Okker-Hajer: geen kat en muis Jeanette Stewart Wood steelt show Tony Roche bedwingt Emerson BIJ EUROPESE WATERSKI-KAMPIOENSCHAPPEN NIEUWE LEIDSE COURANT 8 MAANDAG 14 AUGUSTUS 196? EINDHOVENSE SPORTLERAAR BIEDT NATIONALE KAMPIOEN TOM OKKER VEEL MEER TEGENSTAND DAN IN VOORGAANDE JAREN SCHEVENINGEN Zonder lïoop op suc ces, maar met een bewonderenswaardige inzet heeft sportschoolleider Jan Hajer op de winderige Metsbanen gepoogd van de finale van de nationale temiisstrijd iets meer te maken dan een spel van kat en muis. De tengere Tom Okker speelde maar al te graag de rol van kat. Hij joeg over de baan, ontwikkelde bij tijd en wijle in de rallies een enorme vaart en greep on bedreigd voor de vierde achtereenvolgen de maal de nationale titel. Jan Hajer (links) en Evert Schneider (rechts) zorgden op de Scheveningse Metsbanen voor een daverende verrassing door de veelvoudige kampioen Tom Okker en Piet van Eysden hun titel in het dubbelspel te ont nemen. De verheugde nieuwe kampioenen zagen daarin een goede aanleiding om de pas ver overde bokalen (gevuld met champagne) te heffen. ASTRID SUURBEEK Nederlands kampioene 1967 HARMOTTENBROS WINT IN GOIRLE GOIRLE De Alkmaarder Harm Ottenbros heeft de profronde van Goirle gewonnen. Hy versloeg in de eindsprint zijn vtluchtmakkeTS Jan Janssen en Henk Nijidam. Jos van der Vleuten, die aanvankelijk ook bij het kopgroepje zat, moest wegens een lekke band opgeven. De uitslag luidt: 1. Harm Ottenbros (Alkmaar» de 120 km in 2 uur 58 min 12 sec., 2. Jan Janssen (Ossendrechl), 3. Henk Nijdam (Zundert). 4. Huub Zilver berg (Goirle) op 48 sec.. 5. Gerben Karstens (Leiden) op 1 min 13 sec.. 6. Peter Pest (Amstelveen). 7. Harrie Stee- vens (Elsloo), 8. Gerard Vianen (Koeken- gen). 9. Maarten Breure Rotterdam), 10. Huub Harings (Sibbe). Hajer, de laatste titelhouder van het voor-Okker-iijdperk, weigerde echter zonder verweer het hoofd te buigen. Geladen tot in de toppen van de vingers, „bere-fel" zoals hy dat zelf noemt, kwam hy de baan op, storm de naar het net na «en inleidende manoeuvre op de forehand en pakte zowaar de eerste set op het derde setpoint. Na de voor een amateur ge bruikelijke inzinking in de tweede en derde set, worstelde hy zich van 25 in de vierde terug tot 55. het tennissen gelegenheid vinden om te studeren. De gedachten daarover zijn echter nog nauwelijks uitgewerkt. Vader Suurbeek dacht dat zijn dochter psychologie zou gaan studeren, ter wijl Astrid zelf repte van sociologie als studierichting. Andere finale Het was een gelukkige omstandig heid dat tijdens de finale van het da mes enkelspel de zon aarzelend tussen de wolkenflarden doorkeek. De baan werd droger, de temperatuur hoger. De wind bleef echter een hinderlijke fac tor. Maar Okker en Hajer legden vol doende kracht in hun slagen om daar doorheen te komen. ?erd een heel andere finale dan de voorgaande Okker-Hajer duels (de eindstrijden van 1964 en 1966). Hajer, wetend dat zijn conditie niet al te best was, zette zich direct in de 'hoogste ver snelling. Okker daarentegen leek het partijtje golf van de morgenuren nog in de benen te hebben. Hij kwam mei 4—1 achter, haalde op tot 44 en ver loor prompt weer zijn service. Hajer pakte de set op het derde setpoint. Een sensationeel begin dus. De 25- jarige Eindhoven-aar miste de vast heid om in de tweede en derde set de rallies gaande te houden. De veel te lange Tust werd voor hem nog een ex tra-nadeel, hetgeen culmineerde in tweemaal service-verlies in het begin van de vierde set. Bij 03 begon Hajer weer terug te vechten. De daarna vol gende slagenwisselingen vijzelden de finaledag op tot een niet eerder bereikt niveau. In een regen van slashes ove- weer reikte Okker naar 53. Hajer hield zijn service en kwam via een niet benut matchpoint op 55. Bij 6 5 was hij op de service van Okker twee slagen van de vijfde set verwijderd. De titelhouder bezwoor echter het gevaar en prompt kwam de reactie met een verloren service-game voor Hajer. Een in één teug geledigd flesje fris drank kon het einde niet uitstellen. Hajer was uitgespeeld en verloor de partij op het vierde matchpoint, toen Okker een geweldige forehandveeg op zijn tenen deed belanden. „Ach, ik heb zo goed mogelijk partij gegeven was Hajer's commentaar, maar ik had geen lucht en mijn service lukte totaai niet". Eenzame hoogte In de enkelspelen bleef Okker dus op eenzame hoogte. En hij zal dat de eerstkomende jaren wel blijven, al is Davis-Cub-aanvoerder Willem Breu- kink zo optimistisch te profeteren dat Jan Hordijk hem over twee iaar -«• opvolgen. De Haarlemmer staat een druk ten nis jaar te wachten. Na de „verplichte" België-Nederland ontmoeting, vertrekt hij met Piet van Eysden naar Oosten rijk. Roemenië en Perzië. Voor de ont moeting NederlandWest-Duitsland keert hij terug naar Nederland, waar na een maandenlange trip door Zuid- Amerika begint. Eind december keert de nationale kampioen even naar Ne derland terug om er vervolgens wee- tot het voorjaar op uit te trekken. Van af 1 april van het volgend jaar is Tom weer in eigen land om zich voor te be - reiden op de Day is-Cup-wedstrijd. Geduchte deuk Een onverdeeld genoegen waren deze nationale kampioenschappen voor Ok ker niet. Zijn reputatie als begenadigd dubbelspeler kreeg voor eigen publiek een geduchte deuk. Zaterdag kon hy zijn aggressieve neigingen in de finale van het herendubbel niet baas. Uit angst dat zijn partner Piet van Eysden het niet zou kunnen bijbenen nam Okker driekwart van het veld voor zijn rekening. Er ontstonden ko mische situaties als Van Eysden zien Astrid Suurbeek neemt titel van Groenman over Hij bleef echter t\vee slagen van de vijfde set verwijderd. Verder liet Okker het niet komen. De Haar lemmer verhoogde het tempo en be ëindigde het duel na 92 minuten spelen met 46, 61, 63, 86. Het aantrekkelijke spel van de eerste en vierde set bood enige compensatie voor de teleurstellende overige fi- Het spelbeeld bij de dames-eindstrijd Astrid SuubbeekMarijke Jansen riep herinneringen op aan het stenen-ten- nistijdperk. Astrid Suurbeek won met 75 62. Maar na afloop was beider commentaar gelijkluidend: „Wat een hopeloos slechte partij". Marijke Jan sen, die veertien dubbele fouten sloeg, merkte verontschuldigend op: „Ik heb haast niet geoefend. Bij mij gaat het tennisracket van september tot april in de hoes. Van de zomer heb ik precies één toernooi gespeeld. Dat is te weinig. Maar ja, ik speel voor mijn genoegen". Forehandvegen Toch won dit meisje, dat nooit werd uitgenodigd voor enige bondstrajning, nooit in een landenwedstrijd uitkwam of een buitenlandse trip maakte, in de halve finales van Lidy Jansen Venne- boer, de in Bondskringen gedoodverf de favoriete (64, 63). Het Doetin- chemse meisje dat al tennissend de we reld rondtoerde, terwijl Marijke Jan sen de lessen op de kweekschool volg de, was dermate nerveus, dat zij aan de achterlijn gekleefd bleef staan en daar te traag bleek om de dubbele forehandvegen van het Haagse meisje te pareren. Blonde Astrid Suurbeek, de dochter van de 67-voudige ijshockey-interna- tional Jan Suurbeek, had ook met ze nuwen te kampen. Op de trage baan kwam ze echter snel genoeg uit de voeten om de bal in het spel te hou den. Marijke Jansen moest forceren en maakte de fouten. Het totale misluk ken van de eerste service bezegelde daarbij haar lot. „Ik zou eigenlijk links moeten serveren", verzuchte het Haagse meisje later. ..Schrijven doe ik rechts, maar als ik iemand een mep zou moeten verkopen, zou ik dat met de linkerhand doen. Ik ben dus van origine links. Maar de moeilijkheid met links serveren is. dat ik de bal niet rechts kan opgooien Zo werd dus uiteindelijk de als vier de geplaatste Astrid Suurbeek de ver rassende opvolgster van Trudy Groen man. die belangstellend vanaf de tri bune toekeek. In tegenstelling tot de oudere generatie: Groenman-Stöve- Krocké wil de nieuwe generatie Suur- beek-Jansen Venneboer-Bakker naast niet snel genoeg uit de voeten kon ma ken. Schneider-Hajer. de kampioens combinatie van 1962, maar nu met de Hagenaar op rechts en de Eindhove- naar links, buitte dat maar zeer ge deeltelijk uit vooral Schneider sloeg veel te veel op Okker. Het duurde vijf sets eer het weerstandsvermogen van de Haarlemmer gebroken was: 16. i4. 64, 46. 75. De ironie van het lot wilde, dat de aanvankelijk ver guisde Piet van Eysden in de beslis sende fase beter speelde dan de zozeer bejubelde Okker. Op de laatste dag voegde Okker tenslotte toch nog een tweede titel aan zijn langzamerhand indrukwek kende verzameling toe. Samen met Lidy Jansen Venneboer won hij TENNISPLOEG TEGEN BELGIË DEN HAAG Voor de jaar lijkse tennisinterlandwedstrijd tegen België, die het komende weekeinde in Brussel wordt ge houden, bestaat de Nederlandse ploeg uit: Heren enkelspel: 1. Tom Ok ker; 2. Jan Hajer; 3. Evert Schneider; 4. Ron van Gelder; 5. Peter Soeters; 6 Richard Kas ten; 7. Jan Hordijk; 8. Ferd Hemmes. Dames enkelspel: 1. Astrid Suurbeek; 2. Marijke Jansen; 3. Lidy Jansen Venneboer; 4. Ju dith Salome. Reserves: Tine Zwaan en Jenny Ridderhof. Heren dubbelspel: 1. Okker/v. Gelder; 2. Hajer /Schneider; 3. Kasten-Soeters; 4 Hemmes/Hor dijk. Dames dubbelspel: 1. Judith Salome Tine Zwaan; 2. Jenny Ridderhof/Lidy Jansen Venne boer. - Gemengd dubbelspel: 1. Lidy Jansen Venneboer/Okker; 2. Jenny Ridderlhof/Hajer; 3. Tine Zwaan/Van Gelder; 4. Astrid Suurbeek/Scholtz. Captain: Hans van Dalsum. de finale van het gemengd dubbel spel roet 1210. 63 van Jenny Rid- ae: hof—Jaap Arends. De cijfers wij zep er op dat Okker ook in deze ont moeting niet in topvorm was. Het dient echter gezegd, dat vooral Jen ny Ridderhof formidabel tegenspel gaf. Joop Zoetemelk weer op de tweede plaats (Va wiclermedewerker) STRIJEN Joop Zoetemelk heeft zijn reputatie als „eeuwige tweede'' zaterdagmiddag tot zijn bittere teleur stelling wat meer glans gegeven. De jeugdige Rijpweteringer, die gisteren is vertrokken naar het trainingskamp voor de wereldkampioenschappen in Nuth, ontsnapte vijf ronden voor de finish van de jaarlijkse Ronde van Strijen uit een tien man sterk kop groepje dat zich reeds kort na de start had gevormd, maar werd in hel zicht van de eindstreep teruggepakt door Leen Poortvliet en Gerrie Velt- huyzen. In de felle eindsprint moest Zoete melk zijn meerdere ekennen in dc 23-jarige Poortvliet u-it Herkingen, die verleden week ook de Ronde van Wil lemstad op zijn naam schreef (vóór Wagtmans). De Maasdijker Velthui- zen legde op de derde plaats beslag. De Rijnsburge Cees Schijf finishte het groepje achtervolgen als zesde, -a- Ook de 17-jarige Zoeterwoudenaar Bert van der Hulst boekte zaterdag middag in de Ronde van Krimpen aan den IJssel voor nieuwelingen een tweede plaats. Winnaar werd Nico Vermeulen uit Aalsmeer. De derde plaats was voor Siem Berkhout ui Schipluiden. In de Ronde van Raams donkveer ging Bert van der Hulst achter de sterke Rotterdammer Moret en Berkhout als derde over de streep. In Belgisch Knokke KNOKKE De Australiër Tony Roche heeft dit weekeinde in d® ische hadplaats Knokike het heren-enkelspel van ihet internatio nale tennistoernooi „Hét Zoute" ge wonnen. Roche behaalde in ide finale gemakkelijke 61, 62 over winning op Wimhledon-kampioen John Newcombe- In de halve finales had Newcombe de Brit Bobby Wilson uitgeschakeld, terwijl Roche in de halve eindstrijden Bob Hewitt versloeg. De enkelspeltitel bij de dames ging naar de Westduitse Helga Schultze, die in de finale de Australische Judy Tegart met 6—4, 6—3 versloeg. New combe en Roche versloegen tenslotte in de finale van het heren dubbelspel het Britse Davis-Cup duo Bobby Wil- son/Mike Sangster met 6—0, 8—fi. MANUELSANTANA KLOPT EMERSON MONTREAL De Spanjaard Manuel Santana heeft in Montreal bij de internationale tenniskampioen schappen van Canada de titel in het herenenkelspel veroverd. Hij versloeg in de finale Roy Emerson (Australië) met 61, 108 en 64. Christine Truman verslaat Casals CLEVELAND Amerika heeft na twee dagen met 21 de leiding geno men in het jaarlijkse termisevenememt om de Wigih'tman-cup tussen een Ame rikaans en een Brits damesteam, dat in Cleveland (Ohio) wordt gehouden. Christina Truman veroverde heb enige Engelse punt door de kleine, agressie ve Rosemary Casals met 36 75 61 in een van de enkelspelen te verslaan. Met nog drie partijen voor de boeg, heben de Amerikaanse bekenhoudsters aan een zege voldoende om de Cu© ta behouden. De Europese kampioene Jeanette Stewart-W ood in actie. De Fransman Christian Raisin maakte op de Bosbaan tijdens de Euro pese kampioenschappen waterskiën een wat ongewone schanssP™^ ID, zou er evenwel goed van af komen en (door een beter geslaagde tweede sprongop de vijfde plaats eindigen. AMSTERDAM Frankrijk. Zwit serland en Groot-Brittannië hebben bij de Europese waterskikampioen- schappen op de Bosbaan de beschik bare negen titels eerlijk verdeeld. Maar de echte grote winnares was toch wel de 21-jarige Londense stu dente Jeanette Stewart Wood, die liet goud bij de slalom, het schanssprin gen en in de combinatie veroverde. Haar sprong van 31,05 meier teas in verhouding veel imponerender dan de vrij schamele 39.20 meter, waar mee de Zwitser Pierre Clerc zijn Europese titel prolongeerde. Voor een groot deel moeten de alge meen matige prestaties in de slalom en het springen c'.e figuren werden op gunstiger uren verwerkt geweten worden aan de vrij sterke wind. die soms grauwe kopjes op het Bosbaan- water joeg. Daardoor kwam het bij voorbeeld dat in de tweede ronde van de slalom zowel bij de dames als de heren minimale aantallen werden ge haald. Maar toch kwamen over het alge meen de ware winnaars er wel uit. uat was bij de damesfiguren de 23-jarige Frangaise Dany Duflot de enige uit bet overigens zeer kleine veld. die enigszins aan het hoge Noordamerikaar.se niveau kan tippen Bij de heren werd dit onder deel gewonnen door de 19-jarige Zwitser Jean-Jacques Zbinden, die vervolgens ook de slalom op zijn naam schreef met een verschil van een halve boei voor du Italiaan Roby Zucchi Ere teleur De Fransen, die wel als ploeg (evenals het vorige jaar) een onaantastbare een heid vormden, stelden zeer teleur. Waar schijnlijk hebben zij zich alleen voorbe reid op kalm water en speelden nu de gol ven een vernietigende rol bij de presta ties van de haantajes. Hun grote man bij het sohansspringen, Jean-Jacques Potier, die tiwee maanden geleden nog op het meer van Banlas tot een niet als record erkende sprong van 48.80 m kwam, bezette nu in het eind klassement een voor zijn doen zeer be scheiden tiende plaats met een verste sprong van 32.80 m. Titelverdediger Pierre Clerc deed het veel beter ofschoon hij bijna drie m onder zijn winnende sprong van het vorige jaar bleef. Een verrassing was bier het optreden van de 17-jarige Brit Ian Walker, die in de tweede ronde begon met een sprong van 38.25 m en daarna te veel risico nam bij een poging Clerc te onttronen en nog al hard op het water terechtkwam. Zeer bescheiden pioenschappen is zeer bescheiden ge weest. Bij de heren bereikte alleen Pim Braskamp een finale maar bleef daarin twaalfde en laatste en bij de dames week Conny Dane niet af van de traditie bij internationale kampioenschappen door bijzondere omstandigheden niet die plaats te bereiken die haar qua capaci teiten toekomt. Door een griep geplaagd deed zij nu niet mee bij de figuren. Startte wel op de slalom maar was ken- Sterke wind op de Bosbaan drukt duidelijk stempel op prestaties te klimmen tot de tweede plaats, Fraink- rijk behaalde naast de titel van Dany Duflot en die in het ploegenklassement ook de eerste plaats in de combinatie heren door Jean-Jacques Jamin, die ver volgens in de tweede ro>ide van het schansspringen verstek Het gaan. Het Nederlandse aandeel in deze kam- Uitslagen Borter Zwlts) (Lux) 2309.500. 3 Sylvie Hulseman lent slalom: 1 Jeanette Stewart Wood 63 boeien, 2 Sylvie H Sylvie Maurial (Fr) 47. 4 Eli. 5 Connie Dane (Ned) 37\'2. dndstand bij de figure 6303.406. 2 Elianc Borter 6303.406. 3 i luidt: 1 Dany Duflot .150, 4 Jeanette Stewart 'ood 5176.665, 5 Gitte Boess 4194.187. De eindstand bij het schansspringen luidt Wood 651.610 pt (29 m, 31.05 m. 313.693 p, 337.917 p), 2 Eliane Borter 592.063 p, (27.30 m. 28.20 m, 289.844 p, 302.219 p), 3 Sylvie Hulseman 585.358 p, (27.45 m, 27.30 m, 293.248 p. 292.110 p). Heren e Michel Jar Potier (Fr) 2729.203 3 Jean Jacques Zbin den (Zwits) 2712.486, 4 Christian Raisin (Fr) 2673.412, 5 Max Hofer (It) 2593.565. Eindklassement slalom: 1 Jean Jacques Zbinden 64 boeien. 2 Roby Zucchi (It) 6314, 3 Max Hofer 61, 4 Bernd Rauchenwald (Oostenr) 60, 5/6 Jean Michel Jamin en Ro- Jean Jacques Zbindei 026.856, 3 Potier 6844.605, 4 Jamin 6631.736, Finsterwald 6443.683, 12 Pim Braskamp Ned) 4600.928. De eindstand bij het schansspringen luidt bij de figuren luidt: Walker (GB) 806.280 p, (37.40 i 38.25 m, 400.180 p, 106.100 p), 3 Norbert Mayer (Oostenr) 785.937 p (37.05 m, 36.40 m, 397.658

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 8