Fout aan gaskranen schade van minstens drie miljoen Commentaar JAMIN Reactie PvdA en D'66 positief op actie KVP'ers Aardgasprijs hoger voor de fabrieken Wie aansprakelijk Juridische puzzel Brood weer duurder Aanklacht legen arts na dood van patiënt Kind verdronk in teil water Dimdag 13 »ngu«tm 1967 48,te jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD 1 Naajw Cooran» Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur •fc Koude oorlog tegen joden in Rusland pag. Kernmerk. immic is niet in de kamer op "t ogenblik, ze is in de tuin iels aan het verspreiden •fe Greame Allwright, de culturele vagebond pag. Radio TV. Beweging (Van onzer verslaggevers) (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het is niet onwaar schijnlijk, dat het brood binnenkort weer duurder wordt, en wel door vermindering van de verwerkings subsidie op meel. Deze vermindering werd in EEG- verband per 1 juli doorgevoerd. Een algehele afbraak der verwerkings subsidie, moet eind 1968 zijn vol- Binnenkort zullen het ministerie van economische zaken en de bak kersorganisaties nieuw overleg over de broodprijs plegen. Militairen ziek na oefening NUNSPEET 24 militairen van d< ondersteuningscompagnie van het regi ment Van Heutsz hebben last van maag- en darmstoornissen. Vier van de militai ren. die de vorige week een oefening in België heibben gemaakt liggen in Nun- speet in quarantaine, twintig verblijven in het hospitaal in Oirschot. Vorige week woensdag meldden de eerste militairen zich ziek. De oefening is daarop afgebroken. Aanvankelijk dachten de artsen, door het optreden van koorts aan een onbe kende ziekte, nu houden zij het op buik griep, die door allerlei omstandigheden kan ontstaan. De Legervoorlichtingsdierist zegt dat er geen reden tot paniek is. De zieken kun nen na een paar dagen weer beter zijn. WOERDEN De schoonmoeder van een op 11 juli in het rooms katholiek ziekenhuis ..Opus Dei" in Woerden over leden patiënt heeft by de officier van justitie in Utrecht, mr. W. H. Overbeek, een aanklacht ingediend tegen de neu- roloog-psychiater G. C. J. De 31-jarige K. H. Verweij uit Woer den. vader van drie kinderen, overleed op 11 juli in het ziekenhuis na een slaapkuur. H, was in overspannen toe stand in het ziekenhuis opgenomen. Zijn schoonmoeder, mevrouw Sterk uit Den Haag, heeft nu tegen de behan delende arts een aanklacht ingediend wegens dood door schuld. Zij verzoekt de officier van justitie een onderzoek in te stellen naar de om standigheden waaronder haar schoon zoon is overleden. Mr. Overbeek heeft de aanklacht doorgezonden naar de inspecteur van de volksgezondheid, die nu een onder zoek zal instellen. DEN HAAG De schadepost van de ondeugdelijk gebleken aardgaskranen zal op zijn minst een bedrag van drie miljoen gulden gaan vergen, zo wordt door deskundigen globaal becijferd. De klachtenbui bij gemeentelijke gasbedrijven begrijpelijk ge volg na de publikaties over de ontdekte materiaalfout is voor lopig nog niet over. Velen menen dat zolang het euvel aan hun gaskranen niet is verholpen van groot gevaar sprake is. plaatse worden bekeken. Allemaal Deze vrees is ongegrond, kert de Vereniging van gasfabrikan- ten in Nederland, te Rijswijk. Breuk van het zwarte afdekplaatje kan doorgaans pas na langere tijd intre den. Tot nu toe zijn in de ernstigste gevallen beginnende scheurtjes ge constateerd die pas na geruime tijd mogelijke breuk tot gevolg zouden hebben. Aangezien alle gasbedrijven in Ne derland zich opmaken om de vervan ging zo spoedig mogelijk door te voe ren enkele plaatsen zoals Weesp hébben deze operatie al achter de rug kan men er gevoeglijk op rekenen, dat de tijd in dezen niet verkeerd zal kunnen werken. Want onder invloed van vetspatten en be paalde ingrediënten uit schoonmaak middelen duurt het altijd nog jaren, zo is vastgesteld, alvorens van breuk sptake kan zijn. V oorzorgsmaatregelen Wie dus zijn kranen met gewoon schoon water reinigt, voorzorgen neemt tegen mogelijke vetspatten erop en in twijfelgevallen na inspec tie van het plaatje de gasfabriek op de hoogte stelt, doet van zijn/haar kant alles om elk mogelijk gevaar uit sluiten. Intussen gaat deze onverwachte gang van zaken wel de nodige duiten kosten. Gemonteerd zijn thans ruim een miljoen aardgaskranen. Gesteld, dat een monteur per uur gemiddeld vijf plaatjes kan verwisselen, een ar beidsprestatie die men heeft afgeleid uit de inmiddels brede ervaring met de werkzaamheden welke men bij de zo goed als voltooide aardgasom- bouw heeft opgedaan, dan kan men de volgende globale kostenbereke ning maken. Bij een miljoen kranen betekent vijf kranen per uur 200 000 arbeidsu ren. Het gemiddelde uurloon kan worden gesteld op tien gulden. De directe arbeid voor deze operatie vergt derhalve een bedrag van twee miljoen. Voeg daarbij de te corrige ren aardgaskranen die nog in voor raad zijn, de materiaalkosten, die op ongeveer 2 cent per koperen plaatje kunnen worden geschat, alsmede ver dere organisatiekosten voor deze bliksemactie, dan is een bedrag van drie miljoen nog niet eens aan de hoge kant. En dan worden nog nadrukkelijk buiten beschouwing gelaten de extra werkzaamheden die een en ander nu al voor de gemeenten oplevert. Den Haag bijvoorbeeld gaat acuut reeds een huis-aan-hujscontrole houden. Verder moet op alle honderden klach ten die binnenstromen de situatie ter Een gehele Tsjechische familie: vader, moeder en zes kinderen, heeft geprobeerd naar Oostenrijk uit te wijken. Aanhoudend vuur van de grenswachten weerhield de mensen niet door te zetten. Op één na bereikte het gezin de andere zijde van de grens bij Gmünd. Een zoon werd gegrepen en teruggevoerd. Een ander kind werd licht gewond, evenals de vader. Hier een deel van de fa milie, wie de doorgestane emo ties en het verdriet om de achtergebleven jongeman nog op de gezichten te lezen staat. tiviteiten die het nodige geld vragen. De vraag kan worden gesteld: Wie is aansprakelijk en: kan het schade bedrag of een deel daarvan worden verhaald? Een moeilijke puzzel waar het antwoord niet een twee, drie op gegeven kan worden. De Vereniging van gasfabrikanten acht zich niet aansprakelijk. Zij heeft de kranen destijds uitvoerig be proefd en vervolgens goedgekeurd volgens de officiële eisen die het z.g. Normaalblad NEN 3099 aangaf. Bij de eisen stond niet keuring op even tuele corrosie van het kunststoffen afdekplaatje. Pas later, aldus deze instantie, is naar aanleiding van enkele klachten een nader onderzoek naar de deugde lijkheid van dit plaatje ingesteld. Om tot een zo volledig mogelijk in zicht te komen werd het TNO bij deze research ingeschakeld. Met het bekende resultaat. Men zou dus de samenstellers van het Normaalblad verantwoordelijk kunnen stellen (overigens bestaande uit vertegenwoordigers van diverse instanties op het gebied van de gasvoorziening). Ctok lijkt een moge lijkheid de fabrikant, een Duitse fir ma aan te spreken. Allemaal zaken die juridisch niet onmiddellijk uit te maken zijn. en nadere studie ver eisen. Voorlopig zullen de (toch al arme) gemeenten wel voor de strop op moeten draaien. Uitvinder „gaskamers" Proces-Widmann is begonnen STUTTGART Vandaag is het pro ces begonnen tegen de voormalige SS- majoor Albert Wilmann. Hij is de man die de mobiele gaskamers van de nazi's zou hebben ontworpen. Ook zou Wid- mann het ..doeltreffendste" gasmengsel voor de gaskamers hebben uitgekozen. Het bevel om de gaskamers te ont werpen zou van SS-leider Heinrich Himmler gekomen zijn, nadat Himmler een massa-executie had bijgewoond hij onpasselijk was geworden. Zo zullen maanreizigers in de toekomst de aarde kunnen zien. Het is een unieke opname via de Lunar Orbiter 5 van de „volle aarde". Zo op het eerste gezicht ziet onze planeet er op maanafstand veel artistieker uit dan de maan vanaf de aarde. Het lijkt een modern schilderij. Wie nauwkeuriger kijkt, kan links-midden het rechthoekige Arabische schiereiland ontwaren en de omliggende zeeën. Voorts de Italiaanse laars, het Griekse schiereiland, de Middellandse en Zwarte Zee, de Oost kust van Afrika van Suez tot Kaap de Goede Hoop, alsmede India en de Noordpool. Theoretisch zou men ook de Sow jetunie, China en de In dische Oceaan moeten zien, maar die gingen tijdens de opname schuil achter wolkenvelden. mariebiscuits niet duur wel heerlijk HERPT Maandagmorgen is een tweejarig kindje van de familie Buys in Luttelherpt, gemeente Heusden, in een teil water verdronken. De moeder vond het kind omstreeks elf uur. Kunstmatig toegepaste adem haling kon niet meer. baten. Gebleken is, dat de teil onder een afvoerbuis gestaan heeft, die lekte. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De radicale KVP-leden, die in een brief aan het partijbestuur hun visie op de toekomstige politiek van de ze partij uiteenzetten, hebben reeds een groot aantal positieve reacties ontvangen. Ze hebben gisteren een secretariaat inge richt, dat gevestigd is in Oegst- geest. Veel bijval kregen de progressieve KVP'ers van socialistische zijde en van D'66. Drs. Den Uyl (soc.) noemde een aantal gedachten van deze groep „bijzonder sympathiek". Hij was blij Weersverwachti ng Wisselvallig DE BILT Een depressie, afkomstig uit het zeegebied bij Ierland, trok gis teren naar Schotland. Ze deed bij ons de wind plaatselijk tot hard toenemen en bracht vrij langdurig regen. In het koufront van de depressie zijn verscheidene golfvormige storingen ontstaan, die van de Azoren in onze richting trekken. Het weer zal dan ook morgen het onstandvastige karakter van de laatste dagen behouden. Met zuidwestelijke winden wordt vrij voch tige en onstabiele lucht aangevoerd. De temperaturen zullen niet veel hoger dan twintig (graden worden. DE BILT Vanavond en vannacht zwaar bewolkt met regen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen. Morgen overdag veranderlijke be wolking met enkele buien en matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Hogere temperaturen. Strandweer Vooruitzichten: In de tweede helft een kleine verbetering met iets sta- dat de radicale KVP-leden een dui delijke band leggen tussen samen werking van progressieve groeperin gen en de gezondmaking van het po litieke bestel. Essentieel noemde hij de gedachte van een gezamenlijk verkiezingsprogram. D '66 Mr. Van Mierlo (D'66) zei dat voor het eerst een grote groep uit een van de vijf grote partijen een stuk heeft opgesteld waarbij hij zich dui delijk thuis voelt. Qua vorm en in houd gaat dit adres in de richting waarin ook D'66 denkt, aldus mr. Van Mierlo. Gezien haar uitgangs punt voelt D'66 zich verplicht in te gaan op een uitnodiging tot een ge sprek wanneer deze komt van men sen met zo'n mentaliteit als de pro gressieve KVP'ers. Iets genuanceerder waren de reac ties van ARP- en CHU-zijde. ARP- voorzitter dr. Berghuis zei dat de in houd van het adres van de KVP-le den hem sterk aansprak. „Deze actie mag het overleg van de „Achttien", de delegaties van KVP, ARP en CHU, echter niet doorkruisen." Dit was ook de mening van de CHU-leider drs. A. D. W. Tilanus. Hij herinnerde er aan dat de progres sieve KVP-leden mr. Cals en mr. Jurgens ook deel uit maken van de „achttien". „Doen zij serieus mee of vinden zij het gesprek nutteloos", al dus drs. Tilanus. BEDOELINGEN De bedoelingen van de progressie ve KVP'ers zijn nog onduidelijk. In sommige opzichten lijkt de aktie van de groep regelrecht aan te sturen op een breuk binnen de KVP. Men be twijfelt echter of de radicalen het zover willen laten komen. Voor vervolg zie pag. 2| Olie duurder door crisis, daardoor ook DEN HAAG De aardgas- prijs voor grootverbruikers zal 1 oktober vrij zeker flink stij gen als indirect gevolg van de crisis in het Nabije Oosten. Deze prijs wordt elk kwartaal op nieuw vastgesteld op basis van de prijs index voor zware olie. Met andere woorden: de aardgasprijs wordt daar bij aangepast. Aanpassing per 1 okto ber is nog in studie, aldus de Neder landse Gasunie. 30 procent Door de prijsverhogingen van indus trie-olie op 26 juni en 8 juli en van de omzetbelastingverhoging per 1 juli is deze olie ongeveer 30 procent duurder geworden. Het gaat hier hoofdzakelijk om tijdelijke prijsverhogingen in ver band met de stremming van de door vaart in het Suezkanaal. Het ziet er evenwel naar uit dat deze stremming van vrij langdurige aard zal zijn. De meest pessimistische stem men gewagen van minstens een jaar. De Nederlandse Gasunie meent dat een eventuele verhoging van de aard gasprijs geen gevolgen zal hebben voor het huishoudelijk verbruik. Deze prijs is nl. niet aan een index gebonden, maar wordt eens per vijf jaar onder de loep genomen. Het laatst gebeurde dit eind 1965, zodat de huishoudelijke ver bruikers voor eind 1970 geen „zorgen" behoeven te hebben, tenzij de gemeen telijke of regionale distributiebedrijven er anders over denken. De prijsindex geldt alleen voor het grootverbruik. Daaronder vallen afne mers van 100.000 kubieke meter aard- In 1965 werden grootverbruikers ge confronteerd met een verhoging van 0.042 cent per m3. In 1966 daalde de prijs met 0.349 cent. het eerste half jaar 1967 noteerde een verhoging met 0.326 cent en het derde kwartaal van dit jaar een verhoging met 0.367 cent per m3. inbegrepen de stijging van de omzetbelasting. Al deze prijswijzigin gen zijn afgeleid van de basisprijs. Moord Heeswijk nog raadsel HEESWIJK (U.) De politie heeft nog geen idee van de identi teit van de moordenaar van boer Rijer de Bruin uit Heeswijk. Het onderzoek richt zich vooral op de bestuurder van de auto, die zater dagavond enige tijd op het erf van ven ook in de politiek trouwens reeds maandenlang een interessan te tijd, die door de vacantie nauwe lijks onderbroken is kunnen wor den. Behalve de PvdA, die al met problemen in haar eigen aanhang worstelde, is daar nu ook de KVP met haar eigen spanningen. Ook andere politieke groeperingen gaan niet vrijuit. Nog maar halverwege de augustusmaand is er volop le ven in de politieke brouwerij. Dat leven betreft de richting van de politiek en betreft in verband daarmee ook de structuur van ons partijwezen. Kenmerkend is daar bij het jongste optreden van de groep rondom de KVP. Ze heeft zich blijkbaar niet bijzonder laten hin deren door de vraag naar partij- reglementen. Wij vermoeden dat dit niet toevallig mag worden ge noemd. Het bestuur van de KVP heeft in dit opzicht aan de groep verwijten laten horen. Anders dan anderen achten wij deze verwijten begrij pelijk. Onze indruk is, dat het le ven in onze tijd al te gemakRelijk een zekere slordigheid vertoont, waarbij men de neiging heeft zich niet veel aan regels gelegen te la ten liggen. Maar men is lid van een partij of men is het niet. Is men het en wil men nochtans verande ringen aanbrengen, dan achten wij het voor de hand te liggen dat men geordende wegen volgt. Men zal trouwens de schijn willen vermij den van in een ratjetoe te verval len. De beweging zelf zal men, ook als men voor zichzelf niet dadelijk de behoefte mocht gevoelen eraan deel te nemen, graag met aandacht vol gen. Er is in het denken van velen een zekere radicalisering gaande. Zelf spreken wij liever van ernst maken met de dingen, een instel ling waarvoor wij sinds jaar en dag het pleit hebben gevoerd. Van ernst kan zeker ook de politiek stellig heel wat gebruiken, óók van ernst maken in de politiek met de geest van het Evangelie. Een bezwaar dat wij hebben tegen wat dan wel naar voren wordt ge bracht is dat van een gemakkelij ke tegenstelling die men daarbij lijkt aan te kweken een tegen stelling tussen meer vooruitstre- venden en meer behoudenden, en dat terwijl niet weinigen in bepaald opzicht vooruitstrevend, in ander opzicht echter weer meer behou dend zullen wensen te zijn. En voor een gedwongen indeling zullen ve len onzer terecht, menen wij Het motief dat in dat verband wordt gehanteerd is niet zelden dat van een voorgestane duidelijkheid. Dat klinkt duidelijk en eenvoudig. De vraag blijft intussen, in hoeverre het bedrijven van politiek zich met terdaad tot een simpele duidelijk heid leent en of bij wie zozeer naar duidelijkheid zeggen te streven die zelfde duidelijkheid niet tegelijk een verméénde duidelijkheid dreigt te worden en in feite een dekmantel voor nieuwe onduidelijkheden. Met deze enkele voorlopige kantte keningen volstaan we ditmaal. In elk geval is het in de politiek, zo het dat al ooit is geweest, waarlijk niet vervelend meer. de boerderij stond. Er komen veel tips binnen, die echter niets opleve ren. Inmiddels Is gebleken, dat de overvaller ongeveer tweeduizehd gulden heeft buitgemaakt. |^etaalt: per kwartaal O per maand

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1