ONTWERP-BOUWPIAN ZIJLWATERING KWART VAN OPPERVLAKTE GROEN VLEET UCI-vlag voor alle kampioenen Vmateurs voor strijd om de wereldtitels Enthousiaste ontvangst judoploeg Wereldrecord Gert Bongers nu erkend GIFGAS BIJ GEVECHTEN IN CHINA Vrij nauwkeurige opzet zojuist gereed gekomen JfL IÉ5 Ds. De Graaf vandaag in Nieuw-Vennep Jachthaven en volkstuinen Visserijnieuws bij de IEUWE LEIDSE COURANT 4 WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1%7 Voorstel Van Dijk aangenomen AMSTERDAM De moei lijkheden rond het hijsen van de vlaggen van Oost-Duitsland en Noord-Korea tijdens de wereld kampioenschappen wielrennen, zijn op de dinsdagmiddag in Amsterdam gehouden vergade ring van de internationale wie lerfederatie (UCI), opgelost. Besloten werd dat voor alle kampi oenen de vlag van de UCI zal wor den gehesen. Daarmee kwam een ein de aan de vrees van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) dat het congres zou besluiten de we reldkampioenschappen voor ama teurs niet te laten doorgaan en in plaats daarvan gewone wedstrijden te houden. Maandagavond tijdens een receptie voor alle bij de wereldkampioen schappen vertegenwoordigde gedele geerden, werd door de Oostbloksta- ten een actie gevoerd om tot een dergelijke maatregel te komen. Ook op het UCI-congres zelf heb ben vertegenwoordigers van de lan- AMSTERDAM —-De sportcommis- «ie van de KNWU heeft in overleg met wegcoach Joop Middelink de Ne derlandse wegploegen voor het we reldkampioenschap wielrennen dat in Heerlen wordt verreden als volgt sa mengesteld: Amateurs (individueel): Riny Wagt- mans (St. Willebrord), Piet Tesselaar (Kalversdijk), Rene Pijnen (Woensdrecht), Leo Duyndam (Honse- lersdijk), Henk Nieuwkamp (Borne) en Ger Harings (Scheulde). Reserves: Harry Jansen (Westzaan) en Wim Du bois (Zuidzande). 100 km-ploegentijdrit: Gert Bon- gers (Voorst), Rinv Wagtmans, Piet Tesselaar en Joop Zoetemelk (Rijpwe- terng). Reserves: Wim Dubois en Daan Holst (Amsterdam). UTRECHT In het bondsbureau van de NJJB ln Utrecht was dinsdag middag een korte huldiging van de Nederlandse judoka's, die bij de we reldkampioenschappen in Salt Lake City zo succesvol uit de strijd zijn gekomen. In een open auto, voorafgegaan door de motorpolitie, kwamen de ju doka's bij het NJJB-gebouw aan, waar velen waren samengestroomd om de nationale judoheldcn toe te juichen. Namens de NJJB complimenteerde vice-voorzitter J. Methorst de ploeg en zegde toe dat 1 september nog een officiële huldiging zal volgen. Bij het bondsbureau was ook een telegram binnengekomen van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk. Burgemeester De Ranitz van Utrecht, in gezelschap van de wet houder van sportzaken, mr. Looten, bracht de gelukwensen over van de gemeente Utrecht, waarbij hij er zijn blijdschap over uitsprak, dat Utrecht nog steeds als judostad van Neder land beschouwd mag worden. Chef d%quipe Luiten dankte na mens de gehele ploeg de aanwezigen voor de hartelijke ontvangst. Defensie heeft ƒ213 miljoen meer nodig DEN HAAG Op de begroting van het ministerie van defensie voor 1966 moet nog ruim 213 miljoen worden uitgetrokken, voor het meren deel wegens salaris- en pensioenver- hogende maatregelen 182,4' mil joen). Er zijn ook enkele andere kosten verhogende factoren. De ketels van de Karei Doorman moesten worden hersteld; in plaats van één zijn twee loodsvaartuigen nodig; de bouw kosten van deze schepen waren bo vendien belangrijk hoger dan ver- De aanschaf van helikopters verg de ook enkel>3 miljoenen meer. Bo vendien werd meer geld besteed aan subsidies van bonden, verenigingen, militaire tehuizen en dergelijke. Fietsend met paard aan de haal (Van onze correspondent) VENLO De rijkspolitie in Ber gen (Noord-Limburg) heeft de 39- jarige ongehuwde landbouwer J. uit I Meerlo gearresteerd, verdacht van j diefstal van een paard dat in een wei stond. De man heeft bekend. IHet paard werd door verdachte al fietsend meegevoerd. Het leverde 1.400 op. LONDEN De uitslagen van de wedstrijden, die dinsdag ln de eerste divisie van de Engelse voetbalcompe titie werden gespeeld, zijn: Liverpool Arsenal 2—0, Nottingham Forest i Coventry City 3=4. den achter het IJzeren Gordijn hef tig geprotesteerd tegen het feit dat de KNWU aanvankelijk de verzeke ring had gegeven dat de reglementen van de UCI streng zouden worden nageleefd. De Nederlandse regering gaf evenwel geen toestemming de vlag te hijsen en het volkslied te spelen van landen die niet door ons land worden erkend. De heer P. van Dijk, voorzitter van de KNWU, legde op de vergadering van dinsdag nog eens uit, dat de maatregel inzake Oost-Duitsland en Noord-Korea de KNWU is opgelegd door het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken. De heer Van Dijk lanceerde daarna het voorstel alle kampioenen de vlag van de UCI te hijsen. De vergadering stelde zich onvoorwaardelijk achter dit voorstel. DOPING De vergadering besloot voorts om een wereldkampioen, die betrapt wordt op gebruik van verboden sti mulerende middelen, zijn titel te ont nemen. Er zal dan geen andere kam pioen worden aangewezen. Dit besluit werd genomen in navolging van de proffederatie, die reeds eer der tot deze maatregel heeft beslo ten. Tijdens de titelstrijd zal op strenge wijze worden toegezien op het ge bruik van „dope". Op het congres werd bekendgemaakt wie zich aan het onderzoek zullen moeten onder werpen. De vergadering besloot voorts de organisatie van de wereldkampioen schappen 1969 definitief toe te wijzen aan Tsjecho-Slowakije (amateurs en dames) en België (profs). FRAAIE ZEGE JAN TIMMAN JERUZALEM De Nederlander Jan Timman uit Delft heeft op de wereldkampioenschappen jeugdscha- ken zijn partij van dinsdag in de finalegroep gewonnen. De schakers hebben nog vijf ronden voor de boeg. Timman won van de Israëli Ami- kam Balsjam en heeft nu twee pun ten, waarmee hij op de vijfde plaats staat. Raymond Keene van Engeland nam de leiding over van Julio Ka- plan uit Porto Rico door te winnen van de Canadees Lawrence Day. Kaplan heeft zijn partij tegen de Westduitser Robert Hübner afgebro ken. Hetzelfde gold voor de partij tussen Dumitru Ghizavu van Roeme nië en Terje Wibe van Noorwegen. Lennart Asplud van Zweden had een vrije ronde. De stand in groep A is nu: 1. Keene 3 punten, 2. Kaplan 2*4 (2), 3. Hübner 2 (2), 4. Asplud 2 (1), 5. Tim- mar. 2, 6. Ghizdavu l1./*, 7. Day en Balsjam V» (1), 9. Wibe 0 (1). AMSTERDAM De UCI heeft het wereldrecord over 5 km met staande start, dat de Nederlander Gert Bon gers de afgelopen winter in het Ant werpse sportpaleis reed, thans offi cieel erkend. Bongers legde de afstand af in 6.08,40. Het oude record stond op naam van Rudi Altig met 6.10.20. Eveneens erkend werd het nieuwe weredrecord over 1 km met vliegen de start van de Belg Patric Sercu. Hij reed ook in Antwerpen de kilometer in 1.01,23. Het oude re cord was met 1.01,60 in het bezit van de Zwitser Armin von Buren. Drie jongetjes stelen 1000 van chauffeur BERGEN OP ZOOM Drie jongetjes uit deze stad in de leef tijd van tien, negen en zeven jaar hebben deze week kans ge zien uit de geldtas van een chauf feur duizend gulden te stelen. Met dit geld vertrokken ze ge drieën per trein naar Rotterdam, waar ze in verschillende winkels inkopen deden tot een bedrag van 300. Tenslotte kwamen ze op het hoofdbureau van politie in Rotterdam terecht, waar de Bergse recherche ze kon overne- De chauffeur kwam pas later tot de ontdekking, dat het geld was verdwenen. Hij had de tas tijdens een oponthoud bij het sta tion in Bergen op Zoom in de bus achtergelaten. Toen hij met zijn bus op weg was in de rich ting van het dorp Halsteren ont dekte hij de diefstal. HONGKONG Aanhangers het in ongenade gevallen Chinese staatshoofd Lioe Sjao-sji hebben met gifgas getracht de stad Kweitang te veroveren. Vele Mao-aanhangers zou den zijn gedood. Dit is gisteren door de radio van de Chinese provincie Kweisjau bekendgemaakt. Wanneer dit precies gebeurd is werd niet gezegd; de radio sprak van „onlangs". Premier Tsjoe En-lai heeft de strij dende partijen in Kanton ge waarschuwd voor 15 september op te houden met vechten, anders zal de centrale regering ingrijpen. Reizigers hebben plakkaten met deze waarschu wing zien ophangen, aldus een blad in Hongkong. In een oproep om de burgeroorlog in China te staken heeft de vice-pre mier en minister van openbare veilig heid Hseih-Foe Sjih de rode wach ters van Peking gelast hun activitei ten tot de hoofdstad te beperken. Het bevel betekent, dat de Ma oïsten de rust op het platteland pro beren te herstellen door de rode wachters in toom te houden. Bij een aanval op twee elektrische centrales in Kanton zouden volgens deze reizigers vijfhonderd anti-ma oïsten zijn gesneuveld, de verliezen van hun tegenstanders zijn niet be kend. Internationale treinen stranden voor defecte brug bij Gouda UTRECHT Twee internationale treinen, een D-trein uit Hamburg en de Rheingold, zijn gisteravond kort na tien uur voor de brug bij Gouda gestrand. De brug was open geweest, maar wilde niet meer helemaal dicht. Beide treinen werden samengekop peld en via Walgden, Alphen a/d Rijn, Leiden en fWHdam naar Hoek van Holland gerejUk De passagiers vqw Engeland haal den daardoor nofPÉt nachtboot uit Hoek van Hollana Wit gewone reizi gersverkeer tussen Utrecht en Den Haag werd een uur stilgelegd. Na elf uur kwam het treinverkeer weer op gang. De hogere temperatuur van de laatste dagen was er de oorzaak van, dat het beveiligingssysteem van de brug niet goed werkte. Rap Brown in VS vrijgelaten NEW YORK Rap Brown, een aanhanger van „Zwarte macht" die zaterdag werd gearresteerd omdat hij een vuurwapen bij zich had, is gisteren in vrijheid gesteld. Hij ging onmiddellijk naar een vergadering van „Zwarte macht" op de trappen van de federale rechtbank in New York. De borgsom, aanvankelijk op 25.000 dollars gesteld, was tot 15.000 dollar verlaagd. Mevrouw Dewi wil var Soekarno scheiden DJAKARTA Soekarno's derde vrouw, de in Japan geboren Ratna Sari Dewi, heeft echtscheiding ge vraagd omdat zij meent dat haar man geen toekomst meer heeft. Mevrouw Dewi,, die met haar kind van vier maanden in Japan verblijft, zal niet naar Djakarta terugkeren. Ze wil Soekarno wèl spreken over haar bezittingen in Djakarta. Scandin a vische stappen tegen Grieks regime KOPENHAGEN Scandinavische parlementsleden die een bezoek aan Griekenland hebben gebracht, zullen op internationaal niveau stappen on dernemen welke beogen „een spoedi ge terugkeer naar democratische ver houdingen" in Griekenland te be werkstelligen. In september zal de Griekse kwestie opnieuw in de Raad van Eu ropa ter sprake worden gebracht. In Kopenhagen neemt men aan dat de voormalige Deense minister van bui tenlandse zaken Per Haekkerup het initiatief zal nemen. Een links-liberale Deense afgevaar digde heeft de Deense regering ge vraagd of zij eventueel samen met andere Noordse regeringen, van plan is iets te ondernemen, bijvoorbeeld door een klacht tegen het Griekse militaire regime in de Europese com missie voor de rechten van de mens. Kamerleden naar Zuid-Limburg MAASTRICHT Op uitnodiging van Gedeputeerde Staten brengen vaste commissies voor economische en sooiale zaken en gezondheid van de Tweede Kamer volgende week een bezoek aan Zuid-Limburg. Zij willen zich ter plaatste oriënteren over de herstructurering. Op het pro gram staan bezoeken aan de nieuwe vestigingen van de DAF in Born en een aantal industrieterreinen. Deze bezoeken volgen op de openbare hearing in de stadsschouwburg van Til burg op 30 augustus. VS-senator Morse wil intrekking Tonkin-resolutie WASHINGTON De democratische senator Morse is van plan de intrekking van de resolutie betreffende Tonkin te vragen. Deze resoultie machtigt John son in Vietnam alle maatregelen te nemen die hij noodzakelijk acht. Zij is drie jaar geleden aanvaard toei. Noordvietnamese torpedojagers Ameri kaanse oorlogsschepen aanvielen. Vol gens Morse heeft geen enkele president het recht oorlog té voeren zonder oor logsverklaring. Het rustigelandelijke Wassenaar bouwt. Dat is nodig, want er is nog een lijst van bijna duizend woningzoeken den die de gemeente en de bouwverenigingen noopt spoed te maken met de ten uitvoerbrenging van plannen. De laatste tien jaar zijn er heel wat huizen verrezen in de nieutvbouivwijken achter het politiebureau (door Wassenaarders het tranendalgenoemd!), „De hof van Eden99 (achter het reeds bestaande Deyleroord), en de wijk tussen deze twee wijken ingeklemd. Deze laatste wijk. die opvalt door revolutionaire opbouiv van straten en pleintjes en woningblokken zal zeer binnenkort ook vol gebouwd zijn. Als goede vorderingen zijn gemaakt met de bouw van 900 woningen in de laatste Zijlwatering- uitbreiding (achter de Oostdorperweg) zal men beginnen met een plan, dat vooral voor Wassenaarders die rust en recreatie zijn gewend zeer in de aandacht zal staan het recreatie plan Zijlwatering. WASSeNfl/lR PERIKELEN raadsverslaggever Prof. C. W. de Vries (84) overleden DEN AAG Op 84-jarige leeftijd i: overleden prof mr. C. W. de Vries, oud-hoogleraar in het staatsrecht administratief recht aan de Economische Hogeschool te Rotterdam. Prof. De Vries promoveerde in 1907 na een studie de Leidse Universiteit. Enkele jaren a hij werkzaam bij de Raad van State de Algemene Aimencommissie In 1925 volgde zijn benoeming tot hoog leraar in Rotterdam. In tal van commis- n organisaties heeft hij daarna zit ting gehad. Ook was hij lid van de staatscommissie voor financiële verhou ding tussen Rijk en Gemeente en van de staatscommissie inzake de zelfstandig heid van de gemeenten. Bijna twintig jaar (van 1947 tot 1965) is prof. De Vries voorzitter geweest van het Centraal Me disch Tuchtcollege. Ook was hij redac teur van het handboek Bestuursweten schappen. Een groot aantal publikaties heeft de overleden hoogleraar op zijn staan, onder meer over Thorbecke. Cort van der Linden en koning Willem III Biljartclub verhuist KATWIJK De biljartclub Katwijk gaat bij het begin van de nieuwe com petitie een nieuw speellokaal betrek ken in restaurant De Zonnehoek te Katwijk aan den Rijn. Jarenlang speel de men in Casa Cara aan de Tram straat. Deze zaak is echter een hotel restaurant geworden onder de naam Royal. Buitenlands bankpapier AMSTERDAM, 22 augustus. De ad- vieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam op de volgende werkdag luiden: Engelse pond 9.9710.07 Amerikaanse dollar 3.573.61. Canadese dollar 3.313.36. Franse frank (100) 73.10—73.60. Belgische frank (100) 7.17%- 7.22%. Duitse mark (100) 89.60—90.10. Zweedse kroon (100) 69.30—70.30. Zwit serse frank (100) 82.7083.20. Italiaanse lire (10.000) 57.0059.00. Deense kroon (100) 51.30—52.30. Noorse kroon (100) 49.5050.90. Oostenrijkse schilling (100) 13.91—14.01. Portugese escudo (100) 12.50 12.65. Spaanse peseta (100 g. cp.) 5.96 6.11. Contante wisselkoersen AMSTERDAM, 22 augustus Wissel markt - contante prijzen Londen 10.01 10.01%; New York 3.59%-3.593/.i; Montreal 3.34%-3.34%; Parijs 73.28%-73.33%; Brus sel 7.24%-7.2478Frankfort 89.88-89,93 Stockholm 69.73%-69.78%; Zurich 82.85%- 82.90%; Milaan 57.69%-57.74%; Kopenha gen 51.77-51.82; Oslo 50.27-50.32; Wenen 13.93*4-13.94%; Lissabon 12.49%-12.50%. WASSENAAR Een groot winkel centrum, scholen en veel groen (25 procent van de totale oppervlakte). Mèt de 900 woningen vormen deze ob jecten het stedebouwkundige ontwerp Zijl watering. Zojuist hebben de betreffende raadscommissies en de Provinciale Planologische Commissie hun goedkeuring gehecht aan dit ontwerp, dat zeker in de raadsvergade ring van maandagavond ter sprake zal komen. Op de agenda staan dan flinke grondfransakÖes, onder meer met het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds. Het plan, dat wordt begrensd door de Zijlwatering enerzijds en de Oostdorperweg anderzijds, is onder te verdelen in drie gebieden: Het eerstegebied ligt tussen de Zijl watering en de Van Duivenvoor delaan. Hier komen drie L-vormige flatblokken te staan, die gebouwd worden door de woningbouwvereni ging St. Willibrordus. De flats wor den 6-hoog en bevatten ieder 71 wo- ningwetbouw-flats. Zoals bekend was er verleden jaar onenigheid in het college over de zgn. „industriële hoogbouw", een hoogbouw van 9 tot 12 woonlagen. In de vergadering van 4 juli 1966 heerste er echter eenstem migheid toen het ging om het „com promisvoorstel" dat slechts zes woon lagen bevatte. Huurwoningen Het tweede gebied ligt tussen het toe komstige verlengde van de Starrenburg- laan en de Van Duivenvoordelaan. Hier komen maar liefst 405 eengezinswonin gen, waarvan 91 met garage. Deze wo ningen worden gebouwd door het Alge- Burgerlijk Pensioenfonds. De ste debouwkundige opzet doet enigszins denken aan die van de wijk Wissing. Zoals bekend is deze wijk opgezet naar Engels voorbeeld door ir. W. Wissing. (Deze wijk die bijna volgebouwd is ligt gedeeltelijk in het bovengenoemde uit breidingsplan Zijlwatering; de drie ge bieden waarover thans wordt gespro ken liggen om de wiik Wissine heen). De ééngezinswoningen komen met de achterzijden uit op een pleintje, dat ook ruimschoots is voorzien van groenstroken. In principe is op enkele plaatsen ruimte gereserveerd voor scho lenbouw. Alle woningen die in dit ge bied worden gebouwd zijn huurwonin gen. Winkelcentrum verlengde van de Starrenburglaan. Hier zullen 279 flats worden ge bouwd. Dit gedeelte van het uitbrei dingsplan ligt het verst in het verschiet. In dit gebied is ook het winkelcentrum ingetekend. Het college van B. en W. heeft in de afgelopen maanden al gebruik gemaakt haar bevoegdheid om vrijstelling te verlenen van de voorschriften het bovengenoemde uitbreidingsplan. Daardoor is het mogelijk geworden St. Willibrordus en het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten reeds te beginnen met bouwen in het gebied tussen Oostdorperweg en Starrenburg laan (omgeving Donker Curtiusstraat). Er wordt verwacht dat het gehele bouwplan, zoals boven omschreven, voor januari 1971 zal zijn voltooid. Dat houdt in dat omstreeks 1970 wordt be gonnen met de aanleg van het Recrea tieplan Zijlwatering. NIEUW-VENNEP Vandaag mag de ohr. geref. kerk alhier, na vele be- iroepen te hebben uitgebracht, eei ■nieuwe predikant begroeten in de persoon van ds. W. de Graaf. Van avond om half 8 zal ds. De Graai worden bevestigd en intrede doen. Willem de Graaf werd op 13 sep tember 1904 in de Haarlemmermeer geboren. Hij was eerst twaalf jaar werkzaam in het zakenleven en stu deerde daarna aan de theologische hogeschool van de Chr. Geref. Kerken dn Apeldoorn, waar hij in juli 1940 zijn kandidaatsexamen aflegde. Nadat de heer De Graaf toen ook door het college van curatoren de theologische hogeschool var Ohr. Geref. Kerken was beroepbaar verklaard, werd hij op 10 november van hetzelfde jaar (1940) door prof, J. W. Geels, toen nog hoogleraar aan de theologische hogeschool in Apel doorn. bevestigd als predikant de chr. geref. kerk van Zutphen. Daarna diende ds. De Graaf nog de chr. geref. Kerken van Dedemsvaafl 1945 tot 1951; 's-Gravenmoer 1951 to 1957 en Broéksterwoude 1957 tot 196 en op 15 maart 1962 werd hij door n wijlen ds. J. W. van der Gronde toen nog predikant in Almelo, beves tigd als predikant in Hasselt, waar hij voor de helft van de tijd tevenf beroepen werd voor de geestelijke ver zorging van chr. geref. schippers. Tijdens zijn ambtsbediening als pre dikant van de chr. geref. kerk van 's-Gravenmoer was ds. De Graaf o.a bestuurslid van chr. h.b.s. in Waalwijk ■en in de classis Dordrecht kerkvisi- tator en examinator kerkrecht. Verder was hij tot 1965 voor de generale syno de deputaat voor de emigratie. Ir Hasselt was hij o.a. deputaat voor de geestelijke verzorging van de koop vaardij en ook nog examinator. WASSENAAR Dit is het plan, zoals het door het bureau Froger werd ge tekend. Binnen enkele jaren, als de woningbouwplannen in Zijlwatering hun voltooiing naderen, zal met de werkzaamheden in de polders tussen Wassenaar en Leiden een begin wor den gemaakt. De situatie van de tekening is als volgt: rechts de zijde van Kat wijk, onder de polders richting Lei den en Valkenburg, midden door de tekening loopt de Zijlwatering (met aansluiting op de nieuwe jacht- en woonbotenhaven), bovenlangs het re creatiegebied zal de noord-oostelijke randweg komen te liggen, die het IJMUIDEN Vannacht is de SCH 135 teruggekeerd van een experimentele reis ten zuid-oosten van Ierland, waar Ne derlanders nog nooit eerder de netten hebben uitgeworpen- Het schip had van de visgronden af duizend mijl gestoomd De vangst was redelijk: 200 halkisten. 600 kleine kisten haring en 450 kantjes. De volgende reis zal opnieuw een speur tocht naar nieuwe visgronden zjjn. Aan de markt in IJmuiden waren van daag twaalf vaartuigen met in totaa) 2680 kisten en 900 kleine kisten, waar van 620 schelvis, 160 wijting, 230 gul en kabeljauw, 780 koolvis, 150 haring, 650 kleine kisten haring, -110 makreel, 25( kleine kisten makreel, 340 schol, 6 ta-r bot, 90 varia, 120 stijve kabeljauwen en 7500 kg tong. Morgen ln Scheveningen Vandaag was de aanvoer in Schevenin gen 30 wijting, 100 kleine kisten wijting. 100 kleine kisten makreel, 250 schol en 4000 kg tong. Haring De haringvisserij in de Schotse wate ren en bij Letland loopt ten einde. Hel seizoen belooft het beste sinds 1949 tt- worden. De vorige week was de beste van deze zomer met een aanvoer te Lerwick van 9000 kantjes in 5 dagen. Toen was de totale aanvoer aldaar in dit seizoen 35-000 kantjes (30.000), die ongeveer f 1.830.000,- (f 1.370.000,-) op brachten. De cijfers van het vorige jaar zijn tussen haakjes geplaatst; toen waren de uitkomsten reeds het hoogs sinds 1949. Het beste schot werd dinsdag gedaan door de „Press On", dat is een van drifters die deze maand onregelmatig hun vangsten aan de markt te Lerwick brengen. Het leverde 210 kantjes op. Ook in de andere Schotse havens (Fraserburg) en Aberdeen) was de aanvoer goed. Hel meest viel op de aanvoer te Aberdeen van de ringnetvisser „Semla". Di Holland gebouwde schip maakte eerste reis en is het eigendom va; rederij Salvesen te Leith. Deze rederij heeft zich aanvankelijk uitsluitend met de walvisvangst bezig gehouden, voerde daarna de eerste hek- trawler in en pionierde op het gebied van trawlvisserij door middel van fa- brieksschepen. Vispomp Ook over de indeling en visserij-uit rusting van dit schip heeft men 15 maan den lang plannen gemaakt en projecten ontworpen. Het is de eerste Engelse ring netvisser waarbij het net met een vis pomp wordt geleegd en waarbij de vangst d.m.v. een slang gebracht wordt één van de 6 tanks die aan boord zijn aangebracht en worden afgekoeld door zeewater dat op een lage temperatuur is gebracht. De vangst bedroeg de eerste reis 1500 kisten (van 50 kg). Dit was ook de eerste keer dat rederij gebied scheid van de huizenblokken Deze woongebieden zijn thans ge reed. Geheel links boven het oude woongebied Deyleroord. Links loopi de verbindingsweg Leiden Den Haag (van onder naar boven). Verklaring der cijfers; I is de bestaan de remise, die waarschijnlijk zal ver anderen in een sporthal, die naasl het grote sportveldencomplex (II) zal komen te staan. III is de nieuw t« graven jacht- en woonbotenhaven Hierin zullen ook de woonboten uil de sloot bij de Princehaven (achter de Ned. Herv. Messiaskerk) komen te liggen. Het zand dat uitgegraven wordt, is no dig voor de nieuwe begraafplaats (IV). Deze zal een algemeen karakter krijgen, vooral omdat alle begraaf plaatsen in Wassenaar te kamper hebben met ruimtegebrek. Uiten rechts op de tekening (V) komt een groot volkstuinencomplex, dat een ge meentelijk speelterrein omkranst i het speelterrein is aangegeven al' donker geblokt). Kamercommissie Grond- en Kieswet geïnstalleerd DEN HAAG Gistermiddag heeft dl Tweede Kamervoorzitter mr. Van Thie de bijzondere commissie uit de Kamei geïnstalleerd die zich zal bezig houder met de behandeling van de nota betref fende het beleid inzake grondwet ei kieswet. In de commissie zitten vie KVP-ers (Albering, Baeten, Aarden ei Van Schaik), vier PvdA'ers (Den Uyl Vondeling, Van den Bergh en Vai Thijn), drie VVD'ers (Toxopeus, Geertse ma en Wiegel), twee CHU'ers (Bos ei mej. Haars) twee ARP'ers (Diepenhors en Veerman) en voorts Bakker (CPN) Jongeling (GPV) Ltffertstra (BP) ,Ab ma (SGP), Wiebenga (PSP) en Vai Mierlo (D'66). Salvesen- in haring deed. Bij de lossini werd de vispomp ingeschakeld op di tanks, doch de eerste haring bleek a vervormd te zjjn dat zij niert geschik was voor verdere verwerking- Nadat de technici van de rederij he euvel hadden verholpen, geschiedde di lossing verder zonder bezwaren De prijs was gemiddeld f 38,- per kis (van 50 kg) en de „Semla" was enkeli dagen later voor de twee maal met 90 kisten te Aberdeen aan de markt

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 4