Drieduizend kregen geen invaliden uitkering HARMEL: INVASIE AMBASSADE IS ONTOELAATBAAR Pessoa verdedigt Europese titel op CHIO Rotterdam Aerotrein sneller Onjuiste gegevens in dossiers Fiscus inde minder Frans Sigmans fraai tweede Gezonde tips voor vakantie KROONJUWELEN NAAR TOWER OF LONDON Roemenië „in" WOENSDAG AUGUSTUS 1967 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De moeilijkheden met de uitbetaling van de uitkeringen ingevolge de Wet op de arbeidsongeschiktheid zijn nog niet geheel achter de rug. Maar er is hoop dat iedere recht hebbende in ons land deze maand, of in elk geval de volgende maand, zijn geld op tijd zal hebben ontvangen. Aldus het Gemeen schappelijk Administratie Kantoor (GAK) te Amsterdam, dat sinds juli met de uitbetaling is belast. De problemen doen zich vooral voor bij degenen die krachtens invali diteit recht op uitkering hebben. De sociale Verzekeringsbank bij wie de dossiers van deze gegadigden vroeger berustten en die deze onlangs heeft overgedragen aan het GAK, volgde een ander systeem van uitbetaling: ha legitimatiekaarten, op vertoon waarvan periodiek óp postkantoren toekomende bedragen konden wor- Veranderingen door verhuizing e.d. werden daarop niet aangebracht en ook niet in de centrale admi-, nistratie verwerkt omdat daarvoor bij belanghebbenden geen directe noodzaak bestond. Het gevolg was, dat toen het GAK per juli u isluitend via de giro ging betalen, hetzij door storting, hetzij door het versturen van cheques, allerlei moei lijkheden ontstonden en een flink Enquêtes Tot nu toe is gebleken dat ln onge veer drieduizend gevallen het geld „tussen wal en schip is geraakt". Een onderzoek van enorme omvang was nodig, onder meer via enkele enquê tes om te trachten de zaak admi nistratief te redresseren. Bovendien werden gemeenten en betrokken organisaties en instellin gen via een circulaire van de kortslui ting op de hoogte gebracht. Omdat het klaarblijkelijk nog niet overal is doorgedrongen, vestigt het GAK er nogmaals de aandacht op, dat bij eventueel uitblijven van de uitkering ter plaatse contact kan wor- BRUSSEL België heeft gisteren scherp geprotesteerd bij de Kongolese regering tegen het plunderen van zijn ambas- 1 sade in Kinsjasa Minister van buitenlandse zaken, Pierre Harmei, beschuldigde de Kon golese regering ervan niets te hebben gedaan om de plunderingen tegen te gaan. Het Kongolese argument dat de betogingen een reactie waren op de opstand van huurlingen onder leiding van een Belg, is voor België niet pan- vaardbaar. Deze kwestie is een inter ne Kongolese zaak. De huurlingen wa ren door de regering in Kinsjasa aan geworven en betaald en maakten r' el uit van het Kongolese nationale Pier. België heeft er volkomen niets r-ee te maken, aldus het felle betoog van Harmei. De invasie van de ambassade en het neerhalen van het standbeeld van koning Albert de Eerste zijn voor ons r ^stige zaken, temeer omdat de relie ves zijn veroorzaakt door de Kongo lese revolutionaire beweging die offi ciële banden heeft met de rege- ring-Moboétoe. Deze daad is ontoe- Man wegens poging doodslag gepakt AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft gisternacht de 30-jarige installateur A. M. B. aangehouden op verdenking van poging tot doodslag. Hij zou maandagavond met een ge weer twee schoten hebben gelost op de woning van een 28-jarige electri- cien in de Havenstraat in de hoofdstad, waar een kind uit het hu- weliik van diens broer is onderge- Verdachte, die thans samenleeft met de vrouw van deze broer, kwam gisteravond het kind opeisen en moest met geweld uit de woning worden verwijderd. Later op de avond werd er opnieuw bij de electri- cien aangebeld, maar deze deed niet i open. Toen hij zich even later bij het raam bevond volgden de schoten, die in het plafond drongen. Bij onderzoek van verdachtes auto vond de politie een gedemonteerd Flobertgeweer, een vizierkijker en en kele patronen. B. verklaarde dat hij niet van plan was geweest te doden, maar slechts schrik had willen aanja gen. Vergissing van agent maakte overval mogelijk AMSTERDAM Een vergissing van een politieman op het hoofdbu reau van politie is er oorzaak van dat politiewagens vrijdagmiddag niet meer op tijd kwamen bij het hoofd kantoor van de spaarbank voor de stad Amsterdam om de overval te verhinderen. Aanvankelijk dacht de politie dat er een technische storing was. Dit bleek echter niet het geval te zijn, zo is gisteren van de zijde van de Amsterdamse politie verklaard. Zoals bekend gingen enkele kostba re minuten verloren doordat de poli tiewagens aanvankelijk naar een bij kantoor van de bank in Amster dam-oost werden gedirigeerd. Toen de overval werd gepleegd drukte de kassier van de bank op een alarmknop. Bij de inspecteur van dienst op het hoofdbureau van poli tie brandde tegelijkertijd een num mer. Maar na dit alarmsein maakte een politieman een vergissing bij de uitvoering van cfe vaste instructies, zo werd gezegd. laatbaar vooral omdat de Belgische regering sinds 28 juli besprekingen voerde met de Kongolese regering over het verzekeren van de veilig heid van Belgische burgers die in en voor Kongo werken, aldus premier Harmei, die speciaal zijn vakantie had onderbroken om voor radio en tv te protesteren tegen de anti-Bel gische ongeregeldheden in Kinsjasa. In Washington werd bekendge maakt dat tijdens de ongeregeldhe den van maandag in Kinsjasa Kongo lezen een lid van de Amerikaanse ambassade en diens echtgenote had den mishandeld. het opgenomen districtsbestuur van het GAK, dat al tijd onmiddellijk voorschotten onge veer ter grootte van het uit te keren bedrag zal blijven verstrekken tot de uitkeringen volgens de normale pro cedure zullen binnenkomen. Gevolmachtigden Niemand behoeft dus in moeilijkhe den te geraken. Ook wordt er de aandacht op gevestigd dat toegezon den cheques door gevolmachtigden kunnen worden geïnd, zodat men niet zelf naar het postkantoor be hoeft te gaan. Nog beter en efficiënter zou het zijn indien alle rechthebbenden zich van een eigen girorekening voorza gen. Dit zal in alle gevallen extra moeite en ook geld (de postkantoren hebben het aan de loketten druk ge noeg) besparen. Felle reactie Westduitsers op uitlatingen van Paulen KASSEL De Westduitse atletiek- bond heeft fel gereageerd op de uitla tingen van ir. A. Paulen, chef de mission van de Europese atletlek- ploeg, die in Montreal tegen Amerika uitkwam. De heer Paulen heeft na zijn terugkeer gezegd dat de West duitsers en bij uitstek de heer Danz, steeds zouden hebben gedaan alsof de Europese afvaardiging alleen een Westduitse atletiekplocg betrof, versterkt met enkele leden uit ande re landen en dat zij door aanmati gend optreden de eenheid in de Euro pese ploeg zouden hebben verstoord. De Westduitse atletiekbond nu meent dat de uitlatingen een po ging van de heer Paulen zijn zich te verontschuldigen voor zijn bekri tiseerde houding. Het idee voor de wedstrijd EuropaAmerika was af- komtig van Max Danz, voorzitter van de Westduitse atletiekbond. In eerste halfjaar DEN HAAG De opbrengst van de niet-kohierbelastingen over het eerste halfjaar van 1967 was 6.474 miljoen. Dit is 122 miljoen of bijna twee procent minder dan de helft van de opbrengst, die over 1967 was geraamd. Het ministerie van finan ciën maakte deze cijfers bekend. De opbrengst van de benzine-ac- cijns gaf in de eerste zes maanden de opvallendste achterstand te zien ten opzichte van de helft van de jaarra- ming (ƒ440 miljoen tegenover 538 miljoen). Het betalingssysteem voor deze belasting brengt met zich mee dat tegenover geringe ontvangsten in januari een hoge opbrengst in decem ber staat. Bij het achterblijven van de op brengst van de omzetbelasting 1863 miljoen bij een halve jaarra ming van 1.938 miljoen) dient in aanmerking te worden genomen dat in de loop van de volgende zes maan den de invloed merkbaar zal worden van de invoering van twintig opcen ten op deze belasting per 1 juli jl. Ward Seis klopte Post in sprint ANTWERPEN Peter Post is dinsdag in Antwerpen als tweede geëindigd in een profwegwedstrijd over 208 km. Winnaar werd de Belg Ward Seis in een tijd van 4 uur 55 minuten. Seis won de eindspurt voor de Nederlander en zijn landgenoot Herman van Springel, die in deze volgorde over de eindstreep flitsten en dezelfde tijd als Seis voor zich lieten noteren. Jos van der Vleuten bezette op 150 m de vijfde plaats, terwijl Jan Ha- rings (19), Wim Schepers (22), Leo van Dongen (29) en Cees Haast (30) in het grote peloton met een ach terstand van anderhalve minuut op finishten. De Duitsers hebben het grootste gedeelte van de gezamenlijke voorbe reidingen voor hun rekening geno men en hebben daarmee op ondubbel zinnige wijze weer eens gezorgd voor zéér goed was. Met vele regenachtige i het vooruitzicht kan deze paraplu in militaire stijl uitgevoerd een uitkomst zijn. vooral omdat hij niet in de hand gedragen behoeft te worden. De dame draagt een regenjas met een „petit boy" zoals men de paraplu heeft gedoopt aan de centuur. een stap vooruit in de Europese atle tiek. Door deze situatie heeft de West duitse atletiekbond zich genoodzaakt gezien de uitnodiging voor de heer Paulen, om als jurylid op te treden bij de wedstrijd West-Duitsland Amerika in te trekken. Zoals bekend heeft de heer Paulen reeds eerder voor deze uitnodiging bedarjk.t. Men is unaniem van mening dat de samenwerking in de Europese ploeg zéér ened was BALEN Te midden van de elite van de Europese motorcrossers heeft de Nederlander Frans Sigmans uit Bakel zich dinsdag tijdens een inter nationale motorcross voor 500 cc mo toren in het Belgische Balen schitte rend geweerd. Hij had na de twee .manches, die werden verreden op het circuit op de Keiheuvel een gelijk aantal punten als de Oostduitser Paul Friedrichs, maar moest met de tweede plaats genoegen nemen om dat Friedrichs, wereldkampioen in de ze. klasse, 2,8 sec minder, nodig had voor beide manches. Vanaf Schiphol is de zeventienjarige Surinaamse jongen, die in het Academisch Ziekenhuis te Leiden een kogel vlak bij zijn hart heeft laten verwijderen, naar huis vertrokken. De jongen, wiens komst met veel geheimzinnigheid gepaard ging, had ei#i voorwaardelijke straf van drie jaar wegens een inbraak. Hi) zou zijn aangeschoten op de vlucht bij een volgende inbraak. (Van e onzer verslaggevers) ROTTERDAM Van 26 augustus tot en met 3 september zal weer het jaarlijkse concours hippique (CHIO) in het Kralingse Bos in Rotterdam worden gehouden. Dit jaar Is het voor de twintigste maal dat men de paarden in de ring zal zien verschij nen. Een bijzonderheid is dat Rotter dam voor de tweede maal het Euro pese kampioenschap mag organise ren. Liefst vijftien landen met 26 rui ters zullen eraan deelnemen. Het is bij dit tornooi namelijk slechts toe gestaan per land met twee ruiters of i de start te verschij- Na dit Europese kampioenschap dat t/m 30 augustus duurt volgt het „normale" concours hippique waar voor de belangstelling eveneens enorm groot is. Voor de eerste maal Kijk uit met drinken, eten en zwemmen Het hoofd van de af- subtropen kan men op die ma- deling besmettelijke ziek- nier vfrorminfecties oplopen, ten, hygiëne en quaran- Dr. Huisman adviseert taine van de Rotterdamse voorts enkele eenvoudige ge- GGD, dr. J. Huisman, neesmiddelen mee te nemen geeft in het Groene Kruis- maandblad „Gezondheids zorg" een paar tips ter voorkoming van ziekte in Briefje de vakantie. Mensen, die lijden aan een bepaalde ziekte, zoals epi- Zo raadt hij de toeristen Iepsie> diabetes of aandoenin_ aan karig te zijn met sterk gekruide spijzen en dranken op reis, bijvoorbeeld tegen hoofd- en kiespijn en een mid deltje tegen insectebeten. gen van het hart of de bloed vaten, moeten ervoor zorgen, om maag- an darmstoornissen dat zi j eM het Fra„, e loor omen. Verder ver- Engels gesteld briefje bij sich dient het aanbeveling niet bebben, waarop dc aard van maar water te drinken, maar dc ziekte staa, verme|d alsm(._ het eerst te koken of de dorst de de mcdicljnen, die moe. te lessen met mineraalwater gcbmiken. Bovendien kan men er het telefoonnummer van de behandelend arts in Nederland op zetten, zodat in geval van nood contact met hem kan worden opgenomen. Een weekendje (of langer) naar Londen? Vergeet dan niet even een bezoekje te brengen aan de nieuwe ruimte, waarin sinds kort de Britse kroonjuwelen worden tentoonge steld: ze zijn verhuisd van de Wake field Tower naar een ondergronds bolwerk in de historische Tower of London. Het nieuwe tehuis, dat eer negen meter onder de grond i de Waterloo Barracks. De ingebruikneming van het nieuwe juwelenhuis betekent, dat men de kroonjuwelen nu beter kan tentoonstellen er is een grote centrale uit stalkast, die in 14 verschillende afdelingen is verdeeld en waarvan er een op de foto te zien is. Meer bezoekers (vorig jaar wai^en het er 738.000) zijn nu in de gelegen heid de juwelen te bewonderen, terwijl er tevens ruimte is voor de talrijke aanvullingen, die van Windsor Castle en Buckingham Palace zijn overge bracht. Bij de inrichting van de ruimte heeft men een diepe greppel ontdekt, die in de elfde eeuw werd gegraven en die deel uitmaakte van de verdediging van de massieve White Tower, die door Willem de Veroveraar werd gebouwd. zelfgezette thee. consumptie van rauwe groen ten en ongeschild of ongepeld fruit is evenmin raadzaam. Nachtrust Gun uzelf tijdens de va kantie een goede nachtrust, zegt dr. Huisman, en houd vooral in een siësta tijd. De laatste tip van dr. Huisman: maak u na het le zen van deze wenken niet te ongerust over de kans om landen ziek te worden. Duizenden en de middagmaal- vakantiegangers ge- Wie wint vakantie in Zweden RAI-TNO gaat caravans keuren Het RAI-TNO-instituut heeft aan gekondigd caravans te gaan keuren. Na goedkeuring zullen ze van een speciaal merk worden voorzien. Bij de keuring gaatmenuit van de eisen, die de Rijksdienst voor het wegverkeer stelt aan aanhangwagens met een maximum toelaatbaar ge wicht van 750 kg. Eisen en normen, die op dit gebied ln het buitenland bestaan, zullen s meetellen. De toerist moet er ook voor Hng, die wèl ziek terugkomt, :orgen, dat hij een spuitbus blijkt vaak eenvoudige hy- ai „C1UV1] &c, bij zich heeft om insecten te panische maatregelen te heb- bestaande lijn: die tussen Gometz-le-Ohatel ben nagelaten. - - - bestrijden. Wees voorzichtig bij het kie zen van zwemwater, is een ander advies van dr Huisman. Zeewater is, behal ve bij de uitmonding van gro te rivieren, bacteriologisch be- Planten in turfmolm Bezorgd voor uw planten als u op vakantie bent? trouwbaar. Maar wie in zoet Hier een paar tips om ze goed bereiken"' oppervlaktewater wil zwem- te houden. De planten die niet naar buiten mogen, kun nen met pot en al worden in- De stichting Zweden in Ne- ierland gaat tijdens de komen de herfst- en wintermaanden een grote wedstrijd organise ren voor Nederlandse vakan tiegangers. Voor de winnaars van deze wedstrijd hebben hotelbedrij- ven en VW's in Zweden aan trekkelijke prijzen uitgeloofd: gratis verblijven gedurende een week voor twee personen Eerder al werden proeven genomen op een op basis van volledig pension, of in enkele gevallen voor vier personen op basis van gratis verblijf ln een stu- ga, eveneens gedurende een De wedstrijd bestaat o.m. uit het beantwoorden van vra- De nieuwe ..aerotrein" zal aanzienlijk sneller zijn 8en- gebaseerd op de inhoud Frankrijk start volgend jaar proefnemingen met en eerste lijndienst van een luchtkussentrein tus- en Parijs en Orleans. Voor dit doel wordt thans en nieuwe lijn aangelegd. 350 KM de bestaande stellen. De nieuWe experimenten van het stichtingsblad Over zijn er op gericht snelheden hoger dan 350 km te men, doet er goed daan. Daarin kunnen Het is behalve aan het rustig drie weken blijven van 200 km per uur. strand niet verstandig om slaan ronder te verdrogen. De Bij de eerste experimenten bereikte de trein, die Zoutloze pot voor zoutloos dieet- s uitgerust met een propellermotor, een snelheid kampeerders, die mee-eten met kampeerders die graag een hartige hap op tafel heb- Om het gedrag bij hogere snelheden te kunnen ben: wikkel de zoutloze portie uit de zon staan. Over tere vaststellen, werd het voertuig uitgerust met raket- aardappels en groente in een doek op de grond te gaan lig- soorten kan men een tentje ten. Daarmee werd in december vorig jaar een stuk aluminiumfolie en kook snelheid van 303 km bereikt. die met de gewone pot mee. in zwempak zonder badhand- teil moet op een lichte plaats gen: vooral in de tropen en van plastic folie maken. Roemenië is „in" geraakt ook bij Nederlandse toeristen, zo is uit de vakantiestroom van dit jaar wel ge bleken. Vorige jaar hebben een half miljoen buitenlandse toeristen Roe menië bezocht, van wie 5.000 Neder landers. Het ziet ernaac uit, dat het aantal Nederlanders dit jaar zal stijgen tot 20.000. Het meest in trek blijken Ma- maia, tussen de Zwarte Zee en het zoetwatermeer van Siutghiol en het noordelijk deel van Moldavië. Wassen beelden ook in Milaan Wie in Milaan even moet wachten op treinaansluiting, kan zijn tijd aan genaam besteden in het tegenover het station gelegen Museo delle Cere, een wassenbeeldenmuseum met een kostelijke verzameling personalitei ten uit de historie, geplaatst in hun entourage. Men vindt ér naast Dante, Verdi, paus Johannes, het Jalta-trio, zelfs Fausto Coppi. zal er zelfs een officiële Russische equipe in Kralingen verschijnen. Nelson Pessoa, de Europese Brazili aan zal zijn titel die hij vorig jaar in Luzern behaalde, moeten verdedigen. Op het ogenblik bevindt hij zich nog in Winnipeg bij de Pan-Amerikaanse spelen maar volgende week zal hij er bij zijn evenals Alwin Schockemöhle, uit Duitsland en zijn collega Herman Schridde. Uit Frankrijk komt o.a. d'Oriola en Engeland wordt verte genwoordigd door o.a. Harvey Smith en David Broome. Nederland komt eveneens met een sterke afvaardi ging. Jan Maathuis en Anton Ebben zullen van de partij zijn. Jammer is het, dat de sterke Ame rikanen niet volledig zijn en alleen Carol Hoffman en Warren Wofford zonden. CONCOURS Na het kampioenschap dat vier da gen duurt volgt dan het gebruike lijke concours waaraan meer ruiters en amazones zullen deelnemen dan ooit in Rotterdam zijn geweest, name lijk ongeveer tachtig. Hoogtepunt bij deze wedstrijden is uiteraard de lan- denwedstrijd op zaterdag 2 septem ber. Naast deze wedstrijden is er ook weer de strijd om de dressuurprijzen waarvoor ook een groot aantal deel nemers hebben ingeschreven. Evenals voorgaande jaren heeft men ook nu weer een shownummer op het programma en wel de Bel gische Rijkswacht die in hun prachti ge costumes en begeleid door onge veer 35 tot 40 muzikanten het pu bliek zullen verrassen op een schitte rende show. Verdere muzikale mede werking verlenen Trompettercorps der Cavalerie, Tamboer en trompet tercorps Excelsior Hermandad e.a. Oostduitse zwom Eurooees record LINKOEPING Tijdens de Euro pese jeugdkampioenschappen zwem men in Linkoeping heeft de 15-jarige Oostduitse zwemster Sabine Stein- bach haar eigen Europese record op de 200 m wisselslag verbeterd en ge bracht op 2 min 32 seconden. Het oude record stond met 2.33.5 sinds 4 maart van dit jaar op haar naam. Raring en Nacioual in evenwicht (0-0) BUENOS AIRES Voor ruim 70.000 toeschouwers is het eerste tref fen tussen Racing Buenos Aires en Nacional Montevideo in de finale van het tornooi om de Zuidamerikaanse voetbalbeker dinsdag in Buenos Ai res in een doelpuntloos gelijk spel geëindigd. De returnwedstrijd wordt op 25 au gustus in Montevideo gespeeld. De winnaar heeft het recht met de Euro pese bekerwinnaar Celtic Glasgow om het officieuze wereldkampi oenschap voor clubs te spelen. EDDY MËRCKX ZEGEVIERDE TOURNEPPE De Belgische cou reur Eddy ATerckx heeft dinsdag de ronde van Belgisch Brabant, een rit over 168 km waaraan 91 profrenners deelnamen, gewonnen. Merckx liet een tijd van 4 uur 35 min 5 sec voor zich noteren. Zijn landgenoten De Bal en Donnie bezetten met resp 15 sec en 1.10 min de tweede en derde plaats. De Nederlandse renners Bart Zoet, Jef Drummen en Hans de Hartog, fi nishten met een achterstand van 2 min 40 sec. resp. als zesde, tiende en elfde. ZWOLLE Hans Brugman heeft dinsdag in het gemeentelijke sportpark ln Zwolle voor ruim 4.000 toeschouwers met Sky High een nati onaal springconcours gewonnen. Jan Maathuis, die met gering verschil beslag legde op de tweede plaats, won na drie barrages het puissance springconcours met het paard Claus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7