°p°uclers ARABISCHE ACTIE Jongen schiet Morgen begint topconferentie en zichzelf TEGEN ISRAËL Auto op vrachtwagen: 2 doden en 3 gewonden KVP-leiding herstelt gehavende eenheid Uit de Haagse hof geplukt Pacifistische jeugd protesteert tegen Tantoe Delft 1967 MAANDAG 28 AUGUSTUS 196T in Waubaeh na enkele malen met een negen milimeter pistool op zijn ouders te hebben geschoten, zichzelf voor een café een kogel door zijn slaap gejaagd. Toen de ouders zich over de hevig bloedende zoon bogen, probeerde hij nog eens zijn pistool te richten. Dat fnigj.uk.te. Ijlings toegesnelde roeschouwers namen hem het wapen af. De jongen werd levensgevaarlijk gewond naar het Heerlense zieken huis overgebracht. Zijn toestand is nog zeer ernstig. kwam neer te schieten. Ruiten velden en kogels sloegen in auto's. Toen hij tenslotte zelfmoord wilde plegen, was zijn kogelvoorraad van Ongeveer 50 patronen vrijwel ver- I bruikt. De motieven van de jongeman zijn nog steeds niet bekend, daar noch de vader die in het been werd geraakt «n eveneens naar het ziekenhuis KHARTOEM De staatshoofden van de Arabische landen zullen morgenmiddag in Khartoem hun voorgenomen topconfe rentie beginnen. De ministers van buitenlandse zaken zijn het in het afgelopen weekeinde eens geworden over de agenda. Het eerste punt betreft het organi seren van een gemeenschappelijke actie op politiek, militair en econo misch gebied om „de gevolgen van de Israëlische agressie uit te wissen". Samenwerking schillen van de Arabische staten on der de loep nemen, welke de „Israë lische agressie" mogelijk hebben ge maakt. Men wil zo komen tot een doeltreffender samenwerking. De kwestie-Jemen wordt beschouwd als het belangrijkste geschil, dat de Arabische landen verdeeld 'houdt. moest worden overgebracht, noch de quidatie van de buitenlandse bases in moeder tot nu toe een duidelijke ver- i de Arabische landen. Tenslotte wil klaring konden afleggen. I men met op lange termijn op poli- Ongelukken op de iveg EMMELOORD - Vanmorgen vroeg Is op de Frleseweg even achter Rut ten (Noordoostpolder) een personen auto in botsing gekomen met een vrachtwagencombinatie. De bestuurder van de personenauto, de 21 - jarige A.K. Heemstra uit Uitwellingerga en de 25 - jarige G. Godijk uit Sneek, die bij hem in de auto zat, kwamen om het leven. Drie andere inzittenden van de personen auto werden gewond. De bestuurder van de vrachtwagen bleef ongedeerd. AMSTERDAM Door plotseling de rijweg over te steken is de 86-jari- ge L. Schuiteman zaterdag door een auto aangereden en later in het Wil- helminagasthuis overleden. De man bleek bijziende' te zijn en een slecht gehoor te hebben. BARNEVELD Dé 43-jhrige C. P. Inneme-Schi'lte uit Den Haag is gisteravond in een ziekenhuis te Harderwijk overleden. Zij was in de ochtend betrokken geraakt bij een aanrijding op de Rijksweg Apeldoorn-Amersfoorl na- t 'bij Garderen. BEERS In de nacht van zater dag op zondag is op de provinciale weg in- Beers de 25-jarige fabrieksar beider T. H. M. Willems uit Beers van zijn bromfiets gevallen en door een personenauto overreden. BRUGGE Op de weg Brug- ge-Ostende heeft zich zaterdagoch tend ter hoogte van Klemskerke een botsing voorgedaan tussen een vracht- 1 wagen en een personenauto. De bestuurder van de personenauto de heer A. de Been uit Tilburg is daar bij om het leven gekomen. Een inzit tende van de personenauto, een inwo- ner uit Olen, werd ernstig gewond. DONKERBROEK De 86-jarige C. van den Heuvel is vanmorgen te Oost stellingwerf bij het oversteken door een i bestelauto gegrepen en op slag gedood. I DRACHTEN Een dode en vier i gewonden eiste gisteren een ver keersongeluk waarbij een brommer I opbotste tegen een auto die bij Drach ten op de voorrangsweg reed. De 1 17-jarige bromfietser R. H. E. Krits i uit Nijbeets was op slag dood. De zes inzittenden van de auto, die drie maal over do kop ging, liepen I min of meer ernstige verwondingen op. De toestand van de bestuurder J. de Weert uit Assen en zijn vrouw en twee kinderen is ernstig. Twee En gelse lifters werden licht gewond. GEMERT Op de Beekseweg. in Gemert is zaterdag de 51-jarige sto ker J. van den Heuvel uit Lieshout met zijn bromfiets in botsing geko men met een personenauto en zoda nig gewond, dat hij later overleed. Het slachtoffer reods links op de rij weg. JUTPHAAS In de nacht van zaterdag op zondag is op de Utrechtse straatweg te Jutphaas een in Utrecht woonachtige Turk op zijn bromfiets aangereden door een tege moetkomende personenauto en daar na door een andere auto overreden. De man is ter plaatse overleden. SEXBIERUM De politie heeft gisteren in de Dijksvaart te Sexbierum de stoffelijke overschotten van G. Krol en B. Pars opgehaald die met hun auto in de vaart waren gere den. De politie vond de wagen in de vaart na een tip van voorbijgangers. Volgens de politie moest het ongeluk tussen zaterdagavond tien uur en zeven uur zondagmorgen zijn ge- Olie-politiek De ministers hebben de bestaande meningsverschillen nog geenszins uit de weg kunnen ruimen. Vooral de kwestie van een voortzetting van het olie-embargo tegen de VS, Engeland en West-Duitsland blijft omstreden. Gezien de geringe kans op een krachtige olie-politiek, acht men het zeer onwaarschijnlijk dat de presi denten van Algerije en Syrië Boumedienne en Al-Atassie naar Khartoem zullen komen. Vluchtelingen Van vrijdag af kunnen Jor daanse vluchtelingen niet meer te rugkeren naar hun door Israël be zette woongebieden. Israël heeft be paald dat op die dag het repatrië ringsprogramma definitief moet wor den gestaakt. Met nog slechts vier dagen voor de boeg verwachten VN-functionaris- sen niet dat het totale aantal gere- patrieerden de 20.000 zal overschrij den. Ruim 34.000 gezinnen hadden zich aangemeld voor terugkeer naar hun huizen, maar de Israëlische auto riteiten 'hebben daarvan slechts een klein aantal aanvaard. Sinds het begin van de operatie op 18 augustus zijn thans ruim elf duizend vluchtelingen teruggekeerd. De VN schatten 'het totale aantal vluohtelingen in Jordanië op 170.000. Neergeschoten Israëliërs hebben zaterdag boven Bir Gafgafa in de Sinai een Egyp tische jachtbommenwerper van het type Soechoi-7 neergeschoten. De pi loot kwam om het leven. Twee toe stellen kwamen op geringe hoogte het door Israël veroverde luchtruim binnengevlogen. Het tweede toestel keerde na de schietpartij terug naar Egypte. Volgens een woordvoerder in Tel Aviv hebben Egyptische troepen za terdag het vuur geopend op Israëli sche stellingen bij Ismalia op het Sinai-sc'hiereiland. Het vuurgevecht duurde een uur. Israël ileed geen ver- Het Israëlische kabinet heeft in gestemd met een verlenging voor onbepaalde tijd van het verbod om in het Suezkanaal met kleine boten Twee Duitsers aangehouden voor roofmoord AMSTERDAM Op verzoek van Interpol heeft de recherche van de rijkspolitie te water zaterdagmorgen aan boord van het Duitse kustvaar tuig „Lies"' in Amsterdam twee Duitse zeelieden aangehouden, die worden verdacht van roofmoord op de 44-jarige J. F. uit Neuwied a/Rhein in Duitsland. De beide zeelieden, de 20-jarige H. D. H. en de 21-jarige U. werden gearresteerd onmiddellijk na aan komst van het schip in de Amster damse haven. Nadat de recherche met bloed besmeurde kleding aantrof, haken den beide verdachten zich aan het misdrijf te hebben schuldig gemaakt. De roofmoord werd gepleegd in de nacht van 17 op 18 augustus j.l. In afwachting van hun uitlevering aan de Duitse justitie zijn verdachten vandaag voor de officier van justitie van de Amsterdamse rechtbank ge leid. In Rhodesië 23 guerrillastrijders doodgeschoten SALISBURY Rhodesische veilig heidstroepen hebben bij gevechten bij de grens met Zambia 23 Afri kaanse nationalistische guerillastrij- ders gedood. Zij verloren zelf zes man aan doden. Twaalf Rhodesiërs werden gewond, zo heeft de Rhode sische regering bekendgemaakt. 26 guerrillastrijders werden gevangen genomen. Volgens de Zimbabwe (de Rhode sische nationalistische partij in bal lingschap), zijn in de afgelopen drie weken talrijke Zuidafrikaanse militai ren naar Rhodesië gegaan om te hel pen bij de bestrijding van de guerril lastrijders. TEXEL Op Texel is gisteren een personenauto met vier volwassenen en enkele kinderen door nog onbeken de oorzaak over de kop geslagen. Een andere personenauto, bestuurd door de 80-jarige J. Zuidema uit De Cocksdorp, kon een botsing niet voor komen en reed met zijn wagen tegen de verongelukte auto aan. De bejaar de heer Zuidema werd bij de botsing op slag gedood. Van de inzittenden van de andere auto werden er vier gewond, waarvan één ernstig. (Vervolg van pag. 1) „Het staat vanzelfsprekend iedere eventuele stroming of groep van leden van de KVP vrij ook buiten partij verband blijk van eigen opvattingen te geven, waarbij het partijbestuur er unaniem vanuit gaat, dat dit zal geschieden in een loyale en openharti ge communicatie met de partij-orga- 2. „Het gesprek van ARP, CHU en KVP, in eerste aanleg gericht op een onderzoek naar een eigentijdse houd van christelijke politiek, zal van KVP-zijde in constructieve geest worden voortgezet". „Erkentelijkheid" Oud-minister Bogacrs, belangrijkste initiatiefnemer van het adres der KVP-radicalen, zei,- zaterdagavond „er kentelijk" te zijn voor de verklaring van het partijbestuur. Het verheugde hem, dat men nu het verleden kan laten rusten en in een volstrekt open discussie alle accent kan leggen op de vraag welke richting de KVP in de toekomst uit moet. ,,De zaak van de partijvernieuwing moet in open discussies kunnen wor den uitgepraat. Daarom ging én gaat het de groep KVP-radicalen in deze fase op de allereerste plaats", aldus drs. Bogaers, die eraan toevoegde: „Dat doel lijkt me nu bereikt en daar ben ik het partijbestuur erkentelijk voor". Hij noemde de bestuursverklaring „een goed stuk". Op een persconferentie verduidelijk ten partijvoorzitter Aalberse (inmid dels teruggekeerd naar z'n Italiaanse Steve Musich, een 25-jarige Amerikaan uit San Francisco, heeft op een bijzondere manier een huwelijksaanzoek gedaan. Hij huurde voor dertig dollar een vliegtuigje en liet voor 35 dollar meer dan duizend pam fletten drukken met het op schrift: Merry Lee, ik houd van je, wil je met me trouwen? Steve." Toen ging Steve met Merry Lee naar een stil plekje en terwijl zij gezellig bij elkan der zaten, daalden de pamfletten op hen neer. En Merry Lee zei. Ja Steve! MEPPEL De 45-jarige Jansen-Vos uit Meppel is gister avond op de weg Meppel-De Wijk door een auto aangereden en gedood. RANDWIJK Op de Bredeweg in Randwijk is zaterdag de 18-jarige H. Menting uit die plaats met zijn mo tor tegen een personenauto gebotst. De jongeman werd zo ernstig ge wond, dat hij ter plaatse is overle den. ROSMALEN De 18-jarige J. G. Tienesen uit Nijmegen overleed van morgen in het ziekenhuis nadat hij zondagnacht in de gemeente Ros malen (N.-Br.) met zijn bromfiets tegen een tegemoetkomnde auto botste. VARSSEVELD Gisteravond is de 59-jarige bromfietser W. Aalde- rink uit Doetinchem op de splitsing Doetindhemseweg-Twenteroute om het leven gekomen bij een botsing toet een auto. UTRECHT De '22-jarige verte genwoordiger M. -J. K. Jasperse uit Utrecht is gisternacht, in zijn woon plaats verongelukt. Hij reed met zeer hoge snelheid over de Stadshou- derslaan. Met dezelfde hoge snelheid sloeg hij linksaf naar de Jan Willem Frisostraat. De auto sloeg over de kop en botste tegen een woning. Met ernstig schedelletsel werd de verte genwoordiger naar het academisch ziekenhuis vervoerd, waar hij is over- UTRECHT Een bromfietser die gisteravond onder de afsluitbomen voor de overweg in de Molendijk in Rijssen was doorgekropen, is dooi de Noordwest-express (Hoek van Holland-Duitsland) gegrepen en op slag gedood. De identiteit kon niet worden vastgesteld. Aan de kleren zag men dat het een man was. bromfietser J. P. Bijman uit deze ge meente om het leven gekomen. De jon gen die een vluchtheuvel links wilde passeerde, raakte de stoeprand en- botste tegen een lichtmast ot^, WEESP In de sluis bij het fort Uitermeer is zaterdagmiddag de 32- jarige Italiaan Giuseppe Carnibella, die Nog nooit was ik zo maar midden in de week ih de Grote of St. Jaco- buskerk geweest. Ik houd trouwens niet van kerkbezoeken uit nieuwsgierigheid of louter ter be wondering van de kunstschatten. Het geeft me een gegeneerd gevoel daar rond te lopen met een luid- fluisterende gids, terwijl er ergens een gestalte geknield ligt of een kaarsje devoot wordt ontstoken. Of. zoals me ook eens is overko men door de rondleider uitgenodigd te worden tegen de grafmonumen ten te tikken om te horen wat nu echt steen en wat houten nabootsing Maar de Grote Kerk staat nu in 'net middelpunt van de belangstel ling. Zaterdag zal prins Willem Alexander als negende Oranjetelf in deze kerk gedoopt worden, waar door bijna drieëneenhalve eeuw aan een geweven wordt. Dus stapte il vrijdagmiddag zo maar binnen. Da kan, want alleen tussen twaalf er twee is het zwarte ijzeren hek voo de ingang tegenover de nutsspaar- bank gesloten. Juist door de nadruk kelijke openingsuren had ik een wachter vermoed, maar niemand in het portaal. Voorzichtig lichtte ik de klink, die het eerst bij de hand was Geen halt, geen mens, maar een in drukwekkende kamer. Statige stoe len (helaas met kunstleer bekleed) om de lange tafel in het midden. En opeens wist ik: „de kapel van Assen delft". Hier zal de dopeling twintig minuten gewiegd worden, alvorens hij de kerk ingedragen wordt. Ik heb daar lang en ongestoord gestaan. Want, men kan dan al een goede twintig jaar Haagse zijn, wie in Kennemerland geboren is vergeet het Noordhollandse niet. De Van As- sendel'fts komen echt uit Assendelft, waar ene Gerrit schout was. Een deftige schout want zijn zoon Bar- thold kocht het machtige kasteel Assumburg bij Heemskerk, waai wij in onze jonge jaren heen- fietsten, om er te griezelen over df kerkers en het verhaal hoe gevange- ïen in de slotgracht afgevoerd wer len, onder water dan. Tegen een •an de bijgebouwen stond een grot« noerbeiboom en daar werd van ver- eld, dat het de enige moerbeiboon- in Nederland was, wat onze trots streelde. Nu is het een jeugdher berg. Barthold liet zijn bezittingen na tan zijn broer en het was diens toon Gerrit, die de kapel liet bou wen en deze tegelijkertijd tot graf monument voor hem en zijn naza ten bestemde. Gerrits kleinzoon Gerrit zorgde voor het enige spookverhaal dat Den Haag kent en waarin een grieze lige analogie te vinden is. met de slotgracht van het kasteel Assum burg. Ik zal 'het morgen nog eens op- en uitdiepen. Spookgeschiedenissen passen niet bij een kerkbezoek en dus stapte ik naar een volgende deur en ja,nu was er de kerk, groot, hoog, machtig en leeg. Op mijn tenen sloop ik naar de preekstoel, naar het doop vont daaronder. Twee meneren en een dame stonden verdiept in een gesprek met veel wijzen en armge baren. In de stilte klonken hun woorden duidelijk 'en het leek me dat ze het over E.H.B.O. posten had den. Een man zat achter een orgel achtig instrument een boterham te ïten en uit het grote orgel met de ange pijpen klonken kreunende clanken. Daar verborgen moest ie- nand worstelen met onwillige oetsen, pedalen en registers. Een enorme plattegrond stond te- ;en een pilaar. Weliswaar onderste boven, maar ik kon er uit wijs wor den, dat er overal op de hardstenen plavuizen tapijten zullen komen. Het orgel knerpte mismoedig en stil ben ik weggeslopen en heb een duit in het houten busje „Voor het nieu we orgel" gedaan. Als Haagse voel je je toch wel schuldig, dat zo'n busje er nog hangen moet. vakantieadres) en fractieleider Schmel- zer, dat de meningsverschillen primair betrekking hadden en hebben op de methodiek van enerzijds de christen-ra-' dicalen en anderzijds de partijleiding. De inhoud van het adres-Bogaers als zodanig is in de bestuursvergadering niet aan de orde geweest en heeft daar ook niet aan kritiek bloot gestaan. Mr. Aalberse bleef van mening, dat dit adres eerst ter kennis van de partijlei ding had moeten worden gebracht. „Over het verleden zijn wij het van daag niet eens geworden". Niet uitgelekt De vice-voorzitter van de KVP drs. G. J. M. Horbach, die vorige week ver klaarde „het niet geheel bezijden de waarheid te achten dat de publicatie van het adres-Bogaers van de zijde der partijleiding is bevorderd", nam ter persconferentie deze verklaring terug. I zei aanvankelijk wel de indruk te! hebben gehad dat men het stuk doelbe wust had laten uitlekken" en dat mr Aalberse in dit spel de centrale figuur was". De partijvoorzitter had dit echter in de bestuursvergadering ontkend en daar wenste drs. MHorbach zich aan te houden. Mr. Aalberse deelde mee, dat oud-premier Cals zich' nog beraadt de vraag of hij (i.v.m. zijn benoe ming tot voorzitter van de staatscom- missie) nog kan blijven deelnemen aan het gesprek in de Achttien (gespreksgroep van KVP, AR en CHU). „Hij wil daar eerst nog eens met mij over praten". De radicaal mr. Jurgens zal wél (positief) aan het overleg in de Achttien blijven deelnemen. De partij voorzitter wees er nog op, dat de groep radicalen niet de enige stroming binnen de KVP is. die voorstellen heeft ingediend en denk beelden bepleit welke afwijken van die van de partijleiding. Hij attendeerde in dit verband op de groep-Couwenberg, die een volledige „deconfessionali sering" van de KVP voorstaat. ARJOS-RAAD OPGERICHT UTRECHT De jongeren orga nisatie van die ARP heeft zaterdag een nieuwe instelling opgeridht, de Arjosraad. Dit is een landelijk sa mengesteld parlement, dat in voor komende gevallen uitspraken doet en waarin 'het politiek beleid van het dagelijks bestuur en hoofdbe stuur beoordeeld wordt. Het adres van de christen-radica len uit de KVP begroet het hoofdbe stuur als een welkome bijdrage in de discussie over de partijvernieu- wing. De Arjos blijft van mening dat de antirevolutionairen uit moe ten gaan van de radicaliteit van het Evangelie. De houding die dr. C. Boertien in nam namens de a.r.-fractie tegen over de motie-Schuyt tijdens het Vietnam-debat in de Tweede Kamer, vindt grote instemming bij de Ar jos. Maar de geringe bereidheid van de regering, de inhoud van de motia geheel over te nemen, wordt afge keurd. J. J. WALLIEN OVERLEDEN HAARLEM De heer J. J. Wallien, oud-hoofdbestuurslid van de CHU. eveneens oud-hoofdbestuurslid van de NCRV, is op 78-jarige leeftijd overle den. De begrafenis is in alle stilte ge schied. De arts Wallien was medicus; hij be ëindigde zijn loopbaan als eerste hoofd- geneeskundige bij de Arbeidsinspectie. Voordien was hij arts in Breskens, waar hij ook wethouder en loco-burge meester is geweest. Hij was jarenlang gedeputeerde van Zeeland en werd als enige niet-jurist in de commissie-Don- ner opgenomen, die de herziening van de Kieswet voorbereidde. MARTELANGE Gisteren over leed wederom een bij de ramp van Martelange ernstig gekwetste. Hier door steeg het aantal dodelijke slacht offers va nde ontploffing van een tankauto met vloeibaar gas tot veer- DELFT Rondom Taptoe Delft 1967 is het zaterdagmid dag en -avond onrustig ge weest. Een grote groep pacifis tische jeugd uit het gehele land en een aantal dienstweigeraars, werkzaam in de rijkspsychiatri- sche inrichting in Eindhoven, en ook vele Delftse jongeren, hebben met demonstraties en een teach-in tegen de taptoe ge protesteerd. De demonstraties waren georga niseerd door de 22-jarige assistent boekhouder H. D. van den Born uit Heeswijk. De jongelui lieten onder meer banden van militaire vracht wagens leeglopen en en demonstreer den met armen, benen of hoofden in verband, dat zij rood hadden geverfd. Zaterdagavond werd een leach-inin de Stadsdoelen gehouden. Het Ka merlid Bruggeman, Luud Schimmel- penninck, Simon Vinkenoog en Jules de Corte voerden daar het woord. Voor deze teach-in bestond grote belangstelling. Het was echter alle maal niet zo opwindend t.s het zich in het begin van de avond liet aan zien, omdat alle sprekers tegen de militaire dienst waren en daardoor discussies niet mogelijk waren. Hippies Vele hippies trokken na de afloop met- bloemen in haar en oren naar de binnenstad. De Delftse politie is zachtzinnig opgetreden. Ze weigerden de bloemen en snoepjes in ontvangst té nemen, maar zij lietten hen toch rustig door de straten trekken. Na afloop van de Taptoe-voorstel ling toen het publiek de tribunes ver liet, gooide de 19-jarige J. S. uit Rot terdam een rookbom. Hij werd later door de politie aangehouden. De jon geman verklaarde de bom te hebben ontvangen van een onbekende man, die hem niet durfde te gooien. RIO DE JANEIRO Brazilië wil geen kernwapens ontvangen of ma ken, maar kan zich niet neerleggen bij de eis van de grote mogendheden, af te zien van het recht om zelf atoombommen te maken voor vreed zame doeleinden. De secretaris-gene raal van het Braziliaanse ministeria van buitenlandse zaken, Correa da Costa, heeft dit zaterdag gezegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5