vanuit inspirerend werken [Praten over (en in?) de ruimte Geen breukmaar open discussie KVP-verlies door tweeslachtigheid „Greep op Zwolsman mag niet verslappen" A Lasser steekt vriendin dood Borstbeeld Dunant in Vredespaleis onthuld 7 ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1967 (door Hans van Spanning) WIJ willen beslist niet aan zetten tot een scheuring in de KVP. Buitenstaanders zou den er goed aan doen dit woord niet te introduceren zolang de betrokkenen daar geen behoefte aan hebben. Het gaat ons er nu om, een brede discussie over de toekomst van de KVP op gang te brengen." „Het partijbestuur heeft in een brief gezegd dat het van het grootste belang is dat vóór de vergadering van de partijraad in december zoveel mogelijk alle opvattingen die in de partij leven, naar voren komen." „Door de partij om te buigen in de radicaal vooruitstrevende richting willen wij wel een scheiding der geesten bewer ken. Maar, zo heb ik het in de Nieuwe Linie gezegd, dat is toch geen reden om te spreken van scheuring. Het woord scheuring is ook niet gebruikt toen bij de jongste verkiezin gen honderdduizenden hun stem niet meer aan de KVP gaven, maar aan een andere partij." Dit zegt de oud-minister van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning drs. P. C. W. M. Bogaers. die wij spraken in zijn gezellige woning in Laren. De oud-bewindsman be hoort tot de belangrijkste vertegen woordigers van de groep radicale KVP-leden, die deze week haar op vattingen heeft uiteen gezet. Bewogen Christelijke politiek in deze prak tisch alles loswoelende tijd heeft al leen zin als die politiek voortdurend blijk geeft bezield te worden door een radicaal-evangelische bewogen heid. Zij zal zich in het bijzonder bezig moeten houden met de oorzaken van de toenemende maatschappelijke on vrede en daarom met maatregelen ter verbetering van de fysieke en geestelijke leefbaarheid van ons land en de wereld. Men moet structureel hervormend te werk willen gaan. Men zou bij wijze van spreken vuile handen moeten durven krijgen. Vertrouwen In hoeverre zijn de radicalen be reid in de KVP te blijven als hun standpunt niet door de meerderheid wordt gedeeld? Die vraag acht ik nu niet oppor tuun. Ik heb er alle vertrouwen in dat we voor onzegedachten een meerderheid kunnen vinden. Radica le vooruitstrevendheid past in het tijdsbeeld. Deze politiek sluit aan bij de drang naar vooruitstrevendheid die bij vele kerken en met name ook in de Rooms-Katholieke Kerk aan de gang is. Denkt u maar aan de ency clieken Pacem in terris en Populo rum progresio. Daaruit spreekt een geest van be wust zich willen bemoeien met de grote noden van deze wereld. In die geest moet ook de christelijke poli tiek werkzaam willen zijn. Ook' de KVP moet in dit opzicht een niet mis te verstane koers varen. De KVP heeft bij de jongste verkiezingen de klappen gekregen van die groepen, die haar onduidelijkheid en tweeslachtigheid verweten. Wanneer we niettemin een neder laag in de partijraad zouden lijden, zou deze nieuwe situatie door alle betrokkenen opnieuW moeten worden bestudeerd in het licht van de omstandigheden van dat ogenblik, worden of KVP, ARP en CHU werke lijk radicale vooruitstrevende partij en willen zijn. En voorts of ze in principe bereid zijn om, behalve naar een concentratie van radicale voor uitstrevende christelijke groeperin gen. ook te streven naar een brede samenwerking met andere partijen zoals de PvdA en D'66. Met be hulp van een dergelijk breed samen werkingsverband moet men een meer derheid in het parlement proberen te Congres Was het niet juister om deze actie van radicale KVP-leden te beginnen na het congres van de christen-radi calen uit KVP. ARP en CHU in no vember? Dan zou het standpunt van de radicalen misschien veel meer uit gekristalliseerd zijn. Een den daar wil ik niet op vooruit christen-radicalen Americain-club lopen. is_ van binnenuit de bestaande I christelijke partijen om te vormen De achttien i tot radicale vooruitstrevende groepe- ringen. Dit is een taak die elke deel nemende groep zelf dient uit te voe- Men heeft de radicalen verweten dat zij geen waarde hechten aan het I gesprek van „de achttien", de offi ciële delegatie van KVP. ARP en CHU. Wat is uw mening hierover? We achten dit gesprek nuttig maar er moet niet primair gesproken wor den over een federatieve samenwer king tussen deze drie confessionele partijen. Er zal eerst onderzocht moeten Kort geding omwisseling EMS-aandelen DEN HAAG Nog steeds niet bekend wanneer het lingsaanbod aan aandeelhouders Ex ploitatie Maatschappij Scheveningen zal worden gerealiseerd. Ook de ver schijning van de prospectus voor de ze omwisseling in 7Mi procent obliga ties van de Centrale Administratie Maatschappij hangt nog in de lucht. In kort geding eiste de CAM giste ren dat EMS-aandeelhouder mr. R. J. Polak het beslag staakt, dat hij heeft gelegd op onroerende goederen van de CAM. waaronder het huis van de heer Zwolsman aan de Klatteweg in Den Haag. De heer Zwolsman is commissaris van de CAM. Niet tijdig Mr. Polak was tot het beslagleggen overgegaan omdat de CAM niet tij dig zoals de rechtbank had ge- eist de balansen en de verlies- en winstrekening had overgelegd aan de rrest a ties in Breda BREDA De gemeentepolitie van Breda heeft vier personen gear resteerd die verdacht worden van handel in en gebruik van verdovende middelen. De gearresteerden zijn de 21-jarige schilder C van de S., de 23-jarige zeeman G. H.. de 21-jarige student M. P. en de 33-jarige mon teur A. K. De vier, allen bekenden van elkaar, tverden op verschillende plaatsen aangehouden. Met deze vangst heeft cle politie de eerste resultaten ge boekt van een weken durende jacht. 'I.'on vermoedt dat Breda' een soort sohakelstation zou zijn voor handel tnrt het buitenland. Overigens is men nog bezig te speu ren. Er worden veel invallen gedaan in café's en bars. Vereeniging voor den effectenhandel voor voorlopige beurs notering voor de uit te geven obligaties. Mr. Nysingh zei namens de CAM dat dit wèl was gebeurd. Dat hier mee niet voldoende gegevens binnen waren voor het samenstellen van de prospectus, sprak volgens mr. Ny singh Vanzelf, Mr. Polak was bereid de beslag legging te laten vervallen als de CAM vóór 1 september met een prospectus zou komen. Hij diende zelfs een tegeneis in, waarin dit ulti matum is vervat. Hij zei dat de heer Zwolsman had beloofd dat de eerste coupon van de obligaties op 1 decem ber zou vervallen. Dwangsom We laten ons niet door de heer Zwolsan steeds weer met een kluitje in hei riet sturen. Hij handhaafde de dwangsom 315.000 „opdat de greep van aandeelhouders op de heer Zwolsman niet verslapt". Mr. Tolak verweet de CAM, dat zij niet voldoende meewerkt om zo vlot mogelijk de gegevens en inlichtingen te verschaffen, die de Vereeniging voor den effectenhandel nodig heeft om de prospectus te kunnen samen- Mr. Nysingh zei dat de CAM zich met aan een datum dus ook niet aan 1 september kan binden. Er moet eerst overeenstemming, bereikt worden met de bankier. Oyer een week zal .mr,. Witsen Elias uitspraak doen. oenl.eda55shdl emfwy shrd hrdl.cmfbz PHILADELPHIA Tijdens de Amerikaanse zwemkampioenschap- pen in Philadelphia heeft de 14-jari- ge Debbie Meyer vrijdag het op haar naam staande wereldrecord op de 400 m vrije slag met 3.6 seconde verbe terd en gebracht op 4.29.0. Maar oude record (4.32.6) dateerde van 27 juli jl„ toen zij tijdens de Pan-Amerikaanse spelen' in Winnipeg het wereldrecord op deze afstand van haar landgenote Pam Kruse overnam. Er is voorzover mij bekend nooit afgesproken dat dit eerst zou geschie den na het novembercongres. Wel weet ik dat de KVP-leden van deze werkgemeenschap van mening waren dat zij ruimschoots voor de vergade ring van de partijraad in actie dien den te komen. Daartoe hebben zij contact gezocht met andere KVP-le den en hun ARP en CHU-collega's n de.werkgemeenschap vroegtijdig in- Vanwege het program, de doeleinden en de mentaliteit van deze partij en gelicht In de ARP en CHU liggen de ver houdingen uiteraard anders. Denkt u maar aan het cvangeii9ch-radica- lisme waarmee de ARP de verkie zingsstrijd is ingegaan. Het is bovendien de vraag of op het november-congres van de radica len een compleet programma op tafel komt. Eerder moet het gezien wor den als een belangrijke stap daartoe. Belangrijk is dat het programma de vrucht moet zijn van een brede ge- dachtenwisseling. Daaraan moeten zo veel mogelijk personen die het met de uitgangspunten van de radicale christelijke politiek eens zijn, mee werken. Daarom ook hebben we de discussie nu op gang gebracht. Samen met «le PvdA Op het Volkskrantcongres in no vember 1966 heeft prof. Romme de vraag opgeworpen wat er moet ge beuren als een stembusakkoord van bijvoorbeeld KVP en PvdA bij de verkiezingen geen meerderheid be haalt. Door haar sleutelpositie zou de KVP dan gedwongen zijn om achter af aan een andere regeringscombina tie mee te doen. Wat vindt u hier van? Sinds het Volkskrantcongres is er veel veranderd. Ik vrees dat de KVP. indien zij zich niet voor de volgende verkiezingen omvormt tot een radica le vooruitstrevende beweging, zal te rugvallen tot 15 20 zetels. Wij mo gen de huidige situatie niet op haar beloop laten, omdat dan juist een onontwarbare situatie zou ontstaan. Ons programma is bedoeld als een middel om het vertrouwen in de gro- I te partijen te herstéllen en het sa menwerkingsverband waarnaar wij streven, zo modern, duidelijk en pro gressief te maken, dat de kiezers zich spontaan inzetten om ons aan een meerderheid in het parlement te hei- breder progressief samenwerkingsver band. Waaraan behalve door de omge vormde christelijke grpeperingen ook deelgenomen wordt door andere groe peringen, die radicaal en vooruitstre vend wiilen zijn. Bij de besprekingen hierover mogen groépen als de PvdA en D'66 niet worden uitgezonderd. Program Waarom voorkeur voor de PvdA? bovendien omdat het bewust aanvaar den van medeverantwoordelijkheid door deze partij hoogst noodzakelijk is voor de oplossing van grote struc turele vraagstukken van deze tijd. Natuurlijk zal er ook tn de PvdA het een en ander moeten veranderen willen wij tot een hechte samenwer king kunnen komen. Maar dat is een ■zaak van deze partij zelf. Wij zullen echter moeten leren eikaars grondsla gen te respecteren en alleen dan kan een goede samenwerking groeien. Pluriformiteit zal meer en meer een van de wezenskenmerken van 'deze wereld worden. Daar zullen we ook in het politieke bestel rekening mee moeten houden. Voorkeur U moet in de KVP een zware discussie voeren. Waarom geeft u aan deze partij de voorkeur boven bijvoorbeeld de PvdA of D'66? Het gaat in de politiek om het ge luk van de mensen. Hierbij is de bron vanwaaruit je dat wilt berèiken van groot belang. Het gedreven zijn door een bepaalde levensbeschou wing bepaalt de al of niet volledige inzet van de mens voor hel politieke doel dat hij zich stelt en de bezieling die_ hij aan zijn politieke program ma's geeft. Die inspiratiebron moeten we als een noodzakelijke 'oorwaarde voor een goed en efficient politiek handelen durven erkennen. Met gelovigen Als ik u nog wat dieper in mijn gemoed Iaat kijken zij het met een zekere huivering om dit te formu leren zou ik zeggen: wij zijn geroe pen om de wereld een betere afstra ling van de Schepper te laten zijn, om de schepping te vervolmaken. De ze inspiratiebron is geen individuele zaak, maar zij wordt gevormd en ge- yoed vanuit de gemeenschap met an dere' gelovigen. Men moet elkaar we ten te vinden en met elkaar gaan praten. Wanneer men als christenen poli tiek wil bedrijven in een niet-confes- sionele partij zoa's D'66 en de PvdA, dan is dat hun goed recht, maar naar mijn n-.-ning zal dan het noodzake lijke gesprek tussen christenen onder ling op den duur v'akker worden en wellicht zal na verloop van tijd die bron verdrogen. Tegenspraak U heeft als radicaal KVP-lid een duidelijke voorkeur voor samenwer king met dc PvdA en D'66. Toch heeft u als minister ook van een kabi net met de VVD deel uitgemaakt. Is dit niet met elkaar in tegenspraak? Ook in 1963 had ik een duidelijke voorkeur voor een kabinet met de PvdA. Dat was algemeen bekend. Een duidelijke voorkeur wil echter niet zeggen dat een andere combina tie onaanvaardbaar is. Onaanvaardbaar wordt dat eerst als die voorkeur geïnstitutionaliseerd is in het mij voor ogen staande sa menwerkingsverband. Dat was er niet in 1963. Dat zal er hopelijk wel zijn omstreeks de volgende verkiezin- K Prins Claus verrichtte de aftrap voor de voetbalwedstrijd Neder- land-Suriname, waarmee de spe len van de Koninkrijks Sport Liga deze week in Paramaribo begonnen. De wedstrijd eindigde in een 33 gelijkspel. Naast de Prins C. A. van der Lei, die voor Nederland de gelijkmaker scoorde. AMSTERDAM In de afgelopen nacht heeft de 30-jarige uit Suriname afkomsti ge lasser Philip J. A. tijdens een ruzie zijn 32-jarige vriendin Petronclla Witte op de Nieuwendijk in het centrum van Amsterdam met een mes een aantal do delijke steken toegebracht. De vrouw moet ter plaatse al aan de verwondingen zijn overleden. De man heeft zich kort na het gebeu ren vermoedelijk uit angst voor de om standers. die de fatale steekpartij hadden gezien, zelf op het politiebureau War moesstraat gemeld, waar hij werd. opge- De lasser, die verklaarde dat hij ver kering had met de vrouw, die boek- bindster was. heeft ziin daad bekend. Het tweetal dat op straat ruzie kreeg had een aantal café's bezocht. Toen op paraolu haar vriend op het h^ofd werd deze zo kwaad, dat hii ewi mes. wat Hij bii z'eh droeg, greeo en 7ün "vriendin een aantal fatale steken toebracht Verbetering in toestand van Den Hertog AMSTERDAM Er is hoopvol nieuws uit Esneux, waar amateur wegrenner Fedor den Hertog na een zeer ernstig ongeluk in het zieken huis is opgenomen. Nadat de toestand van Den Hertog vrijdag overdag nog als zeer kritiek werd beschouwd, is in de loop van de avond een duidelijke verbetering ingetreden. Vrijdag is ook gebleken dat Den Hertog minder ernstige frac turen heeft dan aanvankelijk werd gevreesd. Hij heeft een zware hersenschudr ding, een kaakfractuur, een gebroken middenhandsbeentje en voorts diepe verwondingen aan zijn linkerdij en aan het gezicht. Hij heeft dus niet als aanvankelijk was gemeld zijn lin kerhand en Imkerdijbeen gebroken. Daar we voorzien dat we de Daarover piekeren sinds jaar en komende maanden op deze planologen. We hebben r naar verhouding meer inwoners en plaats nog minstens zeventien mjn<jer ruimte dan welk land ook. keer over de christen-radicalen Dus moeten we meer dan wie ook moeten schrijven, doen we het ruimtelijk ordenen om te voorkomen dit keer maar niet. Gun ons nog dat h,?rnh2'*1r dertl8: ^aar een com" x.. plete janboel is. even de tijd voor het opstellen De nota.Van Aartsen-1960 kreeg van een evenwichtige, verhelde- vorig jaar z'n vervolg in de nota- rende, scherpzinnige en pasto- Bogaers: een uitstekend geschreven raal-bewogen encycliek over de stnuk;ls?0^ii"eus' gedurfd, realistisch herrie bij onze roomse buren. en S19n® „I,, e - -De regering aldus de nota, „wil We beloven u een afgerond oor- streven naar een sterkere spreiding deel, maar eerst moeten Schmel- van de werkgelegenheid en het wo« zer, Aalberse en Cals terug zijn nen, en wel met name door stimule- van vakantie ring van 'Aei noorden van ons Iand en van vaKanue. vgn bepaajde delen van Overijssel en Er is trouwens weer zoveel gewoon bet nog siechts zwak verstedelijkte werk aan de politieke winkel, dat de zeeland. Voorts richt het streven zich ongewone hartstocht waarmee de Bo- op de bevordering van de uitstraling gaers-boys op een schisma in hun par- van de Randstad Holland naar buiten, tij aansturen, nog maar even on- waardoor de kop van Noord-Holland, besproken moet blijven. Volgende de zuidelijke IJsselmeerpolders, het week gaan we inde Tweede Kamer noordelijk Deltagebied en West-Bra- pratcn over de toekomst van Neder- bant sterker in de ontwikkeling wor- iand. En dat is eigenlijk nog belang- den betrokken". rijker dan de toekomst van ons partij- j)at is dan één hoofdlijn. Een ande- bestel, al hangt het een wel met het re is deze, dat de nota n afwisse- ander samen. lend geheel van sterk en minder sterk. Dit laatste wordt door de radicalen verstedelijkte gebieden voor ogen dik onderstreept. Wil, zo redeneren staat. Een vérgaande concentratie van ze, ons land ook in het jaar 2000 nog de bevolking in een beperkt aantal leefbaar zijn, dan moeten daarvoor grote steden wijst de regering af. voorzieningen worden getroffen die Eveneens een vérgaande deconcentra- veel en veel meer financiële offers tie door spreiding over een groot aan- van de bevolking vergen dan de con- tal kleine kernen. De keuze is geval- servatieven ooit bereid zullen zijn ien op een tussenvorm: een geordend op te brengen. Dus: radicalen aller verband van stadsgewesten. „Gebun- partijen, verenigt u in nieuwe for- delde deconcentratie" heet dat. maties. Reikt elkaar de hand voor Tussen de stedelijke zones moet de de toekomst van dit land. „centrale open ruimte" gehandhaafd Het is dan ook niet toevallig, dat de blijven. Voor landbouw en recreatie, veelbesproken Tweede Nota over de De nota spreekt in dit verband o.m. Ruimtelijke Ordening in Nederland, yan „parkgebieden van nationale bete- waarover een Tweede-Kamc-rcom- kems'Wat de verkeersvoorzieningen missie dinsdag en woensdag in aan- betreft scnat men de behoefte aan wezigheid van een bekende vk-r- hoofdwegen in het jaar 2000 op 5300 daagseloper gaat debatteren, indertijd km. OP bet ogenblik beslaat het is geproduceerd onder verantwoorde- hoofdwegennet nauwelijks 1550 km.... lijkheid van minister Bogaers. Diens Dat zijn. heel in het kort. enkele gepassioneerde vooruitstrevendheid hoofdpunten. De nota is naar onze drukt een stempel op 'het stuk, wat smaak een van de boeiendste stukken overigens voor het „aartsconservatie- die de laatste jaren van de Staatsdruk- ve" kabinet-De Jong geen beletsel kerijpers zijn gerold. Maar daar is was om de hoofdlijnen van het uit- natuurlijk niet alles mee gezegd. Er is gestippelde beleid voor z'n rekenmg een boek te vullen met de kritiek die te nemen de afgelopen elf maanden over deze Minister Schut, zelf planoloog van toekomstschets is uitgestort. Kritiek professie, verdedigt de nota. Als waarvan we de echo volgende week deskundige speelt hy het wel klaar ongetwijfeld in de Tweede-Kamercom- in de Kamercommissie. Als poli- missie zullen horen, ticus .tut hij voor een vuurproef. DUIDELIJKHEID Cmten- E" "nanderlng. De nota b"rabbelt wat dat is keiharde politiek. over extra.middeien uit belastingver- Hoe gaan we de ruimte in Neder- hoging, leningen, speciale retributies land zo ordenen en verdelen, dat onze en heffingen, besparingen e.d., maar 18 a 20 miljoen landgenoten rond de geeft niet bij benadering aan hoe- ccuwwisseling nog kunnen wonen zon- veel het allemaal moet kosten en of der bij elkaar op schoot te zitten; nog die middelen ook inderdaad kunnen in hun 6 1 miljoen auto's kunnen worden opgebracht zonder andere vi- rijden zonder een snipperdag te moe- tale belangen te schaden, ten opnemen voor een tochtje van Het is zonneklaar, dat de Kamei Rotterdam naar Gouda; nog kunnen daar duidelijkheid over wil hebben, ademhalen zonder het risico te lopen Misschien nog niet volgende week sanatorium te belanden; nog boslucht kunnen opsnuiven z.onder naar Zweden te hoeven? DEN HAAG In een van de gangen van het Vredespaleis onthulde dr. J. E. de Quay als voorzitter van de Carnegiestich- ting gistermiddag een borstbeeld van J. Henri Dunant, de oprich ter van het Rode Kruis. Het Waarom zou U kaal blijven?? U loopt toch ook niet zonder tanden kunstwerk werd in het kader van het Nederlandsche Roode Kruis door de Jongeren Hulp Dienst van de organisatie aan de Carnegiestichting aangebo den. Jhr G. Kraijenhoff bood als voorzit ter van de honderdjarige organisatie dr. de Quay een foto van Dunant aan en hij voegde hieraan toe: „Hoewel wij de oprichter van het Rode Kruis op handen dragen, schept het toch problemen het borstbeeld aan u persoonlijk te overhandigen. Als sym bolische overdracht, vandaar deze fo to." Dr. de Quay zei in zijn dankwoord, dat het bestuur van de Carne- gie-stichting het een eer vond het borstbeeld van de eerste Nobel prijswinnaar voor de vrede aan de 14 andere borstbeelden in het Vredespa leis toe te voegen. Het kunstwerk werd gemaakt door beeldhouwster mevrouw B. Sturm-van den Bergh, die tijdens de onthulling aanwezig was. Mejuf frouw N. van Eijk en N. Oostra verte genwoordigden de Jongeren Hulp Voorrang Heeft een combinatie met de PvdA en D'66 bij u absoluut voorrang? Er kan immers een zeer moeilijke situa tie ontstaan als de PvdA naar links opschuift of probeert kiezers van de KVP tot zich te trekken. Wij streven naar twee doeleinden. Ten eerste omvorming van bestaande christelijke partijen tot enige radi caal vooruitstrevende christelijke par tijen. die federatief willen samenwer ken. Ten tweede, met een zeker fase verschil, de vorming van een veel Het haarstukje voor heren is ook in Nederland een top-sukses! Hui- zenden moderne mannen dragen het reeds, enthousiast tot en met. U vindt ze in alle beroepen en milieu's, onder Uw kennissen en relaties. Verrassend is dat het niemand opvalt, behalve dat men er jaren jonger J ook u niet? U bent toch altyd te jong om al kaal te door uitziet. Wa STUDIO 13 - 1NTERHA1R. neerlands grootste speciaal- hiiis voor haarwerk lost al Uw haar problemen op. Er zijn intieme privésalons voor dames en heren. Een kollek- tie, uniek in Europadirekt uit voorraad of naar maat te leveren. Men geeft U geheel vrijblijvend en zonder kosten STUDIO 13 - INTERHAIR 's-Gra adviesook aan huis. U kunt de demonstraties voor parti culieren bezoeken elke dins dag- en donderdagavond aanvang 8 uurliefst na tele fonische afspraak. Zie Uzelf weer met haar a la minute en zeg ook „hoe is 't mogelijk!" Mdjjkwal 13 (bij de Middellnndstr.) Dienst. Verder waren onder anderen aanwezig leden van het dagelijks bestuur van het Rode Kruis, direc teur-generaal A, van Emden en het hoofd van het Nederlandse Jeugd Ro de Kruis en Jongeren Hulp Dienst, de heer D. van Kleef. Amerikaans waterpoloteam te»en Oranje DEN HAAG Het Amerikaanse Olympische waterpolo-team zal op zaterdag 2 september in Leiderdorp een wedstrijd spelen tegen het offi cieel Nederlands waterpolo-zeventai. De ontmoeting wordt omlijst door een wedstrijd lussen het Nederlands jeugdzevental en Dukla-Praag (Tsj.SI.). Verder speelt de nationale kam pioen De Robben een wedstrijd tegen HZPC. dan toch wel heel gauw daar na. Zonder indicatie van de financiël behoeften en mogelijkheden wore praten over de ruimte praten in d ruimte. Een ander bezwaar is, dat in d nota geen economische planning o lange termijn voprkomt, met nan-.; geen planning van de werkgelegen heid. Dit is het punt van de Stichting NUW (The Foundation the North Sea Region in an urbanizing World; he!: bestuur bestaat uit de Rotterdamse burgemeester Thomassen, zijn voor ganger mr. Van Walsum en prof. ir S. J. van Embden). De redenering van de stichitng is; „Goed wonen kunnen we hier in 2000 alleen als we ook goed kunnen werken, want alleen zo krijgen we de middelen voor de kostbare maat regelen om ons land bewoonbaar te maken en te houden. Goede werk gelegenheid zal er slechts zijn als in het ruimtelijk beleid terdege rekening wordt gehouden met de economische realiteiten en mogelijkhe den. Een ruimtelijk beleid dat mede gericht is op een zo groot mogelijke economisch ontplooiing van ons land komt in de nota echter niet aan de De NUW heeft gelijk. Alleen, een economische planning over een ter mijn van meer dan tien jaar is vol gens de deskundigen uitgesloten. Het Centraal Plan Bureau plant tot en met 1975 en vindt dat al gedurfd. Een prognose tot 2000 zou onwetenschappe lijk gokwerk worden. De kritici betreuren het ook, dat in de nota geen alternatieve toe komstschets is opgenomen. De rege ring heeft gekozen, de Kamer kan niet kiezen. Het Nederlandse volk heeft niet de mogelijkheid te opteren voor een ander beeld voor het jaar 2000. De nota schetst de mogelijke ontwikkeling, maar geeft geen andera mogelijkheden aan. Ander bezwaar: de coördinatie, van de uitvoeringsplanning komt nog niet voldoende uit de verf. Er is geen wa terdichte garantie dat de fouten van het verleden het langs elkaar heen werken van de ministeries niet worden herhaald. Verder: de land bouw wordt wel iets te fors in de tang genomen. En een werkelijk concrete beleids visie op de ontwikkeling van het noorden ontbreekt. Dat laatste is zeker juist, maar de regering heeft over dit probleem een aparte nota in het vooruitzicht gesteld. Tenslotte: de inbreng van Binnenlandse Zaken over de bestuurlijke voorzieningen is zonder meer armzalig. We krijgen het volgende week alle maal te horen. Minister Schut heeft niet alles van zijn voorganger overge nomen. We hebben de indruk, dat hij 'ets minder concentratie voorstaat en iets meer spreiding over kleine woon eenheden prefereert. Dat deed hij ten minste in zijn vorige functie. Vol gende week weten we meer. Pr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7