KERNAKKOORD IN GENEVE Treinen botsen bij Beesd: twee doden TOEZICHT NOG DUISTERE ZAAK JOHNSONBEGIN KRITIEKE FASE Luns opgetogen uit Polen terug JAMIN DOLLARREGEN OP BEURS Staking in kustvaart lijkt nabij Commentaren Machinist te vroeg op baanvak Vrijdag 25 augustus 1967 48st« jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD De Rotterdammf j F Dordts DaghllJ |f Nieuwe Comnf' Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtertdienst bezorging 18.00—19.00 uur fi? Wereldraad: VS-macht iveg uit Vietnam pag. Kernmerk Een studentenorganisatie die Oegstgeest als mid delpunt heeft, is in op spraak gekomen. Alle ont kenningen ten spijt lijkt het duidelijk dat zij ge werkt heeft met geld van geheime diensten. Het hoe en waarom wordt door een onzer verslag gevers onthuld. Zie pagina 9. •fi? Adamo: aparte carrière met bestendig suc ces pagina Radio TV W eer sverwach ting DE BILT De luchtdrukverschil- len boven onze omgeving zijn nog steeds bijzonder klein. Juist ten wes ten van ons land bevindt zich een zwakke rug van hoge luchtdruk, die zich uitstrekt van de Golf van Bis kaje tot nabij Scandinavië. Gedurende het komende etmaal wordt bijna geen verandering ver wacht in de luchtdrukverdeling nabij ons land, zodat ook in het weerbeeld geen belangrijke veranderingen zul len voorkomen. Bij een zwakke wind kunnen in de komende nacht opnieuw uitgestrekte velden van.mist of laag hangende bewolking ontstaan, die morgen maar langzaam zullen ver dwijnen, waarna het op de meeste GENÈVE De Verenigde Staten en de Sow jetunie hebben gisteren op de ontwapenings conferentie in Genève een be langrijke stap gezet op de weg naar een verdrag dat de ver spreiding van kernwapens moet voorkomen. Ieder afzonderlijk hebben zij een overigens gelijkluidend ont werpverdrag ingediend, waarin staat dat de nucleaire mogendheden en de andere landen in geen enkel opzicht directe of indirecte steun zul len verlenen voor het verkrijgen van kernwapens en dat de niet-nu- cleaire landen zich er van hun kant toe verplichten, niet te zullen pro beren kex-nwapens te vervaardigen en van anderen te krijgen. Dit ontwerpverdrag van de twee kernreuzen is het resultaat van zwa re onderhandelingen die meer dan twee jaar duurden. De jarenlange besprekingen op de ontwapenings conferentie lijken nu toch binnen afzienbare tijd -tot een goed einde te kunnen worden gebracht. JOHNSON „Wij zijn er echter nog lang niet", zo reageerde president Johnson gis teren. „Met de indiening van het ontwerpverdrag is wel de laatste maar tevens de meest kritieke fase aangebroken. Met een doeltreffend en billijk wereldakkoord zouden wij een groots geschenk geven aan hen die na ons komen", zei hij. Voor vervolg zie pag. 2 Nee, geen schoonheidskoninginnen, maar „gewone" huismoeders, die meedingen naar de titel Europas ideale vrouw. Het zijn er in totaal negen en zij komen uit alle delen van Europa. De verkiezing wordt gehouden in het Italiaanse Montecatini. plaatsen weer vrij zonnig zal wor den. Het blijft dus rustig en over wegend droog weer. DE BILT Overwegend droog e zonnig weer, maar in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking. Meest zwakke wind en weinig verandering in temperatuur. Strandweer Vooruitzichten: Het is waarschijn lijk dat dit stabiele en goede nazo- merweer enkele dagen aanhoudt. 26 augustus zon op 5.41. zon onder 19.42; maan op 21.40. maan onder 12.39. DEN HAAG Minister Luns van buitenlandse zaken en zijn Poolse ambtgenoot, Rapacki, heb ben diepgaand van gedachten gewisseld over de belangrijkste internationale vraagstukken en hebben kwesties besproken over de Pools-Nederlandse betrekkin gen. Dit staat in het communiqué, dat aan het slot van het bezoek van mi nister Luns aan Polen is uitgegeven. Polen was het vierde Oosteuropese land, waaraan de minister een offi cieel bezoek bracht. Hij was opgeto gen over de daverende ontvangst. De minister zei dat Polen grote be langstelling heeft voor uitbreiding van de handelsbetrekkingen met Ne derland. Hij verwacht dat er een com missie naar Polen zal gaan om de handel uit te breiden, al moet daaro ver uiteraard het bedrijfsleven zelf beslissen. De Poolse regering is volgens de minister bereid om ieder teken uit Veel geelzucht in twee dorpen VRIEZENVEEN Een hon derd inwoners van de Over ijsselse dorpen Westerhaar en Vriezenveensewijk lijden aan geelzucht. Alleen al van de lagere school liggen dertig leer lingen ziek thuis. Het ministerie van volksgezondheid deelt mee, dat naar de verwachting is de ziekte zich niet meer zal uit breiden.—Het aantal nieuwe gevallen loopt sterk terug. In mei dienden de eerste geelzucht patiënten zich aan. Begin juni kwamen er een honderd bij, maar aan het eind van die maand verminderde het aantal gevallen. In augustus werd opnieuw een stijging geconstateerd. Van mei af zijn in beide dorpen 560 inwoners voor geelzucht behandeld. Over het algemeen bleven de patiënten niet langdurig ziek. Er is lscehts sprake geweest van enkele ernstige gevallen. Over de oorzaak van de epidemie heeft men zich nog geen beeld kun nen vormen. Vermoed wordt, dat de gebrekkige hygiënische woontoestanden een rol hebben gespeeld. Bonn van een mogelijke verminde ring van de spanning ernstig te bestu deren. Over de hereniging van Oost en West-Duitsland bestaat tussen de beide landen een unaniem oordeel: dat is een kwestie, die pas aan het einde van een lange weg kan worden opgelost.'. De ministers van beide landen wa ren het erover eens, dat het conflict in Vietnam vreedzaam moet worden geregeld, uitgaande van de akkoor den van Genève van 1954, met eerbie diging van het beginsel van zelf beschikking van het Vietnamese volk. BEESD Even na zes uur vanmorgen zijn een personen trein en een goederentrein vlak voor het stationnetje van Beesd (Gld.) in dichte mist in botsing gekomen. De machinist en de conducteur van de personen trein zijn om het leven geko men. Van de vijftien inzittenden Na zijn terugkeer uit Polen gaf minister Luns op Schiphol een persconferentie. van deze trein liepen er drie lichte verwondingen op. De treinbotsing ontstond op het enkelsporig baanvak Geldermalsen- Dordrecht. De personentrein, die met een snelheid van ongeveer veertig kilomgter reed, botste op een goede rentrein, die, door een locomotief getrokken bezig was met rangeer- Dubbel spoor Het ongeluk gebeurde vlakbij een beveiligde overweg, op enkele hon derden meters afstand van de plaats waar het baanvak plaatselijk dub- belsporig is en waar de treinen el kaar hadden moeten passeren. De machinist, de 44-jarige N. Ve- nema, en de 57-jarige conducteur G. Stoker, beiden uit Utrecht, waren op slag dood. De machinist van de goederentrein heeft waarschijnlijk een lichte hersenschudding opgelo- Volgens de Nederlandse spoorwe gen is de machinist van de goederen trein die uit de richting Leerdam kwam te vroeg het enkelsporig baanvak opgereden, wat betekent dat het sein op onveilig moet hebben ge- De overwegwachter zag het on geluk aankomen, hoewel het zicht ter plaatse 75 meter was. Hij snelde met een rode vlag naar buiten en trachtte de aandacht van de machi nist van de trein te wekken. Dit is hem echter niet gelukt. De ravage viel nogal mee. De locomotieven zijn wel beschadigd maar niet onherstelbaar. Achttien leden van de Rode kruis- colonne en enkele artsen waren in zeer korte tijd op de plaats van het ongeluk aanwezig en hebben eerste hulp verleend. Verwondering Het heeft in Beesd enige ver- wondering gewekt, dat de ongeval- j lendienst van de NS pas tegen kwart voor zeven met één auto op de plaats van het ongeluk kwam. De auto komt volgens de NS uit Amers foort. De reis heeft iets langer ge duurd door de mist. Bovendien is het normaal dat er twintig minuten verstrijken, voordat de eerste auto kan uitrukken. De eerste melding over een on geluk komt terecht bij het over koepelingsbureau van de spoorwe gen in Utrecht, die nagaat welke afdeling van de bedrijfsbescherming het dichtst in de buurt is. Dat bleek in dit geval niet Tilburg, maar Amersfoort te zijn. De eerste hulp bij een trein ongeluk is trouwens altijd een aangelegenheid voor de plaatse lijke medici en deskundigen, aldus de NS. De ongevallendienst van de spoorwegen is van meer secundaire betekenis: hulpver lenen aan reizigers en de zorg voor het materiaal. De conducteur, die ook om het leven kwam, zat in de bestuurders cabine naast de machinist. Dit is volgens de NS geen ongebruikelijke plaats, want de machinist kau bij slecht weer verlangen dat de con ducteur hem bij het uitkijken as sisteert. zuurtjes niet duur wel heerlijk NEW YORK Met bloemen getooide hippies hebben gisteren een geld- snipperregen op de makelaars in de Newyorkse effectenbeurs laten neerdalen. Staande op de galerij voor het publiek scheurden zij dollarbiljetten in stukjes en lieten deze in de zaal omlaag dwarrelen op de hoofden van vriendelijk glimlachende beurshandelaren. „We wilden alleen maar een gebaar van liefde tegenover deze mensen maken. Zij weten niet wat geld is, zij handelen slechts in effecten", zo luidde de verklaring van de hippies. Het „vriendelijke gebaar" zou hun, volgens eigen mededelingen, meer dan duizend dollar hebben ge kost. Doorgewinterde makelaars schatten de geldregen echter op niet meer dan 25 dollar. Reders niet akkoord met (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De kust vaartreders gaan niet in op het door de Federatie van werk nemersorganisaties in de zee vaart gedane tegenvoorstel, dat als laatste redmiddel dezer dagen per brief was gedaan. Een sta king in de kustvaart is daarmee vrijwel zeker. De Bond van werkgevers in de kustvaart en het Koninklijk zee manscollege „De Groninger Een dracht" realiseert zich nu dat de ver houding met de vakbeweging van hen de grootst mogelijke zelfbeheer sing vraagt. Ze zijn teleurgesteld over het gebrek aan begrip, waar mee de besturen van de vakbonden huns inziens voorbijgaan aan de no den van de bedrijfstak. De werk gevers vinden het laakbaar onder de huidige omstandigheden te dreigen met staking en boycot. Dit te meer, zo zeggen zij, daar de werkgevers ondanks de heersende noodsituatie niet van plan zijn de werknemers de verhogingen te ont houden, die voortvloeien uit de al gemene loonontwikkeling, waardoor de conflictssituatie het karakter van een loonconflict is ontnomen. De werkgevers zijn in deze me ning nog versterkt door de conclu sies van een in 1956 verschenen ac countantsonderzoek inzake de ren tabiliteit van de kustvaart. Dat on derzoek stelt dat, indien geen vér gaande maatregelen worden geno men, ernstig aan het voortbestaan van de branche moet worden getwij feld. Sindsdien is de toestand nog aanmerkelijk slechter geworden. De werkgevers zeggen het zinloos te vinden in te gaan op het tegen voorstel van de federatie. Zij beper ken er zich toe vast te stellen dat het voorstel een aantal onjuistheden bevat en dat daaraan elke objectivi teit ontbreekt. LONDEN In Engeland zijn op het ogenblik een half miljoen werklo zen, het hoogste aantal voor augustus sinds 1927. In één maand tijd kwamen er 58.000 bij. Een deel van de stij ging komt voor rekening van jonge ren die de school hebben verlaten. Het werkloosheidspercentage is thans 2,4 (vorig jaar 1,3). Vluchtelingen 'POE te juichen valt het Israëlische besluit, ook na 31 augustus de mogelijkheid open te laten voor te rugkeer van vluchtelingen naar het bezette gebied op de westelijke Jor- daanoever. Al sinds 1948 worden de Palestijns^ vluchtelingen als politiek wapen tw gen Israël gebruikt. Zij waren een willoos werktuig van de Arabische leiders, die weigerden zich bij het bestaan van de staat Israël neer te leggen. Een dergelijke ontwikkeling lijkt zich opnieuw voor te doen, nu de terugkeer van vluchtelingen uit Jordanië op grote moeilijkheden is gestuit en op een mislukking leek uit te lopen. Menselijk leed dreigde inzet te wor den van de politieke strijd, gericht op het ongedaan maken van de Is raëlische overwinning in juni, die leidde tot een massale uittocht uit bezet Jordaans gebied. Van Jordaanse zijde is alles gedaan om te voorkomen dat de ongeveer 170.000 vluchtelingen zouden ingaan op het Israëlische aanbod, naar hun woonsteden terug te keren. Israël had een tijdslimiet gesteld en van Jordaanse zijde werd erop ge speculeerd, dat na het verstrijken daarvan de vluchtelingenkwestie nog lang niet opgelost zou zijn. Dit laatste is inderdaad het geval. De Israëlische autoriteiten doen er dan ook verstandig aan, de deur voor de vluchtelingen niet definitief te sluiten. Behalve om politieke ook om menselijke redenen. Eerste stap pjET ontwerp-verdrag tegen ver spreiding van kernwapens, dat Amerika en Rusland samen hebben ingediend, is geen wondermiddel. Als het wordt aangenomen, laat het nog vele belangrijke problemen on opgelost. Men kan het ontwerp dan ook slechts zien als een eerste, maar noodzakelijke, stap op een lange weg, die naar ontwapening dient te leiden. Het voorkomen van verspreiding van kernwapens is niet voldoende. Hoe moeilijk het zal zijn, algemene ontwapening te verwezenlijken, blijkt ten overvloede uit de enorme problemen, die samenhangen met het bereiken van overeenstemming over het nu ingediende ontwerp verdrag. Een winstpunt is, dat het uiteinde lijke ontwerp rekening blijkt te houden met de bezwaren van landen als West-Duitsland, India en Japan, in dier voege, dat over controle op naleving van een akkoord nog over leg zal worden gepleegd. De mogelijkheid, dat de oude be zwaren weggenomen worden, is aan wezig. Het grote probleem blijft echter, dat communistisch China zich niets van het verdrag zal aantrekken. Man levend onder zand begraven DEN BOSCH De 47-jarige J. Koning uit Udenhout is gisteren tijdens de aanleg van riolering voor een nieuwe wijk in de gemeente Vugjht omgekomen. Tijdens het werk kalfde plotseling een deel van de wand van de ge graven rioolsleuf af. De heer Ko ning werd geheel onder het zand bedolven. Toen men hem ilater er uit groef bleek hij reeds te zijn overleden. Ik geef op als nieuwe abonnee betaalt: per kwartaal per maand CL Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een grote luxe Sierknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze j

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1