ZEEMANSHUIS WORDT SCHERP BEWAAKT Belediging van Mao Tse-toeng kan ernstige gevolgen hebben voor schip en bemanning Papandreou jr. lijdt aan tbc Britse piratenzenders zwijgen (voorgoed?) Kongolezen plunderen Belgische ambassade Uit de Haagse höf geplukt Ford 17M en 20M in 1968 meer ruimte s DINSDAG 15 AUGUSTUS1967 SJANGHAI Tot vlak voor de oorlog was Sjanghai een van de meest door Europeanen ge frequenteerde steden van het Verre Oosten. Op 't ogenblik is het als Peking, Nanking en Kanton omgeven door de iso lerende Chinese muur. Slechts enkele Westerlingen slagen er in een kijkje in de schone, maar deprimerende straten te nemen. Ais 't echter aan de Chinezen lag, zouden ze hun land net zo ontoegankelijk voor vreemde lingen maken als in de eeuwen vóór de opiumoorlog, die zulk een smet bracht op het christen dom en de beschaving. Zoals de Zoon van de Hemel, de Heer van de Aarde en de Schenker van het Licht met deze arrogante titels hadden de oppermachtige en zelfbewuste Chinese keizers zich uit gerust de schepelingen van de Britse Oost-Indische Compagnie slechts toestond van het beruchte Lintin Eiland korte excursies naar het vasteland te maken, zo komt de Rode Draak, die de Gouden praak heeft opgevolgd, thans niet veel ver der dan het uitschrijven van wal- pasjes, die slechts enkele dagen gel- Noodzakelijk kwaad Uiteraard zijn deze alleen bestemd voor zeelieden ên een verdwaalde passagier, wier schip in Sjanghai ge lost of geladen moet worden. Dit wordt gezien als een noodzakelijk kwaad, want Mao's volgelingen zou den 't liefst onafhankelijk willen zijn van de rest van de wereld. Er zijn twee plaatsen in Sjanghai, waar de Europese scheepsbemannin gen elke avond opnieuw naar toe trekken. Dat zijn het aan" de rivier de Wangpo gelegen zeemanshuis en de daar niet ver vandaan liggende Win kel van de Vriendschap. In het zeemanshuis, waarvan de wanden volgeplakt zijn met an ti-Britse leuzen, die geïnspireerd zijn op de troebelen in Hong Kong, kan goedkoop gegeten en vooral gedron ken worden, terwijl er ook zware zijde en grote vazen kunnen worden gekocht De Winkel van de Vriendschap toont een veel groter assortiment Chinese produkten die op vertoon van het monsterboekje tegen de helft van de vastgestelde prijs verkregen kunnen worden, V er ander in gen Na de Grote Proletarische Culture le Revolutie, die ook in Sjanghai al les op de kop heeft gezet, is de Win kel van de Vriendschap nog slechts ATHENE Andreas Papandreou, die op beschuldiging van hoogver raad in de gevangenis zit, lijdt aan tbc. De Griekse minister van buiten landse zaken, Patakos, heeft dit giste ren gezegd. Hij zei verder dat Papan dreou, zoon van de voormalig pre mier George Papandreou, verzocht heeft om bespoediging van zijn rechtszaak. Zoals bekend werd Andreas in april gearresteerd toen het Griekse leger de macht in Griekenland over nam. Intussen groeit het verzet tegen het militaire bewind. Een onder grondse organisatie verspreidde giste ren pamfletten waarin het bewind als fascistisch werd gebrandmerkt. De organisatie doet een beroep op alle oppositie-partijen zich te vereni gen in de strijd tegen de dictatuur, die „moet verdwijnen". MIERES Gisteren zijn bij een. ondergrondse explosie in een Asturisohe steenkolenmijn in de buurt van Mieres elf mijn-werkers om het leven gekomen. Wet vannacht in werking getreden LONDEN De Britse pira tenzenders op een na hebben te middernacht het bijl tje erbij neergelegd. Op dat mo ment trad de wet in werking, die voor de particuliere commer ciële stations, waarvan de mees te elke dag 24 uur lang hun „op"- muziek en advertenties de ther inzonden, de nekslag betekende. Alleen Radio-Caroline, die zijn an kers vier mijl uit de kust van het eiland Man heeft uitgeworpen, is nog in de lucht. Officieel is dit station van de wet nog niet eens op de hoogte. Dat is volgens Londen een gevolg van „administratieve traagheid". Voorlopig zal Radio-Caroline, die zijn kantoor overplaatst naar Amster dam, dus populaire muziek voor de Brit-se luisteraars blijven uitzenden. De meeste van de andere tien ra- Prinses Beatrix doet haar fhan uitgeleide naar het vliegtuig op Schiphol, dat hem inmiddels vei lig naar het Dr. Albert Plesman- vliegveld op Curacao heeft over gebracht. De Prins zal tot donderdag op de Nederlandse Antillen verblij ven, waar hij o.a. (op Curagao) in het Rif-stadion de Konink- rijksspelen zal openen als ere voorzitter van de stichting Koninkrijkssportliga. Dat doet hij door de aftrap te verrichten van de voetbalwedstrijd Surina- me-Nederland. Vrijdag wordt hij via Nev) York weer in Nederland ver wacht. een afschaduwing geworden van wat hij vroeger was. De Rode Garde staat nog wel toe dat er lappen zijde, kamferkisten, en porselein worden verkocht sommi ge, inderdaad mooi beschilderde en perfekt geglazuurde vazen zijn door ingebakken Mao-emblemen totaal verknoeid doch antiek en sier voorwerpen van jade zijn niet meer 1 te zien. Er gaat een verhaal dat ongeremde revolutionairen in het begin van dit jaar de Winkel van de Vriendschap hebben bestormd en alles wat van waarde was kort en klein hebben geslagen. Dit was volgens hen de eni ge manier om de „demonen" en de „barbaren" termen voor Europea nen, die al uit de tijd van Marco Polo stammen te verhinderen met voortbrengselen van de Chinese cul tuur goede sier te maken. Verdorven naam Als men nu aan wal gaat in Sjang hai en over de grote boulevard naar het met communistische leuzen be kladde zeemanshuis wandelt, wordt men aangegaapt en aangestaard als een wezen, dat van een andere pla neet is afgedaald. Honderden jonge mensen, die daar speciaal zijn gaan lopen of staan om een glimp op te vangen van de „kapi talisten" .„imperialisten ".„reactionai ren" en „revisionisten", kijken zwij gend en soms dreigend naar de voor bijtrekkende Westerlingen. Door schade en schande hebben de laatsten al geleerd dat vriendelijk heid op geen enkele wijze wordt be loond. Het over 't haar strijken van een jongetje of meisje, of het aanbie den van een ijsje naast thee de enige kleine consumptie, die op straat wordt verkocht heeft slechts tot gevolg dat het betrokken kind in paniek haar z'n vader of moeder holt De Europeaan moet in het rode rijk wel een onvoorstelbaar verdor ven naam hebben gekregen om van de Amerikaan maar niet te spreken. „Dierentuin" Voor dc Chinezen van Sjanghai lijkt de grootste en ook dc mooiste die rentuin het zeemanshuis te zijn. Elke avond verzamelen zich daar honder den jongens en meisjes voor de deur. De benedenverdieping is weliswaar geblindeerd, maar als er wat aan dc hand is, schroomt men niet tegen de gevel op te klimmen om door de vensters te gluren van de langste bar van de wereld, die tevens de enige bar is van deze uitgestrekte metro- En er is nog wel eens wat aan de hand. Een zich vol gietende Wester ling werkt zelfs voor een jenever- merk als anti-reklame. Welk een fa tale indruk maakt hij dan niet in een land, waar het gebruik van alco holica (en narcotica!) als een degene- ratieverschijnsel van de bourgeoisie wordt aangemerkt? Belediging Dat de wijsheid in de kan is als de wijn in de man is, werd gisteravond voor de zoveelste keer bewezen. Een aangeschoten Engelse zeeman spuw de uit pure balorigheid een stuk ijs tegen een van de portretten van Mao Tse-toeng, die in het zeemanshuis hangen. Leiden was meteen in last. Het Chinese bedienend personeel en de veiligheidsambtenaren, die er rondhingen, slikten deze belediging, j welke hun .grote leraar, grote leider, grote opperbevelhebber en grote roer- I ganger" werd aangedaan, niet. Hoewel andere Britse schepelingen hun maat te hulp wilden komen, kre gen ze geen schijn van kans. De man werd op een stoel gedrukt, waarna proces-verbaal werd opgemaakt. Ook werd hij gedwongen een verklaring te ondertekenen, waarin hij zijn spijt over het gebeurde betuigde. Lange tenen Wat er daarna met de beschonken zeeman is gebeurd, weet ik niet. Hij zal wel in de cel zijn gezet naast die Noorse eerste stuurman, die al een maand in de gevangenis zit. De laatste haalde het in z'n troebele hoofd de beeltenis op een Mao-speld- je, dat hij droeg, te verminken. Door deze domme streek zal hij ook nog zijn baan verliezen. De Chi nezen namen namelijk tevens wraak op z'n schip, dat niet wordt afgehan deld en ook niet mag vertrekken. De lange tenen in het rode rijk zijn door de eeuwen heen welbe kend. Waarom daar voortdurend op moet worden getrapt door de enige Westerlingen, die China nog wel eens aandoen, is me een raadsel. Lan den, complete werelddelen, worden er door belast. Zeelieden, die tot vermaak van hun maten uit het rode boekje recite ren, of van gekochte Mao-speldjes grote sterren op hun overhemd of broek fabriceren beide „grappen worden in het zeemanshuis van Sjanghai nog wel eens uitgehaald versterken de overal op de loer staan de Chinezen in de gedachte dat in de wereld, die zij diep verachten, slechts barbaren en botterikken wo- Inventaris verbrand BRUSSEL Kongolezen hebbem de Belgisdhe ambassade te Kinssjasa geplmnderd en de inventaris op straat verbrand, Het personeel had het gebouw echter tijdig verSsten. Gezegji wordt dat de politie niets deed om de gewelddaden te verhinderen. Wel heeft president Moboetoe beloofd dergjeHjke gebeurte nissen voortitan te zullen voorkomen. De pas opgerichte revolutionaire volksbeweging had aangekondigd dat de ambassadeurs van Engeland, Frank rijk en België zouden worden gearre- Radio-Boekavoe meldde intussen dat de huurlingen Kongolese troepen die ENOEGOE/LAGOS Biafraan.se striidikrachten rukken op naar de be langrijke noordelijk^ Nigeriaanse stad Lokojo. 40 kilomten van de federale hoofdstad Lagos. Radio Biafra maakte dit gisteren bekend. Tevoren hadden de strijdkrachten de steden Okene en Olashe na een korte strijd ingenomen. Uit Lagos wordt vernamen dat de federale troepen op drie fronten op trekken naar de hoofdstad, Henln City van de midden westelijke dlievstaat. Enoegoe, hoofdstad van Bïafra, is gis teren gebombardeerd. r Boekavoe De commandant van Ket huurlingen- leger, majoor Jean Schramme, ver klaarde tevoren niet bang te zijn voor de maatregelen van de Kongolese re gering de troepensterkte rond de be zette stad te vergroten in een poging de huurlingen in te sluiten. diopiraten lieten de afgelopen weken al weten ermee te zullen ophouden. De wet stelt elke Brit strafbaar die via de piratenzenders adverteert, deelneemt aan uitzendingen of de zenders bevoorraadt met levensmid delen, uitrusting en geluidsbanden. De maximale gevangenisstraf is twee jaar en 10.000 gulden boete. Een van de stations eindigde van nacht met treurige doedelzakmuziek; een ander nam een minuut stilte in Duizenden jongeren met rouwban den om veroorzaakten in Liverpool een rel. Ze zorgden bij aankomst van een aantal disc-jockeys van Radio-Lon- den voor een wilde begroeting, waar bij tal van meisjes onder de voet werden gelopen. Ook enkele politiemannen hadden het zwaar te verduren. De eigenaren van de zendstations zijn niet. van plan het erbij te laten zitten. Enkelen hebben kantoren in het buitenland geopend en trachten contracten te krijgen via agentschap pen in Parijs en New York. Radio-Caroline was in maart 1964 de eerste Britse piratenzender, enkele maanden later gevolgd door Radio- Atlanta en Radio-Scutch. Er wer den in de loop van de drie jaar mil joenen guldens winst gemaakt. De vroegere minister Bevin (conser vatief) wilde geen maatregelen nemen voordat de algemene verkiezingen waren gehouden, maar landen als Ita lië, Nederland, België en Frankrijk protesteerden bij de Britse regering tegen de piraten, die zij ervan beschuldigden hun golflengten te ge bruiken. In het Lagerhuis verzetten de Labour-afgevaardigden zich tegen wat zij „politieke propaganda via de zenders" noemden. In Hongkong zijn activiteiten van terroristen aan de orde van de dag. Herhaaldelijk worden granaten en zelfs bommen naar politie en militairen geworpen. Hier maken Britse deskundigen een niet ontplofte bom onschade lijk, die op een tramlijn in de stad terecht is gekomen. Populariteit PRESIDENT Johnsons populariteit is weer eens dalende. Een Gallup-test wijst uit, dat slechts 39 procent van de Amerikanen het eens is met zijn politiek. Veertien procent heeft geen mening, de rest is tegen. Voornaamste oorzaken zijn Vietnam en de rellen. Vietnam bovenal. De lijst van gedode Amerikanen wordt angstwekkend lang; Johnson stuurt meer troepen; hij stelt zelfs belas tingverhoging voor om de oorlog te financieren, De debetzijde bevat weinig positiefs: geen uitzicht op een overwinning; de verkiezingen van 3 september in Zuid-Vietnam dreigen door militair ingrijpen een karikatuur te worden. Er zijn nu al politici die zeggen: öf Amerika uit Vietnam weg öf de oor log winnen door een radicale uitbrei ding ervan. Als het dat werkelijk is, zou het voor Johnson zo gemakkelijk zijn, met de verkiezingen van volgend jaar voor de deur, de enige mogelijkheid te kiezen die binnenslands nog iets van zijn populariteit kan redden. En dat is laten we ons daar geen valse illusies over maken uitbreiding van de oorlog, met ale mogelijke ge volgen. Er is echter een derde mogelijkheid: onderhandelingen blijven zoeken. Maar dan zullen de Amerikanen er eerst op toe moeten zien, dat Zuld- Vietnam een werkelijk democrati sche regering kiest, die met Hanoi om de tafel kan zitten. Een regering die bovendien de kracht op kan bren gen, Amerika te verzoeken zich terug te trekken. Recente bommen op Hanoi en bij de Chinese grens doen echter vrezen, dat Johnson de in de Amerikaanse Senaat geslaakte oorlogszuchtige kre ten het overdenken waard vindt. Bommen gaan niet samen met on derhandelingen en kunnen een ge sprek ook niet afdwingen. Met studie neb ik mijn gaskranen kan ik slechts vermoeden, weten Het alarmgeschrei was. bekeken, maar ik kan er geen touw doe ik het niet. zeggen, niet van de lucht en buur- aan vastknopen. Nu ja, een touw is er ook niet aan nodig, maar het Ergens in de diepste ingewanden mannen hebben zich tenslotte mop- mijn woonstee staat een batte- perend over de situatie ontfermd. verdachte plaatje vinden, dat wel. rij indrukwekkende meters nofft ve- want terwijl al hun kranen zich En dat lukt helemaal niet. Hoe ik me ook wring of draai, goeie kijk kan ik op geen van mijn kranen krijgen. Toen kwam de tele visie met het verhaal, dat in Gronin gen als eerste stad controle op de gaskranen werd uitgeoefend. Een steek door het hart van een oprech te Hagenaar, want wij waren lekker eerst Eerlijk is eerlijk. Maar goed, ondanks mijn ge kwetste ziel toch opgelet Daar kwam iemand zo maar met een schroevedraaier aan een gaskraan. Ik zou niet durven. Het Iosschroe- le buizen, die daar uit stromen. Er drooglegden stroomde die (je zijn er bij die water distribueren mij maar door. Later heDO' zijn gasleveranciers bij. Gaskranen zoals altijd bij vreemde gebeurtenis sen, maar weer gelachen. Maar als dat gas gaat stromen is er geen lachen meer bij. Hoogstens een enge plof. De Haagse (en welke andere) plastickraanplaatjes- kunnen wel eens niet deugen. Geen kraan mag meer gezeepsopt worden. Waaruit ik concludeer, dat hier de deugd Die kan ik nog onderscheiden, dat wel. Maar welke meter bij welke flat gestraft wordt en mijn geweten loort is mij een volslagen raadsel, heerlijk gesust. Want tot nu toe had Eenmaal heb ik aan de kranen 'k altijd een tikkeltje wroeging wan- waarschijnlijk nog wel gedraaid, dat was toen een kraan neer na een snelle afwas, de kraan ding bij mij dol werd. Ik had de keuze ongesopt bleef. gaan, maar hoe krijg je ooit weer dicht? Stel je voor dal tussen een complete waterval en de Ik hoop dus maar, dat mijn zwar- iedereen nu aan het schroeven gaat En niemand er het slot weer wee- op te leggen. En kun je gaskranen zomaar af schroeven of moet er dan eerst iet! rolkomen drooglegging van het hele te plaatje nog goed is. Controleren, gebouw. Heb het laatste gekozen zoals het gasbedrijf vraagt, lijkt me wat een enorme paniek vero irzaak- een nog griezeliger waagstuk dan te, omdat het juist het uur was, dat wachten op de huis-aan-huiscontro- nijvere mensen zich gereed maak- le die we krijgen, ten voor de nieuwe dag en douche- Maar wel loop ik nu snuffend aan een hoofdkraan gebeuren, nel cellen, wastafels en keuken kranen rond. Het afwegen van verantwoor- zoals bij de waterleiding? Dat lijkt het bad-, was- en theewater lever- lelijkheden is toch een moeilijke mij logisch. Waar die hoofdkraan is den. zwak! Keuze uit vele typen en kleuren (Van g k redacteur automobilisme) AMSTERDAM Meer ruimte, een nieuwe stilering en een keuze uit zes motoren zijn de voornaamste ken merken van de Fordmodellen 17M en 20M voor 1968, De serie is thans voor de derde keer in zeven jaar veran derd. Sinds de invoering van het stroomlijn- of het „bananenmodel". in 1960 werden er niet minder dan 1,5 miljoen exemplaren verkocht. De nieuwe 17M is 8 centimeter langer en 4 centimeter breder dan zijn voorganger. De ruimte, die ge wonnen werd is zowel het interieur als de koffer ten goede gekomen. De sobere, strakke vormgeving wordt versterkt door het horizontale vooraanzicht. Het zijaanzicht wordt gemarkeerd door een geprofileerde taillelijn, die boven de achterwielen enigszins naar boven loopt. Verschillen De zescilinder 20M, die ook in een TS uitvoering leverbaar is, werd 7 centimeter langer dan de 17M. An dere verschillen zijn een andere vormgeving van de achterzijde en een ornament op de motorkap. Hiermee is Ford Keulen voor 't eerst afgestapt van de schijnbare ge lijkheid van de 20M en 17M. De consument wilde voor de meerprijs, die hij moest betalen, een meer re presentatieve wagen hebben. Alle nieuwe modellen zijn van een gescheiden remsysteem voorzien. De schijfremmen op de voorwielen en de trommelremmen op de achterwie len opereren onafhankelijk van el kaar. Indien het ene circuit uitvalt, blijft er nog voldoende remkracht in het andere circuit over. In de serie kan gekozen worden tussen zes motoren, die van 75 tot 126 pk gaan. Nieuw is de 2.3 liter krachtbron, die alleen in de 20M gele verd wordt. Volgens fabrieksopgave kan hier een topsnelheid van 170 ki lometer per uur mee worden bereikt, terwijl in 11.4 seconden tot een snel heid van 100 kilometer per uur kan worden geaccelereerd (staande start) Veiligheid Er zijn veel mogelijkheden in ty pen, versnellingen en kleuren. De in terieurveiligheid wordt verhoogd doordat het middelste deel van de carrosserie een stevige kooiconstruc tie is, die volgens de regelen der kunst „ontscherpt" is. De Ford 17M en 20M modellen stel len geen grote eigen wat het onder houd betreft. Slechts om de 10.000 kilometer moet de olie ververst wor den. Kwetsbare details als de voorspatborden zijn geschroefd, waardoor ze gemakkelijk vervangen kunnen worden. Op de foto:

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5