SCHENDING LUCHTRUIM OPENLIJKE PROVOCATIE Commentaren Martelange lijkt gebombardeerd JAMIN Toestellen VS neergehaald China protesteert fel: Spaans gezin omgekomen Bij tandarts bijbetalen? Gaskeuring liet meer passeren Dinsdag: 22 augustus 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 De grote brand in Martelange, nadat een tankwagen met 40.000 liter vloeibaar gas uit de bocht was gevlogen en ontplofte. Ho tels, vijftien woningen en een benzinepompstation raakten in brand; auto's die in de buurt re den, werden door de vlammen getroffen. Enkele uren na de ramp was er van de brandende gebouwen alleen een puinhoop over. Toen bleken negen mensen, waaronder vier uit Nederland afkomstige Spanjaarden, het leven te hebben verloren. Er waren dertig ge wonden, van wie sommigen als brandende fakkels over de straat renden voordat hun kleren kon den worden gedoofd. De New York Times laakte van morgen de berustende uitlatingen van Witte Huis-woordvoerder Christian over het luchtincident van gisteren boven China. „Het neerhalen van VS-vliegtuigen wordt zo een normaal onderdeel van de Vietnamese oorlog". Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Tragisch MARTELANGE De ramp in de grensplaats Martelange heeft aan elf mensen het le ven gekost. Onder hen bevon den zich vier inzittenden van een Nederlandse auto, een in Heemskerk woonachtige Spaanse familie, die al enige jaren in Nederland verbleef. Tweeëndertig mensen werden gewond, van wie verscheidene in levensgevaar verkeren. De materiële schade is groot. Het ongeluk gebeurde kort voor het middaguur in het dorp Marte lange, aan de Belgisch-Luxemburgse grens. Een Franse tankauto, die uit Nederland afkomstig propaangas vervoerde, kantelde bij het nemen van een bocht voor de oprit van een brug over de Süre. De ontploffing was ontzettend. De tankauto werd letterlijk in de lucht geblazen. De Nederlandse auto, waarachter een bagagewagentje was gekoppeld, werd door het brandende gas gegre- Gesprek met evangelischen en rooms-katho- Heken pag. Kernmerk VARA biedt duurste quiz aller tijden pag. Radio TV Later haalde men er de verkoolde lijken van vier inzittenden uit. De namen van de slachtoffers zijn: de 45-jarige Fr. Caldas Montana, zijn 46-jarige echtgenote E. Caldas-Que- ralt, zijn 15-jarige zoon Fr. Cal- das-Queralt, alsmede een inwonende zuster van de vrouw, de 51-jarige R. Queralt Pico. Sedert enige jaren woonde dit Spaanse gezin in Nederland. De man, de vrouw en haar zuster werkten bij Hoogovens in IJmuiden. Volgens de politie in Heemskerk laten de slacht offers in Nederland verder geen fa- mieleden achter. Hotel verwoest Het vuur verspreidde zich snel langs de huizen in de omgeving. Tien woningen werden volkomen vernield. Van een van de hotels waar ongeveer tachtig gasten bijeen wa ren, bleef slechts de benedenverdie ping gespaard. De gasten kwamen met de schrik vrij. Zij verklaarden later gedacht te hebben dat een vlieg tuig op het dorp neerstortte. Behalve de vier uit Nederland af komstige Spanjaarden werden de chauffeur van de tankauto en twee inwoners van Martelange op slag gedood. Twee zwaargewonden overle den later tijdens het vervoer naar een ziekenhuis, twee anderen stier ven vannacht. De Belgische en Luxemburgse brandweren werkten samen om het vuur te bestrijden. Dc Luxemburgse premier Werner en zijn minister van binnenlandse zaken, Cravatte, reisden naar Martelange om de toestand op te nemen. Aan het einde van de middag bood Martelange de aanblik van een door een luchtaanval geteisterd dorp. SPOEDIG GESPREK UTRECHT Staatssecretaris Kruisinga van sociale zaken en volksgezondheid gaat binnenkort praten met de tandartsen en zieken fondsen. Ter sprake zal komen het advies van de ziekenfondsraad om de orthodontische hulpverlening (ge bitregulatie) op te nemen in het verstrekkingspakket van de zieken fondsen en de geraamde hogere .kos ten te verhalen op niet-gesaneerde patiënten. Deze zouden volgens het meerder heidsbesluit van de ziekenfonds raad in de toekomst dan 1 per vul ling en 1 per extractie moeten gaan bijbetalen. De tandartsen zijn het er mee eens dat de orthodontische hulpverlening een verstrekking van de zieken fondsen moet worden, maar zij voe len er niet' veel voor de kosten te verhalen op niet-gesaneerde patiën ten. KOSTBAAR De orthodontische hulpverlening was tot nu toe niet in het zieken fondspakket opgenomen. Wel werd op medisoh-tandheelkundig advies per jaar ƒ50 vergoed als bijdrage in de nogal langdurige en kostbare behandeling. Alle partijen waren het erover eens, dat de financiële tegemoet koming een recht zou moeten wor den onder gelijktijdige verhoging van het jaarlijks bedrag. De 24-jariger loonwerker J. J. Schaefer uit Roermond is vandaag in Maasbracht verongelukt. Hij raak te mét zijn auto van de weg en botste tegen een boom. PEKING De regering van communistisch China heeft van morgen in felle bewoordingen de schending van het Chinese luchtruim door twee Amerikaanse vliegtuigen veroordeeld. In het Volksdagblad werd zelfs gesproken van „een openlijke pro vocatie van het Chinese volk". Het luchtincident deed zich gistermiddag voor toen twee Amerikaanse jachtbommenwer pers aan achtervolgende Migs probeerden te ontkomen na een aanval ten noorden van de Noordvietnamese hoofdstad Ha noi. De vliegtuigen werden daarna boven de Chinese provincie Kwangsi neer geschoten. Van de vier bemanningsleden zou Prins Claus in de groene banken (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In aanwezigheid van Prins Claus is de Tweede-Ka mercommissie voor volkshuisvesting vanmorgen begonnen met het twee daagse debat over de Tweede nota ruimtelijke ordening in Nederland. De Prins woont deze discussie bij in zijn hoedanigheid van lid van de Raad van advies voor de ruimte lijke ordening. Het is de eerste maal in de parlementaire geschiedenis dat iemand van het Koninklijk Huis als lid van een staatscollege een Ka merdebat van zo nabij volgt. Uiter aard neemt de Prins niet aan de ^De vergadering van de Kamer commissie wordt in de grote ver gaderzaal gehouden. De belangstel ling was vanmorgen zeer groot. Na dat prins Claus in alle standen was gefotografeerd en gefilmd, werd hij door Kamervoorzitter mr. Van Thiel welkom geheten. De Prins had in een van de ,,PvdA-banken" réchts van mr. Van Thiel en minister Schut plaats genomen. O Drie mensen zijn gedood en vijftien huizen platgebrand bij on lusten in Medan in Indonesië. De relletjes begonnen toen bij een voet balwedstrijd de ploegen elkaar in de haren vlogen en de toeschouwers zich in de strijd mengden. Vernieuwing Oud-minister-president Cals zorgde gisteren bij de installatie van dr. I. Samkalden tot burge meester van Amsterdam poor een verrassing: hij verscheen met een pril snorretje, dat hij tijdens zijn vakantie in Zuid-Frankrijk zorgvuldig bleek te hebben op gekweekt. Of mr. Cals met zijn radicaleverandering van uiter lijk wil demonstreren, dat het in de politiek niet zo „glad" meer gaat? Of het (in de politiek) al lemaal „snor" zit, moeten we toch nog maar afxoachten Typisch dat zoveel radicalen een snor hebben: Volkskrants Faas, ex-KVP-voorzitter Van Doorn, Kamerlid Mommersteeg, mr. Jurgens van KVP Amster dam, de jonge antirevolutionair dr. B. de Gaay Fortman. Zullen ze straks met z'n allen „hun snor drukken"? slechts één vlieger gevangen zijn genomen. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft het neerhalen van de toestellen (nog) niet officieel be vestigd. Woordvoerders volstonden met te zeggen dat de „vliegtuigen onopzettelijk, tijdens slecht weer, boven China terecht kunnen zijn gekomen bij de achtervolging door Noordvietnamese Migs". De neergehaalde vliegtuigen (A-6 Intruders) zouden de beste aanvals- toestellen ter wereld zijn voor alle weersomstandigheden. Met hun ge heime elektronische uitrusting zou den zij een waardevolle buit zijn voor de Chinezen als ze niet geheel zijn vernietigd. VECHTEN Dreigend schreef het Volksdag blad vanmorgen dat „de Chinezen bereid zijn te vechten tot het einde als de Amerikanen het Chinese volk oorlog willen opdringen". „President Johnson zei onlangs dat de uitbreiding van de Vietna mese oorlog geen bedreiging voor China vormt. Het Chinese volk doorziet echter de agressieve aard van de Amerikaanse piraten. Het gezet. Het staat klaar om de vijan den op elk ogenblik en op elke plaats uit te schakelen", aldus het Volksdagblad. Voor vervolg zie pag. 7 Dr. Srejovich, archeoloog uit Bel grado, deed aan de rechteroever van de Donau een sensationele vondst: een stad, daterend uit het jongste stenen tijdperk. Daarin bevonden zich 33 beelden van mensen en dieren, houtsneden en gereedschappen. De gevonden beelden zijn uniek: zij zoudén stammen uit de periode 6000 tot 7000 jaar vóór Christus en van natuurlijke grootte zijn, in tegen stelling tot de vondsten uit de zelfde tijd in Mesopotamië, die slechts 15 cm groot zijn. De op graving beslaat 1250 m2. Tot dus ver zijn overblijfselen van 41 hui zen gevonden, gebouwd in trape ziumvorm. Op de foto dr. Srejo vich met een der oudste stenen beelden in de hand, een hoofd met mond en wenkbrauwen inge- kerfd. Nalatigheid verbijsterend (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK Uit de manier, waarop met ondeugdelijke gas kranen is omgesprongen blijkt een veel grotere nalatigheid, dan aanvankelijk werd gesug gereerd. Niet pas enkele weken ge leden had de Vereniging van exploitanten van gas bedrijven aan de bel moeten trekken, maar eind vorig jaar al. Er waren toen al proeven uitge voerd in het laboratorium van het VEG-Gasinslituut, waarvan de resultaten blijkens eigen zeggen van dit instituut ontstellend waren. Desondanks werd toen in een rondschrijven (15 december 1966) aan gasfabrieken gezegd, dat de kranen met plastic onderdelen n i e t onbe trouwbaar waren, doch dat wel over enige tijd (men schreef toen 15 de cember) andere onderdelen in de gaskranen verwacht konden worden. Voor vervolg zie pag. 2 DORDRECHT Op het traject Rot terdam - Dordt is vanmorgen een ernstige vertraging ontstaan. Omstreeks half zeven brak bij Baren- drecht de koppeling van een trein met breukstenen voor de haven van Rotter dam. Toen de betreffende wagon op een zijspoor was gezet, brak weer een koppeling. Een en ander leidde tot ernstige vertraging voor het reizi gersverkeer. Om half negen eerst was de vertraging opgeheven. In totaal moesten zeven treinen vervallen. Weersverwachting Iets warmer DE BILT Een omvangrijk gebied van hoge luchtdruk beïnvloedt het weer in vrijwel geheel Europa. De kern er van lag gisteren ten westen van ons land en trok afgelopen nacht over ons De kern verplaatst zich het komende etmaal geleidelijk verder in noordoos telijke richting waardoor de oostelijke stroming, die hierbij ontstaat, drogere lucht vanuit Duitsland en België aan voert. De wolkenvelden zullen dan ook in het noorden en oosten (geleidelijk verdwijnen waardoor ook daar zonnige perioden zullen voorkomen. DE BILT Droog weer met zonnige perioden, ook in het noorden en oosten van het land. Zwakke tot matige zuid oostelijke wind en in heft algemeen iets hogere middagtemperaturen. STRANDWEER Ook morgen mooi strandweer met zon en een zwakke oostenwind. Tem peratuur tussen 20 en 22 graden, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Het hogedrukge- 'bied blijft in de buurt met voorlopig goed strandweer. 23 augustus zon op 5.36, zon onder 16.49; maan op 21.04, maan onder 9.05. 'ruit potpourri niet duur wel heerlijk F)AT OPNIEUW een grote onder- neming in financiële moeilijkhe den blijkt te verkeren, is een ernsti ge ontdekking, al zijn de deskundi gen niet helemaal verbaasd. Door verschillende oorzaken heeft een grote kunstzijdespinnerij zich genoopt gezien surséance van beta ling aan te vragen. Als redenen worden onder meer aangevoerd da lende prijzen en zwaardere lasten. Tot een sluitende begroting was blijkbaar niet te komen en in de hoop op hetere tijden is men in en rondom de onderneming teleurge steld. In het gebeurde mogen we een nieuw fcewTfs zien, hoe kwetsbaar ook of grote ondernemingen kunnen zijn. Hier als elders geldt dat wie sfaat heeft toe te zien dat hij niet valt. De tragiek is duidelijk. Voor de werknemers die toch ook een deel van hun leven in dit be drijf hebben gestoken. Voor de on dernemer die niet is kunnen slagen in hetgeen hij zich had voorgeno men. En de aandeelhouders ervaren dat risico's hun deel kunnen zijn. Er schuilt in dit alles een portie leed, dat nu aan de dag treedt. Ramp "ULKE dag weer daveren de rijden de bommen, tankauto's met hoogst explosief gas, door onze ste den. Meestal gaat alles goed. Een enkele keer dreigt een ramp of, zo als nu in België, er vallen doden. Dan gaan stemmen op om dit ver voer meer aan bepalingen te onder- De medeweggebruiker heeft in de meeste gevallen geen weet van de aard van het transport. Gebleken is, dat soms zelfs chauffeurs niet voor hun taak zijn toegerust en dat hun wagens niet altijd voldoen aan mini male veiligheidseisen. Wat is eigenlijk het verschil tussen liet militair munitietransport, dat door politie wordt begeleid, en deze transporten? Er is geen verschil. Of het moest zijn dat elke dag honderden bommen op onze wegen rijden. Begeleiding daar van is onuitvoerbaar. Maar wel is redelijk de wagens van duidelijke waarschuwingen te voor zien, aan de hoogste veiligheidstest te onderwerpen en dè chauffeurs een speciale opleiding te laten volgen. Polen RAUWELIJKS van vakantie terug gekeerd en nog net voor het Vietnam-debat van komende vrijdag in onze volksvertegenwoordiging maakt minister Luns deze week een reis naar Polen. Een reis, om meer dan één reden belangwekkend. Polen is het vierde land in Oost-Europa dat hij bezoekt. Hij maakt dus deze week een kwar tet vol altijd een interessante bezigheid. En het is de bedoeling dat door een bezoek aan Tsjecho- slowakije het kwartet nog tot een kwintet zal uitgroeien. Deze bezoeken bewijzen het toege nomen contact tussen West en Oost. De tijd gaat voort en in een wereld van mensen kunnen spanningen toe-, maar ook afnemen en laten ver starringen zich ook wel eens door breken. Het is al nuttig wanneer er wordt gepraat, omdat zo misverstanden, die immers gemakkelijk kunnen ontstaan, zijn weg te nemen. Ver schillen, die altijd zullen blijven be staan, mogen niet verhinderen dat men elkaar althans nader komt en men het juiste, dus ook menselijke, zicht op elkander heeft. ^M?faaU: per kwartaal per maand

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1