School kan ouders de kerk naar weg wijzen „Faith and Order" vraagt sterker r.k. deelname ISRAIFFEISENBANK Ook zonder lidmaatschap Wereldraad Positieve reactie Sophie Kohier overleden Koude oorlog tegen Joden in Sowjetunie Sabotage in Navo-basis Grote toogdag tot handhaving Statenvertaling mi imrn V 1 Synode Hernhutters herdenkt Zinzendorf CBTB: Zware slag glastuinbouw voor DINSDAG IS AUGUSTUS 1967 Een woord voor vandaag Waarom staan in de Bijbel zoals we gisteren zagen de goede voornemens zo hoog aangeschreven? Kennelijk niet omdat we daarmee „de hemel verdienen", zoals de populaire zegswijze luidt. Jezus zegt, nogal nuchter en voor sommigen beslist ontnuchterend: „Zo moet ook gij, nadat gij alles gedaan hebt wat u bevolen is, zeggen: Wij zijn onnutte slaven; wij hebben slechts gedaan, wat wij moesten doen." Ach nee zovéél goede voornemens hebben we trouwens nu ook weer niet en wat komt er dikwijls helemaal van terecht? Maar wel dit: onze eerste stappen hebben met de genade te maken, en onze tweede en derde worden begeleid met aan vuringen van boven: „In dat spoor dan ook verder" en „Hebt goede moed". Luisteren, gehoorzamen, volgen, allemaal grote woorden in de Bijbel, die horen bij nog groter woorden: woord, wet, genade. In dat grootse kader passen onze simpele goede voornemens. We lezen vandaag: Romeinen 12 9-21. (Van onze kerkredactie) BRISTOL De commissie voor Geloofsbelijdenis en Kerkorde (Faith and Order) van de Wereldraad van Kerken heeft voor zich nieuwe statuten opgesteld, waardoor deze commissie een grotere be weeglijkheid zal krijgen. Op de jaarvergadering, die verleden week in de Britse stad Bristol werd gehouden, is verder sterk gepleit voor toetreding van de Rooms-Katholieke Kerk tot deze onderafdeling van de Wereldraad. „Faith and Order" kent nu al de mogelijkheid, dat er kerken aan meewerken die niet bij de Wereld raad zelf zijn aangesloten. Zo namen dezer dagen de Zweedse baptisten het besluit, zich niet bij de Wereld- (Vervolg van pag. 1) Meer voor de hand ligt de verkla ring dat de radicalen zich sterk wil len maken vóór de KVP-partijraad begin december bijeenkomt Het is algemeen bekend dat de partijraad van de KVP vrijwel uitsluitend uit trouwe en weinig kritische KVP-le- den bestaat. Waarschijnlijk willen de progres sieve KVP-leden de partijraad atten deren op hun kracht binnen de KVP en wellicht zullen zij proberen enkele officiële vertegenwoordigers naar de partijraad te mogen afvaardigen. DRS. BOGAERS In deze richting wijst ook een uit lating van een van de initiatiefne mers van deze aktie, de oud-minister van volkshuisvesting drs. P. C. W. M. Bogaers. Voor de televisie zei hij gis teravond dat de besloten regionale bijeenkomsten die de KVP wil be leggen, de meningsuiting binnen de partij niet zullen stimuleren omdat daarvoor de politieke discussie ont breekt. Hij ontkende dat deze aktie het gesprek tussen ARP, CHU en KVP doorkruist. „Wij willen eerst de vraag beantwoord zien of de christe lijke partijen om te vormen zijn tot progressieve partijen. Ons uitgangs punt is echter niet samenwerking met christelijke partijen zonder meer." De heer Bogaers zei dat hij onoffi cieel wel eens over de partij vernieu wing gesproken heeft met de heer Den Uyl. Zij waren het een heel eind met elkaar eens, aldus drs. Bogaers. In het najaar zullen volgens hem op de KVP-partijraad en het congres van de PvdA nadere beslissingen moeten vallen. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM Mevrouw Sophie Köhler-van Dijk, eertijds een po pulaire operettester, later bij de Ne derlandse Comedie een bekwaam ac trice, is dit weekeinde overleden. Zij was 75 jaar. Als dertienjarig meisje begon So phie van Dijk bij de Nederlandsche Toneelvereeniging met een rolletje in Molière's „De ingebeelde zieke". Na vier jaar stapte zij over naar de Operette, waar zij de bekende artiest Piet Kohier als echtgenoot vond. Sophie Köhler-Van Dijk speelde ongeveer 75 grote rollen in operettes. Daarnaast trad zij vaak op in revues van Bouwmeester en Ter Hall. Zij speelde naast grote figuren in dit genre als Buziau, Siem Nieuwenhui- zen, Harry Boda, Isidoor Zwaaf en Louis en Heintje Davids. Sedert 1953 speelde mevrouw Köhler-van Dijk bij de Neder landsche Comedie op bekwame wijze rollen van oudere vrouwen. Na van een vrij langdurige ziekte redelijk te zijn hersteld, zou zij deze week deelnemen aan de repetities voor „Moeder Courage" van Brecht. Mevrouw Köhler-van Dijk wordt woensdagmorgen op „Zorgvlied" in Amsterdam begraven. Kennedy ambieert geen presidentschap NEW YORK De Amerikaanse senator Robert Kennedy heeft ver klaard beslist niet van plan te zijn zich bij de komende presidentsverkie zingen kandidaat te stellen voor het vice-presidentschap. Hij zei dit in een vraaggesprek met de Saturday Evening Post Kennedy verklaarde verder nog dat hij evenmin zich in 1968 tegeno ver president Johnson als kandidaat voor het presidentschap zal stellen. 1100 daklozen na aardbevingen ARETTE De aardbevingen die het gebied van de Pyreneeën zondag avond en gisterochtend hebben ge troffen, hebben 1100 mensen dakloos gemaakt. Meer dan 60 mensen heb ben verwondingen opgelopen. Een 80-jarige vrouw in Arette werd ge dood toen haar huis instortte. Van officiële zijde is meegedeeld dat de helft van de 1200 inwoners van Arette een nieuwe woning moet hebben. Tachtig huizen in Arette zijn verwoest. De 17e eeuwse klokke- toren van het plaatsje is door de aardbevingen gehalveerd. De schade hier wordt op bijna 4 miljoen gulden geraamd. NEW YORK Een Ameri kaanse religieuze organisatie heeft Rusland er van beschul digd, een „koude oorlog" te hebben ontketend tegen de drie miljoen Joden in dat land, na de Israëlische overwinning op de Arabische landen. De „conferentie over de positie van de Russische Joden" heeft een 48 pa gina's tellend rapport vrijgegeven, waarin Rusland wordt verweten, maatregelen te hebben getroffen „voor het doen herleven, steunen en instandhouden van anti-semitische vooroordelen in een land, waar deze gevoelens toch al zo hardnekkig le ven." Tot de organisatoren van deze con ferentie behoren Martin Luther King, de episcopaalse ex-bisschop James Pi ke, William O. Douglas van het Hoog gerechtshof en de socialist Norman Thomas. Spotprenten In het rapport zijn reproducties op genomen van 36 platvloerse an ti-Joodse sportprenten. Zij zijn ont leend aan vooraanstaande Russische bladen als het regeringsblad Izwestija, de partijkrant Prawda, het blad van de Russische vakbonden Troed en de Rode Ster, gepubliceerd door het ministerie van defensie. Collectie-De Boer in beslag genomen LUZERN De in de kunstzaal Hof- galerie te Luzern tentoongestelde schil derijen van de Amsterdamse kunst handelaar Jelle de Boer zijn gisteren door de Zwitserse politie in beslag genomen. Het Zwitserse Genootschap voor kunsthandel noemde de schilderijen, die volgens De Boer geschilderd wa ren door Van Gogh, Cézanne, Klee, Chagall, Toulouse Lautrec en Matis se, vals. Een woordvoerder van het ge nootschap zei gisteren: het gaat om een tentoonstelling die listig is opge zet door een verzamelaar zonder ge voel voor de werkelijkheid en door een kunsthandelaar die over onvol doende kennis beschikt om de draag wijdte van zijn beslissing te over- De eigenaar van de Hofgalerie, An ton Achermann, gaf daarop als zijn mening te kennen, dat drukte om de expositie veroorzaakt was door „af gunst van de concurrenten". Onderzoek van Noordzeeplat gaat beginnen DEN HAAG Morgen opent de ter mijn van drie maanden waarin olie maatschappijen opsporingsvergunning kunnen aanvragen voor het Noordzee plat, althans het Nederlandse deel daar- VSNa sluiting van de termijn publiceert de minister de aanvragen en bestaat twee maanden gelegenheid bezwaren in te dienen tegen het verlenen van con cessies. Daarna wordt over de aanvra gen definitief beslist. Vervolgens gaan weer twee maanden voorbij, waarin de oliemaatschappijen de minister definitief laten weten of ze de concessie onder de daarbij gestelde voorwaarden aanvaarden. Als alles mee loopt kunnen de proefboringen dan me dio volgend jaar beginnen. Onder de Noordzeebodem wordt voornamelijk gas verwacht. Aanvankelijk leek de interesse niet zo groot, maar door de moeilijkheden met de olieaanvoer vanuit het Nabije Oosten kan de belangstelling gestegen LONDEN Het Britse ministe rie van defensie heeft gisteren be kendgemaakt, dat een saboteur een ontploffing teweeggebracht heeft in een geheime radarbasis van de NAVO bij Londen. Hij verschafte zich toegang tot deze 40 kilometer van Londen gelegen basis door het prikkeldraad erom heen stuk te knippen. Bij onderzoek bleek dat de explo sie, die zondag gebeurde, een gat in de schutting heeft geslagen. Er werd evenwel geen schade toegebracht aan de radar-reflectoren. Op deze prenten, alle van de laatste weken, worden Israël en de Joden met nazi's vergeleken, wordt Israël afgebeeld als een werktuig van het Amerikaanse imperialisme en Mosje Dayan als een moordenaar en opvolger van Hitler. In sommige car- ricaturen lijkt ook Uncle Sam op een Jood. Volgens het rapport zijn er aanwij zingen, dat deze ophitserij effect sor teert. Op straat In de straten van Tasjkent zijn Jo den aangevallen. Op Joodse organisa ties wordt enorm veel druk uitgeoe fend. om Israël openlijk te veroorde len. Sommige Joden durven hun kin deren nauwelijks naar school te stu ren uit angst, dat zij een vernederen de behandeling moeten ondergaan. (Van onze kerkredactie) DORDRECHT Op zaterdag 26 augustus houdt de Stichting tot hand having van de Statenvertaling een grote landelijke toogdag in Barne- veld. Plaats van samenkomst is de nieuwe Rehobothkerk van de gerefor meerde gemeente aan de Nai- racstraat. Vorig jaar werd voor het eerst een dergelijke toogdag gehouden. Deze trok toen in Rotterdam ruim tweedui zend bezoekers. Ook nu houdt men rekening met een groot aantal be langstellenden, want de kerk van de gereformeerde gemeente in Neder land aan de Van de Bogertlaan wordt in reserve gehouden. De ochtenbijeenkomst duurt van tien tot twaalf uur. Na het ope ningswoord van de voorzitter, ds. J. van Haaren van Amersfoort (geref. gem.) spreken ds. S. de Jong uit Hou ten (hervormd) over „Een noodzake lijk onderzoek", ds. J. G. van Min nen uit Hoofddorp (chr. geref. gem.) „Een kostelijk compliment" en ds. F. Mallan uit Veenendaal (geref. gem. in Ned.) over „Met behoud van de Statenvertaling de waarheid handha- De middagbijeenkomst duurt van halftwee tot halfvier. Dan voeren achtereenvolgens hét woord de heer L. v, d. Sluys (Oudwoude - her vormd) „Een dure prijs"; ds. J. C. van Ravenswaay (Arnhem - chr. ge ref.) „Eén woord - Het woord"; ds. J. v. d. Poel (Ede - oud-geref.) „De bruidegom betoverd" en ds. A. W. Verhoef (Barneveld - geref. gem.), die het slotwoord spreekt. Oud-premier Hoeong: „Regering-Ky intimideert de kiezers SAIGON De Zuidvietnamese oud- premier Tran Van Hoeong heeft de militaire machthebbers ervan beschul digd de kiezers te intimideren. Hij heeft vandaag gedreigd zich uit de verkie zingscampagne terug te trekken als daar geen eind aan komt. De vroegere premier wordt als de grootste rivaal gezien van het staats hoofd. luitenant-generaal Ngoejen Van Thieu, bij de verkiezingen van 3 sep tember. Hoeong behoorde tot de acht burgerkandidaten die vorige week de campagne boycotten. Gisteren lieten zij evenwel weten hun verkiezingstoernee te hervatten, nu zij van premier Ky opnieuw de beschik king hebben gekregen over een eigen vliegtuig. Gevaarlijk Dat president Johnson ook bombar dementen laat uitvoeren tot vlak bij de Chinese grens met Noord-Vietnam, zien politieke waarnemers als een poging zijn gedeukte prestige te herstellen. Zijn populariteit was vooral gedaald door het besluit meer militairen naar Vietnam te sturen en de belasting met tien procent te verhogen. Witte-Huiswoordvoerder Christian zei dat volgens Johnson „het bombarderen in het noorden een essentieel onderdeel vormt van onze taak in het zuiden". De leider van de Democraten in de Senaat, Mansfield, noemde de nieuwe aanvallen „een zeer gevaarlijke uitbrei ding van de oorlog, waardoor de VS dichter bij de rand van een mogelijke confrontatie met China worden ge- Beseffend dat het lidmaatschap van de Rooms-Katholieke Kerk van de Wereldraad de eerste jaren zeker nog geen werkelijkheid zal zijn, werd door verscheidene commissieleden gepleit voor een zo spoedig moge lijke toetreding van Rome tot „Faith and Order" Verrijking In de gesprekken met Rome is al lang gebleken dat de theologen daar bijzonder geïnteresseerd zijn in de vragen, die in „Faith and Order" aan de orde komen. Het zou een ver rijking voor het werk van de com missie zijn, als bijvoorbeeld de' vra gen naar de kerk, naar de betekenis van het ambt en naar het werk en het wezen van de Heilige Geest ge steld zouden kunnen worden samen met de rooms-katholieke theologen. De commissie bestaat nu uit 120 leden. Zij wil nu uitgebreid worden tot 150 leden, waarbij dan veertig plaatsen bestemd zullen zijn voor kerken die niet lid van de Wereld raad zijn. Daarbij werd een getal van twintig genoemd voor de ver tegenwoordigers van het rooms-ka- tholicisme, die dan wel een zo breed mogelijk spectrum van het theolo gisch denken in deze kerk zouden moeten representeren. Nu waren er in Bristol nog maar vijf rooms- katholieken als waarnemers. „Faith and Order" hield in Bristol de blik eveneens gericht op die pro testanten, die tot dusver niet bij de Wereldraad aangesloten zijn. Uit hen werd op de vergadering het woord gevoerd door de Amerikaan dr. Paul Rees. Statuten De nieuwe statuten, die in Bristol werden goedgekeurd, zijn voorgelegd aan het centraal comité van de We reldraad, dat vandaag op Kreta een vergadering heeft gehouden. Tot nu toe cencentreerde het werk van deze commissie zich tot kwes ties betreffende de regering van de kerk, de eredienst, de geloofsver schillen tussen de kerken en de vraag naar de theologische normen voor een grotere kerkelijke eenheid. Maar de spanningen die de kerken vandaag gescheiden houden, komen vaak voort uit meningsverschillen die dwars door de klassieke belijde- nisgrenzen gaan. Wereld De statutenwijziging maakt het „Faith and Order" mogelijk, zich sterker bezig te houden met de be trekkingen tussen kerk en wereld, de verhouding tussen theologie en andere wetenschappen en met het handelen Gods in de geschiedenis. Tot nieuwe voorzitter van „Faith and Order" werd de Hamburger pre dikant dr. H. H. Harms gekozen. Harms, die 53 jaar oud is, geldt als een van de meest ervaren Duitse deskundigen voor oecumenische kwesties. In oktober wordt hij bis schop van de Evangelisch-Lutherse Kerk van Oldenburg. President Kerkedag naar Moskou? BONN O Dr. Richard Freiherr von Weizsacker. de president van de Duitse Evangelische Kerkedag. wordt in West-Duitsland genoemd als de toekomstige ambassadeur van de bondsrepubliek in Moskou. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft gezegd, niets van een benoe ming te weten. u-aar men j véél meer doet dan sparen. 1 De Raiffeisenbank doet alle bankzaken, ook reisdevtezen. 1 Gemakkelijk voor u spaarbank en alle bankzaken Gezinsdiensten in Haagse binnenstad •pjEN HAAG De Haagse Et hervormde predikant ds. D. A. Cazemier is tot de ontdek king gekomen, dat de school kan meewerken om kinderen en hun ouders met wie geen con tact bestaat, opnieuw in de kerk te ontmoeten. Deze ont moeting was er in gezinsdiens ten. zoals hij het noemt en waarover hij in het blad „Her vormd Den Haag" schrijft. Thans 350.000 leclen (Van onze kerkredactie) POTSTEJN Met een her denkingsdienst eindigde zondag de generale synode van de Hernhutter Evangelische Broe dergemeente, die bijna een maand duurde en op het kasteel Potstejn in Bohemen (Tsjecho- Slowakije) gehouden werd. In deze dienst werd het historische avondmaal van de Broedergemeente herdacht, dat op 13 augustus 1727 gehouden werd op het landgoed van graaf von Zinzendorf. Deze had in 1722 met de stichting van „Herrnhut" een toevluchtsoord geschapen voor de nakomelingen van de hussieten, die om het geloof ver volgd werden, wat het begin zou wor den van de beweging der hernhut- De rond 350.000 gemeenteleden van deze kerk, die thans over de gehele wereld verspreid is, waren vertegen woordigd door 54 afgevaardigden op De miljoenste op nieuw Schiphol SCHIPHOL Binnen ruim drie maanden hebben een miljoen mensen het nieuwe Schiphol bezich tigd. Vorig jaar trok het oude Schip hol in een heel jaar 1,4 miljoen be zoekers. Met een bezokersaantal dat dit jaar boven de twee miljoen komt (naar verwachting) noemt Schiphol zich trots Nederlands grootste toe ristische trekpleister. Zelfs internationaal is de luchtha ven een belangrijke attractie: Niaga- ra-watervallen: drie miljoen en het Empire State Building: anderhalf miljoen bezoekers per jaar.... V er antwoordelij ke maatschappij UTRECHT Het zojuist versche nen juli/augustusnummer van „Evan gelie en Maatschappij", het kader blad van het Chr. Nationaal Vakver bond, is geheel gewijd aan de eind april in Oosterbeek gehouden twee daagse studieconferentie over „Een verantwoordelijke maatschappij". Het nummer bevat o.m. de volledi ge redevoeringen van prof. dr. P. J. Roscam Abbing en dr. B. de Gaay Fortman, waarvan wij indertijd reeds verslag gaven. ZENDING Er werd vooral over actuele zen dingswagen gesproken. De Broeder gemeente werkt met name in Zuid-Afrika, Suriname en Labrador. Vérder kwam de bevoegdheid der bisschoppen ter sprake. De Broedergemeente heeft thans 23 bisschoppen en 493 predikanten in zes autonome provincies, waarvan drie in Europa en verder een in Noord-Amerika, een in Zuid^Amerika en een jn Zuid-Afrika. In Nederland wonen ruim duizend hernhutters. Er zijn twee gemeenten, drie predikanten. Drs. A. Kuipers hoofd BVD DEN HAAG Drs. A. Kuipers volgt 16 september de dan gepensio neerde mr. J. S. Sinninghe Damsté op als hoofd vap de Binnenlandse veiligheidsdienst. De heer Kuipers (50) sloot zich in zijn onderduiktijd in 1943 aan bij de Groep-Albreoht, een inlichtingen organisatie in het bezette Nederland, die werkte voor de inlichtingendienst van de Nederlandse regering in Lon- In 1948 legde hij het doctoraal examen in de economie af. Hij be hoorde na de bevrijding tot de eer ste medewerkers van de Centrale veiligheidsdienst, die in 1949 werd omgevormd tot de Binnenlandse veiligheidsdienst. Drs. Kuipers heeft dus van het ontstaan af de ontwik keling van deze dienst meegemaakt. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Eemnes-buiten (toez.): A. Breure te Hei- en Boeicop; te Epe (vac. W. F. H. ter Braak - toez.): H. v. Nieuwenhuize te Slikkerveer (bui- tengew. wijkgem. in wording). Bendankt voor Nieuw-Beijerland: E. S. de Lint te Lienden; voor Tzumma- rum fFr. - toez.): J. F. M. van Malssen te Schingen, c.a. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam-zuid: Joh. Prins te Rijswijk (Z.H.) en drs. J. P. Ver steeg te Wormerveer. Beroepen te Hengelo (O.): kand. J. W. Maris te Amsterdam, die bedankte voor Onstwedde en voor 's Gravendeel; te Meppel: kand. J. Verhage te Amster dam-west; te Zaandam: A. W. Drechsler te Den Haag-zuid. Deze gezinsdiensten werden in de Grote Kerk gehouden. Men kwam op het idee door een schoolsluiting voor de kerstvakantie waarvoor alle ou ders waren uitgenodigd. Ongeveer tweehonderd ouders hadden aan de uitnodiging van de schoolhoofden ge volg gegeven. De reacties op deze korte dienst waren zo positief, dat besloten werd om als proef een dergelijke bijeen komt te laten samenvallen met een kerkdienst op zondagmorgen. Vla de schoolkinderen zijn de ouders daar voor uitgenodigd. Oogst Ds. Cazemier ging zelf alle klassen van de Prof. Gunningschool en later de Mr. Schabergschool beide christelijke scholen in wijkgemeente VII s= langs. Een van de kerk diensten had het karakter van een oogstdienst. Daarom wijdde hij een les aan oogstfeesten, zoals het kiezen van een druivenkoningin en bloemen- Voor een oogstdienst in de kerk nodigde hij de kinderen en hun ou ders uit. Er moest fruit worden mee gebracht om de kinderen na de dienst naar zieke en bejaarde mensen te laten gaan. De liturgie in de kerkdienst was wat vereenvoudigd. Verschillende on derdelen zoals votum, groet en schuldbelijdenis gaf de predikant in eigentijdse woorden weer. Verder hebben verschillende kinderen aan deze diensten meegewerkt door het uitbeelden van een gelijkenis, door hen mee te laten praten bij de preek en door hen mee te laten werken bij het lezen. Bijzonder i in de voorbereiding van op school. De vraag is namelijk hoe je niet alleen de kinderen maar ook de ouders, die meestal niet zo bar in kerkdiensten zijn geïnteres seerd er toch bij kunt betrekken. Er wonen namelijk ongeveer 4500 hervormden rond de Grote Kerk en 2200 in de city. Van deze hervormden komen er ongeveer 150 regelmatig naar de kerkdiensten, die uitgaan van wijkgemeente VII. Uit de bezoekactie, die in het laatste half jaar in deze wijkgemeente is gehou den is wel gebleken, dat de kerk uit de wereld van veel mensen, die nog zijn ingeschreven in het kaartensys- teem is verdwenen. Tien procent van de hervormde ge zinnen, die werden bezocht, vond het niet de moeite waard om iemand van de kerk te ontvangen en acht pro cent gaf te kennen niet meer te wil len behoren tot de hervormde kerk. Hoe bereiken wij de mensen, voor wie de kerk geen bekende meer is, is daarom rond de Grote Kerk in Den Haag een even dringende vraag als overal in de grote steden. Veel Amerikaanse nonnen leggen habijt af NEW YORK Het aantal rooms-katholieke religieuzen in de Verenigde Staten dat het habijt af legt schijnt erg hoog te zijn. Verle den jaar verlieten namelijk 3600 non nen hun klooster. Het aantal nieuw ingeschrevenen is met de helft terug gelopen. Een Jezuïeten-tijdschrift weet wel hoe dat komt, de teruggang is te wij ten aan de „voortdurende zelfzucht van deze vrouwen." Prijsverhoging stookolie Pleidooi voor uitzonderings tarief (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De Christelijke Boeren- en Tuindersbond is van mening dat de recente prijsver hoging van stookolie voor de glastuinbouw, in het bijzonder voor de groenteteeltbedrijven, een zware slag betekent. Volgens de CBTB zal voor de tuinbouw een uitzonderingstarief moeten worden doorgevoerd. De bond heeft berekend dat de prijsverhogingen van 26 juni en 8 juli en de verhoging van de omzetbe lasting neerkomen op een totaal van 30 procent, hetgeen voor de intensie ve tuinbouw als geheel een kostenver hoging van 35 a ƒ40 miljoen per jaar betekent. Per bedrijf is de kostenverhoging uiteraard verschillend. Volgens de CBTB varieert zij van ƒ4.800 tot 6.850 voor tomatenbedrijven, van ƒ4.300 tot ƒ5.600 voor bloemenbedrij- ven en van ƒ1.350 voor anjerbedrij- ven, ƒ2.550 voor potplantenbedrijven en 4.150 voor rozenbedrijven. Drie motieven De CBTB vindt dat ernstig moet worden overwogen om de prijsverho ging niet van toepassing te verklaren op stookolie, die in de glastuinbouw wordt gebruikt. Voor een dergelijk uitzonderingstarief zijn volgens de CBTB drie motieven aan te voeren, te weten: 1. de onevenredig zware last, die de prijsverhoging van de stookolie voor de glastuinbouw met zich mee brengt; 2. de omstandigheid, dat doorbere kening in de prijzen als gevolg van het huidige afzetsysteem niet moge lijk is; 3. het feit dat door de minder goe de bedrijfsuitkomsten van de laatste jaren een grote extra kostenverho ging voor veel bedrijven en gezinnen zeer ernstige gevolgen zal hebben. Een oplossing ziet de CBTB ook in een verlaging van de stookolieprijs door een andere verdeling over de verschillende aardolieprodukten van de extra lasten, die voortvloeien uit de crisis in het Nabije Oosten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2