In Egypte dreigt staatsgreep Turk gepakt na moord in Alphen Nasser wil snel vrede 50 officieren in arrest Schroder bij val gewond Al 1,5 miljoen nieuwe huizen Soedjarwo uit de gratie? Woensdag 30 augustus 1967— 48ste jaargang Voor de legatie van communistisch China te Londen is het tot een fel handgemeen gekomen tussen leden van de legatie en politie. Toen de rust eindelijk was weergekeerd moesten acht Chinezen en drie poli tiemensen zich in een ziekenhuis laten behandelen voor opgelopen verwondingen. De Chinezen hadden zich gewapend met bijlen, ijzeren staven en slaghouten. Een hunner hanteerde een zware houthakkers bijl, waarmee hij driftig in het rond zwaaide. Dat hij het meende, bewijst de verbeten uitdrukking op zijn ge zicht. (Een uitvoerig verhaal publi ceren we op pagina 7.) Wereldraad schuift op naar rech ts - pag. Kernmerk. „Smid? Bij de derde boom gaat u rechtsaf en dan wonen ze tegenover de achtste boom links." JVCRF ontvouwt nieuwe plannen - pag. Radio TV. Djakarta sluit 15 banken DJAKARTA De Indonesische re gering heeft gisteren nog zes particu liere banken gesloten, waarmee het totaal aantal sluitingen in de afgelo pen vier dagen op vijftien is geko men. De regering is tot deze maatregel overgegaan na een stormloop op de liquide reserves der banken, welke kennelijk werd veroorzaak door een golf van speculatie in vreemde valu- TITO HEEFT VREDESPLAN GEREED VOOR CRISIS IN HET NABIJE OOSTEN KHARTOEM In Egypte dreigt een militaire staatsgreep tegen president Nasser. Er zijn in de afgelopen dagen op grote schaal arrestaties verricht. De voormalige legerbevelhebber maarschalk Amer is bewegings vrijheid opgelegd. Het Franse blad Le Monde meldde dit gis teren uit Kairo. Volgens het blad is president Nas ser. op het ogenblik in Khartoem, bereid zo snel mogelijk vrede te slui ten met Israël in verband met de gespannen situatie in zijn land. Moch ten de andere Arabische leiders in Khartoem zich tegen zijn voorne- nemen verzetten, dan zou hij er niet voor terugschrikken alleen te pogen met Israël tot een akkoord te komen, aldus Le Monde. Het blad weet verder te melden dat zeker vijftig Egyptische officie ren in hechtenis zijn genomen. Onder hen bevindt zich minister van oorlog Badrane die na de nederlaag tegen Israël tegelijkertijd met maarschalk Amer aan de dijk werd gezet. Achter slot en grendel zijn voorts gezet een ex-bevelhebber van dp com mandotroepen, een voormalig direc teur van de militaire gevangenissen, alsmede een viertal parlementsleden, die ervan worden beschuldigd tegen Nasser samen te spannen. Wapens gevonden In het huis van Amer. aldus nog steeds Le Monde, zou men een hoe veelheid lichte wapens en ondefmij nende pamfletten hebben gevonden. Voorts is het hoofd van de inlichtin gendienst, Moekhabarat, ontslagen en beschuldigt men zijn plaatsvervan ger ervan bij een komplot betrokken Deze maatregelen werden genomen met het oog op de afwezigheid van Nasser, die in Khartoem de Ara bische topconferentie bijwoont, zo be richt ten slotte Le Monde. De topconferentie dreigt echter een fiasco te worden. Slechst acht van de dertien staatshoofden zijn aanwezig. Intussen heeft de Syrische delegatie de vergadering ook geboycot. Zij verscheen niet op de openingsbijeen komst. Naar verluidt is de delegatie van plan vandaag uit Khartoem te vertrekken. Op deze top wil men ko men tot een gemeenschappelijke ac tie tegen Israël om de gevolgen van de agressie ongedaan te maken. President Tito van Zuid-Slavië schijnt intussen een vredesplan voor het Nabije Oosten klaar te hebben. Hij heeft zijn minister van buiten landse zaken, Niczic, naar Washing ton gestuurd om een boodschap aan president Johnson te overhandigen. Een oud minister van buitenlandse zaken. Popovic, is gisteren in Parijs aangekomen met een boodschap voor generaal De Gaulle. Tito heeft zijn vredesplan opgesteld na zijn recente bezoeken aan Egypte, Syrië en Irak. Toen het Sowjet-schip Svirsk, dat in een rood-Chinese haven door Rode Gardisten was be stormd en waarvan enkele leden van de bemanning door de Chi nese autoriteiten werden vast gehouden, de haven van Wladi- wostok binnenliep, wachtte het een hartelijke ontvangst. Dui zenden Russen jwiohten de be manning toe. Zelfs premier Ro sy gin was aanwezig. Hij had daarvoor zijn vakantie moeten onderbreken. JNRIE doden en vijf levensgevaar lijk gewonden waren het gevolg van een zeer gecompliceerd ongeluk in de omgeving van het Franse Chartres. Een Porsche rechts op de foto) raakte, zoals we gisteren reeds berichtten, een tankauto, die in bot sing kwam met vijf (personen)auto's, waarvan er al direct enkele werden vernield. Terwijl passerende auto mobilisten poogden de inzittenden uit de wrakstukken te bevrijden, vloog de lading van de tankauto in brand. Verdere reddingspogingen werden hierdoor onmogelijk. Wat het plan precies inhoudt is ech ter nog niet bekend. Ondanks alle vredespogingen zal Engeland aan Israël 18 Centurion- tanks leveren. De eerste tanks ko men volgende week aan. Het ak koord over deze wapenleverantie was al bereikt voor bet uitbreken van de oorlog in het Nabije Oosten. De 18 tanks zouden het eerste on derdeel zijn van een grote transactie. SYLT De toestand van de West- duitse minister van van defensie Ger hard Schroder schijnt ernstig te zijn na een ongelukkige val gisteren in zijn vakantiehuis op het Noordzee- eiland Sylt. Hij moest zelfs naar het ziekenhuis in Hamburg worden gevlogen. Zijn vrouw zei later dat de minister over de schil van een stuk fruit was uitge gleden en nogal ernstige verwondin- IK DE MAAND JULI BIJNA 2000 MINDER gen c i het hoofd had opgelopen. Grootste oliebron ter wereld in Libië TRIPOLIS Naar het officiële Li bische persagentschap gisteren heeft medegedeeld heeft de Occidental Pe troleum Corporation in een van haar concessies in Libië de grootste olie producerende bron ter wereld ont dekt. De bron levert per dag ruim 53.000 barrels. In Libië zijn ongeveer vijftig olie bronnen die elk ongeveer 9.000 bar rels per dag opbrengen. In Iran bij voorbeeld geven de bronnen gemid deld ongeveer 20.000 barrels per dag. Moeder en kind verdronken NOORDDIJK Gisteren is in Noorddijk in de provincie Groningen, een 23-jarige moeder met haar onge veer tien maanden oude dochtertje door verdrinking om het leven geko men. De moeder, mevrouw L. Prins-Hammenga uit Noordbroek, reed met haar auto door de afsluitbo men van de brug over de Eems het water in. De yader van mevrouw Prins die bij tiaar in de auto zat werd vrij ernstig gewond uit het wa ter gehaald. Het 11-jarig meisje H. J. M. Ger- rits uit Mill is gisteren door een vrachtauto aangereden, toen zij met de fiets het kruispunt Royen- dijk-Zuldbergseweg in haar woon plaats overstak. Zij overleed ter plaatse. Weersverwachting Meer bewolking DE BILT Achter een frontale storing, die gisteren met veel bewol king maar zonder regen, ons land passeerde, breidde zich een hoge- drukgebied van de Azoren over West-Europa uit. Tijdens opklarin gen vormde zich vannacht op vele plaatsen dichte mist. Inmiddels koerst een oceaandepressie van Groenland in Oostelijke richting. Het bijbehorende frontensysteem, dat vanmorgen boven de Britse eilanden regen veroorzaakte, ver plaatste zich eveneens in oostelijke richting. De bewolking hiervan zal ons land komen binnendringen, maar daar wij ons aan de rand van het hogedrukgebied blijven bevinden, wordt geen neerslag van betekenis verwacht. De wind blijft westelijk. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. DE BILT Talf tot zwaar bewolkt en geen regen van betekenis. Over wegend matige zuidwestelijke wind Weinig verandering in temperatuur. Strandweer Een zwak frontje geeft morgen tijdelijk weer wat bewolking, maar er valt geen neerslag van betekenis. Ma tige zuidwesten wind. Temperatuur lim 20 graden, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Na storingsfront eer opklaringen met nog vrij stabiel strandweer. DEN HAAG Vorige maand is de anderhalf- miljoenste woning sinds de Tweede Wereldoorlog gereed gekomen. Op 8 november 1962 werd de één miljoen volgemaakt. Dat betekent dus dat in bijna vijf jaar 500.000 nieuwe huizen ver rezen. Hiervan werden er 182.000 in de arbeidsbespa rende bouw uitgevoerd. In de maand juli zelf kwamen er 6.487 woningen klaar, dat is aan merkelijk minder dan in juli 1966 (8.352). De bouwvakvakantie kan slechts een geringe rol hebben ge speeld, want ze viel beide jaren ge heel in deze maand. Gemiddeld kwamen sinds 1961 in juli 7.327 hui zen gereed. Zeven maanden Het aantal nieuwe woningen in de eerste zeven maanden van dit jaar kwam op 69.813 (in 1966: 61.943). Er werd vorige maand be gonnen met de bouw van ruim 8.800 woningen tegen in juli 1966 met ruim 7.500. Er waren eind juli 141.000 woningen in aanbouw. Opvallend is nog dat in Amster dam vorige maand 429 nieuwe hui zen gereed kwamen en slechts 168 in juli 1966. In Den Haag daalde het aantal daarentegen van 120 in 1966 tot 82 en in Rotterdam van 225 tot 128 in juli 1967. Drenthe regis treerde een dieptepunt met 147 wo ningen (491), terwijl Gelderland ongeveer gelijk bleef met 1129. Produktie Uit CBS-cijfers blijkt verder nog dat in het eerste halfjaar van 1967 aan woningen en andere gebouwen voor 3,4 miljard werd geprodu ceerd tegen 2,7 miljard in dezelfde periode van 1966. Als we de prijs stijging niet meerekenen is de reële bouwpro'duktie dit halfjaar twintig procent hoger geweest dan in de eerste maanden van 1966 (voor een groot deel door het gun stige weer). Het bedrag van de verleende bouwvergunningen steeg met een half miljard gulden tot ruim DELFT Taptoe Delft 1967 is ge heel uitverkocht. Dat betekent dat er in de afgelopen dagen voor dit militaire spektakelstuk rond 77.000 kaartjes zijn verkocht. De taptoe is dit jaar ongeveer vijf dagen eerder uit verkocht dan het vorig jaar. Vooral het bijzonder fraaie weer en misschien ook wel de vele protesten rond dit taptoe-festijn, die een ave rechtse uitwerking hadden, hebben tot deze run op Taptoe '67 bijgedragen. Na uitputtende wedloop in polder (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN Na een uitputtende wedloop in de polder Kerk en Zanen is gistermiddag de 33-jarige Turk Ul- cet K. uit Yozgat gearresteerd, nauwelijks anderhalf uur nadat hij dc vrouw met wie hij wilde trouwen, had vermoord. Vijftig politiemannen met karabij nen en pistolen namen deel aan de jacht op de moordenaar. Er was ook een vliegtuig van de rijkspolitie in geschakeld, dat aanwijzingen kreeg van politie die zich op het dak van een boerderij had geïnstalleerd. De moord gebeurde om half één. Behalve de vrouw schoot de in opge wonden toestand verkerende Turk ook de 22-jarige fabrieksarbeider H. Strljkert neer. Deze werd ernstig ge wond aan de onderzijde van de borst kas naar het ziekenhuis Rijnoord ge bracht. Vanmorgen deed het zieken huis een oproep uitgaan om bloed voor een transfusie voor het slacht- Voor de vrouw, de 40-jarige Anto- nia Hoogeveen-Martens, baatte geen medische hulp meer. Met schotwon den aan het hoofd en in de buik overleed ze op het achterplaatsje van haar woning Grijpensteinstraat 35. Er werden zeven hulzen en twee ko gels gevonden, zodat op zijn minst zeven schoten moeten zijn gelost. Veilig kabinet TNE radicale stroming onder onz» rooms-katholieke landgenoten ts niet alleen door de KVP opgevangen om intern te worden verwerkt; zij gaat bovendien heen langs het ka binet. De motivering daartoe van de KVP- fractie baseert zich op wat terecht wordt genoemd de verscheidenheid in verantwoordelijkheden. Een volks vertegenwoordiger toch heeft een eigen verantwoordelijkheid. Wij achten dit juist gezien. Een de mocratisch staatsbestel als het onze, waaraan de burger in allerlei hoe danigheden zulk een belangrijk aan deel heeft, is alleen bij juist onder scheiden bestaanbaar. Het komt er naar onze indruk nu op neer, dat de radicalen zich voors hands gaan beperken tot wat men zou kannen noemen inwendige zen ding in eigen partijgelederen. Dat men geen bedenkingen zou hebben tegen onderdelen van het regerings beleid lijkt ons te gemakkelijk ver ondersteld. Maar het zittende kabinet blijft vooralsnog ongemoeid. Wèl zal, nemen wij aan, het in de bedoeling liggen dat op den duur de wensen der radicalen ook in het regerings beleid uitdrukking gaan vinden. Eerst echter komt het aan op de aan hang in eigen besloten kring. Over de omvang van die aanhang lopen de veronderstellingen uiteen. Naar onze eigen indruk vormen, in getallen uit gedrukt, de radicalen nog slechts een betrekkelijk bescheiden aantal. Nu is steeds weer gesteld, dat zij het van een korte, snelle actie zouden moeten hebben. Dat zij zich in het KVP-verband willen blijven voegen achten wij te pleiten voor hun rede lijke zin. Alleen moet men afwach ten wat er onder het praten, dat nu begint, van de radicaliteit, die im mers ook als duidelijk aansprekend bedoeld Is, zal overblijven. Voorlopig echter achten wij van be lang dat het huidige kabinet niet te duchten heeft. Voor Onkel Julius komt niet (Van een redacteuren) DEN HAAG Baron von dem Bussche-Haddenhausen, de burge meester van Hitzacker en oom van prins Claus, heeft prinses Beatrix en prins Claus laten weten, dat hij niet aanwezig zal zijn bij de doop plechtigheid van prins Willem- Alexander, zaterdag in de Grote Kerk te Den Haag. Onkel Julius, zoals de baron in het Westduitse stadje wordt ge noemd, is het hoofd van de familie Von Amsberg. Een reden voor zijn afwezigheid heeft hij niet opgege- DJAKARTA De Indonesisch» minister van buitenlandse zaken heeft maandagavond persberichten niet willen bevestigen volgens welk» de ambassadeur in Nederland Soed jarwo Tjondronegoro zou worden ver vangen. In sommige berichten was gezegd dat de Indonesische regering van me ning is dat de 48-jarige ambassadeur te nauwe banden had met de ter dood veroordeelde vroegere minister van buitenlandse zaken, dr. Soeban- drio. Op een vraag of Soedjarwo Tjon dronegoro zou worden opgevolgd door de 46-jarige brigade-generaal Taswin, zei minister Malik: „Wacht maar op een officiële mededeling". Jordaanse vluchtelingen Ook na morgen uog terugkeer JERUZALEM Volgens het Joods telegraafagentschap JTA zon Israël de termijn voor de terugkeer van de Jor daanse vluchtelingen voor onbepaalde tijd verlengen. Hiertoe zou zjjn beslo ten na een bespreking tussen de Is raëlische minister van buitenlandse za ken, Abba Eban, en de Amerikaanse ambassadeur. Barber. In totaal zijn 13.000 vluchtelingen te ruggekeerd, aanzienlijk minder dan was overeengekomen. ik geef op als nieuwe abonnee Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een grote luxe Sierknijper. I De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. I ^betaalt: O per kwartaal per maand Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze J

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1