DE CULTUS VAN HET V OLKSHELDENDOM Sr S\ Lesgeven werd zijn medicijn Ongelukkig de mensen die in dit soort volksbedrog geloven Carmichael in Hanoi? Geen akkoord over een verbod op olieuitvoer CHARLES IS GESLAAGD alles goed en wel ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1967 H. Muller s invalide die cursussen leidt SJANGHAI Volkshelden en volksheldinnen Mao's rode rijk kan niet zonder hen. Het zijn mensen, die zich opofferen voor anderen, die hun leven geven om dat van een kameraad of kameraden te redden. Hoewel men overal op de wereld dappere en onzelfzuch tige lieden aantreft, hebben de communistische demagogen er grote behoefte aan. Normale daden van naastenliefde wor den door hen in het kader van het volksheldendom geplaatst. Ook worden de feiten en de omstandigheden vaak verdraaid om de aanpassing aan de massaregie der verheerlijking mo gelijk te maken. In het historisch materialisme is geen plaats voor sprookjes met een leerzame moraal. Men put uit het leven, uit de werkelijkheid, om bij de arme, alleen in zichzelf gelovende mens standvastigheid aan te kweken, of geloof in de dogma's, waarin deze is verstrikt. De bijbel, de geschriften van apostelen en profeten, zijn verge ten. God is dood; de Verlosser, de Zaligmaker, wordt niet erkend. Confucius Niet van Confucius, die in de Chi nese communistische leer voor een reactionair wordt versleten de in vloed van deze wijze denker is overi gens nog zo groot dat de partijleiding het niet aandurft hem te laten kruisi gen f=, moeten zelfverloochening en onbaatzuchtigheid worden geleerd, maar van volksheld Norman Bethu- ne, een Canadese chirürg, die in Chi na zijn leven gaf voor de boven alles verheven gemeenschap. In een herdenkingsgeschrift, dat voorzitter Mao aan de laatste wijdde, en dat een grote plaats in de Grote Proletarische Culturele Revolutie in neemt, wordt gezegd „Van hem moeten wij allen de geest van absolute zelfverloochening Volksheld Wang Li-tjing leren. Alleen hierdoor kan iedereen van groot nut zijn voor het volk". De morgenzon kleurt de hemel vlammend rood; het water van de Tjentangrivier stuwt eindeloos voort. Voor de hele natie rijst het heldhafti ge beeld omhoog van Tsai Yoen-tsjang, een communistische strijder van het grote tijdperk van Mao Tse-toeng. Zo begint een artikel over een nieu we volksheld, dat ik in Sjanghai on der ogen kreeg. Tsai was een nieuwe recruut van de Volksbevrijdingsleger. Hij had tot opdracht de spoorbrug over de Tjen tangrivier te bewaken. Bij het nade ren van een trein, waarin zich leden van de Rode Garde bevonden, zag hij plotseling een zwaar stuk hout dwars over de rails liggen. „Kennelijk een sabotagedaad van klassevijanden". De jonge soldaat bedacht zich geen momeht. Hij stormde op het obstakel af, zag nog net kans dit van de rails te sleuren, doch werd door de aanstormende locomotief dodelijk ge raakt. Het grootste offer, dat hij bren gen kon, was echter niet tevergeefs geweest. „De brug en duizenden rode gardisten bleven gespaard". Milieu Het leven en het milieu van Tsai werden daarna uitgediept. Natuurlijk was hij een volbloed communist ge weest en een voortreffelijk volgeling van Mao Tse-toeng. Diens werken en diens moraalfilosofie had hij uit gespeld, Omdat hij slechts een een voudige opleiding genoten had, moest hij elk woord, dat hij niet begreep, met een potlood aanstrepen. Tijdens de indoctrinatielessen hadden zijn ka meraden hem dan tekst en uitleg ge geven. De recruut, voor wie een rouw dienst was georganiseerd, waarvoor niet minder dan 60.000 mensen waren opgetrommeld, zou geen goede volksheld zijn als zijn ouders niet door meedogenloze grootgrondbezit ters waren uitgebuit. Even van zelfsprekend is dat hij tijdens zijn studie van Mao's werken in een stroom van zelfkritiek werd mee gesleurd, en dat hij van de verach ting, dié hij voor het eigen denken en doen had, pas verlost werd nadat hij in het openbaar zijn schuld had bele- Eed Pas daarna kon hij de eed op de partij, voorzitter Mao Tse-toeng en het volk afleggen. „Zoals Oejong Hai", had hij gezegd, „zal ik elke beproeving doorstaan. Ik zal onbe vreesd zijn in het aangezicht van de dood zoals Wang Tji. Ik zal mijn leven aan anderen wijden zoals Lioe Ying-sjoen. Zelfs als de hemel valt, zal ik volhouden! Zelfs als het om een crisis van leven en dood gaat, zal ik aanvallen!" Dat was dan Tsai Yoen-tsjang. Een andere nieuwe volksheld is Wang Li-tjing, een „waarlijk rode jonge pio nier", een 15-jarige „revolutionair", die eveneens zijn leven „voor de ge meenschap" gaf. Wang, wiens ouders bittere armoe de hadden gekend, toen deze nog overgeleverd waren aan „het' onrecht van de oude orde", redde een vriend je uit het water, maar verdronk zelf. „Toen het volk van zijn glorierijke offer hoorde, werd het vervuld met droefheid en waardering. Degenen die hem kenden, herinnerden zich dat hij altijd voor anderen in het vuur trad zonder aan zichzelf te den- Mie voor Mao Als leider van een afdeling van de Jonge Pioniers had Wang (uiteraard) het warmste gevoel van liefde voor voorzitter Mao gehad. Z'n hele slaap kamer was volgeplakt met portretten van de laatste. Al zijn zakgeld en al zijn bijverdiensten werden in de aan koop van diens boeken en geschriften gestoken. Volksheld Tsai Yoen-tsjang Tijdens een zomervakantie, zo gaat het epos verder, ging Wang met zijn kameraden op het platteland werken. Ze werden ingezet bij het omspitten van akkers een zwaar werk voor jongens van veertien en vijftien jaar. Toen de jonge revolutionair zag dat sommige van zijn vriendjes niet diep genoeg spitten, riep hij de groep bij elkaar. „Voorzitter Mao", zei hij, «leert ons te .werken met hetzelfde grote verantwoordelijkheidsbesef als Norman Bethuna had. We mqeten doen wat ons bevolen wordt.'Als we slechts oppervlakkig graven, zal de produktie er later onder lijden". Bewondering Wang had van jongsaf aan een gro te bewondering voor de volkshelden van het nieuwe China gehad. Door zich op elk gebied dienstbaar te ma ken, wilde hij het voorbeeld, dat de laats ten hadden gesteld, zo dicht mo gelijk benaderen. Hij kwam 's winters altijd als eerste op school om de kachel aan te steken. Hij hielp mensen op straat bij het voortduwen van hun karretje. Hij bracht hoeden en jassen naar bouwvakkers als het regende. Jazeker, Wang bevocht ook de „monsters" in zijn school: degenen, die de voorkeur gaven aan het bewan delen van de „kapitalistische weg", dc reactionaire autoriteiten uit acad-: mische bourgeoiskringen, de groot grondbezitters, de rijke boeren, de contrarevolutionairen, de rechtsen en de ongure elementen. „De jongen was rood tot in 't diepst van z'n hart en dat gaï hem de moed voor het volk te sterven". Ongelukkig de mensen die in dit soort volksbedrog geloven, en die er niet in slagen de manhaftige red dingspoging van de kleine Wang in een minder politiek gekleurd licht te plaatsen. Voor onderzoek NEW YORK Op een persconfe rentie van de zogenaamde studenten commissie ter coördinatie van geweld loze activiteiten is gisteren meege deeld dat de geweld predikende ne gerleider StokeleyCarmidhael in Ha noi zou verblijven. Volgens een woordvoerder vertoeft Carmichael in Noord-Vietnam voor een onderzoek „en om zelf te zien hoe een brute agressie wordt gevoerd tegen dat land door de Verenigde Staten". Leden van deze in New York zete lende studentencommissie hebben reeds eerder gemeld dat Amerika in Noord-Vietnam met wapens experi menteert, „die effectief zouden kun nen worden gebruikt tegen zwarten in het getto zonder dat de onroeren de goederen beschadigd worden". MOSKOU Het Russische blad Izvestia meldt dat de Russische rege ring in een nota aan de Chinese rege ring de misdadige handelingen die tegenover de Russische vertegenwoor diging in Peking zijn begaan duide lijk onverenigbaar acht met dë nor male betrekkingen tussen staten. (Van onze onder wij sredacleur) MSTELVEEN Tussen twee degelijke eikenhouten kasten met naslagwerken, woordenboeken en de complete blautve batterij prachtbanden van de Universiteit voor zelfstudie zit de man, die van die zelfstudie lagelijks de vruchten plukt: de heer H. Muller. Hij is een goede zestiger, goeddeels verlamd, naar onblusbaar energiek leider van Millers Par- henon, een handels-economisch en taalkundige jpleiding voor mensen-die-de-praktijk in moeten. De heer Muller zegt: „Ik heb altijd naar zee eivild, maar ik iverd afgekeurd. Toen ben ik maar leraar geworden, privé-leraar met twee leerlingen in het begin, één in Watergraafsmeer en een in Amstelveen. Die bezocht ik thuis. Daar moet je nu eens n komen." Heel summier vertelt hij over zijn ziekte. Hij kreeg stijve kniegewrichten. De artsen dachten dat het een vorm van :uma was, ze hebben hem bestraald, maar zonder succes. De heer Muller: „Ze wisten het niet en hebben dat eigen lijk nooit ruiterlijk toegegeven. Nu werk ik met kruiden en dat bevalt goed. Maar het rapport over mijn ziektegeval is zoek geraakt". Wat kennelijk ook goed bevalt is de organisatie van zijn cursussen. Achter zijn ovale tafel, waarin een soort les- r is uitgespaard, vertelt de heer Muller vol geestdrift zijn opleiding voor alle praktijkdiploma's, over zijn s tolk-vertaler, die in de maak is en over de niet ge ringe eisen die hij zichzelf en de helpers aan zijn cursussen stelt: „Ik kan alleen mensen gebruiken die het vak als roeping beschouwen. Zij die denken dat hun een goedbetaalde baan en een lange vakantie is weggelegd, hoef ik niet". De orde en regelmaat van zijn ka mer weerspiegelt zich in zijn orga nisatie. Er wordt de hele dag door lesgegeven in kleine groepjes, van maximaal negen leerlingen. 's Avonds vrij laat gaat de laatste weg, 's morgens tegen elf uur verschijnt de eerste in de Amstelveense flat. ZESTIG CURSISTEN Zestig mensen komen iedere week hun vorming bij de heer Muller vol tooien. Een goede basis, liefst een middelbare opleiding acht hij noodza kelijk. Over zijn lesmateriaal is de heer Muller minder duidelijk. Veel uit het buitenland, zegt hij, en: „Ie der jaar bekijken we wat er aan nieuwe boeken en methoden wordt aangeboden en we pikken er uit wat ons goed lijkt". Hoe krijgt hij zijn leerlingen? Niet omdat ik invalide ben, wel vaak op referentie en ze komen over al vandaan. Plaatsen? Andijk, Vel- zen, Utrecht, Amersfoort. Waarom die mensen zulke complete reizen ma ken? Ach, mijn leerlingen hebben me wel eens hun biechtvader genoemd. Bovendien, mijn vrouw en ik zorgen dat hier een prettige sfeer heerst en wie systematisch werkt, krijgt bij mij in korter tijd zijn diploma". STIMULANS we ook financieel minder draagkrach- Wm\ tigen kunnen helpen een fonds. Gisteren zijn de eerste Jor daanse vluchtelingen naar het door Israël bezette deel van Jor danië teruggekeerd. Er zullen nog vele duizenden volgen. De foto toont de eerste repatrianten, lo pend onder de Rode-Kruisvlag op de Allenby-brug, op weg naar Als het allemaal goed loopt, wil ik tot een organisatie van gehandicapte leraren komen, die elkaar veel kun nen leren. Ik zou ze willen helpen weer in het gareel te komen, zoals ik na de oorlog ook door een vriend geholpen ben. U moet bedenken, veel gehandicapten krijgen de neiging zich op te sluiten en dat is fataal". Irak is voor een lang embargo BEIROET Olie, goud en po litiek beheersen de geheime be sprekingen op de Arabische eco nomische conferentie die nu twee dagen aan de gang is en waarop dertien Arabische lan den zijn -vertegenwoordigd. Irak heeft voorgesteld voor een periode van drie maanden de gehele Arabische olie-uitvoer stop te zetten. Het wil verder ge deeltelijke en geleidelijke natio nalisatie van de particuliere Amerikaanse en Britse belangen in oliemaatschappijen, die in de Arabische wereld werkzaam zijn. Algerije heeft er ter conferentie op aangedrongen alle Arabische deposi to** in het Westen op te nemen, deze in goud om te zetten en een ge meenschappelijk fonds te vormen waaruit alle Arabische landen naar behoefte kunnen putten. Een aantal -1 landen stelt zich echter op het stand- punt dat zelfs al zou een totaal ver- i bod op alle olieuitvoer mogelijk zijn, j het moeilijk zal zijn dit in de prak- I tijk te brengen. Saoedi-Arabië bracht in het mid- den dat een dergelijk verbod niet I alleen Engeland en Amerika zal tref- J fen, maar ook een aantal bevriende Europese landen. Men vraagt zich af, of deze landen een dergelijke handel- wijze zullen vergeven als het embar- go is opgeheven. Andere landen betoogden echter dat het Europa zwaar zal treffen en dat er dan druk op Israël zal worden uitgeoefend bezet Arabisch gebied te ontruimen. AC Uwcollega's noemen u objectief. Bij een geschil vraagt men uw mening. U steekt daar rustig een pijp bij op. Zijn we er dus vèr naast als we denken dat u Conpbactf rookt? OPTIMIST De heer1 Muller: een invalide die zichzelf redt Van zijn methode maakt hij geen geheim. „Ik heb de heilige overtuiging dat het altijd be ter kan worden. Je moet nooit bij de pakken gaan neerzitten. Optimisme en gevoel voor humor helpen een mens overal doorheen. Soms heb je last van de mensen, als ze zo ongegeneerd kijken. In 1948 maakte ik de kroning van koningin Juliana mee. Ik had een uitstekend plaatsje in de Vijzelstraat, kon alles Alleen terug was dat niet zo best georganiseerd, zodat mijn vrouw me even alleen liet om een taxi te halen. Ik had het warm en zette daarom mijn hoed af, die ik omgekeerd op m'n knieën had liggen. Als je dan ziet dat de mensen er gewoon geld in gaan gooien, weet je niet of je moet lachen of woedend moet worden... LONDEN De oudste zoon van koningin Elizabeth van Engeland, prins Charles, kan tot de universiteit worden toegelaten. De 19-jarige kroonprins legde gisteren zijn eind examen geschiedenis en Frans af met redelijke resultaten. Ook als de prins gezakt zou zijn, zou hij toch naar de universiteit van Cambridge zijn gegaan. Hij heeft na melijk geen plannen om een graad te Op de scholen, die prins Charles tot nog toe heeft gevolgd, waren zijn zwakste vakken wiskunde en Engels. Ook in Frans was hij niet zo goed. In muziek en toneel munt de En gelse kroonprins daarentegen uit. Hij speelt cello en gitaar, terwijl hij ook nog zingt. Wat de drums betreft, schijnt hij eveneens van wanten te weten. Griekse regering in ballingschap WENEN Binnen twee weken zul len in ballingschap levende Griekse politici van de Unie van het Centrum een regering vormen. Dit zei de func tionaris van de Unie George Patsis in Wenen. De zetel van de regering in ballingschap zal in de hoofdstad van een N.A.V.O. land worden gevestigd. In een „regeringsverklaring" wordt de regering in Bonn en de Ameri kaanse geheime dienst verweten de „monarchistisch-fascistische putsch" te hebben georganiseerd en gesteund. De regering is voorstander van ge weldloos verzet tegen de huidige dic tatuur, maar wijst de bewapening van de bevolking door oosteuropese landen af. Kostbare beelden gestolen THORN In de rooms-katholieke kerk van Thorn is de afgelopen nacht ingebroken. Er werden verscheidene kostbare beelden gesto len, waaronder kandelaars uit de Middeleeuwen en de romaanse tijd. Een van deze beeldjes heeft een waarde van tienduizend gulden. De Tempel Met de voorgenomen herbouw van de tempel keert het Joodse volk terug tot de oude vormendienst, waarin Je zus Christus niet de centrale plaats inneemt. Echter, met dit simpelweg te consta teren komen wij niet verder. Dat ko men we wel door met onze daden te tonen dat de christen leeft uit de opstandingskracht en het geloof in Je zus Christus. Dan pas zal ook het Joodse volk jaloers kunnen worden. Boskoop J. Keizer Zwart en blank (3) De heer W. Geldof toont zich een vurig pleitbezorger van het miserabe le racisme. Hij heeft de apartheid blijkbaar met huid en haar verslon den en daardoor een chronische ver blindheid opgelopen voor de afschuwe lijke draagwijdte van dit systeem. Hij schrijft: „Maar bij een in grote meerderheid orthodox-protestants volk als het Zuidafrikaanse, zou de apartheidspolitiek snel verlaten wor den als de onderdrukking van gekleur de rassen zó duidelijk aantoonbaar Ach, men zou haast zeggen: bleef het maar beperkt tot symptomen van onderdrukking. De waanzin en het on menselijke van de apartheid worden eigenlijk al voldoende geïllustreerd met het geval van het meisje uit het blanke gezin, dat nu weer „zwart" werd verklaard (met alle gevolgen van dien voor het gezinsverband!), na aanvankelijk dan weer „blank" en dan weer „zwart" te zijn verklaard. Door een rechter! Hoe diep kan een (overwegend prot. chr.) maatschappij zinken als ze zo'n stelsel accepteert. Rotterdam A. Hoeksema lAquidatie „Als de scheuring zich voortzet tot het einde, is daarmee de Vrijmaking ^adikaal en integraal geliquideerd" schreef prof. C. Veenhof in „Op bouw", zo las ik in onze krant. Voor mij, levende in mijn 90sta jaar, mocht hij het door Gods genade zien als: een teken aan de muur. Na vele jaren van bidden en verzuchtin gen mochten we nu iets ervaren, dat de barricaden tussen ons aan het wankelen brengt. Dat dit tot waar achtige bekering moge leiden en dat dit alles ootmoedig en met een kin derlijk biddend hart in Gods hand mag worden gelegd. Dan zullen wij door wedergeboorte worden ingeleid in Gods geheimenis sen en zullen wij Gods genade erva ren. Een ieder onderzoeks zichzelf in het Licht van Gods Woord. Rotterdam G. de Jager. Knoeierijen met Turkse olijfolie ANKARA In Turkije znn enor me knoeierijen met olijfolie aan het licht gekomen. De verkoop is bijna geheel stilgelegd in afwachting van een onderzoek. Aan de olijfolie zijn grote hoeveelheden paraffine en vase line toegevoegd. De zaak, die een grnot nationaal schandaal dreigt te worden, kwam aan het rollen toen Italiaanse impor teurs 500 ton hadden teruggestuurd* De olie bevatte 60 proc< nt stoffen di« er niet in thuis horen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5