Paus dankt publiciteit aan Johannes XXIII Kiezers bedreigd met onduidelijkheidscomplex n ZENDINGSKALENDER INTERKERKELIJK WAAROM TOCH ZOVEEL BELANGSTELLING? Prof. Schlichting geeft ordening Den President Johnson: in Vietnam zal de strijd steeds harder worden Spiritisme vooral onder intellectuelen populair ZATERDAG 19 AUGUSTUS 196: Een ivoord voor vandaag Eind. van de week wat is er terechtgekomen van onze goede voornemens? Een goede vraag voor de zaterdagavond; de een zal er wat vrolijker onder zijn dan de ander. En zonder twijfel geuit de één het „goeddoen" van nature ook makkelijker af dan de ander. Des te meer moeten we respect hebben voor mensen die eerst hun stugheid, hun egoïsme of introverte aard moeten overwinnen om eens wat voor een ander te doen. De Bijbelse boodschap is er kennelijk voor allerlei slag van mensen. Armen en rijken ontmoeten elkaar, heren en knechten al evenzo, sterken zorgen voor de zwakken, de apostolische brieven staan er vol mee. Het is zonneklaar dat niet het karakter weegt, maar de gezindheid van het hart. En dat wil weer zeggen dat de zonnige mensenbij wie alles op rolletjes schijnt te gaan en die ook nog iets voor hun omge ving betekenen, net zo goed de voorbede van de gemeente en van de naaste nodig hebben. Laten we zo voor elkaar zorgen en, om met Paulus te spreken, elkanders moeilijkheden ver dragen. We lezen vandaag: Romeinen 15 1-13. We lezen morgen: Romeinen 15 14-21. (Van onze kerkredactie) ^4 MSTERDAM Dal paus Paulus VI zoveel publiciteit krijgt heeft hij te danken aan zijn voorganger paus Johannes XXIII is de conclusie van dr. F. Sierksma in het blad De Nieuwe Linie. Steeds vaker wordt namelijk de vraag gesteld waarom de huidige Paus eigenlijk zo in de belangstelling staat. Dit geldt vooral voor niet-katholieke nieuwsorganendie zoals Paul Brand schrijft vroeger met een kort bericht hadden volstaan'. s ..Nu wijden rij grote koppen en hele kolommen aan de paus en alles wat onder hem ressorteert", aldus dr. Sierksma, die spreekt van een „koers stijging van de paus op de journa listieke beurs". Volgens hem heeft paus Johannes het pausschap en de rooms-katholie- Christelijke inspiratie radicaal NIJMEGEN Onze met ver anderingen rijk begiftigde da gen leverden de afgelopen we ken. ondanks vakanties, in ver hevigde mate discussies op over wat eenvoudigheidshalve kan worden genoemd: de drang om het vaderlandse partijstelsel grondig te vernieuwen. Stond die zaak, althans naar buiten, al weer een poos op een laag pitje, het voortijdig bekend worden van zekere activiteiten I waarmee vooral het voortrek kersduo Cals-Bogaers in verband moet worden gebracht, hebben het smeulende vuurtje weer lek ker doen oplaaien. Gevolg: discussies en „nadere oriënteringen" via alle communicatie middelen. Pers, zo goed als radio, zo goed als tv. Niet alleen de direct-be- trokkenen, zoals KVP, maar evenzeer de twee andere grote christelijke par tijformaties hebben het er maar moei lijk mee, En toch ook. dachten wij, de argeloze en (ondanks alles nog) geïnteresseerde kiezer. Om het even op die laatste te hou den. Een bloemlezing van de vele uitlatingen zoals die van de verschil lende fronten tot hem komen moge dat wat verduidelijken. Gebruike lijke, maar daarom nog niet altijd even glasheldere termen als „links" en „rechts", dan wel „progressief" of „conservatief", die je de indruk kun nen geven zoiets als respectievelijk „goed" of „slecht" te zijn, krijgen gezelschap van nieuwe kreten die met een bewonderenswaardige non chalance door de vaklui worden geuit. Cals is dan, en ziedaar de bloemle zing, de aanvoerder van de christen-radicalen (of radicale christe nen?) binnen zijn partij, die een pro gressief programma voor ogen staat. En dat, wij vervolgen en beëindigen kortheidshalve de bloemlezing, ter wijl de drie confessionele partijen nu juist samen bezig zijn te onderzoeken ,,in hoeverre de christelijke inspiratie (sic) van KVP, ARP en CHU basis kan zijn van een gemeenschappelijk politiek programma". Zoiets kan een gewoon christen mens doen duizelen. Zozeer, da: hij zijn heil maar eens zoekt bi i een uitermate deskundige: een politico loog uit de kring der christenbroe ders, prof. mr. L. G. A. Schlichting, hoogleraar in de politiek en publi cistiek aan de Katholieke Universi teit te Nijmegen. Bij zo iemand uithuilen .<an >vel eens nuttig zijn, denk je tan. Wie weet, misschien ook wel nuttig voor je lezers. Bereidwillig en charmant als hij altijd is. gaf hij daar onmid dellijk gelegenheid voor. Om, naar onze mening, ons toch weer wat ge lukkiger naar huis te sturen, dan toen we er aankwamen. Na ons eerst vast met wat koffie en een sigaret op ons gemak t» heb ben gesteld en een korte uiteenzet ting over ons onduidëlijkhei.iscom- plex geduldig te hebben aangehoord, stak hij al direct, troostend, van wal: Laten we beginnen met vast te stel len, dat objectieve duidelijkheid hele maal niet bestaat. Alleen IK kan iets duidelijk vinden. En dat hangt dan weer samen met mijn kennis van de zaak en ook met mijn oordeel daaro ver. Het is dus een subjectieve, epn persoonlijke kwestie. redacteuren) gaat oordelen. Zoals een hoogleraar in de filosofie het eens uitdrukte, toen hij tot zijn kersverse eerstejaars studenten zei: Ik begin u in dit colle ge een overzicht van de materie te geven. Deze zal u dan volledig duide lijk zijn. In de latere college-uren zal vervolgens blijken hoe de zaak voor u steeds onduidelijker gaat worden.... Vaag Instantie dc kiezer een duidelijke keus kan doen. Hier nu wringt de schoen. Het probleem van onze tijd in de vaderlandse poli tiek is, dat veel van de kiezers niet meer tot die mening kunnen komen. Het verschijnsel D 66 met alles erop en eraan bewijst dat. Want wat was en is het geval? We blijven nu maar bij de confessioi partijformaties. Vroeger hadden de meeste christenen geen moeite met die meningsvorming. Als je rk was stemde je KVP, als je prot. chr. was stemde je op een der prot. chr. partij- groeperingen. Toen kwam de verandering, waarbij de godsdienst op de politiek vooruit liep. De kerk was immers de eerste die zich van die politieke identifica tie losmaakte, door met zoveel woor den te zeggen: als je op een andere dan een confessionele partij stemt, dan wil dat helemaal niet zeggen, dat je daarom een minder goed christen bent Probleem Duidelijk Beroepi n gswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Moerdijk, J. Kru- fer, voorheen zendingspredikant in uriname. thans woonachtig te Zeist, die bedankte voor Nieüwendijk (N-B'i. Emeritaat verleend om gezondheids redenen ean G. den Boer te Heinen- oord. GEREF. KERKEN Beroepen te Zuidbroek, kand. R, H. Nieuwenhuis te Visvliet GERE.F. GEMEENTEN Tweetal te Rotterdam-Zuidwijfc. C. Harinck te Utrecht en W. C. Lamain te Grand Rapids »VS>. Daarmee was in beginsel het pro- j bleem voor de kiezer gegeven. Want dat mag dan nog zo waar zijn, de vernieuwing in het partijstelsel was nog geen voldongen feit. Verre van dat. De groepsvorming als zodanig, als ware men één familie, verbonden door eigen krant, eigen radio, eigen sociale organisatie is een zaak, waar van we de taaiheid in haar voort bestaan niet mogen onderschatten. Daar komt bij dal wij, Nederlan ders. in feile aan politiek een broer tje dood hebben. Wij zijn van nature in de eerste plaats een theologise- I rend, een ethisch denkend volkje, j Een politiek probleem blijken we bij voorkeur tot een godsdienstig of zede lijk vraagstuk te willen reduceren. Ik neem een willekeurig voorbeeld. N'leuw-Guinea. We zeiden niet: we hebben het politiek verkeerd gespeeld, maar: we hebben ons woord gegeven en nu moeten we bui- j gen voor de overmacht. Zo sprongen we er met een ethische argumentatie weer prachtig uit. Klinkklare poli tiek ligt ons dus niet erg. Bovendien: er wordt nu wel gespro ken over duidelijkheid in de politiek, en nu komen we weer op ons uit te qua niet te geven. In het begin gangspunt terug, maar die is qualita- van deze eeuw is al eens van onver dachte zijde gezegd „dat partijen elk politiek oordeel vervalsen, omdat ze hun leden dwingen het oordeel van de partij aan te hangen over Alle kwesties, terwijl een kiezer in werke- Daarom werkt politiek als massabe weging met vage en onduidelijke ter men. Op het niveau van de man die vluchtig de krant leest. Dat moet wel. Al geef ik volmondig toe dat de term „christelijke inspiratie" te ver gaat. Inspiratie is inblazing, een mystieke, een persoonlijke zaak. Ie mand kan er door worden bewogen bepaalde dingen te doen of na te laten. Maar omdat we allemaal verschil lende mensen zijn, kan die inspiratie voor de ene christen politiek gespro ken resulteren in laten we maar zeggen progressief en voor de an dere in conservatief denken en hande len. Daarom lijkt mij deze term in verband gebracht met gemeenschap pelijk politiek handelen niet alleen onduidelijk, maar onjuist. Tja, en wat christen-radicaal-zijn is? Het kan: je bent christen en als nevenschikking daarbij zeg je: ik hen radicaal. Praktici zeggen wel gek scherend: lauw socialistisch. Het biedt wat houvast. Anders wordt het als je zegt, wat ook gebeurt: ik ben radicaal christe lijk. of -christen. Dan kwalificeer je jezelf als een echter, een grondiger, een meer karaat-christen dan andere christenen. In feite beweer je daar mee: een goed christen is alleen maar diegene, die mijn politiek tot de zijne maakt. Onjuist. Anders In elk geval maken die al of niet acceptabele vage aanduidingen duide lijk, dat er een krachtig streven naar verandering binnen de partijen gaan de is. Bewegingen die extra impulsen kregen door de laatste verkiezings uitslagen. En dte daardoor ook meer kans (menen te) maken. Binnen de KVP bijvoorbeeld wil len de radicalen niet meer de lang aangehangen centrumfunctie, maar een ombuiging naar links. In alle par tijen en zeker in de grote is sprake van verschillende stromingen, waar- j van er een de toon aangeeft. Die toon willen de radicalen aangeven. Men wil zeker geen afsplitsing. In de eerste plaats uit opportunistische overwegingen niet. Maar ook niet. omdat prijs gesteld wordt op .rel gehéél (deze tijd spreekt toch niet voor niets over „de gehele bewoonde wereld"). Of de gewenste duidelijkheid komt? Of de kiezers althans straks beter wordt gesuggereerd dat een dui- I delijke keus kan worden gemaakt? Het is in een duistere toekomst ver- borgen. Hoe duister verheelt zelfs D 66 niet, die bij deze ontwikkeling I politiek garen spint. Deze partij wil zich desnoods immers opheffen ter- j wille van „de goede zaak". Verbanden zoek Persoonlijk ben ik van mening, dat een verandering van ons kiesstelsel een belangrijk middel kan zijn om tot een ander soort keuze te komen. Want de verbanden zijn overal, en niet alleen bij de confessionele partij en. behoorlijk zoek. Met als gevolg een apathie van de kiezers, die over gaat in minachting en wantrouwen. Kortom, een situatie die als ziekelijk is ie Kenschetsen. Een verandering van ons kies stelsel in de richting van een distric tensysteem kan daar dienstbaar aan zijn met zijn noodzakelijke coalitie vorming per regio. Die kan des te gemakkelijker tot stand komen daar de politieke programma's van de par tijen elkaar hoe langer hoe minder gaan ontlopen. De kiezers krijgen op die manier ei taak toebedeeld. Dat kan een heilzame therapie blij ken te zijn. Temeer, als men zich ke kerk in het nieuws gebracht. „Zijn optreden wekte in het „pro testantse" Nederland de hoop. dat men met de rooms-katholieke kerk en dus met de rooms-katholieken ge woon zou kunnen omgaan en praten. In het algemeen was dat niet goed mogelijk. CLANACHTIG Er mogen katholieken zijn, die en thousiast geworden door de emanci patie menen te kunnen zeggen, dat ze nu als gelijkwaardige burgers zon der barrières met de anderen kunnen omgaan, helemaal juist is dat niet. Zij vergeten, dat zij voor de meeste niet-katholieken door allerlei oorza ken een aparte, een „zichtbare groep" vormen en iets clanachtigs hebben. Er zijn die geheimzinnige kerken en dat onbegrijpelijke kerklatijn, die sfeer, die voor protestant en ongelovi ge vreemd is. Er is verder dat eigen, roomse huwelijk, dat vóór en boven het burgerlijk huwelijk komt, en dan is er die huwelijksmoraal, die bui tenstaanders op zijn minst raar vin- Het leek alsof Joannes XXIII en Vaticanum aan die ongewenste toestand een einde zouden maken door middel van accentverschuivin gen en een geheel nieuwe sfeer. Dat was voor buitenstaanders in het land van de onvergetelijke Bek kers al meer dan genoeg. Zonder zwaarwichtige termen en woorden be tekende het. dat men eindelijk ge woon kon doen. Niets sprak méér vanzelf dan dat de nieuwsmedia aan deze ontwikkelingen veel aandacht gaven. In verschillende opzichten za ten er immers maatschappelijke ver anderingen in de lucht. Paus Paulus VI plukt nu dc vruch ten van die publiciteit. Hadden niet velen voorspeld, dat hij het beleid van zijn voorganger zou voortzetten? VRAAG De insinuerende en hooghartige vraag, die mgr. Tondini na Joannes' dood en voor Paulus' verkiezing had gesteld, werd in enthousiasme verge ten: „of niet veel van de. enthousiaste toejuichingen, die gericht werden aan de paus van de vrede, afkomstig waren van personen, die de waarach tige waarden van de geest niet aan voelen en die niet gelovpn in de dog matische en zedelijke leerstellingen van de kerk." Paus Paulus VI heeft inmiddels la ten bliiken. dat hij deze goed roomse waarschuwing goed begrepen heeft. Toch blijft hij in de algemene publici teit en niet zonder reden, Immers, Vaticanum II heeft zo het een en ander losgemaakt ondanks alle goede zorgen heeft de curie wel een joannitisch rampje kunnen voorko men en de buitenstaanders blijven kijken. Zij kijken echter niet zozeer naar de paus als wel naar de rooms-katho lieken, wier houding nog steeds het best zichtbaar wordt in reacties op pauselijke uitspraken en daden. Zullen ze zich Werkelijk emancipe ren, vragen journalisten en publiek zich af. en zullen ze werkelijk j mensen worden, zoals W. F. Hermanr 1 het onvriendelijk, maar als spreek- j buis van meer Nederlanders formu- j 'eerde? Zullen ze ook in het geeste- 'ijke leven werkelijk democraten Een voor de publiciteit belangrijk factor noemt dr. Sierksma de show die de rooms-katholleke kerk liet pu bliek biedt. „Nu is voor menigeci een gewone mis al een fraaie shov uit een sprookjesachtig verleden. In de pracht en praal van Vaticaanstad is het een supershow. SCHOUWBURG De schrijver kan zich verenigen met de mening van het Algemeen Handelsblad, dat de show van Rome bedoeld is om het prestige van het pausdom te vergroten. Men kan ech ter ook zeggen dat de paus macht „Het wil me voorkomen, dat bijna allle, zo niet alle initiatieven vanuit Rome van paus Paulus VI machtsuit breiding en speciaal uitbreiding van Romeinse macht beoogden. Vanuit Rome wordt de wereld scherp in de gaten gehouden. Het doet weinig ter zake in hoeverre bij sommige indivi duen een oprecht verlangen leeft mee te werken aan het heil van de wereld." iSRAËI. In dit verband memoreert de schrij ver dat naar de mening van velen het feit dat de paus de staat Israël nog steeds niet heeft erkend, ook niet direct een blijk van Christelijk geïnspireerd staatsmanschap is. Aan het einde van zijn artikel schrijft dr. Sierksma: „Het schrijven van deze regels kost enige moeite, Ik voel het als een soort verraad tegeno ver de nagedachtenis van mgr. Bek kers de vriend van paus Joannes XX III. Maar wat wil men? Deze paus zal klaarblijkelijk al diep tevreden zijn, wanneer het hem gelukt, om eenheid met de oosterse kerken tot stand te brengen. En hij blijft in Rome. De door mgr. Bekkers overgenomen roep „Rome uit Rome" blijkt illusoir geweest te zijn. Een gelovige rozms-katlialiek, wiens hele leven in dienst van de kerk staat zei me: „Deze paus is on bereikbaar". Korter, duidelijker en voor dc geciteerde triester kan het al niet. WEIMAR Meer dan veertig pro cent van alle kerkgebouwen van de Evangelische Kerk van Thüringen (Oost-Duitslarjd) zijn in de afgelopen twintig jaar grondig vernieuwd. Deze kerk rekent tegenwoordig met 1,35 miljoen gemeenteleden, zo blijkt uit een statistisch overzicht in het Thüringse kerkblad „Glaube und Heimat". In 1958 was een officiële schatting 1,55 miljoen. (Van onze kerkredactie) OEGSTGEEST Deze week is de Zendingskalender 1968 ge reed gekomen. Deze kalender komt in de plaats van de gebrui kelijke hervormde en gerefor meerde zendingskalenders. De Zcndingskalender 1968 is voor het eerst een interkerkelijke uitgave onder auspiciën van de Nederlandse Zendingsraad. Vopr dpaje uitgave samen de zending van de Nederlandse Her vormde Kerk, de Gereformeerde Ker ken, de Evangelisch-Lutherse. Kerk. de Doopsgezinde Broederschap en de Vrije Evangelische Gemeenten. Raad Vlissingen roept wethouder, die zijn ontslag indiende, terug (Van t i onzer verslaggevers) VLISSINGEN De raad heeft gistermiddag met 23 van de 24 stem men de wethouder van financiën, de heer I. Fllius. teruggeroepen, die twee weken geleden plotseling zijn ontslag indiende. De raad diende op het laatste mo ment geen motie van wantrouwen in tegen het college van B. en W. Door het terugroepen van de wethouder geeft de raad te kennen het eens te zijn met de kritiek van de heer Flli us op het financiële beleid van het -ollege inzake de bouw van een sport- •al. De beschikbare kredieten voor de- e sporthal waren door het college iet bijna vier ton overschreden. Een enzinemaatschappij heeft echter ier ton beschikbaar gesteld voor de jouw en inrichting van de hal, in ruil voor een reclamebord. Wethouder Filius heeft zijn herbe noeming nog in beraad. Hij zal niet eerder beslissen voor hij zekerheid heeft over een loyale medewerking van de overige leden van het college. De twaalf platen zijn getekend door Jenny Dalenoord en Bert Bou- man. Zij belichten elk een bepaald aspect van het zendingswerk: het me dische werk, de kerkbouw enzovoort. Op de plaat, die het radiowerk in herinnering brengt, ziet men bij voor beeld een Afrikaans jongetje met een transistor- radiootje aan het oor. Prof. dr. J. Verkuyl schreef de twaalf korte toelichtingen, die op de achterflap van de kalender staan. De kalender is verschenen in een oplaag van 115.000 exemplaren. Ze kan voor 1,50 besteld worden bij de plaatselijke .zendingscompiissies. PLAATSELIJK „Oegstgeest" heeft déze Week Seen circulaire verzonden aan de gemeen telijke zendingscommissies of kerke raden, waarin gezegd wordt, dat het uitkomen, van deze gemeenschappe lijke kalender een goede aanleiding vormt, om eens contact te zoeken met de zendingscommissies van de andere kerken. Terwijl er aan de „top" namelijk een steeds hèchter samenwerking is tussen Baarn en Oegstgeest, blijkt van deze samenwerking op gemeente niveau nog maar heel weinig. DEN HAAG „De gedi ten van de groep christen-radi calen in de KVP gaan een stap verder dan helaas het kabinet- Cals kon zijn". Dit zei de socia listische fractieleider drs. J. M. Den Uyl gisteravond voor de televisie. Het opstellen van een ontwerp-re- geringsprogram kan er, aldus de heer Den Uyl, toe leiden dat de kiezers zelf een keuze kunnen doen. Op basis hiervan kunnen een aantal partijen elkaar in de toekomst wellicht vinden door middel van een stembusak koord, waarbij iedere partij haar gen gezicht behoudt. In een latere fase kan dan een brede progressieve partij worden gevormd. Hij had de indruk dat de gehele Partij van de Arbeid deze kant op Schmelzer Drs. W. K. N. Schmelzer, de leider van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, zal pas een uitspraak doen over het optreden van de radicalen in de KVP als de fractie op 29 gustus de politieke toestand heeft besproken. Toen de brief vai KVP-radlcalen in het nieuws kwam was dc heer Schmelzer met vakantie. De voorzitters van de KVP-krin- gen Den Bosch en Tilburg hebben in een brief aan de leden van deze krin gen gezegd dat zij het optreden van de groep radicalen waarderen als een positieve bijdrage voor de me ningsvorming binnen de bestaande partij-organen. (Vervolg van pag. 1) Op een vraag waarom hij het Con gres niet opnieuw raadpleegde over de wijze van oorlogvoeren in Viet nam antwoordde Johnson dat hij veel aandacht had besteed aan het verkrijgen van meningen over de bui tenlandse verplichtingen van de Vere nigde Staten. ..Het Congres heeft het recht oorlog te verklaren", zo zei hij, „maar niet het recht een oorlog te leiden." Een blad in St. Louis (Missouri) meldt vandaag dat Hanoi bij de Vere nigde Naties in New York een nieuw vredesaanbod voor Vietnam heeft ge- (Van onze kerkredactie) OTUTTGART Hoe sterk de lichtgelo vigheid ten aanzien van occulte verschijnselen ook in Duitsland ver breid is, toont een publi catie van de bekende veel belangrijker (Duitse sektendeskundige I dr. Kurt Hutten, getiteld „Spiritisme of de brug realiseert dat de mate van politieke naar gene zijde", belangstelling door de wetenschap evenredig is bevonden aan het effect dat de kiezer meent aan zijn politie ke participatie te kunnen toeschrij ven. Anders gezegd: zo kunnen we wellicht ..als Vanzelf", in elk geval langs natuurlijker banen, naar gezonder verhoudingen, c.q. een ande re politieke constellatie toegroeien. Let wel, Ik betoog niet dat het per se e«n districtenstelsel behoeft te zijn. Iedere beperking van ons extre me evenredigheidsstelsel is al dienst baar aan het doeL eenmaal i meermalen hebben gehad met occulte verschijningen. procent spiritisme en dergelijke ontmoetingen wordt door Hutten als volgt verklaard: Spoken Midden in het tijdperk van de techniek en van een brede wetenschappelijke verlichting is meer dan de helft van de Westduitse be volking bereid, te geloven in de realiteit van paranor male krachten en verschij ningen. Een op de vijf meent daarbij uit eigen er varing te kunnen spreken. Acht procent van de on dervraagden zou minstens In het „tweede gezicht" gelooft 53 procent en onge veer gelijk was het resul taat hij de vraag naar het spook. Hutten deed bij zijn on derzoek de merkwaardige ontdekking, dat de „vat baarheid" tfoor occultisme van 49 procent van de on dervraagden met lagere school via 63 procent met middelbaar onderwijs tot '.eventig procent met een universitaire opleiding toe neemt. Met meer onderwijs wordt derhalve de bereid heid, om in occulte verschijnselen te geloven niet zwakker, maar juist be langrijk sterker. Dit toenemende geloof in Aanvulling Een zuiver rationa listische wereldverklaring geldt als te oppervlakkig en alledaags. Het is er Ingeha- merd, dat men hiermee maar een deel van de volle werkelijkheid vat en dat haar nuchterheid de behoef ten van het menselijk ge- moedt niet kan bevredigen. Daarom heeft de rationa listische wereldverklaring een aanvulling nodig, die ook de dieper liggende wer- keliikheden verdisconteert Maar ook deze aanvulling is volgens Hutten in de grond evenzeer een produkt van rationalistisch denken. Dat werkt in de occulte we reldbeschouwing door. Al leen maakt het nu parafeno menen tot voorwerp van on derzoek en speculatie. Met behulp verschijnselen geeft het aan zichtbare en meetbare wer kelijkheden een diepere di mensie, die wel geheimzin nig, maar toch ook te erva ren is en op allerlei manier hun realiteit bevestigt. De ze diepere dimensie moet hen die mogelijkheden verschaffen, die de onvolko menheden van het mense lijk leven wegnemen. Geen God Het occultisme ontmoet In de nieuw ontsloten ruim ten niet God, maar alleen een „nieuwe wereld van creaturen", zij het dan machtiger creaturen, die op een hoger niveau staan. Dat betekent beslist niet, dat de godsidee bij Tiet oc cultisme helemaal ont breekt, maar ze speelt hoogstens nog een rol op de achtergrond, aldus Hutten. deponeerd. Zowel de Noordvielna- mese regering als het Nationale bc- vrijdingsfront zouden het hebben goedgekeurd. De VS en Noord-Vietnam zouden een algemene overeenkomst ter beëin diging van de oorlog moeten sluiten, Daarna zou rechtstreeks met de VS kunnen worden onderhandeld over een regeling voor de toekomst Zuid-Vietnam. DOCUMENT In Saigon heeft de Amerikaanse legerleiding gisteren een vertaling ge publiceerd van wat een hoogsi heim Vietcong-document van begin 1966 heet te zijn. De communistische leiders zeggen hierin geen illusies te koesteren over een schikking door onderhandelingen. „Op een bepaald ogenblik", aldus het document, „kunnen we de taktiek toepassen van tezelfdertijd vechten en onderhandelen om onze gewapen de strijd te ondersteunen." Dit zou de ontbinding bespoedigen van de Zuidvietnamese regering en het Zuld- vietnamese leger, waardoor er gunsti ge omstandigheden werden gescha pen voor het behalen van een beslis sende overwinning. NIET GEWIJZIGD Volgens de Amerikanen dateert het document weliswaar uit 1966, maar de doelstellingen, de werkwijze en de instelling van de Vietnamese commu nisten waren sindsdien niet gewij- Achtmotorige Amerikaanse 1 bommenwerpers, die 27.000 kilo dode lijk staal kunnen vervoeren, hebben vrijdag opnieuw aanvallen gedaan op het zuidelijk deel van de gedemilitari seerde zone. Sinds zondag zijn dit soort toestellen niet minder dan acht keer in aktie geweest. De aanvallen ziin bedoeld om Noordvietnamese druk op de Ameri kaanse mariniersbases te doen minderen. Bommentapijten worden uitgelegd op plaatsen, waar de Noord- vietnamezen zich verzamelen alvo rens naar het zuiden te infiltreren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2