NIEUWE KANSEN (K)1{ EVANGELISATIEWERK Gaskeuring liet meer gebreken passeren Gesprek met evangelischen en rooms-katholieken Prof. Berkhof tot Centraal Comité TAPTOE J. Eijkelboom (81) overleden Politieke commissie Wereldraad krijgt nieuwe basis Om beter klimaat voor evangelisatie-acties Het Kwartet Een woord voor vandaag Mensen hebben behoefte aan waardering voor hun werk in de vorm van loon of van goedkeuring, en het doet ons goed als ons gezegd wordt: „Ik ben niet vergeten wat u toen voor me hebt gedaan." Dat vinden we normaal voor de betrekkin gen tussen mensen onderling. Maar we kijken toch wel even op als de Hebreeënbrief de gelovigen verzekert dat r~d hun werk óók niet vergeet. Als er Eén is die zeggen kon: „Je hebt het maar te doen en daarmee uit", dan Hij. Maar Hij zegt het niet, want„God is niet onrechtvaardig, dat Hij uw werk zou vergeten." Nota- bene Hij die wèl de schuld voor eeuwig vergeet! Mensen die later zelf allang hun daden vergeten zijn („Wan néér hebben wij U hongerig gezien en hebben wij gevoed?" enz.) wordt nu alvast verzekerd dat God het in gedachten houdt. Zijn rechtvaardigheid is ermee gemoeid! We lezen vandaag: Romeinen 16 116. Vaticaan waarschuwt tegen liturgische experimenten ROME Het Vaticaan heeft fiste ren opnieuw een waarschuwing aan alle bisschoppen doen uitgaan, om de „vele ernstige problemen", die zich voordoen bij de modernisering van de liturgie, aan te paklken. Liturgische experimenten, die zon der toestemming van de kerkelijke autoriteiten worden uitgevoerd, bren gen de toekomst van de hele litur gische hervorming in gevaar. Vele priesters staan wijzigingen van litur gische gebaren en woorden toe op grond van hun persoonlijke smaak en de wensen van bepaalde gelovi gen, zo schrijft de Italiaanse kardi naal Lercaro in zijn functie van voor zitter van de commissie, die moet toezien op de uitvoering van de conci lieconstitutie over de liturgie. Hij spreekt verder de hoop uit, dat de liturgiehervorming in niet te ver re toekomst voltooid zal zijn. Begin januari nam het Vaticaan stelling tegen misvieringen in particu liere woningen met verwaarlozing van allerlei onderdelen van de litur gie. Aanleiding hiertoe waren publi- katies in Franse en Italiaanse bladen over de Sjaloommaaltijden in Odijk. *- Ian Reid, sinds twintig jaar predi kant van de Old Kirk in Edinburgh, neemt volgende maand de leiding van de Iona-gemeenschap over van de stichter Lord MacLeod van Fuinary. (Van onze kerkredaclie HERAKLION. Kreta Prof. dr. H. Berkhof gelooft dat er een nieuwe tijd is aangebroken, waarin hel weer gemakke lijker wordt voor de kerken om te evangeliseren. Hij z ei dit toen het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken het rapport over evangelisatie van dr. Philip Potter besprak. 24 augustus t/m 2 september (behalve zondag 27 augustus) Aanvang 21.00 uur Kaarten bij de V.V.V.'s te: Amsterdam, Delft, Den Haag, Haarlem, Hilversum, Leide Rotterdam, Schiedam en Utrecht. Bij alle andere V.V.V.'s bestelkaarten. Prijzen der plaatsen. f 2.10, f 3.15, f 4.20, f 5.20, f 6.25, f 8.35 en f 10.40. UTRECHT Op 81-jarige leeftijd is in het Anthoniusziekenhuis overleden de heer J. Eijkelboom. Gedurende 44 jaar was hij actief lid van de christe lijke vakbeweging, waarvan 33 jaar als algemeen secretaris van de Protestants- christelijke bond van vervoerpersoneel de bond tot stand. De heer Eijkelboom werkte indertijd als metaaldraaier in dienst van de Nederlandse Spoorwegen. Bekendheid verkreeg vooral zijn akti- viteit als redacteur van het bondsorgaan van de PCB. Het Seinlicht. Zijn ver diensten voor de PCB werden gehono reerd met het erelidmaatschap van de bond. Als bestuurslid van de vakinter- nationale voor het vervoer ontwikkelde de heer Eijkelboom eveneens veel akti- viteiten in het belang van het personeel in het vervoersbedrijf. Na zijn pensionering in 1950 schreef hij nog de geschiedenis van de bond: ..Een halve eeuw strijd", en was hij jarenlang redacteur van het orgaan van de CNV-vrouwenbond Donderdag om half drie is een rouw dienst in de gereformeerde kerk in De Bilt en om half vier de teraardebestel ling op de begraafplaats Den en Rust in Bilthoven Beroenin gswerk NED. HF.RV. KERK Beroepen te Almelo (vac A J. Hovyi: K. M. de Bruvn te Leeuwar- den-Huizum. Aangenomen de benoem, t. hulppred te Nieuw Buinen: J. Kuipers, hulppred te Weiwerd; naar Surhuizum (toez i: W Kruidenier te Nijeveen (Dr.). Bedankt voor Varsseveld (vac J. M. de Mey - toez.i: M. Fokkema te Nieuw- leusen. Benoemd tot voorg. v, d. Veren. v. vrijz. herv. te Velsen: J. Appel te En schede. GEREF. KERKEN Beroepen te Noordwijk a. Zee (vac. H. A. v. Bottenburgi: J Bosman te Vrouwenpolder: te Hollum (op Ame land) voor recreatiewerk: 'kand. R. H. Nieuwenhuis te Visvliet: te Soest: D H. Borgers te Nijverdal. Beroepbaarstelling. J. v. d. Brink te Groningen is beroepbaar. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Bennekom: G. J. Buijs te Murmerwoude en J. Westerink te Kerkwerve Bedankt voor Kornhorn: H. Biesma te Stadskanaal GEREF. GEMEENTEN Tweetal te "s-Gravenhage-zuid: C. Harinck te Utrecht en H. Riiksen te Gouda. AMSTERDAM Op de Gooiseweg ln Amsterdam is gistermiddag een personenauto uit de bocht gevlogen en na een verkeerspaal te hebben ffaraakt tegen ee- Ir^m gehotst. bestuurder, de 38-jarige J. Mol uit de hoofdstad, overleed ter p'aatse Twee andere inzittenden, de 35-ja- rige S. Molenaar en de 25-jarige H. Koning uit Amsterdam, werden ge wond in het O.L.V. Gasthuis opgeno- HET WEER IX EEKOPA Over het algemeen was de bespreking wat teleurstellend, i Dr. Martin Niemöller klaagde i tegen mij dat iedereen dezelfde i woorden gebruikte, maar allen j er weer iets anders mee bedoel- den. Maar de besprekingen worden ook onder moeilijke omstandigheden ge houden. Hoewel een briesje bij de openstaande deuren wat verkoeling brengt, is het op Kreta warm. Reeds 's morgens worden temperaturen ge meten van 95 graden Fahrenheit in de schaduw. Bovendien werkt de ge luidsversterker in de oude San Mar- co-zaal bijzonder slecht. De rede van Philip Potter, vooral van belang voor de kerken buiten de Wereldraad, gaf wel een bijzonder knap overzicht van de wijze waarop in de loop der jaren binnen de We reldraad over evangelisatie is gespro ken. maar bracht op zich weinig nieuws. mengde ds. T S. Sihombing zich in het gesprek. Hij komt uit Noord-Su- Wij hebben weinig gereageerd, zei hij, omdat wij niet denken in theo rieën, maar werkelijk proberen te evangeliseren. Hij drong aan op een nauwere samenwerking tussen de verschillende kerken in een bepaald gebied. Oproep (Van onze kerkredactie) HERAKLION, Kreta, donder dag De kerken van de We reldraad zijn in politiek opzicht hoe groot de verschillen ook zyn toch in de loop der jaren wat dichter bij elkaar gekomen. Dat bleek donderdag, toen ge sproken werd over nieuwe sta tuten voor de commissie van de kerken voor internationale zaken, meestal afgekort tot CCIA Werd in de oude statuten ge zegd dat de commissie moest aandringen op „een internatio nale regeling van de bewape ning", nu wordt als taak onder andere aanvaard dat de com missie moet aandringen op ..een internationale controle op en vermindering van de bewa pening". De nieuwe statuten zijn een direct gevolg van de consultatie die in april in Den Haag werd gehouden. Toen kwamen vanuit de gehele wereld vooraanstaande christenen bijeen om zich kritisch te bezinnen op het werk Verslag De conferentie was besloten. Aan het eind werd toen een persbericht verstrekt, waarin niets werd gezegd over een mogelijke herorganisatie. Pas donderdagmorgen werd een verslag van deze consultatie aan de leden van het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken verstrekt. Die conferentie stelde geen nieuwe statuten op, maar gaf wel een groot aantal aanbevelingen. Deze commis sie, zo werd gezegd moet een twee voudige taak hebben. Hij moet politie ke uitspraken voorbereiden, opdat er prompt van kerkelijke zijde gerea geerd kan worden op internationale ontwikkelingen. Tegelijkertijd en sommigen von den dat nog belangrijker moet de commissie de kerken voorlichten en binnen de kerken het christelijk ge weten wakker schudden. Slechts dan kan er over politieke onderwerpen een gemeenschappelijk inzicht groei- Op grond van de Haagse bespre king werden nu nieuwe statuten ont worpen die door het Centraal Comité met enkele wijzigingen werden goed gekeurd. Geheel nieuw in deze voor gestelde statuten is de uitspraak dat de commissie zich moet inzetten voor een vrede gebaseerd op gerechtigheid en vrijheid en dat zij tevens steun moet geven aan de ontwikkeling van een internationaal recht en van inter nationale organen, die werkelijk ef fectief zijn. De commissie krijgt tevens tot taak de economische gerechtigheid te bevorderen doör middel van econo mische samenwerking. Ook nieuw in deze statuten is de opdracht dat de commissie steun moet geven aan de zelfstandigheid van gebieden die nu nog afhankelijk zijn. In de vorige statuten, die wer den opgesteld door de Assemblee van New Delhi werd nog gezegd dat zij zich moest inzetten voor het „welzijn van afhankelijke gebieden". Hoewel de commissie een orgaan blijft van de Wereldraad van Ker ken, zal zij ook medewerking kunnen verlenen aan confessionele wereldor ganisaties als de Hervormde Wereld bond en de Lutherse Wereldfedera tie, en ook aan regionale en nationale raden van kerken. Indonesië De studies van de Wereldraad over evangelisatie hebben, klaagde Potter, weinig aandacht getrokken in Afrika en Azië. Ook in de discussie zwegen de vertegenwoordigers van deze con tinenten. Pas na herhaald aandringen (Ne an pag. I) In een andere brief van het insti tuut van dezelfde datum, nu gericht aan fabrikanten, blijkt dit drie maan den later te zijn, te weten 15 maart 1967. Kennelijk heeft het economisch principe bij deze beslissing zwaarder gewogen dan de veiligheid. Want nog drie maanden lang konden de foutie ve kranen worden afgeleverd aan gasfabrieken en handel, die ze tot voor kort nog rustig bij de verbrui kers konden aanbrengen. Het advies om dit niet meer te doen dateert nog maar van enkele weken geleden. Ontstellend Letterlijk schreef het VEG-Gas- instituul eind vorig jaar aan de fabrikanten na tegelijkertijd in de brief aan de gasbedrijven te hebben verzekerd dat de kranen met plas tic onderdelen niet van slechte kwa liteit waren „Wij hebben in ons laboratorium - brandproeven uitge voerd met aansluitkranen. voorzien van plastic onderdelen, waarbij in de vleugelmoer een klein gaslek was i aangebracht, terwijl op de kraan een aardgasdruk stond van 24 millibar, j De gevolgen waren ontstellend: bij i sommige typen ontstaat ten gevolge van het wegsmelten van het plastic I dekseltje binnen 100 seconden een grote steekvlam". Overigens blijkt uit dit schrijven ook, dat het niet alleen om een plastic afsluitdekseltje gaat. maar dat ook plastic pluggen in de gewraakte kra- nen zijn gebruikt. (De plug Iaat de gastoevoer door of sluit deze af). Ook deze plug met plugsteel mocht na 15 maart niet meer van plastic, doch alleen van messing worden ver- vaardigd. I Hoe het instituut desondanks over .geen slecVe kwaliteit" kon spreken mag een isel heten. Desgevraagd zei men l.is gisteren namens het Gasinstituut, dat ook de plug gen nader in het recente onderzoek van TNO zijn betrokken. Nog meer Van objectieve deskundige zijde vernamen wy, dat meer ongerech tigheden de keuring ongehinderd zijn gepasseerd. Men doelde hierbij op rubberen ringen die in de wo ningen mogen worden gebruikt voor het afsluiten van koppelingen. Deze ringen kunnen op den duur gaan oplossen, waardoor alweer lek kage kan ontstaan. Toen een fabri kant om aan dit gevaar te ontkomen op eigen initiatief een andere afsluit- ring wilde gaan produceren van een asbest-legering werd dat, aldus onze zegsman, aanvankelijk door het Gasinstituut niet toegestaan. Sinds kort mag het nu wel. De gevaarlijke rubberen afsluitring is echter geens zins verboden verklaard. Evenmin is dat het geval met rub beren aansluitslangen tussen aansluit- kraan en gastoestel, die door de ver bruiker bij het reinigen van het appa raat kunnen worden gedemonteerd met alle gevaarlijke gevolgen van Uit alles bijkt, zo verzekerde men ons, dat de totale veiligheidsprocedu re zoals die thans reilt en zeilt op zijn zachtst gezegd onder de maat is. Deze zaak dient zo spoedig mogelijk op de helling te gaan. Er zijn im mers mensenlevens bij in het geding. Toen ik 's avonds met hem dineer de, vertelde hij me dat hij persoon lijk geen voorstander ls van het plan van de Indonesische Raad van Ker ken om een overkoepelende generale synode te vormen voor alle kerken in Indonesië, waarover wij enkele maan den geleden reeds schreven. Ds. Si hombing meent dat dit plan te zeer uitgaat van bovenaf en te weinig de gemeenten samenbrengt. Ds. Sihombing zou liever zien, dat de kerken in een bepaald gebied sa men gaan werken om de mensen te confronteren met het evangelie. Voor hij naar Europa kwam voor deze con ferentie, ontmoetten vertegenwoordi gers van alle kerken in Noord-Suma- tra elkaar reeds om zich te bezinnen op mogelijke vormen van samenwer king, nu zovéél mensen tot de kerk willen toetreden. DR. PHILIP POTTER aan het werk Prof. dr. H. Berkhof vraagt een studie van evangelisatiewerk, dat er in slaagt de mens vn onze tijd te bereiken. Het nieuwe bestond eigenlijk al leen uit een oproep van dr. Potter om nu samen eens aan het werk te gaan. Sinds 1958 is de Wereldraad in zijn studies eigenlijk meer bezig ge weest met bezinning op de structu ren van de gemeente die moet evan geliseren, dan met dit werk zelf. Hoewel vaak gezegd werd dat het gebrek aan eenheid het getuigenis in de weg staat, klaagde Potter nu, dat er op evangelisatiegebied zo weinig sprake is van samenwerking als een uiting van de gevonden eenheid. Pas als de kerken over hun muren heen samen gaan getuigen, zei hij, zullen ze zichzelf gaan leren kennen en Gods opdracht gaan verstaan om Zijn ene zendingsvolk te zijn. Ook prof. Berkhof erkende dat h»at sedert het midden van de jaren vijf tig moeilijk is om te evangeliseren. We hebben ons teruggetrokken in onszelf om te proberen een gemeen schap op te bouwen die weer kan evangeliseren. Nieuwe tijd Maar hij gelooft dat een nieuwe periode is aangebroken. Er is een nieuwe generatie jongeren die weer vraagt naar de zin van het leven. Zij vragen ons niet wat wc over de poli tiek te zeggen hebben of over econo mische problemen, maar wat we van God weten, of Hij echt bestaat. On« probleem is, vervolgde hij, dat we wel het geloof behouden hebben, maar het zo moeilijk onder woorden kunnen brengen. Hij vroeg de We reldraad om nu eens een studie te gaan maken van die weinige mensen, die het waar ook ter wereld wel kun nen. Onze ogen moeten opengaan voor de evangelisatiekansen die ko men. De wereld is ri.jp voor evange lisatie. maar is de kerk ook rijp? Prof. dr. Joseph L. 'Hromadka uit Praag zag ook in zijn commu nistische wereld een verandering. De communisten hebben altijd de na druk gelegd op de verandering van de maatschappij. Nu beginnen ze te ontdekken dat daardoor de mensen niet automatisch veranderen. Hun grote vraag is hoe de mens veran derd kan worden. Opnieuw sprak hij zich uit voor een dialoog met het marxisme, maar voegde er aan toe dat een dergelijke dialoog alleen mo gelijk is tussen een volbloed christen een een volbloed marxist. Wereldraad reageert op Berlijn (Van onze kerkredactie) HERAKLION. Kreta De Wereldraad van Kerken moet in gesprek komen met de orthodoxe en evangelische kringen buiten de Wereldraad en met de Rooms-Katholieke Kerk „om tot een groter gemeenschappelijk begrip te komen van onze gezamenlijke roeping en om een beter klimaat te scheppen, waarin we kunnen komen tot gemeenschappelijke evangelisatie-acties", zei dr. Philip Potter, de Westindisclie leider van de afdeling voor wereldzending en evangelisatie woensdag tot het Centraal Comité van de Wereld raad van Kerken. Potter volgde onlangs de bekende bisschop Newbigin op als hoofd van deze belangrijke arm van de Wereldraad. Hij leidde het thema in, dat het Centraal Comité heeft ge kozen voor deze laatste hoofd bestuursvergadering eer de vierde assemblee van Uppsala bijeenkomt. Het is de eerste maal dat de Wereldraad van Kerken „evangelisatie" als een officieel thema koos. Het is dui delijk een reactie op het we reldevangelisatiecongres van Berlijn, waar sterke kritiek ge uit werd op deze oecumenische beweging, omdat zij deze eerste opdracht van de kerk zou ver zaken. Tot nu toe heeft de Wereldraad weinig geluisterd naar kritische stem men uit de meer orthodoxe kerken en kringen, die niet tot de Wereld raad willen toetreden. Maar de laatste twee jaar ls men steeds meer tot het besef gekomen dat ook deze orthodoxe stem niet gemist kan wor- nemen. Wel heeft de Wereldraad tot taak om de kerken te steunen in hun evangelisatiewerk", voegde hij er aan toe. SAMEN Er is door kringen buiten de We reldraad vooral in Amerika, maar ook in ons land geklaagd, dat deze oecumenische beweging meer aan dacht schenkt aan interkerkelijke hulpverlening en politieke uitspraken dan aan evangelisatiewerk. Potter verdedigde de gedachte dat de verkondiging niet losgemaakt mag en kan worden van gemeenschap en dienstbetoon. Zij behoren alle drie tot de blijde boodschap van het heil. STEUNEN Potter ging in zijn rede ernstig in op de kritiek die de laatste jaren in de kerken rechts van de Wereldraad heeft geklonken. Hij waarschuwde echter degenen die aandringen op meer aandacht voor het evangelisatie werk, dat de Wereldraad zelf dit werk niet kan aanpakken. Zo zei hij: De Wereldraad „kan geen evangelisatiecampagnes orga niseren, tenzij hij uitdrukkelijk door de aangesloten kerken daartoe wordt uitgenodigd. Hij is geen kerk, en ook geen zoals sommige vreesachtig zeggen superkerk, en daarom kan hij zelf dergelijke initiatieven niet deze krant behoort tot In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpers Evangelisatie bestaat niet uit de woordverkondiging alleen, zei hij, maar ook uit „daden en leven". In dit verband wees hij op de uitspraak van het Wereldevangelisa tiecongres in Berlijn, waarin ook na drukkelijk gesp'roken wordt over bij voorbeeld de rassenverhoudingen. Daar werd zeer juist beseft, zei hij, dat het -evangelie de muren door breekt die de mensen verdelen in rassen, naties, culturen en klassen, KRITIEK Maar Potter had ook kritiek op de leus van een van de aangesloten ker ken, die haar dienstverleningswerk doet onder de slagzin: „Geven zonder er iets voor terug te vragen zelfs geen geloof". Dat klinkt wel goed, oppervlakkig gezien, zei hij, maar j het kan ook gauw propaganda wor den, waarbij men geld tracht te klop pen uit de zakken van hen die wei- 1 nig voelen voor de totale en radicale eisen van het evangelie. De Wereldraad, vervolgde hij, 1 moet waken voor het steeds aanwezi ge gevaar om al te grote aandacht te schenken aan de dienst van de ker- ken in de wereld of aan hun profe tisch getuigenis op sociaal en econo- 1 misch gebied ten koste van de evhn- gelisatorische opdracht. Als een kri tische opmerking ten opzichte van de kringen buiten de Wereldraad, voeg de hij er aan toe dat er ook het gevaar is dat omgekeerd het evange lisatiewerk op de troon wordt gezet ten koste van de dienst en het profe tisch spreken. Dr. Potter verwacht veel van gesprekken over mogelijke gezamen lijke evangelisatorische acties rpet evangelischen en rooms-katholieken. Uitspraken van „conservatieve evan gelischen" en van het Vaticaan, zei hij, geven hoop dat een vruchtbaar gesprek werkelijk mogelijk is op het ogenblik. GESPREK In de tweede plaats moet de We reldraad zich diepgaand gaan bezin nen op de onderwerpen waarover in de kerken op dit punt nog steeds verschillen van mening bestaan. Ook wil Potter een gesprek hebben met de theologen die een vraagstuk plaatsen achter wat altijd gezien werd als de inhoud van het evange lie. Hij dacht in dit verband vooral aan de theologen uit de school van Bultmann, de volgelingen van de En gelse bisschop Robinson en aan de jonge radicale theologen. Potter zei nog tegen het Centraal Comité dat de tijd gekomen is dat een speciale secretaris wordt be noemd binnen zijn afdeling om zich te gaan bezinnen op de evangelisatie- problematiek. Deze nieuwe functiona ris moet samenwerken met de afde ling voor wereldzending en evange lisatie en met het departement voor studies over zending en evangelisatie de Wereldraad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2