Wereldraad schuift wat op naar rechts Radicalen zullen kabinet niet in gevaar brengen Uw probleem is het onze. Zuidafrikaan wordt hoogleraar Kampen KVP-FRACTIE TOONT ZICH EENSGEZIND Bezinning van jeugd op jaar 2000 Nieuwe omschrijving voor taak diakenen Centrum moet hiaat tussen onderwijs en revalidatie opheffen WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1967 Een woord voor vandaag Wat is geloof? De eeuwen door zijn er mensen geweest, die het antwoord op deze vraag nooit hebben kunnen vinden. De reden is simpel ze hebben het altijd willen begrijpen, willen beredeneren, willen verklaren. En geloof laat zich niet verklaren. Het is niet meer en niet minder dan een onvoorwaardelijke overgave aan Gods genade. Here, wij hebben Uw woord en we weten, dat Gij het gestand zult doen. Een prachtig voorbeeld hiervan geeft de hoofdman (uit Lucas 7). Zijn slaaf is ziek, en hij weet, dat Jezus hem kan genezen. Daarover bestaat bij hem geen twijfel. Hij gaat er niet over nadenken, nee, voor hem is zeker: Jezus kan het. Nu die wonderlijke opmerking: Here, ga maar niet naar mijn huis, doch spreek slechts één woord, en het komt best in orde. Dat is het vertrouwen, dat sterker is dan een zeker weten. Het vertrouwen, dat als God zich met iets bemoeit, het altijd in orde komt. Hoe dan ook. Wij lezen vanavond 1 Samuel 18 vers 1 tot 16. Ds. J. D. Jansen (86) overleden BEVERWIJK In de ouderdom van 86 jaar is overleden de her vormde emerituspredikant ds. J. D. Jansen. De eerste gemeente waar ds. Jan sen predikant werd. was Nieuw- vliet waar hij in 1909 werd beves tigd. Acht jaar later ging hij naar Zundert en in 1922 naar Roosendaal. Na zijn emeritaat in 1947 werd hij hulppredikant in Beverwijk. De laatste tijd woonde hij in Wijk aan Zee. Zaterdagmiddag zal de overledene worden begraven op „Duinrust" te Wijk aan Zee na een rouwdienst om twaalf uur in de hervormde kerk van deze plaats. tttlUVJ nieuw OCULUS voorkomt DIEFSTAL EN INBRAAK Uniek alarm-apparaat voor iedereen - compleet 34.S5 02500 of 023/83019. Brieven die niet zijn voor zien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden ge nomen. Geheimhouding is ver zekerd. Vragen die niet onder ling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. Vraag: Op het ogenblik worden er op grote schaal voorlopige aansla gen uitgereikt voor een nieuwe be lasting, genaamd premieheffing. De bedragen liegen er niet om. Kan u een uiteenzetting geven over deze aanslagen? Antwoord: De premieheffing loopt ongeveer parallel met de inkomsten belasting, doch op het voor de in komstenbelasting vastgesteld inko men worden enige wijzigingen aan gebracht ter vaststelling van het zo genaamde premie-inkomen. De opbrengst dient voor de uitke ringen in hetzelfde jaar krachtens de Algemene Ouderdomswet, de Al gemene Weduwen- en Wezenwet en de Algemene Kinderbijslagwet. Geheel nieuw is deze heffing niet want zij geschiedde reeds in 1957 ten behoeve van de AOW. Toen ech ter waren uitkeringen en heffingen veel lager. Er wordt dus geen fonds gevormd, maar de uitkeringen geschieden onmiddellijk uit de op brengst. Vraag: In mijn woonplaats zijn de reinigingsrechten verhoogd van 12,50 tot 23,50, waarvan 6 voor grof vuil. Ik heb ontheffing ge vraagd, maar dat is mij geweigerd. Ik ben een alleenstaande bejaarde vrouw met 66 inkomen per week. Ik geef geen vuil mee aan de vuil nisman. Kunnen ze mij toch dwin gen die verhoging te betalen? Antwoord: Wij raden u aan met het aanslagbiljet en met de beschik king, waarbij ontheffing werd gewei gerd, eens persoonlijk naar de ge meente te gaan. Indien u mondeling om inlichtingen verzoekt, ontstaan er niet zo gauw misverstanden. Moet u toch die hogere rechten beta len en is u daartoe niet in staat, dan kan u bij de gemeente (Sociale za ken) een uitkering vragen op grond van de Algemene Bijstandswet. Vraag: Hoe komen de bossen bij de Posbank aan de rare naam „On zalige bossen"? Antwoord: „Onzalige Bossen" bete kent niet ongelukkige bossen of iets dergelijks maar het grondwoord is hier „sael" of vrij. onafhankelijk. De „Onzalige Bossen" zijn vroeger onderhorig geweest aan een land heer. Verzoek van lezer: Wie kan me mededelen of het ABC-boekje nog te krijgen is, waarvan het eerste versje luidt: A A A, kijk wat kreeg ik van pa pa. 't Is een aapje op een stokje, Ziethet bedelt om een brokje. A A A Ik laat het kijken aan ma ma. Het laatste vers is: Zet Zet ZetDaar is de winkel van Anet. Fraai van binnen, fraai van buiten. Maar ik zie de deur al sluiten. Zet Zet Zet, 't Wordt mijn tijd, ik ga naar bed. Opvolger van prof. dr. J. T. Bakker (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De gerefor meerde synode heeft tot hoog leraar aan de Theologische Hogeschool te Kampen in de ambtelijke vakken benoemd de Zuidafrikaan dr. Willem Da niel Jonker. Hij volgt prof. dr. J. T. Bakker op, die benoemd is tot hoogleraar in de dogmati sche vakken in de plaats van prof. dr. A. D. R. Polman. De curatoren hadden slechts één man voorgedragen. De Nederduits-gereformeerde dr. Jonker is 38 jaar oud. Hij promo veerde aan de Vrije Universiteit on der prof. Berkhouwer cum laude in 1955 op een dissertatie: „Het mys tieke lichaam en de kerk in de nieuwe rooms-katholieke theologie." Hij heeft zich in de voortgaande studie op allerlei terrein bewogen, prak tisch zowel als theretisch. Al spoedig na zijn promotie werd hij in Zuid-Afrika tot wetenschap pelijke arbeid geroepen. Behalve predikant van Johainesburg was hij sinds 1957 parttime docent in de systematische theologie aan de Uni versiteit van Zuid-Afrika. Hoog! eraar In 1965 werd hij hoogleraar aan de Universiteit van Zuid-Afrika met als leeropdracht kerk- en dogma geschiedenis, kerkrecht en gods dienstwetenschap. Maar na een jaar werd hij weer gewoon predikant. Hij trad als hoog leraar af, omdat hij het een bezwaar vond geen contact met de studenten te hebben. De universiteit leidt al leen door middel van corresponden- De curatoren van de Theologische Hogeschool te Kampen schreven in hun voordracht aan de synode dat „de benoeming van dr. Jonker een niet geringe verrijking zal betekenen van onze hogeschool". In het feit dat hy een lid van onze buitenlandse zusterkerk is ligt behalve een zeker bezwaar ook iets aantrekkelijks: een verwijding van de horizon en een zeer gewenst strait-d'union mt de Zuidafrikaanse kerken dat in allerlei opzicht heil zaam kan zijn en een aantrekkings- punt voor studenten uit dit deel van de wereld. In het kerkelijk leven van Zuid- Afrika neemt hij een leidende positie in. In 1958 was hy id van de Gere formeerde Oecumenische Synode te Potohefstroom, van 1959 tot 1965 deed hij dienst als actuarius van de Transvaalse synode. Verder is dr. Jonker nauw betrok ken bij het rassenvraagstuk in Zuid- Afrika. Hij neemt daarin een uitge sproken kritisch standpunt in. Hij was is 1963 een van de 26 die een bezwaarschrift hebben ondertekend tegen het al te zeer aan banden li|g-j gen van de kritiëk fegen sjrndd&le besluiten in dit opzicht. Ook heeft hij met zeven andere theologen de open brief geschreven: „Verwarring, opheldering noodzake lijk", waarin de kerkelijke situatie kritisch wordt geanalyseerd als be heerst door de politiek. Het besluit werd genomen met 62 stemmen tegen 4 stemmen en één onthouding. Vermoeid Centraal Comité werkt hard (Van onze kerkredactie) HERAKLION, Kreta Zes jaar lang hebben de leden van het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken deze oecu menische beweging geleid. Op het zonnige Kreta kregen we stérk het gevoel dat de verantwoordelijkheid een beetje als een last begon te drukken op hun oecumenische schouders. De vergade ringen maakten een vermoeide indruk, en dat was niet alleen aan de warmte te danken. Een van de afgevaardigden zei me: „De laatste ruk naar de volgende assemblee begint ons zwaar te vallen." Het zijn bewogen jaren geweest. Pionier Willem A. Visser 't Hooft steeg af en na veel geharrewar werd dr. Eugene Carson Blake in het zadel geholpen. Bekwame leiders als Leslie Cooke en Philip Maury stierven plotseling. Leslie Newbigin en ande ren met veel ervaring trokken zich terug en ondertussen groeide de orga nisatie ondanks voortdurend geld gebrek steeds verder uit. Maar ook buiten de Wereldraad veranderde er veel. Door het concilie kwam de Rooms Katholieke Kerk in eens in een oecumenische stroom versnelling terecht. De Wereldraad kreeg „concurrentie". Genève is niet langer het oecumenische middelpunt. Rechts Aan de rechterzijde van deze bewe ging was altijd wel veel kritiek ge weest, maar de stemmen klonken te zwak om grote indruk te maken. Maar plotseling blijkt zich daar een emancipatiebeweging te voltrekken, vooral in de angelsaksische landen. Er is een groeiende eenheid te bespeuren, de „conservatieve evange- lischen" beginnen een koor te vor men waarnaar geluisterd kap wor den. Het zijn niet langer wat losse oecumenische achterblijvers, maar mensen die op een heel eigen manier beginnen na te denken over de theo logische en praktische problemen van onze tijd. En een geheel nieuw fenomeen is dat aan de linkerkant van de Wereld raad uit het niets ineens een ver zetsbeweging opduikt. Het felste an ti-oecumenische geluid van de laatste tijd kwam niet van dr. Carl Mclntire, maar van de Schotse theo loog Ian Henderson, een radicale vol geling van Bultmann. Zijn boek „Macht zonder heerlijkheid" laat van de Wereldraad niets heel. Moeheid Er was daardoor een zekWe oecu menische moeheid te bespeuren in Heraklion, die een domper zette op de discussies. Daar kwam bij dat de voorbereiding van de Vierde Assem blee in Uppsala volgend jaar zoveel tijd vergde dat een diepgaand gesprek over het thema „evangelisa tie" in wezen in de organisatorische problematiek verdronk. In plaats van werkelijk diep door (Van onze parlementsredactie) NIJMEGEN De leden van de KVP-fractie menen dat hun visie op de partijpolitiek geen factor mag zijn bij de bepaling van hun standpunt In de landspolitiek. Ieder fractielid heeft ten aanzien van deze zaken „on derscheiden verantwoordelijkheden". Dit heeft dr3. Schmelzer gisteren meegedeeld na afloop van het KVP-fractieberaad dat op het land goed „Ons Erf" bij Nijmegen is ge houden. De heer Schmelzer lichtte deze „on derscheiden verantwoordelijkheid" als volgt toe. „Ieder fractielid heeft de volle vrijheid om ten aanzien van de partijvernieuwing een eigen stand punt te ontwikkelen. Als Kamerlid is men echter verantwoordelijk voor Dr. De Vries wil in de clinch (Van onze soc. econ. redactie) BARNEVELD Dr. E. de Vries uit Den Haag heeft giste ren op de jaarlijkse landdag van de Gelderse CPJ (christelijke plattelandsjongerenbond) een beroep op de jeugd gedaan reeds nu mee te denken over de problemen van het jaar 2000. Het gaat om de vragen, of er in het jaar 2000 voldoende voed sel zal zijn en of dit voedsel rechtvaardig wordt verdeeld. Zullen de steden nog bewoonbaar zijn, zal er een andere kijk op de ar beid ontstaan, wanneer de automati sering Haar intrede doet, dreigt de computer ons de beslissingsbevoegdheid uit handen te nemen? Hierover moet de jeugd reeds nu meedenken en mee verantwoording dragen. Dr De Vries formuleerde het zo: we moeten de automatiseringselite in de clinch nemen en vechten voor een democratisering, die voorkomt dat de ene mens manipuleert met de andere mens. LEVENSBALANS het landsbelang. Men is gekozen op grond van het KVP-verkiezingspro- gram, waar we aan vast houden. Dit betekent dat ieder KVP-Kamerlid de voorstellen van de regering-de Jong zal beoordelen op grond van dit ver kiezingsprogram en niet de wens naar een bepaalde partijformatie hierbij de doorslag zal laten geven." Hij herinnerde aan zijn rede in de Kamer bij het optreden' van het kabi net-de Jong op 19 april. Bij die gele genheid heeft hij gezegd dat een aan tal leden van zijn fractie liever een andere regeringscombinatie hadden gezien maar dat de hele KVP-fractie het kabinet-de Jong zal steunen.^ De hele fractie staat unaniem nog achter deze woorden. Vit de boot vallen Drs. Schmelzer zei voorts dat het natuurlijk kan voorkomen dat bij ee.n bepaald regeringsvoorstel een aantal leden van de KVP-fractie „uit de boot zullen vallen". Maar dan is dit voor hen een individuele zaak. De christen-radicalen in de fractie zul len niet als groep een afwijkend standpunt innemen om te laten zien dat ze iets anders willen. De KVP-fractieleider deelde mee dat op de vergadering gebleken was dat na de zeven fractielecten die het adres van de groep-Bogaers getekend hebben geen andere leden van de fractie meer zullen volgen. - Drs. J. Aarden, één van de zeven radicale fractieleden, sloot zich volle dig bij de woorden van de heer Schmelzer aan. „Wij wensen geen chaos in de KVP. Ieder van ons zal nagaan hoe hij de ideeën van een christelijk radicale politiek binnen de partij kan verwezenlijken. Daar- openingswoord gesproken over de j bij. zu]]en we onze binding aan het claim die God ook op het leven van verkjezjngSpr0gram en het rege- jongeren heeft. Is er op levensbalans misschien een tekort, om dat God pro memorie geboekt staat en Jezus niet ons eindsaldo is? In de middagvergadering lag de na druk op een groot aantal behendig heidswedstrijden in bijvoorbeeld bloem schikken, vinger verven, hard lopen, sokken stoppen en touw trekken. Bij zondere attracties van het gezellige avondprogramma waren de medewer king van Rien van Nunen, de Spot- i lights en de Rifa's. ringsprogram van dit kabinet indach tig zijn. Het gaat ons om het bevorde ren van dc christen-radicale ontwik keling binnen de partij en daaraan zullen we geen uitii.g geven door sa men een afwijkend geluid binnen de fractie te laten horen", aldus de heer Aarden. De heer Schmelzer legde er de na druk op dat tijdens de vergadering die van 's morgens 10 uur tot 's avonds zes uur duurde de hele fractie had ingezien dat men aan de te denken over de nieuwe vragen van deze tijd, moest men zich bezig houden met problemen als: Moet er op de openingsavond een diepgra vend theologisch referaat gehouden worden, of een forumgesprek? Mo gen de voorzitter en vice-voorzitter van dit Centraal Comité stemmen of niet, als ze niet officieel door hun kerken worden afgevaardigd? Moet er een Afrikaan van gereformeerde signatuur aan de commissie van de eredienst worden toegevoegd of niet? En zo voort. In een van de commissies van pre advies daalde de discussie even zo laag dat er gedebatteerd werd (tus sen Engelsen en Amerikanen) of er een woordje „en" moet staan in het Engelse getal „honderd en twintig". Er bleek een tweede amendement no dig te zijn om deze gordiaanse taai- knoop door te hakken en ,,120" te schrijven. En dan was er die eeuwig stra lende, maar o zo moe makende zon, plus de gewoonte van de Grieken om negen uur 's avonds pas te dine ren (waardoor velen slecht sliepen), en een akoestiek in de San Mar- co-hal die alles te wensen overliet. Beslissingen Eigenlijk is het verbazingwekkend hoe veel dit Centraal Comité nog ge presteerd heeft onder al deze on gunstige omstandigheden, ook al wer den hoofdzakelijk organisatorische beslissingen genomen. Dit Centraal Comité schreef duidelijke beleidslij nen voor aan de staf, bereidde een assemblee voor die ongetwijfeld een belangrijke plaats krijgt in de rij Amsterdam, Evanston, New Delhi, regeerbaarheid van het land hoogste urgentie moest geven. De KVP-fractieleider schetste deze vergadering als een openhartig be raad over wat we denken en wat er binnen de fractie leeft. Er is niet gezocht naar een fractiestandpunt. Het ging er vooral om dat de fractie leider weet wat er leeft omdat deze Parijraad en het Partijbestuur van advies moet dienen. Voordat de Par tijraadsvergadering op acht en negen december gehouden wordt, zal de fractie nogmaals bijeenkomen. Drs. Schmelzer zei voorts dat de vergade ring in goede sfeer verlopen was en dat er „geen enkel mes op welke keel dan ook, was gezet." Tijdens deze bijeenkomst is het bestaande fractiebestuur in zijn ge heel gekozen. Het fractiebestuur wordt naast drs. Schmelzer gevormd door mej. Kok en de heren Baeten, Van der Ploeg, Brouwer, Nelissen en Aarden. Deze laatste behoort tot de ondertekenaars van het adres van de christen-radicalen. Centrale Vuurdag op 9 september UTRECHT De centrale Vuurdag van de stichting Vuur wordt zaterdag 9 september van 10 tot 5 uur gehou den in de Marcuskerk aan dc Wij- nesteijnlaan te Utrecht. Het centrale thema van deze dag is „Beweging tot vernieuwing". Onder deze noemer wordt zowel het persoon lijke als het oecumenische naar vo ren gebracht; zowel het pastorale, als een visie op het geheel; zowel de individuele toerusting als de vernieu wingsbeweging temidden van kerken en groepen. De dag heeft een intensief program ma met gevarieerde mogelijkheden. Centraal staat 's morgens de toespraak van ds. W. W. Verhoef, her vormd predikant te Hoenderloo. over „Tot brede aanpak geroepen". In de sluitingsdienst aan het eind van de dag houdt ds. D. van Keulen, gerefor meerd predikant te Zeist, een toespraak over „Persoonlijke toespitsing". Geref. synode met vaart aan liet werk Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Vuren en Dalem: J, F. Grimm te Tienhovep: te Melissant: H. Zethof te Koekengen; te Diever: kand. S. Glazenburg te Groningen; te Hoe velaken: J. G. Abbringh te Arnemui- Aangenomen naar Sellingen (Gr. toez.): D. Driebergen te Klaaswaal: het bei', v. d. synode tot pred. v. bgw. (con ferentie- en cursuswerk „Kerk en We reld" te Driebergen): N, v. Oosterzee, pred. v. bgw. (jeugdpred.) te Amster dam; het ber. v. d. Synode tot pred. v. bgw. (direct, herv. opleidingsc. „Nieuw Ruimzicht" te Doom): G. H. Wolfens» berger, pred. v. bgw (studiesecr. We reldbond v. Bijbelgenootschappen) te Genève. Bedankt voor IJsselstein (U.): H. Harkema, pred. v. bgw. director GZB) te Zeist. GEREF. KERKEN Beroepen te Haamstede: kand. drs. K. Diik te Amsterdam. Beroepbaarstelling de classis Gor- kum heeft prep. geëx. en beroepbaar verklaard: kand. H. VoHmuller, Van Baeriestraat 49 B te Amsterdam. GEREF. KERKEN (VRT.TGEM.) Beroepen te Avereest-Dedemsvaart: G. Mi'Hers te Murmerwoude. CHRTST. GEREF. KERKEN Beroepen te Onstwedde: J. M. Visser te Broekstorwpude. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Ridderkerk: G. Schip- aanhnnr^ te Apeldoorn. Fedankt voor Clifton (New Jersey - U.S.A.): J. v. Haaren te Amersfoort. DEN HAAG In minder dan twee maanden heeft het Roode Kruis 150.000 gulden bijeengebracht ten te van kinderen in Vietnam. Het geld zal worden besteed aan prothesen en aan steun aan kindertehuizen Zuid-Vietnam, dat hiervoor een i vraag had ingediend.' toonde een ongekende openheid om werkelijk in gesprek te komen met de kerken en groepen rechts van de Wereldraad (meer nog dan met de groepen links) en bewees eveneens het gesprek en werk met Rome voort te willen zetten, waarbij over de knelpunten niet mag worden heenge- Dezê vergadering sprak met na druk uit dat de Wereldraad de bijbel en het (trinitarisch) geloof niet mag loslaten. Zij wierp een dam op voor degenen die al te eenzijdig de wereld willen verbeteren met behulp van knappe koppen en computers, door de nadruk te leggen op het feit dat in dat alles de verkondiging van het evangelie niet gemist mag worden. En zij liet een duidelijk „neen" ho ren tegen de al te radicale theologie, zozeer zelfs dat sommigen zich af vroegen of de Wereldraad niet in al te conservatief vaarwater terecht be gint te komen. Na bijna veertien dagen intensief vergaderen was de conclusie van prof. dr. H. Berkhof: „Ik heb het gevoel dat we in de Wereldraad over een dieptepunt heen zijn." Medegevangenen vermoord Proces begonnen tegen kapo's FRANKFORT Gisteren is een pro ces begonnen tegen twee voormalige kapo's (bevoorrechte gevangenen) uit het concentratiekamp Auschwitz. Zij worden beschuldigd van moord op 189 medegevangenen. Het zijn B. Bonitz (63), die met zijn wandelstok tenminste 62 mensen zou hebben gedood, en J .Windeck (60), die 117 gevangenen zou hebben vermoord. Er zijn 67 getuigen opgeroepen uit Polen. Israël, Engeland, Amerika, Tsje- cho-Slowakije en West-Duitsland. Men verwacht dat het proces tot begin vol gend jaar zal duren. Borgstellingsfonds Vorig jaar f67 min. garanties DEN HAAG Het Borgstellingsfonds voor de landbouw heeft vorig jaar voor ruim 67 miljoen garanties verleend, bijna 14 miljoen meer dan in 1965. Er werden 3.500 aanvragen behandeld (in 1965: 2.850). De gemiddelde borg stelling bedroeg 26.800 24.600). Dit staat in het jaarverslag van het fonds. Het grootste bedrag aan borgstellin gen, bijna 35,6 miljoen, werd gegeven in de sector tuinbouw. De sector land bouw kreeg garanties voor bijna 30,8 miljoen, de sector handel en nijverheid voor ruim 1,2 miljoen. Nederlands studenten sana torium en „Het vierde prinsen kind" hebben plannen om een recreatiecentrum op te richten voor gehandicapte leerlingen van het voortgezet onderwijs met een opleidingsinternaat. Dit geheel nieuwe initiatief in ons land is genomen omdat er „een niemandsland" bestaat tussen onderwijs en revalidatie. Dit staat in het jaarverslag van het Nederlands studenten sanatorium, dat na de sluiting van het sanato rium ih Laren (N.H.) andere moge lijkheden zoekt om studenten en middelbare scholieren die door ziekte of een handicap niet normaal kunnen werken verder te helpen. Zomer De belangstelling van „het vierde prinsenkind" gaat in hoofdzaak uit naar het zoeken van gelegenheid tot het organiseren van vakantieweken voor gehandicapte jongeren in de zomermaanden. Een dergelijk cen trum is evenwel niet zonder flinke tekorten te exploiteren. Men hoopt daarom een exploitatie basis te vinden door het centrum buiten de zomermaanden geschikt te maken voor de vestiging van een opleidingscentrum voor gehandicapte leerlingen van het voortgezet onder wijs. In bepaalde gevallen zal daar van ook door studenten gebruik van kunnen worden gemaakt. Al enige tijd geleden werd de wens naar buitengewoon voortgezet onderwijs kenbaar gemaakt. Zowel in Engeland als in Duitsland bestaan er dergelijke mogelijkheden. Terrein Dr. R. B. Spanjaard, arts te Am sterdam en lid van het dagelijks bestuur van de Stichting Nederlands studenten sanatorium kon meedelen dat reeds onderhandelingen zijn ge voerd over een gunstig gelegen ter rein. De plannen hebben bij verschil lende instanties een goed onthaal gevonden. Alvorens definitief een besluit te nemen willen beide organisaties de mogelijkheden van een dergelijk in stituut nog nader onderzoeken. Er zijn in ons land ruim 120 gehandicapte leerlingen 'uit de beide hoogste klassen van het middelbaar onderwijs die voor een dergelijk internaat in aanmerking zouden kunnen komen. Nagegaan wordt nu onder meer nog of er genoeg belang stelling is en of een permanente bezetting mogelijk is. Overleg Los van het voorgaande staat het overleg dat de rijksuniversiteit in Groningen en de Stichting Neder lands studenten sanatorium voert over een in de stad Groningen te stichten centrum voor studietherapie. Dit centrum zal ten behoeve zijn vali studenten met wèrkstoornissen. De curatoren van de universiteit menen dat de stüdietherapie moet worden opgenomen in het geheel van de voorzieningen van de universiteit. Eind vorig jaar is reeds een studie therapeut in functie getreden. Er kunnen gunstige resultaten worden bereikt als de studie wordt aangewend in de behandeling van door chronische ziekte, lichamelijk handicap en/of psychisch remmin gen belemmerde intellectuelen. LEER DS. TELDER AFGEWEZEN (Van o e kerkredactie) (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Gisteren be gon de generale synode van de Gereformeerde Kerken na twee dagen „voorwerk" in mei en juni in Amsterdam en Utrecht op de Blije Werelt in Lunteren aan een zittingsperiode van vier weken. Verwacht wordt dat zij daarna nog drie weken in januari bijeen zal komen. Het agendum telt een kleine 400 punten, maar het werd op deze eerste dag al duidelijk dat de synode-praeses dr. P. G. Kunst van plan is spoed te ma ken. Zo kwamen de synodeleden gisteren al voor op het tijdsche ma. Het waren voor een groot deel kerk- ordelijke zaken die de aandacht kre gen. De synode stelde een regeling vast voor emeriti-predikanten die nog een volledige ambtelijke taak in vaste dienst willen vervullen. Dit kan voortaan alleen in kerken met minder dan 300 zielen. De moge lijkheid die de vorige synode open liet dat ook grote kerken een emeritus zou den kunnen beroepen, mits zü min stens vijf jaar vakant zijn, liet deze synode vervallen. De synode aanvaardde verder een nieuwe taakomschrijving van de dia ken, waarin duidelijk uitkomt dat het meae tot zijn taak behoort de gemeen te te stimuleren tot dienstbetoon en ook het werelddiakonaat in het vizier Artikel 23 van de Kerkenorde luidt nu: „De taak van de diaken is aan de leden der gemeente die in stoffelijk of In ander opzicht medeleven of hulp behoeven, de christelijke barmhartig heid te bewijzen door hen met raad en daad bij te staan en ook aan ande ren zowel in eigen omgeving als el ders in de wereld naar vermogen deze barmhartigheid te bewijzen." „Zij zullen tot dat doel de gaven der gemeente inzamelen en beheren en daartoe eveneens andere goede midde len zoeken en aanwenden. Ook zullen zij de leden der gemeente opwekken zich persoonlijk te beijveren in het bewijzen van de christelijke barmhar tigheid." Kerkenorde Nog vele andere kerkorde wijzigingen passeerden de revue. „We blijven maar wijzigen, we hebben nu al de vijfde officieuze uitgave van de her ziene kerkorde, wanneer komt de of ficiële nu eens?" klaagde dr. C. Gil huis. Ds. E. N. van Loo kon hem ge rust stellen. Deputaten komen nog op deze synode met een voorstel. De brief van het Gereformeerd Vre- AMERSFOORT Op de laatste dag van haar tiende zittingsweek heeft de vrijgemaakte synode van Amersfoort de leer van ds. B, Telder afgewezen. Volgens deze synode leert deze emeritus predikant dat de dood de levende gemeenschap met Christus verslindt tot Zijn weder komst. De synode bleek van oordeel „dat de Schrift en de belijdenis, hoewel de uitdrukking 'ononderbroken voort zetting van het eeuwige leven' daar in niet voorkomt, het tegenwoordig en toekomstig bezit van het eeuwige leven als een ongebroken eenheid dui delijk leren." De kwestie-ds. Telder leeft reeds lang in de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt). De moeilijkheden be gonnen toen deze predikant van Bre da zijn boek publiceerde „Sterven... en dan?" waarin hij vooral bezwaren naar voren, bracht tegen wat hij noemde de rationalistische formule ring van Zondag 57 van de Heidel- bergse Cathechismus. Ds. F. H. Landsman voorzitter nationale raad DEN HAAG Ds. F. H. Lands man, secretaris-generaal van de Ne derlandse Hervormde Kerk, is be noemd tot voorzitter van de natio nale raad voor maatschappelijk wel zijn. Hij volgt prof.dr R. Schippers op. BUT WEER IN EUROPA gisteren slag KopenhaRen onbew. 20 O Frankfort München Zürlch desberaad en het verzoek van de pre dikanten Besselaar en Spoelstra om de passage in de catechismus over de paapse mis te herzien, kunnen niet zonder meer in behandeling worden genomen, omdat zij de synode (nog) niet langs de kerkordelijke voorge schreven weg bereikt hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2