Grevenbicht zucht onder krekelplaag „Als Tubman wil komen KLM-ers vrij Tv-spots van Landmacht ZELFS UIT DE KLOK KOMEN ZE OORZAAK: AFVAL OP BELT Werknemers zeevaart verbolgen Hogere winst bij ABN VRIJDAG II AUGUSTUS 1967 ten de residentie van president Tub man aan de Ashmunstreet in Monro- binnen. „Ik denk dat hij er nu nog spijt van heeft, maar Tubman zag af van financiële medewerking voor onze plannen," merkt mevrouw DOOR HENK HOUTMAN Alberts op. „Tubman had meer inte resse in straten- en wegenbouw." Het echtpaar kwam in contact met de vorige president van Liberia, de heer Edwin Barclay -en aan hem zijn zij veel dank verschuldigd. „Nadat we hem onze plannen uitlegden liep naar het bureau in* zijn kamer, deed de lade open en pakte enige duizenden dollars om netten en een sterkere motor voor ons jacht te ko- Mevrouw Alberts vervolgt het ver haal van haar man: „Barclay wist, dat de visserij voor het land belang rijk was. We richtten de Monrovia Fishing Company Ltd op, waarvan we nu nog eigenaar zijn," aldus me vrouw Alberts. „Het is heel moeilijk om de beno digde papieren te krijgen, maar met behulp van ex-president Barclay luk te het ons. Een Hamburgs zakenman heeft nu veel interesse in onze maatschappij. Er zal echter een flin ke som geld op tafel moeten komen voor wij besluiten de company te ver kopen." UITGEKOOKT Het echtpaar Alberts kwam vorig jaar naar Nederland terug. „Het is beter voor de gezondheid van mijn an. We kunnen het werk niet meer n. Nederland is een fijn, rustig landje waar alles goed geregeld is. Hoewel Liberia een enorme ontwikke ling doormaakt, is het nog altijd een heel verschil met ons goede Holland." Als mevrouw Alberts dit vertelt, schiet haar een leuk voorval te bin nen: ,,De Afrikaners dachten uitge kookt te wezen. Ze bedachten het vol gende plan: als we de vis die Alberts vangt niet meer kopen, moet 't ie ze weggeven. Anders rot de vis weg. Zo gezegd zo gedaan. Ik bleef met al de vis, die Hans had gevangen, zitten. Maar ik liet niets merken. Aan het einde van de dag, pakte ik de spulle tjes in en deed de vis in grote bak ken met zout met de bedoeling de vis de volgende dag te drogen, zodat ze langer houdbaar bleef." Het echtpaar moet nog hartelijk lachen om het voorval. Mevrouw Alberts vervolgt: „Heel het dorp stond 's avonds voor mijn deur. Een jongeman zei, dat ze de vis niet meer kochten en daarom maar gratis wilden hebben. Nou, dat is precies wat voor mij. Ik lachte iedereen uit en zei, dat ze naar de vis konden fluiten en de vis ging dro gen." DEN HAAG Bij wijze van proef gaat de Koninklijke landmacht drie maanden volledig betaalde bijdragen leveren aan het Ster-tv-programma. In korte reclamifilmpjes zullen jongeren worden opgewekt zich te melden voor technische functies in het leger. Slaagt dit experiment, waarvoor voorlopig een ton is uitgetrokken, dan zullen wellicht ook luchtmacht i marine volgen. Het gaat hier om een nogal unieke zaak. Alleen in Amerika zijn dergelijke wervings campagnes en dan nog maar een hoogst enkele maal gehouden. „Daar hadden de slimme jongens niet op gerekend. Ze wisten niet hoe snel ze de vis moesten kopen. In vijf minuten was ik door de hele vangst." ALLES MOGELIJK „In Liberia is alles mogelijk," vindt het echtpaar Alberts. In de twintig Liberiaanse jaren hebben ze in een hok gewoond en in de 10 kamers tellende bungalow van ex-president Barclay, de minister van buiten landse zaken uit z'n bed gehaald voor zijn bemiddeling betreffende een ziek tegeval en met soldaten aan boord van hun jacht uit de binnenlanden een gevaarlijke pseudo-dokter opge- Het beroep dat de speciale ambassa deur in Monrovia, drs. H. Jonker op president William V. S. Tubman heeft gedaan om de vier KLM-vcrte- genwoordigers uit Guinee te krijgen, zal volgens de heer en mevrouw Al berts niet vergeefs zijn. De invloed van de president in West-Afrika is zeer groot. Goudse agent door bliksem gedood GOUDA Gistermiddag werd hier de 21-jarige ongehuwde politie agent A. M. Siekman door de blik sem getroffen, terwijl hij op de fiets zijn ronde door de stad deed. Hij was op slag dood. ZE VEN A AR Onderweg voor een bezoek aan zijn dochter in Lathem is de 68-jarige F. Bos uit Zevenaar door de bliksem getroffen en om het leven gekomen. Het gebeurde tijdens een kort onweer gistermiddag omstreeks drie uur. TANKER VAST BIJ EVERDINGEN EVERDINGEN De Britse tanker „Britisch Lantern" (23.105 ton) is van morgen vastgelopen ter hoogte van de boei van Everdingen. Het schip was op weg van Qatar (aan de Per zische Golf) naar Antwerpen. Een poging om het schip vlot le trekken is vanmorgen mislukt. Hotelier daagt gastarbeiders voor rechtbank AMSTERDAM De officier var justitie heeft 71 buitenlandse arbeiders voor 12 september gedagvaard om zich te verweren tegen de eis tot schade- vergoed' m van enkele honderdduizen den guld i door de hotelier J. Boerop. De arbeiders waren in mei zo opge wonden geweest over hun ontslag bij de General Tire en Rubberfabriek in Amsterdam (die onverwachts moest sluiten), dat zij het hotel van de heer Boerop, aan de Nicolaas Witsenkade, waar zij woonden, in een ruïne ver anderden. Ze sloegen gaten in de mu ren en plafonds en vernielden tafels, stoelen en wastafels. Ook in het hotel van de heer Boerop in Zandvoort wer den door de ontslagen gastarbeiders vernielingen aangericht. Ook General Tire is door de heer Boerop voor de rechtbank gedaagd omdat deze nog niets zou hebben ge daan om de schade te regelen, terwijl dat zou zijn afgesproken. Volgens de heer Boerop heeft hij voorgesteld loonbeslag te laten leggen, maar daar van zou niets terecht zijn gekomen.' Dat de 71 ai'beiders voor de recht bank zullen verschijnen, lijkt met waarschijnlijk. Ze zijn inmiddels allen naar hun vaderland teruggekeerd. Dé politie beschikt echter wel over hun adressen. kat. Stel je voor, dat die eraan lik ken. 't Is tenslotte vergif." Deuren dicht De bewoners aan de dijk hebben hun huisjes zo goed als dat gaat af gesloten. Een bejaard echtpaar, dat (Van een onzer verslaggevers) GREVENBICHT Paniek in het 2500 inwoners tellende Zuid limburgse Grevenbicht: de krekels hebben er bezit van genomen. Noodgedwongen moet het dorp 's avonds en overdag het krassend massa-concert aanhoren. En wat erger is: de beestjes geven het niet op de dorpswei, maar overal aan de dijk, maar ook in huizen. Bij duizenden zijn ze de woningen binnengedrongen onder de vloerkleden, in de bedden, achter kasten tegen het behang. Grevenbicht spreekt over een plaag. Want wat er tot nu toe tegen is gedaan, heeft weinig effect gehad. Het Limburgse Maasdorp heeft zijn ongenode gasten gehouden en vraagt zich elke dag af: hoe lang zal het nog duren? PARIJS We hebben nu zö'n goede veertig jaar in vlees kleurige kousen gewandeld. Voor de oorlog in fils de cos, na de bevrijding in nylon. Miljarden goede guldens zijn aan de vrouwelijke benen ver sleten. Zo zal het voorlopig wel blijven ook, al gaat de haute couture zich nu intens met die benen bemoeien. De nieuwste kousen zijn dun geweven maar druk gedessi neerd met ruiten, kabels of bloe men. Omdat de korte broek in de collecties voorkomt, is van de nood een deugd gemaakt en wer den de kousen tot een maillot. Louis Fèraud ontwierp een hele serie, speciaal voor zijn China-Style: short met Chinees jasje in Mao-trant. Ze werden gerealiseerd door Ergee en kos ten, schrik niet, 28 Franse francs (f20). Overigens, helemaal nieuw is het idee niet. En aan maillots kleefde tot nu toe het nadeel, dat de benen enorm rékken. Maar misschien heeft de tech niek ook dit euvel kunnen ver helpen. „Tubman is een groot politicus en een doorzetter. De omliggende landen hebben groot respect voor hem. Maar wat belangrijk is: de president is een groot vriend van Nederland. Hij be zocht enige keren ons land en prins Bernhard bracht enige jaren geleden een bezoek aan Liberia." Hoewel Liberia op goede voet staat met Guinee bestaan er volgens de heer en mevrouw Alberts toch wel persoonlijke meningsverschillen tus sen president dr. William Tubman en president Sekou Touré. „Tubman is van de methodist episcopal chnrch en Sekou Touré is mohammedaan. Dat zit toch niet lekker," aldus de heer Alberts. MOEILIJKHEDEN Kousenparade SCHEVENINGEN „Als pre sident Tubman van Liberia het echt wil, komen de vier KLM-vertegenwoordigers, die in Guinee gevangen worden gehouden, in de kortst moge lijke tijd vrij." Dat is de mening van Hans (63) en Willy (55) Alberts, die niet alleen het land goed kennen, maar ook president Tubman persoonlijk hebben meege maakt gedurende de 20 jaar, dat zij in Liberia woonden. Hans Alberts visser in hart en nieren moet denken aan het voor val dat ook hij eens door de Guinese autoriteiten werd gepakt. In het Duits, doorspekt met Nederlandse en Engelse woorden, vertelt hij: „Ik heb de Duitse nationaliteit en toen ik op doorreis in Guinee kwam vlak na de zelfstandigheid van het land, kwa men ze al spoedig achter mijn ger- maanse afkomst. Dat leverde enige moeilijkheden op, maar het werd nog penibeler, toen de autoriteiten ontdek ten dat ik visser was. Vissers konden ze in Guinee best gebruiken. Het scheelde niet veel, of ik was het land nooit meer uitgekomen." In de oorlog leerden Willy en Hans Alberts elkaar kennen. Beiden had den teveel avonturiersbloed om in Ne derland te blijven en ze besloten met hun jacht „Joanna" naar een ander land te emigreren. Het werd Liberia. Alberts, die tot in de wateren bij Alaska de visserij had beoefend, wil de dit ook in Liberia gaan doen. „De kleurlingen vingen de vis nog op pri mitieve wijze in kano's toen wij 20 jaar geleden in Liberia kwamen," ver telt de nu in Scheveningen wonende heer Alberts. „Als ik iemand kon vin den die geld op tafel wilde leggen om mijn jacht te verbouwen tot vis sersboot, zou er goed geld te verdie nen zijn. U moet weten, dat aan de hele westkust van Afrika vis het hoofdvoedsel is." AUDIËNTIE Een goede vriend van het echtpaar, de heer David Thomas, nu consul-ge neraal van Liberia in New York, zorg de voor een audiëntie bij president Tubman. Met een groot stuk papier onder de arm, waarop de plannen voor een visserijmaatschappij waren uitgewerkt, stapten de twee emigran- ROTTERDAM De werknemersor ganisaties in de zeevaart zijn niet te spreken over de publikatie van het rapport dat accountantskantoren heb ben samengesteld op verzoek van de reders in verband met de slechte situatie in de kustvaart. Tijdens de onderhandelingen heb ben wij de reders herhaaldelijk ge vraagd, hun stellingen met cijfers te staven. Ze waren daartoe echter niet bereid, aldus de heer D. Opmeer, voorzitter van de Algemene vereni ging van zeevarenden. Bij het overleg volstonden de re ders ermee, de werknemersorganisa ties een heel pakket eisen voor te leggen onder het motto: „Dat moet je slikken of je kunt stikken", zei de heer Opmeer. Hij betreurt het dat de reders steeds hebben gezwegen over de naar zijn oordeel zeer redelijke tegen voorstellen die de vakbonden hebben ingediend om tegemoet te komen aan de moeilijkheden in de kustvaart De ze houding heeft de sfeer bedorven. De heer Opmeer blijft voorlopig re kening houden met de mogelijkheid van een staking in de kustvaart. De voorbereidingen van een actie gaan gewoon door. Hij ziet in het rapport van de werkgevers (dat wij gisteren publiceerden) geen aanleiding om aan hun eisen te voldoen. HET WEER IN EEROPA Oorzaak van de plaag moet een landbouwer zijn geweest, die rottend hooi op de stortplaats aan de dijk heeft gegooid. Dat is een ideale broed plaats geworden voor de beestjes. Want een paar dagen later al hadden ze zich tot een veelvoud vermenigvul digd en werden ze een last voor alle dijkhuisjes en zelfs de woningen ver der in het dorp. Het gemeentebestuur heeft al maat regelen uitgeprobeerd. Met 800 liter verdund vergif heeft men van de week op de mestvaalt gespoten. Maar veel effect heeft dat niet gehad. Wel iswaar werden enkele tienduizenden insecten direct verdelgd, maar een evengroot leger wist te ontsnappen en infiltreerde in de woningen. Overal Het gevolg voor de bewoners was, dat zij meer nog dan voorheen wer den geplaagd door de grijsrode sprin gers. Mevrouw W. In het Panhuis klaagt in haar huisje onderaan de dijk: „Het is een schande. Vanmorgen toen ik opstond, vond ik er honderden. Ze zaten overal. Zelfs onder lakens. Ook tegen het behang. Kijk maar naar de vlekken. We proberen ze dood te slaan, maar het is haast onmogelijk, want telkens zie je weer nieuwe rondspringen. Waar dat mogelijk is, spuiten we. Dat heeft ons al zeker tien bussen gekost, ofwel veertig gul den. En wie betaalt dat?" Haar man, klokkenmaker1' Tn hét' Panhuis, voegt eraan toe: „Zelfs fn'n werkbank laten ze niet met rust. Hier, kijk, er zit er zelfs een in het uurwerk". Met zijn pincet haalt hij een dode krekel tevoorschijn. Vergif De hele buurt klaagt en jammert. Mevrouw E. Hamers: „We hebben al ddt-poeder op de vloeren gestrooid. Dat helpt wél enigszins, 's Morgens vind je de beesten dood op de grond. Maar er komen weer honderden nieu we voor in de plaats, 't Is een viezig heid, smeerlapperij. Uit alle gaten en ritskes zie'je ze naar buiten komen. Elke dag spuiten in alle kieren en Klokkenmaker In het Panhuis: „Zelfs in de uurwerken zaten ze". Zoveel mogelijk proberen we alle openingen vol te spuiten. Maar hec lijkt wel of de stroom niet ophoudt. Het is een lapmiddel. En niet onge vaarlijk. We hebben een hond en een in deze warme dagen graag in zijn prieeltje zit, heeft plastic tussen de sponningen moeten spannen en moet alle deuren gesloten houden. „Om te stikken", klagen zij. „Maar wat moeten we anders? Afdoende is het trouwens nog niet. Ze komen door de kleinste kieren. Zelfs door het sleutelgat." In sommige huizen springen ze 's avonds zelfs in de pan op tafel. De grote aanval zet meestal in de schemering in. „Dan zie je ze bij duizenden vliegen," zegt Henri Kou mans. „Ze trekken over het hele dorp. En zodra de krekels er zijn komen ook de meeuwen. We hebben er nog nooit zoveel gezien als dit Spuiten Het dorp vraagt zich af: hoe lang zal de plaag nog duren? Op het ge meentehuis zijn al velen komen jam meren, maar gemeentesecretaris P. Kitzen heeft voor hen alleen de pove re troost, dat ook hij de dupe is. Hij *:Vt V Probleem Wat vooral de bewoners van de dijkhuisjes dwars zit, is dat de stort plaats waar drie gemeenten lozen (Grevenbicht, Obbicht-Papenhove en Limbricht) zo dicht bij de woningen ligt. Voor één huis op een afstand nog geen tien meter. „Daar moest wel wat van komen. Vorig jaar nog hadden we hier een rattenplaag. En nu de krekels. Wat doet de gemeente om dat kwaad nu eens en voorgoed te weren?" De gemeente reageert: „De stort plaats ligt er al sinds mensenheuge-, nis tussen de dijk en de Maas. Dat hij in de loop der jaren langzaam naar de dijk is toegegroeid, kon niet worden voorkomen." Al geruime tijd is men bezig i oplossing ivoor het probleem te v den. „Als we erin slagen meer meenten in de buurt te bewegen hun vuil hier te storten, kunnen we mis schien gezamenlijk personeel aantrek ken, dat de belt telkens nadat cr gestort is, afdekt. Nu is dat onmoge lijk. We zijn maar een kleine gemeen- Wachten Intussen blijft Grevenbicht met zijn krekelplaag zitten, ondanks het optimisme van de gemeente, die ver wacht dat het kwaad binnen een paar weken zal zijn verdwenen. Voor lopig gaat men om de paar dagen spuiten. En als de beesten dan nog niet uit de huizen weg zijn, zal men proberen binnen té spuiten. Grevenbicht moet dus wach ten. Nog elke avond sluit het zijn deuren en ramen om de in vasie te weren. Maar ook elke ochtend moet het constateren, dat het legioen niet tegen te houden is. Grevenbichts krekels blijken niet voor één gat te van gen. Jeugd sticht brand in saneringswi jk AMSTERDAM In een sane ringswij k van Amsterdam, de Katten burg, heeft gisteravond een brand ge woed, die naar de politie vermoedt is aangestoken door baldadige jongelui. De brand ontstond in een woning, die voor de sloop was bestemd. On danks de hevigheid van het vuur was die voor de sloop was bestenxd. On danks de hevigheid van het vuur was de brandweer de brand snel meester. Eerder op de avond waren de brandweerlieden al in hetzelfde huis geweest om er een vuurtje te doven. Het vuur had toen nog geen kans gekregen om een grote omvang aan te nemen. woont ongeveer 200 meter van stortplaats en moet ook elke avond zijn deuren en ramen zorgvuldig slui ten. Vorige week is een handtekeningen actie gehouden. Op het gemeente huis werd een protest ingediend. Het gevolg daarvan was, dat men s gaan spuiten. Een landbouwer stel de daarvoor zijn installatie beschik baar nadat de gemeente voor bestrijdingsmiddel had gezorgd. Een avond lang is men de stortplaats te lijf gegaan. De gemeente zegt ervan: „Het heeft geholpen. Er zijn er tienduizen den gedood. Dat er toen vele beesten de huizen zijn binnengevlucht, had den wij verwacht, maar daar kunnen we later misschien wat aan doen. Bij voorbeeld door de bewoners een ver delgingsmiddel te geven. Eerst pro beren we de haard te vernietigen." AMSTERDAM De winst van de Algemene Bank Nederland is in de eerste helft van dit jaar (vóór re servering) gestegen tot 21.1 mil joen. Dat is 0,5 miljoen meer dan in de eerste helft van 1966. De totale inkomsten uit provisie, effecten, interest en wissels zijn ge stegen tot 126,5 miljoen (v.j. 121 miljoen), hetgeen te danken is aan de posten interest en wissels, want vie posten provisie en effecten lieten een teruggang zien. De kosten stegen tot 84,5 miljoen (eerste helft vorig jaar 78,6 mil joen). Andere aftrekposten zijn: pensioenfondsen 6,2 miljoen, af schrijving gebouwen 2,9 miljoen, belastingen 11,8 miljoen. Het geconsolideerde balanstotaal laat een stijging zien tot ƒ7.713 mil joen tegen 7.605 miljoen eind 1966. De spaargeldensom steeg van 887 miljoen tot 1.064 miljoen. Elke ochtend zuigt mevrouw W. In het Panhuis een bijna volle stofzuigerzak krekels op. On danks de gemeentemaatregelen vermindert die hoeveelheid nauwelijks. Dominicanen mogen land niet binnen

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7