Het dubbele leven van Leendert van der Horst at eekagenda £7£/rC NIEUWE LEEDSE COURANT ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1967 SCHEVENINGEN Kurzaal, 8.15 uur lesidentie-Orkest met violist. Zaterdag (12 aug.) Hotel De Witte Singel, Witte Singel 93 [uur: herdenking 500-jarig bestaan Je- uzalemhofje Kaiserstraat. Na afloop be- chtiging van het hofje. DEN HAAG Goede-Vrijdagkerk, Be- üidenhoutseweg 361, 2.30 uur: finales iterpretatie en improvisatie vierde na- lonale orgelconcours voor amateurs. Dinsdag 15 augustus Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur hr. emigratiecentrale'. Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw- rnds Ned. Gemeenten. Woensdag 16 augustus Trouwkamer stadhuis. 4 tot 6 uur: itting sociaal raadsvrouw. Donderdag 17 augustus Kanitine Clos en Leembruggen, Derde linnenvesbgraoht, 7.30; contact-ruilavond hilatelica. Vrijdag 18 augustus De Lakenhal, 8 uur: opening tentoon- lelling van schilderijen en monotypes >an Kees Buurman door wethouder San ies. Inleiding Laurens ten Cate uit Hee- Zaterdag 19 augustus Station, 9.30 uur v.m.: excursie na- uurhistorische vereniging naar ten- lonstelling „Natuur en mens" in het oólogisch museum te Amsterdam. Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: 'eutraal apotheek, Breestraat 74, tel.: 10552. Op zaterdag 12 augustus is in Leiden vooe spoedeisende gevallen, 's morgens van 8 tot 12 uur bovendien geopend: Doeza apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313 Apotheek R. van Breest Smallenburg ie Leiderdorp is de gehele week ge opend. De Oegstgeetse apotheek is op zondag J augustus gesloten van 8 uur tot 24 Apotheek Voorschoten is op zondag 3 augustus gesloten van 8 uur tot 22 u. Doktersdienst Tot zaterdagmiddag 12 uur de eigen uisarts raadplegen (als deze niet met. 'akantie is), daarna de dokterstelefoon ellen. 5x2. Dagelijks in Den Haag Circus-theater Scheveningen: tot en met 3 sept., 8.15 uur, musical Anatevka. Paviljoen-theater, tot en met 31 aug. Imaandags geen voorsteling) 8.30 u. show 'an Wim Sonneveld. Bezichtiging Huis ten Bosch Bezichtiging paleis Huis ten Bosch Den laag: tot en met 25 aug., op werkdagen fan 10 tot 16 uur, niet op zaterdag en londag. Films Camera (2.30 uur): Sneeuwwitje en de zeven dwergen (a.l.); 7 en 9.15 uur: De helden van Telemark (14). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De roeke lozen (14). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur):' The double nan (14). Rex (2.30 uur): Geheim agent Fred Hinstone (a.l.): 7 en 9.15 uur: De veertig gestolen geweren (14). Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Dokter wat doe je nou? (14); 's morgens 10.30 uur behalve op zondag: Nieuwe avon turen van Pinocchio (a.l.). Trianon (2 en 8 uur, zondags 2, 5 en !uur): Th sound of music (a.l.). Badinrichtingen De gemeentelijke badinrichtingen zJJd jp de volgende tij der geopend Lindestraat lb- maandag gesloteL dinsdag 9—11.15 a en 13.3017J5 u. woensdag gesloten, donderdag 13.30- 18.15 u, vrijdag 9—11.15 u. en 13.30—18.40 u. zaterdag 8—11.15 u. eD '330—16.30 Van der Werfstraat 39: maandag en dinsdag gesloten, woensdag 811J5 en 13.30—17.15 u.. donderdag 8.30—11.15 *r 13 3018.15 u„ vrijdag 8.30—11.15 a 3L .••30—18.45 u„ zaterdag 7.30—11.15 en 13,30—16.30 a MUSEA EN HORTUS Museum Volkenkunde, Steenstraat: od werkdagen van 10 tot 5 u., ook zaterdag, zondag van 1 tot 5 uur. Museum Oudheden. Rapenburg: op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag zondag van 1 tot 5 uur. Taveerne Tastevin, Beestenmarkt: fo to's van Leen Manneke, tot 31 augustus museum De Lakenhal. Oude Siugel: op werkdagen van 10 tot 6 u 'ondags van 1 tot 5 uur. Hortus Botanicus (Rapenburg): od werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot a uur, kassen zaterdags en zondags ge sloten. Rijdend ANWB-kantoor Beestenmarkt: standplaats rijdend ANWB-kantoor op 3. 17 en 31 aug.. van 104 uur (doorlopend). Molenmuseum Molen De Valk: geopend dinsdag to' 'n met zaterdag van 10 tot 5 uur zon dags van 1 tot 5 uilr. Maandags geslo TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: ten toonstelling BaLi beeld en droombeeld Wassenaar: kunstzaal Heuff, Hoflaan 7 tentoonstelling van wandkleden door Ca- rine v. d. Meer van 24 juli tot en met J« aug,, maandag t.e.m. zat. van 10 tot 5 uur. bovendien op dinsdag van 8 tot 10 uur zondags gesloten. Hortus Botanicus, van 10 tot 10 uur: Velen in deze streek herinneren zich Leendert Gerardus van der Horst als de vrolijke maar toch serieuze fami lietroubadour. Hij was behanger en beddenmaker maar ook volksartiest die menige familiehoogtijd tot een ongedwongen feest heeft gemaakt. Als behanger begon hij met een verdienste van zeventig centen in de week. Zijn eerste bruiloft leverde hem vijf gulden op. Zijn repertoire dwong dan ook ontzag af van boeren, burgers en buitenlui. Het was een mooi, boeiend leven, met geen dag gelijk aan de vorige. LEIDETS Het leven van Leendert Gerardus van der Horst (82 jaar) is als een snelle film. De. beelden buitelen over elkaar heen en de toeschou wer heeft nauwelijks de. gelegenheid de tekst te volgen. Een rusteloos, voortijlend, bewogen leven, dat nu eindelijk zijn eb heeft gevonden in het rust huis aan de Witte Rozenstraat. Overigens zorgen daar de talloze vrienden en het indrukwekkende nageslacht van het diamanten echtpaar Van der Horst er wel voor, dat het getij van de ouderdom niet geruisloos verloopt. En dat is maar goed ook, want een stille afzondering zou Leendert van der Horst spoedig doen wegkwijnen. Hij behoort niet tot die leeftijdgenoten die terug getrokken teren op hun intieme herinneringen, of schoon hij herinneringen te over heeft. Maar die wil liij graag kwijt aan wie het maar horen ivil. En dan krijg je, juist door de simpelheid en de stoere echtheid van zijn voordracht, een boeiend, illustra tief, pikant verhaal oper een mart die zich in de strijd om het bestaan geen ogenblik rust heeft kun nen veroorloven en die in wijde streken als volks artiestmenige familiehoogtijd tot een ongedwon gen feest heeft gemaakt. Velen herinneren zich Van der Horst als de vro lijke maar toch serieuze familietroubadour. In deze dagen, nu hijij met Geertruida Walters zijn zestig jarige echtvereniging mocht vieren, hebben ande ren voor hém gerijmd en de feesttoeters opgesto ken. Hel ivas alsof hij zijn eigen levensfilm terug draaiden. Met zijn 82 jaren is hij er, alle vermoeie nissen ten spijt, weer jong door gewordenHij zag zich weer optreden in het huisje van de familie Laterveer aan de Gortestraat. En hij proefde de zure haring weer door de krentebollen heen. Dat was in 1909. Daar begon het frivole trekkersbestaan van de ene naar de andere partij. Hij kijkt er tevreden op terug. Alles bijeen was het allesbehalve een gemak kelijk maar wel een rijk_, afwisselend en fel-gekleurd leven. Twaalf voor 3 cent TK WERD in 1884 in Strijensas gebo- ren. Mijn vader was daar veldwach ter. Daar moet u niet min over den ken. In een gevecht hebben stropers hem eens z'n baard afgetrokken. Hij is toen naar Schiedam gegaan. -Als politieagent. Maar hij was geen ster ke man. Toen hebben ze hem ge vraagd agent van Verkade te wor den. Van de beschuit dus. In Gorin- chem kreeg hij een winkel en hij ging venten. Maar ook dat was hem te zwaar. Toen werd hem verteld, dat er in Leiden gebrek was aan een viswinkel. Levendaal 25. Later ver huisden we naar de Janvossensteeg. Een enorm bedrijf. Nou, ik had er een verschrikkelijke' hekel aandat kan ik u wel zeggen. Je was nooit klaar. Als ik even thuis was, kwam m'n vader al op me af „Luibak, zou jij je handen niet eens uitslaan!" We gingen de kermissen af met paling. U zult het misschien kinderachtig vinden, maar ik vond het rot, al die paling te moeten dood maken. En o wee als je het niet goed deed. Dan kon hij je met een paling in het gezicht striemen, i november kwamen er tonnen sprot aan. Elke avond gingen met z'n drieën met sprot langs de huizen lopen. Een bosje van twaalf voor drie cent. Dat vond ik wel het grootste bezwaar van die zaak. Al tijd en eeuwig in de weer. Ik had graag door willen lereti. Ik zat leens in boeken te neuzen. Maar daar kon natuurlijk niks van komen, dat snapt u wel. Per week 70 cent AP EEN middag, ik was toen dertien jaar, kregen we de behanger thuis. Ik die vent helpen. Smeren aange ven smèren aangeven. Bart van der Klugt was het. Toen kwam de baas eens kijken. „Jo", zei hij, „zou jij geen behanger bij mij willen wor den? Ik kan er best een gebruiken". Ik naar mijn vader. Nou, het mocht. Ik werd het niet om meer vrije tijd te hebben. Vooral in het voorjaar werk te je heel lang. Van zes uur 's mor gens tot acht uur 's avonds. En dan kreeg je zeventig hele centen in de week. Op zaterdag hield om vijf uur het karwei op. Maar dan was je niet klaar. Kun je dénken. Na vijf uur ging ik de werkplaats schoonmaken. En als dat was gebeurd, stonden er tien paar ^schoenen van de baas z'n familie klaar om te worden gepoetst. Dat was baas Geenjaar. Dan was je er nóg niet. „Leendert, ga nou nog even naar de kruidenier". Nu. voor dat alles kreeg ik dan vijf cent ex tra. Die mocht ik dan nog houden Van (Jeenjaar ging Leendert van der Horst naar de gebroeders Hoogen- doorn aan de Botermarkt en daarna leerde hij het vak tot in de finesses bij Van Ewijk aan de Breestraat. Daar begon hij voor zes centen për BRILLANTÉN SIERADEN Moderne diamantcollectie Ringen met briljant reeds vanaf 75,- OOK VERLOVINGSRINGEN JUWELIER v.d. WATER reptielenexpositie Terra Hortus (tot a.s. zondagmiddag zes uur). De Lakenhal, van 19 augustus tot 1 oktober: schilderijen en monotypes van Kees Buurman (geopend dagelijks 10 tot 5, zondags van 1 tot 5 uur). Aa» uur. Bij Geenjaar terug mocht hij zelfstandig gaan behangen. In 1903 kwam hij bij Loeb aan de Heren gracht. Die kon een bediende-matras senmaker gebruiken. „Je werkte daar valh acht uur 's mor gens tot tien uur 's avonds. En zater dags tot elf uur. Zondags om de veer tien dagen een halve dag. Toen leerde ik mijn meisje kennen. Daar zit ze. „Jo", reageerde de diamanten bruid, „dat hoef je er toch allemaal niet bij te vertéllen". Leendert keek haar bijna bestraffend aan en vervolgde ongehinderd zijn levensverhaal, hevig trekkend een bijna koude sigaar. „Ik moet u dat wel vertellen, want u moet weten dat ik bij Loeb. veel te weinig tijd voor haar had en dat ik ook meer wilde verdienen. Ik ben toen naar V. en D. gegaan. Als trassenmaker. Daar werkten in tijd ongeveer dertig mensen. Maar er gebeurde iets vervelends. Een maat van me, die zich niet ééns aan dë werktijden hield, kreeg een verho ging en ik viel daarbuiten. Ik naai de directeur maar die was niet te vermurwen. „Ik vind, dat je het nog niet verdient en daarmee uit", was zijn antwoord. Toen heb ik hem gezegd, dat hij voor mij een ander kon zoeken. En dat was dan het ogenblik dat ik zelfstandig ben begonnen. Het was in 1907. Op de vlucht DE Garenmarkt kon ik wat hu- i voor twee-gulden- vijftig per week. Het was een voorkamer, eer alkoof, een achterkamer, een binnen plaats en daarachter een keuken. In de achterkamer pootte ik een grote werktafel. Een kaartje voor raam, „Behangerij en matrassenma- kerij L. G. van der Horst", en kleine advertentie in de krant klaar was Kees. We zijn toen gauw getrouwd. We hebben er vijf jaar gewoond. Prettige bovenburen had den we niet. Wc zijn er gewoon vooi op de vlucht geslagen. Aan de over kant. op nummer 32, kwam toen eer benedenhuis leeg. Wij daarin. Een paar jaar hebben we daar gezeten. Op zekere dSg vestigde iemand mijn aandacht op een advertentie in het Nieuws van den Dag. Er werd een bekwame behanger in Hilversum ge vraagd. Hij zou 23 centen per uui kunnen verdienen. Ik vond een kosthuis voor vijf gulden in week. Later kon ik een bovenwoning betrekken, bestaande uit twee kamer tjes en een zolder. Ik had toen al vier kinderen. Het was een prettige werkkring en ik had zelfs uitzicht op een beter huis als er niet iets tussen gekomen was. Bij een kapper liep ik baardschurft op. Ze zeiden m'n baas: „Man, je mag die knecht van je wel niet naa klanten sturen, want het is geen zicht en je raakt je klanten nog kwijt ook". Nou, dat was niet tegen dovemansoren gezegd. Hij gaf me op een nette manier te verstaan dat hij me zó niet meer kon gebruiken dat ik maar weer naar Leiden moest gaan. „Daar is ook een ziekenhuis waar ze je goed kunnen behandelen. Dat reizen van Hilversum naar Lei den en terug is toch ook maar niks". Leendert van der Horst kreeg geld voor de overtocht en ook nog wat geld om het een paar weken te kun nen rooien en daar trok de familie naar de Sleutelstad terug. „Gelukkig kon ik bij Geenjaar terugkomen. Nou man, ik was in zes tue/cen totaal genezen. Al gauw ben ik weer voor mezelf begonnen. Ik huurde een heel huis in de Kloksteeg. Weer behangen en bedden maken. Later bracht ik de boel over naar Nieuwsteeg 4, waar ik elf jaar gezeten heb. Bedden ge maakt en dekens verkocht. Aan de voorkant hadden we zelfs een etala ge. Door de oorlog '14-'18 kwam daar plotseling een eind aan. Achter soldaten aan ZWAGER van me is toen op i aardig ideetje gekomen. In de scholen in de stad lagen veel solda ten. Het was immers mobilisatietijd. Als ik nou die scholen eens afging met sigaren en sigaretten. Ik heb dat geprobeerd en het is me gelukt. Zelfs E™ ging ik mee op mars. Met een koffer tje. Het koffertje heeft altijd een belang rijke rol in m'n leven gespeeld. Hier met rokerij en later met allerlei feestartikelen voor m'n avondjes bij de mensen. De soldaten hadden rokerij niet voldoende. Ze wilden, vooral op marsen, koeken, bolussen, stroopwafels en chocola. Daar gingen ze dan, de stad uit. Met muziek voor op. En Van der Horst met z'n wagen tje want in het koffertje ging het daar zat een moeilijkheid aan vast. Die mevrouw wilde iets kopen dat ik niet had: een mantelpakje. Nou, ik deed maar alsof ik van alle markten thuis was. „Natuurlijk, mevrouw, als u zo goed wilt zijn dat ik 'u even de maat neem, zal ik ervoor zorgen dat u een mantelpakje krijgt". In wip was ik met de centimdter terug. En toen heb ik die vrouw ir huiskamer de maat genomen. En denk nou niet dat dat zo schutterig .ging. „Ik zal het verder wel met de coupeuse regelen", zei ik alsof het de gewoonste zaak was. Ook deze koffer werd te klein. Ik ging over op de fiets met bagaigedraiger. Nam van alles mee. Het ging werke lijk aardig, maar ik kwam vaak kletsnat thuis. Op den duur is het hier geen klimaat voor dat buiten- Een kennis uit het meubelvak foeter de me op een goeie dag uit: „Man, je lijkt wel gek om met mantels langs de deur te leuren". Die opmerking brachtme bij de meubelzaak Moos van Gelderen op de Haarlem merstraat. Maar dat viel toch tegen. Ik moest met een handkar spullen wegbrengen en ik had daar echt geen zin in. Toen ben ik in Den Haag beddenmaker geworden. Maar dat was daar een ongelukkige werk plaats. Er kwam haast geen zo: Gauw er vandaan. Een behan gerszaak in Den Haag wilde me wel hebben. Het beviel me er ook niet. Ik ging zomaar weg. Ten slotte be landde ik in een Haagse meubelfa briek. En daar heb ik een rijke tijd gehad. Als behanger en stoffeerder. Niet alleen in woningen maar ook op schepen. In 1923 ging ik in Leiden weer voor mezelf werken." Karavaan v. d. Horst Die roep heeft lange tijd door Leiden niet meer er achteraan. Dat heb ik zes weken volgehouden. Nóg mo Er waren mensen die zeiden: V der Horst, het bestaat niet dat je dat lang volhoudt. Nu, ze hebben gelijk gekregen. Je liep maar. Maar de verdienste voor het gezin kw er toch op déze manier. Het is uitgelopen op het pachten van een kantine in Katwijk aan Zee. Ik pachtte hem samen met een ander. Het was er vaak hardstikke druk. Soms kregen we hoge gasten. Wilhel- mina is er ook nog geweest. D' werd lekker in verdiend, 's Avonds zat het er helemaal vol. Elke dag ging ik met de tram naar Katwijk. Maar ook daaraan kwam een end. Die compagnon beheerde de zaak niet zoals het moest. Voordat het m< een som zou kosten ben ik wegge gaan. „Je zoekt het dan verder maar uit", heb ik 'm gezegd". Het mantelpakje ALS Van der Horst weer zonder zat, was er altijd wel een weldoende bekende die hem op nieuwe mogelijk heden attendeerde. „Man, je kunt mantels gaan verkopen. Bij de Hol- laridsche Kleedingindustrie hebben ze zo'n mannetje nodig." ,En ja hoor, daar ging Leendert weer met een koffer de boer op. Een kof fer met kindermanteltjes. Van huis tot huis. Ik geloof dat ik op de Lage Rijndijk ben begonnen. Op het tweede adres verkocht ik er al een. Het derde adres was ook raak, maar geklonken. Dat is de andere kant van het dubbele leven van Leendert Gerardus van der Horst geweest. Hij wist dat er voor hem mogelijkheden op dit terrein lagen. Het zou ceii de middelen van zijn bestaan den. Een groot gezin van jongens naar volwassenheid en zelfstandig heid leiden was zijn levensopgave. Hij wist daarbij zijn vrouw onwijk- baar aan zijn kant. De bedelzak was hem ten enenmale vreemd. Trouwens, die heeft geen bo dem. En hij wenste voorzover he aan hem lag, vaste grond onder de voeten. Die grond heeft vveleens ge wankeld. Maar Leendert bleef staan zoals de soms wrakke podiums onder zijn artiestenvoeten het nooit hebben begeven. Dit vrije leven lag hem ook. Niet on de moeite van het huishouden te ont vluchten maar juist om die, geheel passend bij zijn levendige en speelse geest, te helpen meedragen. Sommi gen van zijn jongens wist hij daar voor enthousiast te maken. Daar ging dan de feestkaravaan vai Van der Horsten de streek in. Een stel potige potsenmakers met eer pertoire dat boeren, burgers en teniui ontzag inboezemde. Hij kwam bij het vrijgevochten volk in de ste gen maar ook bij welgestelde bollen- bazen. En heeft aan die allen zo zijn onvervaagde herinneringen. „Och, op de J.V. heb ik al luimig voor gedragen. Het zat er nu eenmaal in. En als je het een paar keer hebt gedaan, nou, dan blijf je het doen, of je wilit of miet. D'r was een vereni ging in Leiden, die UVK heette. „Uit vriendschap Kunst", moet u weten. Daar was ik regisseur van, souffleur en ook grimeur. Dat ging allemaal gemakkelijk samen. De ene keer was de rol van souffleur wel wat sterker dan die van regisseur maar het kwam omgekeerd ook wel vaak voor. M'n eerste familiefeest was bij ene La terveer in de Gortestraat. Die waren 25 jaar getrouwd. Of ik maar een paar voordrachten wilde doen. Nou, dat heb ik tot genoegen gedaan. Ze hadden erg veel plezier. Niet alleen daarom, hoor. 't Was helemaal een jolige boel. Op een gegeven ogenblik ging er een luik open en daar kwamen de krente bollen en de zure haringen voor de dag. Ze vonden het allemaal heel lekker. Ik kreeg vijf gulden voor m'n optreden. Katwijks hete soep lyT'N TWEEDE uitnodiging? Ik geloof dat die uit de Driftstraat kwam. Voor de bruiloft van Wout de Bres en Sientje Flanderijn. Dat kostte de lui een tikkeltje meer: zeven-gul den-vijftig. Omdat ik er wel wat in zag, plaatste ik kleine advertenties: „Voor uw feestavonden, bruiloften en partijen naar gelegenheidsdichter Van der Horst." Eerst heb ik met Piet Werk, later met Johan Laman een duo gevormd. De auteur Cor van Ooijen maakte ook wel liedjes en voordrachten voor me. Er waren heel goeie dingen bij. We hadden werkelijk een groot repertoire. Mijn verste optreden is, als ik me goed herinner, in Driebergen geweest. Mijn zoon Gerrit trad toen als pia nist op en met mijn zoon Piet zong ik wat duetten. Ook herinner ik me een partij in Schiedam. Op een snikhete dag was ik eens op een bruiloft in Katwijk. Het was wer kelijk gloeiend heet. En laten ze nou hete soep gaan opdienen. Het zweet gutste van ieder op de grond. Verschrikkelijk was 't. Het gevolg was dat de slaap ieder te pakken kreeg. Van het hele programma dat wij hadden opgesteld kwam geen spaan terecht. Niemand had er meer De bruigom was ten einde raad. „Man, zie je dan niet dat de stem ming er helemaal niet in zit," snauw de hij me toe-. „Ja, dat zie ik heel goed, maar dan hadden jullie maar geen soep moeten opdienen." Toen nam hij me mee naar d% keu ken waar een grote kist met Franse cognac stond. We hebben op elk tafel tje een paar flessen gezet. De stem ming heeft toen niet meer lang op zich laten wachten. Man, wat wer den die Katwijkers vrolijk! Maar al met al begon het veel te laat. De jool was -nauwelijks aan de gang, of er kregen een paar slaande ruzie. In een ogenblik was het feest afgelopen. Toch was de laatste tram naar Lei den al weggereden. Met de koffer zijn we toen naar Leiden gaan lopen. Een andere keer hadden wij met een Katwijkse kolenboer afgesproken dat we na het feest zouden blijven sla pen. Het zou te laat worden voor de tram. Maar toen puntje bij paaltje kwam, was er. geen plaats voor ons. Er waren zoveel gasten en die gin gen voor. Goede raad was duur. Daar kwam een vrouw op me af die me in het oor fluisterde: „Zeg, m'n beste man, je kunt wel bij mij de nacht doorbrengen, Krijn is toch op zee." Ik ben daar niet op ingegaan. Het slot van het lied was, dat ik bij een opa onderdak kreeg. Op de Middelweg in Leiden was het me ook wat. Iemand kon het niet hebben, dat een ander met z'n meisje danste. Hij stak, toen het paar hem voorbijschuifelde, z'n been uit waar door de verleider op z'n gezicht viel. Toen gingen de poppen pas goed dansen! Beladen naar huis ["N DE ooi'log heb ik bok wel bruilof ten en partijen gehad. Dat feest bij een boer in Hazerswoude ligt me nog vers in het geheugen. Het was in midden van de oorlog. Ik had gezegd: Mensen, het kost niks, geef me maar wat kaas en boter voor gezin mee." Nou man, d'r werd een menu opgediend om 'r niet n van bij te komen. Allerlei heerlijke gerechten. Het was in de stal. En thuis hadden we niet veel. Toen het feest afgelopen was. ging de boerin informeren of er nog iets voo heren uit Leiden was om mee te nemen. Wat ze toen niet in m'n HASSELMAN TT) IX PANDER Maar dan ook goed modern Internationaal Meubelen om modern mee te leven Ruimtelijk comfortabel en stijlvol. Kom kennis maken met onze kollektie (ADVERTENTIE) DAGTOCHTEN MAKEN MET ELTOURS IS „IN" Heel veel mensen hebben het weer ont dekt: Lekker comfortabel je laten rijden in een luxueuze touringcar. Geen zenuw achtig gejakker in files, geen kilometers sloffen naar een parkeerplaatsje. Nee, ontspannen genieten van een dagje uit. Veel zien. wat je vroeger ontging. Eltours is specialist (óók al) in het verzorgen van uitgekiende dagtochten langs de mooie plekjes en interessante beziens waardigheden. Begin alvast om het dag- todhtenprogramma eens in te kijken. Haalt U het even af Ln onze kiosk, of laat het U toezenden. Natuurlijk, gratis. Hoort ook bij de spreekwoordelijke grote service van dat „kleine" reisbureau. fer hebben gestopt! Om stil van te worden. Een taart, kadetjes, kaas, bo ter, krentebollen.Ja, en aan die koffer had ik nog niet genoeg. U moet weten dat ik weieens in een vrouwenjurk optrad. Dat hoorde nu eenmaal bij bepaalde stukjes. We hebben ook nog zo'n jurk mogen volstoppen. En als honorarium kreeg ik nog vijftig gulden. Om vier uur kwam ik met de buit thuis. Het hele huis in rep en roer natuurlijk. Het grote succes van dit leven is een revue geweest. „Dat zou ik wel eens willen zien," heette liij. Dat was ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van Tot Ieders Genoegen. Ik heb er wel een half jaar aan gewerkt. Zon der de medewerking van drie zoons had ik het vast niet kunnen 'klaren. Ook de decors heb ik zelf gemaakt. We hadden een complete band en dansgroep. Het was heel mooi. En het succes was geweldig. Ja, wel veertig jaar heb ik dit gedaan en ik kan niet zeggen dat ik er spijt van heb." Liefde in Oegstgeest dig doorstaan. Hij wilde wat dat be treft geen uitzondering zijn. Hij ver nieuwde zijn repertoire, stemde het af op de omstandi'gheden van zijn. klanten, belemmerde hen niet in hun vrolijkheid en was zelf blij met de blijden, geen tijd kennend als het erom ging een echt feestelijke stem ming er in te houden, de voeden en tot een uitbundige apotheose te lei- Voor zijn dagelijks werk bracht dat een enkele keer risico met zich. „Ik was in een huis in Den Haag deftige wijk bezig met een vloer kleed. Ik schoot maar niet op. Het feestje van de vorige avond was pas om vijf uur de volgende morgen afge lopen. Op 't laatst viel ik boven m'n vloerkleed in slaap. Toen mevrouw me wakker maakte was het vijf uur in de middag en ik had nog haast niks gedaan. Ik heb die mevrouw gevraagd, het asjeblieft niet aan m'n baas te vertellen. D'r had wat ge zwaaid! Die avond heb ik overge werkt. Zo is het toch nog klaar geko- En nu hebben ze beiden een kamer in Groenhoven. Leendert van der Horst en zijn Geertruida Wolters. Haar va der stond nogal sceptisch tegenover de verbintenis. Toen hij er achter kwam dat zij op een zondagmiddag, in plaats van alleen naar de kerk te gaan, met Leendert, die zij op weg naar de kerk was tegengekomen, in de richting Oegstgeest was afge dwaald, was hij dubbel ziedend. Om haar verzuim, maar om Leendert na tuurlijk in de eerste plaats. Nu waren ze er ook tamelijk vroeg bij. Ze waren nog maar kinderen toen ze met elkaar gingen. Maar ze zijn desondanks samen het leven doorge gaan en in dat leven was er geen dag gelijk aan de vorige. Haast een zwervend leven. Niet we tend welke wending de morgen zou brengen. Maar het zijn evenzovele verrassingen geweest. De tegenwin den staalden hun wil. Het grote gezin werd volwassen. En het veroverde begerenswaardige posi- Nu zijn Leendert en Geertruida weer „kinderen" géworden. Zoals ze dat ook waren toen ze de open kerkdeur voorbijliepen en in Oegstgeest een open veld voor hun verborgen liefde vonden. Maar nü zijn het kinderen in voldragen dankbaarheid. DE GROOT Amerikaans cabaret op Vurtorenplein N OORD WIJ K AAN ZEE Van- avond om acht uur zal op het Vuur- torenpleineen cabaretprogramma wor den opgevoerd door veertig jonge Amerikaanse artiesten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3