Strijd in Portugal (lee] om Open Brief van campagne „Scheuringen verloochenen Vrijmaking van thans Bankoverval in Amsterdam Nieuw verschenen boeken DOMINEE ZEILT OVER OCEAAN IBRA-radio huurt zender Prof. C. Veenhof in „Opbouw" Het om in ging eenheid 1944 juist der kerk Colleges voor predikanten ook in druk Uw probleem is het onze. ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1M7 Een woord voor vandaag -Hoort Mij zwijgend aan. gij kustlanden", zegt God, sprekend door Jesaja. En dan geeft Hij in een paar zinnen een beschrij ving van de tijd. Er gaat een macht door de wereld. Volkeren worden onderworpen. Hgt is als een krantenbericht, nieuws van de vele fronten. Maar dan vraagt God ..Wie heeft dit bewerkt en tot stand gebracht?" Kunnen we de overwinningen toeschrijven aan de kracht van de wapenen? Is er een aardse, een menselijke op lossing voor dit woeste gebeuren? Is het psychologisch ver klaarbaar? God beantwoordt Zijn eigen vraag: „Ik, de Here, die de eerste ben, en bij de laatsten ben Ik dezelfde." Dan peilt de bijbel ineens dieper dan de doorsnee krant. In de krant leest u de verslagende feiten, de gebeurtenissen, in de bijbel vindt u het „waarom", de oorzaak, de betekenis van het wereld gebeuren. Laat niemand zeggen: ,,Dat was toen!" Is God veranderd? Theologen zeggen dat Hij dood is, maar gemeenteleden weten wel beter. Hoe sensationeel vaak ook, de krant geeft slechts een vlak verhaal. Het geloof levert er pas de derde dimensie aan, brengt de diepte er in. God is er, zolang er mensen zijn. Hij is de eerste, maar ook de laatste. En waar God is daar gebeurt iets, ook in onze wereld van vandaag. God is aan het werlc. Ook nu. God vergeet Zijn wereld niet. Hij vergeet ook u niet. We lezen vandaag: Romeinen 11 13—24. We lezen morgen: Romeinen 11:25—36. Formosa boos op Wereldraad TAITSJOENG (Formosa) De Presbyteriaanse Kerk van Formosa heeft aangekondigd uit de Wereld raad te zullen treden, als deze orga nisatie een uitspraak zal doen, waar- ii4 de houding van nationalis- tisch-China wordt veroordeeld. De verklaring, die de Wereldraad vorig jaar februari ten aanzien van Vietnam deed, is in Formosa op ster ke kritiek gestoten. Vooral de passa ge. waarin toelating van commu nistisch China tot de Verenigde Na ties werd bepleit, viel niet bepaald in goede aarde. Velen drongen er daar om nu al op aan. dat de Presbyteri aanse Kerk van Formosa uit de We reldraad zou treden. TOOGDAG CPB IN DELFT DELFT De Christelijke Platte landsvrouwenbond (CPB), afdeling Zuid-Holland, houdt dinsdag 12 sep tember de Provinciale Toogdag in de Congregatiezaal aan de Brabantse Turfmarkt te Delft. De morgenverga dering zal om tien uur worden geo pend. Op het programma staat o.a. een lezing van Lize Stilma over haar boek „Vrijwillig levenslang." Ds. G. Oppedijk, geref. predikant te Delft, zal het slotwoord uitspre ken. 'j Middags zullen in groepsver band verschillende bezienswaardighe den (o.a. Oude en Nieuwe Kerk, Prinsenhof en Stadhuis) worden be zichtigd onder leiding van de plaatse lijke afdeling van de CPB. Pinkstergemeenten weer in de ether PAK VERKOUDHEID SNEL EN AFDOEND AAN U wint het met Togal en vitaminen uit verse groente. Snel verlichting: n lacht weer. Ook reumatische pijn, hoofdpijn, spit, migraine of griep overwint u met Togal tabletten. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. (Van onze kerkredactie) STOCKHOLM De Zweedse j pinkstergemeenten hebben weer de beschikking gekregen over een eigen radio-zender. Ze zijn erin geslaagd een commerciële zender te huren in Portugal, die zij zullen gaan gebruiken voor godsdienstige uitzendingen in de talen die gesproken worden rond de Middellandse Zee. Na de oorlog beschikten de Zweedse pinkstergemeenten, die een radiovereniging stichtten onder de naam IBRA-radio, over een eigen zen der in Tanger. Toen deze vrijstad echter bij Marokko getrokken werd, nationaliseerde de Marokkaanse rege ring deze zender, evenals de zender d.e gebruikt werd door Tr.ns World Radio, die ter beschikking stond van Bedankt voor Zevei vele kerken en kerkelijke organisa- J. H. de Vree te Sleeuwijk (N ties voor evangeliserende uitzendin- AMSTELVEEN De scheuringen die zich in verscheidene vrijgemaak te kerken hebben voltrgkken of bezig zijn zich je voltrekken, zijn onder deel van een grotere eampagne. Dat ■telt dr. J.Stellingwerff, bibliotheca ris van de Vrije Universiteit en lid van de vrijgemaakte kerk van Amstelveen, in een open brief die hij aan ai zijn mede-gemeenteleden heeft gestuurd. Ook in Amstelveen heeft zich een scheuring voorgedaan (na de oproep van prof. J. Kamphuis cja. om zich af te scheiden van kerkeraden die zich Beroepingsiverh gen. Trans World Radio slaagde er spoe dig in een commerciële zender te hu ren in Monaco, de pinkstergemeenten echter kregen nergens vergunning voor exploitatie van een eigen zen- I U.S.A. der. Todh bleven zij zoeken. Sinds het IBRA-station werd gena tionaliseerd verzorgde deze omroep vereniging uitzendingen over commer ciële zenders in Japan, Kongo en verschillende Zuidamerikaanse lan- IBRA heeft nu een groot blok zend tijd kunnen huren over een Portu gees commercieel station met toestem ming van de Portugese regering. De pinkstergemeenten hopen weer te gaa uitzenden op zowel de korte- als de middengolf. GEREF. KERKEN (vrijgem.i Bedankt voor Enumalil: R. Timmer- an te Bunschoten-Spakenburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Clifton (New Jersey Haaren te Amersfoort. niet distanciëren van de vermaarde Open Brief om de kwestie-Van der Ziel). Dr. Stellingwerff schrijft dat hij al in 1946 intensief werd geconfronteerd met de eerste voorbereidingen voor de campagne. Kamper studenten von den de hoogleraren K. Schilder en B. Holwerda niet consequent genoeg. De student J- Kamphuis werd voor gesteld als de toekomstige leider. Eerst kwamen overal eigen vrijge maakte organisaties, scholen, een ei gen dagblad. Toen is ,,de machtsover name gekomen van hen die Schilder en Holwerda niet consecm^it genoeg - j vonden en wel onder mg van ds. J. Kamphuis, die op geforceerde wij ze eerst eindredacteur van De Refor matie en daarna hoogleraar- te Kam pen werd. Deze machtspositie bleek inmiddels niet voldoende." De Open Brief werd volgens dr. Stellingwerff het aanknopingspunt voor nog verdere actie. „Overal waar kerkeraden deze Open Brief niet als sjibbolet hanteren, worden de leden der gemeente achter hun kerkeraad vandaan geroepen. Deze afgescheiden groepen kunnen dan een nieuw ver band aangaan, zodat men bijvoor beeld alle zelfstandig oordelende ker ken van Noordholland buiten het kerkverband kan werken door erken ning van dat nieuwe verband. ,99 (Van kerkredactie) KAMPEN „Het was en is de eer van de vrijgemaakten, dat ze in 1944 hunnerzijds ten aanzien van niemand het kerkelijke tafellaken hebben doorgesneden. Zij werden uitgeworpen, maar hunnerzijds wierpen zij niemand uit. En ze wilden dat ook niet doen! Schilder verklaarde het met alle nadruk en hij hield dat tot zijn dood vol: Wat ons betreft, Ay\j willen aan eenzelfde avondmaals tafel gaan zitten met allen, met wie wij dat vóór 1944 deden. Dat wil zeggen: ook met H. H. Kuyper, Hepp, K. Dijk, Ridderbos, Pol man, Brillenburg Wurth, Bavinck enzovoort. Met allen!" Dat schrijft prof. C. Veenhof. hoog leraar aan de (vrijgemaakte) Theolo gische Hogeschool te Kampen, in het weekblad Opbouw. De laatste tijd hebben zich tal van plaatselijke kerkscheuringen in de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) voorgedaan. Het algemene patroon daarvan is, dat een minderheid in kerkeraad of gemeente de gemeente „wegriep vanachter de ontrouwe kerkeraad vandaan", omdat de kerke raad dan had geweigerd, maatregelen te nemen tegen de predikant, die de Open Brief aan ds. Van der Ziel c.s. had ondertekend. Deze plaatselijke „wegroepingen" worden nog al eens vergeleken met de Vrijmaking van 1944. „Men durft zelfs beweren dat men de kerk scheurt, om trouw aan de Vrijmaking te blijven", aldus prof. Veenhof. Worsteling king onbevangen nagaat, duidelijk, dat deze en zelfs in de eerste plaats een worsteling is geweest om de handhaving c.q. het herstel van de eenheid der kerk. De synoden hadden de kerk, door haar een stel boven de Schrift uit gaande leerstellingen bindend op te leggen, in principe gescheurd. De fei telijke scheuring volgde toen de kerkelijke vergaderingen ertoe over gingen te schorsen, af te zetten en uit te werpen. In hun verzet tegen deze kerk- verseheurende activiteiten van de sy nodale kerkelijke vergaderingen ging het nu de „bezwaarden", de „vrijge maakten" om de bewaring van de eenheid der kerk. De bewaring van de eenheid der kerk was zelfs de eigenlijke inzet van hun worsteling. Het ging bij de Vrijmaking voor alles om het herstel van de breuk, die in de kerk was geslagen. Zevenhoven (toez.) REISBUREAU..APELDOORN" De vliegreizenspeciolist Ds. P. A. A. Klusener ridder O.N. DEN HAAG Ds. P. A. A. Kluse ner, geestelijk verzorger van het psy chiatrisch ziekenhuis „Zon en Schild" en „Hebron" te Amersfoort, is be noemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Ds. Klusener vierde algelopen maandag zijn veertigjarig ambtsjubi leum. Hij stond achtereenvolgens in Nieuwpoort. Wanswerd. Vinkeveen. Bodegraven. Feijenoord en (als zie- kenhuisprediant in Delft. Sinds 1963 is hij predikant van Zon en Schild en Hebron, die een gestichtsgemeente met eigen kerkeraad vormen. (Vervolg van pag. 1) Terwijl de ene man de meisjes bijeendreef en onder schot hield, hield de ander de kassier in be dwang en sloeg zijn slag. Hij greep twee geldkisten van achter de balie, die hij in een geldtas gooide. Toen een der overvallers merkte dat de kassier de alarmknop pro beerde in te drukken, waarmee auto matisch groot alarm gegeven wordt op het hoofdbureau van politie, schoot hij in de lucht. Na het geld te hebben weggerist holden de mannen naar de Citroën j £ömst Amersfoort Op dezelfde wijze werd te Kampen het samenleven onmogelijk gemaakt. zodat men straks de theologische ho geschool wel moet verplaatsen. Naar Amersfoort. De studenten komen dan onder de invloed van de predikanten te Kampen vandaan en men hoopt vanuit Amersfoort tegelijk invloed j uit te kunnen oefenen op de studen- I ten in Amsterdam, die nu nog met j ds. Schoep te maken hebben." Aldus dr. Stellingwerff. pijlsnelle vaart verdween de richting Weteringschans. Daarna kon pas groot alarm worden ge- De wagen was een grijze Citroën met blauw dak. Het nummer was vals. naar later bleek, want het be hoorde toe aan een Volkswagen. De politie kwam met een ander ver moedelijk nummer en nog een. Om halfacht werd de gezochte wagen onbeheerd ontdekt in de Jacob van I Campenstraat. De omgeving werd uitgekamd. Echter zonder resultaat. Hele politiemacht Praktisch het gehele politie-appa- raat van Amsterdam is ingeschakeld geweest bij het eerste onderzoek, dat met de vondst van de (waar schijnlijk gestolen) wagen eindigde. leAZinrl over Rechercheurs zetten de nasporingen s. A. Duyven- VQOrt. Aanvankelijk deelde de directie mede. dat de buit niet groot was. De directeur verklaarde nog voor de HET WEER IK EUROPA televisie dat het om nynder dan duizend gulden ging. weer m«x.temp. neer- Later bleek de buit veel groter te gisteren slag zijn: 47 mille, waarvan 11 mille in j Nederlands geld en 13 mille in bui- TC°i?H?na8*n zw'bewT 22 2' tenlandse valuta. De rest, meer dan Amsterdam iw. bew' 20 1 23 mille, bestaat uit dubbel gete- Brussei regen 23 1 kende travellerscheques die alleen ParljiabUff regen W 21 A nog bij banken en grenskantoren in- Nice h bew 27 o wisselbaar zyn. Daar deze zijn ge- Frankfort zw. bew 22 0 waarsohuwd wordt het praktisch MUnchen zw. bew 18 2 r zorlch zw. bew 19 o.ö onmogelijk voor de overvallers ze Geneve zw. bew 22 o n0g |e verzilveren. Wenen" onbew 23 1 Opvallend bij deze overval is dat Tnnabruck onbew 21 0.2 deze zonder veel opzien te baren Rome onbew 30 o verliep. Alles speelde zich in enkele ESS. onbew 3] °o minuten af. WADDINXVEEN De hervormd- gereformeerde mannenbond houdt zijn toogdag zaterdag 28 oktober in Tivoli in Utrecht, 's Morgens spreekt ds. R. .1 van de Hoef uit Papendrecht over „Klare wijn?" en 's middags be handelt ds. W. Vroegindeweij van Katwijk het onderwerp „De predi king in het licht van de weder- Voordijk uit Masten broek spreekt het slotwoord. 4E De Nederlandse lutherse vrouwen bond houdt vrijdag 22 september zijn landelijke ontmoetingsdag in het Sons- Luther en zi dak vertelt e Dat arme beetje mens, Achilles Mussche. Uitgave IW hoff, Amsterdam. De vooral als dichter bekend ge- op menjge bladzij te kinderlijk worden Mussche is in zijn poëzie volwassenen. een meester geweest, al zal hij nu Talrijke beschouwingen storen de niet meer druk gelezen worden. Als gang van het verhaal, Maar een ver- prozaschrijver bewerkte hij ver- dienste is dat de schrijver kennelijk °iet zonder zelfoverwinning dienstelijk de dierenfabel Van den behoorlijke historische voorstudie strijd gaat. Er tussendoor vele ver- Vos Reinaerde. Deze verhalen, die als vertrekpunt hebben de weerloosheid van de mens. doen een beetje gekunsteld aan. De uitvoering van het boekje is voortreffelijk. (126 blz., 8,90). Herr Kantor, door Barend de Graaff. Uitgave De Banier. Utrecht. Lang niet de eerste roman van deze schrijvende onderwijzer. Vertel len kan hij, maar ditmaal moet de een andere v heeft gemaakt. (145 blz., 6,50). Eens komt de tijd, door G. Se- vensma Themmen. Uitgave J. H. Kok, Kampen. De studente Joke is een „onwet- •ig" kind en krijgt maar weinig lief de van de man. met wie haar moe der is getrouwd. Zij voelt dit als een zware last en daardoor kan en wil zij niet trouwen met de man, die vader zal worden van het kind van wikkelingen, die niet zonder meer tot een goede oplossing komen. Het is een spannend meisjesboek, dat met een vakantie begint waarin de liefde niet ontbreekt en iedereen het goede pad vindt. (224 blz., 6,50). Leven in een belegerde stad, door Eino Hanski. Uitgave Bruna, Utrecht. In romanvorm geeft Eino Hanski verhaal Zij weet dat dit de juiste beslis- een ex-Rus die nu in Zweden werkt put daaruit moed verder originele vertelstof draait om zang en muziek onder Ving" is Duitse Lutheranen) veel goedmaken, te leven. Diepgang heeft het boek nauwelijks Alleen op het eind, ook niet als De Graaff het heeft over strijd van Joke beschreven wordt is Zijn relaas is niet boeiend of mooi woont de verschrikkingen weer die hij heeft ondervonden als kleine de jongen in het belegerde Stalingrad. .wereldgelijkvorming", waarmee hij le schrijfster erin geslaagd indrin- alleen maar schokkend. Hij laat zien wel wereldgelijkvormigheid zal be doelen. (240 blz., ƒ8,90). Selcart, door W. J. D. van Dijck. Uitgave De Banier, Utrecht. Het ij lang geleden dat we een verhaal lazen over de vervolgingen lend en geladen te schrijven. (216 hoe mensen snel verdierlijken als ..ƒ6,50). Dit is mijn leven, door Jos van Manen-Pieter». Uitgave J. H. Kok, Kampen. hun primaire levensbehoeften niet wordt voldaan. Hij beschrijft zelfs vormen van kannibalisme, waartoe mensen, tot het uiterste ge- De jonge student in de psycholo- dreven door de honger, kwamen. in Alva'a tijd. „Selcart" «peelt in gie, David Horn, i* uiterlijk niet (189 blz., 2) Wij hebben voor 1944 gezegd (zo schreef Schilder in 1951): het gehele volkje, dat in de Gereformeerde Ker ken huist, hoort bij mekaar. En we zeggen precies hetzelfde ook na 1944. Dit volkje hoort nog altijd bij me kaar. Iedereen, die voor 1944 met ons communiceerde, moet het nog kun- het aan ons ligt, Prof. Veenhof geeft dan enkele uitspraken van prof. Schilder door, zoals „Ik heb bij de Vrijmaking van niemand in de Gereformeerde Ker ken afscheid genomen, noch voor ie mand een poort toegesloten. Wij heb ben alleen maar de poort, die ande ren dicht wilden werpen, open gehou- Het was het geloof van de vrijge maakten ten aanzien van de kerk, volgens prof. Veenhof, dat Christus zijn gemeente vergadert als een kud de binnen een door Hem, en door Hem alleen, vastgestelde omheining. Daarom mag ze niemand uitwerpen of buiten laten staan Van wie Christus zegt: die man, die vrouw, dat kind zijn mijn discipelen! Daarom mag men zich alleen afscheiden van een kerk „,als we rotsvast weten en daarom ook dur ven zweren, dat de gemeenschap wel ke we verlaten een valse kerk is, een vergadering van de antichrist, een sy nagoge van satan is geworden." „Ik zeg in dit verband nog eens: Wij hebben ons in 1944 niet afgeschei den, En wij hebben ook niemand geschorst, afgezet of uitgeworpen Wij zijn geschorst, afgezet, uitgewor pen." Geliquideerd Het slot van prof. Veenhofs artikel luidt: „Als we met de scheuring mee doen, hebben we daarin het geloof, waaruit de Vrijmaking ontsprong, verloochend. En als de scheuring zich voortzet t.ot het einde, is daarmee de Vrijmaking, radikaal en integraal ge liquideerd." Speelse cahiers KAMPEN Opnieuw gaat de Theologische ÏJogeschpol van Kampen een serie najaarscolle ges organiseren voor predikan ten. Vorig jaar namen 150 pre dikanten aan deze post-acade- miale werkgroepen deel. Om een nog grotere groep te berei ken wordt een aantal post-aca- demiale colleges uitgegeven in een nieuwe serie Kamper ca hiers. Het eerste deel van deze serie is verschenen. Het bevat een college van prof. dr. G. Th. Rothuizen, getiteld „Eleanor Rigby of de dood van God." Speels als altijd weet deze jonge hoogleraar een liedje van de Beatles over Eleanor Rigby te ver binden met de moderne radicale theologie. Dit cahier is prachtig uit gegeven door Kpk. De hele serie schijnt iets speels te krijgen, want de titel van Cahier 2, dat ter perse is, luidt „Science fiction in de theologie?" Het is van de hand van drs. J. C. de Moor. Henk Krijger heeft de lay-out aan gepast aan de inhoud door te kiezen voor een vierkant formaat, dat vier kolommen toelaat op iedere twee pagina's, waardoor de vierde kolom geheel gebruikt kan worden voor „voetnoten", die nu wel „randnoten" genoemd zullen moeten worden. Ook dit najaar zijn weer actuele onderwerpen gekozen voor de colle ges. Prof. dr. J. L. Koole zal zich bezinnen op „Evangelisch-radicaal sociaal-economische richtlijnen in de bijbel," prof. dr. J. T. Bakker op problemen rond de prediking, prof. dr. A. D. R. Polman zal het Schrift- probleem bespreken naar aanleiding van net zojuist verschenen nieuwe werk van prof. dr. G. C. Berkouwer, prof, dr. G. P. Hartvelt zal colleges geven over de eerste en de tweede Adam en prof. dr. G. Th. Rothuizen zal nadenken over de ethiek van de toekomst. Fusie baptisten in Amerika CHICAGO Twee baptistengroe- pen in de Verenigde Staten, de Bap tist General Conference en de North American Baptist General Conferen ce, willen samengaan. De eerste groep, die 95.000 leden telt, werd indertijd door Zweedse im migranten gesticht. De tweede groep (45.000 leden) heeft een Duitse ach tergrond. Brieven die niet zijn voor zien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden ge nomen. Geheimhouding it ver zekerd. Vragen die niet onder ling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. Vraag: Wat zijn de wettelijk» gronden voor echtscheiding? Antwoord: Overspel, kwaadwilli ge verlating, veroordeling wegen» misdrijf tot 4 jaar of langer gevan genisstraf, en zware verwondingen of zodanige mishandeling door de ene echtgenoot jegens de andere ge pleegd, waardoor het leven in ge vaar wordt gebracht, of waardoor gevaarlijke verwondingen zijn toe gebracht. De kwaadwillige verlating moet ten minste 5 jaar hebben geduurd. Kwaadwillig betekent zonder wetti ge oorzaak of dat de wettige zaak meer dan 5 jaar geleden is vervallen. Als de andere echtgenoot voor het uitspreken van het- vonnis terugkeert, vervalt de eis tot schei ding. Gaat hij dan weer zonder wet tige oorzaak heen, dan is de ver eiste tijd van verlating zes maan- I den. Een hernieuwde terugkeer heeft geen gevolgen. Als een der echtgenoten gestraft is bij een vonnis, waarin van overspel blijkt, of als een der echt genoten veroordeeld is wegens I misdrijf tot 4 jaar of meer gevange nisstraf, kan men ermee volstaan de rechtbank een afschrift van het vonnis aan te bieden, benevens een bewijsschrift dat tegen dit vonnis geen beroep meer openstaat. Behalve echtscheiding is er ook nog ontbinding van huwelijk na 5 jaar scheiding van tafel en bed. Elk van beide echtgenoten kan dan ont binding eisen, maar als de tegenpar tij niet verschijnt, of bereid is zich te verzoenen, wordt deze eis onmid dellijk ontzegd. Verschijnt de ande re echtgenoot en stemt hij in de ontbinding toe, dan wordt het huwe lijk na verloop van tijd ontbonden. Indien het huwelijk twee jaar ©f langer heeft geduurd, is scheiding van tafel en bed met onderling goedvinden mogelijk. Voorts bestaat er nog een moge lijkheid tot ontbinding als de ande re echtgenoot tien jaar lang onvind baar is. Vraag: Ik wil van november tót eind april witlof oogsten. Het ge zaaide witlof begon in juni uit de grond te komen. Wanneer móet ik inkuilen en hoe om zeker te zijn van vijf maanden produktie? Antwoord: Rooi de wortels in het najaar op, voor de vorst. Leg de wortels met lof 10 tot 14 dagen op een hoop, vrij van vorst. Snij daar na het blad op 2 tot 3 cm boven de wortelhals af. vooral niet korter, daar er dan kans bestaat dat u het groeipunt wegsnijdt en ze dan waar deloos zijn. Kort de wortels alle op gelijke lengte in, bijvoorbeeld 22 tot 25 cm. Maak daarna de grond in de kuil met schop of riek wat los en steek de wortels erin alle op gelijke hoog te en mannetje aan mannetje. Daar na strooit u er wat fijne grond tus sen. Is de grond erg droog, dan wor den de wortels ingegoten en u laat dat 24 uur drogen. Daarna brengt, u er een laag fijn- gezeefde, niet bemeste grond over ter dikte van ongeveer 30 cm. Om inwateren te voorkomen legt u de grond rond. Beter nog is het dit alles te doen in een koude bak, waarna u er ramen op legt. Alles vorstvrij houden met blad, riet, stro" of dergelijke. De bak bij voorbeeld met rietmat afdekken. Zeer kleine hoeveelheden kan men ook trekken in een hoek van de kelder of in een grote kist. Voor een zeer goed produkt kan u onder in de gemaakte kuil, dus onder de witlofwortels, een laagje van paardemest aanbrengen van 10 cm dik en afgedekt met een laagje aarde van 5 cm en daarop pas de wortels aanbrengen. Ook de laag grond er bovenop moet u niet in eens aanbrengen, doch telkens een laagje van 5 cm. Dan tracht het witlof boven deze laag uit te ko men. Hierdoor krijgt men langer witlof en dus een beter resultaat. Men moet dan wel als het witlof bijna boven de grond is (dit merkt men aan de grondscheuren) een nieuw laagje zand aanbrengen. Door deze geringe laag grond kan de (al is het ook schaarse) zonne warmte beter tot de wortels door dringen en zodoende beter aan het groeiproces deelnemen. Hiertoe dient ook de paardemest. die een boeiende atmosfeer in de witllof- kuil schept. Vraag: Een gehuwd AOW'er heeft ongeveer 20.000 spaargeld op de bank. Hoeveel ziekenfondspre- miet moet hij dan betalen? Antwoord: Volgens de regeling wordt bij de AOW-uitkering 8 pet. rente over 20.000 opgeteld, vermin derd met 2500, waarbij u 8 k 8,50 premie per week moet beta len voor u en uw vrouw. (Van onze kerkredactie) LONDEN Lord Chichester, die in zijn eentje een reis om de Wcaeld maakte per zeilboot, maakt school. Nu heeft een dominee aangekondigd volgend jaar zomer de Atlantische Oceaan over te steken. Met zijn tientonsjacht Rob Roy wil ihij alleen van Plymouth naar Newport (Rhode Island) varen. Opmerkelijk is de toelichting van ds. Stephen Pakenham. die anglicaans predikant is in Dennington in het graafschap Ohichester. Hij zou deze reis nooit helbben kunnen ondernemen, als hij rooms-'katholiek priester of predikant in een andere protestantse kerk zou zijn geweest, maar 'het predikantschap in de Kerk van Engeland vraagt nu eenmaal individualisme, zo zei hij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2