CHINESE DIPLOMATEN VUREN OP BETOGERS 5JS *'0ï Waar zijn je vlekken nou? Bondgenoten VS: „Zo nodig meer bommen JAMIN! Aanval jonge Indonesiërs 0 Protest direct afgewezen Russische divisie in China „uitgeroeid TOP OVER VIETNAM Duitse jongelui I al week zoek Pie ter haalde Margriet op Colombiaanse DC-4 geroofd Na ongeluk op de vlucht Recherche heeft nog geen spoor van moordenaar Chef Eichmann in Albanië? Maandag 7 augustus 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Oagblad Haa5« cobtjo/ Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur „Hoe kan dat nou toch, jongen! Waar zijn jouw vlókken?" schijnt giraf- femoeder Neck haar pasgeboren baby toe te fluisteren, terwijl zij het jonge giraf je aan alle kanten besnuffelt en bekijkt. Deze unieke foto werd genomen in de dierentuin van de Japanse hoofd stad Tokio, kort na de geboorte van de kleine giraffe. De baby is 1.70 meter lang en weegt vijftig kilogram. Het is normaal dat baby-giraffes'' meteen al voorzien zijn van de over het gehele lichaam verdeelde vlek ken, die, mét de lange hals, een giraffe tot een opvallend beest maken, waarnaar in vele dierentuinen over de gehele wereld ouderen en kinde ren met grote belangstelling opzien. Niet alleen pa en moe Giraffe in de Tokiose dierentuin, maar ook de directie en de bezoekers keken hun ogen vit naar de jonge aanwinst, vooral omdat het voor giraffen gebruikelijke patroon bleek te ontbreken. Voor moeder Neck maakte het nadat ze van de eerste schrik beko men was geen verschil. Het is en blijft haar kind en wie weet, mis schien zal dat leuke patroontje tóch nog eens tevoorschijn komen De aanval van jonge Indonesiërs op de Chinese ambassade in Dja karta hebben de Chinezen niet on beantwoord gelaten de Indone siërs mogen hun ambassadege bouw in Peking voorlopig niet verlaten. DJAKARTA Diplomaten van de Chinese ambassade in Dja karta hebben zaterdag het vuur geopend op schreeuwende Indo nesiërs die het gebouw wilden binnendringen. Drie Indonesische jongelui en een korporaal van het Indonesische leger liepen ver wondingen op. Een Chinees protest is later door de Indonesische regering verworpen omdat de betoging „op verschillende ma nieren kan worden uitgelegd". De driehonderd jongeren verniel den eerst het hek voor het ambas sadegebouw en staken vervolgens twee gebouwen op het ambassade complex in brand. Toen Indonesi sche militairen, gewapend met auto matische wapens, waarschuwings schoten losten, werd links en rechts gevuurd vanuit het ambassadege- Spoedig daarna wisten de militai ren de demonstrerende jongelui bui ten de ambassademuren te leiden. Ze hadden intussen kans gezien de telefoonverbindingen te verbreken. De Indonesiërs wilden met hun actie kracht bijzetten aan de eis dat alle Chinese diplomaten, die zij van deelneming aan de mislukte staats greep van 1965 beschuldigden, bin nen enkele dagen uit het land wor- den gezet. VERBOD Binnen enkele uren nam de Chi nese regering een tegenmaatregel door het personeel van de Indonesi sche ambassade in Peking te verbie den het terrein van de ambassade •fe Navigators lieten het niet bij toespraken - pagina Kernmerk Dick Langerhorst uit Den Haag is de meest suc cesvolle zwemmer ge weest op de nationale zwemkam pioenschappen in Groningen. Hij won zeven titels en verbeterde vier records. Een van on ze verslaggevers had een gesprek met hem. Zie onze sportpagina's. WASHINGTON Amerika* s bondgenoten in Vietnam menen eenstemmig dat de bombarde menten moeten worden voort gezet, misschien nog wel op grotere schaal. Dat rapporteerden, generaal Max well Taylor en Clark Clifford, die op verzoek van president Johnson een rondreis hebben gemaakt langs de hoofdsteden van die bondgenoten: Zuid-Vietnam, Thailand, Australië, Nieuw-Zeeland, de Philippijnen en Zuid-Korea. Taylor en Clifford waren er niet op uit meer militairen voor de strijd in Vietnam te krijgen. Ze zijn er even wel tijdens hun reis achter gekomen dat er meer troepen zullen worden gestuurd als Amerika hierom vraagt. De tijd is nu aangebroken voor een „maximale inspanning" door de zes geallieerden die in Vietnam vechten, zei Taylor. De zes landen zijn het erover eens, dat er spoedig een nieuwe topconfe rentie van de bondgenoten over Viet nam moet worden gehouden. Steeds hadden Taylor en Clifford te horen gekregen, „dat de oorlog ten onrechte een Zuidvietnamese oorlog Oproep tot acties tegen Lioe PEKING In verscheidene Chinese provincies is het dit weekeinde tot bloedige inciden ten gekomen. In Singkiang, dicht bij de Russische grens, zou een hele cavaleriedivisie van het Russische leger zijn uitge roeid. Russische vliegtuigen zouden het Chinese luchtruim in het autonome district Oeigoer hebben geschonden. In Woehan, het belangrijkste in dustriecentrum in de provincie Hoe- peh, waar het verzet tegen partijlei der Mao Tse-toeng nog steeds het hevigst is, is een nieuwe militaire commandant benoemd, Tsjang. Hij vervangt de veteraan Tsjen, die in Peking zou worden vastgehouden. Volgens Tsjang zou aan het door een „handjevol leger- en partijleiders veroorzaakte incident" een eind zijn gekomen. Nieuwe ongeregeldheden werden gisteren gemeld uit provincies in het westen, oosten en zuiden. Op in Peking en andere grote ste den gehouden massabijeenkomsten werd zaterdag opgeroepen een „bur geroorlog" te voeren in de vorm van massale kritiek op het staatshoofd Lioe en zijn aanhangers. De bijeenkomsten in Peking wa ren een miljoen Chinezen op het „plein voor c hemelse vrede" bijeen waren georganiseerd ter gelegen heid van de eerste verjaardag van de eerste muurkrant waarin Mao kritiek leverde op president Lioe. (Diens af treden is onlangs gemeld, maar blijk baar is Lioe's macht nog niet gebro ken - Red.). wordt genoemd en dat gesproken zou moeten worden van een Zuidoostazia- tische oorlog". De eerste dag van de verkie zingscampagne in Zuid-Vietnam is uitgelopen op misverstanden en beschuldigingen over en weer. De burgerkandidaten beschuldigen pre mier Ky ervan hun actie te hebben gesaboteerd. Het toestel dat Ky de kandidaten ter besohikking had gesteld, kon giste ren niet landen in de noordelijke pro vinciehoofdstad Quang Tri. Het vlieg tuig werd doorgestuurd naar de Ame rikaanse mariniersbasis in Dong Ha. Daar hebben de kandidaten enige tijd gewacht; maar toen bleek dat hier geen ontvangstcomité aanwezig was, zijn ze woedend weggegaan. Het bezoek aan Quang Tri was een van de 22 verkiezingsreizen die de Zuidvietnamese regering heeft georga niseerd voor de elf kandidaten. De verkiezingen worden 3 septem ber gehouden. De militaire kandida ten zijn president Van Thieu (voor het presidentschap) en premier Ky (voor het vice-presidentschap). De overige (burger)kandidaten hebben thans geen enkele invloed in hun De heer G. J. B. van Mesdag is de eerste Nederlander, die in een eenmotorig vliegtuigje een solo vlucht over de Atlantische oce aan heeft gemaakt. Na zijn aankomst, gistermiddag op het vliegveld Teuge, had hij nog voldoende energie over om zijn Mooney Mark 21 zelf naar de hangar te slepen. (Zie elders in deze krant). te verlaten. Dit verbod zal pas wor den opgeheven als „de Indonesische regering een eind gemaakt heeft aan de anti-Chinese activiteit en de vei ligheid van de Chinese diplomaten heeft gewaarborgd". Het Chinese ministerie van bui tenlandse zaken heeft bij de Indone sische ambassade in Peking scherp geprotesteerd tegen het gebeurde. Maar Indonesië wilde niets van een protest weten. Tegen het Chinese ambassadeper soneel kunnen geen directe maatre gelen worden genomen vanwege de diplomatieke onschendbaarheid. Gisteren hebben op hun beurt honderden Chinezen bij de Indone sische ambassade in Peking gede monstreerd tegen de aanval in Dja karta. Op de muren van het gebouw werden aanplakbiljetten geplakt met kritische uitlatingen aan het i adres van Indonesië. NAARDEN Sinds dinsdag wor den drie Duitse jongelui langs het IJsselmeer vermist. Met een motor boot en een vliegtuig heeft de rijkspo- I litie te water al enige malen het IJs- I selmeer afgezocht, tot nu toe zonder I resultaat. Hun auto staat sinds die tijd tussen Naarden en Muiderberg geparkeerd met een lege carrier, waarin zij ken nelijk hun zeewaardig bootje vervoer- De eigenaars, Udo Hurrelbrink (24), Adolf Schroder (22) en Susanne Bürgheim (19) zijn 30 juli uit Osnabrück vertrokken voor een va kantiereis. Sindsdien heeft men thuis niets meer van hen vernomen. TEUGE Mr. Pieter van Vollenhoven heeft gisteren een retour vluchtje Teuge-Schiphol gemaakt om prinses Margriet op te halen, die uit Rome was aangekomen. Zij was van dinsdag af in het konink lijk vakantieverblijf in Porto Ercole geweest, onder meer om zaterdag de verjaardag van prinses Irene te Haar echtgenoot kon niet mee omdat hij al zijn verlofdagen bij de lucht macht al had opgemaakt. Met zijn onlangs op Teuge gehaald (beperkt) vliegbrevet vloog hij naar Schiphol om de Prinses op te halen. Na aankomst vertrokken zij naar Het W eer srver'wa cli t i ng Met 82 man gedwongen naar Cuba te vliegen BOGOTA Vijf gewapende Castro-gezinde mannen vier uit Colombia en een uit Ecua dor hebben gisteren een Co- lombiaans vliegtuig gedwongen naar Cuba te vliegen. De DC-4 werd geroofd tijdens een vlucht van Barranquilla in Colombia naar het eiland Sint Andreas in de Atlantische Oceaan. Er waren 78 pas sagiers en vier bemanningsleden aan De gezagvoerder van het toestel, Rafael Madero, heeft zijn maatschap pij telefonisch meegedeeld, dat hij en zijn passagiers goed zijn behandeld. Vandaag zou hij weer van de luchtha ven van Havanna vertrekken. Asiel Toen het toestel boven Cubaans grondgebied verscheen, stegen jagers op die het vliegtuig begeleidden naar Havanna. Hier vroegen de overval lers politiek asiel. Colombia heeft bij Cuba bestraf fing geëist van de personen, die het vliegtuig hebben geroofd. De aanhan gers van Castro zouden het toestel hebben ontvoerd bij wijze van publi citeitsstunt tijdens de Latijnsameri- kaanse solidariteitsconferentie van de revolutionaire krachten, die op het ogenblik in Havanna wordt gehou- BQRN Zaterdagavond vloog in Born (L.) een auto uit de bocht.. Een arts die eerste hulp wilde verlenen, zag hoe de vier inzittenden zich be vrijdden uit het wrak en het op een lopen zetten. Tot nu toe zijn zij spoor- Verdere navraag heeft uitgewezen dat de auto toebehoort aan de heer J. Moonen uit Sittard. Een half uur voor het ongeluk had hij zijn auto aan zijn stadgenoot H. P. uitgeleend. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Acht rechercheurs hebben zondag het buurtonderzoek op de Van Kinsbergenplaats en omgeving voortgezet om aanwijzingen te vinden die tot opsporing van de moordenaar van Willem van der Plaat kunnen leiden. Gezocht wordt onder meer naar de vrij jonge man met donker üiterlijk, die de 76-jarige Vlaardinger in de nacht dat hij werd vermoord (vorige week donderdag op vrijdag) heeft be zocht. Nog steeds stelt, de politie prijs op tips uit de bevolking. Zij wil bijvoor beeld graag weten of iemand donder dagavond de weg naar de Van Kinsbergenplaats heeft gevraagd, of dat men 's nachts iemand heeft ge zien die zich vreemd gedroeg. Rechercheurs hebben in de buurt van het huis waar de moord werd gepleegd in een brandgang een be bloed overhemd gevonden, dat aan vankelijk hoop gaf op een spoedige oplossing. Later bleek echter dat een jongeman na een vechtpartij zich van zijn overhemd had ontdaan om schoon thuis te komen. Hamer De hamer, die in de woonkame van Van der Plaat werd aangetroffen is vermoedelijk niet het wapen geweest waarmee het slachtoffer de schedel werd ingeslagen. Het onder zoek heeft uitgewezen dat Van der Plaat, die vroeger timmerman is ge weest, 's middags voor zijn dood nog bezig is geweest met een karweitje. Hoofdinspecteur J. W. F. Dorleijn is belast met de leiding van het on derzoek. Hij acht het zeer wel moge-- lijk dat de nachtelijke bezoeker te vens de dader is. In het huisje zijn tal van vingeraf drukken verzameld. Het resultaat van het laboratoriumonderzoek zal dezer dagen geleidelijk aan binnenko men. Men hoopt dat er na het afzon deren van de vingerafdrukken van Van der Plaat zelf en van onverdach te buren, afdrukken overblijven die tot arrestatie van de moordenaar zullen leiden. SS'er Heinrich Müller ULM Ex-SS-Gruppenführer en chef van Adolf Eichman, Heinrich Müller die in de hele wereld wordt gezocht, zou zich in Albanië bevin- De vroegere geheim agent Helmut Lill onthulde dit tijdens een vraag gesprek met de Schwaebische Donau- zeitung. Lill zei Müller te hebben geholpen bij diens vlucht naar Alba- Müller zou onder de naam Jergj Kovoc wonen in „Villa Gorrlce", de woning van een zekere professor Mi- hal Hanxhari in Tirana. Volgens het verhaal van Lill heeft hij in 1949 de vluoht van de oud-ss- generaal uit Italië, waar hij zich se dert 1945 had verborgen, naar Tirana voorbereid. Müller, plaatsvervanger van Heydrich als leider van de Gesta po, wotöt sedert 28 april 1945 gezocht Hij bevond zich de laatste oorlogsda gen in de bunker van Hitler in Ber- Iets warnier DE BILT Na enkele dagen var tamelijk koel en buiig weer, trad tij dens het weekeinde een geleidelijke verbetering in. Een en ander hield verband met een rug van hoge druk, die over ons land trok, terwijl een depressie van het zeegebied ten westen van de Britse eilanden naar het zuid oosten koerste. Dit lagedrukgebied zal morgen bij de westelijke ingang van het Kanaal zijn aangekomen. De bijbehorende fronten verplaatsen zich hierbij naar het oosten, maar het ziet er niet. naar uit. dat zij morgen al tot onze om geving kunnen doordringen. De wind blijft tussen zuid en oost en de tem peraturen kunnen bij zonnig weer iets hogere waarden bereiken dan vandaag. De Bilt Overwegend zonnig en op de meeste plaatsen droog weer. Meest matige wind tussen zuid e» oost. Iets (hogere middagtemperatu- STRANDWEER Opnieuw zomers strandweer met kleine onweerskans. Matige zuidoosten wind, temperatuur 24 a 25 graden, zee water 19 graden. Vooruitzichten: Voorlopig zomers strandweer waarbij de lucht langzaam iets onstabieler wordt. Inzenden aan Bureau van dit blad LKataalt: perkwartaal permaand r hokje zwart maken naar keuze I

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1