EvJ WILSON GAAT ECONOMIE IN EIGEN HAND NEMEN ysïp Boumedienne en Bourguiba niet bij top-overleg Commentaren Mes in kabinet gezet Produktie voorrang Belgische tankwagen in Frankrijk na botsing ontploft Verolme gaat bouwen voor Noord-Korea Kinderbijslagen en a.o.w. JAMIN? Dinsdag S9 augustus 1967- 48ptt jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „St«ntv«s»ich i» ghebleven mijn hert in teghenipoetl" Dagblad Haagse Coorant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De toestand van Engelands eco nomie heeft premier Harold Wilson ertoe gebracht zijn kabinet te re organiseren. Hij heeft „zichzelf benoemd" tot super-econoom door de Britse staatshuishouding zelf te gaan leiden. Russen waren in verzet. - pag. Kernmerk. Citroën komt met een „mooie eend": tweeling zusje van de beroemde 2 CV maar met een uiter lijk dat de kant van de Ami-6 op gaat. De Azam verdwijnt alweer en het lelijke eendje wordt goed koper. Zie pagina 7. -fe Firato voorloper van onze 1 oktober- start. pag. Radio TV. LONDEN Premier Harold Wilson lieeft gisteren zijn kabinet ingrijpend gewijzigd door niet minder dan zeventien nieuwe benoe mingen plus een aantal verschuivingen. Hij zelf heeft de leiding ge nomen van de economische sector, zonder echter de titel van mi nister van economische zaken te gebruiken. De vastbeslotenheid van Wil son om economische zaken in eigen hand te houden, staat in verband met de stijgende werk loosheid, tekenen van ongenoe gen tussen de Labour-partij en de vakbeweging en groeiend verzet bij het volk tegen de eco- nomische bevriezing. Wilson wordt geassisteerd door Peter Shote, die als minister van economische zaken recht streeks onder hem komt te wer ken. Twee ministers die het niet eens zijn met het beleid van Wilson zijn aan de dijk gezet. Het zijn de mi nister van handel. Douglas Jay, een fel tegenstander van Britse toetre ding tot de EEG en Herbert Bowden. De laatste kon zich niet verenigen met Wilsons politiek inzake Rho- desië. In de plaats van Jay komt nu Anthony Crossland, voorheen onder minister voor onderwijs en we tenschappen, die voorstander is van de toetreding. De regering-Wilson, zo zei men in regeringskringen, zal zich nu in hoofdzaak gaan concentreren op op voering van de industriële produktie. Patrick Gordon Walker, die korte tijd minister van buitenlandse zaken is ge weest toen Wilson in oktober 1964 aan het bewind kwam, is benoemd tot minister van onderwijs. Arthur Bottomley, die als minister voor de ontwikkeling van overzeese gebiedsdelen geen deel uitmaakte van het kernkabinet, is uit het rege ringsteam verdwenen. Zijn plaats is ingenomen door Reginald Prentice, totdusver minister van openbare wer- Labours kopstukken blijven wel in de regering. George Brown blijft mi nister van buitenlandse zaken, James Callaghan minister van financiën, De- nis Healy minister van defensie en Roy Jenkins minister van binnen landse zaken. Italië weert weer Nederlands vlees ROME Het Italiaanse ministerie van volksgezondheid heeft gisteren bekendgemaakt, dat om veterinaire redenen grote hoeveelheden var kensvlees uit Nederland en Bulgarije aan de grens zijn teruggestuurd. Aanleiding tot dit verbod was de behandeling van de kalveren met hor moonpreparaten. in Italië is voor kalfsvlees uit Ne derland en België enige tijd -een in voerverbod van kracht geweest. W eer s verwachting Iets koeler DE BILT Vanmorgen lag een de pressie tussen IJsland en Schotland met een bijbehorend frontensysteem boven de Britse eilanden en de Noordzee. Het lagedrukgebied koerst naar het noord oosten. terwijl de fronten naar onze omgeving trekken en ons vanavond %n vannacht zullen passeren. Dit gaat met vrij veel bewolking gepaard, waaruit plaatselijk een regenbui kan vallen, hier en daar vergezeld van onweer. Achter de fronten ruimt de wind van zuidelijke naar westelijke richtingen en stroomt iets koelere en onstabiele lucht ons land binnen. Voor morgen wordt dan ook een wisselende bewolking ver wacht met enkele lokale buien. De temperaturen zullen wat lager zijn dan DE BILT Wisselend bewolkt met hier en daar een bui. Overwe gend matige westelijke wind. Iets la gere middagtemperaturen dan van daag. Strandweer Vooruitzichten: Beter zicht. Zon nige perioden en ongeveer eenzelfde temperatuur. Terwijl de emoties nog op bei der gezicht te lezen staat ver tellen Robert Coy en 3ernhard Johnson hoe ze als enigen van twintig amateur-parachutisten het leven wisten te redden. Door een navigatiefout werd het commando springen in het vlieg tuig te vroeg gegeven. Daardoor kwamen de parachutisten niet op het vliegveld, maar midden in het Eriemeer terecht. Ze raakten in de touwen verward en verdronken jammerlijk. In Salt Lake City nam de blonde reus Wim Ruska de kroon over van Anton Geesink als wereld kampioen judo in het zwaarge wicht. Hij weerstond als tweede Nederlander de sterke Japan ners. Ruska is als een glorieuze overwinnaar in het. vaderland, teruggekeerd en maandagavond door vele supporters en judo vrienden in de oude Amster damse RAI gehuldigd. Omringd door jonge judoka's en verstren geld in feestelijke serpentines maakte wereldkampioen Wim een ererondje. KHARTOEM De staats hoofden van Algerije, Libië, Ma rokko en Tunesië hebben plaats vervangers gestuurd naar de Arabische topconferentie in Khartoem, die vanmiddag is begonnen. Op deze „top" wil men proberen tot een gemeen schappelijke actie te komen te gen Israël om „de gevolgen van de agressie ongedaan te ma ken". Het besluit van premier Boume dienne van Algerije om niet naar Khartoem te gaan, werd al verwacht. De Algerijnse leiders geloven niet. dat een akkoord wordt bereikt, dat radicaal genoeg is. Oorlog Zoals bekend wil Algerije, dat alle Arabische landen in staat van oorlog met Israël blijven. Algerije heeft nu minister van 'buitenlandse zaken Bouteflika afgevaardigd. President Bourguiba van Tunesië gaat niet naar Khartoem om gezond heidsredenen. Hij 'heeft zijn secreta ris. Behi Ladgham, afgevaardigd. Koning Hassan II van Marokko heeft premier Mohammed Denhim naar Khartoem gezonden. Ook koning Idris van Libië heeft het laten af weten. In zijn plaats gaat zijn zoon, kroonprins Hassan Al-Redha. Een van de meest omstreden kwes ties op de topconferentie zaïl het olie embargo zijn, dat voornamelijk is gericht tegen de Verenigde Staten en Engeland. Saoedi-Arabië en Li bië hebben al laten weten, dat zij Beatrix en Clous in Salzburg SALZBURG Een grote menigte heeft gisteravond in Salzburg voor het „Festspielhaus" prinses Beatrix en prins Claus toegejuicht, die naar Salzburg zijn gegaan om een door Herbert von Karajan gedirigeerde Carmen-opvoering bij te wonen. Geestdriftige jongeren wisten door de afzetting heen te komen en dron gen zelfs de foyer binnen. Zij konden door zaalwachters slechts met moeite op een afstand gehouden worden. Waar de Prinses en de Prins, die 's middags aan een jachtpartij bij Salz burg hadden deelgenomen, logeren, wordt geheimgehouden. Kind gestikt in de dekens RENSWOUDE Het elf maanden oude dochtertje July-Anne van een Engels-Noors echtpaar is gisteren in Renswoude (Utrecht) dood in haar bed aangetroffen. Men vermoedt dat het kind in de dekens is gestikt. Het echtpaar was op doorreis naar Oslo. PARIJS Een felle brand heeft vannacht in Parijs een vernisfabriek verwoest. Driehonderd omliggende hui zen werden ontruimd; een tiental brandweermannen raakte gewond. PARIJS Een Belgische tankauto, geladen met 20.000 li ter van een snel ontvlambare vloeistof, is gisteravond een half uur na een botsing met drie personenwagens op de Route nationale nr. 10 tussen Chartres en Parijs ontploft. Bij de botsing kwamen drie mensen om het leven. Vijf an deren werden ernstig gewond. Gevreesd wordt, dat het doden tal nog zal stijgen. De chauffeur van de tankwagen raakte de macht over zijn stuur kwijt, nadat een zeer snel rijdende Porsche sportauto, die wilde passe ren. hem had aangereden. De tank auto draaide driemaal om zijn leng te-as, waardoor twee tegemoetko mende auto's werden verpletterd. Een derde auto kon niet meer stop pen en reed op de ravage in. Terwijl andere automobilisten de inzittenden van de verongelukte wa gens uit de verwrongen massa trachtten te bevrijden, schoot een enorme steekvlam uit de tankauto. Binnen enkele ogenblikken woedde een reusachtige brand met vlammen van twintig meter hoogte, die alle BOUMEDIENNE Moedig T\E Britse minister-president Harold •*- Wilson is een moedig man. Waar twee waardevolle ministers van zijn kabinet. Brown en Stewart, als achtereenvolgende ministers van economische zaken geen kans hebben gezien het getij van de werkloosheid te doen keren, gaat hij het nu zelf proberen. Hij is het dan ook wel aan Labour verplicht zijn persoonlijk prestige op het spel te zetten: het werkloosheids cijfer van ruim een half miljoen Is het hoogste sinds 27 jaar. Wilson is een realist en dat zal zijn aanhangers nu de hoop geven, dat er een uitweg is. Internationaal gezien zijn de vooruitzichten ook niet on gunstig. Maar Engeland heeft wel met zeer speciale moeilijkheden te maken, moeilijkheden van produktiviteit, ra tionalisering en organisatie van het bedrijfsleven. Wilson zal, merkwaardig genoeg, een van zijn grootste gevechten moeten leveren met zijn mogelijke aanhang: de vakbonden. En juist bij de vak verenigingen heeft de minister-pre sident de laatste jaren aan populari teit ingeboet. Moedig blijft het. tegen de handhaving van het em bargo zijn. Koeweit, dat economisch volledig op de olie-industrie steunt, is tot of fers bereid als men in Khartoem eensgezind besluit het olie-embargo te handhaven. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Verolme-con- cern gaat voor Noord-Korea twee visfabrieksschepen bouwen. Binnen kort wordt het contract voor deze opdracht getekend. Het is vrijwel ze ker dat de schepen zullen worden gebouwd op de werven in Alblasser- dam en Heusden. De order voor de Noordkoreaanse schepen volgt zeer snel op die van het Esso-concern voor drie tanksche pen van 240.000 ton. Bovendien zou Verolme met enkele andere maatschappijen ook reeds ver zijn gevorderd met onderhandelingen over de bouw van schepen. Verolme heeft reeds eerder zo'n schip gebouwd. In '64 namelijk leverde Je werf het in Alblasserdam gebouw de schip Back Dusan („Top van de witte berg") af, dat in opdracht was gegeven door de rederij Kmgamg Hy- podong Trading Co. Het bijna 130 me ter lange en 7.000 ton metende schip was destijds het grootste in zijn soort ter wereld. Visfabrieksschepen zijn voor wer ven aantrekkelijke opdrachten van wege de nogal ingewikkelde appara tuur en inrichting. De schepen die nen als een soort moederschip voor een grote vissersvloot, die de vis tij dens de vangperiode op zee aflevert. Aan boord van het visfabrieksschip wordt ze dan ingevroren en verder verwerkt. Noord-Korea vangt jaar lijks meer dan één miljoen ton vis. Diploma's TN ons land, dat als het ware van diploma's aan elkaar hangt, kan men het soms ver brengen door al leen maar te doen voorkomen dat men een diploma heeft. Het Haagse geval van de controle rend geneesheer, die alleen maar controlerend, doch geen geneesheer bleek te zijn, is daar het jongste, te gelijk bijzonder markante voorbeeld van. Hij was er zelf van het begin af aan zonder controle afgekomen. Men kan zich over een geval als het onderhavige vrolijk maken. Verstan diger komt het ons voor, wanneer men zich ergert. Waarom niet al bij zijn aanstelling hem om zijn papie ren gevraagd? Nu was zijn ontmaskering te danken aan de politie die nog iets anders en iets meer van de man bleek te we- Hij kan thans zijn mémoires gaan schrijven; ze konden wel eens boelend zijn. Daar heeft men trou wens géén diploma voor nodig. Tussen spijlen gevonden Kind omgekomen in ledikant je VENLO Het anderhalf jarig doch tertje Nicole van het gezin Rejhons in Venlo is gisteren door verstikking om het leven gekomen. De moeder vond het kind, een tweelingzusje, met het hoofdje tussen de spijlen van een ledikant Het meisje was toen al dood. Ternauwernood Over een lengte van 150 meter was de weg bezaaid met stukken auto's. De chauffeur van de tankwagen kon zich ternauwernood redden. De ge hele nacht en ook vanmorgen was geen verkeer op de drukke weg, die de verbinding vormt met het westen en zuidwesten van Frankrijk, moge lijk. Op de plaats van het ongeluk ston den geen huizen. Eender gelijke ont ploffing heeft de vox-ige week het Belgische Martelange in rouw ge dompeld. Bij de ramp (in de be bouwde kom) kwamen toen achttien mensen om het leven. DEN HAAG Zowel de kinderbij slagen als de uitkeringen van de aow en de aww gaan met terugwer kende kracht tot 1 juli jl. omhoog. Behoudens een mogelijke kleine cor rectie, zo vernamen wij van het minis terie van sociale zaken, gaan de kinder bijslagen er per kwartaal als volgt uit zie'kind ƒ102,96 (was ƒ98,28); 2e en 3e kind ƒ117,78 (ƒ113,10): 4e en 5e kind ƒ158,34 (ƒ152,10): 6e en 7e kind ƒ176,28 (f 169,26): 8e en volgende kinderen ƒ195 (ƒ187,20). De uitkeringen krachtens de aow en de aww gaan (na het reeds ver leende voorschot van 3 procent) nog 0.99 procent omhoog. Deze bedra gen zijn nu per maand: AOW: Gehuwden ƒ387,50 (was ƒ372,50), ongehuwden ƒ272,50 (was ƒ262). AWW: Weduwen met kinderen ƒ387,50 (was ƒ372,50). Weduwen zonder kinde ren ƒ272,50 (was 262). Wezen tot 10 jaar ƒ86 (was ƒ82,50), wezen van 10 tot 16 jaar (ƒ128,50 (was ƒ123,50), we zen van 16 tot 27 jaar ƒ167 (was f 160,50). Ondervoorzitter KVP Richting radicalen „meest juiste" (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Hoewel bepaalde details van het adres en bepaalde uit latingen van de groep in het verleden niet helemaal gelukkig zyn geweest, heeft de algehele gedachtcngang my toch getroffen. Dit heeft de ondervoorzitter van de KVP de heer F. van der Gun gezegd als verklaring voor zijn steun aan de groep-Bogaers. De heer Van der Gun, tevens secretaris van het NKV, noem de de richting van de KVP-radicalen „de meeste juiste". Zoals bekend heeft hij zaterdag tij dens de bijeenkomst van het KVP- bestuur bekend gemaakt, dat hij het adres van de radicalen heeft onder tekend. De heer Van der Gun zei voorts dat hij de radicalen is bijgevallen, omdat hij meende dat er in Nederland op sociaal terrein iets diende te gebeuren. Hierbij gaat het niet alleen om het programma, maar ook om de verwezen lijking. Hij legde er de nadruk op dat het thans gaat om een discussie binnen de KVP. De bestuursleden hebben afge sproken voorlopig te zwijgen, aldus de heer Van der Gun. betaalt: O per kwartaal per maand

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1