80 Sluiers om langzaam NSU-RO fgelegd a Brand blakert noordpunt Sardinië Scheepstarieven sterk omhoog „Zachte" methode kan psychopaat genezen Wallstreet miljoenen zet per aandelen dag om Het komend najaar Plan voor ingrijpende wijziging toneelbestel Ruska vond één titel genoeg en bleef weg Weer nieuwe zwemrecords 7 ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1967 SARDINIË Praktisch de gehele noordelijke punt van Sardinië, een gebied van ongeveer 10.000 hectare is door een grote bosbrand geblakerd Een gehele nacht en de daarop vol gende dag zijn ongeveer duizend mensen bezig geweest het vuur te bestrijden. Pas gisteravond was de vuurzee be dwongen. Een derde vah de kurk- oogst is vernield, terwijl enige hon derden stuks vee omkwamen. Twee boerderijen zijn in de as gelegd. De hitte van het vuur was zo hevig dat vakantiegangers hun heil zochten op het strand of zelfs in rubberboten, waarmee ze de zee opvoeren, ook al om aan de aanhoudende vonkenre gens te ontkomen. Enkele blussers zijn met brandwon den in een ziekenhuis opgenomen. Meer dan 7000 koeien en schapen kon den tijdig in veiligheid worden ge bracht. LONDEN 1 De Britse Kamer van Scheepvaart heeft bekendgemaakt dat het indexcijfer voor de vrachtta rieven op de wilde vaart voor juli 138 bedraagt tegen voor juni 113,5. Deze stijging wordt geheel toe geschreven aan de crisis in het Na bije Oosten. Een deel van de stijging is het gevolg van de hogere kosten van de vaart om Kaap de Goede Hoop in plaats van door het Suezka- Het indexcijfer is sedert het einde van de vorige Suezcrisis, in 1957, niet meer zo hoog geweest. Naakten uit paleis van Soekarno DJAKARTA Naaktschilderljen van Indonesische maagden die beho ren tot de grote particuliere verzame ling van president Soekarno worden uit het presidentiële paleis in Djakar ta verwijderd ter voorbereiding van de viering van onafhankelijkheids dag. volgende week donderdag. Be last met deze taak is mevrouw Soe- harto, echtgenote van de waarne mend president. Het echtpaar Soeharto inspecteerde gisteren Soekarno's vertrekken nadat hun de sleutels door een bediende ter hand waren gesteld. Moskwin naderde vijf-minutengrens TULA De Russische achtervol ger Stanislaw Moskwin heeft het Russische record op de 4 kilometer achtervolging verbeterd tijdens wedstrijden in Tulsa. Moskwin maak te een tijd van 5 minuten 00,3 secon den, één-tiende seconde onder het ou de record. Bij de Nederlandse kampi oenschappen reden de finalisten in de achtervolging Gert Bongers en Fedor den Hertog beiden onder de vijf mi nuten. Kampioen Bongers maakte een tijd van 4,55,7 en Den Hertog 4.56,2. INTRODUKTIE IN FRANKFURT (Van onze redacteur automobilisme) ROTTERDAM Lang heeft NSU gezwegen, maar straks op de internationale Frankfurter Autosalon, volgende maand, zal de fabriek alle sluiers van ge heimzinnigheid afleggen en 's werelds eerste grote midden klasser met Wankelmotor intro duceren: de RO 80. De foto geeft al een glimp te zien van wat dé grote sensatie op autoge bied van dit jaar moet worden. Hij werd heimelijk door een attente foto graaf genomen vlak voor een van de vele proefritten op de testbanen van de fabriek. Voor zover de foto toont heeft de RO 80 een slanke lijn en een zeer lage motorkap (lijkt iets op die van de Renault 16). Dit laatste heeft men ongetwijfeld gedaan om de wereld te laten zien, dat ook een tweekamerige draaizuigermotor maar erg weinig ruimte nodig heeft. Verdere kenmer ken van het exterieur zijn: een korte achtersteven, vier deuren en veel glas. 180 km per uur De motor van de RO 80 (RO afge leid van Rotationskolbenmotor, 80 om dat dat het typenummer is) is al ge ruime tijd geen geheim meer. Al op de Frankfurter salon in 1965 werd hij voor het eerst getoond, al is hij sindsdien vervolmaakt. Hij lijkt veel op die van het in 19 '1 uitgebrachte proefkonijn, NSU-Wan- kel-Spider, maar heeft twee kamers in plaats van de ene van de Spider. De nieuwe motor ontwikkelt 110 DIN-pk bij 6000 toeren (de oude 50 DIN-pk bij 5200 toeren), en geeft de wagen daarmee een top van 180 km per uur. Een va'n de merkwaardigste eigen schappen van de draaizuigermo tor is, dat hij zijn kracht over een groot toerental gelijkmatig afgeeft. Een ander kenmerk: de betrekkelijke geluidloosheid. De motor, die de voorwielen aan drijft, is gecombineerd met een auto matische versnellingsbak. Vóór de liefhebbers zal er echter later waarschijnlijk een handgeschakelde vierversnellingsbak in wordén aange bracht. Niet alleen Overigens is NSU niet de eerste, die een tweekamerige draaizuigermo tor uitbrengt. De Japanse liccntie.- houdcr Toyo Kogyo heeft er «1 een op de weg. Dit is echter nooit zo bekend geworden omdat een clausule in het licentiecontract de Japanse fa briek verbiedt reclame buiten Japan te maken. Andere fabrieken, die het principe van de Wankelmotor willen gaan toe passen, zijn o.a. de Amerikaanse Cur- tiss-Wright (die een tweekamerige motor klaar heeft) en de Oostduitse Trabant en Wartburg, die beide een eenkamerige motor in produktie wil len gaan brengen. Naar verluidt om dat zij van de tweetakt afwillen. (Van een onzer verslaggevers) ER is weer een psychopaat aangehouden na korte tijd op vrije voeten te zijn geweest. Voor de directe omgeving van Nijmegen een opluchting. Maar velen zullen zich eens te meer afvragen hoe het moet met de psychopatenzorg. Want morgen zal er wel wéér een worden ge zocht Leidt het toepassen van moderne inzichten van psychologie, psychia trie en sociologie tot onverantwoor- GEr zijn drie mogelijkheden voor de ergste .gevallen: de doodstraf, le venslange en eenzame opsluiting, en als laatste: de delinquent weer rijp maken voor onze samenleving. Dat brengt onvermijdelijk de risico's mee, waar velen zich bezorgd over maken. Twee Amerikanen, William en Joan McCord. hebben een studie ge maakt van De criminele psychopaat (een uitgave van W. de Haan, Hil versum. 190 bl /9.90). Zij bespreken voorbeelden van psyehopatie en de mogelijkheden tot genezing. Er zijn aanwijzingen, dat de volwassen psychopaat - en ze ker de jeugdige kan worden ge nezen, maar de psychopatische per soonlijkheid bezit een grote weer stand tegen verandering. Hem ont breekt het verlangen zich .te verbe teren én de zorg over-zijn toestand. De meeste psychopaten vinden dat ze niets mankeren. Toch zijn er in Amerika resulta ten geboekt met de milieutherapie, zoals die bijvoorbeeld wordt toege past op Wiltwyck School. In het al gemeen is de behandeling hier toe geeflijk, liefdevol. Een scherp con trast met de achtergrond van bitter heid en afwijzing, die kenmerkend is voor de meeste delinquenten. Langzamerhand ontstaat een relatie met een van de opvoeders, zonder dat de opvoeder controle uitoefent door straf. De resultaten waren positief in tegenstelling tot die van New Eng land School, waar het principe van hard werken en strenge discipline Naamloze stad op Sicilië ontdekt SICILIË Archeologen hebben op de 750 meter hoge berg Navone, in het kurkdroge hartje van Sicilië, een stad opgegraven die vierduizend jaar lang, van prehistorische tijden tot de Middeleeuwen, grote bloei perioden moet hébben gekend. Hoewel de geleerden aan de hand van munten, inscripties en ruïnes nauwkeurig de geschiedenis van de stad hébben kunnen bepalen, heb ben zij er geen idee van hoe hij ge heten heeft. Brand Vast staat dat de stad enkele ma len is vernietigd en daarna weer op gebouwd. In het stenen tijdperk, toen op de berg een bloeiende ne derzetting lag, is de stad door een geweldige brand ten onder gegaan. De Grieken bouwden later op de zelfde plaats een nieuwe stad, die in Hellenistische, Romeinse en By zantijnse tijdperken groeide en bloeide tot de Arabieren hem in de achtste eeuw verwoestte. De stad werd weer opgebouwd, deze 'keer om het uit te houden tot de Normandische koning Willem de Eerste, bijgenaamd de Wrede, hem in de twaalfde eeuw onderwierp en later verwoestte. Daarna ging de stad tot dit jaar schuil onder de Radicaal De schrijvers komen tot de con clusie, dat bij jonge psychopaten het opwekken van normale gevoelens van schuld en genegenheid mogelijk is, wanneer ertoe wordt overgegaan een radicale behandelingsmethode toe te passen. Hun staat een behan deling als op Wilswyck School voor ogen. De harde methode en zeker de eenzame opsluiting zijn geen thera pie, want dat betekent voor de psy chopaat, dat de maatschappij hem nog dieper wegstoot en uitsluit. De criminele psychopaat is een goed geschreven boék, dat vooral door de beschrijving van gevallen aantrekkingskracht zal uitoefenen. Gezien de actualiteit van het onder werp en de heersende misverstanden een onmisbare studie. Tesselaar stapte af in Ronde van T sjechoslowakije i BRATISLAVA Hans Tesselaar, i die woensdag nog tweede stond in de I Ronde van Tsjechoslowakije en don- I derdag naar de achtste plaats afzak te, heeft vrijdag in de zesde etappe I de strijd gestaakt. I De zesde rit van Zvolen naar Velky Krtis over 15J5 kilometer werd gewon- FINANCIEEL WEEKOVERZICHT AMSTERDAM Voor de in ternationale aandelen heerste deze week op de effectenbeurs een betere stemming, omdat vanuit het buitenland goede be langstelling werd getoond. In sympathie hiermede werden ook vele lokale fondsen hoger ver handeld. De Staatsmijnen zijn met een gróte zes en een half procents lening aan de markt. In Wallstreet is de laatste tijd de handel van zeer grote afmetingen en worden miljoenen aandelen per dag omgezet. Laatstleden woensdag be droeg de omzet meer dan tien mil joen shares, hetgeen op een aktiviteit wijst, waarvan wij in ons land „wa tertanden". Het indexcijfer van in dustriële aandelen is de laatste we ken flink opgelopen en is inmiddels alweer geklommen tot ruim ?25 (per 1 jan, 786). Deze enorme belangstel ling van het publiek Jan en alle man spekuleert in Amerika t- is te danken aan de verwachtingen, dat de koersen nog hoger zullen gaan. De oorlog in Vietnam „draait" op volle toeren, de inflatore financiering wordt niet afdoende tegengegaan en ondanks tegenvallende winstcijfers uit het bedrijfsleven, ondanks drei gende gevaren van loonakties en daarmede mogelijke stakingen, ver keert het spekulerend publiek in een soort roes van al maar hogere koersen. De makelaarskantoren zijn met hun bestaande organisatie niet berekend op zulk een ongekend ni veau van beui*shandel en het gevolg is, dat de beurstijd deze en volgende week is verkort en overwogen wordt een extra dag de hele beurs te slui ten, teneinde de kantoren gelegen heid te geven hun admihistratie oij te werken en orde op zaken te stel len. Dat is heel wat anders dan bij ons, waar de handel beperkt is en geen sprake van een over-spekulatie is. In West-Duitsland is er de laatste tijd ook een ommekeer gekomen m de beursstemming. De markten daar hebben een grote koersstijging achter de rug, welke veroorzaakt is door betere verwachtingen inzake de eco nomie. Maandag j.l. was het zelfs een „wilde" dag, waarop enorm gekoent werd en de koersen werden zo snel opgedreven, dat de beurs in Düssel- dorf de grootste stijging sedert 1960 liet zien. Later in de week kwamen wel winstnemingen los, maar de onstuimigheid der beurshausse in Duitsland is toch wel opvallend. De economie krijgt na de eerste serie maatregelen der overheid een nieuwe injektie, waarmede meer dan 5 mil jard D.M. is gemoeid. De Duitse ban ken krijgen een ruimere armslag door verlaging van de reserves, wel ke bij de Bundesbank moeten wor den aangehouden Hiermede komt een klein miljard D.M. vrij, welk be drag kan worden aangewend om de kredietgeving uit te breiden. v.j. De berichten over nieuwe synthe tische produkten, waarover wij giste ren schreven, hebben voor een goede weerstand tegen de minder mooie winstcijfers gezorgd. Trouwens men wist al, dat 1967 lagere verwachtin gen gaf. In de lokale afdelingen werden hier en daar ook goede koerswinsten behaald. Fokker steeg van 408 tot 425, maar kwam in „een luchtzak" terecht en viel terug tot 415 pet. In de chemische sector kwam Amst. Chi- nine Farmacie van 130 op 138 (per 25 nominaal). Brocades Stheeman liep op van 756 tot 807 pet., maar gisteren ging de notering op winstne mingen terug tot 796 pet. Gist en Spiritusfabriek kwam van 673 op 687, slot 678 pet. Het omwisselingsbericht Gist-Brocades heeft inzake de finan ciële positie der fuserende bedrijven gunstige gegevens openbaar gemaakt. Meelfabrieken waren ook hoger ge noteerd op beleggingsvraag en kwa men van 384 op 413 bieden. Het be richt inzake een flinke order voor Verolme voor supertankers deed de aandacht uitgaan naar scheepswerven. Zo steeg Wilton-Fijenoord van 158 tot 169 pct„ Rijn-Schelde van 210 tot 222 pct„ slot 218 pet. KOERSDALING In de anders zo rustige rubriek der bankaandelen viel de koersdaling van aand. Alg. Bank Nederland op. Dit fonds liep terug van 251 tot 238 pct„ terwijl ook Amro Bank in „het ver driet" deelde door terug te zakken van 51.30 tot 49.30. Uit de halfjaar lijkse cijfers van A.B.N. is gebleken, dat de kosten harder zijn gestegen dan de inkomsten en niet zo weinig ook. Het lijkt ons in deze periode van grote rentemarges toch wel een symp toom, dat de aandacht verdient. Als straks de marges zouden gaan krim pen, zou de kosteninflatie bij de ban ken vermoedelijk nog scherper naar voren komen. Het bankbedrijf is nu eenmaal een loonintensief bedrijf en de kosten stijgen verder. De beleggingsmarkt was eerder iets beter gestemd. De emissie der Staatsmijnen, groot 100 miljoen 20-jarige obligaties, tegen een uitgif- tekoers van 99Vj pet., is een interes sante verrijking van het beleggings materiaal. Zoals men zal weten, is het gestorte kapitaal ad 300 mil joen helemaal in handen van het Rijk. Per 1 jan. 1967 is een naamloze vennootschap opgericht „De Neder landse Staatsmijnen", ter vervanging van de „Staatsmijnen in Limburg". Het belang van de kolen- en co- kesproduktie is voor de Staatsmijnen verminderd, maar de aktiviteiten op het gebied van aardgas en chemie zijn sterk toegenomen. Het betreft hier een solide belegging met een be hoorlijk rendement. Hoewel je dat nooit van tevo ren kunt bekijken, wijst alles er toch op dat we in de Kamer geen opwindende tijd tegemoet gaan. Prinsjesdag zal geen daverende verrassingen brengen. Er wordt stevig bezuinigd en er komt nog een belastingverhoginkje. Dat wist iedereen een paar maanden geleden al. Vrijwel alle departe menten moeten veren laten. Al leen minister Udink kan in z'n handen wrijven. Aan de grote zaken, zoals de ontwikkelings hulp en de werkloosheidsbestrij ding, zal de regering net genoeg doen om zich bij de linkervleu gels van de confessionele partijen niet al te impopulair te maken. Financieel zit het kabinet-De Jong op de blaren, maar politiek op rozen. Het heeft de conjuncturele wind te gen, maar de publieke opinie mee.' Dat klinkt nogal paradoxaal, want altijd heeft de (onredelijke) neiging bestaan om economische recessies te wijten aan het beleid van het kabinet dat toevallig aan het bewind was. Nu is het anders. Het publiek heeft weet van internationale ontwikkelingen, het beseft dat Nederland geen econo- Algemene Bonk Nederland bij ons grootste NEW YORK Zes Nederlandse banken komen voor op de lijst van de 500 grootste banken ter wereld. Algemene Bank Nederland (no. 62), Amsterdam-Rotterdam Bank (64), Raiffeisenbank (76), Boerenleenbank (127). Ned. Middenstandsbank (232) en HBU (331). Het tijdschrift American Banker heeft dit uitgeplozen aan de hand van de omvang der deposito's per 31 de cember 1966. De grootste bank ter wereld is de Bank of America; dan volgen nog drie Amerikaanse banken (niet minder dan 213 Amerikaanse banken behoren tot de 500). De Bank of England is no. 5, de Banque Natio nale de Paris 9, de eerste Italiaan 12, de eerste Japanner 15 en de eerste Duitser 27. De Belgen hebben nog net een iets grotere bank dan wij: de Société Générale de Banque Bru- xelles, die als no. 56 genoteerd werd. WIENESE TOCH IN DE FINALE ST. CATHERINES De Amster damse sklffeur Jan Wienese heeft zich via de herkansingen geplaatst voor de finale van de skifs bij de Ncordamerikaansc roeikampioen- schappen in de Canadese plaats St. Catherines. Wienese, die in de serie werd verslagen door de Deen Niels Secher. won in een tijd van 8 min. 10,07 sec. de eerste heat van de herkansingen voor de Amerikaan John Nunn (8.14,58), de Japanner Toshiomi Kasa- gi (8.19,66), en de Canadees Claude Sanders (8.29,70). De uitslag van de tweede heat was (waaruit ook twee skiffeurs overgaan naar de finale): 1. Jochen Meissner (Did): 8.00,33, 2. Manfred Krausbar (Oost) 8.07,16, 3. Robert Shirlaw (Austr.) 8.28,86, 4. Otto Plettner (Mexi co) 8.29,27. (Van de kunstredactie) AMSTERDAM Het zal nog wel een dag of tien duren eer de drie directeuren van de grootste toneel gezelschappen hun plannen duidelijk zullen toelichten over een wijziging ln het toneelbestel die waarschijnlijk van ingrijpende aard zal zijn. Daarvoor moeten echter eerst nog besprekingen gevoerd worden met de andere gezelschappen in het land die te nauw betrokken zijn bij de nieuwe plannen. Niettemin Is het voor de In siders niet zo moeilijk om de grote lijnen te schetsen. Het zijn de drie invloedrijke mannen Guus Oster van de Nederlandse Come- die. Paul Steenbergen van De Haagse Comedie en Robert de Vries van het Nieuw Rotterdams Toneel. Deze gezelschappen willen met in gang van het seizoen 1968-1969 enkel voudig gaan spelen; dat houdt in, dat ze niet meer zullen doubleren of tri pleren. Met andere woorden: de gezel schappen zullen zich niet meer splitsen teneinde voorstellingen van verschil lende stukken te geven op één avond in diverse steden. Dit betekent, dat de drie grote gezel schappen minder op reis zullen gaan, de toneelspreiding zullen beperken, dus eigenlijk meer het karakter van stads- gezelschappen krijgen. Er zullen minder stukken nodig zijn (waaraan nogal ge brek is); de grote gezelschappen kun nen het met minder acteurs doen en de beste krachten behouden, wat een betere bezetting kan inhouden voor de kleinere rollen. RECESSIE Het is duidelijk, dat alles in het werk wordt gesteld om de „recessie" in West-Duitsland de kop in te druk ken en er zijn aanwijzingen, dat zulks via inflatore maatregelen gaat gelukken. De ontwikkeling in Ameri- j j ka en West-Duitsland is uiteraard I zeer belangrijk voor de Amsterdamse beurs en wij zien de koersverbeterin- I gen van de laatste tijd niet in het minst in dit licht, j De internationale aandelen werden, I gelijk gezegd, deze week hoger ver- handeld door aankooporders uit het buitenland. Hierbij trad Unilever op Gemakkelijke triomf voor Japan Voorts is het mogelijk, dat de pro vinciale gezelschappen zoals Ensemble, Centrum en Studio dezelfde stukken kunnen aantrekken en uitvoeren als de stadsgezelschappen zonder daarmee op het terrein van de andere te komen. Het is vooralsnog niet de bedoeling deze plannen al te consequent door te voeren. In ieder geval zijn de plannen bij de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk gedeponeerd en naar het zich laat aanzien niet on welwillend ontvangen. Italiaan sinds maandag vermist nen door de Tsjech Pavel Dolezal, die I de voorgrond. Dit fonds verbeterde de snelste sprinter was in de grote kopgroep waarin ook Cees Zoontjes en Milos Hrazdira, de leider in het algemeen klassement, zaten. Hans derde samen met Jan Hesse, steeds verder af. Tesselaar stapte af. Hesse reed door en kwam ruim 33 minuten na Dolezal over de streep. De kop van het algemeen klasse ment ziet er als volgt uit: 1. Hrazdira (Tsj-Sl) 24 uur 37 minuten 38 secon den. 2. Hava (Tsj-Sl) op 1,35, 3. Ko- necny (Tsj-Sl op 2,09. De klassering van de Nederlanders is: 12. Cees Zoontjes op 10,31, 24. Jan Hesse op 47,29. van 91 tot ruim 97. De cijfers het eerste halfjaar worden 16 au gustus bekend. Kon. Olie heeft zich ook niet onbetuigd gelaten en kwam en kwam van 97,80 op 102.80, maar gisteren werd het licht getem perd en kwam de notering op 99,60, Hoogovens liepen op van ƒ90 tot 94, slot 93, terwijl AKU deze week het koerspeil vrijwel kon behouden, niettegenstaande het tweede kwar taal een winstdaling van meer dan 30 procent te zien gaf. Het bestuur ver wacht, dat de winst over het hele jaar 1967 een derde lager zal zijn dan SALT LAKE CITY Eén wereldtitel is genoeg, vond Wim Ruska en de blonde Amster dammer verscheen vrijdag nacht in Salt Lake City in zijn eerste partij tegen de Brazi liaan Lofsi Shiowaza in de strijd om de wereldtitel alle catego rieën niet op de mat. De Japanners konden hierdoor op hun vierde wereldtitel beslag leggen, want in de finale bleek Mitsuo Matsu naga ie sterk voor de Westduitse Klaus Glahn. Overigens maakte de overwinning van de 108 kilo wegende Japanse ju doreus weinig indruk op de Nederlan ders, want woensdagnacht was Klaus Glahn in een van de eerste ronden van de strijd om de zwaargewichtti- tel reeds door Suka uitgeschakeld. De tweede Nederlander die vrijdag nacht op de mat kwam. Peter Snij ders, kwam niet ..verder dan de tweede ronde, waarin hij tijdens de strijd tegen de Rus Kibrotsatsjvili werd gediskwalificeerd. Geheel volgens de verwachtingen j ging de lichtgewichttitel ook naar een Japanner: Takafumi Shigeoka versloeg in de finale Hirojumi Matsu- da op beslissing. De voornaamste uitslagen: alle cate gorieën halve finales: Glahn (W.-Dld.) versl. Westbrook (VS). Matsunaga (Japan) versl. Mauro (VS). Finale: Matsunaga (Japan) versl. Glahn (W.-Dld,). Lichtgewicht halve finales: Matsu- da (Japan) versl. Kim (Korea). Shigeo- ka (Japan) versl. Malays (Fr.). Finale: AMSTERDAM De 21-jarige Itali aanse student Sebastiano Sacuzzo wordt sinds maandag in Amsterdam vermist. De jongeman, wiens familie in Seracusa woont, bewoonde een ka mer aan het Thorbeckeplein. Hij is maandagmorgen weggegaan om een boodschap te doen. Hij had wat Ame rikaanse dollars en Nederlands geld bij zich. CHICAGO Bij de opening van de wedstrijden om de Amerikaanse zwemkampioenchappen hebben de 17-jarige Mark Spitz op de vlin derslag en Greg Charlton op de vrije slag wereldrecords gebroiken. Spitz maakte een tijd van 56,7, ter wijl het oude wereldrecord 57.0 was. Charlton won de 400 meter vrije'slag misch eiland is en dal het teruglopen van de werkgelegenheid niet in de schoenen van een stel ministers kan worden geschoven. En voorzover er nu toch nog verwijten worden ge maakt, treffen die meer het kabi- net-Cals, dat geen onweerswolken wilde zien, dan de zittende ploeg, die de bui moet opvangen en dat naar veler indruk bekwaam en vertrou wenwekkend doet. Trouwens, is De Jong geen verlengstuk van de grote Zijlstra, die geen kwaad kon doen? De club van De Jong ligt daarom zo goed in de markt, omdat bezuini gen in dit land meer in aanzien staat dan uitgaven verhogen en lasten verzwaren. Wie besnoeit en in krimpt heet degelijk en wijs. De be zuinigingen mogen natuurlijk niet in de privé-sfeer merkbaar worden, want dan is de lol er gauw af, maar zover is het nog niet. We hebben een prachtige zomer (hoe anders was dat onder het bewind-Cals-Vondeling) en niemand kijkt op een tientje. Wie maakt zich zorgen over een lege schatkist zolang de portemonnaies nog vol zijn? Dat met die werklozen is natuurlijk een nare zaak, maar ach, het gaat niet om zo'n verschrikkelijk groot aantal en bovendien: de werk loosheid daalt, meldden deze week de kranten (met uitzondering van Het Vrije Volk). Puinhopen „Puinhopen zien en zingen van mooi weer", dichtte Martinus Nijhoff. Door onze zonnebrillen kunnen we de puinhopen nog niet ontwaren en daar om blijven we voorlopig maar zin gen. Met het populaire kabinet-De Jong als dirigent. Als het geen tac tische en psychologische blunders be gaat wordt de begrotingsbehandeling een permanente love-in tussen rege ring en Kamermeerderheid. Van de oppositie is niet zo gek veel te ver wachten. De PvdA heeft de handen vol aan moeilijkheden in eigen kring en zal het initiatief wel weer aan D'66 laten. De radicale elementen in de confes sionele fracties zullen als vanouds een beetje tegensputteren, maar nog niet echt gaan rebelleren. Daarvoor is het net iets te vroeg. Eerst nog wat vergaderen met gelijkgezinden en d® rechtse kat uit de boom kijken. Bui ten de Kamer is er de komende maan den gelegenheid te over om de ver- nieuwingslusten bot te vieren. Een alternatief is er op het ogenblik trou wens niet, want wie denkt aan een kabinet met PvdA? Den Uyl zal Schmelzer zien aankomen. Nee, politieke najaarsemoties moe* ten we straks op geruime afstand van het Binnenhof zoeken. Er staat wat dat betreft heel wat op het pro gram. De PvdA gaat per november- congres uitmaken wie nou het zui verst op de socialistische graat is: Oud of Nieuw Links. De partijraad van de KVP moet begin december een keuze maken tussen de gedachte van een christelijk-radicale volkspar tij naar het model-Cals-Bogaers-Jur- gens, en het streven van Schmel- zer-Aalberse naar een samenwer kingsvorm met ARP en CHU zonder uitgesproken progressief of conserva tief stempel en dus zonder duidelijke voorkeur voor samengaan met de PvdA. Tegen die tijd heeft de groep van christen-radicalen uit de drie confessionele partijen z'n congres ach ter de rug en zullen ook de Achttien van KVP, AR en CHU wel een voor lopige conclusie hebben getrokken uit hun besprekingen over de moge lijkheid van een katholiek-protestant se federatie of wat het dan ook mag zijn. Ook D '66 gaat cergaderen en er is nog een kansje, dat de Algeme ne Vergadering van de CHU dit na jaar het rapport-Scholten behandelt. Rond Kerstmis zal er dus wat lijn in al die vernieuwingspogingen zijn gekomen. Dan weten we in ieder ge val wie 'r uit de PvdA-boot is geval len en wie zich gedrongen voelt erin te klimmen. Misschien iveten we dan ook of er een reële kans is op het ontstaan van twee grote christelijke partijen: een progressieve, linkse, ra dicale, en een conservatieve die niet conservatief wil heten. Dat men er dit najaar al uit zal zijn, gelooft intus sen niemand en dat is maar goed ook. Met overhaaste beslissingen is de politieke vernieuwing, hoe noodza kelijk en urgent ook, niet gediend. Muf Dat moge tamelijk muf klinken; toch zouden al die vernieuwers er goed aan doen hun plannen nog eens te toetsen aan wat werkelijk onder de kiezers leeft, of beter gezegd: niet leeft. Uitstekend materiaal vinden ze dan in het motievenonderzoek, dat de afdeling politicologie van de Vrije Universiteit na de Kamerverkiezin gen heeft gehouden en waarvan de resultaten door dr. A. Hoogerwerf na der zijn uitgewerkt in zijn artikel in „Acta Politica". Daaruit blijkt, dat de a.r. en c.h. kiezers op de vraag met welke partij zij zich, na hun eigen partij, het meest verbonden voe len, vaker de VVD dan de PvdA noe men. Van de a.r. kiezers prefereert 45 pet. een regering met de VVD en 32 pet. een kabinet met PvdA. Voor de c.h.-kiezers zijn die percentages 43 en 29. Dat moet de christelljk-radicalen, met hun bijna fetisjistische voorkeur voor een coalitie met de socialisten, toch te denken geven. Tot hun troost zij meegedeeld dat, afgaande op de VU-enquête, de door Schmelzer-Aal - berse zo begeerde KVP-AR-CH - een heid helemaal geen poot heeft om op te staan. Met de KVP voelt slechts 2 pet. van de a.r. kiezers zich verbon den en geen van de ondervraagde c.h. stemmers. De KVP-kiezers noemen vaker een niet-confessionele partij (nl. de PvdA) dan een confessionele partij (AR, CH) als tweede keus. En dat moet dan de strevers natde grote CDU te denken geven. Pr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7