EBfi] Nasser kweekt in Egypte ,Herrenvolk'mentaliteit MBf ÉN WÊÊ9 I-weL Meer bommen: Slécht ®°S2 besluit van Johnson Uit de Haagse hof geplukt Engeland zal niet met China breken 5 DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1967 NASSERS ÜBERMENSCH HEET HOMO NILICUS LEIDERSCHAP ONTLEEND AAN EEN DODE CULTUUR Hersteld 'pE oordelen naar wat bondskan selier Kiesinger heeft gezegd ls een nieuwe periode aangebro ken in de betrekkingen tussen West-Duitsland en Amerika. De kanselier, die zich in het voor jaar in navolging van generaal De Gaulle nogal wantrouwend uitliet over de Amerikaanse bedoelingen, is van mening veranderd. Zijn jongste besprekingen met pre sident Johnson leidde blijkbaar tot de erkenning, dat nauwe betrek kingen met Washington voor Bonn van groot belang blijven. Aanvankelijk trachtte Kiesinger De Gaulle gunstig te stemmen in poging de in het slop geraakte Westduitse buitenlandse politiek nieuw leven in te blazen. Dit streven bracht verwijdering tussen Duitsers en Amerikanen. Men verdacht Washington ervan, ten koste van Duitsland een verge lijk met Moskou te zoeken. Deze toenadering tot Parijs lever de echter niet het gewenste resul taat op. De Gaulle stoorde zich nau welijks aan Bonn en bleef zijn eigen weg gaan. Toen De Gaulle Bonn bezocht gaf Kiesinger al duidelijk te verstaan, het niet eens te zijn met de Franse opvattingen over de Amerikaanse politiek. De blunder, die de Franse presi dent niet lang daarna in Canada beging, moet het Kiesinger makke lijker hebben gemaakt de weg te rug naar Washington in te slaan. In wezen is West-Duitsland thans teruggekeerd naar de situatie, zo als die was tijdens het kanselier schap van Erhard. Niet voor niets noemt men Kiesinger al geruime tijd „de beste Erhard, die we odit gehad hebben". Er is echter verschil. Kiesinger heeft diplomatieke kwaliteiten, welke Er hard miste. Deze kunnen hem wel licht in staat stellen, ook de deur naar Parijs open te houden. De zes leden van de groep Sigma-projecten", die te Londen begonnen met hun continue-teke- niv.g, zijn gistermiddag rond het middaguur op Schiphol aangeko men. Al 'tekenend daalden zij de vliegtuigtrap af en eveneens al tekenend begaven zij zich over het platform naar de taxi-stand plaats. Vandaag zou de tekening, die „sinds 1966 in het Londense rio leringssysteem groeidete Rot terdam aankomen. HET WEER IV EEROPA Zürich Geneve Locarno Wenen Innsbruck (Van onze speciale verslaggever) KAmo Extreem nationa lisme en de herrnvolk- mentaliteit liggen gevaarlijk dicht bij elkaar, zo leert on6 de jongste geschiedenis. In het Egypte van vandaag is dat niet anders. De woordenboeken kennen slechts het nijlpaard, de nijlkrokodil, de nijlreiger en de nijlsnoek, maar Nassers cul tuur-filosofen hebben er een biologische soort bijgevonden: De nijlmens. Hij is breed in de schouders en smal in de heu pen. Zijn hoge voorhoofd ver raadt een superieure intelligen tie. Hij is een geboren heerser. Ik heb ihem niet ontdekt, de Nijl mens. Volgens mij vertoont 'de Egyp tenaar een duidelijke neiging tot een buikje, als hij tot de gegoede klas se behoort, .en hij is schonkig als een schillenhit, wanneer hij dit voorrecht Homo nilicus Los van deze algemene kenmerken heb ik het land ondergaan als een smeltkroes van zoveel rassen, volke ren, religieuze stromingen en bescha vingen, dat er nauwelijks een touw aan vast te knopen is. Een schilder achtig en boeiend, maar ook uiterst verwarrend vergezicht op zeven mil lennia. Maar zeg dat niet tegen pro fessor Mohammed Aboe-Zaid, want het zou hem diep kwetsen. Hij ge looft heilig in de homo nilicus. Mohammed Aboe-Zaid is een gids. Daarbij moet men niet denken aan de gladjanussen op de Amsterdamse rondvaartboten, want in Egypte is gids een van de hoogst gekwalificeer de en best betaalde beroepen. De Egyptische gids is de geestelijke even knie van zijn Zwitserse collega. Hij moet thuis zijn op het gladde ijs van het ihiëroglyfenschrift en de pieken van hoogste menselijke beschaving evengoed kennen als de afgronden van decadentie. IVabel gilde Hij moet aan het klimtouw van zijn verbeelding over grote leemten heen van de ene periode naar de andere kunnen klauteren. Een nieu we archeologische vondst kan een la wine veroorzaken en het hele histo rische perspectief veranderen, hij dient zich dus op de hoogte te hou den. Ieder jaar volgt hij een cursus en doet hij examen. De Egyptische gidsen vormen een nobel gilde en Mohammed Aboe-Zaid die talloze beroemdheden heeft rondgeleid, waarvan Bernard Shaw wel de meest critische moet zijn geweest is hun deken. Hij kiest het schemerdonker van de crypte in de kerk van Sint Georg om zijn denkbeelden over het Egyp tische Blut und Boden te ontvouwen. Het is op een na het oudste heilig dom in Kairo. De overlevering wil, dat op deze zelfde plaats de heilige familie heeft gewoond na haar vlucht voor de kindermoord van He rodes. Mohammed Aboe-Zaid stipt dat even aan. „Zeker weten doen wij het niet", zegt hij, „maar er zijn aanwij zingen, dat Jezus hier de volle dertig jaar van zijn verborgen leven heeft doorgebracht en pas daarna naar Pa lestina is gegaan." De implicatie is duidelijk. Hij wil suggereren, dat de verhe ven boodschap van het Nieuwe testa ment zijn wortels heeft in de Egypti sche cultuur. Hij gaat verder: Vol gens de oude Egyptische mythologie was er eerst alleen maar water. Daaruit rees in pyramidevorm het land op. en op de top troonde Aton, de volmaakte. Adam komt van Aton". Zie zo daarmee is ook het Oude testament geannexeerd. „Trouwens". zegt Mohammed Aboe-Zaid, „Abraham is in Egypte geweest, en Jozef. En Mozes heeft hier met God gesproken. Later kwam Jeremia naar hier en met Christus was de cirkel rond. De bakermat van heel uw Westerse religie ligt in Egyp te. U bent niet verder gekomen, maar wij hebben nog Mohammed gehad, en daarmee de absolute synthese be- Dit alles op een toon. alsof hij de Nijlmens hoogst persoonlijk verantwoordelijk is geweest voor een en ander. Ook de Griekse cultuur blijkt erbij te horen. Mohammed Aboe-Zaid aagt ten minste: „Home rus heeft hier gewoond. Plato is hier dertien jaar geweest en Pythagoras heeft 22 jaar van zijn leven hier door gebracht". Natuurlijk zijn er enkele schaduw plekjes. Cleopatra bijvoorbeeld, die het hele erfdeel der Pharao's ver kwanselde aan de Romeinen. De Khe- diven-dynastie met als erbarmelijk sluitstuk koning Faroek, die Egypte maakte tot een wingewest van zijn eigen hebzucht en losbandigheid. Mohammed Aboe-Zaid laCht fijn tjes, als hij het hier over heeft. „Een merkwaardige parallel", zegt hij. „De Ptolemaeën, waartoe Cleo patra behoorde, waren van Macedo nische, dus vreemde bloede. De Khediven precies zo. Ptotemeus de Vijfde, de grootvader van Cleopatra, moest vreemd kapitaal lenen om in het zadelt e kunnen glijven. Ismail, de grootvader van Faroek, precies geld van Rabirius Posthumus, een Joodse bankier. Ismail kreeg het geld van baron Rothschild, eveneens een Joodse bankier. Kortom: Mohammed Aboe-Zaid zegt niet meer of minder dan dat er achter de perioden van verval in Egypte Joods kapitaal heeft gezeten. Wanneer en in welk land hebben we hetzelfde geluid gehoord? Dwaasheid Mohammed Aboe-Zaid zegt ook: „Als wij wegschonken, wat er in on ze oude hoofdsteden Memphis en Thebe nog aan archeologische schat ten onder de grond ligt, zou de hele wereld genoeg hebben". Dit wederom op een toon, alsof de anonieme grootmeesters van duizen den jaren her, die in een artistiek-2 'krachtsexplosie zonder weerga of lo gische .verklaring de wonderlijkste kunstwerken aller tijden schiepen, volle neven van hem waren. Het is aandoenlijk van dwaasheid, iemand zo bezig te horen. Het heeft hetzelfde effect, als wanneer men een Span jaard zou horen pochen op de kunst der Inca's of Azteken. De waarheid is natuurlijk, dat de Arabieren, die in 639 na Christus Egypte binnenvielen, geen lor ge meen hadden met het kolossale erf goed der Pharao's, voor zover daar na achtereenvolgende perioden van Perzische, Hellenistische, Romeinse en christelijke invloeden nog iets van over was. De waarheid is ook, dat de Arabieren zich in de veertien Volgen- Kind verdrinkt in vijver van tuin (Van onze correspondent) VENLO Het anderhalf jarig zoon tje vail de familie Megens uit Venlo viel woensdagmiddag in een 50 centi meter diepe vijver achter de ouderlijke woning en verdronk. pTM-Bfr.-,,-, I-, Een van de volkomen uitgebrande huizen in Martelange, waar in het begin van deze week een tankauto ontplofte als gevolg waarvan twaalf mensen het leven verloren, is door de brandweer omver ge haald om erger te voorkomen. de eeuwen geen lor van dat erfgoed hebben aangetrokken. Nonchalant Sultan Saladin beroofde de pyrami- den van hun magnifieke mantel van albaster dekplaten om zijn paleizen te kunnen bouwen. Mamelukken- vorsten deden het mysterieuze gelaat van de Sfinx van Gizeh een bar baarse plastische chirurgie onder gaan. Het waren geen Arabieren, die het hiëroglyfenschrift ontcijferden en die de ruïnes van de pharaosteden onder het woestijnzand vandaan peu terden, maar Franse, Duitse en En gelse archeologen. Ten slotte: zouden de arabieren de tempel van Aboe Simbel niet zonder een spier te vertrekken in het Nasser- meer hebben laten ondergaan, als het buitenland niet de miljoenen en de know how had geleverd, nodig, om het onvervangbare heiligdom op te vijzelen? De Amontempel in Luxor illustreert beter dan wat ook, hoe nonchalant de Arabieren met de ou de monumenten zijn omgesprongen. Boven op het dak staat, als een monstrueuze zweer, een moskee. Die is daar gebouwd, toen het 3000-jaar oude heiligdom nog onder een zand duin verborgen lag. Wisten de Ara bieren veel? Inmiddels is de tempel uitgegraven en kan hij in volle luister bezichtigd worden, maar de moskee blijft staan. Boven op het dak. Een koningin met een carnavals pet op kan geen dwazer gezicht zijn. Geschiedvervalsing Welke invloed het oude Egypte ook gehad moge hebben op het onstuit baar gebleken getij van de Westerse cultuur het is ntet aan de Arabie ren, om daarover een hoge horst op te zetten. De Nijlmensen, die rij na rij, reliëf boven reliëf, in stenen on aantastbaarheid paraderen langs de wanden van de tempels en graven der Pharao's, hebben geen enkele ver wantschap met de Nijlmens van he den, die aan de toerist slechte imita ties van Nefertitis' portret voor echt proberen te verkopen. Wie tussen bei de een band probeert te leggen, is dom of pleegt bewust geschiedver valsing. Liever dan naar Mohammed Aboe-Zaid heb ik daarom geluisterd naar die Arabische ingenieur, die be trokken is bij de bouw van <3e Assoe- an-dam. Men weet het: deze masto dont onder de waterwerken der we reld, die volgend jaar gereed moet zijn, wordt 3600 meter lang, 980 me ter breed en 111 meter hoog. Hij levert in een klap duizenden yier- kante kilometers nieuwe cultuur grond, een verbeterde irrigatie van de hele Nijldelta, en tien miljard kilo watt-uur per jaar aan goedkope elec- triciteit. Hij zal het nationale inko men van Egypte vergroten met bijna 2V2 miljard gulden per jaar. Dode cultuur „Kijk", zei die ingenieur, wijzend op de wriemelende mierenhoop, die de bouwput nog is „dat wordt de pyratnide van het moderne Egypte". Zo'n man is ten minste reëel. Zijn woorden impliceren: wil Egypte zich opwerpen als het Herrenvolk van de Arabische wereld, als de Führer in de strijd tegen kolonialisme, achterlijk heid en armoede, laat het dan tonen, waartoe de moderne Nijlmens in staat is, in plaats van zijn lei derschap te ontlenen aan een grote, maar dode cultuur, die bovendien niet de zijne is. Doet Egypte dat niet, dan is helaas weer eens dit oude Ara bische spreekwoord van kracht, dat luidt: „Vraagt men een ezel, wie zijn vader is, dan zegt hij: mijn oom van moederszijde was een paard." Toneelspeler en TV-acteur Manfred de Graaf 25 STUKS f 1.50 - EEN LAURENS PRODUCT" New York Times Regering doet maar J||J©S NEW YORK De New York Times heeft zich vanmorgen uiterst kritisch uitgelaten over de zich nog steeds uitbreidende bombardementen op het cen trum van de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi. „De regering- Johnson heeft blijkbaar uitge maakt zover te kunnen gaan als zij wil in de luchtoorlog tegen Vietnam. Dat zou wel eens het slechtste besluit van de rege ring kunnen zijn. Het meest verontrustende feit is dat de regering zich in het geheel geen zorgen maakt over verklarin gen. Zij laat zelfs na melding te ma ken van aanvallen die door de Westerse pers in Hanoi zijn gemeld. Het ligt voor de hand hieruit de con clusie te trekken dat Washington tot de overtuiging is gekomen dat het niets meer te vrezen heeft van Pe king, van Moskou of van de wereldo pinie en dat het zich vrij voelt te doen wat het wil. Dit besluit zou wel eens het meest riskante van alle gevaarlijke beslis singen kunnen zijn die de Ameri kaanse regering in het Vietnamese conflict heeft genomen en misschien tevens het meest verkeerde", aldus de New York Times. TASS ae grootvaaer van raroeK., precies zo. Ptolemeus de Vijfde kreeg het BOOR Het kwam allemaal zo verschrik kelijk ongelukkig uit. Uitgerekend nu ze een logee hadden kreeg ze kiespijn. Bij elke andere logee zou het geen probleem zijn, maar bij De kinderen waren doodsbang voor haar, want met onfeilbaar oog zag ze elke tekortkoming. De vlek op de blouse, de ladder in een kous, Je neemt een logee niet mee naar de wachtkamer van een tandarts Tante alleen thuis. Tante met een zee van tijd en een mateloze kritie- ce nieuwsgierigheid. Opeens het schrikbeeld dat tante zou gaan snuffelen. De linnenkast met alle dierbaarheden op de on derste plank. Het sprietig verdroog- De kies stak venijnig. Tante keek misprijzend naar haar. Wegwezen- tandarts... Drie kwartier later kwam ze de straat weer in. Zonder kiespijn. Voor de huisdeur merkte ze het Ook zonder sleutel. Zonder één enke le sleutel! Met een schok wist ze: de linnen kast waar de hele bos aan bungelde. de modderknieën van de jongste. En ze zei er ook altijd wat van. De heer des huizes was al kriele- rig als hij thuis kwam, omdat hij zeker wist, dat op een gegeven ogen blik zijn langzame promotie en ge Tante Driemaal belde ze. Er werd niet open gedaan. Tante hoorde kenne lijk niets. ringe status ter sprake zouden ko men. En de gastvrouw zelf beleefde een groeiend minderwaardigheids complex, omdat tante telkens weer iets ontdekte in het huishoudelijk be heer, dat beter-, zuiniger, fraaier, sneller gebeuren kon. Daar kwam bij, dat tante doof was, maar dat niet weten wilde en dus een ieder constant verweet zo onduidelijk te praten. En bij die stemming was nu de kiespijn gekomen. De tandarts had een kwartiertje over voor het nood geval, als mevrouw om tien uur bij hem wilde zijn? Mevrouw wilde wel, maar wat te doen met tante? de bruidsbouquet, de tekeningar van de kinderen, de oude rapporten Haar ziel zou even bloot komen te liggen als de zenuw van haar kies Dat nooit. Dan tegen al haar prin cipes in de kast op slot. Hoe vaak lad ze de sleutel al niet van de ring willen doen, omdat ze hem toch nooit gebruikte. Nu was ze blij he niet gedaan te hebben, wist ze ten minste waar hij was. In een race vloog ze door he huis, draaide de kasl dicht. Tele foon, ze holde al. De klok draaidf door en ze moest weg, te laat komer kon niet Bij een telefooncel zag ik haar staan, radeloos zoekend naar een dubbeltje. Ik had het en zij haar verhaal. De telefoon drong gelukkig tot tante door. Even later konden we binnen. De uitleg was niet nodig, want tante nam onmiddellijk het woord: „Ga zitten. Je bent bleek. Ik heb koffie gezet, de boontjes zijn afgehaald en de aardappelen geschild. Een goed huisvrouw..." Waarom haar gastvrouw plotse ling zo hoogrood werd, zal ze wel niet begrepen hebben. Gelukkig maar! VS ter uitbreiding van de oorlog door afdoende maatregelen zal wor den beantwoord. De ervaring heeft geleerd dat de wil van de Vietna mese bevolking niet te breken is. Bo vendien wordt de afweerkracht van Noord-Vietnam ook sterker. De VS werken in de hand dat de internationale toestand steeds slech ter wordt en dat de wereld aan de rand van de afgrond komt te staan". AANVALLEN Ook vandaag, de vierde dag van nieuwe luchtaanvallen op Hanoi en omgeving, zijn enkele Amerikaanse vliegtuigen neergehaald. Gisteren zouden er zeker vijf verloren zijn gegaan. Volgens het Noordvietnamese mi nisterie van buitenlandse zaken zijn deze week in Hanoi meer dan hon derd mensen bij bombardementen ge dood of gewond. De Amerikaanse regering heeft gisteren de waarnemers aangewezen naar de verkiezingen in Zuid-Viet- nam (3 september). In de delegatie van twintig man zijn opgenomen drie gouverneurs, drie senatoren en een r.k. bisschop, De regering in Sai gon had om waarnemers gevraagd. Zwart en blank (6) Blijkbaar heeft men in de weergave van het gebeuren met de blanke ge wonde en de zwarte ziekenauto chauf feur in Durban duidelijk willen ma ken dat onmenselijkheid als het in de steek laten van in nood verkerenden geweten moet worden aan de Zuidafri- kaanse apartheidspolitiek. Maar dat is erger dan de onwaar heid. Hulpverlening en het niet in de steek laten van hulpbehoevenden be horen in liet bijzonder tot het wezen van di(! politiek. Waar halen Nederlanders, die nim mer te maken hebben geb->d »iet een ingewikkeld en moeilijk bevol kingsvraagstuk als in Zuid-Afrika, het recht vandaan om onze stamverwan ten ginds een systeem dwingend te willen opleggen dat èn door de rege ring van Zuid-Afrika èn door de meer derheid van de bevolking (ook van de gekleurde) als onbruikbaar wordt afge- Dat er verschil van mening bestaat is geen bezwaar. Maar laat men in de strijd der meningen de wapens blank houden en ze niet vóór het. gevecht in gif dopen. Voor ridderlijke strijders is dat beneden hun waardigheid. Leiden H. J. Lamers sr. Peking keurt actie gardisten goed LONDEN Engeland zal de diplomatieke betrekkingen met communistisch China niet ver breken ondanks de verwoestingen die Rode Gardisten dinsdag in de ambassade in Peking hebben aangericht. Als het toch zover komt, zei een woordvoerder van de Britse rege ring gisteren, is dat niet onze schuld. Wat wij nu gaan doen hangt geheel af van het gedrag van de Chinese autoriteiten. Premier Wilson en minister van buitenlandse zaken Brown, die giste ren beiden hun vakanties afbraken, hebben een uur lang geconfereerd over de ontstane situatie. Ze stuur den direct enkele ministers naar de in Schotland vertoevende Britse vorstin om haar een decreet te laten ondertekenen waarbij het vijftig Chinezen verboden wordt Engeland te verlaten. WILSON TERUG Na hun overleg legden zij geen verklaring af. De premier keerde evenwel direct terug naar zijn va kantieverblijf op de Scilly-eilanden. Officieel is bekendgemaakt dat 23 Britse diplomaten, onder wie vijf vrouwen, afgeranseld zijn toen en kele duizenden Rode Gardisten de Britse ambassade belegerden. Bij geen van hen is de toestand zeer De Chinese regering heeft zich gisteren min of meer goedkeurend uitgelaten over de actie van de gar disten. In het Volksdagblad stond dat „de gardisten tot hun krachtige daad waren overgegaan, gedreven door hun begrijpelijke verontwaar diging over de anti-Chinese daden van de Britse imperialisten". Intussen is de rust in dat deel van Peking waar de door brand ver woeste Britse kanselarij staat, terug- - gekeerd. Dp militaire bewaking is opgeheven. Misvormde honden uit hok bevrijd HILVERSUM Zeven honden heeft de Hilversumse politie bevrijd uit het vooronder van het woonscheepje van een bejaard echt paar. Eerder had de inspecteur van de dierenbescherming vergeefse po gingen gedaan het echtpaar over te halen de dieren uit het hok te laten. Tenslotte werd de hulp van de poli tie ingeroepen, die erin slaagde de man te bewegen zeven honden te la ten gaan. Enkele dieren hadden krom gegroeide poten, terwijl één zelfs niet meer op een hond leek, De 45-jarige J. van Helmond uit Bergen (L.) is gisteren met zijn auto in de Duitse grens'-l -als Goch met grote snelheid le-'n p?n boom gebotst. Hij overleed in iel zieken-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5