lekkere .lekkere Blue Band boordevol bouwstoffen vitamine encaroteen voor de groei m de stoei n de energie Wereldtitels voor Sercu en Proost 1 ,VJ\ kunnen mets doen in Vietnam' Dader overval Capelle gepakt Prins stuurde teleg rammen ^VOEDZAAM MAK* Norbert I een stik uit het vuistje ^hvw wvvzaaoi Vier gevallen van doping Oefenpatronen raken kotter Blue I Band Oude Mercedes enig houvast Onderzoek moord Heeswijk stokt Shirley Temple Thant: eerst vuren staken in de politiek 7"|\t i Politie loste meeste (van 11) moorden op WOF.NSmr, .10 M 1.1 STI 1967 Oudkerk vierde bij profstayers AMSTERDAM België was de meest succesvolle natie op de slotdag van de wereldkam pioenschappen wielrennen op de baan, die in het Olympisch Stadion gisteravond werd afge sloten. Bij de profsprinters doorbrak Patrick Sercu de Ita liaanse hegemonie op dit onder deel en bij de profstayers was het Leo Proost, die zoals ver wacht de regenboogtrui tegen over 27.000 toeschouwers om de schouders mocht trekkep. De grootste tegenstand voor Leo j Proost kwam niet van onze landge- I noot Jaap Oudkerk, hoewel deze in j het begin van de tweede helft wel voor vuurwerk had gezorgd, maar van de Italiaan Domenico de Lillo, j die tenslotte achter Romain de Loof, titelverdediger, het dikverdiende brons greep. Hoe zeer de toeschouwers het op treden van De Lillo waardeerden bleek bij de ereronde waarin de suc cesvolle Utrechtse gangmaker Nop- pie Koch de enige man bij de baankampioenschappen met twee gouden medailles voorop reed. Proost 'kreeg een plichtmatig ap plaus, De Lillo een stormachtige Het was aan deze Italiaan te dan ken dat de stayersrace waarin Jaap Oudkerk vierde werd, niet als een nachtkaars was uitgegaan. Want al binnen drie ronden was Proost naar <de kop opgerukt samen met Oud kerk. Vijftig kilometer lang gefeeur- 'de er niets. Koch was echter niemand bestand. Toen Proost zijn landgenoot De Loof van zich had afgeschud, lag de weg naar de wereldtitel voor hem open. Hij faalde niet, ondanks een felle slotaanval van De Lillo en Jaap Oudkerk, die niet verder dan een vierde plaats bereikte. yy Koelbloedig yy Overmoedig Tot Proost in een overmoedige bui de vlak voor 'hem rijdende De Lillo ging aanvallen. De Italiaan verde digde zich zo hardnekkig dat Proost zijn pogings moest opgeven. Toen was 'het Oudkerk die gevaarlijk kwam opzetten. De Amsterdammer, harts tochtelijk 'toegejuicht, stormde De Lillo zelfs voorbij, maar 'hij had te veel van zijn krachten gevergd en viel terug. Ook de aanval van De Loof werd door De Lillo kundig af geslagen. AMSTERDAM Prins Bernhard, be schermheer van de wereldkampioen schappen heeft de Koninklijke Neder landse Wielren Unie laten weten dat hij, om gezondheidsredenen, dinsdag avond niet bij de laatste wedstrijden van de baankampioenschappen aanwe zig kon zijn. De Prins, die de wereldkampioenen Bongers, De Wit en Groen graag per soonlijk had gefeliciteerd, heeft de K.N.W.U. drie gelukstelegrammen ge stuurd met het verzoek -deze aan de Nederlandse wereldkampioenen te over handigen. jjf Jj In Amsterdam AMSTERDAM Het comité direc teur van de UCI heeft opnieuw in vier gevallen van doping straffen op gelegd. Het betreft ditmaal de profs Ron Baensch (Australië), Karl Heber- le (Zwitserland) en Charlie Grosskost (Frankrijk), die elk 2.000 francs boete kregen en de amateur Milan Purzla (Tsjecho Slowakije), die met ingang van 29 augustus v.oor de tijd van drie maanden is geschorst. Baensch en Heberle zijn uitgeko men in de sprint, Grosskost in de achtervolging, Purzla maakte in de kwalificatieronde deel uit van de Tsjechische achtervolgingsploeg. De Tsjechen mochten dinsdagavond ech ter toch met een plaatsvervanger Van het viertal is Grosskost al eens eerder langdurig geschorst ge weest. In de ronde van de Toekomst van 1965 viel hij op een dag samen met zijn ploegmakker Bayssiere uit. Beiden werden aanvankelijk le venslang geschorst maar later werd de schorsing ingekort tot 1 mei 1966. Voor het eerst sinds twintig jaar heeft België ook weer een sprint kampioen. Het is de 23-jarige Patrick Sercu, die op koelbloedige wijze een eind maakte aan de Italiaanse supre matie op dit onderdeel. Zowel de oudere Maspes als de Italiaanse kam pioen Berghetto moesten elk in twee ritten 'hun meerdere erkennen in de Belg. Nadat Berghetto zijn landgenoot Damanio had uitgeschakeld reed 'hij zijn reeds bij voorbaat verloren fi- nalerit tegen Sercu. Tot tweemaal toe ging 'hij in de tweede rit de eer ste had hij gedecideerd verloren in sur place. Het was slechts uitstel van executie want Sercu sloeg hard toe. In de laatste vlakke meters toen 'het op pure snelheid aankwam toon de de Belg zich een waardig wereld kampioen. Het achtervolgingskwartet van de Sowjetunie won het gevild op de ploegenachtervolging voor de sterke Italianen. Bikov, Koluschov, Latsis en Moskvin hadden geen snoeite de wereldtitel te veroveren toen de Italiaanse formatie in de zesde ronde een man kwijtraakte en daar door een grote achterstand opliep. Conferentie voor scheidsrechters DEN HAAG De heren J. Mar tens en H. J. Veldhuizen zullen Ne derland vertegenwoordigen op de in ternationale conferentie over scheids- rechtersproblemen die van 13 tot en met 16 oktober op initiatief van de Italiaanse voetbalbond wordt gehou den. Het doel van deze conferentie is tot een uniforme toepassing van de spelregels te komen. Winst en verlies Jan Hein Donner HAVANNA Jan Hein Donner heeft de uitgestelde partij uit de tweede ronde van het Capablan- ca-herdenkingsschaaktornooi dat Havanna wordt gehouden, tegen de Fin Heikki Westerinen gewonnen. De Nederlandse schaker verloor in de derde ronde evenwel van de Hon gaar Barcza. De Rus PolugajewskI heeft de leiding met drie punten uit drie partijen. Nederlaag voor basketbalteam PRAAG De Nederlandse basket- balploeg. die in Praag een trainings stage volgt, heeft dinsdag in Brandys in de buurt van de Tsjechische hoofdstad de eerste interlandwedstrijd tegen Tsjecho-Slowakije met 6289 verloren. Bij rust hadden onze landgenoten nog met 3837 de leiding. In de eerste speel- j helft boekten zij veel succes met hun zone-verdediging. Na de hervatting dek ten de Tsjechen de Nederlanders beter af en kwamen tot een gunstige 52-24 Voor de Nederlandse treffers zorg den: Frank Kales met 19, Roel Tuinstra 18, Tom Boot 10, Peter Rijsewijk 6, Jan Bruin 4, Hans Hoeksema 3 en Frans de I Haan 2. DEN HA AG Twee niet-explosie- ve patronen afkomstig van een „Star- fighter" van de Westduitse lucht macht hebben gister het dek van de Lemmer kotter Le-1, Richt je, geschampt toen het schip in de omge ving van Terschelling voer. Blijkens een voorlopig resultaat van het onderzoek dat een commis sie, onder leiding van de chef vlieg- dienst van de vliegbasis Leeuwarden, j luitenent-kolonel J. J. F. van Brus sel, instelt, betreft het hier naar alle waarschijnlijkheid twee zgn rico- j chets, keilende patronen. Twee Starfig'hters van de basis Wittmundhafen in de Bondsrepu bliek waren omstreeks half twaalf op schietoefening met boordwapens op het schietterrein ten noorden van Terschelling. De schade aan het dek toegebracht is van geringe aard. Leven weer wat goedkoper DEN IIAAG De kosten van le vensonderhoud zijn vorige maand wat gedaald, voor een belangrijk deel als gevolg van seizoeninvloeden. Het prijsindexcijfer staatnu op 132 (juni 135). zoveel r< kerngezond! voor zo weinig j Shirley Temple, I (Van een onzer verslaggevers) te niet meer," verzuchtte gistermid dag tijdens een persconferentie ma joor mr. J. W. Buitendijk, comman dant van de rijkspolitie district Utrecht. HEESWIJK (U.) Het op sporen van de moordenaar van de 47-jarige veehouder Rijer de Bruin uit Heeswijk (bij Mont- foort) zal zeer veel tijd vergen De rijkspolitie is er na inten sieve onderzoekingen niet in slaagd, de eigenaar of houdej van de auto, die kort voor de roofmoord van 12 augustus op het erf van de veehouder is ge- I zien, op te sporen. Alle aandacht wordt nu geconcen- treerd op een (donkergekleurde) Mer cedes van een bouwjaar tussen 1945 en 1952. Deze Mercedes, van het type I 170, is er een met losstaande koplam pen. De grootste moeilijkheid bij het onderzoek is wel, dat de auto meer- malen moet zijn doorverkocht, ter- wijl het kentekenbewijs niet werd I overgeschreven. De rijkspolitie verzoekt daarom ie dereen, die over een dergelijke auto beschikt, dit telefonisch of schrifte- lijk aan de plaatselijke politie op te geven of aan de districtscommandant van de rijkspolitie in De Bilt (tel. 030 - 763711), opdat naar zijn identiteit geen nader onderzoek behoeft te wor den ingesteld. Hetzelfde verzoek geldt voor diegenen, die van de ver blijfplaats van een dergelijke auto op de hoogte zijn. „Iedereen verdacht" ,,Het is ongelooflijk moeilijk. Als je geen spoor hebt, kun je heel Ne derland wel gaan onderzoeken. Ieder een is verdacht. Je weet het ten slot- In deze zaak zijn reeds duizenden mensen in geheel Nederland onder vraagd. Het aantal tips is groot. De mogelijkheid, dat op de avond van de moord (ook) een rode Opel Rekord op het erf van Rij-er de Bruin heeft gestaan, wordt niet uitgesloten ge acht. In totaal werden al tweedui zend Opeis (uit de jaren 1958-1961) gecontroleerd. Zonder resultaat. Aan de aanwezigheid van de Mer cedes wordt veel waarde gehecht. Zo wel de overbuurman van de vermoor de veehouder als een monteur legden over deze wagen goed geargumenteer de verklaringen af. Eigenaars van en kele honderden Mercedessen zijn ge hoord. Een tijdrovend karwei, waar veel mankracht en manuren mee ge- moeidzijn. „Dekenkooplieden" Belangstelling heeft de politie voor de identiteit van twee mannen, die als „dekenkooplieden" worden beti teld. Het tweetal schijnt op de dag van de moord te hebben rondgereden in een grote witte wagen in de omge ving van Montfoort. Op het districtsbureau van de rijkspolitie in De Bilt is opperwacht meester J. Schot (uit Bilthoven) dage lijks bezig, alle binnengekomen tips over de roofmoord te registreren en rubriceren. De kasten bevatten tallo ze omvangrijke dossiers, die niets hebben opgeleverd. Petter leidt bij de moderne vijfkamp BORDEAUX De Nederlander Petter heeft tijdens het internatio nale militaire kampioenschap moder ne vijfkamp, dat in Bordeaux wordt gehouden, de leiding in de algemene individuele rangschikking. Na drie onderdelen heeft hij 2922 punten ver zameld. De Hongaar Szanislo is tweede met 2904 punten. Dinsdag was Petter de beste schutter. Hij ver zamelde 197 punten (maximum 200). Shirley Temple, die als kind in del jaren dertig be roemd was door haar talrijke film rollen, gaat in de politiek. Zij ver-1 klaarde gisteren dat zij zich als re publikein kandi daat zal stellen het Congres, die in juni vakant is geworden door het overlijden van Arthur Younger. Zes republikeinen en vier democraten dingen eveneens naar deze zetel. DEN HAAG De politie heeft acht van de elf moorden, die sinds 1 juni i I in ons land zijn gepleegd, kunnen op- lossen. In drie gevallen is dit dus (nog) niet gelukt. Dat zijn de moorden op de Utrechter J. J. A. Donse (80) op 1 juni, op de 47-jarige veehouder Rijer de Bruyn in Heeswijk op 13 augustus en op de Indische Nederlander maan- j dag in Amsterdam. De gevallen, die de politie oploste, zijn: 7 juni' de 47-jarige Amsterdam mer D. F. vermoordt bij een ruzie zijn moeder <811. 19 juni: L. M. <35) heeft negen weken eerder in Dor drecht zijn moeder <68) vermoordt, 20 juni: de 38-jarige A. T, uit Nistelrode heeft zijn echtgenote <39) vergiftigd, 4 juli: de negentienjarige verpleegde H. B. uit het rijksasiel De Kruisberg ver moordt de eveneens negentienjarige i Ria Florijn uit Ruurlo. De 31.-jarige H. W. en de 23-jarige F. de W. hebben op 30 juli de 65- jarige W. Strobos luit Oude Pekela overvallen en gedwongen jenever te drinken, waarna de invalide man sterft, j 4 augustus: de Duitse zeeman H. K. F. <19) vermoordt de 76-jarige W. A. van der Plaat uit Vlaardingen, 9 augustus: de politie houdt de Dordtse zwerver I J. V. (47) vast, die ervan wordt ver dacht de caféhouder J. H. Schoenma ker uit Oirschot te hebben vermoord en 29 augustus: de Turk U. C. schiet zijn oud-hospita, mevrouw A. Hooge- veen-Martens (40) uit Alphen aan den Rijn dood. LONDEN Dinsdag zijn voor de Engelse eerste divisie de volgende competitiewedstrijden gespeeld: Burnley West Ham United 33, Coventry City Nottingham Forest 13, Everton Tottenham hotspur 01, Sheffield United Stoke City 1—0. WASHINGTON Secretaris generaal Oe Thant meent nog steeds dat de Verenigde Naties op dit moment niets kunnen bijdragen aan een oplossing voor de oorlog in Vietnam: Noord-Vietnam en communis tisch China zijn geen lid van de VN en de akkoorden van Ge- nève zijn buiten de organisatie om gesloten. Een woordvoerder van de VN rea geerde met de uitspraak op de plei dooien van enkele vooraanstaande leden van de Amerikaanse Senaat om de VN bij het conflict in Viet nam te betrekken. Mansfield Mike Mansfield, de voorzitter van de Democraten in de Senaat, en Wil liam Fulbright, voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse zaken, hadden zich uitgesproken voor een overleg op diplomatiek ni veau in de gehele wereld en behan deling in de Algemene Vergadering van de VN. Uit dit overleg en de de batten zouden aanbevelingen kunnen komen, die een oplossing in de hand werken. De woordvoerder van Oe Thant zei dat de VN pas in actie kunnen ko men als de vijandelijkheden zijn ge staakt en dan kunnen helpen bij de handhaving van de vrede en de we deropbouw van het land. Afgesneden In Saigon vraagt men zich af of het de Amerikanen met hun bombardementen is gelukt de groot ste Noordvietnamese havenstad, Haiphong, van het achterland af te snijden. Hoge militaire woordvoer ders zeggen dat de voorraden op de kaden van Haiphong steeds groter worden, omdat ze niet meer kunnen worden vervoerd. Bijna drie maan den bombarderen de Amerikaanse toestellen vrijwel onafgebroken alle auto- en spoorwegen, die naar de havenstad leiden. Vietcong-strijders zijn er van morgen in geslaagd onder dek king van hevig mortiervuur de Zuid- vietnamese stad Kwang Ngai binnen te dringen en er 1.200 gedetineerden te bevrijden. Regeringstroepen slaagden er later in 400 van de ont snapten, onder wie zowel van guer rilla-activiteiten verdachte personen weer ge- Bij een aanval van de Vletcong op de stad Thang Binh, 500 kilo meter ten noorden van Saigon, zijn gisteren 150 burgers om het leven gekomen, zo is in Saigon bekendge maakt. Vijftig andere burgers wer den gewond. moeten land uit J (Van een onzer verslaggevers) CAPELLE a.d. IJSSEL De don kerkleurige vreemdeling die maan dagmiddag een mislukc roofoverval pleegde in de brood- en banketzaak I van de beer G. L. Luyten in bet winkelcentrum „De Koperwiek" was I geen Italiaan, maar een Pers. Hij is j met vier van zijn familieleden opge sloten in het politicbureau van Ca- I De grijze Opel, waarmee de over vallers hun buit hadden willen ver voeren is hun noodlottig geworden. De politie trof deze auto aan op een camping aan de 's-Gravenweg in Nieuwerkerk aan den IJssel, waar een uit twintig personen bestaande Iraanse familie bleek te kamperen in een schuur. Een eerste confron tatie tussen de verkoopster van de banketzaak en een deel van deze fa milie leverde geen resultaten op. Toen de politie oo'k het resterende deel van de groep met de winkelier ster confronteerde wees deze de 25- jarige koopman Abdul Ben Fatah als de dader aan. Vier medeplichti gen werden ook gearresteerd omdat zij bij de auto op wacht hebben ge staan. Inmiddels is komen vast te staan dat de Perzen illegaal in ons land verblijven. Op last van de officier van justitie zullen zij worden uitge wezen. De gearresteerde koopman zal zich echter eerst voor de Rotterdamse rechtbank moeten verantwoorden. Hij wordt ook verdacht van het toe passen van wisseltrucs in verschei- I dene plaatsen van ons land.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5