BIJ NS IN TIEN JAAR 8.000 MAN WEG Politie rolt bende autodieven op Commentaren JAMIN Naar vaste radioposten Kaartjes bij conducteur Meer taxVs in de steden Invasie op Lagos mislukt BESTAND IN KONGO Politie zoekt rode Opeis Akkoord over ontwapening Geen massale ontslagen bij de Nyma Donderdag 24 augustus 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD ,Stantvastich la ghcblav nijn hert in teghenipoa Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De Nederlandse Spoorwegen stellen alles in het werk om de begroting sluitend te krijgen. Er worden nieuwe plannen ontwik keld om tot verdere rationalisering en automatisering te komen. De komende jaren zullen duizenden mensen moeten afvloeien. (Van onze speciale T TTRECHT De automati sering en rationalisering, waarnaar de Nederlandse Spoorwegen streven zullen lei den tot een personeelsvermin dering van omstreeks 30 pro cent. In een periode van ongeveer tien jaar zullen 8.000 van de 27.000 personeelsleden dienen af te vloeien. Dit zal zeker niet schoksgewijs gaan, maar langs banen der geleidelijkheid. Op natuurlijke wijze niet door middel van ontslagaan vrage dus zal het bedrijf worden geconsolideerd. Zoals bekend hebben de Neder landse Spoorwegen wegens de slechtse bedrijfsresultaten een staats garantie voor hun leningen aange vraagd van ruim driehonderd mil joen gulden. V ereenvoudiging De regering, met name de staats secretaris van verkeer en water staat, de heer M. J. Keyzer, houdt rich intensief bezig met het zoeken naar een vereenvoudigde exploita tievorm. De volgende week zal hy met de directieleden van de NS een bezoek aan Duitsland brengen voor het be studeren van daar aanwezige moge lijkheden. De volgende maand staan enkele projecten in Engeland op het programma. Oriëntatie Tussentijds zullen oriëntatierei zen worden ondernomen naar ver schillende van de vijftien binnen landse lijnen, die niet meer renda bel worden geacht en waarvan, han gende de toestemming van de rege ring die ook nog algemene en maat- schappelijke maatstaven aanlegt, de opheffing wenselijk is. De spoorwegverbinding Den Haag- Rotterdam-Hofplein, die ook op de lijst van kneusjes staat, zal niet in deze werkbezoeken worden be trokken. Voor vervolg zie pag. 2 HORSENS In Horsens (Jut land) is gisteren mevrouw H. M. Schiphorst (46) uit Almelo bij een verkeersongeluk omgekomen. Haar zoon en vijf Denen werden in een ziekenhuis opgenomen. Volgens de Deense politie was de zoon door een rood stoplicht gereden en tegen een auto met vijf Denen gebotst. Negerleider Rap Brown, aanhan ger van de „Zwarte Macht", vu rig omhelsd door een bewonde raarster, die hem gelukwenst met zijn vrijlating op borgtocht. Zoals bekend werd Brown kort geleden gearresteerd, omdat hij een vuurwapen bij zich droeg. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Staatssecretaris Keijzerl (verkeer en waterstaat) lieeft het be drijfsleven om een rapport gevraagd over de mogelijkheden om in de toekomst heti taxivervoer te populariseren. Hij deelde' dit gistermiddag mee tijdens het debat in de Tweede-Kamercommissie over de Tweede Nota Ruimtelijke Ordening. Staatssecretaris Met het Kamerlid Verlaan (BP) was de staatssecretaris het volledig eens, dat het taxiwezen in ons land een veel grotere rol moet gaan spelen om het parti culiere autoverkeer te ontlasten. De situatie in de Verenigde Staten moet ons tot voorbeeld strekken. Uiteraard gaat het bij het streven naar popularisering van het taxivervoer vooral om de tarieven. Tijdens de tweede ronde van het debat over de ruimtelijke ordening besteedde de Kamercommissie veel aandacht aan het verkeer en vervoer. Van alle kanten werd gepleit voor uitbreiding van het openhaar vervoer met name in de grotere steden - en voor een expansief wegenbeleid Zuiniger met saneren Staatssecretaris Keijzer zei, dat met een budget van 1 miljard per jaar voor de wegenbouw de komende vijftien jaren in alle behoefte kan worden voorzien. Dit bedrag moet haalbaar zijn. Wat de spoorwegen be treft meende hij dat bij het afkap pen van onrendabele lijnen waar aan met het oog op de verliessitualie bij de NS niet zal zijn te ontkomen behoedzaam te werk moet worden gegaan. De aanleg van nieuwe spoor lijnen 'is nog in studie. Aan de werk- goerp die de vervoersbehoeften in en om Rotterdam bestudeert, is ge vraagd de mogelijkheid van een „Del taspoorlijn" door Zuid-West-Neder land in het onderzoek te betrekken. Het rentabiliteitsonderzoek naar de eventuele aanleg van de Schiphollijn is nog gaande, maar vermoedelijk zal over dit vraagstuk in de loop van het volgend jaar een rapport worden uit gebracht. De gegevens van de Vanavond gaat de veertiende Taptoe Delft van start, het grootse militairespektakel, dat nog altijd duizenden bezoekers uit binnen- en buitenlund trekt. Het is de organisatoren weer ge lukt een boeiend programma samen te stellen met vele hoog tepunten. Tot die hoogtepunten behoort het „nummer" van de dertig man van het korps Com mandotroepen, die razend snel langs touwen van de tweede torentrans van de Nieuwe Kerk naar de markt afdalen. En daar naast natuurlijk het „spookpélo- ton" van de luchtmacht. LAGOS Federale Nigeriaanse troepen hebben een Biafraanse strijdmacht onschadelijk gemaakt, die met. bootjes door een netwerk van lagunen en mangrove-moeras sen naar Lagos wilde oprukken. BRUSSEL Tussen de blanke huurlingen in Boekavoe en de Kon golese regeringstroepen is een be stand gesloten. Een functionaris van het Belgische ministerie van buiten landse zaken heeft dit gisteren be vestigd. Nadere bijzonderheden kon hij echter niet geven. Duizenden valse kentekenbewijzen in omloop ROOSENDAAL De Roo- sendaalse politie heeft begin deze week in samenwerking met de Haagse recherche en de rijkspolitie in Roosendaal een bende autodieven opgerold en bovendien tienduizenden valse kentekenbewijzen in beslag ge nomen. De bende oDereerde voornamelijk in Duitsland en België. De uit deze landen gestolen auto's werden naar Nederland gereden, hier voorzien van een vals Nederlands kentekenbe wijs en daarna doorverkocht Vier personen zijn gearresteerd en hebben inmiddels een bekentenis afgelegd. Controle De autodiefstaliën werden ontdekt door een ambtenaar van de rijksdienst voor wegverkeer die de valse kentekenbewijzen tijdens een controle ontdekte. Het spoor leidde naar de 37-jarige Weersvei-warhting Zonnig weer DE BILT Een langgerekte zone van hoge luchtdruk strekt zich uit van de Azoren tot boven Scandinavië, De as van het hogedrukgebied bevond zich vandaag dicht bij ons land, zodat dp wind 7,wak en veranderlijk was In de nacht en vroege ochtend kan plaatselijk mist voorkomen, overigens blijft het weer een vrij zonnig karak ter behouden, waarbij de kans op neer slag klein blijft. In het temperatuur- verloop komt weinig verandering. DE BILT Overwegend droog en vrij zonnig weer, maar in de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Zwakke wind uit uiteenlopende rich tingen. Weinig verandering in temperatuur. Strandweer In de ochtend plaatselijk wat mist en wolkenvelden, maar overdag fraai zomerweer. Ook morgen zon nig en zwakke veranderlijke wind. Temperatuur 22 a 23 graden, zee water 19 graden. Vooruitzichten: Boven West-Euro pa is een stabiele situatie ontstaan, waarin ook de komende dagen over wegend zomers strandweer verwacht mag worden. 25 augustus zon op 5.39, zon onder 19.44; maan op 21.26, maan onder 11.27. autobekleder E. B. in Roosendaal. Na een verhoor bleek dat drie in zijn bezit zijnde auto's in België waren gestolen. Al gauw volgden de arresta ties van zijn trawanten de 29-jarige autohandelaar J. W. uit Roosendaal, de 22-jarige garagehouder J. de M. en tenslotte de 18-jarige monteur R. M. Zij bekenden later dat zij regel matig in België en Duitsland op strooptochten gingen. Schrijfmachine Ze reden de Duitse en Belgische wagens normaal de grens over. In Roosendaal werden de nummerplaten verwisseld en vulde men een vals kentekenbewijs in. Daartoe had J. W. in Antwerpen zelf een schrijfmachi ne gekocht van precies hetzélfde ty pe als op het bureau in Den Haag wordt gebruikt. Waar de tienduizend valse bewij zen gedrukt zijn is nog niet bekend. In totaal heeft de politie zeven au todiefstallen, die gepleegd zijn in Brussel, Antwerpen en Rotterdam, kunnen oplossen. •fe Nauwere ban den tussen Rome en Ge- „Zo droogt-ie sneller. Ik heb hei juist geverfd." •fe Willy Brandt start Duitse kleuren-tv pag. Radio TV MOORD TE HEESWIJK (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Alle politiekorpsen in Nederland zijn op zoek naar rode Opeis van het bouwjaar 1958. De moordenaar van de 47-jarige boer R. J. de Bruin in het Utrechtse dorpje Heeswijk zou van een dergelijk ver voermiddel gebruik hebben gemaakt. De boer werd zaterdag 12 augustus in zijn woning vermoord. Getuigen verklaarden, dat zij 's avonds om onge veer kwart over acht een auto hadden gezien die het erf van de boer opreed. De verklaringen waren echter bij lange na niet gelijkluidend. Zo werd gesproken over een groene wagen, een zwarte Mercedes en een rode Opel. Wel was men het er over eens. dat het een wagen van een oud bouwjaar betrof. Omdat verder geen enkel aankno pingspunt aanwezig was, beet de rijks recherche zich vast in de summiere ge gevens. Aanvankelijk zochten recher cheurs in heel Nederland naar een ou de zwarte Mercedes. Zij kregen van de rijksrecherche een adressenlijst, samengesteld aan de hand van nog in omloop zijnde kenteken bewijzen van oude auto's van dit auto- De pogingen faalden, althans de be zitters hadden een geldig alibi, of niets wees op een mogelijke dader. Omdat was gesproken over een rode Opel, wordt thans naar een dergelijk ver voermiddel gezocht. Dit routine-onderzoek wijst er wel op, dat de politie geen enkel risico wil lopen en alle tips grondig napluist. GENÈVE De Verenigde' Staten en de Sowjetunie zouden vanmiddag om drie uur een gezamenlijk ontwerpver drag tegen de spreiding van kernwa pens indienen. De gedelegeerden van zeventien deelnemende landen aan de ontwapeningsconferentie in Genève wa ren voor een bijzondere zitting bijeen geroepen. De beide landen hebben overeen stemming bereikt over een gedetail leerd, maar nog onvolledig verdrag. Hoe de in de beginperiode vereiste controle op de naleving van het ver drag zal worden uitgevoerd, staat nog niet vast. Op 10 augustus heeft de Sowjet unie volkomen onverwacht laten weten, bereid te zijn het ontwerp nader te bezien en in te dienen. Even plotseling hebben de Russen nu bekendgemaakt met de indiening van het ontwerp akkoord te gaan. enquête over de algemene tuatie in het westen van het land worden thans per computer uitge werkt. De staatssecretaris deelde voorts mee, dat van Belgische zijde de wens is geuit om een kanaal aan te leggen van het Antwerpse havengebied naar Paalhoek aan de Westerschelde (dus gedeeltelijk op Nederlands grondge bied). De regering heeft daar nota van genomen en wacht verdere Bel gische stappen af. In Westduitsland heeft men plan nen om een Noord-Zuidweg van het Roergebied naar Emden aan te leg gen. Onderzocht wordt of de aanleg van aansluitende wegen vanuit Ne derland wenselijk en mogelijk is. Zeer binnenkort zullen ingenieurs van de Rijkswaterstaat hierover gaan praten met Duitse collega's. Ontwerp-motie Minister Schut (volkshuisvesting en ruirptelijke ordening) onderstreep te. dat ook ten aanzien van de fase ring van het wegenbouwbeleid priori teiten zijn vastgesteld. Daarbij moe ten de belangen van de ruimtelijke ordening en die van de infrastructu rele behoeften zorgvuldig tegen el kaar worden afgewogen. Aan het slot van het tweedaagse debat over de nota diende de socia list drs. Van Thijn een ontwerp-mo tie in, waarin om een structuursche ma en een financieringsplan voor de tpekomstige ontwikkeling van de rail verbindingen (spoor- en tramver- voer) werd gevraagd. Drs. Van Thijn achtte dit absoluut noodzakelijk voor de noodzakelijke evolutie van het openbaar vervoer. De ontwerp-motie komt op 12 sep tember in behandeling, wanneer de commissie twee facetten van de nota R.O. die gisteren wegens tijdsgebrek nog niet aan de orde konden komen, hoopt af te handelen: de financiering van de ruimtelijke plannen en de bestuurlijke organisatie. Vrouw poogt haar kind te wurgen MONSTER Gisteren heeft een vrouw in Monster geprobeerd haar drie maanden oude kind te wurgen. Onmiddellijk daarna meldde zij bij de politie dat zij haar kind had ge- De recherche vond de baby met striemen in zijn nek. De vrouw ver keerde vermoedelijk in een depressie ve gemoedstoestand. middenstand moet volgend jaar hel pen het tekort op de rijksbegroting te verminderen. Staatssecretaris Van Son heeft het fonds laten weten, welke beperkin gen zullen worden aangebracht in de uitkeringen aan middenstanders die tot liquidatie van hun bedrijf overgaan. Deze maatregelen zijn overigens van zeer beperkte omvang en men zal er voor op moeten passen deze zaak niet al te dramatisch voor te stellen. Middenstanders, die op een sane ringsuitkering rechten willen doen gelden, moeten een bedrijf hebben, dat reeds van vóór 1 januari 1958 dateert. Dit lijkt ons een billijke zaak. De sanering geldt immers vooral de mensen die vóór de oorlog in de crisisjaren zich gedwongen zagen een kleine detailhandelszaak te be ginnen om zo het hoofd financieel boven water te houden eh te ont snappen aan de dreigende werkloos- Velen van hen zijn niet in staat ge weest de na-oorlogse ontwikkeling mee te maken, en deze mensen moe ten geholpen worden in hun sociale moeilijkheden bij opheffing van het bedrijf. Ook de periode tot 1958 komt in het regeringsbesluit nog in aanmerking voor uitkeringen uit het fonds. Wie na 1958 een bedrijf begon, heeft zijn risico's duidelijk kunnen overzfen. Wanneer ergens een streep getrok ken moet worden, is het besluit van de regering niet onredelijk. Het laten vervallen van de uitke ring ineens als voorschot op de 11- quidatieuitkeringen is minder ge lukkig. In bepaalde gevallen kan hier sanering onmogelijk worden en veel sociale ellende meebrengen. Wellicht is de staatssecretaris bereid op dit punt nog eens te overwegen wat het bestuur van het sanerings fonds voor de middenstand dezer da gen onder zijn aandacht heeft ge- mandarijn zuurtjes niet duur wel heerlijk NIJMEGEN Bewindvoerders van de kunstspinnerij Nyma N.V., die een voorlopige surséance van betaling heeft verkregen, kunnen op dit moment geen zinnig commentaar leveren op de ge beurtenissen. Wel noemden zij alle ge ruchten over massaal ontslaguit de lucht gegrepen. De aandeelhouders worden op llsep- DEVENTER In een ziekenhuis te Deventer is mevrouw H. M. Hofste de-Jansen (69) uit die stad bezweken aan de verwondingen, die zij had op gelopen toen ze vorige week werd aangereden door een scooter. I^etaatt: O per kwartaal per maand

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1