Goed jij neemt het woord en ik zal je steunen. Het is jouw vergadering dan. Maar als het echt tot ruzie komt, dan moet je mijn tactiek volgen. Je bent nu hard genoeg. Ik zal het boksen op me nemen". „Dat is heel aardig'.' Moore greep zijn glas, dronk het half leeg, zette het weer neer op de tafel en stond op. „Over ziekenhuiszaken spreken wij een andere keer, als het niet zo laat is". Perkins ging naar de voordeur mee en toen Moore vertrok, legde hij een hand op zijn schouder. „Je bent niet hard genoeg". Moore zuchtte diep en liep de nacht in. De wind was gaan liggen en de kou was nu fel en dreigend. Het vroor en niet zo'n beetje. Het portaallicht was nog aan, zo vond Moore zijn weg naar de jeep en hij dacht eraan dat deze eindeloze dag die nu eindigde, in New York begonnen was. (Wordt vervolgd) HOPPV ELAAT MET VOLLE KEACHT, A1AAJ2 AC2NALPO NEEMT HEM IN EEN KNELLENPE EOP^TóEEEP Lnie mannetjes vlooien De directeur m langs geadverteerd om in het bezit te III vermogen hebben om op te treden, van het interna- komen van mannelijke vlooien. Nor- Maar voor de instandhouding van het tionale vlooien- maal houdt hij er geen mannelijke theater ben ik nu genoodzaakt man- theater in Ham- vlooien op na, omdat zij, s burg heelt on- „te lui zijn i juf theater ben ik i netjesvlooien van buiten trekken." RADIO V A,YA VO,\D eieï:ipanorarna^^9.5S 20.15 Concerl Holland lt°ein<itgl. lezing6 21.45 ziek. 22.: 22.20 SOS-beri 23.00 Onl Nieuws"1 HUvi 8.00 Nieuws. 18.15 Actualitei- ~:creo: Dansorkest. ngelspel. 19.20 Ar- taalkaart. 20 00 i Licht gevarieerd aaar 'weds'trijdpro- 1.00 Gesprek: uit-j sn. 22 55 Joegoslavische olksmu/.iek. 23.20 Radio J— tagazlnc. 23.55-24.00 Nieu GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA zieken. VPRO 2 kamermuziek (gr). 12.27 Me dedelingen voor land- en tuin bouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Pro lemorle. 12.45 De aarde aar volheid, lezing. 13.00 I< ieke grammofoon muziek 13.45 Voor de vrouw. 14.15 U- trechts Kamermuziek-ensem- ble. TROS: 14.45 Licht pro gramma. 15.05 Actualiteiten. 15.10 Klassieke grammofoonmu- ziek. 15.25 Voor de NCRV: 15.45 Muzikale ha ringen. 16.00 Godsdienstige gspeel- Dlatën bijde koffie. 12.00 -Ïiws. 12.02 Gevarieerd pro- toeristische 21.20 The wild wild inding. 16.30 (Stereo) Mi 'O) lofoonmuz. 18.10 Sport- kest. 17.30 (Stereo) Lichte SUKKELTJE EN BRUUNKE 40. Het orkestje stopt ver schrikt. „Wat klinkt daar zó lelijk?!" gilt de juf frouw en komt nu heel vlug naar hen toe. „Eh. onze muziek, juffrouw!" zegt Stikkeltje. „Mogen we alstublieft heel veel boter hammen en een fles frambozenlimonade?" „Zeker, jongelui, maar stop met deze afgrijse lijke muziek; onze oren kunnen dat niet verwer ken!" zegt de juffrouw. Als ze wegloopt fluistert Stikkeltje: „Maar wij zullen de boterhammen wél kunnen verwerken!" Als alles op is, gaat de grammofoon weer in de kinderwagen. „Ziezo, nu gaan we uitvissen, waar de hoedenkabouters wonen!" zegt Stikkeltje. „La ten we het gewoon gaan vragen op het Politiebu reau!" is Bruunke's goede raad. en»*" "5^ 944-4

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7