China is niet van plan Hongkong te bezetten Huursoldaten eisen nu de vrijlating Tsjombe BIAFRA VEROVERT TWEE STEDEN NA VERRASSINGSACTIE Uit de Haagse hof geplukt Tankslag om order 600 min. Castrogroep veroordeelt Harder toeslaan in Vietnam alles goed eni wel Vooraanstaande Chinees onthult: Gevlucht naar Formosa Zoon doodde zieke moeder Nu 115 doden na drinken van vernis Vanavond rede van De Gaulle 5 DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1967 Gisteren is aan het ministerie van justitie door het actiecomité „De Kruisberg veilig voor Doetinchem" een petitie aangeboden met zesdui zend handtekeningen. Een delegatiebestaande uit de heren M. E. Groe- newegen, J. H. B. Wiggers en W. Holtslag, overhandigde de papieren aan de waarnemend secretaris-generaal, mr. E. J. Hoogenraad. (De minister is met vakantie In de petitie wordt gesteld dat de Doetinchemse bevolking ernstig ongerust is, mede na de verklaring van de minister dat in De Kruisberg geen beleidsfouten zijn gemaakt. De opstellers menen, dat de ernstige gevallen in deze inrichting worden geplaatst en dat de selectie niet op de juiste wijze geschiedt. Met comité spreekt zich uit tegen open inrichtingen, tenzij er zodanige selectienormen zouden komen dat delinquenten met agressieve neigingen er niet in opgenomen kunnen worden. Boekavoe op Kongolezen veroverd BOEJOEMBORA Blanke huursoldaten gesteund door Ka- tangese gendarmes hebben gis teren de grensplaats Boekavoe veroverd e^. stellen nu onder handelingen voor met president Moboetoe. Jaar 19 75 De heer C. de Wit stelde vast dat Jehova's Getuigen het jaar 1975 ont leend moeten hebben aan de theorieën van Herbert Armstrong. Een ieder, die een onderzoek heeft ingesteld naar het geen Jehova's Getuigen leren en dit hebben vergeleken met de opvattingen van Armstrong (via radio Londen ge regeld te beluisteren) zal een groot ver- Voor bijbelonderzoek en chronologie zijn Jehova's Getuigen niet afhankelijk van andersdenkenden en zeker niet van hen, die opvattingen hebben over het jaar 1975 als de heer Armstrong. Ridderkerk K. den Besten. Zwart en blank 1 Volgens uw bericht waren „de rollen omgekeerd" toen een gewonde blanke in Durban moest wachten op een .blan ke" ziekenauto vóór hij naar het zieken huis kon. In werkelijkheid bestaan er geen apartheidsvoorschriften voor zie kenauto's, maar ook afgezien daarvan waren er geen rollen omgekeerd, daar u zelf vermeldt dat er al eens eerder moeilijkheden waren geweest, toen een blanke in een „zwarte" ziekenauto Misschien bedoelde u: nu kwam die blanke man eens in de penarie, gewoon lijk zijn het de zwarten. Maar bij een in grote meerderheid orthodox protes tants volk als het Zuidafrikaanse zou de apartheidspolitiek snel verlaten worden als de onderdrukking van gekleurde rassen zó duidelijk aantoonbaar was. Intussen heersen in andere landen on rust. opstanden, dictatuur, brandstich ting en moord, maar ontwikkelt zich de samenleving in Zuid-Afrika vreedzaam en welvarend. Men kan ook wijzen op de steeds toenemende drang tot apart heid bij de negers in de USA: deze zou den in meerderheid niets liever willen dan een „thuisland", een eigen deel staat waarin zij zichzelf kunnen zijn. En nu spreekt het vanzelf dat men dit in Nederland niet naar voren kan brengen. Wij zijn wel zó schijn-dogma- tisch, dat wij, terwille van het eenmaal ingenomen standpunt dat alle mensen gelijk zijn en apartheid dus verkeerd is, liever een hele samenleving zien ver woesten dan dat wij ons standpunt zou den wijzigen. Maar dan kan gevoeglijk deze vraag gesteld worden: „Gesteld dat de negers in de USA inderdaad alle hun toe komende rechten en vrijheden verwer ven (ik hoop het!), is dèn het vraag stuk opgelost? Weet u wel zeker, dat in zo'n samenleving iedere enhnologische groep tot haar recht komt en haar deel van de welvaart verwerft?" Voor het geval men die vraag over bodig vindt: Rusland heeft al lang de andere weg ingeslagen en alleen de landen zoals China en Japan, die geen belangrijke ethnologische minderheden kennen, kunnen zich de weelde veroor loven de vraag niet te beantwoorden. Alphen aan den Riin. W. Geldof. Zwart en blank (2) We lazen: een zwaar gewonde blanke heeft in Durban anderhalf uur op de weg gelegen. De negerchauffeur van een ziekenwagen weigerde het slachtoffer naar het ziekenhuis te brengen. Voor schrift van het ziekenhuis. Had dus deze chauffeur uit menslie vendheid de blanke toch vervoerd, dan he-1 hij gehandeld tegen zijn instructie. Was de blanke in die anderhalf uur övpv'rrien dan was het niet de schuld v?" chauffeur, maar van het zieken- hn' Inur. Neen. dat ook niet, maar van goddeloze apartheid. Was de brancard in de ziekenauto misschien besmet, omdat er ook wel eens een neger in had gelegen? Staat in de Zuidafrikaanse Bijbel niet de ge lijkenis van de barmhartige Samaritaan? Spijkenisse G. D. van Bueren. zei: „We staan nu in een sterke posi tie en hebben laten zien dat het Kon golese nationale leger niet in staat is ons te verslaan. Wij zijn bereid met president Moboetoe te onderhande len." De voorwaarden van Schramme waren onder meer de vrijlating van de thans in Algerije gevangen gehou den oud-premier Tsjombe en een plaats voor hem in het Kongolese kabinet. Volgens betrouwbare berichten in Brussel hebben de huurlingen onge veer 150 Europese gijzelaars vrijgela ten. Zij hebben toestemming gekre gen naar Rwanda uit te wijken. De huurtroepen waren niet van plan naar een naburig land uit te wijken. We hebben voldoende voorra den en we zijn tot de tanden bewa pend zodat we het gedurende onbe paalde tijd kunnen uithouden, aldus majoor Schramme. Hinderlagen Over de 900 km lange tocht van Kisangani, waaruit zij na de op stand van 12 juli door Kongolese troepen werden verdreven, zei de ma joor, dat de huurtroepen verscheide ne malen in Kongolese hinderlagen waren gevallen, doch daaruit steeds als overwinnaars tevoorschijn waren gekomen. Zij hadden meer dan 1.000 Kongolese soldaten gedood en zelf tien man, alsmede elf Katangese gen darmes verloren. De verslagen Kongo lese troepen .zouden in paniek naar Rwanda zijn gevlucht en naar Oevi- ra, waar een garnizoen is. Een van de Europeanen, die met Je huurtroepen waren meegetrokken, zei dat zich op de lange tocht geen ernstige ziekten hadden voorgedaan. Onze 'enige zorg was het slechte wa ter, waardoor sommigen darmstoor nissen kregen. Hij zei, dat de bur gert, o.w. zestig vrouwen en kinde ren, afkomstig waren uit Poenia en dat zij zich vrijwillig bij de huurlin gen hadden gevoegd. TAIPEH Peking is niet van plan Hongkong van de Britten af te ne men noch de culturele revolutie tot deze kroonkolonie uit te breiden. Dit heeft de directeur van de grootste linkse uitgeverij in Hongkong, Woe Sjoe-toeng, onthuld. Hij heeft zijn politieke vrienden de rug toegekeerd en is, na contact te hebben opgeno men met de nationalistische Chine zen, op 2 augustus met zijn vrouw in het geheim de Chinese zee overge stoken naar Formosa. Op een persconferentie in Taipeh zei hij dat premier Tsjoe En-lai en ande re Chinese leiders hem in 1966 in Peking had gezegd dat China geen plannen heeft met betrekking tot Hongkong. De „agitatoren" in de kroonkolonie zijn thans niet in staat hun campagne tegen de overheid te staken. „Zij zijn als de verliezers bij een gokspel. Natuurlijk willen zij doorspelen, maar daar zij steeds minder steun van de Chinese gemeenschap in Hong kong en elders krijgen, zullen zij het onvermijdelijke einde onder ogen moeten zien", aldus de uitgever. Vol gens Woe waren 'jonge linkse avon turiers" de campagne tegen de re gering begonnen en hadden zij sym pathie en steun uit Peking verwacht. CHICAGO Een 23-jarige student heeft gisteravond zijn 52-jarige moe der doodgeschoten, die met een ernsti ge bloedziekte in een ziekenhuis in Chicago lag. De jongeman had de loop van een pistool op het hoofd van zijn moeder gezet en driemaal de trekker overgehaald. Hij belde vervol gens zijn vader en zei: „Ze is nu uit haar lijden". Volgens artsen had de vrouw, die aan leukemie leed, nog slechts enkele dagen te leven. Haar echtgenoot verklaarde, dat zij erom had gesmeekt dat hij of de zoon een einde aan haar lijden zou maken. RADIOPIRATEN IN SOWJETUNIE MOSKOU Ook Rusland heeft nu last van radiopiraten. Een in Ba koe verschijnend blad meldt dat in Zuid-Rusland twee piratenzenders, De parasiet en de Zwarte Kat, opere ren. Zij zenden jazz-muziek uit die afkomstig is van uitzendingen van het Amerikaanse radiostation Voice of America (Stem van Amerika). Vol gens het blad is een groep „piraten" opgepakt toen zij een bijeenkomst wilden houden in het dorp Razina. Het oproer van 23 tot 27 juli in Detroit heeft aan 43 mensen het le ven gekost: 34 negers en negen blan ken. Onder de blanke slachtoffers zijn een politieagent, twee brandweer lieden en een lid van de Nationale Garde. Van de negerslachtoffers wer den er vijftien gedood bij het plunde ren van winkels. worden bevrijd zolang de Britten hun troepensterkte en vuurkracht daar niet uitbreiden en de Amerika nen Hongkong niet laten gebruiken als basis voor agressie". Woe is indertijd lid van het provinci ale comité van de politieke consulta tieve volksraad van de provincie Kwantoeng geweest, een semi-offi- ciële regeringsinstelling. Samemverking Het Russische regeringsblad Izwestia schreef gisteren dat China in feite niets doet om de Chinezen in Hong kong te helpen bij het verzet tegen het Britse bewind. China heeft de autoriteiten tijdens de relletjes tallo ze waarschuwingen gegeven, maar Pe king zet de levering van water en voedsel voort, aldus het blad. De Britten zijn niet benauwd voor de waarschuwingen omdat ,zij heel goed weten dat de Chinese leiders de samenwerking met hen in Hongkong willen voortzetten. China exporteert maandelijks voor 400 miljoen dollar via Hongkong", zo vervolgt het blad eraan toevoegend dat de Chinezen meer dan 100 door de Britse politie uit Hongkong gezette Chinezen naar een arbeidskamp hebben gezonden. Uit Taipeh wordt voorts vernomen dat de strijd tussen voor- en genstanders van Mao in Tsjoengking zich tot een echte burgeroorlog ont wikkeld heeft. Bij de gevechten zou den tanks en artillerie worden ge bruikt. Het persbureau van nationa listisch China weet voorts te melden dat de toestand in Kanton snel slech ter wordt. Rechter dreigt stakende pers met hoge boete SYDNEY De Australische in dustriële rechtbank heeft de 800 jour nalisten in Sydney die sedert 1 au gustus staken, gelast het werk te her vatten. Als aan de rechterlijke bepa ling geen gehoor wordt gegeven zal de Australische journalistenvereni ging worden beboet met 1000 dollar voor elke dag dat de journalisten blij-, ven staken. De journalisten legden het werk neer nadat na een aanzienlijke sala risverhoging een achteruitgang in klasse volgde. De meeste dagbladen in Sydney hebben hun edities moeten verkleinen tengevolge van de staking en een blad kon zelfs helemaal niet verschijnen. De stakende journalisten brachten zelf een eigen blad uit genaamd Clari- Winstdeling voor Franse werknemers PARIJS De Franse regering heeft gisteren de omstreden decreten goedgekeurd waaronder werknemers aandeel in de winst van hun bedrijven krijgen en de openbare gezond heidszorg en sociale voorzieningen worden herzien. De ontwerp-decreten hadden veel kritiek uitgelokt van zo wel werknemers als vakbonden. Zij werden aangenomen op een kabinets vergadering onder leiding van presi dent De Gaulle, die drie uur duurde. De president had deze vergadering belegd in de vakantie van het kabi net. Een der opnamen van de Lunar 5, die de voor ons nimmer zichtbare kant van de maan heeft gefotografeerd. Ook hier het bekende droef geestige landschap met alleen maar kraters. Binnenkort zal de wetenschap in staat zijn een volledige atlas van de maan het licht te doen zien. LAGOS Voor het eerst sinds het uitbreken van de bur geroorlog tussen eenheden van de Nigeriaanse federale rege ring en het afgescheiden ooste lijk deel Biafra is gisteren een groot offensief van de troepen van Biafra buiten hun grenzen gelukt. In een tot de laatste details voor bereide verrassingsaanval bezetten de soldaten van Oejoekwoe de hoofdstad van de provincie Mid den-West, Benin. De Biafraanse een heden kregen de steun van in deze provincie muitende soldaten. Militaire kingen in Lagos gaven toe dat Benin nu in handen van de opstandelingen is, nadat tegelijk met de verrassende aanval uit het oosten ook eenheden van de in Benin gele gerde troepen van het nationale leger onder hun Ibo-officieren aan het mui ten geslagen waren en zich hadden aangesloten bij de „bevrijders" van Oejoekwoe. Uitgaansverbod Radio Benin maakte bekend dat voor het gehele gebied voor de nach telijke uren een uitgaansverbod is uit gevaardigd. Voor zover nu bekend is staken de soldaten van Biafra in de vroege ochtend de rivier de Niger over, die de grens tussen het Mid den-Westen en het oosten van de fe deratie Nigeria vormt. Tegelijkertijd gingen de eenheden in Benin aan het muiten onder lei ding van enige officieren van de Ibo-stam, die ook in het oostelijk deel van het grootste deel van de bevolking uitmaakt. DOOR ER ZIJN ZO van die dingen, die je liever geheim wilt houden. Helemaal voor je zelf. Puur egoïsme. Toegegeven. Maar nu kan ik er niet meer onderuit. Het is veel te aardig om den volke te onthouden. Vooruit dan maar. Wie ooit de E 8 afraast en mop pert, omdat die snelweg plotseling de dorpsstraat van Holten blijkt te worden, doet wijs alle' haast te laten varen en bij de Manege af te slaan. Prompt komt men dan bij de Post weg. die werkelijk gemaakt is om op een paard af te galopperen. En dan moet men geluk hebben. Het geluk, dat ik heb. Langs die Postweg ontwaart men namelijk zo nu en dan een bord met nummers. Die nummers verwijzen naar onge ziene miniatuur bungalows, die ach ter de dennen, de lijsterbessen en het eikenhakhout verborgen zijn. En het geluk is, als daar nu iemand verblijft die men kent. Hoe, wie en waar precies, houd "me ten goede, dat verraad ik niet, mar het geluk heb ik. Werd dus opgenomen in het bosle- ven der teruggetrokkenen. At er het ruige roggebrood, de vers geraapte eieren en dronk er de karnemelk. Maar dan wordt het stadse oog toch kritisch. „Hoe krijg je hier je vuilnisbak geleegd?" „Daar zorgt de boer voor." .,Als je in de winter komt is het hier dan eerst niet steenkoud?" „Nee, want Marinus steekt de ka chel vroeg aan." „Marinus?" „De zóón van de boer." We slenteren over het „domein" en juist zag ik een man op de fiets naderen, een grote bos bloemen in de hand. „Kijk daar gaat hij, heeft dus bericht gekregen dat iemand in zijn huisje komt en gaat nu de boel klaar maken?" „Met een bloemetje?" „Met een bloemetje en desgewenst het roggebrood en alles wat jé Jan-lliiidrik Lodeweges „Werk je véél op het terrein, de tuin en zo?" „Nee, dat doet Jan-Hindrik...." Wie Jan-Hindrik dan wel wezen mocht? „De andere zoon van de boer.'' Toen kon het niet anders meer. Deze merkwaardige dienstverlenen de familie moest ik zien. Terwijl we het bos uit en het weiland langs liepen hoorde ik nog dat „de boer" ook het telefoonstation was, boven dien huisjes en inboedels in de ga ten hield als de bewoners afwezig waren, kortom het kompas was waar het verscholen dorp op vaarde. „De koeien zijn verkocht, het land verhuurd, maar is nog een moes tuin. Je kunt er boontjes komen en aardappelen. En de kippen zijn er nog, eieren genoeg..." Een vlammende bloemenpracht laaide om de oude boerderij, maar op de deel was het koel en donker. En daar was de moeder-boerinne en zoon Jan-Hindrik, die me spersie- boontjes afwoog, knappend vers van het veld. En Noordelingen, die niet afkoken. Hij knikte heel goedkeurend toen hij ons zag. De vrienden van mijn vrienden, nietwaar? Dan een gewetensvraag: „Heeft de juffrouw verteld van mijn verzame ling?" Neen, dat had ze niet. „Ik ben er nog maar pas", verontschuldigde ik; maar of ik het zien mocht, wat het dan ook mocht zijn. En zo zat ik een ogenblik later in de woonkamer en zag de merkwaar dige verzameling van Jan-Hindrik Lodeweges. Morgen vertel ik er van, maar nu vast de tip. Sla bij die Manege af en zo ge geen vriend verborgen hebt in het bos, rijdt direct door naar de boerderij Borkeldwèg 45, want daar... geloof me... kijken de groten der aarde u aan! DEN HAAG Engeland cn West-Duitsland zijn in een „tankslag" gewikkeld om een Neder landse order van 600 miljoen gulden: de aanschaf van 600 nieuwe tanks als opvolgers van de (Britse) Centurions, die binnen drie jaar moeten worden vervangen. De regering heeft nog geen uitspraak gedaan. Zij is nog bezig met het afwegen van de voor- en nadelen. De keus gaat in principe om de Duitse Leopard (waarvoor België heeft gekozen) en de Britse Chieftain. Een aanvankelijk voordeel van de Leopard was, dat hij twee ton goedko per is dan de Chieftain, die een mil joen gulden moest kosten. Thans is echter gebleken, dat de Engelsen be reid zijn hun prijzen te verlagen. Met hoeveel is nog niet bekend, maar ver wacht wordt dat het enkele tonnen zullen zijn. Wat de militair-technische kenmer ken betreft: de Chieftain heeft een zwaarder geschut (120 mm) dan de Leopard (105 mm), maar daar staat tegenover dat de Chieftain een lagere vuursnelheid heeft. Derde Een derde kanshebber voor de Ne derlandse order is de Amerikaanse MBT-70. Maar daarvan zijn nog <een technische gegevens vrijgegeven. Een nadeel van deze tank is, dat hij pas over vijf jaar kan worden geleverd. Verwacht wordt, dat de regering pas eind dit jaar of begin volgend jaar een besluit zal nemen. Verscheidene uren werden hevige straatgevechten geleverd in Benin tussen opstandige en getrouwe mili- Biafraanse troepen zouden ook de universiteitstad Nsoekka en daarmee de belangrijkste toegangsweg tot de hoofdstad Enoegoe weer in handen htbben. De federale troepen hebben zich weer uit de omgeving van Nsoek ka moeten terugtrekken. MADRAS Het aantal personen in de Indiase stad Madras die overle den zijn na het drinken van vernis i3 gestegen tot 115. In ziekenhuizen lig gen nog honderden met vergiftigings verschijnselen. Doktoren trachten zuurstof in de longen van patiënten te pompen, want deze vitale organen zijn door het vernis verlamd. De politie heeft inmiddels verschei dene verkopers van sterke drank ge arresteerd. Zoals bekend is de ver koop van alcohol in deze stad verbo den. Als vervangingsmiddel worden dan allerlei soorten vocht en ook ver nis verkocht. Solidariteit»- organisatie uiteen HAVANNA Op de Latijns- amerikaanse solidariteitsconfe- rentie is het tot een breuk ge komen tussen de Castro-groep, die een harde lijn yril, en de gematigde groep die de politiek van Moskou volgt. Het conflict vond zijn hoogtepunt met de aanneming van een resolutie waarin de Russische economi sche en technische politiek in het Westelijk Halfrond werd ver oordeeld. De Moskou-gezinde afvaardigingen dreigden hun koffers te pakken en de conferentie te verlaten. Het bleef ech ter bij een dreigement, maar waarne mers menen dat deze groep zich uit de solidariteitsorganisatie zal te rugtrekken. Verwacht wordt ook dat de solidariteitsconferentie vervroegd zal worden beëindigd. De crisis spitste zich dinsdagavond toe toen Cuba en andere voorstan ders van een harde politiek een ont werpresolutie indienden waarin de „politiek van zekere socialistische lan den die kredieten en technische hulp verstrekken om dictaturen en oligar chieën te helpen" werd verworpen. Dit was een niet mis te verstane verwijzing naar Rusland, Polen en adere landen, die onlangs overeen komsten hebben gestloten met Co lumbia, Brazilië en Chili. Eerder dit jaar had premier Castro Moskou aangévallen omdat het finan ciële en technische steun verleende aan juist die landen waar door Cuba gesteunde geuerillastrijders trachtten de regeringen omver te werpen. Toelichting politiek? PARIJS President De Gaulle zal vanavond om acht uur vla radio en televisie het Franse volk toespreken. Verwacht wordt dat hij iets belang rijks te zeggen heeft, omdat het tijdstip van zijn rede ongebruikelijk is: veel Fransen zijn met vakantie in het buitenland. Wellicht zal de president zijn impo pulair gedrag ten aanzien van het Nabije Oosten toelichten. Frankrijk heeft zich in de crisis geschaard ach ter de Arabische landen, wat de meeste Fransen, die pro-Israël zijn, onaangenaam heeft getroffen. Afkeuring Ook is er algemene ontstemming over het optreden van De Gaulle in Canada, waar hij de Franse separa tisten steunde. Uit een opinie-onder zoek blijkt dat slechts negentien pro cent hem steunt, 45 procent keurt het optreden af en 37 procent heeft geen mening. In De Gaulles eigen partij keurt 32 procent zijn houding af. SENATOREN IN VS DRINGEN AAN OP: WASHINGTON Enige belang rijke Senatoren hebben gisteren aan gedrongen op harder toeslaan in Viet- Senator John Stennis, voorzitter van de subcommissie voor militaire paraatheid, zei dat het een tragische en misschien fatale fout zou zijn net bombarderen van Noord-Vietnam te staken of te verminderen. Hij zei vol daan te zijn over het onlangs opvoe ren van de luchtoperaties en drong aan op sterkere druk om de oorlog te beëindigen. Senator Henry Jackson, ook een de mocraat, zei dat de VS Noordvietna- mese havens moeten bombarderen, alsook de elektriciteits- en olie-instal laties die tot nog toe gespaard zijn gebleven. De democratische senator Howard Cannon klaagde dat veel voorname doelen in het noorden niet worden aangevallen; de republikeinse senator Jack Miller spoorde aan tot. bombar deren of blokkeren van Haiphong. De senatoren zeiden dit na een ge heime bijeenkomst van de subcom missie, waarin admiraal Ulysses Sharp, de bevelhebber voor de Stille Zuidzee, werd gehoord. Noord Vietnamese troepen die zich in ondergrondse gangen in het noor den van Zuid-Vietnam verborgen hiélden, hebben gisteren drie Ameri kaanse hefschroefvliegtuigen voor vervoer van manschappen neerge schoten die zonder het te weten bo- Rusland heeft twee onbemande Spoetniks gelanceerd. Hiermee wor den proeven met een nieuw soort pa rachute genomen, die rampen moet voorkomen zoals de dood van kosmo naut Komarof in de Soyoez-1, die in april bij de landing neerstortte. De remparachute had niet goed gefuncti oneerd. ven op de Noordvietnamese schuil plaatsen landden. Zes Amerikanen werden gedood en 22 gewond. Israël9 miljoen voor herstel oorlogsschade TEL AVIV Israël zal ne gen miljoen gulden uittrekken voor herstel van de oorlogs schade. Een groot deel is be stemd voor het oude Jeruzalem. De rest voor 36 kibboetsen en 18 mosjaafs. Egypte heeft gisteren geprotesteerd tegen het Israëlische besluit, alle Egyp- tenaren die niet in de Sinaï zijn ge boren, van dit schiereiland te verwil deren. Egypte noemt deze maatregel een schending van het VN-handvest en de bescherming van burgers in oor logstijd. De Israëlische premier Esjkol zei gisteren tot zakenlieden te Jeruzalem, dat Israël tegen het eind van deze eeuw vijf miljoen inwoners moest tel len. Dat is twee keer zoveel als nu. Hij herhaalde de Israëlische wens om direct te onderhandelen met de Ara bische landen. Israël, zei hij, wil zich geheel inzetten voor de oplossing van het vluchtelingenprobleem. Niet terug Op hetzelfde moment hield ook minister Dayan in Tel Avlv een rede. Deze stelde voorop dat Israël niet moet terugkeren naar de grenzen van 1949. „WO hebben niet alleen behoefte aan permanente grenzen, maar ook aan grenzen die de vrede waarborgen". Over het vluchtelingenprobleem zei Dayan dat de oplossing niet binnen de enge grenzen van Israël gezocht moet worden, maar ook daarbuiten. „Ik hoor dat Jordanië de vluchtelingen niet te eten geeft teneinde hen te dwingen tot terugkeer naar de westelijke oever. Zo'n beleid is geen basis voor een schikking".

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5