ys SLAG OM KUNSTLEER" JAMIN Gardisten en arbeiders voeren bloedige strijd Commentaar Auto op boom: echtpaar dood Roofoverval op weduwnaar Miljoeneninvestering van AKU Poromeries even belangrijk als Terlenka V HONDERDEN DODEN IN KANTON? Zwerver van moord verdacht Chinese inval in Hongkong 11 doden bij spoorongeluk in Denemarken Modelactie Belgische douaniers Vrijdag 11 augustus 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Haagse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus Tó Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur •fe Israël moet afzien van gebiedsuitbrei ding—pag. Kernmerk Krekels maken de in woners van Grevenbicht het leven zuur. Bij duizenden zijn de kras sende beestjes nu al de huizen binnengedron gen. Niets schijnt te baten om de invasie te keren. Een onzer ver slaggevers ging in het Limburgse dorp de huizen langs. Zie pag. 7. Ik heb zo'n zin om een bad te n men ale we terug zijn in het hotel ik heb de kraan vast opengezet toe we gingen wandelen. ENSCHEDE Gisteravond is het echtpaar H. Willink (28> en S. WiUink- Meijer uit Almelo op slag gedood toen hun auto op de rijksweg Hengelo- Enschede tijdens een regenbui slipte en in volle vaart tegen een boom reed. De auto werd totaal verpletterd. DEN BURG Onbekenden hebben gisternacht een roofoverval gepleegd op de alleenwonende 63-jarige we duwnaar S. Ros, bloembollenkweker, die aan de voet van de eenzaam gele gen Schansweg bij Den Burg woont. De man werd door klappen met een zaklantaarn licht gewond. Het slacht offer werd aan handen en voeten ge bonden. De daders die ongeveer 20 jaar oud moeten zijn, verdwenen met circa 180 en hebben waarschijnlijk ook enige sieraden ontvreemd. De heer Ros hoorde omstreeks half twee gestommel in huis. Hij was kort tevoren naar bed gegaan. Op het mo ment dat hij licht wilde aansteken kreeg hij klappen met een lantaarn op het hoofd. Hij werd door twee jongemannen gegrepen. Zij bonden zijn handen op de rug met zijn strop das en zijn voeten met een gordijn- Weersverwachting Koel weer DE BILT De atmosfeer boven ■onze omgeving is in de laatste da gen geleidelijk onstabieler gewor den. Als gevolg hiervan ontwikkel den zich gisteren onweersbuien, die aan het einde van de middag en in de avond vooral in het midden èn zuiden van het land plaatselijk flin ke regenhoeveel'heden brachten. In Vlaardingen viel gisteravond 43 mm. in drie kwartier. De toeneming van de ontstabi'li- teit hangt samen met het arriveren van een hoeveelheid koude lucht in de hogere niveaus boven het Noord zeegebied. Deze koude luöhtmassa trekt slechts zeer langzaam naar het oosten, zodat morgen opnieuw op 'buien moet worden gerekend. De luchtaanvoer blijft plaats vinden uit westelijke richtingen. Het blyft der halve tamelijk koel. DE BILT Veranderlijke bewol king met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige wind tussen zuid west en west. Weinig verandering in temperatuur. STRANDWEER Morgen wisselend bewolkt maar op de meeste plaatsen droog bij een matige zeewind. Temperatuur ruim 20 graden, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Een hogedrukge- bied breidt zich naar West-Europa uit met tijdens het weekeinde vrij zonnig en stabieler weer. Voornamelijk verwerking in schoenen (Van een onzer redacteuren) ARNHEM De Algemene Kunstzijde Unie zal binnen kort een synthetisch leer op de markt brengen, waarmee men in de „slag om het kunst leer" wil concurreren tegen giganten als Dupont, ICI, Courtaulds en Kurashiki. Dit synthetisch leer of „porome ries" zal voornamelijk door de schoenenindustrie ver werkt moeten worden. In kringen van de AKU ziet men voor dit produkt een even gro te toekomst als enige jaren geleden voor polyester (Ter lenka) en polyamide (Enka- lon). Het is nog onmogelijk te zeggen wanneer de AKU start en aan welke omzet men denkt. Drs. F. W. Meijer, directeur afdeling synthetisch leer en sponsen: .,1970 is voor ons morgen" en Ongetwijfeld heb ik wel eens het bedrag van 200 miljoen gulden ge noemd maar dan zeker niet als jaar omzet voor 1970." Een aanwijzing dat het synthetisch leer van de AKU niet lang op zich zal laten wachten is het feit dat Glanzstoff, de Duitse dochter van de AKU-groep dit jaar reeds is versche nen op de grote beurs van Pirmasens. Hoewel de research van AKU-Neder- land en Glanzstoff langs verschil lende wegen is gevoerd is er toch een grote mate van coördinatie en samenwerking geweest. TROETELKIND De investering in deze research be draagt jaarlijks vele miljoenen gul dens. Het nieuwe produkt kan gerust het troetelkind worden genoemd van prof. dr. W. van Loon, directeur van het centraal researchinstituut van de AKU. Reeds nu worden in een eigen schoenmakerij schoenen van synthe tisch leer gefabriceerd die door em ployees van de AKU worden be proefd. Dupont, dat met zijn produkt Corfam reeds enige jaren op de markt is maakte indertijd 16.000 paar proef schoenen. Voor vervolg zie pag. 2 Uit China werd deze foto ge smokkeldgemaakt d.oor een Britse zeeman op de achtste ver dieping van een hotel in Sjang hai. De foto is technisch slecht, maar geeft toch een indruk van de relletjes, die China beheersen. Tegenstanders van Mao's bewind hebben zojuist twee legerauto's omvergeworpen en vormen er een kring omheen, om tégen de leider te betogen. In de stromende regen geeft een dokter, die zich langs de wrakstukken van de treinen spoedt om gewonden te helpen, aan een jongetje een injectie: triest beeld van het spoorwegongeluk bij Odense, waar twee treinen op elkaar reden en elf mensen de dood vonden. HONGKONG In Kanton, de belangrijkste stad in het zui den van China, zijn bloedige ge vechten geleverd tussen onge veer 10.000 rode gardisten en arbeiders. Dit hebben treinrei zigers uit Kanton bij hun aan komst in Hongkong gezegd. De gevechten braken, avolgens deze De gevechten braken, volgens deze mededelingen, woensdagavond uit en duurden tot in de vroege ochtend uren voort. Volgens een muurkrant op het station van Kanton zouden er reeds 500 doden of gewonden zijn ten waren begonnen in een staalfa briek in een buitenwijk. De gehele avond reden vrachtwagens met gewa pende lieden door de stad. Radio Kanton begon gisteravond de uitzendingen om negen uur als ge woonlijk, maar schakelde later over op radio-Peking zonder dat een ver klaring werd gegeven. Geen van de Chinése nieuwsmedia maakte mel ding van de moeilijkheden in Kan- In Tokio uit Peking ontvangen be richten spreken van grote achteruit gang in de produktie van olie, kolen en in Mantsjoerije staal tengevolge van de strijd tussen de maoïsten en de aanhangers van president Lioe Sja- ■tsji. China heeft bij Zwitserland gepro testeerd tegen de aanwezigheid van Tibetaanse vluchtelingen in dat land. Zwitserland geeft volgens de protest nota asiel aan „contra-revolutio nairen en imperialistische bandie ten". Er wonen ongeveer 400 Tibeta- nen in Zwitserland. Velen worden door het Rode Kruis gesteund. Zij namen de wijk uit Tibet toen dat land door de Chinezen werd bezet, vier jaar geleden. Het Zwitserse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft de nota aan de Chinese ambassade te Bern teruggestuurd. Zij wordt onaan vaardbaar geacht. (Va verslaggevers) OIRSCHOT De rijkspolitie is op zoek naar de 47-jarige zwerver J. V., die dinsdagavond in café De Oase in Oirsehot moet zijn geweest, waar woensdagavond de caféhouder Johan Schoenmakers (71) vermoord werd gevonden. V. wordt van de moord verdacht. Op het glaswerk zijn zijn vingerafdrukken gevonden. Waarschijnlijk is er nog iemand bij geweest, maar duidelijke aan wijzingen daarvoor heeft de po litie nog niet. V., die in Dordrecht is geboren, heeft 44 inbraken en diefstallen op zijn strafblad. Wat het motief van de moord is geweest, weet de politie niet. Even min hoeveel geld er is gestolen. Een dressoir in de kamer naast het café is doorzocht. Of er geld in lag, is niet bekend. In de porte monnee van het slachtoffer zaten nog honderd gulden en een sleutel tje van de brandkast. Dit sleuteltje heeft de overvaller niet gebruikt. Onder het hoofdkussen van Schoen makers werd drieduizend gulden gevonden. De moord is ontdekt door politie- adjudant S. Verhoef uit Oirsehot. Hij wilde toevallig op bezoek gaan bij Schoenmakers. De moordenaar had na zijn daad de gordijnen van het café gesloten. HONGKONG Een menigte Chinezen is vandaag Hongkong binnengetrokken en heeft een grenspost veroverd. Nadat ze een Britse functionaris gedwongen had den een verklaring te tekenen, gin gen ze weer naar China terug. Nie mand liep bij het incident verwon dingen op. Hongkong heeft inmid dels op één doorlaatpost na de grens gesloten. Het was de ernstigste uitbarsting aan de grens sinds 8 juli Chinezen de grens overtrokken en vijf grens wachten doodschoten. De Chinezen braken kort na mid- dernaéht door 'het prikkeldraad rond om de grenspost. Ze ontwapenden de Britse soldaten en namen de post in 'bezit. De negen soldaten (hadden opdracht niet te schieten. Triomf De Chinezen dwongen onder be dreiging met een bijl de Britse dis trictsofficier een verklaring te teke nen, waarin stond dat het prikkel draad zou verdwijnen. Toen ze dit papier in handen 'hadden, lieten ze zich ontwapenen en trokken in tri omf 'terug naar China, zwaaiend met de verklaring. KOPENHAGEN Het spoorweg ongeluk dat gisterochtènd in de om geving van Odense in Denemarken heeft plaatsgehad, heeft aan elf men sen het leven gekost. Er zijn onge veer 40 ernstig gewonden. Het ongeluk gebeurde op een viaduct toen een sneltrein op een andere trein reed die na een brand in de motorwagen tot stilstand was gekomen. Vernomen wordt dat de machinist van de sneltrein was gewaarschuwd voorzichtig te rijden omdat een automatisch alarmsignaal te kennen had gegeven dat er op het traject iets aan de hand was. Ondanks de waarschuwing botste de sneltrein met zo'n vaart op de stilstaande trein dal hij letterlijk onder de laatste schoof. Vertraging aan grens (Van i correspondent) MAASTRICHT Vannacht om twaalf uur is aan diverse grensovergangen een stiptheids actie begonnen van Belgische douaniers, die zijn aangesloten bij het zogenaamde Eenheids syndicaat, een Belgische vak bond. Er is slechts een klein deel van de Belgische douane-ambtenaren bij het Eenheidssyndicaat aangesloten, zodat verwacht wordt dat aan de grensposten niet veel hinder van de actie zal wor den ondervonden. Hoogstens zal hier en daar vertraging ontstaan, waarvan dan het goederen vervoer wel het meest te lijden zal heb ben. De douaniers willen met hun actie kracht bij zetten aan hun eis dat voor zaterdag- en zondagnachtarbeid 200 pro cent loon wordt betaald. Een .stiptheidsactie wil zeggen dat alle passanten precies volgens de voor schriften worden gecontroleerd en dat niet, zoals normaal is. alleen maar steekproefcontrole wordt uitgeoefend. Hoessein weigert Jeruzalem af te staan AMMAN Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren gezegd dat hij de heilige stad Jeruzalem nooit aan Israël zal afstaan. Hoessein sprak ter gelegenheid van zijn vijftienjarig regeringsjubileum. n de oorlog zou de arabieren niet definitief zijn, maar het begin van een lange strijd om een schitterende toekomst. Hoes sein pleitte voor samenwerking ter wille van „het recht" in Palestina. Hij voegde hieraan toe dat de Jor daanse regering alle Arabische en Mo hammedaanse volken heeft beloofd de voorkeur te geven aan een eervol le en waardige dood boven een schan delijk leven. In een brief aan de Veilig heidsraad heeft Jordanië Israël ervan beschuldigd zeven Jordaniërs in koe len bloede te hebben vermoord, toen zij naar de oostelijke oever zwom- DEN HAAG Het warme weer heeft het aantal verdrinkingen bij baders in juli enorm doen stijgen: 139 tegen 80 in juli 1966. Van hen waren 70 mannen, 54 jongens, 6 vrouwen en 9 meisjes. Ontwikkeling WAT OP LEERGEBIED staat te gebeuren, is vergelijkbaar met de ontwikkeling van de textiel. Met dit verschil, dat de textiel, bij de deelname van de che mische industrie aan deze bedrijfs tak, reeds grote bedrijven kende. Bij de schoenenindustrie ligt dat an ders. Hier zijn meer kleine bedrijf jes, die hun kracht ontlenen aan een groot assortiment bij tamelijk klein® series. Wanneer reuzen als Dupont, ICI en AKU zich met hun synthetische pro- dukten met deze tak van industrie inlaten, zal dat grote veranderingen meebrengen: mechanisatie, massa- produktie en een beperkter assorti ment. De mode zal meer door kleur dan door leest bepaald worden. Hoe het straks met de leerindustrie gaat, zal moeten worden afgewacht. Uiteindelijk is leer, ondanks de ge weldige omzet, een bijprodukt. Geen koe zal worden geslacht om de huid De wereldbevolking neemt zo snel toe en ook de vraag naar leer, dat het synthetische produkt in de toe komst toch noodzaak was geworden. Een prognose wil, dat dit tijdstip reeds in 1980 zou zijn bereikt. Voor Nederland is het verheugend, dat de AKU zich eens te meer met een redelijke kans op succes in de concurrentiestrijd kan mengen. Voor het bedrijf zelf is dat ook gunstig nieuws, nu de moeilijkheden in de textiel de winst negatief hebben he in vloed. Journalist zou hasjiesj-ieest hebben laten opvoeren AMSTERDAM Volgens het opinieblad Vrij Nederland heeft de Amsterdamse Telegraaf-redacteur Henk van der Meyden een zoge naamd hasjiesj-feest in scène gezet. Op deze manier zou hij stof hebben verzameld voor een serie artikelen over het gebruik van verdovende middelen door jongeren. Verleden week werden enkele jongelui gearresteerd in de Vespuc- cistraat, het adres dat tevoren was bezocht 'door de heer Van der Mey den. Na het verhoor van betrokke nen zou de verdenking zijn gerezen. De journalist ontkent echter ten stel ligste dat hij het hasjiesj-feest zou hébben georganiseerd. De Amsterdamse politie zou een onderzoek instellen. De heer Van der Meyden zegt dat de politie hem 'heeft uitgenodigd voor een ,.ge- Ontslag 30 man bij Handelsblad AMSTERDAM Het Algemeen Handelsblad zal voor dertig, meren deels ongeschoolde, werknemers een ontslag ver gunning aanvragen. Dit is een gevolg van een reorganisatie in het technisch bedrijf. De technische vervaardiging van het Handelsblad en de drukopdrach ten van derden zullen op de gebruike lijke wijze worden uitgevoerd. LONDEN Zesduizend Engelse badgasten zijn het slachtoffer ge worden van een grote hoeveelheid ruwe olie, voorall in Bexhill, vermoe ■delijk afkomstig van een tanker in Het Kanaal. Inzenden aan Bureau van dit blad I O hokje zwart maken naar keuze j

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1