EENHEID IN KVP LIJKT ENIGSZINS HERSTELD Hulp aan Z.-Vietnam: te weinig resultaat Meer geld voor wereldhandel i}S jjf. JAMIN! Kritiek Amerikaanse subcommissie Zestien parachutisten in meer verdronken Maandag 28 augustus 1967 48»te jaargang Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Bestuur gooit olie op de golven vr Radicalen mogen vrijuit spreken Aalberse: Oneens over verleden Het partijbestuur van de KVP kwam. zaterdag in het Romme-instituut bijeen om. te spreken over het adres van de groep-Bogaers. Hier samen op de foto (van links naar rechts) de heren Van Doorn, Jurgens, AalberseHorbach en SchmelzeY. Historisch besluit van Tien Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het bestuur van de KVP is er zaterdag in geslaagd de gehavende eenheid binnen de party formeel weer enigszins te herstellen. Na in het Romme-instituut te Baarn urenlang te hebben gediscussieerd over het optreden van de katholieke christen-radicalen, gaven de KVP-bestuurders 's avonds bij monde van de (speciaal voor deze gelegenheid uit Italië teruggekeerde) partijvoorzitter mr. Aalberse een ver klaring uit, die weliswaar gewaagt van onopgeloste menings verschillen over de gevolgde methodiek, maar waarin ook „in eensgezindheid" een aantal conclusies voor de toekomst worden getrokken. alle betrokkenen in alle openheid worden gevoerd binnen het door de partij geboden, ruime kader. Het par tijbestuur zal bevorderen, dat moge lijke alternatieven voor de partijvor ming, gehoord de voorbereidende discussies, tijdig worden omschreven, terwijl het bestuur voornemens is ter zake een pre-advies uit te brengen". Voor vervolg zie pag. 5 (Van een onzer redacteuren) SCHIPHOL De tien rijke industrielanden (de Groep van Tien, bestaande uit de EEG-lan- den, Amerika, Engeland, Japan en Zweden) hebben na jaren lang onderhandelen de histo rische beslissing genomen het internationale handelsverkeer via het Internationaal Monetair Fonds aan meer geldmiddelen te helpen. Landen die een tekort op hun be- Kinderen dood in ijskast gevonden INGOLSTADT Twee neefjes van zes jaar uit de Westduitse stad Koesching die sinds begin augustus vermist werden zijn zaterdag gevon den. Hun lijkjes lagen in een koel kast van een herberg In Koesching. De politie wilde geen verder bijzon derheden bekendmaken. Toen de kin deren begin augustus verdwenen, werden uitgebreide speurtochten on dernomen. Politie-honden uit heel Beieren werden- toen in de omgeving van Koesching ingezet. JONGEN ONDER ZAND BEDOLVEN DEN HAAG De 17-jarige Ma- chiel Spaans uit Den Haag is zater dagmiddag op het Scheveningse strand om het leven gekomen, toen hij in een drie meter diepe kuil die instortte bedolven werd onder het zand. Politie, brandweer en burgers hebben drie kwartier moeten graven om het stoffelijk overschot van de jongen naar boven te halen. NICOSIA Op weg naar een boe renbruiloft is gisteren in het westelijk deel van Cyprus een autobus van een 300 meter hoge berghelling gestort. Acht inzittenden kwamen om het leven. DE EERSTE competitie zaterdag in het nieu we voetbalseizoen kende een groot aantal verras singen. Zo liep het roem ruchte Zwart Wit een rake 4—0 nederlaag op tegen De Zwerver en was lands kampioen RWH in Rid derkerk niet opgewassen tegen SSC uit Sprang- Capelle. Zie onze sport pagina's. talingsbalans moeten dekken, krijgen automatisch het recht bij liet IMF om extra-kredieten aan te kloppen, die dit fonds zonder voorwaarden over te voeren politiek moet verlenen. De tien landen willen voorkomen dat door een tekort aan geldmiddelen de wereldhandel ernstig in gevaar komt en dat een deflatie ontstaat, zoals in de dertiger jaren. Er is nog wel heel wat afgepraat voordat de ministers van financiën van de Tien landen in Londen over eenstemming bereikten. Amerika en de EEG waren de strijdenden. Ame rika heeft namelijk een vetorecht. De EEG wilde dat ook. Besloten is nu, dat slechts besluiten kunnen worden i genomen als 85 procent van de stem men vóór is. Amerika heeft 20 pro cent van de stemmen. Na veel verga deren heeft de EEG gezamenlijk 17 procent gekregen. Wanneer de Zes eensgezind zijn,, hebben ze dus een vetorecht. De Groep van Tien heeft dit be sluit in nauw overleg met het IMF genomen. Verwacht wordt dat de partners van het IMF (103 landen) dan ook geen bezwaren zullen aan voeren om op deze wijze de steeds groeiende wereldhandel van voldoen de geldmiddelen te voorzien. Het voorstel van Frankrijk om de goudprijs te verhogen, waardoor meer deviezen-reserves moeten wor den aangelegd, werd verworpen. Een succesje van Frankrijk is echter wèl het vetorecht dat de EEG ten deel is gevallen. De extra-kredieten worden aange duid met de term „extra-trekkings rechten" op het IMF. Het bedrag daarvoor wordt iedere vijf jaar be paald. Wanneer een land voor 70 pro cent van deze extra-trekkingsrechten gebruik heeft gemaakt, moet het be trokken bedrag in vijf jaar worden terugbetaald. De verklaring werd door de radica len onmiddellijk uitgelegd als een be langrijk succes voor hun groep. „De actie-Bogaers c.s., zo constateerde men, wordt door het bestuur met geen woord veroordeeld en aan elke groep in de partij wordt uitdrukkelijk het recht toegekend van eigen opvattingen blijk te geven, ook buiten partijver band. De aanvankelijk zeer kribbige reactie van de partijtop („onreglemen tair") vindt men niet terug. Deze bijzondere vergadering van het KVP-bestuur duurde van 's morgens' kwart voor elf tot 's middags vijf werd o.m. bijgewoond door fractie voorzitter drs. Schmelzer en de radica- nr. Van Doorn, drs. Aarden (bei den Tweede-Kamerlid) en mr. Jurgens. Laatstgenoemden kregen, staande de vergadering,, de steun van de tweede partijvoorzitter F. G. Van der Gun (NKV-bestuurder), die meedeelde zijn handtekening onder het adres van de heer Bogaers te hebben gezet. Deze ont hulling van „Aalberse's linkerhand" schijnt het verloop van de bestuursver gadering belangrijk te hebben beïnvloed. De verklaring van het KVP-bestuur luidt letterlijk als volgt: „Het partij bestuur heeft een openhartige discussie gevoerd over de huidige situatie bin nen de partij. Ofschoon in de vandaag gehouden vergadering niet alle versehil- ran mening over de. prudentie, die door de initiatiefnemers van het adres van de KVP-radicalen en de reactie Dp van de zijde van de partijlei ding is betracht, konden worden wegge nomen, kwam het partijbestuur eensgezindheid tot de volgende con clusies: 1. „De voorbereiding van het beraad over de partijvorming in de partij raad van 8 en 9 december zal door De peten bij de doop van prins Willem-Alexander zaterdag 2 september in de St. Jacobskerk te Den Haag: (van links naar rechts boven) mevrouw Gösta von Amsberg-von dem Bussche Haddenhausen. de moeder van prins Claus: Zijne Koninklijke Hoogheid Hoogheid prins Bern- hard; Hare Koninklijke Hoog heid prinses Margaretha van Denemarken; (van links naar rechts onder) prof. dr. J. Zijl stra, mevrouw M. A. E. Del Court van Krimpen-van Loon, namens mevrouw H. E. Smith- Röell en graaf Ferdinand von Bismarck. Prinses Beatrix en prins Claus hebben tot grote vreugde van de Oosten rijkers de Salzburger Festspiele bijgewoond. Bij hun aankomst bij de Festival-zaal werden zij welkom geheten door consul Gesseler. WASHINGTON De Ameri kaanse hulpverlening aan Zuid- Vietnam heeft niet het resultaat opgeleverd wat ervan mocht worden verwacht. Een subcom missie uit het Huis van Afge vaardigden pleit in een rapport voor drastische veranderingen in het systeem van hulpverle ning. „Gebeurt dat niet, dan zal de hou ding van de VS mogelijk drastisch moeten worden herzien", aldus de commissie. Zij meent dat zowel de Amerikaanse als de Zuidvietnamese regering verantwoordelijk is voor de geringe resultaten. Wel zijn er vorderingen geboekt in de strijd tegen de „zwarte markt", maar op tal van andere terreinen werd niets tot stand ge bracht. In het rapport worden met name genoemd: de uitvoering van het pacificatieprogram, de beteuge ling van de inflatie, de vluchtelin- genkwestie, de landbouwhervor ming, het toezicht op en de gang van zaken bij de verkiezingen en de bureaucratie. Maatregelen In het rapport worden een aantal maatregelen opgesomd ter verbete ring van de verspreiding van de Amerikaanse hulp. Er moet een cen traal aankoop- en distributie-appa raat komen en er moet scherp toe zicht worden uitgeoefend op de ac tiviteiten van die mensen die in voervergunningen willen hebben. De subcommissie verwijt de Ame rikaanse regering in haar betrekkin gen met Saigon geen hard standpunt te hebben ingenomen ten aanzien van de hulpverlening. Als hier niets •aan wordt gedaan, blijft er voor het Congres niets anders over dan „de gelden drastisch te besnoeien". Wat het achterblijven van het pa cificatieprogram betreft zegt de sub commissie: van de 12.536 dorpen staan er slechts 168 onder het be stuur van de Zuidvietnamese rege ring. Nog geen 2000 staan onder ge deeltelijke zeggenschap, terwijl in 4000 dorpen de Vietcong de dienst uitmaakt. Op het gebied van de land hervorming is niets gebeurd. De Amerikaanse regering beeft produkten als gecondenseerde melk, textiel en papierprodukten naar Zuid-Vietnam gestuurd, maar de fa brieken in Zuid-Vietnam hadden die gemakkelijk zelf kunnen fabriceren, aldus de subcommissie. Honderden tegenstanders van de oorlog in Vietnam zijn gisteren begonnen aan een 4800 kilometer lange mars van San Francisco naar Washington. Zij voeren een bran dende fakkel met zich mee. Ze hopen op 21 oktober in de Ame- Weers verwachting Vrij zonnig DE BILT In de nacht hier en daar mist. Morgen overdag zonnige perioden, maar later toenemende bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend zwakke wind in hoofdzaak tussen oost zuid. Weinig verandering in tempera- Strandweer Een hogedrukgebied blijft goed strandweer brengen, Zwakke zee wind, flinke zonnige perioden. Tem peratuur 21 22 graden, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: De komende da gen aangenaam strandweer. rikaanse hoofdstad te zijn, waarvoor die dag een grootse vredesbijeen komst is belegd. De organisatoren beweren dat dit het grootste Viet- namprotest zal worden dat de VS ooit hebben gekend. Duizend doden bij strijd in Kanton HONGKONG In Kanton zijn de gevechten vorige week hervat tussen met elkaar in onmin levende rode wachters nadat hun leiders bij besprekingen in Peking hadden ge faald het over hun geschilpunten eens te worden. Volgens een in Hongkong verschij nend blad hebben door Peking naar Kanton gezonden militairen zich naar de buitenwijken van de stad moeten terugtrekken. Reizigers uit het zuiden van China verklaarden, dat in de afgelopen we ken in Kanton bijna duizend doden zijn gevallen. In de stad hangen pam fletten waarin premier Tsjoe en-Lai de rode wachters tot de orde roept -an met militaire actie dreigt wanneer de twisten niet voor 15 september zijn beëindigd. Onbevredigend TAAT het Vietnam-debat in d« Tweede Kamer een betrekke lijke waarde zou hebben, is onzer zijds voorspeld. Men heeft echter hl de Kamer de betrekkelijkheid van de waarde gro ter gemaakt dan onvermijdelijk moest beten. Dat komt, omdat, ook toen men het op een bepaald ogenblik in de keu ze van formuleringen niet geheel eens bleek te kunnen worden, men de wijsheid ook niet heeft kunnen opbrengen moties achterwege te la ten. Het ware in de bestaande omstan digheden verstandiger geweest, in dien men het bij een gesprek met de eigen regering had gelaten. Dan had men nog gelegenheid genoeg gehad om aan zijn bezorgdheid uitdruk king te geven. Maar er moesten blijkbaar moties komen, waarbij naar onze indruk de oppositionele minderheid de meer derheid voor de buitenwacht onder druk wenste te zetten. Wat een gesprek uit bezorgdheid had kunnen worden, kreeg aldus een on bevredigende uitwerking. Opvangen ajij de KVP de eerste schrik over de radicalen binnen haar gele deren heeft kunnen verwerken, blijkt men zich toe te leggen op het opvangen in eigen kring van die groep. En de groep blijkt bereid zich te laten opvangen. Daarmee is het gebleven een aange- legemleid binnen de KVP zelf, zodat, mag worden aangenomen, ook het stadium van de onderlinge verwij ten achter de rug is. Buitenstaanders behoeven niet onder te doen in belangstelling voor wat nu het verdere verloop is. De KVP is altijd een partij geweest die aan de ene kant aan haar grootte heeft be leden, aan de andere kant echter de eenheid heeft weten te bewaren. Ook een uitgetreden kleine splinter groep als die van Weiter kwam na een aantal jaren toch weer in het ge zin terug. Wie gemeend mocht hebben dat bij de jongste ontwikkelingen binnen het rooms-katbolicisme de gang van zaken een andere kon zijn geworden, komt naar het zich laat aanzien be drogen uit. Er is wel wat zoeken van ruimte, maar loslaten van wat men heeft is er toch niet bij. Erkenning TAE uitzending door de regering van enkele journalisten als waarne mers bij de verkiezingen in Vietnam komt neer op een bevestiging van de erkenning die pers, radio en televisie inmiddels hebben verworven. Journalisten zijn natuurlijk waarne mers bij uitstek. Zij nemen waar om te informeren. En in Vietnam moet wat waargenomen worden; het gaat erom, of de verkiezingen ginds wer kelijk vrije verkiezingen zijn. De journalistiek neemt waar vanuit eigen onafhankelijkheid. Dat behoort tot haar glorie en maakt haar waar nemingen des te waardevoller. Ook tegenover de overheid behoort *y vrij te staan. In de uitnodiging om ditmaal ook voor haar te gaan waar nemen mogen wij dan ook een bij zondere erkenning van de zijde der overheid zien. Er zijn in Nederland journalisten die Vietnam langzamerhand behoorlijk kennen. Tot hen rekenen wij onze „eigen man" Link van Bruggen, die immers een- en andermaal onze le zerskring verslag heeft gedaan. Wij vertrouwen dat ook zijn keuze ern stig zal zijn overwogen, maar begrij pen tegelijk dat beperking in het aantal geboden was. HURON Een oefening van amateur-parachutisten bij Huron, in de Amerikaanse staat Ohio, is gisteren op een drama uitgelo pen. Een groep van achttien valschermspringers kwam door de harde wind en mogelyk ook door een navigatiefout terecht in het Eriemeer in plaats van op een vliegveld. Men vreest dat zestien van hen in het ijskoude water zjjjn omgekomen. De parachutisten, lid van een privé-club, wilden oefenen in de vrije val. Ze sprongen op 6.000 meter hoogte uit een oude B-52 bommenwerper die op radar boven een dicht wolkendek vloog. Het was de bedoeling dat ze op 750 meter boven de grond hun parachutes zouden openen. Op ruim een kilometer schoten de springers door het wolkendek heen en ontdekten tot hun grote schrik, dat ze zich boven het meer bevonden, zo ver telde een van de twee geredde mannen. Van twee parachutisten is het stoffe lijk overschot gevonden. Schepen en vliegtuigen hebben vannacht vruchteloos het meer afgezocht naar nog meer overlevenden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1