Ml DABS BLAD Toeristenlegioen met half miljoen gidsen op stap Ze jakkeren als idiofen zien ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1967 noord italic komen daar nog twee gidsjes van Zwitserland bij. „Spanje en Joegoslavië, dat zijn mijn favoriete vakantie landen. Maar ook daar geldt: blijf niet in de toeristencentra zitten. Al trek je maar een paar kilometer het binnenland in, je ontdekt al direct een ander land, het land zoals het Wil de Kreuk: „Ik zoek al tijd het exclusieve. Iets wat anderen niet weten. Natuur lijk, voor de algemene infor matie over een land ga ik naar het verkeersbureau. Daar kunnen ze je direct alles ver tellen over de geschiedenis van een land, over de hotels en pensions, over trein-, bus- en bootverbindingen. Zulke dingen moet je nooit zelf gaan uitzoeken. Dat zou bergen tijd Informatie Het schrijven van gidsen is overigens niet de enige activi teit van Wil de Kreuk op toe ristisch gebied. Ze is ook toe ristisch medewerkster aan verscheidene periodieken, on der meer aan het blad „Cam ping". De uitgever vond in haar een ervaren deskundige op kampeergebied. Want over ten ten en alle daarmee annex zijnde zaken weet zij alles. Dat is ook buiten de Cam ping-kring al jaren bekend. De stroom van telefoontjes in de zomermaanden getuigt er van. Evenals het grote aantal brieven een paar duizend per jaar. „De mensen willen weten, waar ze gezellige kampeerter- reintjes kunnen vinden, welke tent ze het best kunnen ko pen, welke tentstokken het sterkst zijn, welke caravan bij hun auto past. Ze vragen let terlijk alles. Ze bellen zelfs in de weekends. Als hun gasfles leeg is, of het tentzeil is gescheurd. Ze zitten ermee onthand en willen advies". Uit die vele vragen is in de Volle dagen Al die activiteiten samen be zorgen Wil de Kreuk volbezet- te dagen. „Soms ben ik van 's morgens acht tot 's nachts twee aan het werk. De persex cursies zijn eigenlijk mijn eni ge ontspanning. Vroeger kwam ik er meer uit. Toen mijn man nog secretaris was van de Nederlandse Toeristen Kampeer Club, leidden we nog wel eens een reis. Dat is er nu niet meer bij. 'k Zou er ook nauwelijks tijd voor heb ben". Wat niet wegneemt, dat Wil de Kreuk toch nog regelmatig in het buitenland is. „Zo nu en dan maak ik nog wel eens een reis met mijn zoon. Dan huren we een auto en trekken Prop uit". Vaak wordt op zul ke trips het begin gemaakt van een nieuwe gids. Want zo maar op vakantie gaan, zo maar lekker niets doen, dat kan Wil de Kreuk niet. Pot lood en bloc heeft zij altijd dicht bij de hand. Tot nu toe zijn daar al negen boekjes uit gekomen. En daarbij zal het, wat Wil de Kreuk betreft, niet blijven. Wil de Kreuk (van de reisgidsen): Voorbereiding bij de uitgeverij: elke tip in de gids wordt op de kaart gecontroleerd. Ook ditmaal zijn het Joegosla vië en Spanje, die de kroon span nen. Maar ook gidsjes van de Ar dennen, Luxemburg en Oosten rijk liggen nog uitstekend in de markt. De traditionele toeristen trekkers blijken onverminderd attractief, ondanks felle concur rentie van de verre centra. Altijd vraag De ene uitgeverij na de andere werpt zich op de commercieel aantrekkelijke inkomstenbron. Vraag is er altijd en vraag zal er altijd blijven, weet men. Want met vakantie gaat men, wèt er ook gebeurt. En in de meeste ge vallen is de hele oplaag in één seizoen volledig uitverkocht. Nu al zijn de voorraden in de meeste winkels al fors geslonken. De piek is eigenlijk al voorbij; het grootste deel van het toe ristenlegioen heeft zijn plannen al ver voor de vakantie gereed. En daarbij horen ook de noodza kelijke papieren reisleiders. Dat de uitgeverswereld zich aanpast aan de plannenmakers ligt voor de hand. Terwijl het seizoen nog in volle gang is, aan de grenzen nog records worden geboekt en nog lange files over de internationale wegen schui ven, zijn uitgeverijen al druk be zig met het volgend seizoen. Van veel bestaande gidsen wor den alweer herdrukken gemaakt, want wil men actueel blijven, dan gaat zo'n handboekje niet langer dan uiterlijk drie jaar En wat de nieuwe gidsen be treft: daarvoor zijn de opdrach ten aan schrijvers al geruime tijd de deur uit. Men weet uit erva ring: het samenstellen van een gids kost een hooptijd, want in de meeste gevallen heeft men' niet met beroepsschrijvers te ma- Met deze service, werkt Wil de Kreuk eigenlijk op hetzelf de terrein als de kampeerinfor- matiedienst van de ANWB. Concurrentie? Lachend: „Nee hoor, we werken vriendschap pelijk naast elkaar. Onze dienst wordt geaccepteerd om dat onze informatie goed is. We hebben ook een nauw con tact met de Nederlandse kam peerterreinen. Dagelijks word ik op de hoogte gehouden over de bezetting. Al heel vaak konden daardoor te leurstellingen worden voorko- Een eenvoudige kamer tweehoog aan de Haagse Kastanjestraat. Een bu reau en een kast vol boe ken. Toeristische boeken. Men zou ook niet anders kunnen verwachten in het werkdomein van Wil de Kreuk: een van Neder lands bekendste schrijf sters van reisgidsen. Negen al heeft zij er op haar naam staan en twee zijn in voorbereiding. De rode boekjes (uit de Am- stelserie van de Amster damse uitgever L. J. Veen) hebben een speciale plaats op haar wandkast. „Ik ben nu eenmaal gek op reizen", motiveert zij als haar naar het waarom wordt ge vraagd. „Op mijn zestiende trok ik er ai met de tent op uit. En sindsdien heb ik geen vakantie overgeslagen". Hoeveel jaren er tussen toen en nu liggen, wil zij niet loslaten, maar het zal zo tus sen de drie en vier decennia zijn. Lang genoeg dus om van toeriste specialiste te worden. Want dat is Wil de Kreuk: een schrijfster met ervaring. Het overnemen van gegevens uit buitenlandse gidsen druist tegen haar principes in. Zelf zien „Ik reis alles zelf. Alle trips die ik adviseer, heb ik eerst zelf gemaakt. Ik probeer al tijd iets bijzonders te vinden. Vaak ontdek je dan plaatsen die je in geen enkele gids aan treft. Met mijn zoon w?is ik eens in Oostenrijk. Hij reed. Opeens zag ik in - de bergen een aardig dorp liggen. Met de auto konden we er niet ko men. Maar ik wilde het zien. We zijn dus verder gaan lo- pen. Het was wel een hele tocht, maar als je er dan een maal bent, blijkt de moeite niet voor niets. Je komt op plaatsen die door het grote toerisme wor den vergeten. Je komt ook in contact met de bevolking. En die kan meestal veel aardiger dingen vertellen dan plaatse lijke VW's. Zo kwamen wij terecht bij een herenboer, die kamers verhuurde. Tussen twee haakjes: wie echt kennis wil maken met de streek, moet dat eigenlijk al tijd doen. De „freie Zimmer" zijn bijna overal en in elk land- te vinden. Nou, bij die boer hebben we een enige tijd gehad. Hij had een prachtig huis. Helemaal antiek inge richt. En een kolossale biblio theek, waarin alles was te vin-, den over de geschiedenis van de streek. Hij wist er zelf ook Kijk, dat is nou aardig. Zul ke dingen verwerk ik ook al tijd in mijn gidsen. Zo heb ik in Beieren eens twee dagen lang in een museum gewerkt. Zo maar, voor de aardigheid. Ik was er als bezoekster om oude meubelen te bekijken. Toen ik tegen de conservatri ce zei dat ik erg geïnteres seerd was, bood ze me aan afgelopen jaren langzamer hand de Camping Informatie Service gegroeid. „Een specia le vorm van dienstbetoon van 'het blad", zegt Wil de Kreuk. „Maar het zijn niet alleen de abonnees, die ik help. Ieder een wordt geholpen. En dat levert heel dikwijls weer nieu we abonnees". zen blijft meer dan tweemaal zo groot is als de stroom buiten- land-gangers. Dat betekent dat vooral de toe risten die hun vakantie over de grens doorbrengen, zich laten ad viseren door een gidsje. In het binnenland doet men het vaak zonder, al blijkt voor de ANWB het „Reisboek voor Nederland" nog steeds een paradepaardje. Sinds het twee jaar geleden verscheen zijn er al 65000 exem plaren verkocht. Goudmijn Dat de verkopen in stijgende lijn zullen blijven, is de algeme ne verwachting van uitgeverijen en boekhandelaars. Naarmate de toeristenstroom groeit, zullen meer gidsen die stroom vergezel len. Voor vele uitgeverijen bete kent dat een nieuwe goudmijn, want van een grote oplaag is men verzekerd: iedereen heeft graag zijn privé-gids op zak. Feeling Wil de Kreuk vindt: ..Je NAAR Italië, Joegoslavië, Spanje of gewoon Lunteren of Vrouwenpolder? vakantielanden die tot voor kort Het geeft niet waarheen; elke toerist kan voor elke bestemming zijn eigen zkh prive-gids meenemen. Op papier, m boekvorm. Als pocket, maar ook als dure uit- gnel veranderende vakantietrek. gave in luxe band. Het aanbod is rijk gevarieerd. Elk jaar groeit het assortiment en elk jaar ook is er "S?» tt meer vraag. Boekhandelaars en uitgeverijen spreken over een verdubbeling in vijf men ook boekies het |jcht doen jaar: logisch gevolg van de groei van de toeristenstroom. Want bijna geen toerist ,;en over toeristisch nieuwe Bal- trekt er zonder eigen gids op zak uit. kanlanden, over landen in Noord- Bij de ANWB alleen al gaan er dit jaar meer dan 100.000 over de balie. En het „'''M' d"r de"'^- totaal van alle boekhandelaren samen zal niet ver van het half miljoen af liggen. ris( nlet een's dach( omdal x ver waren om te bereizen. ken. Meestal zijn het reisleiders, die het bewuste land al zo vaak hebben bezocht, dat ze min of meer als deskundigen kunnen worden beschouwd. Overigens is dat arsenaal maar gering. Uitge verijen zoeken soms maanden voordat zij een deskundig gega digde hebben gevonden. Verre trek Een opvallende tendens van de laatste jaren is de verschijning van een groot aantal gidsen van Dat is nu met het massale en goedkope luchtvervoer van van daag wel drastisch veranderd. En dat betekent dat men met even veel gemak alles te weten kan komen over de Palvölgyer-druip- steengrotten in Boedapest als over Innsbrucks „gouden dak". Want de gidsen volgen de vakan tietrek op de voet. Over het algemeen is de vraag naar buitenlandse gidsen even groot als die naar 'binnenlandse, ondanks het feit dat het legioen toeristen dat binnen de landsgren- Wll de Kreuk: eerst sien, dan schrijven. Bijna heel Europa heeft Wil de Kreuk de afgelopen decen-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9