Tweede kapsel nu ook voor heren Van top tot teen KAAL MET EEN KUIFJE TROUWEN IN STIJL jok Servies van papier in opmars Spuitbus wint steeds terrein dialoog ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1967 KLEDING EN TOOI In Rusland: jjFE vroegen het met enige zorg aan hun kapper. „Is het waar dat ik zo kaal word op de kruin?" Er volgde een discreet gesprekje zo zijn kappers. Nu laten zij hun haardos zachtjes groeien, de man nen voor wie het soms erger is om veertig, dan vijftig jaar te worden. Het is in onze tijd moeilijk om oud te worden. Hebt u uzelf er nooit eens op betrapt (een spreker op de beeldbuis boog het hoofd en toonde u een glimmende schedel met knobbels) dat u dacht: wat zou die man er veel aardiger uitzien met een kuif? De haardos is een symbool van kracht en jeugd. Deze beide zaken staan hoog genoteerd. Daaruit verklaren we de grote vraag naar „liet tweede kapsel" voor de man. Want de bezorgde die zijn haar laat groeien, doet dat kunstmatig. Hij neemt iedere keer een iets groter haarstukje tot het ge wenste effect bereikt is AALHEID treedt bij man nen veel meer op dan bij vrouwen. Er zijn diverse oorza ken voor. Het ontbreken van haa'raanleg, overmatige haaruit val of gebrekkige haarvorming, na ziekte of ongeval. Soms berust haaruitval op een psychische kwestie. Dat is name lijk kortgeleden bewezen in de tweede pruikentijd die we nu be leven, die overigens niets uitstaande heeft met die der Lo- dewijken. Toen droegen de heren der schepping stijve gekrulde en gepoederde pruiken. Nu is het al lemaal so natuurlijk mogelijk. Veel vraag De pruikenmode voor manlief is in ons land nog maar kort in zwang. Een haarwerker vroeg aan de kappersbond om adressen van dameskappers. Nu is die bond al zover geëmancipeerd dat ,/het niet belangrijk is of het nu een heren- of een damessalon is. .Zo 'gingen de folders- over 'haar- werk naar alle kappers in den lande. Op die eerste ver- koopsbrief kwamen zoveel telefo nische en schriftelijke aanvragen van herenkappers voor haarstuk jes dat de NV Pelatti te Rotter- Voorsprong Nu heeft de pruik altijd bestaan. Duitsers en Oostenrij kers moeten voor hun diploma op de vakscholen nog altijd een pruik kunnen maken, haartje voor haartje. Zij hadden dus een voorsprong in de techniek van het vak. Onze Hollandse pruikje» worden dan ook daar betrokken. De firma Brehmer in Bremen TIPS BIJ HET WINKELEN Ik kocht bij een lingeriezaak een piepklein reukkussentje van Zwitser se makelij heel fijn geborduurd met mini-kantwerk voor ƒ1,-. Leuk een verrassing bij een brief liet lekkere luchtje „houdt" een jaar. Er i.» een "bijzonder leuk boekje uitgekomen voor tuinlicfhebbers zon der tuin „Tuinieren zonder tuin" na melijk op balkon, bak, langs muren met bakken en plantenschalen.Met dit hoekje en een beetje goede wil kunnen we een persoonlijke en fleu- gevel- -en balkonbeplanting zijn he hele jaar door mogelijk. (Uitgave Helmond-Helmond I den met het eigen haar. Na een paar maanden volgt een groter stukje. De kapper let nauwkeurig op scheiding, kruin en haarval. Zoals het haar vroeger nauwe lijks zichtbaar uitviel, zo groeit het nu kunstmatig. De hoofdhuid verstikt er niet van. De pruik wordt gewerkt op tule of gaas. Bij het stukje hoort een elegant klein koffertje, daarin rust -het haarstukje op een ovaal kussen tje zodat het precies in vorm blijft. Daarin is ook plaats voor het bevestigingsmateriaal. Haartechniek Jonge man van 28 jaar die er met een beseheideit toupet neer als jong uitzag toegegeven, de glimlach Door de moderne opvatting („het tweede kapsel") is het haarstukje dan ook praktisch on zichtbaar. Slim was het idee van het „groeiende" haardeel. Nietwaar, je zult maar een tijd kaal ge weest zijn en dan van de ene op de andere dag met een leuk kapsel verschijnen. Dat gelooft geen mens en het kunstmatige ligt er dik bovenop. Heel lang zaam laten groeien doe er desnoods een half jaar over en uw omgeving merkt het niet is de ervaring. Klein begin De kapper begint met een klein haarstukje in uw eigen kleur, vanaf de kruin bijvoorbeeld, la ten we zeggen van vier cm. Het wordt heel vernuftig op de sche del geplakt, bijgeknipt en gesne- Vier vingers boven de tel begon eens de haargroei. Die haargrens „klimt" een cm per tien jaar. De kapper meet het allemaal keurig na: het haarstuk je wordt naar maat gemaakt, op de manier van een kunstgebit. Doorzichtig plastic wordt op de schedel gevouwen naar de vorm van het hoofd, in plooitjes ge- Haarlijn. plaats van kruin en scheiding worden haarfijn aange geven. Staaltjes haar van slaap en achterkant dienen voor een natuurgetrouw haarstukje. Is het stukje eenmaal goed aangebracht met mastiek of film, dan kan het gewoon mcegekamd worden met Het ziet ernaar uit dat onze dochters en kleindochters nooit het trotse gevoel om het bezit van een welgevulde linnenkast en mooi servies, dat met zorg werd uitgekozen, zullen smaken. Niet waar, wij zijn zo rationeel ingesteld. Alle bezit behoeft verzorging. Huishoudelijke zorg is nu niet iets waar we dol op zijn. Bladen en tijdschriften roepen ons toe dat het zo goed is als moeder een baan erbij heeft en dat je in het huishouden niet fris kunt blijven. Een daarom: weg-werp-spullen. Op een internationale vakbeurs voor gastronomie in Hamburg werd onder het Amerikaanse mot to „after the party you have no work" een tafeluitzet voor de vuilnisbak getoond. De uitzet was met viooltjes versierd en te be wonderen vielen een tbord, een schaal, twee bekers voor koude en een beker voor wanne dran ken, alles van papier. We voorzien dat directies van reinigingsdiensten straks met de handen in het haar zullen zitten. Wegwerpjurkjes, wegwerp-jam- potten, wegwerp-lakens, weg- werp-serviezen. hoe vernietig je die kunstoffen allemaal? In ieder geval hoeft de huisvrouw daar haar hoofd niet over te breken het eigen haar. Bij zwemmen en voetbal kan het stukje gedragen worden, het kan ook tegen regen Vergoeding Onder bepaalde omstandighe den zijn de ziekenfondsen bereid indien u in een aanvul lingsfonds bent gehele of ge deeltelijke vergoeding van het haarstukje 'te verstrekken. „Ge lijke monniken gelijke kappen" zegt het ziekenfonds. Want ook bij de verstrekking aan dames van een stukje of volpruik keert het ziekenfonds soms uit. Sommige heren pruikendragers hebben zelfs twee haarstukjes. Dit verlengt namelijk de le vensduur van het tweede kapsel dat uiteraard lijdt van felle zon en transpiratie. Zelfs snorren en baarden kunnen uit het atelier komen. Of een wenkbrauw (na een on geval bijvoorbeeld). Het is te ver gelijken met plastische chirurgie, maar dan niet zo pijnlijk... Verrassend is het resultaat van een man die gebukt ging onder kaalheid. Na de aanschaf van een tweede kapsel ging zijn eigen haar weer aan het groeien. Nog sterker is het verhaal van de man die door nervositeit zijn haar verloor. Hij bestelt een pruikje. Bij de idee „de oplossing is in zicht" gaat zijn haar weer groeien. ,Is haaruitval in sommige gevallen een psychische kwestie? Feit is dat in ons land 250 de- positairs worden opgeleid want pruikenverkoop vereist vak manschap. Er zijn al 1600 kruin bedekkingen, kuifjes en toupetjes voor heren verkocht. We zeiden het al: de pruikentijd is weer aangebroken. Geen goedkoop grapje zegt zegt u? Wie zal zeggen hoe veel geld er bij veelbeloven de kwakzalvers is beland zonder enig resultaat? Hoe veel lotions, haarwaters, massages handenvol geld kosten en de kaalheid bleef VERGELEKEN met andere schepselen hebben wij een kale en gladde huid. De mens blijkt behoefte te heb ben iets toe te voegen aan dat natuurlijk gegeven. Zelfs in een vochtig warm klimaat, versiert hij het naakte lichaam met verf, tatoeage, sieraden. Soms worden lichaams delen deerlijk vervormd. Het is dus dikwijls een pijnlijke zaak: men heeft er 'blijkbaar veel voor over. Waarom? Dit heeft allemaal een bedoe ling zo u wilt een kwestie van status. Het hullen in kleding, het behangen met sieraden, tatoeage en beschildering, laten zien wie wij zijn. De mens beschermt zich allereerst tegen zijn natuurlijke omgeving. In het koude klimaat neemt hij het bont van het dier. In het hete droge klimaat zien we wijde loshangende klederen waartussen zich isolatielagen vor men tegen de hitte. In tropische regengebieden komt het naaktlopen voor, waar de vrouw overigens vrijwel altijd een lendendoek, grasschortje e.d. draagt. Er is een onmerkbare overgang tussen kleding en versiering. De mens laat daarbij niets in de natuur ongebruikt: haar, ve zels, bloemen, hout, bamboe, schelpen, veren, ivoor, been, steen en metaal worden met kunstzin en handvaardigheid be- Herkenning Ons uiterlijk is namelijk een herkenningsteken. We weten dat van onze klederdrachten. Persoonlijke smaak en rijkdom treden binnen dit algemeen pa troon wel op. Verschil in leeftijd wordt door kleur en tooi aangege ven. Ook religie plaatst de mens in een eigen groep. Grote emoties toont men graag: de gelegenheid moet duidelijk kenbaar zijn en de groep moet zich onderscheiden van de niet-erbij betrokkenen. Zo zijn het bij initiatie de jongens of meisjes van een bepaalde leef tijdsgroep die ritueel worden in geleid op hun volwassenheid. Hu welijk, dood, oorlog, het zijn evenzovele aanleidingen om zich van top tot teen te onderscheiden door kleding en sieraden. Naar maatstaven werd het lichaam daarbij dikwijls ver vormd. Uit de boeken van Pearl Buck kennen we de insnoering van de voetjes: kleine voetjes wa ren een schoonheidsideaal en te ken van de hoge status van de vrouw. De arme Chinese kon zich moeilijk voortbewegen. Het uitrekken der oorlellen, het vervormen van onder- en bo venlip tot de mond bijna een sna vel lijkt, ringen in oren en neus, allemaal pijnlijke schoonheidsbe handelingen in onze ogen! Het veranderen van de schedel, door het kopje van het jonge kind strak te omwikkelen en ste vig te masseren kwam in alle werelddelen voor. De tentoonstelling „Van top tot teen" laat u alle kleding en tooi zien waarvan de mens zich waar ook ter wereld bedient, om zich te onderscheiden van de andere. U vindt dit wetenswaardigs in het Tropenmuseum in Amster dam; op werkdagen van 10-17 uur geopend, op zon- en feestda gen van 12-17 uur. Het hele gezin zal aan deze zomertentoonstelling veel genoegen beleven! INGE mensen in de Sow- jetunie ontkennen het hef tig, maar zij zijn net zo bur gerlijk als de Westerse jonge lui. Ze trouwen. De nieuwste trouivpartijen staan mijlenver af van de vrije liefde die de staat omstreeks 1920 sanctio neerde. Ze zijn mooier en ce remoniëlen dan ooit sinds de dagen van kerk en tsaar. De atheïstische staat heeft moe derlijke vrouwen aangesteld om jonge paartjes te trouwen. Ze dragen keurige wit met zwarte uniformen voor haar werk. Volgens Nina Bashchenko, as sistent-directrice van het trouw- paleis in de Shchepkinstraat in Moskou, zullen deze uniformen meer stijl geven aan de huwe lijkssluiting en ze meer officieel maken. „Hoe sterker het gezin, hoe sterker de staat", zei mevrouw Bashchenko, waarbij ze vrijelijk Marx en Lenin vertaalde. „Wij willen dat onze bruidjes en bruidegoms zeker zijn van wat ze gaan doen. We willen dat de ze huwelijken het uithouden. We geloven dat plechtige huwe lijkssluitingen grote waarden hebben." Het is het antwoord van de staat op de wens om méér als herinnering te hebben dan het invullen en ondertekenen van formulieren. Slechts twee pro cent van de huwelijken die met enig ceremonieel gepaard gaan, komen tot een scheiding. Plech tige huwelijkssluitingen zijn in de Sowjetunie nog slechts zes jaar in zwang. Receptie Omgekrulde hoeken in kleed of karpet maakt u aan beide kanten goed nat 'met doek of spons en buigt de krul naar de onderzijde. Na een halfuur is de krul weg zonder moei te of kosten L.TEBT u ook een batterij spuitbussen in huis? De spuitbus heeft namelijk toekomst. In de Verenigde Staten spuit men zelfs kaas op het brood om van boter nog maar te zwijgen. In andere landen wordt het spuiten van voedingsmiddelen nog weinig toe gepast. We vinden wel spuitbussen voor insecticiden, meubel- onderhoud, luchtzuivering, scheerzeep, haarlak, deodorants, parfum, allerlei geneeskundige en drogisterijprodukten en coatings. De Britse experts op dit gebied verwachten een grote stijging in de verkoop van deze produkten in spuitbussen. De schattingen lopen van vijftig tot honderd procent eenheden meer. Voor oven- reinigingsmiddelen 150 procent; voor haarlak, parfum en eau de cologne rekent men met een stijging van het verbruik met niet minder dan driehonderd procent. Scheerzeep slaat met een stijging van 225 procent ook geen slecht figuur. De heer J. v. d. M. heeft veel reacties opge roepen met zijn visie die hij hier op 29 juli gaf. „In derdaad staat de zevende Godsdag al te gloren" be aamt de heer J. L. v. d. K. te S. Onze jaartelling klopt niet geheel met de oude tellingen zodat we nooit met zekerheid dag en uur kunnen bepalen. Vóór het aanbreken daarvan zal Israël volgens Romeinen, Efeze en 1 Petrus naar het vlees bij de Messias gebracht worden. Uit de handen van de heide nen zal de Jood de levende Messias terugontvangen. Wij zullen hen als Christenheide nen tot jaloersheid moeten wekken; dat verwekt de Heili ge Geest. Voor de symboliek van driemaal tweeduizend jaar wil ik wijzen op Hosea 6:2: na twee dagen herleven en ten derden dage oprichten. ,,Ten derden dage zal Israël herrijzen". Geaarzeld „Om u de waarheid te zeg gen heb ik steeds geaarzeld om op dit onderwerp in te gaan" zegt mevrouw G. J. G. te dH. „maar de heer J. v. d. M. doet me naar de pen grij pen. Zijn visie is bijbels. De piramide van Gizeh geeft als eindpunt een datum omstreeks het jaar 2000 van onze jaartelling. Wij mogen dan een uitzonderlijk belang rijk gebeuren verwachten. De tijd waarin wij leven brengt ons dagelijks de woor den van onze Heer Jezus Christus in gedachten over Zijn wederkomst. Het is dan ook zeker geen fantasie wan neer wij Hem omstreeks hel jaar 2000 verwachten, zoals voorzegd aan Zijn moeder Ma ria, om de troon van Zijn va der David te bestijgen. Heeft iemand lust daar uitgebreider over te denken dan zal daar wel een gelegenheid voor te vinden zijn. Oorlog, aardbe ving, waardoor het water van de oostelijke zee naar de westelijke zee zal stromen heb ben we volgens Ezechiel en Zacharia te wachten". Nabij 2000?" vraagt Mevrouw J. R. te dH. Het einde schijnt dicht nabij: ik ben het met de heer J. v. d. M. volkomen eens!" Frans G. te S.: „Ik ben het voor 2000 pet. met hem eens! Schepping en rust zijn een afschaduwing van een groter geheel. De zevende 1000 jaar brengt het Vrederijk. Jezus zal koning zijn over Israël met de heiligen als rechters. Maar niet precies zal het dat jaar 2000 zijn. Vele profetieën moeten ervoor vervuld wor den: verdrukking, anti-christ, een oecumene kerit. De gelovi gen zijn dan al als bruid opge nomen. Zorg dus dat u erbij Dwaalspoor „Met verbazing las ik in dia loog de mening van de heer J. v. d. M. aldus zijn stadgenoot J. C. „De wijze waarop hij de bijbel benadert is zeer gevaar lijk en heeft menigeen al op een dwaalspoor geleid. De bij bel is niet gegeven om er historisch graaf- en spitwerk in te verrichten, maar daarin te vinden de weg tot ons be houd. Zo langzamerhand is al bewezen dat de mensheid lan ger bestaat dan 6000 jaar. De tekst duizend jaar als een dag wordt door dc heer v. d. M. te letterlijk gezien. Het bedoelt het nict-aan-tijd-ge- bonden-zijn van God. Wat mevrouw S. te R. zegt over het geloof is zeer opti mistisch. Jezus zelf vraagt: „Zal Ik nog geloof vinden?". We kunnen met al onze zon den tot Hem gaan ook in het jaar 2000. (Rekent u zélf niet? de deur gaat op Zijn tijd dicht, vergelijk de wijze en dwaze maagden) ..Eigenaardig" „In het jaar 2000 is het woord zonde verouderd." Ie der mens wordt geacht eigen aardig" te zijn. Maakt men het al te bont dan spreekt men .van afwijkend. Wordt men een gevaar voor de mensen dan gaat men in «en duur sanatorium. De geleer den experimenteren met pil len en spuitjes om de patiënt weer ingedeeld te krijgen bij eigenaardig. Hij mag biosco pen bezoeken waar men hem met praatjes en plaatjes tracht het goede bij te bren gen. Er komen steeds meer sekten. Om geen lege kerken te hebben vraagt men aan de leden waarover gesproken moet worden en hoe, plus wie. Na elke dienst is er een attrac tie: om aan geld te komen ver koopt men loten, geeft prijsraadsels e.d. Alleen oma en opa, de stakkers, nemen de bijbel als helemaal echt", al dus de heer G. van DJ te L. De heer M. F. J. v. d. T. te S. vindt dat Jeruzalem niet per se tot een Joodse stad be hoeft te worden gebombar deerd. Daar mag ook de paus een bezoek brengen. Als hij dan Jeruzalem wil zien als Ro me of Efeze of Damascus of Konstantinopel, allemaal plaatsen die door middel van het oude bondsvolk tot het wa re geloof in een drieënig God mochten komen, dan bloeit het geloof weer op. De gang van Abraham is dan nog steeds niet uit. Wij wetende weg niet meer mystiek: het Leven gaat voor ons uit, Bid den we voor de vrede van Je ruzalem. Over de God-is- dood-theologie merkt hij nog op: „de prediking deed hun geen nut omdat het niet met geloof gemengd was". Zo u ziet, stof tot nadenken te over deze keer, of u het eens bent of niet met deze le zers. Het beklemt ons dikwijls hoe we met velen op weinig grond leven. Hoe begraven wij straks onze doden? We zul len toch echt enkele jaren on dergronds moeten doorbren gen om tot stof te kunnen weerkeren. Beklemmend door visie en sterk staccato is het vers van Bé van Tessel: Toekomst doden de zeewolf heeft scherpe tanden de bossen wijken het asflat wint de stenen stapelen huizen met donkere nissen kerken zonder hoven vliegwegen snelwegen hoofdwegen zijwegen ongelukken allerwegen straks is er geen grond voor onze doden dan bouwen we eilanden in zee op palen musea met verlichte nissen voor de urnen van geliefden wij heffen entreegeld aan het begin van de pier obool voor Cliaron of wij schieten hen weg met raketten die op de maan uiteenslaan. IMIEUW ONDERWERP: De goede oude tijd In tegenstelling tot het jaar 2000 staat de goede oude t(jd, u weet wel. Dat is dan ook ons nieuwe onderwerp. Recep ten die al generaties in uw familie meegaan (wie weet nog wat krukels zijn en Jan in de zak?), gewoonten, arbeids voorwaarden, kortom, uw mening, herinnering of ervaring over die goede oude tijd zijn welkom in dit hoekje van We doen óók een beroep op onze oudere lezers die an deren van dienst kunnen zijn met hun pennevrucht. Zo af en toe schreef u al over „vroeger": nu kunt u volop pennen. We zijn benieuwd wat we elkaar te vertellen hebben: mode, kerk, opvoeding, manieren, we kunnen alle kanten uit in dialoog. U weet toch dat na plaatsing een belo ning wacht in de vorm van De dokter zegt 1 of 2, Tip- parade dan wel een verrassing? Het zal jaren duren eer men de plechtigheid op haar waarde kan schatten. Een maand voordat de plechtigheid aanvangt komen de paartjes naar het trouwpaleis om hun huwelijk aan te vragen. De meisjes zijn gewoonlijk tussen 19 en 22, de jongemannen tussen 23 en 26 jaar. Als ze achttien jaar of ouder zijn hebben ze geen ouderlijke toestemming nodig. De paartjes worden in een gro te receptiehal ontvangen. Daar kunnen ze zitten, twee bij twee; terwijl zij zich over de papieren buigen murmelt er zacht roman tische muziek uit de luidspre- Plechtig De huwelijkssluiting zelf is bijzonder plechtig. De ouders zijn er meestal niet bij, die wach ten thuis met het feest. Dertig tot veertig bruidsparen per dag worden in de grote trouwzaal van het Shchepkin-paleis ont vangen. Er zijn trillende bruid jes, nerveuze bruidegoms en overal vrienden. Ze vormen een stoet en horen in de grote hal op de recorder muziek van Tchaikovsky. Boekje De plechtigheid wordt door de (vrouwelijke) directeur geleid of door één van haar assisten ten, links en rechts zijn ambte naren die voor de registratie zorgen, een plechtige rede uit spreken waarna het paar hun trouwboekje wordt overhandigd. Opgewekt zegt mevrouw Bash chenko: „We vragen altijd of hel) hun ernstig voornemen is om el* kander te huwen. Hun antwoorfl is altijd: ja!" Hun bruidstooi? Meestal korte witte japonnetjes, sluier tot op de schouder en wit te handschoenen. Koude soepen TOMATEN ROOMSOEP Ontvel een pond tomaten. Snyd ze klein en pureer ze met de mixer. Voeg een blikje onverdunde uien soep toe en klop dit alles met liter slagroom tot een romig geheel is verkregen. Laat de 6oep een uur goed koud worden in de koelkast, serveer in gekoelde koppen bestrooid met fijngehakte peterselie. KOMKOMMERSOEP Maak van 40 g boter, 40 g bloem en een halve liter kippebouillon (van 1 tablet) een mooie glanzende saus d.tn.v. een roux. Verwarm iit een andere pan een halve liter melk met een geschilde, in blokjes gesneden groene komkommer. Laat dit 10 mi nuten trekken. Voeg alles bij elkaar, zeef de soep of maak er in dc meng beker een glad geheel van. Op smaak afmaken met zout, kruiden en een flinke scheut koffieroom. Zéér koud

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11