TV RADIO dokter Moore Zestien uur beeldverslag wielerkampioenschappen Weer veel reacties op tv-spots OQ Puzzelboek Televizier steeds minder AVRO-bode VRIJDAG II AUGUSTUS 1967 en CENTRUM VOOR RADIO EN TV TIEN LANDEN KIJKEN MEE Commentaar Tegenstelling J~ïE VPRO bereikte gisteravond i op de buis een uitstekende te genstelling met de rubriek Een mens is maar een mens" en de opvoe- rinjj van Jean Genets drama „De mei- j den". Onbedoeld misschien, want het luidruchtige automagazine zat er sto rend tussen. Anders was de overgang nog sublie- mer geweest tussen de bespiegelingen van een jonge Joodse vrouw over haar godsdienstplichten (waarbij zij voortdurend God „aanriep"), daarna die van een bejaarde moeder van 22 kinderen, die maar niet kan begrij pen dat ouders er tegenwoordig de wind niet meer onder hebben, en de macabere sfeer in het hoog opgedre ven spel van klassenhaat en -jaloezie. Genet bekent in dit schokkende stuk zijn geestelijke afhankelijkheid van de ware sympathie van de mede mens en in deze vorm kwam dat hard aan in de huiskamers. De men geling van gewild-grove en poëtische taal, de dialogen waarin de gebeurte nissen die tot hysterische opwinding en de dood leiden vaag worden gehou den, waren moeilijk te volgen voor de oppervlakkige luisteraar. Close ups gaven details een wrange en suggestieve nadruk, waardoor het spel zich sterker op de toeschouwer afzette dan in het theater, wanneer men het geheel blijft overzien. De intrige, niet meer passend in de moderne tijd (een klatergouden me vrouw die er twee slaafse, vertrapte oudere dienstboden op nahoudt), on dergeschikt gemaakt aan de hartstocht van het eenzijdig-moralise ren en een decor, waarin een telefoon een verdwaald voorwerp was, voer den de verwarring waarin de kijker werd gebracht ten top. Bij dit alles een knap geconstrueer de spelontwikkeling bij een voortdu rende herhaling op hetzelfde thema en de travestierollen, die bijzonder bekwaam werden beleefd door de drie acteurs, zonder dat zich perversi teit of ongezonde sensatie liet gelden: men bleef de mannen herkennen m de vormloze zwarte vrouwenkleren en in de opsmuk, als onderstreping van de maskerade welke de schrijver (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In de periode van 23 augustus 3 september zal de NTS voor Nederland en tenminste 10 Eurovisielanden 19 beeldverslagen met een totale duud van ongeveer 16 uren ver zorgen van de wereldkampioen schappen wielrennen op de baan in het Olympisch Stadion in Amsterdam en op de wèg in Heerlen. Vijftien reportages verschij nen op Ned. 1, vier op Ned. 2. Tot nu toe hebben België (Vlaams en Waals), Frankrijk, Spanje, Italië, Oostenrijk, Zwit serland, West-Duitsland, Oost- Duitsland, Denemarken en Zwe den getekend voor het geheel of gedeeltelijk overnemen van de uitzendingen, welke alle in Eurovisie uitgaan. De Ned. Radio Unie zal niet min der aandacht besteden aan deze sport evenementen. Zij verzorgt 23 binnen landse uitzendingen middels verslag gever Theo Koomen en heeft de zorg voor een kleine honderd uitzendingen naar het buitenland. Op het ogenblik hebben al 19 buitenlandse radiozen ders gemeld dat zij in totaal 30 repor ters naar Amsterdam en Heerlen zul len laten gaan. Ook vele televisie-commentatoren komen naar Nederland. Een en ander alle menselijke verhoudingen toe dicht. De VPRO heeft met deze uitzen ding de moed getoond om een moei lijk spel, doelend op de uitzicht loosheid van de mens die volkomen is vastgebeten in de materiële verhou dingen en* geen geestelijke waarden Nieuw seizoengezondheid en opvoeding (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De tv-serie OQ ook u die het ministe rie van sociale zaken en volks gezondheid in samenwerking met een aantal particulieren, organisaties en stichtingen op de beeldbuis brengt, is ook dit seizoen een groot succes. Op Postbus 51 aan het einde van de spot vermeld stromen de reacties binnen. De korte films, die zijn gericht op de hygiëne, gezondheid en opvoe ding blijken aan te slaan bij het publiek, dat zich meer dan men zou verwachten bezighoudt met de eigen gezondheid en met alles wat met gezondheid te maken heeft, aldus de heer C. van Hoewijk, hoofd van de stafafdeling externe betrek kingen van het ministerie. maakt het noodzakelijk, dat NTS en NRU technische centra inrichten, eerst in de hoofdstad, daarna, met een grootscheepse verhuizing op woensdag 30 augustus, in Heerlen. Op de Ubachsberg zal daar een speci ale verbindingszender voor het radio commentaar worden geplaatst. De Wereldomroep zal uiteraard ook eigen verslaggevers sturen en verder verwacht men radioreporters uit de landen die ook de tv-uitzendingen overnemen, maar bovendien uit Enge land. Luxemburg. Monte Carlo, Polen en Tsjechoslowakije. Het wordt dus voor NTS en NRU een drukke tijd met veel organisatie op technisch gebied alsmede voor de huisvesting van zoveel verslaggevers. Samenwerking Om alles te klaren is er een grote mate van samenwerking nodig tussen diverse instanties, waaronder in de eerste plaats de PTT wordt gerekend. Het overleg tussen NTS en Kon. Ned. Wielren Unie (KNWU) die de organisatie van de wereldkampioen schappen 1967 kreeg opgedragen, da teert al van vorig jaar november. Kort daarna werd, in samenwerking met de NRU, begonnen met de voor bereidingen van de uitzendingen, want dat is een tijdrovende arbeid. Technische moeilijkheden deden zich niet voor in Amsterdam, aanvan kelijk echter wel in Heerlen. Men kreeg die klein dank zij de grote medewerking van gemeentelijke instellingen, de Heerlense Sportstich ting en de KNWU. Jean Smits van de Sportafdeling NTS hield de touwtjes in handen. Voor de wedstrijden op de baan in het Olympisch Stadion worden twee reportagetreinen en 7 camera's ge bruikt. De in totaal 60 radio- en tele visiecommentatoren hebben hun plaats op de perstribune. Voor het beeldverslag van de weg- kampioenschappen welke op een ruim 13 km lang circuit in de gemeen ten Heerlen en Voerendaal worden gehouden, zijn 13 camera's nodig. Verder wordt gebruik gemaakt van een door de BRT beschikbaar gestel de rijdende camera die zich perma- Daarom is het misschien niet ten onrechte dat men meent dat de OQ- uitzendingen over het behandelen van vlees er toe heeft bijgedragen dat men in deze toch uitzonderlijk warme zomer weinig of niets over gevallen van paratyfus heeft ge- De slager Er waren kijksters, die schreven: „U zegt nou wel dat voor ik vlees aanraak mijn handen moet wassen, maar ik zie hoe de slager, nadat hij bioederig vlees heeft behandeld, worst gaat snijden en daarna geld aanpakt en wisselgeld teruggeeft. En dat alles zonder zijn handen te was sen. Op die manier is mijn vlees al besmet voor ik het zelf ga bereiden. Dergelijke opmerkingen waren er ook over broodbezorgers. Overigens verzamelden zich tal van problemen in Postbus 51. Na de uitzending over de door de kruis verenigingen geboden mogelijkheden tijdens de vakantie, kwamen er ver zoeken om verzorging van hulp behoevende aan huis gebonden ge zinsleden binnen. Rapport Over al deze reacties heeft de arts A. P Woudenberg, hoofd van het bureau van de stichting gezondheids voorlichting en opvoeding te Utrecht een wetenschappelijk rap port samengesteld, dat in september verschijnt. Het rapport behandelt ook de reacties, die binnenkwamen na de uitzendingen. De spots waren gericht op d? vei ligheid in huis, huisdieren en on gedierte. het kindergebit, gevaarlijk speelgoed, kraamzorg, kleuterzorg, bejaardenzorg, het roken, gezonde voeding, het opbergen van medicij nen, de invloed van het innemen van medicijnen op de verkeersdeel- neming en het afsteken van vuur werk. Roken Vooral de spot over het roken sloeg uiteraard zeer aan. Velen schreven bijna smekend om advies hoe van het roken af te ko men. Anderen vertelden van hun ervaringen bij hun geslaagde pogin gen de sigaret te laten liggen. De spots over gezondheid en op voeding zullen in het komende sei zoen worden herhaald, zo heeft de N.T.S. meegedeeld. Horizontaal: 1. Surinaamse pad, 5. foefje (Ind.). 9. jongensnaam, 10. gra vure, 11. meisjesnaam. 12. koraalrif, 14. twijg, 15. kruisnet. 19. stuk geschut, 21. punthoed, 22. nobele, 23. intrest, 26. bijwoord, 29. twijg, 31. reinigingsmiddel, 33. eer, 34. puntig voorwerp, 35. meisjesnaam, 36. boter ton, 37. zoon van Jacob. Verticaal: 1. ontwerp, 2. onbep. voornaamw., 3. Nederl. dichter. 4. meisjesnaam, 6. deel van een schip, 7. vaarwel, 8. speer. 13. plaats in België, 14. bedoeling, 16. hijswerktuig, 17. geldstraf. 18. gravure. 20 priem, 24. in de richting naar omlaag, 25. loot van een plant, 26. eelt 'ZN). 27. nu en dan, 28. tweetal, 30. tijdrekening, 32. aanw. voornaam. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. haast-toer. 2. olie-orgie. 3. Edam-mee-nd. 4. para bel-de. 5 enk-les-lijn. 6. la-ego-me de. 7. Ka-lire-ned. 8. os-L.O.-bed-le. 9. Lt-Ina-leer. Verticaal: 1. hoepel-kol. 2. Al- da-naast. 3. a.i.-Arkel-li. 4. Sem-alg- ion. 6. Tombo-o.r.-ba. 6. Trees-meel. 7. Og-ellende. 8. eind-ijdele. 9. reden- Eder. nent op het circuit zal bevinden en van een helicopter, welke is uitgerust met een relaiszender voor de rijden de camera en een eigen camera. In verband met de brandstofvoorraad kan de helicopter gedurende een half uur achter elkaar in de lucht blijven, maar er kan vlug worden getankt en weer opgestegen. De PTT zorgt ervoor, dat het straal- verbindingscentrum in de directe om geving van de start wordt gebouwd en dat er op het circuit vier telefoon posten zijn, voor het melden van tus sentijdse gebeurtenissen op het par cours. Het NTS-centrum krijgt ook nog een reserve-spreekstudio. Hoogtepunten De radio- en tv-commentatoren (voor de NTS Barend Barendse en Fred Racké) bevinden zich hier ach ter de jury direct naast de finish. Zij hebben ook monitors voor zich om het beeld te kunnen volgen. De reportages betreffen alle hoogte punten en wat zich verder aan inte ressants mocht voordoen. Er wordt zoveel mogelijk rechtstreeks op tv uit gezonden, verder gebruikt men beeld- HILVERSUM Met veel handig heid ontworstelt het blad Televizier zich aan het AVRO-etiket en het zal niet lang meer duren, of het heeft zich in de oude vorm van familieblad met omroepprogramma's teruggedron gen. Een tijdlang is de AVRO-bode als inlegblad gebruikt. Een paar weken geleden verdween deze aanduiding op het omslag en werd vervangen door „Kijk en luister". Dat viel niet goed, omdat deze aanduiding elders ook al wordt gebruikt. Daarom nu weer een nieuwe vondst: deze week is „Kijk en luister" vervangen door „Alles over de programma's van de komende Televizier meent deze veranderin gen, die het blad meer en meer schei den van de AVRO (waarvan het toch de „luxe-uitgave" wordt genoemd) het best te kunnen begeleiden met fel-gestelde hoofdartikelen, waarin op de voorhand wordt verklaard, dat „wie hierover durft te schrijven een jaloerse pen hanteert." „Wij bedoelen hiermee niet meer dan ons blad een harmonisch karak ter te geven. Voor de totale opzet van Televizier was het beter, de aandui ding „AVRO-bode" te vervangen door een rubriekskop, zulks om ver warring te voorkomen, aangezien het omroepblad van de AVRO ook onder deze naam verkrijgbaar is", aldus het artikel, en: „Voorts betekende deze wijziging een vereenvoudiging in de administratie van de verspreiding". Wij herinneren alleen maar aan de „fusie" met AVRO en RTN en het feit. dat abonnees van Televizier lid moeten zijn van de AVRO, omdat dit blad nu „het uitvoerige programma blad van AVRO/RTN" is geworden. Aap komt uit mouw. Op 24 september kleurenfilm (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM AVRO/RTN laat weten, dat zij op donderdag 24 sep tember 's avonds om 8.45 uur de eerste kleuren op de beeldbuis zal laten zien. Het geldt de vertoning van een Ba- varia-film. gewijd aan het Roe meense ballet „Altenia". RADIO V WAVOVT» TELEVISIE VVWVOM» 22.40 Profiel klankb. 23.15 Kamerork. Recla 23.ss-24.00 nws. Hilversum II 298 m. VPRO: mijnen, lezing. ^18-20^ •rug blik 'eïlx Hechlngi ^°°NCRV 20.20" Attèn- ^ploni >op-muziek ln Twlen. 19.25 De gasten ""u'-|j®g TV-IlIr nts: 2o7oo joui zangsol. 11.30 19.00 Ge var. 207*S 20r" I«Indrukken. VARA 21.00 Stereo: Londens symfonie songfestival op... Ameland. Denk om het Afstapje, Ameri kaanse TV-fllm. STER: 2210 NTS: 22.15-22.30 1 RADIO 1 fMORGEN j voord, lezing. 7 15 Klassieke ramm 7.30 Nws 7.32 Geest, lederen. 7.55 Overw. 8.00 Nws. (8210-8.32 Nws; EM-MS Vakan- tletlps; 9.35 Waterst.). 12.25 Marktber. 12.27 Meded. voor land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Ovcrheidsvoorl. 12.50 Over mis sie en zending. 13.f" ze dag. VARA: 8.01 Lichte gramm. (8.30- voorpaglna. persov Stereo: Engels kam< Nws.» 12.15 Lezing c 12.27 Meded. t.b.v. VPRO: 7.55 De 13.10 VARA-Varla. I-kanalen. NCRV: dio Reprises. 15.00 Nws. 15.02 Modern Amerikaans amuse ment. 15.30 Muzikale zwerf tocht. (16.00 Nws.) 17.00 Nws. 17.02-18.00 Sportsho' televisie wohgea icderland I. NTS: 13.30 Nw t kort. STER: 15.31 Recli NTS: 15.34 WeekJoum. t titels voor slechthorer 1. STER: 15.57 Rcclanv e in zijn vaderlund zeer bekende en geliefde Duitse kari- ist Man/red Schmidt heeft een „vakantie-encyclopedie" getekend voor de televisie, waarin allerei dwaze en nuttige tips orden gegeven aan vakantiegangers. Alle letters van het alfa- et komen atm de beurt. De NCRV zal vanavond op Ned. 1 onder de titel „Vakun ie ran A t/m K" de eerste helft van dit programma vertonen, op 15 augustus kunt u het tweede deel zien. Dick van Bommel geeft er Nederlands commentaar bij. ier Manfred Schmidt in actie bij het tekenen van strand- genoegens. Verder komen er stukjes film aan te pas om zaken en problemen in verband met auto's, campings, museumbezoek, restaurants, geld en oplichterij (om maar iets te noemen) toe VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NCRV 7.00 unr tienerprogramma Pop Corn. 7.25 uur feuilleton „De gasten van Felix Hechinger. 8.20 uur actualiteiten. 8.45 uur karikaturaal vakantiemagazine (Duits). 9.20 uur aflevering spionageserie „De parallelle we reld". Duitse bijdrage. 10.15 uur dagsluiting. Ned. 2 VARA 8.05 uur liedjesfestival op Ameland. 8.55 uur actualiteiten. 9.20 uur Amerikaanse speelfilm Crisis. VANAVOND TE HOREN Hilversum I NRU 8.00 10.25 uur Grenspost, een programma voor en over vakantiegangers. 11.15 uur Radio Kamerorkest concerteert. Hilvt i II VPRO en VARA 7.00 uur jongerenprogramma Help. 8.05 uur Janine en Nico Knapper met chansons. 9.00 uur Britse uitvoering van Mahler's 8e symfonie met koren en solisten o.w. Erna Spooren- berg (stereo). 10.55 uur lichte platen. OPGAVE vakantie-adres Dringend verzoek, uw vakantie-adres via de uit de krant geknipte bon Agatha Ynurtfj 22 Drie weken voor het huwelijk verbrak zij de verloving en ging toen met een inwonend arts, een fuifnummer die Armstrong bijzonder tegenstond, zijn begrip en haar onrecht vaardigheid waren bijna even sterk als zijn smart. Hij voelde zich toen gekwetst en kon niet helder meer denken, maar tenslotte zag hij in dat hij haar bemind had. niet om haarzelf, maar omdat zij de dochter van Fairchild was. Door dit besef kreeg hij bijna een lichamelijke schok, alsof hij een stuk ijs in zijn nek had gekregen, maar zelfs op dit ogenblik voelde hij zich weer verward. Moore en Fairchild praatten gedempt tegen elkaar en ofschoon David begreep dat ze het blijkbaar over hem hadden, was hij er dit keer niet kwaad over en liep hij op hen toe. Moore nam hem onderzoekend op uit onverwachte blauwe ogen, gaf een hand, heel vriendelijk. Tijdens het handgeven merkte David dat Moore zijn greep verslapte en hij veron derstelde dat hij juist had ondervonden dat Fairchild zijn hand als een kostbaar bezit koesterde en beschermde tegen stevige handdrukken. Fairchild speelde de welwillende vriend en zei: „Laten we aan tafel een drankje drinken, goed?" Hij liep toen naar de lift met een vriendschappelijk* hand op Moore's schouder. Op de derde etage was een ruime hal met portretten aan de muren. „Dit moet je zien, Ed", zei hij, „we zijn bijzonder trots op de schilderijencollectie van onze club." Hij duwde zijn vriend naar een schilderij van Grant in een blauw uniform, veel te keurig verzorgd volgens David. „Is dat niet generaal Grant?" En hij keek ernaar als iemand die er niet helemaal zeker van is wat hij ziet, of wat hij ervan zeggen moet. Hij zei: „Hmmm." Heel ernstig, en David dacht, dat hij zijn verbijstering wilde verbergen door snel naar het volgende schilderij te kijken. „Wie is die knaap daar op dat paard?" „Sherman." Fairchild glimlachte op een manier die Armstrong tegenstond. „Het paard schijnt een beetje te klein, maar hij kijkt of hij bijzonder pTettig rijdt." Hij liep door. „Pershing, die herken ik natuurlijk. Grappig dat die Eerste Wereldoorlog zulke volgepropte borsten in uniformen op zijn geweten heeft. Hèt lijken wel poppen. Ik vind het altijd jammer dat wij niet aan die oorlog hebben meegedaan, Adam." „Ik kan niet zeggen dat ik er spijt van heb". „Ben je in de volgende geweest? Ik kon niet van het ziekenhuis weg." „Alleen als adviseur op chirurgisch gebied. Het hoofd nam me zo nu en dan mee naar Washington. Ik vond het niet prettig. Werken voor het gouvernement is een prachtige manier om je identiteit te verliezen." David dacht nog steeds aan Moore en de schilderijen. Op een of andere manier is die Moore een naive oude knaap en het kan hem niet schelen. En alsof Moore zijn gedachten geraden had, draaide hij zich om naar David die was achter gebleven. Hij deed hem schrikken en knipoogde naar hem, „Ik geef niet veel om schilderijen." David verving in gedachten het woord naïef door beschei den. Ze gingen aan tafel en Fairchild zei: „Wat wil je drinken, Ed?" „Scotch met water o nee, ik wil een Martini". Hij lachte hartelijk alsof de andere twee wel zouden begrijpen waarom het zo grappig was. Toen verzonk hij in een soort gepeins, terwijl Fairchild praatte en gemakkelijk en goed de rol van gastheer speelde. Het leek David, dat Fairchild zijn oude vriend niet in bescherming nam, alleen omdat hij te be kwaam was, maar omdat hij besefte dat de kloof tussen hen te groot was geworden om overbrugd te kunnen worden door andere dingen dan vriendelijkheden. David wist niet zeker of dit tot Moore doordrong. Hijzelf bleef gereserveerd en trok een neutraal gezicht. David begreep dat Fairchidl zich meer en meer terugtrok en dat dit Moor.de duidelijk moest zijn. Eerst scheen hij graag te praten, maar hij1 kreeg weinig kans. Fairchild zat er op zijn gemak bij, hield zijn glas glimlachend vast alsof hij alleen uit beleefdheid dronk. Moore scheen weg te soezen. Zo nu en dan keek hij in de mooie zaal rond, naar de kristallen kronen en de groene gordijnen voor de hoge ramen, alsof hij al die dingen prachtig vond, zonder dat zijn aandacht verslapte. Er was een zekere waardigheid in zijn terugtrekken, een mildheid die hem aan het krachtveld van Fairchild onttrok. Zonder één woord te zeggen was hij tot een nieuwe verstandhouding met 'Fairchild gekomen, zo subtiel en bekwaam, dat David vol bewondering was. Moore dronk zijn Martini en zette het lege glas neer. Zodra het glas op de tafel stond gebaarde Fairchild dat het opnieuw gevuld moest worden. Toen het gebracht werd, kee(k Moore alsof er een wonder was gebeurd en hij nam het fijne glas in zijn grote hand en scheen er vriendschap mee te sluiten. Fairchild zei: „Ik ken het eten hier, daarom zal ik bestel len." Hij stak zijn lange vinger uit en wees de reiner in het menu aan wat hij wilde hebben. David en Moore wachtten zwijgend af. Toen de kelner wegging en Fairchild zijn mono loog net weer wilde voortzetten zei dokter Moore: „Ik wil jullie iets over mijn ziekenhuis vertellen." Hij boog zich naar voren en begon. Hij had zo handig en snel ingehaakt, dat David een glimlach moest onderdrukken. Wordt vervolgd SUKKELTJE EN BRUUNKE De Stoute Rikjes gaan zuchtend en steunend zitten. „Het zal wel moe ten!" knikken ze maar doen niets! „Nu zie je eens, hóe lui ze zijn!" zegt Stikkeltje zachtjes tegen Bruunke Maar niet zachtjes genoeg! .Hoor ik daar niet iemand fluisteren?!" roept een. Ze springen nu allemaal op. De vriendjes kruipen zo ver mogelijk in een struik, maar nu zijn de Stoute Rikjes ineens ijverig en zoeken Gevonden!! „Wel, wel, we krijgen bezoek: dat is gezellig! Nou, jullie komen eigenlijk als ge roepen!" zegt er eentje op schijnheilige toon. Daar beginnen de anderen om te lachen. „Als geroe pen!" herhalen ze grijnzend. FERDNAND Oülpp

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 6