Het voorbeeldvrouwtje We Feng - Ying September feestmaand sportluchtvaart voor Uit de Ha lagse hof geplukt Nederland afzetgebied van gestolen auto's alles Egyptische troepen uit Jemen 7 VRIJD\G 25 AUGUSTUS 1967 Lezen uit Mao's boekje We Feng-ying werd één met Mao's voortreffelijke ideeëngoed. Warmhar tig als ze was, bracht ze tevens een stuk dienstbaarheid en hulpvaardig heid in de praktijk, dat elke Chinese communist ten voorbeeld werd gesteld. Helpende hand Als het winter was, zorgde ze dat er dekens kwamen .in kinderrijke ar beidersgezinnen. Als het regende, gaf ze haar paraplu aan iemand, die er geen had, waarbij ze zich er niet om bekommerde of ze zelf drijfnat werd. Een vrouwelijke collega, die met een zware verkoudheid op bed lag, zocht ze op om haar wat op te monteren en een warme kop soep te brengen. Uit eigen zak kocht ze vijftig uitga ven van de verzamelde werken van Mao Tse-toeng om deze onder lie den, die nog niets vah diens wijze leer wisten, te verdelen. Nog iets geweldigs en groots ver richtte We, een van de voor beeldsvrouwen van het Chinese com munisme. Eens keerde ze per trein uit Sjanghai terug met het jongste dochtertje van haar buurvrouw bij zich. Het kleine kind maakte haar broekje nat, maar geen nood. Zorg zaam als We is. wikkelde ze de kleu ter snel in haar eigen mantel om het gevaar van een verkoudheid te be zweren. En toen het door haar zelf uitgewassen broekje niet wilde dro gen, bond ze dit rond haar middel om met haar eigen lichaams- en hartewarmte alsnog te trachtten te bewerkstelligen. We Feng-ying staat nog op het ro de toneel. Ze is inmiddels getrouwd en lid van het Nationale Volkscon gres geworden. Zowel haar moeder lijke als parlementaire plichten ver vult ze met een toewijding, die vol gens het 'propaganda-apparaat van Mao Tse-toeng niet idealer zou kun- Sjah: geen wapens van V.S., dan hulp zoeken bij Moskou WASHINGTON De sjah van Perzië heeft tegen hoge Amerikaanse functionarissen gezegd dat hij andere landen, mogelijk de Sowjetunie, om wapens zal vragen wanner de opposi tie in de Amerikaanse Senaat de ver koop van wapens aan Perzië ver biedt, hebben gezaghebbende kringen in Washington donderdag meege- De sjah is in de twee dagen die hij in Washington is geweest op veel punten met president Johnson tot overeenstemming gekomen maar zou bezorgd zijn over het besluit van de Senaat, de gemakkelijke betalings voorwaarden voor Amerikaanse wa penleveranties aan bevriende landen op te heffen. Deze tachtigjarige man (Leonhard l'hurner uit Ploetzling in Duits- and) was het stilzitten beu. Na ang peinzen over de baantjes, die nij nog zou kunnen hebben, ves tigde hij zich als „huwelijks- uitnodiger", een volkomen nieuw beroep. Thurner gaat op waardige wijze de relaties van een bruids paar af om de gasten in stijl uit te nodigen voor de komende plech tigheid. Op de trouwdag zelf fun geert hij als ceremoniemeester. Grote bankfraude in Italië ontdekt ROME In Rome is een fraude ontdekt, waarvan de Italiaanse han delsbank en enkele buitenlandse ban ken het slachtoffer zijn geworden Ne gen personen, onder wie een employé van de Italiaanse bank, zijn aange houden omdat zij voor bijna vijf mil joen gulden aan valse kredietbrieven in omloop hadden gebracht. Piccard stijgt op in hete-luchthallon Kroonprins Carl Gustaf van Zweden maakt een drieledige militaire carrière. Na de marine en de landmacht is hij nu in de luchtmacht begonnen als ser geant. Op de foto: sergeant Carl Gustav bij het instappen van een SK 35 Dragon". (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam De maand september wordt voor de luchtvaart in ons land een feest maand. Op 7 september wordt de vijfde jaarvergadering van de IAOPA, de Internationale Raad van Verenigingen van Privé- vliegers en Vliegtuigbezitters gehouden. Vervolgens houdt de Kon. Ned. Ver. voor Lucht vaart 9 september op het zwéef- vliegtuigcentrum Teriet ter vie ring van het zestigjarig bestaan een landelijke lucht sportdag en tenslotte viert de onder de KNVvL ressorterende Nationale Luchtvaartschool op zaterdag 16 september met een stervlucht en receptie het veertig-jarig be staan. i Hoogtepunt van de luchtsportdag Is het opstijgen van Don Piccard, avontuurlijke sportman en zoon van prof. Jean Piccard, met het oudste luchtvaartuig, een hete-luchtballon. In 1783 lieten de Franse gebroeders Montgolfier de 'jonge natuurkundige Pilatre de Rozier en een officier, de markies van Arlanges, in een derge lijke ballon opstijgen boven Parijs. In Amerika is dit type ballon nu object geworden voor avontuurlijke mensen. De ballon die Piccard ge bruikt, is van plooibaar plastic en de brandstof wordt geleverd door enke le cylinders geperst gas. De brander hangt onder de opening in de ballon. Wordt de lucht in de ballon warm (en lichter dan de omringende lucht) dan stijgt de ballon op. Deze ballon kost vijf tot zesduizend dollar in Amerika. Overigens zal de KNVvL op deze (gratis toegankelijke) luchtsportdag alle vormen van luchtvaartsport to BOOR "TTNDELIJK, eindelijk. Nu kun- -*-J nen we altijd en overal Haags zijn. Keurig en deftig ook wanneer ieder ander het met stand en uiter lijk niet meer zo nauw- zou nemen. Vroeger toen ik nog jong en dar tel was, placht ik op verzoek van mijn (toen kleine) zoon het haar los te laten hangen en barrebeens te gaan wanneer we marktwaarts to gen. Dat was, zo meende hij, de stijl waarin men zich aan dat vermaak overgaf. op de openingsdag, gisteren, veel ca- Wie voor vijf gulden kip kocht treeg er een rol fruitsdrups en tien ïenne-eieren gratis voor niks bij Het bedrag van vijf gulden was stra- egisch gekozen, want een hele ge braden kip, warm in het zakje, kost- e vier gulden. Dus kocht iedereen er een bonk poulet bij om die vijf guldens te halen. Heel Den Haag ruikt vandaag naar kip en kippesoep. gulden; betaalde met twee bonnen (kostprijs 2) en eiste de waarde van 1 (twee bonnen waren drie gulden toch waard) terug. Een lin- kigheid waartegen de kraambedie- ners zich heftig doch beleefd verzet ten en fluisterende protestsongs wer den geleverd. Voor een echte ruzie is onze over dekte markt, die dan ook keurig Markthof heet, veel en veel te beschaafd. Wat toch weer niet verhinderde, dat drommen zich om de horloge- kraam schaarden omdat daar met Handschoenen, hoed en vermeen de deftigheid mochten niet alleen, maar moesten thuis blijven. Marktliof gepresenteerd. En nog lekkere ook! Jazeker, dat weet ik, omdat ik er ook een gekregen heb. Wat dacht u nu, dat een Haagse zich zo'n kans markte met een bloemenhoedje, wit te handschoenen en keurige nylons. We hebben nu een deftige markt. De enige deftige markt van het land. In een dertigtal kramen aan het Spui en langs de Gedempte Gracht zijn kip en nerts, taarten en kopjes, babybroekjes en blikken ana nas, horloges en sinaasappelen te kust en te keur. Geen oudroest, geen afdingen, maar wel koopjes en Een andere slimmigheid was, da men in een belendend perceel bon nen kon kopen voor één gulden. Er bij betaling aan een kraam gold dc bon voor een aankoop van één gul den plus vijftig cents. Maar nu was het publiek nog slim mer, dan de leperd die dit uitgevon den had. Immers men kocht iets voor twe Het verrukkelijke is en blijft ech ter, dat je er je deftigheid niet bij verliest. Integendeel, wie van zijn dubbeltje een gulden kan maken telt in ons Haagje dubbel. Thuis gekomen ben ik dan ook uitbundig geprezen toen de doos van Pandora openging. Het is een soort zomerse sinterklaasavond ge worden. Want kopen kan ik. En Haags! nen, zoals ballonvaren, parachu tespringen, motorvliegen, zweefvlie gen en modelvliegsport. De koningin en prins Bernhard hebben toegezegd de dag bij te wonen. De KLM zal verder de nieuwe Su per DC-I-63 (voor meer dan tweehon derd passagiers) overvliegen. Fokker zal dat doen met het nieuwe tweemo- torige straalvliegtuig Fellowship. Congres De deelnemers aan het congres van IAOPA, dat donderdag 7 seiptember in het Kurhaus in Scheveningen wordt geopend door prins Bernhard, komen vanuit verschillende Europese landen reeds op woensdag tussen twaalf en vier uur 's middags met eigen vliegtuigjes op de Rotterdamse Luchthaven aan. Het congres zal zich speciaal bezig houden met bat gebruik van het lucht ruim en met de luchtverkeersrege- ling in Europa'. De Nationale Luchtvaartschool is Nederlands oudste vliegschool. De NLS startte in 1927 op het voormali ge vliegveld Waalhaven als privé-vliegschool onder auspiciën van de Rotterdamse Aeroclub. De NLS ressorteert thans onder de KNVvL. Er zijn afdelingen in Rotterdam. Hilversum, Teuge. Seppe en Zuid-Limburg. De NLS heeft 45 em ployé's in dienst en een vloot van 25 vliegtuigjes. De technische dienst is op de Rotterdamse luchthaven ge vestigd. Het aantal vlieguren van de NLS groeide van 576 in 1928 naar 11.000 in 1966. Er worden jaarlijks tweehon derd nieuwe leden ingeschreven. Het feest wordt gevierd met een ster- vlucht naar de Luchthaven Rotter dam op zaterdagmiddag 16 septem ber. die wordt gevolgd door een re ceptie. CARACAS Zeven bankrovers hebben in de hoofdstad van Venezue la, Caracas, meer dan 350.000 gulden buitgemaakt. De politie vermoedt dat de overval werd uitgevoerd door ter roristen, die van Cuba uit worden gesteund. Kosmonaut Leonov aan dood ontsnapt MOSKOU De Russische kosmo naut Alexei Leonov, de eerste man die buiten een ruimteschip door de ruimte zweefde, is bij een parachu tesprong ternauwernood aan de dood ontsnapt. Door het wegbuigen van een stuk metaal wist Leonov op 25 meter bo ven de grond het euvel te verhelpen, waardoor hij veilig neerkwam. Industrieel Kaiser (85) overleden HONOLOELOE Op 85-jarige leeftijd is in Honoloeloe de Ameri kaanse industrieel Henry J. Kaiser overleden, bouwer van dammen, sche pen, vliegtuigen en auto's. In de Tweede Wereldoorlog fabriceerde het Kaiser-concern de beroemde Liber- ty-schepen. In 1954, toen hij zijn concern aan zijn zoon Edgar overdroeg, schatte men de waarde van zijn bedrijven op tien miljard gulden. De rest van zijn leven sleet hij op de Hawaii-eilan- den. Dajan weer een stap verder TEL AVIV De Rafi-partij van de minister van defensie Mosje Da- jan en oud-premier Ben Goerion heeft gisteravond besloten samen te gaan met de Mapai, de partij waar de Rafi zich in 1965 van afscheidde. De Mapai partij staat onder leiding van de huidige premier Esjkol. De definitieve bevestiging van de fusie wordt zondag verwacht. De linkse partij Achdoet Avode overweegt ook zich bij de twee par tijen aan te sluiten. Deze partij wordt geleid door minister van ar beid Allon. De naam van de nieuwe partij zal worden de Israëlische ar beiderspartij. Deze nieuwe combinatie versterkt de politieke positie van Mosje Dajan, zo menen waarnemers. Lid van internationale bende gepakt APELDOORN De Apel- doórnse politie blijkt met de arrestatie van een Duitser een goede vangst te hebben gedaan. De Kriminalpolizei in Emmerik is er althans vast-van overtuigd, dat deze arrestatie kan leiden tot hetontmaskeren van een internationale bende autodieven. Dit is de tweede maal in een week tijd dat de Nederlandse politie op het spoor kwam van een bende autodie ven. Begin deze week arresteerde de Roosendaalse politie vier autodieven, die auto's in België en Duitsland sta len en ze daarna voorzien van valse kentekenbewijzen, aan de man bracht. Tevens legde de politie van deze stad beslag op duizenden valse kentekenbewi j zen. De arrestatie van de Duitser, de 36-jarige typograaf L. U. uit Gross-Raunheim bij Frankfort door de Apeldoornse politie gebeurde na een tip van een garagehouder. De Duitser bood namelijk een zilver grijze Mercedes 230 SL met een waar de van ongeveer 27.000 DM voor slechts 7.000 te koop aan. De garagehouder vertrouwde dit niet en lichtte de politie in. Deze alar meerde Interpol en na twee dagen kon de Duitser worden overgegeven aan de politie in Emmerik. Gebleken is dat de Mercedes op 17 augustus in Frankfort was gestolen. Men kreeg meer argwaan toen bleek, dat alle autopapieren, inclusief het kenteken bewijs vervalst waren. De auto droeg een Franse nummerplaat. Aangenomen wordt dat in een gara gebedrijf in Frankfort één der arbei ders afdrukken maakt van autosleu teltjes van in repaiatie gegeven wa gens. Van die afdrukken worden du- plikaatsleutels gemaakt. Inbraken Door inbraken in gebouwen van officiële instanties komt de bende aan papieren, nodig voor vervalsin gen. Met de duplicaat-sleutels wor den later de geparkeerde auto's mee genomen, zo onthulde later inspec teur Burdach van de Kriminalpolizei in Emmerik. De bende, die mogelijk haar hoofd kwartier in Frankfort heeft, wordt er van verdacht geregeld in het Ruhrge- bied te opereren. De gestolen auto's worden voor een „zacht prijsje" ver kocht in Turkije, Joegoslavië en ons land. Amsterdam en Rotterdam zou den goede afzetgebieden zijn. Een zieke bracht ze een kop KATOEN Nasser en Feisal met plan akkoord soepeen klein kind deed ze een droog broekje aan en als het regende gaf ze haar paraplu weg SJANGHAI „Een com munist moet oprecht, trouw en aktief zijn, z'n leven in dienst van de revolutie stel len en z'n persoonlijke belan gen aan die van de revolutie ondergeschikt maken. Hij dient altijd en overal aan de juiste principes vast te hou den, en een onvermoeibare strijd te voeren tegen elke valse ideologie en handeling om daardoor het collectieve leven van de partij en de re latie tussen de partij en de massa te versterken. Hij moet zich meer om de partij en om de massa bekommeren dan om zichzelf, en hij moet meer om andere mensen geven dan om z'n eigen persoon. Slechts dan kan men hem als een communist betrachten". Het zal wel niet moeilijk te raden zijn: deze lerende zinnen zijn van Mao Tse-toeng. Hij schreef ze in 1937 neer, toen hij, nog jong en aan de vooravond van zijn krachtmeting met de oude Chinese bourgeoisie, de brochure „Tegen het Liberalisme" schreef. In Sjanghai daveren de dertig jaar oude woorden nog altijd rond. Spreekkoren heffen ze aan, de radio schijnt er niet genoeg van te krijgen. Dit hoofdthema moet ingehamerd worden in het denken van het Chi nese volk, dat wordt opgeroepen zich te ontdoen van „alle reactionaire krachten, die de vruchten van de ro de revolutie kunnen doen beschimme len". IU ao-vereerster We Feng-ying,een vrouwelijke in genieur van een machinefabriek met de typische staatse naam Noordoost, Is een hartstochtelijke Mao-ver- eerster. Was zij dit niet geweest, was zij niet uit de armoedigste regionen Lijden en dood ,,Zoon doodde zijn zieke moeder" vermeldde u boven een bericht, waar in wordt medegedeeld dat een student in Chicago gehoor had gegeven aan het smeken van zijn ongeneeslijk zie? ke moeder, en een einde aan haar lijden had gemaakt. Dit bericht geeft mij aanleiding de aandacht te vestigen op het m.i. diep treurige feit dat ongeneeslijk zieke en ondraaglijk lijdende medemensen, die zelf de uitdrukkelijke wens te kennen hebben gegeven verlost te worden uit deze toestand, veroordeeld zijn hun lijden verder te dragen. Hierbij komt dan nog dat vele medi ci het als hun taak zien een dergelijke patiënt met alle hun ten dienste staan de middelen zo lang mogelijk in net leven te houden. Voorbeelden hiervan kennen wij, vrees ik, helaas allen. Graag zou ik in verband met het laatste de aandacht willen vestigen op het sympathieke en weldoordachte ar tikel dat de geneesheer-directeur van de Lutherse diakonessen-inrichting te Amsterdam, dr. W. B. J. Gerrits, publi ceerde in het Orgaan van het Inter kerkelijk Protestants Ziekenhuisbu reau 15(1967)4. Na onder meer te heb ben geconstateerd dat „tegen de onrea listische vroomheid, die het lijden mooi en zinvol wil zien en het verlan gen naar de dood als een te kort schie ten in geloof, op den duur verzet is gerezen" besluit hij zijn diepgaande beschouwingen met de volgende hoopgevende zinnen: „Euthanasie in de zin van een stre ven naar of een begeleiden van een goede wijze van sterven, een zinvol sterven, een sterven op dat moment als zinvol beleefd (Prof. Rümke), is voor de toekomst wel te verwachten. Allerwegen wordt meer en meer aan vaard, dat verlenging en zelfs instand houding van het leven in uitzonder lijke gevallen niet moet of zelfs mag worden nagestreefd. Als enige richt lijn moge het bijbelse gebod gelden: Gij zult Uw naaste liefhebben als Uzelf". Mogen de verwachtingen van dr. Gerrits (en hij staat hierin gelukkig niet alleen) spoedig gerealiseerd wor den en moge de tijd spoedig aanbre ken dat zij die het, vooral bij artsen bekende plaatje „Verzoeke bij een on geluk geen reanimatie-pogingen te on dernemen" bij zich dragen, dit niet meer van node hebben. Delft D. van der Keilen, ing. van de arbeidersklasse afkomstig, en had zij 't niet gebracht van bedel kind onder het mandarijnenregime tot technisch expert en later zelfs lid van het Nationaal Volkscongres onder het rode bewind, dan had het commu nistisch propaganda-apparaathaar nooit tot voorbseldyrouw kunnen ver heffen, Ik wil haar levensgeschiedenis, zo als die door Peking wordt voor gesteld, gaarne schetsen. Vooral de details, die op haar levensbeschou wing slaan en op haar houding en stijl iri de haar omringende maatschappij, zijn belangrijk. Ze ge ven duidelijk weer op welke wijze de rode draak de harten van het Chinese volk tracht te veroveren, en hoe gepoogd wordt vat te krijgen op de geest van de eenvoudige mens. DanLbftueheid Als jong meisje begon We Feng- ying met 't smerigste fabriekswerk, dat men zich maar denken kan. Alle arbeiders en arbeidsters klaagden, ber halve zij. De plaatselijke partijsecre taris viel dit onmiddellijk op. Hij vroeg haar waarom ze zo stipt en ijverig was in de krullejongenstaken, die haar werden opgelegd. „Uit dankbaarheid tegenover de partij, die zoveel goeds heeft ver richt". antwoordde ze spontaan. De als politieke commissaris optre dende functionaris was niet helemaal tevreden met het antwoord. Dit was niet genoeg, zo hield hij haar voor. Het allerbelangrijkste was de wer ken van voorzitter Mao te bestude ren. Hierdoor was men in staat zijn denkwijze van de grond af om te vormen. Men zou er een le vensbeschouwing mee kunnen ver werven, door welke men zich met hart en ziel in dienst van het volk stelt en al het werk, dat voor het welslagen van de revolutie noodzake lijk is, zonder mopperen doet. Eerste levensbehoefte Van dat moment af, zo gaat het verhaal over deze voorbeeldvrouw verder, verlichtten de stralen van Ma o's ideeën ook We's gemoed. De stu die van de werken van de voorzitter maakte ze tot een eerste levensbe hoefte. De belangrijkste geschriften: „Dienstbaar aan het Volkj", „Ter he rinnering aan Bethune" en „Yu Gung verzet bergen" (ook wel ,,De drie meest gelezen artikelen" genoemd), nam ze vele malen door, terwijl ze datgene wat ze eruit leerde conse quent toepaste. Niet lang daarna schafte ze zich de wat moeilijker schrifturen van Mao aén. Ze las en ze herlas, als ze iets niet begreep, vroeg ze uitleg, veel uitspraken schreef ze over en leerde deze uit haar hoofd. Toen ze op een avond over haar boeken gebogen zat, raakte ze totaal overstuur door een citaat dat de tesrbe'denheid loofde en de hoogmoed veroordeelde. Ze kon die nacht nau welijks slapen. De volgende morgen ontlastte ze haar geweten door naar de partijleiding toe te stappen en een oprechte zelfkritiek af te leggen. Lichtende iceg Eindelijk, na al haar afwijkende gedachten te hebben opgebiecht, was We in staat voet te zetten op de lichtende weg, zij 't aan de hand van de partij. Zo diep haar haat tegen de klassevijanden was, zo oneindig was haar vererende liefde voor Mao Tse-toeng. Ze stelde zich op tegen de burger lijke technische autoriteiten, die het werk van de revolutie afbx-euk wil den doen. Ze bracht mensen aan, die het produktieproces saboteerden, of die „inderdaad" als contra-revolu tionairen ontmaskerd konden wor den. In de fabriek, waar ze het door studie en vlijt tot ingenieur bracht, richtte ze de „Vrijetijdsbrigade van Rode Vaklieden voor Technische Ver nieuwingen" op, die natuurlijk de prachtigste resultaten boekte. KAIRO President Nasser gaat akkoord met het Soedanese plan j voor de regeling van de kwestie-Je- men. Premier Maghoeb van Soedan had het plan woensdag met Nasser besproken. Koning Feisal van Saoe- j di-Arabië had zijn fiat al gegeven. Dit meldt het persbureau voor het Midden-Oosten, I Het Soedanese plan voorziet vol gens het persbureau in de vervan ging van de Egyptische troepen in Jemen door Algerijnse, Tunesische en Soedanese en de vorming van een voorlopige regering, die Jemen zal moeten besturen tot er een referen dum is gehouden over de vorm van het definitieve bewind. Zoals bekend steunt Saoedi-Arabië de royalisten in Jemen en Egypte de republikeinen. De detailkwesties over 1 de ontwerpregeling om het conflict in Jemen te beëindigen, zullen nog worden besproken op de topconferen tie in Kartoem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7