voorf.152,62 in de maand Kerk tracht te verzoenen in rassenconflict AMRO-LENING Uw probleem is het onze.... ACTIECOMITÉ VOOR DS. GRAVENDEEL FBI ONDERZOEKT CATECHISMUS Boeiende Bacil-avond in Haagse orgelweek Ring - Johannesburg vraagt toelichting synodebesluit alles goed en wel WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1967 Een woord voor vandaag In Jesaja 40 zagen we deze week iets van de kracht en de tedere zorg van God, van zijn majesteitelijke soevereiniteit en als we het slot van dat hoofdstuk gaan lezen, wordt Hij ons beschreven als een eeuwig God. Dat lijkt een woord dat ons weinig meer zegt, dan dat Hij er was eer wij er waren en altijd zal zijn. Maar zo bedoelt Jesaja het niet. Hij bedoelt dat God vandaag God is, Hij is altijd God, ook als wij Zijn kracht en tedere zorg niet ervaren. Hij hoort Israël zeggen: ,Mljn weg is voor de Here verbor gen." Niet waar, antwoordt hij. „Hij wordt moede noch mat. Zelfs de sterksten onder de mensen moeten wel eens aan opgeven denken, maar Hij niet. Maar ik ervaar Hem niet, antwoorden wij. „Ja", zegt Jesaja, „Zijn verstand is niet te doorgronden." Met andere woorden: Ik weet ook op alle vragen over God geen antwoord. Maar meteen getuigt hij dan weer: „Wie de Here verwachten, putten nieuwe kracht." Het geloof laat God niet ieder ogenblik van ons leven ervaren, maar het geloof verwacht de Here als Hij er schijnbaar niet is. Geloof is „het bewijs der dingen die men niet zief'. Ook als we God op een gegeven moment in ons leven niet ervaren, mogen we, moeten we ons naar Hem uitstrekken. Hij zal Zich altijd weer openbaren als de Komende, die ons niet in de steek laat. We lezen vandaag: Romeinen 10 113. NEW YORK Leden van de radicale negerorganisatie „Black Power" hebben op hun eerste nationale conferentie in Newark (New Jersey) opgeroe pen tot boycot van alle neger- kerken, die de „negerrevolutie" in de verenigde Staten niet steunen. Het christendom werd op de ze conferentie als een „religie van de blanken" gebrandmerkt. Toch stellen vele Amerikanen ook te midden van het ver scherpte rassenconflict hun hoop op de verzoenende aan wezigheid van de kerk. In Detroit, de stad die het ergst door de rassenonlusten geteisterd werd, waren de kerken al lang voor de troebelen betrokken bij georga niseerde pogingen om te komen tot een verhoging van het leefniveau van de zwarte werknemers in de autoin dustrie. Niet altijd' hadden hun inspannin gen succes. „Het is ons met name niet gelukt, de minderheid van jonge Actief in centra van strijd Brieven die niet zUn voor zien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden ge nomen. Geheimhouding is ver zekerd. Vragen die niet onder ling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. Vraag: Waar zou ik een grammo foonplaat kunnen krijgen waarop ko ningin Wilhelmina spreekt? Antwoord: Er is een plaat uitgege ven door Phonogram op het label Fontana; een album, waarin de oor log '40'45 wordt herdacht en o.a. ook Churchill en Hitier spreken. Bo vendien heeft Negram op het label Aureool een plaat gemaakt over de tweede wereldoorlog: „The sounds of Time", waarop koningin Wilhelmi na te horen is op het ogenblik, dat zij via de Engelse radio een oproep richt tot de Nederlanders. Er komen op deze platen slechts enkele woor den van koningin Wilhelmina voor. De platen zijn bij elke grammofoon- platenzaak te bestellen. Vermeld fir ma en label. VRAAG: Tot op heden hebben wij steeds aan echtparen de zolderetage verhuurd, bevattende twee grote ka mers, zoldertje met douche, vloerbe dekking, keuken met granieten aan recht, warm water, enz. De laatste familie betaalde 60,35 per maand. Nu komt er een meisje op de ka mers. Kan ik hetzelfde bedrag bere kenen? Antwoord: Wij kunnen aan de hand van de verstrekte gegevens niet nagaan of de huur volgens de huurwet geoorloofd is. Zo ja, dan mag men hetzelfde bedrag bereke nen, onverschillig of men verhuurt aan een echtpaar of aan een meisje. Voor een berekening van de geoor loofde huurprijs kan u nagaan welk gedeelte van het totale woonge not het door u aan het meisje te verhuren deel van het huis is. Het meisje is daarvoor een evenredig deel van de huishuur te vermeerde ren met 20 pet. verschuldigd. Voorts kan u maandelijks een zestigste van de waarde der vloerbedekking in re kening brengen en de werkelijke kosten van warm water (die natuur lijk voor het meisje alleen wel lager zullen uitvallen). Vraag: Enkele jaren geleden heb ik een woning gehuurd, waarin zich een centrale verwarming bevindt. Nadat ik deze verwarming korte tijd had gebruikt, bleek het dat zich er gens een lek bevond. Omdat ik toch niet van plan was, de cv (gezien de hoge kosten) te blijven gebruiken, ben ik daarna gewoon een oliehaard gaan stoken. Ik vermoed dat kachel en buizen van de cv door niet-ge- bruik snel achteruit gaan. Wanneer ik nu later het huis ver laat ben ik dan aansprakelijk voor de cv? In het huurcontract staat dat reparatie en vervanging van de cv voor rekening van de huurder zijn. Kan men mij nu dwingen een reeds oude cv te repareren of zelfs te ver vangen, wat zeker 8000 zou kosten? Of betekent deze bepaling alleen dat de eigenaar zich niet aansprakelijk stelt voor de cv? Antwoord: U is als huurder ver plicht de cv in goede staat te hou den en kleine en dagelijkse repara ties te verrichten. U is er dus verant woordelijk voor als de cv in waarde achteruit gaat tengevolge van uw toedoen: ook: gebrek aan handelen). Bovendien bepaalt het huurcon tract dat u voor alle reparaties en zelfs vervanging moet zorgen. Dat is een grote verzwaring van uw ver plichtingen als huurder. De huurad viescommissie kan nagaan in hoever re deze extra-last de huurprijs kan beïnvloeden. Vraag: Iemand heeft een grote geldsom geleend maar is nalatig om te betalen. Kan men hem nu zeg gen, dat wanneer hij in gebreke blijft, de schuldeiser een adverten tie in de krant zet om te waarschu wen? Antwoord: Neen, want dit wordt els een onrechtmatige daad beschouwd. Men kan dreigen met een proces en in bepaalde gevallen met faillietverklaring. (Van onze kerkredactie) LISSE In de bollenstreek heeft zich een voorlopig comité Aktie „Kruistochten Neder land" gevormd, dat de bekende evangelist in België ds. J. Gra vendeel wil doen overkomen naar Nederland. Men wil het mogelijk maken, dat hij hier een huis krijgt en dat vo,or- zien wordt in het levensonderhoud van hem en zijn gezin. In een circulaire zegt het voorlopig comité: „Zijn werk moet zijn, christe nen uit allerlei kerken en ge meenschappen bij elkaar te brengen, om dan gezamenlijk te leren optrek ken; dit door geregeld weekends te organiseren, de uitgave van een blad en andere activiteiten om zodoende gemeenschappelijk vele mensen te be reiken met het evangelie." Wens Een van de comitéleden, de heer C. Spaargaren te Lisse vertelde ons, dat al lang de wens leefde, dat er ook in Nederland een actie zou ontstaan, analoog aan de kruistochten, die on der leiding van ds. Gravendeel in Bel gië werden gehouden. Voorheen ging dat niet door het vele werk, dat ds. Gravendeel in België te verrichten had. Doordat echter nu de relatie tus sen ds. Gravendeel en de Belgische Evangelische Zending is verbroken, is er „boven bidden en denken een mogelijkheid gekomen." Op interkerkelijke Maranatha-evan- gelisatiesamenkomsten in Lisse en R.k. kerken in Jeruzalem op slot AMMAN (Jordanië) Functionaris sen van de Jordaanse regering in Am man hebben het bericht verspreid, dat de rooms-katholieke kerken in Jeruzalem hun poorten sluiten uit protest tegen oneerbiedig gedrag van Israëli's in de kerken. Naar men zegt zijn deze berichten uit betrouwbare bron in Jeruzalem vernomen. De rooms-katholieke patriarch van Jeruzalem, Alberto Gori, heeft het bevel gegeven de poorten te sluiten, hij zou ontstemd zijn over het feit dat Israëlische meisjes in minirokken de kerken zijn binnengekomen. Ande ren zouden honden mee naar binnen hebben gebracht of zich op „onwaar dige" wijze hebben gedragen. De maatregel van de bejaarde rooms-katholieke patriarch niet te verwarren met de orthodoxe patri arch Benedictos volgt ook op de diefstal van een rijk met juwelen bezette tiara van een Mariabeeld uit de kerk van het heilige graf te Jeru- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te St. Philipsland 'toez.): kand. M. A. v. d. Linden te Utrecht: te IJsselstein (toez. vac. E. R. Damsté): H. Harkema. director van de Geref. Zendings Bond, woonachtig te Zeist; te Moerdijk: J. Kriiger, voorheen zen- dingspred. v. d. Evang. Broedergem., woonachtig te Zeist. Aangenomen naar Deventer (vac. G. J. Dingemansl: J. v. Hartingsveld te Luttelgeest; naar Steenbergen: C. v. Evert, leraar godsd. onderw. a.h. Rijks atheneum te Lochem ltstl. pred. te Oldemarkt. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Rotterdam-IJssel- monde (2e maal - vac. P. v. d. Spek): D. Bouwknegt te 's Gravenhage-Moer- wijk. CHRIST. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Westzaan: G. Bil- kes te St. Thomas, Can. (Free Christ. Ref. Church). GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rijssen: A. Hoogerland te Werkendam. Tweetal te Oud-Beijerland: D. Hak kenberg te Dordrecht en A. W. Ver hoef te Barneveld. Het is beslist niet de bedoeling, zo verzekerde de heer Spaargaren ons, om als sektarische groep naast de bestaande kerken te werken. Contact met de kerken wordt dan ook ge- Belangstelling voor de Aktie „Kruistochten Nederland" komt over wegend van kerkelijke mensen (voor al hervormd, gereformeerd, christe- lijk-gereformeerd en vrij-evange- lisch), die georiënteerd zijn op de boodschap van Johannes de Heer. Op het ogenblik woont ds. Graven deel nog in Meise bij Brussel. militante negers aan te spreken, die vooral verantwoordelijk moet worden geacht voor de jongste ongeregeldhe den", zei dezer dagen een vertegen woordiger van de Detroitse kerken. VERGEEFS De kerken in Detroit hebben ook' vergeefs gevochten tegen een gemeen telijke bepaling, die alle streven naar woonintegratie te niet deed en het ontstaan van getto's praktisch le galiseerde. Zending bezorgd om Murray College BAARN „Missionair Panorama", een uitgave van het gereformeerd zendingscentrum, maakt melding van zorgen om het Murray College te Sial- kot in West-Pakistan, waaraan onder meer drie Nederlandse docenten wer- Het zijn vooral zorgen van finan ciële aard, die de mogelijkheid van inkrimping van het aantal faculteiten mee kunnen brengen. Voorts overweegt de Pakistaanse re gering, alle bijzondere instellingen voor hoger onderwijs onder staatstoe zicht te plaatsen. Dit zou onder meer betekenen dat van regeringswege stemhebbende vertegenwoordigers in de besturende organen van die colle ges zouden worden benoemd. Rede nen waren ongeregeldheden in de stu dentenwereld en de onbevredigende situatie in de academische wereld in het algemeen. De „Association of Christian Colle ges in West-Pakistan" is enigszins verontrust over dit voornemen en heeft zich in een memorandum tot de regering gewend. Aan het Murray College, dat in to taal veertig docenten telt, werken drie Nederlanders, uitgezonden door de Gereformeerde Kerken: dr. P. Born (natuurkunde), drs. H. Thomas (economie) en drs. J. van der Veen (scheikunde). Er zijn meer dan'dui zend studenten. doxen en rooms-katholieken thans al hun aandacht aan de verzorging van de slachtoffers van de rassenon lusten. Naast de verstrekking van le vensmiddelen, onderdak en andere hulpmaatregelen op korte termijn, bestudeert men plannen voor langdu rige hulpverlening. Daarbij krijgt met name de huisvesting en de werk gelegenheid de aandacht. In Newark, waar zeker dertig mensen het leven hebben verloren, is in de meeste kerken een kansel- boodschap voorgelezen, waarin de 2500 gemeenten in de stad en haar omgeving werden opgeroepen, te strij den teggn de sociale misstanden die tot de onlusten hebben geleid. Daarbij werden met name genoemd de slechte woontoestanden, de armza lige scholen, de geringe be roepskansen en het gebrek aan inte resse in het lot van de armen bij politici en andere invloedrijke krin gen. BOUWSTOP In Minneapolis, waar het ook tot ongeregeldheden kwam .hebben 27 lu therse predikanten een beroep op de kerken gedaan, alle bouwplannen stop te zetten. Het daardoor uit gespaarde geld zou dan geïnvesteerd kunnen worden in sociale ontwikke lingsprojecten voor de zwarte minder heid. „King verheerlijkt" (Van onze kerkredactie) CmCAGO Boze rooms- katholieke ouders hebben de FBI (dé Amerikaanse recher che) gevraagd, een onderzoek in te stellen naar de catechis mus, die sinds kort op de scholen van het aartsbisdom Chicago wordt gebruikt. Richard White uit Riverdale, voorzitter van een inmiddels ge vormde groep van verontruste ou ders, zei, dat er wel meer dan der tig plaatjes in het boek staan, waarop de „marxisten groet met gebalde vuist" te zien is. Ook wordt Martin Luther King in dit schoolboek verheerlijkt. Kort om. in dit boek wordt geen godsdienst, maar socialisme onder wezen, aldus White (Socialisme staat voor veel Amerikanen prak tisch gelijk met communisme). Over Martin Luther King wordt DR. M. L. KING in het boek gespoken in het on- finke man derschrift van een foto van mars voor burgerrechten in Selma. mige mensen ook zeggen, hij blijft „Een van de leiders van de ne- iedereen vertellen, dat zij gerechtig- gers is een flinke man. Hij heet heid moeten zoeken. Ds. King is Martin Luther King. Hij is een do- een flinke christen." minee uit Alabama. Hij predikt de James J. Killgallon, een van de boodschap van Jezus elkaar lief te drie geestelijken, die het boek heb- hebben. Sommige mensen houden ben geschreven, zei, dat de kritiek niet van ds. King. Zij noemen hem gebaseerd is op onwetendheid ten een herrieschopper. Maar wat som- aanzien van de Bijbel. DEN HAAG In de Haagse orgelweek, door de stichting „Pro Organo" na het succes van vorig jaar dit jaar opnieuw georganiseerd van 5 tot en met 12 augustus, werd gisteravond het tweede concert gegeven. Nadat zaterdagavond de Haagse organist René Rakier deze week op het oude Batz- orgel in de Lutherse kerk had geopend met een concert waar de elf koraalvoorspelen van Brahms centraal stonden, trad dinsdagavond Bernard Barte- link met een heel bijzonder pro gramma in deze zelfde kerk op. Hij voerde de eerste twaalf Prelu dia en Fugae uit, „Das wohltempe- rierto Klavier" door Bach voor klave cimbel geschreven. Pleidooi In de twee delen van dit werk houdt Bach een pleidooi voor een nieuwe stemmingswijze, de zogenaam de „gelijkzwevende temperatuur" waardoor het mogelijk werd ook in toonsoorten met meer dan drie kruisen en mollen te musiceren, het geen bij de toenmalige stemmingsme thode moeilijkheden opleverde. Deze contrapuntisch uitermate knappe en boeiende muziek schreef Bach in de jaren dat hij als kapel meester aan het Gereformeerde hof van Leopold von Anhaltlothen werk zaam was. Aan dit hof was voor kerk muziek en derhalve voor orgelspel geen plaats. Het is dan ook niet aan nemelijk dat Bach aan een uitvoering op het orgel gedacht heeft. Omdat er echter geen instrument voorgeschreven is en klavier'' in principe ook op orgel kan slaan is het niet geheel uitgesloten. De Bach-kenner bij uitstek, Hans Brandts Buys, stond op het stand punt dat dit werk tevens voor orgel geschreven is. Wanneer men aan een vrij strakke vertolking op het clavecimbel gewend is, is de transformatie die de Prelu dia en Fugae door het orgel, met zijn vele registratiemogelijkheden onder gaan, een ingrijpende ervaring. Objectief gesproken, dwz. zich zo veel mogelijk losmakend van de be kende interpretatie, moet men de or ganist Bernard Bartelink prijzen, dat hïj dit heeft aangedurfd. Dat het orgel uiteindelijk mis schien het meest bevredigende instru ment zal blijken te zijn, zoals de uitstekende programmatoelichting voorzichtig stelt, is mijns inziens on danks het uitstekende spel en de in het algemeen goede registratie niet het geval. Weliswaar komen de verschillende stemmen in de Fugae goed tot hun recht, maar de structu rele eenheid raakt door de tegenstel lingen in de registratie verstoord. De registratie bij de Preludia was niet overal even gelukkig terwijl ook In een olieraffinaderij in Lake Charles in de Amerikaanse staat Louisiana hebben zich gisteren een reeks ontploffingen voorgedaan. Zes arbeiders worden vermist; veer tien werden gewond. niet altijd aan een strak tempo werd vastgehouden hetgeen zich vooral in diminuendi aan het eind openbaar de. Afgezien van deze opmerkingen was het sobere en ingetogen spel van de organist van een zeer goed niveau en valt het slechts te betreuren dat niet meer mensen gekomen waren om te luisteren. (Van onze kerkredactie) JOHANNESBURG De ring- Johannesburg van de Neder duitse Gereformeerde Kerk heeft het moderamen van de al gemene synode van deze kerk gevraagd om een duidelijke uit eenzetting van de redenen, die de synode bewogen hebben tot haar besluit betreffende het Christelijk Instituut. Gelijk bekend verwierp de algeme ne synode verleden jaar oktober het Christelijk Instituut als een dwaal- richting en werden de kerkleden1 vermaand, met dit instituut te bre ken.. Van tuchtprocedures is sindsdien nog niet veel bekend geworden. De aandacht heeft zich daarbij vooral toegespitst op de Parkhurstgemeente ifi Johannesburg. Vier prominente le den van het Christelijk Instituut be horen fot deze gemeente. De kerke- raad heeft tot nu toe. ondanks op hem uitgeoefende druk, geweigerd enige maatregel tegen deze leden te nemen. Daardoor kwam de zaak op de ring- vergadering ter tafel, waarop de ring het synodemoderamen nu om een na dere explicatie heeft gevraagd. Bantoekerk Ook de „Nederduitse Gereformeer de Kerk in Afrika" (de half miljoen leden tellende Bantoe-dochterkerk van de Nederduitse Gereformeerde Kerk) is niet van plan aan de leiband van de moederkerk te lopen. De algemene synode van deze Ban toekerk nam de beslissing van de moederkerk aangaande het Christe lijk Instituut voor kennisgeving aan en benoemde een èigén commissié om de kwestie te bestuderen. Chileense pinkstermensen zijn van plan een universiteit te stichten voor tienduizend studenten. De kosten wor den op vijfhonderd miljoen gulden geschat. Het aantal protestantse scholen in de Verenigde Staten is in dertig jaar verdrievoudigd. In 1937 waren er twee duizend, thans is de zesduizend nage noeg bereikt. Er zijn tienduizend rooms-katholieke scholen. (als u in 18 maanden zou aflossen). Als met de vraag zit hoe U op korte termijn aan contant geld moet komen, kan de AMRO Bank U daar een duidelijk ant woord op geven. Stel U wilt 2.500, van ons lenen en in 18 maanden terug betalen. Dan betaalt U per maandelijkse termijn 152,62. Rekent U nu even mee: 18 X 152,62 ƒ2.747,16. In die an derhalf jaar betaalt U dus 247,16 aan financieringskosten, waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratie kosten en overlijdensrisico. Dat is gemid deld nog geen 14,per maand. Waarom komt U niet eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal termijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over het feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: de AMRO- Lening-folder ligt voor U klaar. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Zomertijd Onlangs las ik in uw krant een artikel over de zomertijd: zet de klok één uur vooruit en je hebt meer aan je zomerdag. Wij weten dat het voor een aantal mensen helemaal niet uit komt (bijv. landbouw, visserij, ver voer). Bovendien is de tijd een een heid in ons bestel, waar je niet te gemakkelijk mee om moet gaan. Van het een komt het ander. Er is mijns inziens ook een andere oplos sing nl. dat de mens die 's morgens om 8 of 9 uur begint te werken, daarmee één uur eerder begint en één uur eerder stopt. Dan heb je ook meer aan je zomerdag en behoeft de klok niet verzet te worden. Noordwijkerhout J. Wassenaar. Autoracen Als argument voor de automobiel- sport wordt in uw commentaar o.a. genoemd: de beweerde waarde van experimenten in de racerij voor de seriewagen-op-de-weg. Deze waarde is echter zeer betrekkelijk: 1. Nog steeds speelt een imposant, modieus wagen-uiterlijk bij de door snee-autokoper een belangrijke rol dan de minder in het oog springende veiligheid van de wagen; 2. ongevallen op de weg vinden hun oorzaak Vooral in menselijke factoren, en niet in technische onvolmaakthe den (verwaarlozing van de auto bui ten beschouwing gelaten). Wél blijft uiterst belangrijk in hoeverre de auto in staat is het ongeval veilig te „verwerken". Het laatste is echter eerder een kwestie van testibaan-research dan van racecircuit-ervaringen. De veronderstelde lust naar sensatie van de dood, die bij het publiek zou heersen, mag onbewezen worden ge acht. Integendeel: de spontane blijken' van diepe verslagenheid op de tribu nes na een ernstig ongeluk spreken loochenstraffende boekdelen. Het grote argument voor autoracen is eenvoudig: de sport. Dat het op veel (buitenlandse) circuits nog steeds ontbreekt aan de nodige veiligheids maatregelen is zeer betreurenswaar dig. De voorbeeldige beveiliging op ons nationale circuit (Zandvoort), waar ernstige ongelukken onbekend zijn, moge echter reden zijn het negativisme t.a.v. het bestaansrecht van de automobielsport op grond van vermeende ernstige risico s, al thans hier te lande, ten enenmale in twijfel te trekken. Rotterdam J. F. P. de Jong. Paard op liol .Waarom leren zij, die paradrijlessen geven, hun leerlingen niet wat zij moe ten doen als hun paard op hol wil slaan? Door de leidsels heen en weer te rukken (het wordt wel melken ge noemd) is dit nl. te voorkomen. Vijftig jaar geleden, toen ik veldar tillerist was, was dit een probaat mid del. Er gebeuren nogal eens ongeluk ken met op hol slaande paarden en zo kan er veel leed voorkomen worden. Dan moet er wel een behoorlijk bit gebruikt worden met roosters, desnoods vastgelast voor klemmen, dus niet een trens. VLAARDINGEN, G. v. d. Windt. Dr. William Nicol overleden PRETORIA Op tachtigjarige leeftijd is een van de bekendste pre dikanten van Zuid-Afrika, dr. Willi am Nicol, overleden. Hij werd wel de patriarch van Transvaal genoemd. Dr. Nicol, die onder meer aan de Vrije Universiteit studeerde, maakte achtereenvolgens als actuarius, asses sor en praeses jarenlang deel uit'van het moderamen van de Transvaalse synode der Nederduitse Gereformeer de Kerk. In 1948 ging hij in de politiek, door dat hij benoemd werd tot administra tor van Transvaal. Na zijn pensione ring in 1958 werd hij weer lid van het synodemoderamen tot verleden jaar oktober. Ook als auteur en radio spreker genoot hij grote bekendheid. Premier Vorster en de waarne mend president van Zuid-Afrika woonden zijn begrafenis bij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2