COMMUNISTISCHE LEER IN CRISISPERIODE ifi- tósi INHOIIAND SIMMS Commentaar «RAIFFEISENBANK Is China op de drempel van een nieuwe revolutie aangeland Invoer van kneusjes schaadt autohandel Kongolese soldaten doden 3 verdwaalde Belgische toeristen Biafra stelt Lagos vredesgesprek voor 11 DINSDAG 22 AUGUSTUS 1987 Hongkong SJANGHAI Een filmvoorstelling in Sjanghai. Het nieuws wordt gepresenteerd. Een oude, gezette man schuifelt over de eretribune van een tjokvol stadion. Hij gaat moeilijk zitten; zijn ineengedoken figuur herinnert aan dat van Sir Winston Churchill in zijn laatste levensjaren. Een eerder gekunstelde dan spontane glimlach weet van wijken noch verdiepen. Volksmenner Mao Tse-toeng Griehenltintl In uw commentaar „Niet zonnig" moest ik lezen dat de Griekse rege ring het overtreden van bepaalde wetsartikelen zou trachten te verdoeze len. Niets is minder waar. In de rege ringsverklaring, verschenen in de Griekse kranten van 23 april, de eerste na de staatsgreep, staat o.m. het volgende: „Wij beseffen dat wij in strijd met de wet handelen doch de veiligheid van het land is een hogere wet.... Zo spoedig mogelijk zal tot de democratie worden teruggekeerd, waarmee een eind zal zijn gekomen aan onze dienst". In Nederland zou men in zo'n geval zeggen: nood breekt wet. Ik weet wel dat de „tijdgeest" boos wordt als men van deze nood durft reppen, laat staan iets goeds over de Griekse regering te zeggen, maar waarom ook uw blad in het andere uiterste moet vervallen door te helpen mijn tweede vaderland te offeren op het altaar van de „we reldopinie", die het met de werkelijke feiten niet zo nauw neemt, begrijp ik niet. Nee, het commentaar was niet zon nig. Ik houd het er maar op dat het de uitzondering was die de betere re gel bevestigt. Den Haag Ir. H. van Haeringen Durf Ik weet niet hoe het u is vergaan bij het lezen van het beklemmende artikel, waarin Ton van der Hammen een oud-verpleegde van een psychia trische inrichting laat praten over de tijd, dat hij „een getekende" was. Hij komt ermee voor de dag, hij neemt alle risico's en vertelt zelfs: „Ik was é*n van hen. Hier sta ik met naam en luenaam en met mijn foto". Hij had het niet hoeven doen. Hij heeft een gezin, een zaak. Ik heb res pect voor deze man, die durft terug te gaan, dte durft te pleiten. Barmhar tigheid per giro kost slechts een hand tekening. Dit is een ander soort barm hartigheid. Wat zal die hém gaan kos- Mijn waardering ook voor de journa list, die het artikel niet heeft „op gesmukt", maar die slechts de woor den van de betrokkene weergaf. Haarlem, Mej. N. M. R. Wuis llussa-onlslag Men behoeft werkelijk geen dr. of drs. sociologie of economie te zijn om de ontwikkeling die in de Rotter damse haven tot massa-ontslag heeft geleid, al jaren geleden te hebben zien aankomen. Want er is door diverse mensen, o.a. prof. Pen, een studie over gemaakt. Maar hier nota van nemen ligt echt niet in de sfeer van de werk gevers in de Rotterdamse haven. Voor hen geldt nog steeds het SORAH-rap- port: „De werkgevers in de Rotter damse en Amsterdamse havens heb ben grotendeels een 18e eeuwse menta liteit. Alleen de Amsterdamse werkgevers hebben zich, voor wat dit betreft al thans, verbeterd. Een werknemer. (Naam bij redactie bekend) Dat is hij dan: Mao Tse-toeng, voorzitter van het centrale comité van de Chinese communistische par tij, tevens voorzitter van het machtige politieke bureau. Hij is 74 jaar, hij was eens president, hij heet de be langrijkste persoon in het rode rijk Van huis uit is hij onderwijzer en bibliothecaris. Eens was hij aanvoer der van de „Grote Mars", die in de jaren dertig een deel van China in revolutionaire zin beroerde. Hij werd de grondvester van het rode leger en -van een communistisch machtscen trum. Met zijn aartsvijand. Tsjiang Kai-sjek, sloot hij een wankel ver bond om de Japanse bezetter te kun nen bestrijden, doch in 1949 slaagde hij er eindelijk in de laatste restan ten van de Kwomintang van het vasteland te verdrijven. Mislukhmyen Zijn aanvankelijke liefde voor Moskou verkoelde en keerde om in haat. Zijn theorie van de „Honderd Bloemen", van een gedifferentieerde meningsvorming in de partij, werd geen succes. De „Grote sprong voor waarts", die hij predikte mislukte, doordat zijn plannen om van China een sterke agrarische en industriële eenheid tè maken veel te ambitieus Mao Tse-toeng werpt zich thans op als de leider en de profeet van liefst 800 miljoen mensen. Of hij dit werke lijk is, staat nog te bezien. De Rode Garde, die hij aanvuurt om te zuive ren en te verdoemen, mag de verheer lijking rond zijn persoon weliswaar ten top hebben gevoerd, in de partij leiding moet de strijd om de macht waarschijnlijk nog gestreden worden. TNE BRITSE POSITIE in Hongkong is al geruime tijd verre van ge makkelijk. Communistisch China doet alles om de Britten op de knieën te krijgen. Het past eenzelfde tactiek toe als het eerder tegen Portugees Macao deed. De Britten zijn echter niet van plan voor dit gedrag te zwichten. Zij hebben dan ook weinig aan dacht geschonken aan de mededeling dat Hongkong eens weer Chinees zal zijn. Ook Londen beseft, dat Hongkong niet altijd een Britse kroonkolonie kan blijven. Men weigert echter deze positie onder druk prijs te ge- Engeland stelt alles in het werk om zo snel mogelijk een eind te maken aan de huidige situatie. Het doet dit in het besef, dat Peking zich niet kan veroorloven, de banden met Hongkong door te snijden. Het zou zich daardoor groot economisch deel berokkenen. Niettemin zal de toestand gespannen blijven, zolang in het onderling ver deelde China willekeur blijft heer sen. De Britse zenuwen zullen zwaar op de proef worden gesteld. Engeland is overigens niet het enige land, dat moeilijkheden ondervindt. Zelfs de Russen hebben drastische maatregelen aangekondigd Zij zullen alle handelsbetrekkingen met China verbreken, als de Chine zen Russische onderdanen en bezit tingen niet met rust laten. Een dergelijke waarschuwing kan Peking niet in de wind slaan, al zijn de haatgevoelens daar groot. Wanneer grijpt ministerie in? UTRECHT Nog steeds wei gert het ministerie van financiën de invoer van tienduizenden autokneuzen uit het buitenland, voornamelijk uit Duitsland, te beteugelen. Hierdoor lijdt de Nederlandse autohandel bijzon der veel schade. Dit is het oordeel van de heer S. de Jong, perschef van de RAI in Amsterdam, over het feit dat al lan ge tijd de „klad" zit in de verkoop van gebruikte auto's. Vorig jaar is een record-aantal nieuwe auto's ver kocht, aldus de heer De Jong. Maar de tweedehandsmarkt ondervindt veel concurrentie van de ingevoerde „kneusjes" (vorig jaar gestegen van 28.000 tot 30.000). De heer De Jong heeft de indruk dat vooral de kneuzenhandel het prijsbederf van de binnenlandse ge bruikte auto's (eerste halfjaar 1967 300.000) veroorzaakt. Van de totale jaarlijkse verkopen van tweedehands auto's in Nederland neemt de kneu zenhandel zeker tien procent voor zijn rekening. Fiscaal De fiscale bevoorrechting speelt echter ook een rol in het prijsbederf. Het is duidelijk dat de overheid veel minder belasting opstrijkt van de veelal waardeloze kneuzen dan van de nieuwe auto's. Deze „taktiek" ge tuigt volgens de heer De Jong dan ook van een groot gebrek aan inzicht op het ministerie van financiën. Alles lino In Sjanghai, waar de Grote Proleta rische Culturele Revolutie pas van het begin van dit jaar dateert, merkt men dit overigens niet. Het is alles Mao wat de klok daar slaat, van motieven op bloesjes en aardewerk af tot de veertien uur per etmaal blèrende luidsprekers toe. Men ziet geen ander portret dan dat van de sterk verouderde rode revolutionair, die door zijn medestander en moge lijke opvolger Lin Piao met een veel heid van welluidende Chinese erena men is begiftigd. Lioe Sjao-tji Over Mao's meest verguisde te genstander, (ex?)president Lioe Sjao- sji, wordt slechts nog in de beslo tenheid van de binnenkamer ge fluisterd. Is hij wel of is hij niet afgezet? Het enige lichaam, dat hier de bevoegdheid toe heeft, het Natio nale Volkscongres, is sinds zijn ver kiezing niet meer bijeengekomen. Duidelijk is dat Lioe niet over de publiciteitsmiddelen beschikt, die zijn image zouden kürmen verster ken. De jeugd, of althans een massa groepering als de Rode Garde, schijnt hij evenmin aan te spreken. Adviseurs Men ontkomt er in Rood China niet aan dat dit de grote kracht van Mao is. Hij moet adviseurs hebben, die Goebbels en Baldur von Schirach evenaren. Een andere belangrijke fac tor is voorts dat hij ontelbare boeken en brochures op zijn naam heeft staan, waarvan er niet minder dan 33 in de Engelse taal zijn verschenen. Behalve uitgevers, drukkers en schrijvers is de hele Chinese kunste naarswereld ingeschakeld om de Marx-achtige uitspraken van Mao wijd en zijd te verbreiden. Als men de schitterende kleurenfoto's in de dure tijdschriften ziet deze wor den, om precies te zijn, in het Kore- aans, het Russisch, het Engels, het Duits, het Frans, het Japans, het Viet namees, het Indonesisch, het Hindi, het Spaans. het Arabisch, het Zweeds, het Swahili en het Italiaans vertaald doet het volk niet anders dan studeren in of reciteren uit het bekende rode boekje. Persoonsverheerlijking De persoonsverheerlijking kent gegn grenzen. Voor Mao en zijn revo lutionaire gedachten zijn toneelstuk ken en balletten gemaakt. De huidige machthebber van de Geheime Stad, welke eens als de residentie van de keizerlijke dynastieën gold, is het the ma geworden van opera's en musi cals, van dichters, beeldhouwers en schilders. Ook toonkunstenaars wil den kennelijk niet achterblijven, want verschillende van Mao's wijshe den zijn op de notenbalk gezet. In Sjanghai heb ik een paar van deze verzen horen zingen en ook ver taald onder ogen gekregen. De wijs is dikwijls wel aardig, de woorden zijn echter verre van dichterlijk of opwindend. Het gaat om zakelijke dogma's, die niet eens rijmend zijn gemaakt. Verzen „De centrale macht, die onze zaak voorwaarts leidt", luidt een zo'n vers, „is de Chinese communistische partij. De theroretische basis, waarop ons denken is geënt, is het Marxisme en het Leninisme". „Weest beslist, vreest geen offer en klimt over elke moeilijkheid heen om de overwinning te bereiken", leest een ander. Een derde lied ontplooit zich als „De wereld is van jullie zowel als van ons, doch in laatste instantie is zij van jullie. Gij, jonge mensen, vol van enthousiasme en vitaliteit, zijt in de bloei van uw leven zoals de zon om acht of negen uur in de morgen. Onze hoop is op u gevestigd". Gezwollen woorden Deze wel wat gezwollen woorden worden ingeleid door een declamator, die op luide toon zegt: „Onze grote leraar, grote leider, grote opperbevelhebber cn grote roer ganger voorzitter Mao vestigt zijn on eindige hoop op onze revolutionaire jongemensen. Hij verklaart...." On middellijk hierop klinkt het ingestu deerde gezang. De opwekkingen, die overal in Sjanghai kunnen worden gehoord, ge zien of gelezen, vestigen er in ieder geval de aandacht op dat de commu nistische leer in Rood China zich in een crisisperiode bevindt. Hetzelfde kan van de oude volksleider en volksmenner worden gezegd. China staat tenslotte niet meer op de drempel van de rode revolutie. Zijn er na bijna twintig jaar nog naweeën en verlate kinderziekten? Of is men op de drempel van een nieuwe revolutie aangeland? KINSJASA Drie Belgische toeristen zijn door het Kongole se leger geëxecuteerd nadat zij per vergissing de grens van Roe- anda en Kongo hadden over schreden. Dit is gisteren door het Belgische ministerie van buitenlandse zaken te Brussel meegedeeld. De drie Belgen wer den vorige week woensdag ge arresteerd en overgebracht naar LAGOS/ENOEGOE Het rebellerende Biafra heeft gis teren volkomen onverwacht voorwaarden bekendgemaakt waarop het bereid is te onder handelen over beëindiging van de burgeroorlog met het fede rale Nigerië. De machthebber van Biafra, kolo nel Oejoekwoe, wil met de leiders in Lagos aan de onderhandelingstafel plaatsnemen mits zij de soevereini teit van zijn republiek erkennen. Tot zolang zouden de Biafraanse troepen de strijd voortzetten. Aan deze mededeling waren giste ren berichten voorafgegaan over mili taire successen van de Biafranen. Naar in de federale hoofdstad La gos werd bekendgemaakt, hadden de ze betrekking op het westen, waar de troepen van Oejoekwoe de strate gische plaats Ore, 220 km van Lagos, veroverden. Van federale zijde werd gemeld, dat de troepen van kolonel Vliegveld bestookt Radio-Biafra maakte bekend, dat het federale vliegveld Kano, waai* de zer dagen Tsjechische en Russische straaljagers aan/kwamen, opnieuw is gebombardeerd. Verscheidene straal jagers zouden zijn beschadigd. De wapenleveranties van de com munistische landen aan Nigeria noop te de VS tot een verklaring waarin deze zendingen worden betreurd. Washington betreurt het dat Moskou zich in het binnenlandse conflict van Nigerië heeft gemengd. Niettemin verkiest Amerika erbuiten te blijven, zo verklaarde gisteren een woord voerder in Washington. Volgens radio Biafra, hebben verscheidene honderden buitenlan ders, onder wie Nederlanders, in een brief aan de Britse vertegenwoordi ger in Enoegoe geprotesteerd tegen Engelse wapenzendingen aan de Fe derale regering. Wie denkt dat met het verlopen van de augustusmaand Den Haag zo langzamerhand aan een winterslaap toe is, vergist zich lelijk. Het „vreemd volk" stroomt nog steeds met bussen vol naar boule vard en Vredespaleis, Lekker in één ruk te doen. Driekwart komt niet verder dan voor de hekken van Car- negies Tempel des Vredes, want de openingsuren zijn beperkt, maar een zelf genomen foto bewijst, dat men er geweest is en dat is voldoende voor de achterblijvers thuis. Wel hebben alle deftige hotels het een tikkeltje minder druk dan ande re jaren. De gewone man mag zijn Vakantiereisje nog nemen, de luxe toerist doet het kalm aan en de za kenlieden schijnen ook niet zoveel meer op het belastingvrije represen tatieconto te kunnen schrijven. Eigenlijk is het de allergrootste chic geworden om zuinig te zijn. Er is geen luxe zaak of men merkt dat. Maar Den Haag als Haagje gaat in september pas echt leven. Als we weer onder ons zijn. Allereerst op de eerste zaterdag de doop van prins Willem-Alexander. De stoelen zijn gisteren de Grote Kerk ingedra gen en de dames-genodigden zitten weer voor de enorme puzzel wat aan te trekken en wat op te zetten. Twee september hangt precies tus sen de zomerkledij, die al een sei zoen oud is en de herfstmode, waar van de creaties Den Haag nog nau welijks bereikt hebben. Wilt u zich even die zorg voorstel len? Bovendien heeft elke belang rijke Haagse de wrange herinnering aan die grootse dag, nu zes jaar geleden, dat de Pier geopend werd. Hoe men zich daar stralend en pron kend gedacht hadHonderden bontstola's bestemd om op fleurige toiletten geplooid te worden waren verkocht. Maar het goot, het goot erbarmelijk en een regenjas met plastic kapje was het enige Zoiets kan met een datum als 2 september ook. Stralende zomerdag of sombere herfst regen. En dan nog de kans in een flits op de televisie te komen, Wat kan een mens toch een zorgen hebben! Tien dagen later weer gala. Be zoek van Groothertog Jan en Groot hertogin Charlotte van Luxemburg. En nog een week later precies is het Prinsjesdag. En zeg nou zelf je kunt geen driemaal in het zelfde verschij- Neen dat kan niet, want telkens weer is het de zelfde kring die uit verkoren is de plechtigheden bij te wonen en daardoor verplicht is luister bij te zetten. Die mannen hebben het maar ge makkelijk, maar de Haagse dames- Echt men heeft geen idee van haar besognes. Al moet gezegd, juist daarom gaat Den Haag in september pas echt leven. Met veel binnenkamerse be drijvigheid en wat openbare show. Met paleizen die weer even in het middelpunt van de belangstelling staan en paardengetrappel op het Binnenhof. Alleen de kleine Rooms Koning zijn gouden manteltje zal van dat alles niets meer zien. Die ligt ergens in een kelder te treuren. Tot schan de van Den Haag, dat nem niet met petitionnement en protestoptoahten terug eist van de onverlaten, die hem van het Binnenhof ontvoerden. een legerkamp, waar zij enkele uren later werden terechtgesteld. De Kongolese autoriteiten hebben toegezegd te zullen onderzoeken wie hiervoor verantwoordelijk is en dat de schuldigen zullen worden gestraft. Huurlingenleider Schramme zou op de hoogte zijn geweest van de te rechtstelling van zijn landgenoten. In een vraaggesprek met het Brusselse blad Le soir zou Schramme hebben gezegd via de radio te hebben ge hoord dat generaal Massiala de exe cutie had bevolen. Schramme zei dat een Kongolese officier generaal Mas siala gevraagd had wat er gedaan moest worden met de drie Belgen die bij de grens waren gearresteerd. De generaal zou hebben geantwoord: dood snel de Europeanen, aldus Schramme. Bestand Uit gewoonlijke betrouwbare bron te Kinsjasa wordt vernomen dat ma joor Schramme president Moboetoe een bestand van 48 uur zou hebben verzocht. Hij zou zich met zijn huurlingen uit de door hem bezette stad Boeka- voe, die volgens radio Kinsjasa zon dag zou zijn gebombardeerd, willen terugtrekken en vrije doortocht naar Roeanda willen krijgen. Schramme zou voorts hebben voor gesteld dat de Kongolese soldaten zich op honderd kilometer van de stad moeten terugtrekken. Hij wil ook van Moboetoe een geschreven verklaring hebben waarin staat dat hij en zijn mannen later niet aan Kongo kunnen worden uitgeleverd. De heer J. Wendelkes," hoofd van de voorlichting van de Bond van au tomobiel-, garage- en aanverwante bedrijven in Den Haag, meent dat vorig jaar velen een tweedehands au to hebben gekocht vanwege de hoge prijzen van de nieuwe. Thans blijkt de waag naar nieuwe wagens weer groter te worden. Overigens weten maar weinig mensen, dat de auto's in ons land het duurste van heel West-Europa zijn. Een nieuwe DAF bijvoorbeeld is in praktisch alle Westeuropese landen zelfs in Engeland goedkoper dan in eigen land. Dat is voorname lijk een gevolg van de hoge belasting op nieuwe auto's. Ons land heeft volgens de BO- VAG-perschef nu al de naam „vuil nisbelt van Europa voor oude auto's" te zijn en mede door de invoer van kneusjes is het beroep autohandelaar nog in een slechter daglicht komen te staan. Het is voor hem een raadsel, dat nog zoveel mensen bij de aankoop van een gebruikte auto niet om een garantiebewijs vragen. Rommel Directeur Ames van een autobedrijf in Dordrecht zegt: Het is verschrik kelijk wat de mensen voor rommel kopen. De wagens zien er voor het oog vaak veel mooier uit dan ze in feite zijn. Bovendien wordt er bij de invoer aan de grens flink mee ge knoeid. Een veel toegepast trucje is het terugdraaien van de kilometertel ler." Het aantal autohandelaren neemt dagelijks toe. Mensen, die wat geld hebben, kunnen zich tot „autohande laren" bombarderen zonder dat hier voor een vestigingsvergunning nodig is. Nu de afzet wat moeilijker ver loopt, zullen volgens de heer Ames veel kleinere broeders (en dus vaak de malafide) het loodje moeten leg gen. Hij hoopt dat hierdoor de bran che wat kan worden „gezuiverd." Te Roeanda ou hij zich met zijn doorgangskamp wil- n waaruit ieder naar France Gall, die twee jaar gele den winnares werd van het Euro- songfestival, is nu in Cannes aan de Franse Riviera voor het maken van een televisiefilm. Speelhol in Arnhem ARNHEM De Arnhemse politie heeft in een huis een speelhol op gespoord, waar hazardspel werd be dreven. Een aantal roulettespelen werd in beslag genomen. Een Ensche- dese chauffeur D. van V. (33) werd gearresteerd. zijn eigen land van herkomst kan terugkeren, aldus werd gezegd. Radio Kinsjasa heeft ook gemeld dat de inwoners van Boekavoe in opstand waren gekomen tegen de huurlingen. Bij de Raiffeisenbank bent u nimmer een nummer. Persoonlijke behandelins ook voor u j spaarbank en alle bankzaken

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5