Olievlek vormt geen voor stranden gevaar ZWARTE VLOED VOORKOMEN China laat Russisch schip gaan na fel protest van Kosygin Gijzelaar vol lof over huurlingen Belgen reden in op twee politieauto's Tanzaniër at familie op VS BOMBARDEREN DOELEN DICHT BIJ CHINESE GRENS Uit de Haagse hof geplukt Maastrichtse student in Bulgarije vermist Bankrovers nog spoorloos MAANDAG 14 AUGUSTUS 1967 Een exotische creatie uit een Parijse herfst- en wintermodecollectie, die men straks heus niet veelvuldig op straat zal kunnen waarnemen: uit voerig geplooide robe met bijpassen de tulband. Het materiaal bestaat uit een veelkleurige wollen stof, die is gemetalliseerd. De schepper is Jean Charles Brosseau. (Van onze speciale verslaggever) VLISSINGEN De olievlek, die dit weekeinde de stranden van Walcheren dreigde te be vuilen,vormt volgens de Vlis- singse autoriteiten geen gevaar meer. Tot zondagmiddag zag 't er somber uit. Een grauwe film laag, die een paar kilometer lang en een paarhonderd meter breed was, wiegde op de golven de Westerscbelde heen en weer, en kwam bij vloed gevaarlijk dicht onder de kust. De olie was afkomstig van de 500 ton metende Belgische lichter Odila, die de vrijdagmorgen gestrande En gelse tanker British Lantern tehulp was gesneld om een deel van de la- MOSKOU Het Russische schip Svirsk is gisteren door Chinese autoriteiten vrijgege ven en mag uit de haven Dairen vertrekken nadat bemanning en schip twee dagen door Chinese demonstranten waren lastig ge vallen. Het Russische persbureau Tass meldt dat de gehele bemanning weer aan boord is, de gezagvoerder die door de Chinese autoriteiten was ge arresteerd, inbegrepen. Tijdens de rel letjes waren de kapitein, de tweede stuurman en twee bemanningsleden door de Chinezen aangehouden. Het schip werd vrijgegeven nog geen 24 uur nadat premier Kosygin van Rusland zijn vakantie onderbrak om een protesttelegram te zenden naar zijn Chinese collega Tsjoe en-Lai. Kosygin waarschuwde dat de onge regeldheden de Russisch-Chinese han delsbetrekkingen zou kunnen belem meren, waardoor de nagenoeg laatste band tussen de twee grote commu nistische staten zou zijn verbroken. Begeleid door zeven Chinese sleep boten, vol met leden van de rode garde, verliet de „Svirks" de haven van Dairen. Volgens Tass was het BRUSSEL Vluchtelingen uit Kongo hebben gisteren bij aankomst in Brussel verklaard, dat zij het aan de huurlingen onder kolonel Jean Schram- me hadden te danken, dat zij niet door militairen van het Kongolese nationale leger waren gedood. Vóór de komst van de huurlingen hadden Kongolese mili tairen de woningen van blanken in het gebied van Boekavoe doorzocht en ver scheidene mensen gedood. De Nederlandse missiepater Cornelius Gerrits uit Overasselt, die sinds 1959 in Kongo werkte, verklaarde dat kolonel Schramme zijn mannen goed in deh^nd vader voor zijn soldaten", aldus de pater. Hij zei dat de blanken getracht hadden, contact met de huurlingen te vermijden om zich niet te compromitteren. De huurlingen hadden hen steeds goed behandeld en van genoeg voedsel voorzien. Us. H. Vlssfi' (slot) Ds. v. d. Schaaf schreef in uw krant van 3 augustus, „dat er op de gemeen tevergadering (van de chr. geref. kerk te Klundert, red.) bezwaren tegen ds. Visser werden ingediend." Als lid van de chr. geref. kerk in Klundert, dat deze vergadering bij woonde, moet ik meedelen dat er op deze vergadering geen enkel bezwaar tegen de persoon van deze predikant werd uitgesproken, noch later werd ingediend. Klundert Kerklid, (naam en adres ter redactie bekend.) (Discussie over dit onderwerp geslo ten.) TV rooi* bejoordri Ik ben teleurgesteld in de heer Van Appeldoorn uit Kesteren, die meent dat t.v. onmisbaar is om bejaarden hun vrijheid te doen behouden. Mijns inziens ontneemt men de bejaarde zijn vrijheid door t.v. in de recreatiezaal te plaatsen. Overigens: geef hen liever gezonde ontspanning en ruimte voor het eigen initiatief, in een gezellige sfeer. Den Haag Zr. Joke M. van Ledden schip overdekt met anti-Russische aanpalkbiljetten. Het zette koers naar Wladiwostok. Het inci ent zou volgens radio-Peking zijn ontstaan omdat de bemanningsleden partijlei der Mao zouden hebben beledigd door insignes met de beeltenis van Mao over boord te gooien. De gezagvoerder weigerde daarop de betrokken opvarenden uit te leve ren. Toen besloten de Chinezen de gezagvoerder te deporteren en het schip onder gewapende geleide bui ten de Chinese wateren te brengen. Erhard: De Gaulle wil over heel Europa regeren ,,In juli 1964 heeft de Gaulle mij dit voorgesteld: Als Frank rijk en Duitsland verenigd zouden blijven, zouden wij in Europa kun nen regeren. En wij zouden ons niet meer hoeven bezig te houden met de kleine landen van het continent." Dit verklaarde Ludwig Erhard, oud - bondskanselier van West-Duitsland in een vraaggesprek met een speciale correspondent van het blad „La Stam pa" in Turijn. ,,Ik heb geweigerd, omdat ik tegenstander ben van elke hegemonie", aldus Erhard, ,,maar de Generaal de Gaulle houdt vast aan zijn plannen en zelfs nu nog bezorgt hij de regering in Bonn veel werk." TILBURG De bestuurder van een Belgische auto heeft gistermor gen tussen Goirle en de Belgische grens gepoogd frontaal in te rijden op twee van de drie Tilburgse politie auto's, die hem achtervolgden. Slechts door snel het stuur om te gooien hebben de politiemannen zich het leven kunnen redden. Beide au to's werden door de plotselinge ma- beschadigd. De achtervolging op de auto, die rtog een andere auto op sleeptouw had waarin ook een Belg achter het stuur zat, begon in Tilburg toen de eerste auto geen gehoor gaf aan een stopteken. Na een wilde jacht reden de Belgen in de richting van de grens. Pogingen om de sleep te passe ren werden door de bestuurder van de aangehaakte wagen slingerend ver hinderd. Toen de bomen aan de grens geslo ten bleken de politie had inmid dels de grenspost gewaarschuwd wilde de bestuurder van de eerste wagen met grote spoed terugkeren. Hij deed dit zo bruut dat de sleepka bel brak en de sleepwagen in de berm tot stilstand kwam. Ondanks waarschuwingsschoten van de doua niers slaagde de bestuurder van de ïleep in de bossen te vluchten. Hij bleek de man die onlangs op weg naar de gevangenis zich in Turn hout van zijn bewakers wist los te rukken. De eerste auto, waarin behal ve de bestuurder nog twee man za ten, wist eveneens te ontkomen. Politiefunctionarissen gepakt in Indonesië DJAKARTA De indonesische po- litie-voorlichtingsdienst heeft de na men bekendgemaakt van acht poli- tie-officieren die van hun functie zijn ontheven vanwege hun Soekar- no-gezinde houding. Een van hen is brigade-generaal Sarwono. Tot de an deren behoren drie kolonels en een luitenant-kolonel. Tegen drie van hen zal een onder zoek worden ingesteld om na te gaan of zij betrokken zijn geweest bij de staatsgreep van 1965. ding over te nemen. Door nog onbe kende oorzaak deed zich een explosie voor, waardoor een 29-jarige matroos uit Gent het leven verloor, terwijl de lichter in zinkende toestand op een zandbank moest worden gezet. Gistermiddag slaagde men erin de Odila te lichten en naar Hansweert te slepen. Bij het doorzoeken van het wrak werd het stoffelijk overschot van de vermiste opvarende in het vooronder gevonden. Vierentwintig uur eerder was de British Lantern met behulp van zestien sleepboten vlot getrokken. Het schip, dat op breken stond omdat de voor- en achtersteven bij eb bijna droog kwamen te liggen, stoomde op eigen kracht naar Antwèrpen op. Bij na een kwart van de ruwe olie, die het vervoerde, was inmiddels in lich ters overgepompt. In Vlissingen werd zaterdag alarm gegeven, toen er na de ontploffing op de Odila een steeds groter wordende olievlek op het water verscheen, Het personeel van gemeentewerken stond met graafmateriaal klaar om eventue le vervuiling van de stranden tegen te gaan. Chemische bestrijdingsmidde len waren er niet, wel bulldozers en schoppen. De Belgische mijnenveger Knokke, die zaterdagmiddag uit Oostende was vertrokken om de „zwarte vloed" te helpen keren, is niet in aktie ge weest. Gistermiddag keert het vaar tuig weer op z'n basis terug. Volgens de rivierpolitie loopt ook de Bel gische kust niet langer gevaar. glooiingen en palen met een glibberig laagje bedekt. De vette massa drong niet tot de stranden door. Hoewel het weertype er niet naar was, waren er toch nog wat badgasten, die zonder Alleen de kajuit van de Odila, die olie overnam van de ge strande tanker British Lantern, steekt in de W ester schelde nog boven de waterspiegel uit. De explosie, waardoor dit binnen schip zonk, kostte het leven van een der bemanningsleden. ergens last van te hebben konden Boven de stad hing een wat kwa lijke geur, die zondag overigens ge heel wegtrok. FNUIKEND Volgens de havenautoriteiten is de olielaag, die overigens dunner was dan gevreesd werd, voor 't grootste deel naar de zee afgedreven. De resten, die hier en daar nog de Westerschelde bevuilden, hoopte men vandaag kwijt te raken. Dc „zwarte vloed" is ook niet fnui kend geweest voor de duizenden berg eenden, die momenteel op de zand plaat tussen Terneuzen en Breskens in de rui zijn. De wind dreef de olielaag van de plaats weg, waar ook nog ontelbare meeuwen en steltlopers vertoeven. Het verkeer op Walcheren is overi gens danig in de knoop geraakt. Dui zenden automobilisten kwamen dit weekeinde op de Westerschelde af om iets van de dreigende ramp te kunnen zien. Vooral bij Borssele, waar men tot zaterdagmiddag toe een fraaie blik op de gestrande tanker had, werden lange wachttijden geno- DAR ES SALAAM De 50-jarige Mahola Petikite uit Tanzania heeft voor een rechtbank in Njombe ge zegd zijn vader, zijn vrouw en drie kinderen te hebben gedood en opgege ten zonder daar iets verkeerds in te zien. „Ik doodde en at slechts familie leden, wie heb ik daarmee kwaad berokkend", zo vroeg hij. Petikite zei zich niet bewust te zijn geweest van het misdadige van zijn handelen en voegde eraan toe tot zijn daden te zijn overgegaan omdat hij een „onweerstaanbare trek in mensen vlees" had. SAIGON Vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht en marine hebben gisteren in Noord-Vietnam doelen te Lang Son gebombardeerd welke op nog geen zestien kilometer van de grens met China zijn ge legen. Het waren de dichtst bij China gelegen doelen welke ooit door de VS zijn aangevallen. Het was de derde achtereenvolgen de dag dat geconcentreerde aanvallen werden uitgevoerd op de verbindin gen tussen Noord-Vietnam en China. Vrijdag werd met een aanval op een brug in de hoofdstad Hanoi de verbin ding tussen de Noordvietnamese ha ven Haiphong en China eveneens aan gevallen en zaterdag werden bevoor- radingslijnen bij Hanoi gebombar deerd. Bij de aanvallen van zaterdag ver loren de Amerikanen naar 'nun zeg gen twee toestellen. Noord-Vietnam maakte melding van het neerschieten van zeven Amerikaanse toestellen. Er hadden toen verscheidene luchtge vechten plaats. Hanoi meldde dat bij de bombarde- DOOR In geen jaren was ik er ge weest. Langzaam maar zeker was het heimwee gegroeid. Van klein af ben ik een hartstochtelijke markt gangster. Vroeger de Haar lemse markt, vol vondsten van oude kant en veren. Daar groeide de liefde. Op het Wa- terlooplein altijd de teleurstel ling, omdat de Amsterdamse geest me zo vreemd is. In Em- meloord de planten en kazen, fris als de polder zelf. In Velsen de vis liefderijk geflan keerd door een kraam met ba bybroekjes en een met onder jurken. In Den Haag is het voor mij nooit de boekenmarkt ge weest, die maakt me schuw. Ik zou wel willen grasduinen tussen kaf en koren, maar durf niet. Omdat je zo vaak teleurgesteld weg wil lopen dan is er de koopman, wiens blikken je met verachting in de rug voelt prikken. Al weet ik, dat sommigen rustig gaan staan lezen, desnoods iedere dag een hoofdstuk en zo zon der kopen hun slag slaan. De Herman Costerstraat, dat is de markt voor mij. Het begint in de chaos van het Hobbemaplein, waar lijn 11 aan de ene kant de haastige marktgangers loost en aan de andere kant de lome, moede beladen mensen binnenslurpt. Na jaren en jaren kwam ik er zaterdag terug. En ja het ruikt er nog naar de gebakken vis en de patates met het zoet van de warme stroopwafelen in vleugjes er tussen door. De nauwe sleuf tussen Bata en gebakken vis door en dan tin telt het. De bloemen en plan ten, de schoenen en schilderij en, de breedbeense mensen die allen de markt hebben ver overd als privébezit. De vaste route is direct naar de plantenmarkt, maar tot mijn schrik merk ik, dat die is ingekort, zodat je dood loopt op een chaos van gepar keerde vehikels. De rommelmarkt dan. Wat heb ik daar niet weggesleept! Marktgeuren En van menig ding, dat ik heb laten liggen, heb ik nu nog spijt. Maar het is geen einde loos slenteren meer, geen graaien in de chaos. Ook hier heeft efficiency en systeem toegetast. „Niet aanraken" staat er soms zelfs bij. Even verlief ik me in een oude weegschaal met koperen schalen. Vijfentwintig, schat ik, koopbereid. Maar op mijn vragend wij zen, komt het „Vijfendertig" er zo onverbiddelijk uit, dat ik al weg ben, aan dingen niet Waar is de tijd, dat je het spel speelde van aarzelen en misprijzen om uiteindelijk zielsgelukkig je dwaze verove ring mee te slepen? Alleen dp man van He plan tenkar verderop staat er nog, zoals hij er, wat slanker en springeriger, ook twintig jaar geleden stond. Hij houdt een reuzenficus op, vouwt het pa pier bescheiden terug en roept, dat die geen vijftien gul den kost en geen twaalfeneen- half. geef dan maar een tien tje, nog teveel, dan zevenen eenhalf, dan vijf, dan vierJa" roept iemand graag. „Maak er dan drievijf tig van", gaat de man over de hoofden sne] voort en wat beduusd krijgt de koper nog twee kwartjes in de hand ge drukt als plant en blanke gul dens wederzijds overhandigd worden. Dan schalt een metalen luidsprekerstem over de me nigte en de kramen. Een auto ritaire stem waarschuwt de marktkooplieden tijdig hun spullen op te'ruimen en hun plek schoon te maken. „Er zal nauwlettend op toe gezien worden, dat dit gebeurt". Geen koopman in mijn ge zichtsveld vertrekt een spier, maar in me voel ik een nijdig heid groeien. Waarom deze be- dillerij? De kooplui weten het wel en het is gemakkelijk ge noeg hen te controleren, ieder plekje is immers gere gistreerd? Mijn;, arme marktillusies, ze zweven alleen nog in de geu ren, vet, walmig, zoet en zuur.... en nestelen zich in de te zwaar geworden tas, die lo- dig aan mijn arm bengelt. Want kopen doe je toch.... menten vele Noordvietnamese bur gers werden gedood en dat vele hui zen waren verwoest. Oppositie De bombardementen van gisteren (waarbjj 130 goederenwagens wer den vernietigd) werden door de Amerikaanse senator F u 1 b r i g h t „gevaarlijk en stom" genoemd. De negerleider dr Martin Lu- therKing gewaagde gisteren van een groeiend verzet in Amerika tegen de oorlog in Vietnam en zag enorme demonstraties en een cam pagne voor dienstweigering in het verschiet. Generaal Maxwell Taylor en Clark Clifford die pas in opdracht van president Johnson diverse Aziatische landen hebben bezocht in verband met de Vietnamese oorlog, hebben gisteren voor de televisie verklaard niet te geloven dat China tussenbeide zal komen in Vietnam als de Ameri kaans bombardementen op Noord-Vietnam in de buurt van de grens met China geïntensiveerd wor den. Taylor zei dat er alleen maar mili taire doelen binnen Noord-Vietnam gebombardeerd zullen worden en Clark Clifford verklaarde dat de Amerikaanse politiek duidelijk op ge richt is niet het Chinese luchtruim te schenden. Vredesinitiatief Premier Ky van Zuid-Vietnam zei Gezin van acht vlucht uit T s j echoslowakij e WENEN Een Tsjechische familie bestaande uit acht personen is giste ren bij een vluchtpoging naar het westen door Tsjechische grenswach ters van de grenspost Ceske Valenice neergeschoten. Zij passeerden op een gegeven mo ment de grenspost en begonnen plotseling hard te lopen in de rich ting van de Oostenrijkse grenspost Gmuend-Boehmzeile, die maar 70 me ter van de Tsjechische post verwij derd ligt. Een grenswacht schoot met een machinegeweer op de vluchtelin gen. Zeven werden door kogels getrof fen. Ze zijn min of meer zwaar ge wond naar een Oostenrijks zieken huis gebracht. Het achtste familielid, een jongen van 12 jaar, werd gegrepen. De toestand van oud-president Dwight D. Eisenhower gaat verder vooruit. Negen dagen geleden werd hij met maagklachten opgenomen in een ziekenhuis in Washington. zaterdag op een persconferentie dat Washington en Saigon momenteel overleg plegen over een vredesini tiatief dat de komende Zuidvietname- se regering na de presidentsverkie zingen van 3 september zou kunnen nemen. Wanneer hij met generaal Thieu in de regering gekozen wordt zullen zij Hanoi halverwege tegemoet komen. Of hij echter bereid is met afge vaardigden van het Nationale Bevrij dingsfront, de politieke afdeling van de Vietcong, te onderhandelen, wilde hij niet zeggen. Hij gaf evenmin bij zonderheden over zijn plan. Met zwager en vriend MAASTRICHT Sinds 1 augustus wordt de Maastrichtse student Anthony van den Boorn (29), op reis in Bulgarije, met zijn uit Oost-Duitsland gevluchte zwager Peter Lehmann (30) en een vriend uit Remscheid ver mist. De student was met zijn vrouw gitte van de BoornLehmann op kantie in Villach in Oostenrijk. Daar ontmoette hij beide anderen. Zij zou den in Nessbar Gudrun Lehmann, een zus van mevrouw Van de Boorn Lehmann en van Peter Lehmann ont moeten. Zij is als dokter aan he streekziekenhuis in Kieselbach in Oost Duitsland verbonden en was met reisgezelschap op vakantie in Boel Van den Boorn had zijn vrc. loofd op 2 augustus een telegram naar Villach te sturen en dan op 7 augus tus terug te keren. Mevrouw Van den Boorn wachtte nog tot 9 augustus en ging terug naar Maastricht. Van de Maastrichtenaar en de twee anderen werd sindsdien Naar de familie in Maastricht ver klaard heeft zou het niet uitgesloten zijn dat het drietal is gearresteerd bij een poging Gudrun Lehmann naar het westen te smokkelen. Intussen ontving familie van Leh mann in Vacha am Röhn in de DDR via de leiding van het ziekenhuis in Kieselbach de mededeling uit Boelga- rije dat Gudrun Lehmann aldaar was overleden. Dat overlijden werd via een telegram vervolgens meegedeeld aan mevrouw Van den BcornLehmann door haar zuster Margot uit Vacha. Pogingen om te achterhalen Gudrun is overleden alsook waar de drie mannen zijn gebleven zijn tot nu toe zonder resultaat gebleven. Aangifte van de vermissing van de Maastrich tenaar werd gedaan bij de gemeente politie te Maastricht die op haar beurt een beroep heeft gedaan op Interpol. AMSTERDAM Het onderzoek naar dc daders van de gewapende overval, die vrijdagmiddag op de af deling „vreemd geld" van de Spaar bank voor de stad Amsterdam aan het Singel werd gepleegd, heeft nog geen resultaten opgeleverd. Inspecteur H. J. Terhaar van het bureau Singel, die de leiding ^an het onderzoek heeft, acht de mógelijk heid niet uitgesloten, dat de mannen zich reeds lang in het buitenland be vinden. „Uit alles blijkt dat het een goed voorbereide actie is geweest van lui, hoogstwaarschijnlijk Italianen of Spanjaarden, die het klappen van de zweep kennen," aldus de heer Ter- haar. Hij zei voorts dat er enkele kostbare minuten verloren waren ge gaan doordat zich een technische sto ring moet hebben voorgedaan in de stil-alarm-verbinding tussen het hoofdkantoor van de spaarbank en het hoofdbureau van politie. De hoofdstedelijke recherche heeft inmiddels ook Interpol bij het onder zoek ingeschakeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5