4)* REGERING STEUNT NS MET f315 MILJOEN Bedrijfsverenigingen gaven geen uitkering Commentaar JAMIN Garant tot 1 januari 70 Nog meer verbeteringen KVP bespreekt positie Cals Twee mensen overleden aan hartaanval Britten stoppen Leidse studenten geld toe Prins Claus in Kamer Ook 100.000 hoofdkranen ondeugdelijk TToemRap li angnjfus 1961— 48rtc Jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Dagblad Haagje Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur DEN HAAG De financiële situatie van de Nederlandse Spoorwegen verslechtert in 'n zo snel tempo dat de regering genoodzaakt is omvangrijke fi nanciële steun te verlenen. In een wetsontwerp stellen de mi nisters Bakker (verkeer en water staat) en Witteveen (financiën) voor de NS tot 1 januari 1970 ten hoog ste 315 miljoen beschikbaar te stellen als garantie voor de betaling van rente en aflossing op de door de NS aan te gane leningen. Verwacht wordt dat het verlies tot en met 1969 zal oplopen tot 530 miljoen. Om dit tekort te dekken zullen de Spoorwegen naar schat ting 455 miljoen nodig hebben. Op de rijksbegroting staat al ongeveer 140 miljoen, die aan de NS zullen worden verstrekt, zodat 315 mil joen resteert. Zorgelijk In de memorie van toelichting zeggen de bewindslieden dat de fi nanciële situatie bij de NS al sinds enkele jaren een zeer zorgelijk beeld te zien geeft. De lonen stijgen al sinds 1964 zonder dat dit kan wor den opgevangen door een verdere verhoging van de produktiviteit. Voorts worden er steeds minder reizigers vervoerd vanwege de mo torisering. En ook het kolenvervoer per spoor loopt door de overscha keling op aardgas en olie aan zienlijk terug. De efficiëncy werd de laatste ja ren al sterk verbeterd: in tien jaar tijd vloeiden 500 personeelsleden af en de bezettingsgraad van het reizigersmaterieel is in vergelijking met het buitenland gunstig. Verbetering Dc directie verwacht voor de ko mende jaren een voortgaande ver betering. Op belangrijke sectoren van de uitvoerende dienst kan nog aanzienlijk worden bespaard. De stationswerkzaamheden zullen zover mogelijk worden ingeperkt (in- en uitgangscontrole) of in ieder geval gerationaliseerd (nieuwe hulpmidde len bij de verkoop van plaatsbewij zen). Er zal ook op korte termijn een zogenaamde activiteitenonderzoek worden uitgevoerd met name hij de hoofdadministratie. Verder zal de exploitatie van weinig rendabele lij nen worden vereenvoudigd. De directie van de NS zal de no dige voorzichtigheid in acht nemen bij het overwegen van tariefsverho gingen. Dit vanwege de concurrentie die de NS ondervinden in de secto ren reizigers- en goederenvervoer. De ministers wijzen er nog op dat in het buitenland de situatie bij de spoorwegen niet rooskleuriger is. In Frankrijk kregen de spoorwe gen van de overheid in 1963 en 1964 totaal 3,8 miljard gulden, in West- Duitsland 2,7 miljard, in Italië 2 miljard en in Bclgic 0,8 miljard. De ministers brengen nog in ner- innerig dat bij een aantal lijnen de opbrengsten niet voldoende zijn om de uitgaven te dekken. Deze lijnen zullen worden opge heven als uit een onderzoek blijkt, dat het vervoer per spoor op rede lijke wijze kan worden vervangen door vervoer per autobus. Een uit zondering zal worden gemaakt voor diensten die uit het oogpunt van re gionale industrialisatie en van ruim telijke ontwikkeling niet kunnen worden gemist. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In Haagse politieke kringen wordt verwacht, dat het bestuur van de KVP op de eerste vergadering de positie van rar. Cals en mr. Jurgens zal bespreken. Deze twee christen-ra dikalen vertegenwoordigen namelijk de KVP in de gespreksgroep van KVP, ARP en CHU, de zogenaamde „achttien", die de struc tuur van de politieke partijen bestuderen. MB* CALS Zoals bekend is van a.r. en c.h. zijde de vraag gesteld welke waarde de heren Cals en Jurgens nog aan dit gesprek hechten, nu zij tevens de actie van de radikalen ondersteunen. Of het bestuur van de KVP stappen tegen mr. Cals zal nemen, is nog niet te zeggen. Zijn positie in de partij is wel sterk omstreden. Twistappel De KVP-jongeren hebben gisteren in een telegram aan het partijbestuur hun verontrusting uitgesproken over de gang van zaken rond de groep christen-radikalen. Zij vinden dat er onduidelijkheid is ontstaan over het recht van vrije meningsuiting in de KVP en dat de actie van de radikalen niet onreglementair kan worden ge noemd. De JOKVP dringt er op aan zo spoedig mogelijk 'het partijbestuur over deze zaak 'bijeen te roepen. Officieel is de eerste bijeenkomst van het bestuur 9 september. Het is niet bekend of de bijeenkomst eer der zal worden gehouden. Er zijn nog veel leden van de partijraad, onder anderen voorzitter mr. P. J. M. Aal'berse, met vakantie. De initiatiefnemers van de actie van de radikalen zullen vanavond 'bijeenkomen om de eerste reacties op hun 'brief te bespreken en nadere stappen te overwegen. Di Brabant, het belangrijkste bol werk van de KVP. zal onder meer door de Kamerleden mejuffrouw DEN HAAG Doordat de ontwik kelingskosten van het Fokker F 28 project zijn gestegen zal de huidige verkoopprijs van de F 28 moeten wor den verhoogd. Er zal echter worden gewaakt dat deze prijs concurrerend blijft met die van moderne vliegtui gen van buitenlandse vliegtuigfabrie ken. Aldus minister Bakker in de memo rie van toelichting op een wetsont werp tot uitbreiding van de garanties ten behoeve van en aan de NV Ko ninklijke Nederlandse Vliegtuigfa briek Fokker. Het lijkt er echt een beetje op dat de zomer voorbij is. Een harde wind met regenvlagen trekt over de hoofden van late vakantiegangers. Dapperen weerstaan de herfsi- vlag en in een badstoel en rei ken intussen hun badlaken uit aan hun hond. Mysterie opgelost DORDRECHT Het mysterie van de twee plotselinge en vrijwel gelijk tijdige sterfgevallen is opgelost. Het onderzoek van het gerechtelijk la boratorium in Den Haag heeft uitge wezen, dat de 54-jarige heer K. van Agteren, portier/bewaker in Dor drecht, en zijn 64-jarige huishoud ster mejuffrouw M. H. Nuij niet on der abnormale omstandigheden om het leven zijn gekomen. Waarschijnlijk is de heer Van Ag teren maandagavond plotseling aan een hartaanval overleden. Zijn huis houdster zou 'hel huis zijn uitgerend om hulp te gaan ha'len en is waar schijnlijk door de grote emotie over leden. Het onderzoek is gesloten. Amerikanen: „Van geheime dienst' (Van een onzer verslaggevers) OEGSTGEEST De Internatio nal Students Conference krijgt geïd van de Britse geheime dienst. Daarom stappen wij eruit. Dat besloot de Amerikaanse stu dentenorganisatie NSA, die een poos geleden door diezelfde Inter national Students Conference ge schorst werd wegenshet aanne men van geld van de Amerikaanse geheime dienst. De NSA beweert haar banden met de contraspionage volledig te hebben verbroken. De ISC is in Oegstgeest gevestigd en verenigt studentenorganisaties uit westerse landen en ontwikkelingsgebieden. De schorsing van de Amerikanen betekende voor de ISC het opdro gen van een belangrijk deel van haar inkomstenbronnen. Er moest meer geld uit Europa komen en dat gelukte ook, onder meer uit een, nu door Amerikanen gewraakt, En gels fonds. Maar volgens de ISC heeft de Britse geheime dienst daar niet mee te maken. SHELL LAKE Op een boerderij bij Shell Lake in de Canadese provin cie Saskatchewan is gisteren een echt paar met zeven van hun acht kinderen dood aangetroffen. Allen waren dood geschoten. Een vierjarig kind bleef ongedeerd. Rooi vink: inkomen rentetrekkers na 1 juli lager DEN HAAG Het is minis ter Roolvink (sociale zaken) be kend dat sommige rentetrek kers na de inwerkingtreding van de Wet op de arbeidsongeschikt heidsverzekering op 1 juli een lagere uitkering krijgen. Dat kan alleen het gevolg zijn van de omstandigheid dat de bedrijfsverenigingen hun zoge naamde verlengde ziekengeld- uitkeringen na die datum (nog) niet hebben voortgezet. De bewindsman zegt in antwoord j op vragen van de Tweede-Kamer- leden mr. Boot en de heer Van der j Ploeg (beiden kath.v.) dat in de wet j voldoende bepalingen zijn opgeno men om te voorkomen dat de rente trekkers er wat hun uitkering be treft op achteruit zouden gaan. In een aantal gevallen gaven de bedrijfsverenigingen evenwel vóór 1 juli naast de invaliditeitsuitkering ingevolge de Interimwet invalidi- I teitsrentetrekkers nog een aanvul- 1 I lende verlengde ziekengelduitkering. I Deze verlengde ziekengeldregelin- j gen worden niet bij de wet getroffen I maar gezien artikel 57 van de Ziek- i tewet door de bedrijfsverenigingen, i De voorganger van minister Rooi- vink had destijds al aan het bedrijfs- leven gevraagd de verlengde uitke- j ring na 1 juli voorlopig te handha- DEN HAAG Prins Claus zal vol gende week dinsdag als toeschouwer aanwezig z(Jn in de openbare vergade ring van de Tweede-Kamercommissie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Deze commissie debatteert dan met minister Schut over de tweede nota over de ruimtelijke ontwikkeling van ons land tot het jaar 2000. Voor deze materie heeft de Prins, die lid is van de raad van advies voor de ruimtelijke ordening, grote belang stelling. De minister had onlangs vernomen dat vooral werknemers in de bouw nijverheid de dupe zijn van de in werkingtreding van de WAO. Hij heeft toen aan de Sociale ver zekeringsraad gevraagd of het be drijfsleven niet een meer sociale overgansregeling had kunnen treffen dan de verlengde ziekengeldregeling. Over andere moeilijkheden die invaliden sinds enkele weken on dervinden, zie men pagina 7. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het Gasinstituut te Rijswijk houdt ernstig rekening met de mogelijkheid, dat naast het miljoen keuken gaskranen ook nog ongeveer honderdduizend hoofdgaskranen voor zien zijn van ondeugdelijke afsluit- plaatjes. Het instituut heeft TNO te Delft verzocht hiernaar met de meeste spoed eon onderzoek in te stellen. De 100.000 hoofdkranen werden aan gebracht tot maart van dit jaar. Zij zijn, evenals de gaskranen, voorzien van kunststoffen afsluitplaatjes met dit verschil dat deze plaatjes een verster king van glasvezel hebben. Na maart zijn op advies van brand weerautoriteiten geen hoofdkranen met kunststoffen afsluitplaatjes meer aan gebracht. Gehoopt wordt dat TNO nog deze week rapport zal uitbrengen. Mocht tot vervanging worden besloten, 'dan kan dit in de meeste gevallen nog geschie den tegelijk met de „operatie gaskraan", waartoe dezer dagen reeds werd be- waaierbiscuits niet duur wty heerlijk Deel van Alaska rampgebied FAIRBANKS De volledige eva cuatie van de bewoners van het door overstromingen geteisterde Fairbanks (Midden-Alaska) zal onvermijdelijk zijn. Het water van de rivier de Che- na staat nu twee meter hoog en het ziet er niet naar uit dat de toestand spoedig zal verbeteren. De meeste mensen zijn naar hoger gelegen gebieden gevlucht, of hebben op de daken van hun huizen hun toevlucht gezocht. De schade be draagt op het ogenblik reeds 700 mil joen gulden. De gouverneur van Alaska, Hickel, heeft de stad (30.000 inwoners) tot rampgebied verklaard. Tevens heeft hij president Johnson gevraagd de staat tot federaal rampgebied te ver- Kessel en drs. Westerterp een actie op gang worden gebracht om de ra dikalen te ondersteunen. Men hoopt op deze wijze ook de gedachtenwis- selingen in de districten te stimule- De fractieleider van de KVP, drs. Schmelzer, die begin deze week van vakantie is teruggekeerd, heeft nog geen officieel commentaar op de jongste gebeurtenissen willen geven. Hij zal pas volgende week zijn werk zaamheden hervatten. Hij zei wel als persoonlijke reactie het volle dig eens te zjjn met de verklaring van het partijbestuur. •fe Engelse kerk tegen vrouw in het ambt pag. Kernmerk. Sinds 1 januari zijn bij verkeersongelukken op rijksweg 58 in Zeeland 16 doden gevallen. Pro vincie en gemeenten noe men de situatie op deze weg onhoudbaar. Plannen voor aanleg zijn er wel, maar het zal nog jaren duren voor die zijn ge realiseerd. Zie verhaal op pagina 5. •fe VicoTorriani heeft hart kloppingen pag. Radio TV. TN de Stichting van de Arbeid, dit overlegorgaan van werkgevers- en werknemersorganisaties, bezit ons land een unieke instelling, waarom het tot ver buiten onze grenzen wordt benijd. Het nut van deze instelling wordt zozeer erkend dat men ook na mo menten van onderlinge verwijdering toch weer bij elkaar probeert te ko men, zoals het trouwens tussen re delijke en volwassen mensen moge lijk moet zijn. Een oorzaak van de bijna periodie ke verwijderingen ligt in de taak die de Stichting heeft op het ge bied van de loonvorming. Begrijpe lijkerwijze botst het daarbij nogal eens. Dat is des te meer te betreu ren omdat het gevolgen heeft voor de wederzijdse gezindheid bij de aanpak van andere, toch óók be langrijke vraagstukken. Voorgesteld is dus nu, om de Stich ting voortaan te ontheffen van haar verantwoordelijkheid op het gebied van de loonpolitiek en die naar el ders te brengen, te weten recht streeks naar de partijen in be drijfstakken en ondernemingen. Een interessante suggestie, waar van men zich echter moet afvragen of zij voor verwezenlijking vatbaar is. De loonpolitiek gehéél toe te schuiven naar bedrijfstakken en on dernemingen lijkt ons voor het ogenblik niet wel doenlijk. Wanneer er binnen de Stichting wrijvingen ontstaan over de loonpo litiek, dan is dat niet om dat de Stichting een be langrijk aandeel heeft in de bepaling van die politiek, maar om dat de leden van deze instelling moeite hebben elkaar te verstaan. Iets anders is, of de Stichting niet moet uitzien naar een mogelijkheid om aan andere onderwerpen dan de loonpolitiek méér aandacht te geven dan tot dusver geschiedde. Misschien groeit dan de sfeer die nu nog, juist onder de twistappel van de loonpolitiek, xo spoedig lijdt. Weersverwachting Kans op buien DE BILT Een golfvormige storing, die bij de ingang van het Kanaal lag. bereikte gistermorgen het zuidwesten van het land. De regen hoeveelheden waren in het midden en zuiden van het land het grootst. Een groot deel van ons land kwam tijdelijk in de wanne lucht, waarbij in de nacht van dinsdag op woensdag in het zuidoosten minimum temperaturen van rond de achttien graden werden gemeten. Het komende etmaal wordt boven West-Europa een zuidwestelijke stro ming in stand gehouden door een de pressie in de omgeving van Schotland en een gebied van relatief hoge baro meterstanden boven Oost-Europa. I DE BILT Plaatselijk buien, waarvan sommige met onweer, afge wisseld door opklaringen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Iets lagere temperaturen. Strandweer Van Engeland nadert nog een sto ring met enkele regen- en onweers buien. Deze worden morgen weer door opklaringen gevolgd. Wisselval lig strandweer met een matige later vrij krachtige zuidwesten wind. Temperatuur 17 tot 19 graden, zee water 19 graden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1