Nieuw verschenen boeken Een woord voor vandaag Afgescheiden baptisten in heel Centraal-Azië Engelse Kerk tegen vrouw in het ambt Uw probleem is het onze.... „Uitgaven zijn veel Nederland te hoog V rij gemaakte synode is weer begonnen Kerk wacht op prins Dragline vernielde kabels: ingenieur en arbeiders vervolgd Maria Hemelvaart toch zondag voor veel Limburgers Ze wisselen vaak stuivertje in de Bijhei: klein en groot, arm en rijk, eersten en laatsten van het klassieke verhaal om het eerstgeboorterecht van Ezau en Jacob tot en met de soms maar een paar regels lange gelijkenissen van Jezus. Ook daarom is het zo erg, de goede voornemens om ons heen (van de kinderen bijvoorbeeld) gering te achten. Hoe veel goeds zou er al in de kiem gesmoord zijn door een tekort aan aanmoediging en belangstelling; door onze al te snelle reactie van verbeeld-je-maar-nietshoeveel „kleinen" wor den er zo voor en na „geërgerd?" Wij raken er zo aan gewend mondiaal te denken, dat we geneigd zijn de liefde tot de naaste bij voorkeur gestalte te geven in hulpacties, strijd tegen rassendiscriminatie en de monstraties voor de vrede, en daarbij te vergeten dat de Bijbel er ook is voor huis-, tuin- en keukengebruik. We lezen vandaag: Romeinen 13:1-14 WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1967 Nieuwe aanval Russische krant (Van onze kerkredactie) MOSKOU Opnieuw heeft een Russisch blad een scherpe aanval gericht op de „Initiative Baptisten", een groep christe nen die uit de grote Russische baptistenunie getreden zijn, omdat deze huns inziens te zeer aan de leiband van de regering loopt Verleden jaar werd in een uitvoe rig artikel in een Russisch blad geschat, dat ongeveer vijf procent van de half miljoen Russische bap tisten uit de unie zou zijn getreden. Uit een artikel in het blad Sowjetska- ja Kirghisia blijkt nu een groei. De groep die in dit blad wordt aangevallen, zou eerst tot de Kirgie- zen-republiek beperkt zijn geweest, maar zich nu al over geheel Cen traal-Azië hebben uitgestrekt. Ook Wachten op Lambeth-conferentie (Van onze kerkredactie) LONDEN Het voorstel om de vrouw toe te laten tot de bediening van het predikambt is op de synode van de Kerk van Engeland door een duide lijke meerderheid van de tafel geveegd. Geen van de drie „kamers" van de synode kon zich met het voorstel ver enigen dat vrouwen wanneer zij als predikant de kerken zouden mogen dienen, gelijk zouden worden aan geslagen als hun mannelijke colle ga's. „Huizen" Het „huis" van de bisschoppen le verde slechts één ,,ja" op. Voor de Brieven die niet zijn voor zien van naam en adres kannen niet in behandeling worden ge nomen. Geheimhouding is ver zekerd. Vragen die niet onder ling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. Vraag: Hoeveel schenkingsrecht moet men betalen als men een kind meer dan ƒ2000 per jaar schenkt? Hoeveel als men een lijfrente aan het kind schenkt? Antwoord: Schenkt men een lijf rente, dan geschiedt de berekening van het schenkingsrecht over de ge kapitaliseerde waarde van de lijfren te op het ogenblik van schenking. Bij schenking van ouders aan een kind is de eerste 2000 dus vrij. Over de volgende 1000 is 3 pet. verschuldigd, vervolgens van 1001 - 2000 meer 4 pet., van 2001 tot 5000 5 pet., van ƒ5001—10.000 6 pet., van ƒ10.001 tot 25.000 7 pet., van 25.001 - 50.000 9 pet., 50.001- 100.000 11 pet., 100.001 - 200.000, 13 pet., 200.000—500.000 15 pet., boven 500.000 7 pet. Vraag: Onlangs schreef u over de academie ter opleiding van schooi en beroepskeuze-adviseurs. Wat is het adres? Antwoord: Het adres is: Drs. W. E. H. Beyers, Heemraadssingel 38, Rotterdam. De opleiding begint in september. Vraag: Is het waar dat ik, als ik straks gepensioneerd ben, ook de rente van mijn spaartegoed als inko men moet aangeven? Sparen heeft dan als appeltje voor de dorst geen aantrekkelijkheid meer. Antwoord: Als u in de inkomsten belasting valt, moet u inderdaad de rente van een spaartegoed als inko men opgeven. U valt echter pas in de inkomstenbelasting, wanneer u be halve de AOW-uitkering ook inko men geniet, als pensioen, bijver dienste, lijfrente, enz. of als voor het geval u dit alles niet geniet in het algemeen de spaarrente meer is dan 400 per jaar. In elk geval zal u wel meer inkomen uit het spaar geld genieten dan u belasting moet betalen. Vraag: Ik ben stucadoor en in- dienst bij een patroon. Ik wil echter een eigen bedrijf beginnen. Welke diploma's zijn nodig? Antwoord: Een middenstandsdiplo ma en een vakdiploma. Over de cur sus voor het vakdiploma kan u in lichtingen krijgen bij de Federatie van stucadoorspatroonbonden. Vel- perbuitensingel 6, Arnhem. Vraag: Aan welke eisen moet men voldoen als men een bar wil begin- Antwoord: Als het een koffiebar is, is er geen vakdiploma nodig (maar koffie schenken is wel en kunst). U zou dan ook belegde brood jes kunnen verkopen. Wel moet u zich laten inschrijven bij de kamer van koophandel. De ïnschrij- vingskosten zijn afhankelijk van het kapitaal dat u in de zaak steekt. Voorts dient u bij de gemeente een vergunning verlof B aan te vragen. Wilt u een bar exploiteren waar u sterke drank verkoopt, dan heeft u het vakdiploma voor café- en aan verwant bedrijf nodig. Voorts moet u een vergunning bij de kamer van koophandel aanvragen, u laten Inschrijven, en aan de gemeente verlof A aanvragen. rest waren er acht tegenstemmers en evenveel blanco briefjes. In het „huis" van de geestelijkheid waren veertien voor-stemmers, 96 te genstemmers en twintig blanco stem mers. Het „huis" van de leken lever de 45 stemmen voor, 207 tegen en 52 blanco stemmen op. De bisschop van Chester, dr. Ge rald Ellison heeft echter meegedeeld, dat naar zijn mening de meeste le den van de anglicaanse bisschoppen- commissie geen tegenwerping uit the ologisch oogpunt doen tegen bevesti ging van de vrouw. Nee, er zijn andere moeilijkheden en problemen, die van alle kanten moeten worden bekeken. Daarom wacht hij af wat er op de Lambeth-conferentie, waarop angli caanse geloofsgemeenschappen van de hele wereld bijeenkomen en die volgend jaar zal worden gehouden, over deze kwestie zal worden gezegd. Reactie Naar aanleiding van de reactie van de synode heeft het Engelse kerkblad Home Words dat in heel Engeland verschijnt een enquête gehouden on der „leken". Een kleine meerderheid van de ondervraagden toonde zich voorstander van de vrouw in het Het aantal voorstemmers was 1.152 en het aantal tegenstemmers 1.025. Home Words stelde twee vragen: a. moeten er vrouwelijke „geestelijken" zijn en b. zou u er bezwaar tegen hebben als uw eerstvolgende vicaris of predikant een vrouwelijke zou Veel nadere bijzonderheden kon den er tot nu toe niet uit de enquete bekend worden gemaakt, dat gebeurt later. Wel kan worden afgerekend met de mening, dat vrouwen over het algemeen tegenstemmers zijn. Ludhiana ziekenhuis krijgt 1,6 miljoen NEW YORK Het Ludhiana christelijk ziekenhuis in het noorden van India krijgt 1,6 miljoen gulden van de Amerikaanse regering voor de bouw van een nieuwe vleugel. Dit ziekenhuis is in ons land vooral bekend doordat de Lutherse zending er een oogarts heen heeft gezonden. Zweden krijgt twee bijbelvertalingen STOCKHOLM Zwed-.-n krijgt twee officiële bijbelvertalingen. Een commissie, die in 1963 door de Zweedse regering werd ingesteld, be veelt aan, dat er een officiële verta ling komt voor gebruik in de ere dienst en een voor school- en huisge bruik, beide ter vervanging van de huidige vertaling, die van 1917 da- Cao goedgekeurd van dagblad] ournalisten AMSTERDAM Het college van rijksbemiddelaars heeft het resultaat van de onderhandelingen over de cao voor dagbladjournalisten 1967, zoals dit aan het college ter goedkeuring was voorgelegd, volledig aanvaard. De nieuwe cao geldt voor de periode van 1 juli 1967 tot 1 juli 1968. Kritiek van EEG-commissie: BRUSSEL De Nederlandse regering is door de commissie voor de Europese gemeenschap pen op de vingers getikt omdat het tekort van 2,4 miljard op de begroting ver uitgaat boven het oorspronkelijk begrote be- Het verschil komt bovendien grotendeels voort uit een nieu we overmatig grote stijging van die uitgaven, die direct of indirect leiden tot een .verho ging van het verbruik. Het is niet uitgesloten, aldus deze commisise. die de Nederlandse eco nomie heeft bestudeerd, dat de finan ciering van het tekort een omvang bereikt die met het oog op de con juncturele ontwikkeling te groot is. Dat zou een ernstige situatie kunnen veroorzaken in 1968, een jaar waarin de economische expansie weer wat sneller zal gaan. Maatregelen Alle noodzakelijke maatregelen moeten worden getroffen om te be reiken dat van de rijksbegroting en van de overheidshuishoudingen in het algemeen aan het verbruik min der sterke impulsen worden gegeven dan tot nu toe. In het kwartaaloverzicht van de commissie staat verder dat dit jaar een tijdelijke daling van de indus triële produktie zal optreden. Hier door zou de werkloosheid nog iets toenemen. OPGAVE VAKANTIEADRES via de uit de krant geknipte bon die wij regelmatig op de advertentiepagina plaatien, minstens een week van te voren op te geven. Indien deze ichriftelijke opgave niet tijdig in on» bezit i», kan de toezending DIRECTIE. De woningbouw zal een steeds meer aarzelend verloop hebben. Vooral zullen er door financierings moeilijkheden minder woningen in aanbouw worden genomen. De uitvoer, vooral naar de landen buiten de EEG, zal sterk toenemen. De toeneming van de binnenland se bestedingen zal beperkt blijven. Werkloosheid Voor 1968 kan weer een sterke stij ging van de bedrijvigheid worden verwacht. Er zal nog meer werk loosheid komen, wat zal leiden tot enige kalmering van de kosten- en prijsstijgingen. Er is volgens de commissie geen enkele reden voor het direct gaan voeren van een krachtige „reflatiepo- litiek" (uitbreiden van de geldcircula tie voor het bestrijden van een te vérgaande inflatie). zouden zij sinds september 1966 min stens twee geheime conferenties heb ben gehouden om hun strategie te bepalen. De reden tot de afscheiding zou vooral hierin bestaan dat de „Initiati ve Baptisten" staan op hun recht, hun kinderen godsdienstonderwijs te (laten) géven, wat in Rusland verbo den is. Volgens Sowjetskaja Kirg hisia worden de kinderen in dit on derwijs aangezet tot „baldadigheid" en omvangrijke „anti-9oeiaIe activi teit". MIJDEN De leiders van deze groep keren zich tegen de vakbonden en wekken hun aanhangers op, het sociale en culturele leven te mijden. Ook ma ken zij zich volgens het blad schuldig aan het illegaal drukken en versprei den van literatuur waarin het Russi sche systeem in diskrediet wordt ge bracht. Enkele leiders van deze afgeschei den baptisten zijn reeds veroordeeld. Hun werd het houden van zondags school of het dopen in het openbaar ten laste gelegd. Vermoed wordt dat de scherpe aan val in het regeringsblad van de Kir- giezen-republiek verdere arrestaties en processen tot gevolg zal hebben. Baptistentop gaat actuele zaken bespreken NASHVILLE (VS) Het uitvoe rend comité van de Baptisten Wereld alliantie (BWA) heeft de formule van zijn jaarlijkse bijeenkomsten ge wijzigd. Voortaan zullen ook branden de wereldproblemen besproken wor- Tot nu toe besprak het uitvoerend comité, evenals de besturen van de andere confessionele wereldorganisa ties, op zijn jaarlijkse bijeenkomsten uitsluitend zaken, die betrekking had den op het reilen en zeilen van de BWA zelf. Van een routine-aangele genheid wil men de vergaderingen van het uitvoerend comité maken tot een wereldforum van het baptisme, waarin de problemen van de tijd in een geestelijk verband worden ge- Zo bevat de agenda van de verga dering van volgend jaar de volgende vijf punten: de eenheid der christe nen, de wereldvrede, rassengerechtig- heid, godsdienstvrijheid en wereld- evangelisatie. De vergadering zal dan worden ge houden in de Liberiaanse hoofdstad Monrovia. De vice-president van Li beria, William R. Tolbert, leidt de Baptisten Wereldalliantie op het ogenblik. Franse protestantse kerken kennen geen heilige plaatsen PARIJS Voor de vrede in het Nabije Oosten is het nodig dat er een internationale controlecommis sie wordt ingesteld voor de bijbelse historische plaatsen in Jeruzalem. Dan kan er vrije toegang voor aan hangers van alle godsdiensten wor den gegarandeerd. Dit staat onder andere in een ver klaring van de gezamenlijke Fran se protestantse kerken. Uitdrukkelijk wordt aan de ver klaring toegevoegd, dat de kerken van de reformatie geen heilige plaatsen kennen. Het christelijk ge loof vindt voldoende grond in het bijbels getuigenis omtrent de his torische werkelijkheid van Christus' komst op aarde. Het Palestijnse landschap en de overblijfselen uit de oudheid, die natuurlijk van grote culturele waar de zijn, kunnen het bijbels getuige nis slechts bevestigen, maar nooit vervangen. Ook wordt nog gezegd, dat de po gingen om deze zogenaamde heilige plaatsen voor de christenheid te veroveren bloedige oorlogen tenge volge hebben gehad en godsdienstig fanatisme. En hoe vaak wordt juist op deze plaatsen de christelijke ver deeldheid niet zichtbaar, aldus de Franse protestantse kerken. Een nieuwe wereldburger? Zeg het met bloemen 8-^ ^et ontwakend, leven J. S. Lambrinidls. vice-president van de wereldalliantie van YMCA's (CJV's), is plotseling op 39-jarige leef tijd overleden. Hij was ean actieve leek in de Griekse Orthodoxe Kerk, wiens dood vooral voor het sociale werk van de Wereldraad in Grieken land een zware slag is. Eeedwezen over Noord-Holland (Van een medewerker) AMERSFOORT Bij het be gin van de tweede zittingsperio de van de generale synode der Gereformeerde Kerken (vrijge maakt) heeft de praeses, drs. D. Deddens, enige woorden gewijd aan twee zaken die de gemoe deren sterk bezig houden: de scherpe afwijzing door de Dit is de doopvont in de Grote Kerk in Den Haag, waar 2 september prins Willem-Alexander zal worden gedoopt. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vorige week woensdag is het telefoonverkeer met geheel Goeree-Overflakkee en een deel van Vaorne-Putten gestoord ge weest. Oorzaak: graafwerk aan de nieuwe Rotterdam-Rijnpijpleiding. Gevolg: de justitie gaat drie van de werkers aan deze oliepijp vervolgen. Officier van justitie mr. I. H. v. d. Roemer heeft twee Fransen, de inge nieur G. J. P. en de voorman M. L. G., laten aanhouden. Zij hebben eni ge tijd in voorarrest gezeten. Ook de Nederlandse draglinemachinist C. M. uit Hoogvliet zal worden vervolgd. Geen ongeluk De PTT leed door het vernielen van kabels ongeveer 27.000 schade. Tijdens de storing werden voor be langrijke instanties zoals politie, noodverbindingen tot stand gebracht. Er is geen sprake van een ongeluk, want de PTT had alle medewerking verleend door het markeren van de kabels. Hoog sloeg de branding, door Ca- talijn Claes. Uitgave West-Friesland, Hoorn. Achter de schuilnaam Catalijn Claes verbergt zich een jonge Noord hollandse boerin, die van vaders zij de stamt uit een Urker geslacht van vissers en reders en daaraan haar liefde voor de zee dankt. Van die liefde spreekt haar eerste roman duidelijk, van die liefde en van haar liefde voor mensen, die zij scherp observeert en over wie zij een helder oordeel heeft. Hoog sloeg de branding, is een vissersroman. Catalijn Claes vertelt erin over twee families, die met el kaar in een conflictsituatie zijn geko men, waaruit geen ontsnappen meer mogelijk schijnt. Zij leven langs el kander heen, beide een groot ver driet torsend. De toenadering komt eerst als bei de een verlies lijden, als zij treuren om een zoon, die op zee is gebleven. Het is een menselijk verhaal dat de lezer sterk ontroert. Vermeld zij nog, dat het boek is opgedragen aan de nagedachtenis van de H.D.89. (212 blz., 8,50). De neger op de sofa, door Tone Brulin. Uitgave Nijgh en Van Dit- mar, Den Haag. In deze verhalenbundel het eerste proza van deze Vlaming, die zich tot dusver alleen bezig hield met dramatische kunst beschrijft Brulin gebeurtenissen die hij mee maakte tijdens zijn reizen in Scandi navië en Engeland. Spectaculair zijn die niet, maar de sfeerbeschrijvingen zijn raak, even als de humor die eruit spreekt. De Afrikaanse verhalen zijn fictief. (110 blz., 6,90). Een koele hel, door Werner Pau wels. Uitgave A. Manteau, Brus sel/Den Haag. Het verhaal van een op een ca tastrofe uitgelopen huwelijk, waarin de schrijver beurtelings de man en de vrouw hun weerzin jegens elkan der laat weergeven. (96 blz., ƒ8,90). Het beleg van het Alcazar, door Ce cil D. Edy. Uitgave Bruna en Zoon, Utrecht. Aan het begin van de Spaanse bur geroorlog barricadeerden ruim 1800 nationalistische opstandelingen zich in de militaire academie van Toledo, het Alcazar. Tien weken lang hiel den zij stand zonder hulp van bui tenaf. Uiteindelijk wisten de troepen van generaal Franco het Alcazar, toen het reeds tot een puinhoop was geworden, te ontzetten. Het comman do was tijdens de bezetting van het fort in handen van een obscure kolo nel, die tot zijn eigen verbazing na het beleg de held van Spanje bleek te zijn geworden. Het is een voor treffelijk en boeiend geschreven historisch werk, waaruit men een goede indruk krijgt van de operet- te-achtige Spaanse burgeroorlog. (301 blz., 4,-). Proefpagina. „Een keuze uit het aanbod van een uitgeverij," Uitga ve De Arbeiderspers, Amsterdam. Iedere uitgeverij krijgt met werk te maken, dat zich niet voor publika- tie leent. Vaak is het te klein van omvang om een handzaam boek op te leveren, maar soms ook te goed om achteloos aan voorbij te gaan. Voor dit soort bijdragen verschijnt voortaan één keer per jaar de bun del Proefpagina. (176 blz., 6,90). De vernieling deed zich voor bij de buurtschap Biert (gemeente Heen- vliet) waar behalve de kabels op een bepaald punt ook een hoogspan ningskabel en een drinkwaterleiding liggen. Toen het graafwerk zover was meldde de machinist dat verder gra ven niet mogelijk was. De Fransen, verbonden aan de Ne derlands-Franse onderneming Socea, die begin mei startte met het aanleg gen van deze olieverbinding tussen Europoort en Tilburg, gaven order toch door te gaan. Daarop trok de dragline vijf telefoonkabels stuk, de hoogspanningskabel en de waterlei ding werden juist gemist. Toegegeven Noordhollandse synode van het niet-ontvangen van ds. B. J. F. Schoep uit Amstelveen als syno delid, en de afscheiding in de kerk te Kampen. Over de brief van Noord-Holland die later in extenso werd voor gelezen zei dr. Deddens: „Zonder hierop enigszins vooruit te lopen mo ge ik uiting geven aan een diep leedwezen, dat wel leven móét, nu deze particuliere synode tot zo ge heel andere besluiten is gekomen dan wij van de Here begeerd hebben." KAMPEN Over Kampen zei de praeses onder meer: „God geve dat alle (hooglera ren en lectoren, voor wie de keuz® onontwijkbaar is, met rechte ge- loofsbeslistheid de goede keuze mo gen doen in onderwerping aan zijn Woord en in gebondenheid aan de belijdenis." Over de taak van curatoren, die thans wel erg zwaar is, zei ds. Ded dens, dat deze taak „ook in het door de kerken opgedragen toezicht op de belijdenis van hoogleraren en lecto ren haar eigen zelfstandigheid en verantwoordelijkheid kent". Hieruit zou men kunnen afleiden dat naar zijn mening de synode-zelf nog niets moet doen. Zoals bekend wachten curatoren wat de situatie in Kampen zelf be treft op uitspraken van kerkelijke vergaderingen, en wat de gevolgen van de breuk voor de 'hogeschool aangaat, op een samenspreking met alle 'hoogleraren, als de vakantie vooibij is. De uitspraken en de brief van de NoordlhoMandse synode over het heenzenden van ds. Schoep werden in handen gegeven van een commis sie ad hoc: ds. S. S. Cnossen (Gro- ningen-Oost), ds. J. H. van der Hoe ven (Draohten) en ouderling J. D. Vellema (Blija). Prof. Van Bruggen kiest positie (Van onze kerkredactie) KAMPEN Prof. J. van Bruggen heeft zich thans ook gevoegd bij de „nieuwe" vrijgemaakte kerk van Kampen (de groep, die ontstond na dat twee ouderlingen de gemeente hadden opgeroepen, om zich los te maken van de oude kerkeraad, omdat deze onder meer de „Open Brief" in bescherming nam). Dat betekent, dat van de vijf hoog leraars aan de vrij gemaakte Theolo gische Hogeschool alleen prof. C. Veënhof nog achter de oude kerke raad en de plaatselijke predikanten staat. Ook de emeritus-hoogleraar dr. H. J. Jager staat achter de oude kerkeraad. De hoogleraars dr. L. Doekes, H. J. Schilder en J. Kamphuis staan even als prof. Van Bruggen achter de nieu- Prof. Kamphuis zal voorlopig in de ze groep de cateohisaties voor zijn rekening nemen. Beide Fransen hebben de vernie ling toegegeven. Hun excuus was dat zij niet konden stoppen omdat dit te veel tijd zou kosten. De officier zal hun de opzettelijke vernieling ten las te leggen, subsidiair grove schuld. Voor een dergelijke overtreding kan een maximum gevangenisstraf van drie jaar worden opgelegd. De PTT zal de schade door middel van een civiele procedure op de Socea ver- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Waddinxveen 'vac. J. R. Cuperus): C v. d. Bergh te Oud-Beijer- land; te 't Woudt (toer.): L. P. Sterk te Maurik. Aangenomen de benoeming tot leraar godsdienstonderw. a.d. herv. kweekschool te Assen: K. Verbeek te Rotterdam-Hoog- dinxveld: C. v. Bart te Putten. GEREF. KERKEN Beroepen te Veenendaal: J. Bosman te Vrouwenpolder: te Schoonrewoerd en te Hantum (Fr.): kand. F. Ledegang te Baarn; Heerjansdam: J. v. d. Haagen te Wieringerwerf. Emeritaat verleend aan A. J. Radder te Kamperland en (per 1 november) aan F C. Zwaai te Winterswijk. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Brunsum-Treebeek: T. Dekker te Goes. Dordrecht-centrum. Op Jamaica hebben anglicanen, baptisten, methodisten en presbyteria nen een gemeenschappelijk theologisch college in gebruik genomen, dat predi kanten voor deze vier kerken in geheel West-Indië gaat opleiden. t aW)d i aanleiding te zijn (Van onze kerkredactie) MAASTRICHT Verward was gisteren de situatie in Lim burg. Duizenden moesten giste ren voor het eerst sinds mensen heugenis op Maria Hemelvaart naar hun werk. Honderden an deren hadden echter toch vrfj gekregen en vierden de dag als een zondag. De Nederlandse bisschoppen heb ben bepaald, dat Maria Hemelvaart en Allerheiligen (1 november) voort aan geen verplichte feestdagen, die als zondag gevierd moeten worden, meer zijn. Toch hield het provinciaal bestuur van Limburg zijn kantoren gisteren gesloten. Zo waren ook veel Lim burgse gemeentehuizen, maatschap pelijke en sociale instellingen dicht. De artsen en apothekers in Maas tricht hadden zondagsdienst. De mijnwerkers moesten daaren tegen gewoon aan de arbeid cn op speciaal advies van het bisdom Roermond (dat niet wilde dat de onderwijzers benjjd zouden worden) hadden de kinderen school. De Limburgse kranten verbraken een traditie door gisteren te ver schijnen. De winkels en warenhui zen waren verdeeld. De gehoopte in- v.asie van winkelende Belgen (om dat daar nog alles dicht is) bleef uit. De vicaris-generaal van het bis dom Roermond P. van Odijk noemde het een vervelende zaak, dat de over heid in Limburg roomser wil zijn dan de bisschoppen. Hij zei verder dat de bisschop van Roermond in het Nederlandse episcopaat gevochten had voor de handhaving van het zondagskarakter van Maria Hemel vaart, maar dat Limburg tenslotte helemaal alleen stond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2