KVP'ers: bundeling progressieve politiek AUTO'S BOTSTEN NA SLIPPARTIJ: VIJF MENSEN DOOD JAMIN Schokken in Pyreneeën MOORDENAAR UIT KLINIEK ONTSNAPT Prins Karei bedrogen voor f 28 miljoen Bestuurder na achtervolging gegrepen Boer in Hees wijk met mes vermoord Onbestending Maandag 14 augjiihis 1967— 48ste Jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvartieh i» ghebleven mijn her» In teghentpoell" 1 Haagse Cooraaf Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Christen-radicalen tCals en Bogaers) willen actie Verbaasde KVP-leiding: niet reglementair DEN HAAG Een groep christen-radicalen uit de KVP heeft in een adres aan hun partijbe stuur gevraagd mee te werken aan het herstel van het vertrouwen in de democratie. De groep pleit voor samenwerking met die partijen die een vooruitstrevende politiek willen voeren. ..Allereerst moet worden gewerkt aan een eigentijdse concretisering van de radicaal-vooruit- strevende politiek in christelijke zin." Groot aantal doden in verkeer (Van onze correspondent) MEERKERK Bij een auto ongeluk op rijksweg 27 tussen Gorkum en Vianen ter hoog te van Meerkerk zijn gister avond vijf personen om het le ven gekomen. Een auto die in de richting Gorkum reed, bot ste na een slippartij op de an dere rijbaan in volle vaart te gen een Duitse auto. De slachtoffers zijn de 48-jarige C. Voets uit Dordrecht en zijn driejarig kleindochtertje, de 57-jarige A. C. H. Domrath uit het Duitse Bochum, zijn evenoude vrouw E. Dom- rath-Biehl en hun 38-jarige schoon zoon H. G. Dübbert. Het is het ernstigste der talrijke dodelijke ongelukken dit weekend op de volle en door de re gen vaak gladde wegen. De auto van de heer Voets begon op het gladde wegdek te slippen en kwam via de niet beveiligde middenberm op de an dere rijbaan terecht. Juist naderde uit de tegenovergestelde richting de Duitse personenauto. Door de geweldigde klap overleden vier personen op hetzelfde ogenblik. De heer Domrath overleed kort na aankomst in het ziekenhuis van Gor kum. De twee auto's werden totaal vernield. De grote ravage had een aanzien lijke verkeersopstopping tot gevolg. UTRECHT De 39-jarige G. A. I. uit Amersfoort is, zo is eerst thans bekend geworden, eind juni ontsnapt uit de Dr. Van der Hoeven-kliniek, verpleegin richting voor psychisch gestoorden. De man is in 1962 door de arrondisse mentsrechtbank te Den Haag veroordeeld tot zeven jaar' gevangenisstraf voor moord I op een bejaarde man, die woonde aan del Uilebomen te Den Haag. I. is in mei in de Dr. Van der Hoe- venkliniek opgenomen. De politie speurt tot nu toe tevergeefs naar hem. Bondskanselier Kiesinger van West-Duitsland is gisteren in Washington aangekomen voor bespre kingen met president Johnson. Een verkeersvliegtuig moest zelfs as sistentie verlenen. De brandweer van Meerkerk spoot de olie van de weg. Voor vervolg zie pag. Senatoren V.S.: Navo herzien WASHINGTON Een groep Ame rikaanse republikeinse Senatoren heeft gisteren gepleit voor een „her beoordeling" van de Navo die zou moeten leiden tot een eventuele top conferentie vóór 1969. In dat jaar zou den de Navo-landen vrij zijn zich uit het verdrag terug te trekken. De groep zegt onder meer dat stap pen moeten worden gedaan om de Navo nieuw leven in te blazen en de rol van Europa in het bondge nootschap aan te passen. De Navo-raad moet volgens de groep meer verantwoordelijkheid krij gen en het voornaamste instrument in de Navo worden voor het nemen van belangrijke besluiten. Hoog is de tol aan mensenlevens geweest, die het verkeer het af gelopen weekeinde heeft geëist. Boven: de ravage op de rijksweg Gorkum-Utrecht na het ongeluk ter hoogte van Meerkerk, waar bij vijf mensen het leven lieten. Onder: Bij Muiden mislukte de inhaalmanoeuvre van een Ford Cortina, waardoor deze in een slip raakte en met grote snel heid tegen een Fiat (voorgrond) hotste. Van beide wagens wer den de bestuurders op slag ge dood. Ernstig gewond werd de echtgenote van de man die de Fiat besttiurde. BRUSSEL Prins Karei, de gewe zen regent van België, zou door wan beheer van zijn uitgestrekte grondbe zittingen in Zuid-Frankrijk, Zwitser land en België een vermogen van on geveer 28 miljoen gulden hebben ver loren, zo meldt het dagblad De Tele- Volgens het bericht verdenkt de po litie de Belgische rentmeester van de prins er van fraude te hebben ge pleegd. Uit een voorlopig onderzoek zou gebleken zijn, dat fondsen ter waar de van 28 miljoen niet kunnen wor den verantwoord. De rentmeester zou op grote schaal misbruik hebben gemaakt van het ver trouwen van de prins, die een oom van koning Boudewijn is. De initiatiefnemers, onder wie oud-premier Cals, oud-minister Bogaers, enkele Eerste- en Tweede-Kamerleden, onder wie oud-KVP-voorzitter mr. Van Doorn en Volkskrant-redacteur Faas willen in de komende dagen zoveel mogelijk handte keningen voor hun actie verza melen. Om misverstanden te voorkomen hebben zij hun zienswijze zaterdag al bij het partijbestuur kenbaar gemaakt. Het KVP-bestuur heeft direct hierna zijn grote verbazing uitge sproken over deze actie. „Deze actie behoort niet tot de middelen die de reglementen van onze partij kennen. Ook gaat de actie voorbij aan de be slissingen die het partijbestuur eer der nam ter voorbereiding van de vergadering van de partijraad op 8 en 9 december", aldus het KVP-be- GROOTSTE PARTIJ De KVP moet, aldus de christen radicalen, als grootste partij een be langrijke bijdrage leveren aan de politieke vernieuwing. Dit kan de partijraad het best doen door zich be reid te verklaren contact op te ne men met andere partijen en groepen, die vooruitstrevend willen zijn in de zin, dat zij streven naar wezen lijke hervormingen van de maat schappij. Vóór de komende verkiezingen moet een hechte samenwerking tot stand komen, zodat deze groepen een meerderheid in het parlement krij gen. Ze moeten zich aan de kiezers presenteren met een gemeenschap pelijk ontwerp van een vooruitstre vend regeringsprogram en met een lijst van kandidaat-ministers, die kunnen gaan regeren als zij het ver trouwen van de meeste kiezers blij ken te hebben. Alleen op deze manier kunnen de kiezers invloed krijgen op het rege ringsbeleid, die in een democratie nodig is. Ook zijn dan geen slepende kabinetsformaties nodig. Bij de komende onderhandelingen dienen vorm en intensiteit van de vooruitstrevende concentratie te worden bepaald. Veel zal afhangen van de vraag in hoeverre elk van de deelnemende groepen bereid en in staat is zich zelf te hervormen. Het behoud van eigen inspiratiebronnen behoeft daarbij niet belemmerend te werken. 9 Voor vervolg zie pag. 2 (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Nadat hij op 'rijksweg 56 onder Bosschenhoofd een aanrijding had veroorzaakt, is de 18-jarige Italiaan S. B. uit Geertrui- denberg zonder te stoppen doorgere den. Op het kruispunt bij de Maple Farm negeerde B. de sorteerstrepen en vakken, passeerde links een auto en kwam daarbij zover op de linker weghelft dat hij in botsing kwam met een tegenligger. Dit was een busje, dat werd bestuurd door J. H. uit Roosendaal. Het busje draaide enkele malen om zijn lengteas en kwam midden op de weg tot stilstand. B. reed zonder te stoppen door. Een andere automobilist, die stond te wachten om voorrang te verlenen, zette een achtervolging in. Hij zag kans om B. in Etten tot stoppen te dwingen. Hij is overgegeven aan de rijkspolitie, die ook de auto van B. in beslag heeft genomen. De Britse particulier luchtvaar maatschappij Western Air is van plan in Rusland zes KA-26 helikop ters te kopen en twee MIL-8- toestel len te huren. Buurman deed gruwelijke ontdekking volle maantjes niet duur wel heerlijk De 70-jarige J. Marijs is gisteren in Breskens in Zeeuws-Vlaanderen bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij fietste een voor- rangsweg op, waar een personenauto hem aanreed. BORDEAUX Aardschokken heb ben gisteravond de streek by Bordeaux in zuid-west-Frankrijk getroffen. Ook deden zich in noord-Spanje schokken voor. In het gebied van de Pyreneeën werd veel schade aangericht aan hui zen en gebouwen. In het gehucht La Mouline kwam een tachtigjarige vrouw om het leven toen haar huisje boven haar instortte. Er waren ongeveer 30 gewonden in het getroffen gebied in Frankrijk. De twee lichte aardbevingen werden gevoeld na elf uur gisteravond en duur den vijf tot twintig seconden. In Span je waren geen gewonden en was er weinig materiële schade. Wel vluchtten mensen hun woningen uit om de nacht in de open lucht door te brengen. Het zwaarst getroffen is het Franse plaatsje Arette in de Pyreneeën, een populair toeristenoord. Het plaatsje (1.200 inwoners) ls voor 30 procent ver woest. Veel hulzen staan op instorten. De meeste inwoners en vakantiegangers zijn geëvacueerd. Er waren hier twin tig gewonden. Toen de aardschokken zich voorde den, viel de stroom in het gebied uit. Veel mensen vluchtten in paniek de open velden in en ontstaken grote vu ren om ziich tegen de kou te bescher men. In Bordeaux was de schade slechts gering. In het onder Australisch bestuur staande eiland New Britain, bij Nieuw- Guinea, werden vanmorgen acht zware aardschokken gevoeld. Over slachtof fers en schade is nog niets bekend. Er zijn evacuatie-plannen opgesteld. Ook in heel Japan werd vanmorgen een lichte aardschok gevoeld, maar de ze schijnt geen ernstige gevolgen te hebben gehad. Beledigende pamfletten in Porto Ercole PORTO ERCOLE In deItali- aanse plaats Porto Ercole. waar ko ningin Juliana haar vakantie houdt, zijn pamfletten aangeplakt met voor de Koningin beledigende teksten. De burgemeester van Porto Ercole heeft in een boodschap aan de Koningin zijn ongenoegen geuit over het geval. Hoewel de pamfletten zijn onderte kend met het meervoud „provo's", heeft de politie de indruk dat het hier werk betreft van één man. Er wordt ijverig naar hem gezocht. HEESWIJK (U.) De poli tie zoekt naar de bestuurder van de auto die zaterdagavond om kwart over acht achteruit het pad naar de boerderij van de 47-jarige R. J. de Bruin in het Utrechtse dorpje Heeswijk opreed. Hij is de vermoedelijke dader van de roofmoord op boer De Bruin, die gisteren dood in zijn woning werd gevonden. Ooggetuigen beweren, dat de bewus te auto (waarschijnlijk al oud en groen van kleur) uit de richting Montfoort kwam. Achter deze wa gen reden drie auto's, die plotse ling flink moesten remmen. De auto zou meer dan een uur op het erf van De Bruin hebben gestaan. De 48-jarige kantonnier van de provinciale waterstaat, de heer H. Middag, deed gistermorgen als eer ste de gruwelijke ontdekking. Hij stapte om twintig minuten voor acht gewoontegetrouw het erf van zijn overbuur De Bruin op om zijn dage lijkse twee liter melk, die altijd in een emmertje bij de keuken klaar staan, op te halen. Hij zag direct dat er iets mis was. „De heer De Bruin gaat iedere dag vroeg naar zijn land om de koeien te melken. Hij zet dan de melkbus sen ook op zondag voor zijn huis. Die worden opgehaald. „Van morgen stonden ze er edhter niet en ik dacht al: Hij is laat vandaag. Ik ging daarom maar even binnen kijken", aldus de heer Middag. „De klompen van De Bruin stonden bui ten de achterdeur, die echter open Op de grond Ik ben naar binnen gestapt en heb nog gefloten, toen zag ik plotseling voor mij de heer De Bruin rugge lings languit op de grond liggen met zijn hoofd naar de voorkamer. Di rect ben ik naar huis gegaan en heb de rijkspolitie gebeld. Later ben ik nog met de politie in de woning van De Bruin geweest", aldus het relaas van de heer Middag. Hij vond De Bruin met ingeslagen schedel en af gesneden hals. Laden waren door zocht en een kabinet opengebroken, maar waarschijnlijk had de boer geen geld in huis. Het tijdstip waarop de moord is gepleegd, heeft men nog niet precies vast 'kunnen stellen, maar het is vrij wel zeker dat dat zaterdagavond te gen schemerdonker moet zijn ge beurd. Verschillende feiten wijzen in die richting, zoa'ls de nog geopen de luiken, die 's avonds om half tien altijd worden gesloten. De vermoorde veehouder, slechtho rend en slecht ter been, woonde sinds jaren alleen op de grote boerderij. Nieuw Welgelegen. Een gewoon plaatje van een moe der met haar pasgeboren baby? Toch niet helemaal, want het kind was een rhesus-geval, dat evenals drie eerder geboren kinderen van deze Amerikaanse vrouw, mevrouw Martens uit Raleigh (Noord-Caro- lina), geen levensvatbaarheid zou hebben gehad als het niet voor de geboorte reddende bloedtransfusies had ontvangen. Dokters verzekeren dat de kleine Ted zijn leven aan deze ingreep te danken heeft. Weersverwachting DE BILT Gedurende het week einde stond het weer in het teken van een depressie, die via de Noord zee naar Denemafken trok. Hierom heen werd over ons land onstabiele lucht aangevoerd. In de loop van gisteren breidde een zwakke rug van hoge druk zich over ons land uit, zodat opklaringen de overhand kregen. Er heerst op de Oceaan een levendige depressieactiviteit. VEEL WIND DE BILT Veel bewolking met in de avond en nacht nog regen. Morgen overdag nu en dan buien. Matige tot krachtige, aanvankelijk enige tijd harde wind, in hoofdzaak uit zuidwestelijke richting. Weinig verandering in tempe- STRANDWEER Actieve depressie trekt van Ierland naar het midden van de Noordzee. Tijdelijk regen. Morgen wisselend bewolkt met nog enkele buien. Een krachtige zuidwesten wind. Tempe ratuur 17 a 18 graden, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Tijdelijk onbesten ding en te koel strandweer. 15 august onder 20.05:

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1