Nauwere banden tussen Rome en Geneve Voorstel aan Centraal Comité Kanttekening Onmisbare man toch uitstel Wereldraad: Israël als staat erkennen raai Iff* verder in het slop Volgende week begint gereformeerde synode BIJ NS IN TIEN JAAR 8.000 MAN WEG Bisdom introduceert kerkbouwbelasting Uw probleem is het onze.... DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1967 Een woord voor vandaag God ziet hetmerkt het op, weet ervan, ja beloont het men senwerk in Zijn dienst. De Bijbel laat op dat punt geen onzeker geluid horen. Daarom kan het ook niet de bedoeling zijn dat het bekende verhaal van Martha en Maria (in Lucas 10) een domper op de vreugde zet: Martha deed het werk, maar Maria ,;koos het goede deel" door alleen maar te luis teren. Dus. Neehet gaat hierom dat Martha (en wat is die zorgende vrouw ons eigenlijk sympathiek) geen ruimte gunt aan Maria (die vreemde eend in onze bezige bijt; de discipelen reageren een andere keer ook al zo afwerend als ze rare dingen doet met zalfolie). Maar zó gaat het niet: je zo uitsloven voor de Heer dat er geen plaats meer is voor het „ene nodige": je door de Heer te laten dienen. „Wat wilt Gij dat ik doen zal?" daarmee mag alle werk wel beginnen. We lezen vandaag: 1 Samuel 16 113. (Van onze kerkredactie) HERAKLION, KRETA De banden tussen Rome en Genève zullen nauwer worden aangehaald. De Wereldraad van Kerken en de Rooms-Katholieke Kerk gaan samen de problemen van internationale economische gerechtigheid en ontwikkelingshulp bestuderen. Maar de tyd is nog niet rijp dat het Vaticaan toe treedt tot de Wereldraad. Dit werd eind vorige week meegedeeld aan het Centraal Comité, dat toestemming moet geven voor de nieuwe gezamenlijke studie. Maar nog geen lidmaatschap Wereldraad Hoe uit de impasse? indruk opgeroepen van machteloos heid. De oorlogvoerende partijen lij ken, beweringen hunnerzijds van het tegendeel ten spijt, in een impasse geraakt. Met name de Amerikanen lijken verward in een onontwarbare kluwen. Hoe hier nog uit te geraken? In te sterkere mate is die machte loosheid er bij al diegenen die van verre toezien. Tot hen zijn ook wij te rekenen, en zijn ook te rekenen onze volksvertegenwoordigers, die zich hebben voorgenomen nog eens heel de Vietnamese problematiek met elkaar en met onze regering door te praten. Dat zal nu morgen gebeu- Heeft het zin? Meer dan betrekke lijke waarde heeft het stellig niet. Maar wat, ook na aftrek van de be trekkelijkheid, aan waarde over blijft is toch wel voldoende voor dit verre Nederlandse beraad. se geding? Het is ook dit, dat we te gelijk èn onvoldoende geïnformeerd zijn voor een even billijke als juis te beoordeling èn genoeg weten om ook deze oorlog afschuwelijk te ach ten, een oorlog om geen vrede mee te hebben. Het is trouwens een oorlog die zich. dank zij de ontwikkelingen van de techniek, rechtstreeks voor onze ogen voltrekt. Het is, mogen we vast stellen, de eerste oorlog in de ge schiedenis der mensheid, die tot op ons televisiescherm, en dus tot bin nen onze huiskamers, wordt gevoerd. Onontkoombaar was in ons allen toch al het besef gegroeid van de eenheid der mensen, van onze be trokkenheid bij wat zich waar ter wereld ook afspeelt, en gegloeid was daarmede tegelijk het besef1 van on ze medemenselijke verantwoordelijk heid. Welnu, wat is pijnlijker, wat is af mattender en méér ontmoedigend dan een verantwoordelijkheid die zich wel beleven laat, maar waarnaar toch niet kan worden geleefd? En ook hier openbaart zich dan de machteloosheid in dit aangrijpende en zich voortslepende conflict. gr is moeilijkheid in de beoorde ling. Ook daarom omdat de partijen in onverenigbare denkwe relden lijken te leven. De ene partij, ongetwijfeld van de beste gevoelens bezield, heeft zich opgemaakt tot wat hij ziet als een beschermende taak waartoe hij zich bovendien, ook zijnerzijds uit ver antwoordelijkheidsbesef. geroepen achtte. Maar de andere partij ziet ditzelfde optreden als onduldbare inmenging. En inderdaad is het moeilijk, iemand te beschermen die zich niet te be schermen wensen laat. Morgen spreekt bij ons de Tweede Kamer over wat aangeduid wordt als de politieke en militaire ontwik kelingen in Vietnam. En wat metter daad de verwikkelde problematiek nog eens te ingewikkelder maakt, is, dat ook het politieke en het militaire hier zo verbijsterend door elkaar lopen. In Vietnam heeft de politieke situa tie tot militair ingrijpen geleid, maar De toestemming wordt ongetwij feld gegeven, want op de conferentie voor Kerk en Samenleving van Genève werd herhaaldelijk aange drongen op samenwerking op dit punt. Ook in de gezamenlijke werk- groep van Genève en Rome, die se- inmiddels is dat militaire vertoon j dert de Enoegoe-vergadering van het van een hevijheid geworden die aan Centraal Comité in het leven werd ge- een terugkeer naar de politiek in de w?d de W v00r deze samen" werking rijp geacht, weg staat. yan rooms_katholieke zijde werd UOE hier dan te komen tot een er op aangedrongen door de nog jonge 11...,,.» pauselijke commissie voor gerechtig- waar standpunt. i en vrede. Daarin werd de grote Amerika verwijt zijn critici dat zij overeenkomst ontdekt tussen de offi- reeds door hun kritiek het bewind ciële rapporten van de conferentie van Noord-Vietnam stijven in een houding die het voor de toekomst! van Vietnam zelf fataal acht. Aan de andere kant achten niet wei nigen zich, uit zedelijke overwegin gen, juist door Amerika als bondge noot gecompromitteerd. De stemmen die in dit verband uit Vietnam tot ons overwaaien klinken verwarrend. Nu eens heet het, dat Amerika een gunstige ontwikkeling ziet in het krijgsverloop. En toegegeven moet worden, dat verweer tegen een macht als Amerika ginds tentoon spreidt reeds onwaarschijnlijk moet heten. Tegelijk echter bespeuren wij, ook bij toenemende verheviging van de strijd, nog weinig van deze ontwik keling en verbazen we ons te op-i rechter over de volharding waarmee niettemin het verweer wordt ge voerd. In het politieke vlak is de verwar-1 ring nauwelijks minder groot. Ge meten naar onze westerse opvattin-1 gen van democratie stelt het bewind van Zuid-Vietnam duidelijk teleur en de vraag is gewettigd, in hoever-! re een volk te dwingen is tot een democratische samenleving waaraan j het blijkbaar nog nauwelijks toe Is! en waaraan het blijkbaar nog onvol- doende behoefte heeft. t Ds. P. D. van Dijk (66) overleden SCHERPENZEEL (Fr.) In de leeftijd van 66 jaar is overleden ds. P. D. v. Dijk, emeritus predikant van de Gereformeerde Kerk vanMunne- keburen (Fr.). Ds. Van Dijk diende de kerk van Munnekeburen van 28 november 1948 tot 1 mei 1953 toen hij met emeritaat ging. De begrafenis is zaterdag te Span- ga, na een samenkomst in de Gerefor meerde Kerk van Munnekeburen om Populorum Progressio". voor Kerk en Samenleving van Ge nève en de pauselijke encycliek Dr. Paul Albrecht, die de Geneefse conferentie leidde, zei dat de in te stellen gezamenlijke studiecommissie moet beginnen met het beoordelen van het Geneefse rapport over de ontwikkeling van de wereldeconomie en dit met de encycliek moet verge- RAPPORT Inmiddels is hier op het zon-over- goten Kreta ook een tweede interim rapport openbaar gemaakt van de ge zamenlijke werkgroep, die geleid wordt door bisschop Jan Willebrands en secretaris-generaal Eugene Carson Blake, als opvolger van dr. W. A. Visser 't Hooft. In dit rapport wordt gezegd, dat zowel de Wereldraad als de Rooms-Katholieke Kerk deel uitma ken van de ene oecumenische bewe ging van onze tijd. Maar terwijl de eerste een gemeenschap van (meest nationale) kerken is, is de andere een kerk. Volgens dit rapport moet het langzaam door gezamenlijke studie duidelijk worden wat de juiste ver houding tussen die twee moet zijn. De leden van deze werkgroep gelo- van niet dat zaak van christelijke eenheid nu reeds gediend wordt door NED. HERV. KERK Beroepen te Oldebroek (vac. H. A. van Bemmel). A. Breure te Hei- en Boeicop. GEREF. KERKEN Beroepen te Hoogvliet 'vac. H. Rieze- P. N. Arntzeniusweg 71, Amsterdam. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Zuid, Joh. Prins te 's-Gravenhage-Riiswiik. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Scheveningen, P. Blok te Dirksland. toetreden van de Rooms-Katho- liekek Kerk tot de Wereldraad. Maar tegelijkertijd achten zij de huidige verhouding niet blijvend. MANDAAT In dit interimrapport wordt reeds gezinspeeld op de noodzakelijkheid van een nieuw mandaat voor de ge zamenlijke werkgroep. Op een eerste en toot nog toe enige persconfe rentie zei dr. Lukas Vischer, dat aan dit Centraal Comité nog geen nieuw mandaat gevraagd zal worden. Gezien de, uitspraak „nabije toe komst" ziet het er echter naar uit dat op de Vierde Assemblee van Uppsala, volgend jaar, een dergelijk voorstel kan worden verwacht. Maar uit de woorden van Vischer is ook op te maken dat de volgende stap hoog uit zal leiden tot een verdieping van de studie. Dat betekent dat het nog wel jaren zal duren, eer Rome toe treedt tot de Wereldraad. Een van de problemen is dat Rome een wereldkerk is en de Wereldraad bestaat uit nationale kerken, zei Vischer. De vraag is, moet Rome toe treden. of bijvoorbeeld de nationale episcopaten? H. Berkhof is niet al- i geïnteresseerd in de nog eens vage discussie. ZWEEDS SCHIP IN BRAND TERSCHELLING De 500-ton me tende Zweedse kustvaarder Sandon is vanmorgen bij Terschelling op de Noordzee na een aanvaring in brand gevlogen. De bemanning is aan boord gegaan van het Zweedse schip Wallona. De omvang van de schade is nog niet bekend. Russen stemden tegen DEN HAAG De vijftig werkne mers van de snijafdeling van de tex tielfabriek Baby confort NV te Ge leen hoeven niet gedwongen met va kantie te gaan. Hun chef-coupeur, O. Hammers (24) heeft van het ministe- if I rie van defensie gisteren toch nog J^E Vietnamese situatie is daarom ujtstei gekregen van herhalingsoefe- Defensie nam dit besluit na telefo nisch contact n.et het textielbedrijf. Uit dit gesprek bleek dat de gevolgen van het voor herhalingsoefeningen oproepen van de chef-coupeur groter waren clan tevoren op basis van beschikbare gegevens kon worden verwacht. De textiel-industrie heeft het toch al zo moeilijk. Het ministe rie wees eerder verzoeken om uitstel af omdat de ernst van de situatie niet zo duidelijk naar voren was ge komen. Uitdrukkelijk is gezegd dat dit uitstel tijdelijk is. Zodra de firma zijn chef-coupeur kan missen zal hij worden opgeroepen. overvol van menselijke tragiek, ook in zoverre Amerika zich belast acht met een missie ten dienste van de wereld die het niet voltooien kan en waarom zijn regering, omgekeerd, tot in eigen land steeds scherper wordt gelaakt. Reeds de gedachte aan de verant woordelijkheid die op de schouders van iemand als president Johnson rust kan ons vermoeid maken. Hij behoort tot de eenzamen op grote hoogte, tot het gebed voor wie de bijbel ons niet zonder reden opwekt. Te praten over al dit afschuwelijke is, voor wie daar ernst mee maken, reeds moeilijk genoeg. Wat doet het soms ook goedkoop aan. Maar ook bezorgdheid, voortspruitend uit dat besef van medeverantwoordelijk heid, een bezorgdheid die zich uiten wil en die graag de gestalte neemt van een getuigenis. Oorlog verblindt, verstart en hardt. Elke dag dat hij gevoerd wordt is er één te veel. De bezorgd heid is er dan ook tot in het Nederland. Aan feitelijkheid verwachten v dat debat van morgen niet veel. Bij de andere machtelozen zijn ook wij immers machteloos. Misschien is, wat Vietnam betreft, de wereld nog al tijd niet diep genoeg in de impasse om te weten dat uit elke impasse tenslotte één uitweg zeker is. Het is die met afzien van de Daarbij moeten we bereid zijn, ook onszelf te verliezen. Maar we geven toe: dat is in een oorlogssituatie wat ongebruikelijk commando. OLAV HAMMERS geen vakantie De directeur van het bedrijfde heer J. G. Maessenwijst veront waardigd het verwijt van de hand dat zijn bedrijf de zaken niet duide lijk aan Defensie zou hebben gesteld. In een brief van 7 augustus, waar van hij kopie heeft, is de hele pro blematiek uiteengerafeld. Olav Hammers, die per keer voor een waarde van twintig mille moet versnijden, is ook blij met de be slissing. Hoewel hijzoals hij zeiaan de andere kant „graag een dikke maand vakantie in Duitsland had willen hebben". Inmiddels zijn vele collega-bedrij ven al met allerlei aanbiedingen ge komen. Ze wilden hun beste cou peurs afstaan en één bedrijf wilde zelfs eventueel tijdelijk zonder werk komende werknemers in eigen be drijf te werk stellen. En dat in deze tijd van textiel-crisis. (Van onze kerkredactie) HERAKLION, Kreta Met alleen de stemmen van de Rus sen tegen heeft het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken een verklaring over het Nabije Oosten aangenomen. erkenning van de sta.t Israël door de Arabische landen; erkenning van het beginsel, dat geen enkel landgebied, dat meet ge weld op een ander land is veroverd, bezet mag houden of mag annexeren; een permanente oplossing voor het vluchtelingenvraagstuk; verlenging door Israël van de periode voor terugkeer van vluch telingen over de Jordaan c (die 31 augustus afloopt); vrije toegang tot hun heilige plaat sen voor joden, christenen en mos- beperking van de bewapeningswed loop in het Nabije Oosten. De reesolutie zegt, dat het niet de taak van de Wereldraad van Kerken wordt geacht, een oplossing te geven tot in de kleinste bijzonderheden. Garanties Internationale garanties moeten de grenzen en de onafhankelijkheid, zowel van Israël als van de Arabische landen verzekeren. De overeenkomsten, waarop de grenzen berusten, moeten in vrijheid zijn bepaald of aanvaard door de recht streeks er bij betrokkenen. Van werkelijke verzoening en ont wikkeling kan volgens de verklaring pas worden gesproken, als in een alge mene regeling een juiste en permanente oplossing voor het probleem van de oude en nieuwe Arabische vluchtelin gen is gevonden. de oosterse kerken. Z\j hadden scherpe veroordeling van Israël gewild. Vijf amendementen van hun kant wer den echter verworpen. Alleen voor de Russen was dat reden, om tegen de ver klaring te stemmen. „Hartpatiënten kregen neutrale geneesmiddelen*1 DEN HAAG Het liberale Twee de Kamerlid Vonhoff heeft de mi- u - nisters Roolvink (volksgezondheid) en Polak (justitie) schriftelijk ge vraagd of het juist is, dat in be paalde gevallen patiënten neutrale geneesmiddelen ontvangen om het resultaat van werkelijke geneesmid delen bij andere patiënten met de zelfde kwalen te controleren. Dat dit gebeurt zou kunnen wor den geconcludeerd uit een artikel in het Nederlands tijdschrift voor ge neeskunde, waarin de resultaten zijn bekend gemaakt van een onderzoek naar 142 hartpatiënten. De ene helft van hen kreeg een bepaald genees middel, de andere helft een zoge naamd fopgeneesmiddel. Tijdens de onderzoekperiode over leden negen patiënten; acht van hen waren behandeld met het neutrale middel. De heer Vonhoff vraagt of het ge bruik van „fopgeneesmiddelen" niet in strijd is met de fundamentele waardigheid van de mens en of eventueel gebruik van dergelijke middelen niet behoort te geschieden onder controle van de farmaceuti sche inspectie voor de volksgezond heid. Eén verklaring voor geestelijke verzorging DEN HAAG Na 1 september (krijgen alle dienstplichtigen mèt ihun oproep om voor eerste oefening on der de wapenen te komen, ook een schrijven van de geestelijke verzor ging thuis. Hierop kunnen de ouders van de minderjarige dienstplichtigen vermelden welke geestelijke verzor ging zij voor hun zoon op prijs stel len (protestants, r.k., joodse of die vanwege het Humanistisch Verbond). De ouders mogen ook verklaren dit aan hun zoon zelf over te laten of dat in het geheel geen prijs op geeste lijke verzorging wordt gesteld. Meer derjarigen kunnen zelf beslissen. Tot nu toe moesten de militairen die geestelijke verzorging vanwege het Humanistisch Verbond wensten, dit op een door de ouders getekende verklaring kenbaar maken. de harde matras met alle comfort van een zachte! ONDANKS STIJGING TONNAGE Goederenvervoer nog Assen, vrouw, oecumene UTRECHT Van 29 augustus af komt de generale synode van de gereformeerde kerken bijeen in de Blije Werelt te Lunteren voor een vergaderperiode van vier weken. Belangrijke punten op de agenda van deze synode zijn de toelating van de vrouw tot de kerkelijke ambten, het oorlogsvraagstuk, de stichting van een Raad van Kerken in Nederland, de vraag of de binding aan de leeruitspraak van de synode van Assen-1926 moet worden opge heven en de hulp aan ontwikkelingslanden. Van de 433 rapporten van depu- taatschappen en brieven van kerkera den, classes, particuliere synodes en gemeenteleden, die deze synode te behandelen krijgt, hebben er rond tachtig betrekking op de leer uitspraak van de synode Assen - 1926. Daarin werd destijds vast gesteld, dat de boom der kennis des goeds en des kwaads, de sprekende slang en de boom des levens in letter lijke zin moeten worden opgevat en dus zintuiglijk waarneembare werke lijkheden waren. (Vervolg van pag. 1) In Utrecht zijn inmiddels plannen opgesteld om tot een sluitende be groting te kunnen komen. Ze gaan i de richting van ingrijpende wijzi- voerde verkeersleiding. Men over weegt de invoering van 24 vaste radioposten die eenzelfde functie hebben als de verkeerstoren van een vliegveld. Onder dit systeem, dat het aloude gingen, welke het personeelsbestand J bloksysteem overbodig maakt en spe- aanzienlijk kunnen doen verminde- De grootste hervormingen liggen op het gebied van het treinverkeer en dat van de kaartjesverkoop. Er zijn reeds diepgaande studies ge maakt om op korte termijn het roer te kunnen omgooien. Wat de techniek en de beveiliging betreft, gaan de gedachten in de richting van ciaal personeel voor de beveiliging het onderhoud van seinen en kabels uitspaart, zal de visuele instelling van de wagenvoerder worden omge bogen naar een auditieve. Op een reeks van lijnen, die door zo'n radio- post wordt bediend, zullen micro foons en luidsprekers de treinenloop bepalen. Beveiliging Kaartjes De ingenieurs en de economen, die in Utrecht aan een vereenvoudigde wexploitatievorm van de Nederlandse een "draadloos uitge- Spoorwegen dokteren, hebben zeer progressieve gedachten over een nieuw systeem van kaartjesverkoop. Op de kleinere stations denkt men honderden loketbeambten te kunnen uitsparen door in de treinen de mo gelijkheid te openen van de verkoop van vervoersbiljetten door de con ducteur. Om dit nieuwe stelsel niet al te in gewikkeld te maken, wordt overwo gen Nederland in tariefzones in te delen. Het gaat dus als bij het Londense stadsverkeer om ver voersbiljetten met een eenheidsprijs, welke bepaald wordt door de afstand, die men wil afleggen. Ook op de grotere station^ ?ou de invoering van dit systeem de sluiting van verschillende loketten ten gevolge kunnen hebben. Met een beperkt aan tal prijsklassen is het vrij gemakke lijk een groot deel van de kaartjes verkoop via automaten te doen af handelen. ▼an een zachte! i UTRECHT Het gaat met het Nederlandse internationale wegvervoer niet de goede kant op. De voorzitter van de raad van beheer van de Stichting Nederlandse internationale wegvervoersorganisaties, de heer E. van Donkelaar, zei van daag op de jaarvergadering van de NIWO dat de gemiddel de vrachtopbrengst per ton/ kilometer steeds dichter komt te liggen bij de minimale vrachtprijs, die volgens wette lijke voorschriften is geoorloofd. Uit een onderzoek blijkt dat het gemiddeld netto overschot in de in ternationale bedrijven in 1965 2,7 procent was, terwijl dit in 1964 nog 5,8 procent bedroeg. Bovendien is geconstateerd dat het aantal bedrij ven, dat met een negatief netto over schot werkt, in 19G5 meer dan ver dubbeld was vergeleken met 1964. Controle De raad van beheer heeft de staatssecretaris .optrekking van het NlWO-tarief voorgesteld, lopend van 7,5 tot 4,5 procent. Tariefsverhoging, aldus de heer Von Donkelaar, zaïl echter niet het vereiste effect opleveren als niet te gelijkertijd maatregelen worden ge nomen om de controle erop te waar borgen. Op een gisteren gehouden pers conferentie bleek, dat de vervoer ders vele malen „onder de tarieven doorgaan", een uitvloeisel van een hevige concurrentiestrijd. De heer E. W. P. Verbeek, direc teur van de NIWO, becijferde dat het vorig jaar het grensoverschrij dend beroepsgoederenvervoer (in clusief België en Luxemburg) een tonnage heeft bereikt van 10.181.668, wat vergeleken met het voorgaande jaar een stijging van tien procent betekent. „Bij veel bedrijven wordt nog steeds gedacht, dat in het grens overschrijdend vervoer meer valt te verdienen dan in het binnenlands vervoer, Gebleken is echter, dat naarmate de betekenis van dit ver voer in een bedrijf toeneemt, de ren tabiliteit daalt", aldus de heer Ver- Staatssecretaris Keyzer van ver keer en waterstaat zei dat het kli maat in het overleg binnen de EEG over de vervoerpolitiek wat verbe terd is. „Er valt bij onze EEG-partners een zeker begrip te constateren voor de bijzondere betekenis die het vervoer voor ons land en onze eco nomie heeft. Dat is enerzijds nogal „defensief", anderzijds houdt het in dat ontplooiingskansen behouden en gewaarborgd blijven", aldus de staatssecretaris. TERZIJDE In 1964 stelde de synode van Gro ningen vast, dat deze leeruitspraak niet meer volledig kerkelijk functio neert en zij vroeg zich af of de uitspraak terzijde moest worden gesteld. De meerderheid (8 leden, onder wie de professoren Berkhouwer, Gispen. Koole en Polman) van een voor deze zaak benoemd studie depu- taatschap adviseert de synode thans de binding aan deze uitspraak op te heffen, omdat uit het sinds 1926 voort geschreden schriftonderzoek is geble ken, dat Genesis 2 en 3 een geschiedschrijving bevatten van zeer speciale aard. Er is ook een minder heidsrapport ingediend door de emeri tus-predikant J. Schelhaas Hzn., waarin handhaving van de binding aan de genoemde leeruitspraak wordt bepleit. De meeste kerkera<jen, classes en particuliere synodes, die zich hiero ver tot de generale synodé richten, zijn voor de opheffing van de bin ding. Wel klinkt herhaaldelijk een toon van bezorgdheid en er zijn ook veel brieven, waarin de synode wordt gevraagd thans nog geen beslissing te nemen. Men vreest, omdat er nog verschil van mening is over deze zaak, dat de eenheid van de kerk zou kunnen wor den verstoord. Overigens vragen slechts enkele kerkeraden en een aan tal gemeenteleden zonder meer de uitspraak te handhaven. Wat het voorstel om vrouwen op een voor haar geëigende wijze toe te laten tot de kerkelijke ambten be treft: hierover bereikten de synode vrijwel uitsluitend positieve reacties. Inzake een ander belangrijk punt, het al of niet zich aansluiten bij de Wereldraad van Kerken, lopen de me ningen sterk uiteen. Sinds de vorige synode heeft een groot aantal kerke raden en classes zich hierover uit gesproken. Ook hier geldt, dat velen interne moeilijkheden vrezen, wanneer de Gereformeerde Kerken zich zouden aansluiten bij de Wereldraad, althans op dit ogenblik. Men komt dan ook herhaaldelijk de vraag tegen om uitstel van een beslissing en tijd voor meer bezinning en voorlichting. ROCHESTER (VS) De rooms-katholleke bisschop Fulton Sheen heeft in zijn bisdom een kerkelijke weeldebelasting ingevoerd. Op alle kerkelijke nieuwbouw, zoals kerken, kloosters, scholen of pastorieën, wordt voortaan 1,75 tot 3 procent belasting geheven. De opbrengst is bestemd voor de minder draagkrachtigen in het bisdom en in de wereld. Bisschop Sheen wil hiermee onnodig hoge bouwkosten drukken en de plaatselijke kerken bewust maken, dat zij een deel vormen van een groter geheel. De pastoors moeten de opbrengst van de kerstcollecten voortaan ook storten in een algemeen diocesaan fonds. Brieven die niet z(jn voor zien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden ge nomen. Geheimhouding Is ver zekerd. Vragen die niet onder ling met elkaar in verband staan moeten In afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. Vraag: Kan men een vestigingsver gunning horecabedrijf overdoen aar iemand, die niet in het bezit i deze papieren, maar die ze nodij heeft om een zaak te drijven? Hoe veel geldelijke vergoeding kan men daarvoor vragen? Antwoord: Zo'n overdracht i mogelijk. Vraag: Van betrouwbare zijde werd mij medegedeeld, dat ik als ge scheiden vrouw niet in aanmerking kan komen voor een aanvullende bijstand. Is dat zo? Antwoord: De Algemene Bijstandswet bepaalt dat iedere Ne derlander (dus ook de gescheidet vrouw) recht heeft op over- "heidsbijstand wanneer hij of zij niet in de noodzakelijke kosten var zijn/haar bestaan kan voorzien. Vraag: Een man is gescheiden tafel en bed. Hij is van plan te emigreren. Is hij dan verplicht ir het buitenland alimentatie te blij ven betalen voor zijn 14-jarige doch ter of vervalt deze? Antwoord: De verplichting ver valt niet door vertrek naar het bui tenland, maar pas als het kind meer derjarig wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2