Ds. L. Kievit hangt niemand op aan het gezang Weekagenda Ds. Kievit betadine WEINIG VERANDERING OP LEIDSCHE VEEMARKT NIEUWE LEIDSE COURANT S ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1%7 Zaterdag (5 aug.) Corsodag Corso Rijnsburg-Leiden: 1.30 uur ver trek van veiling Flora RIJNSBUItG, 2.30 in OEGSTGEEST (Rijnzichtweg), uur in LEIDEN (Stationsplein), 5.15 (na pauze in Doelenkazerne) voort zetting in Leiden (Noordeinde). Avond route door RIJNSBURG. DEN HAAG Lutherse kerk, 8.15 uur: orgelconcert René Rakier, met vio- DÈN HAAG Nieuwe Kerk, Spui, 8 ar: orgelconcert Jan J. van den Berg, met Otto Sterman, declamatie. ig.) nel". NOORDWIJK-BINNEN Herv. kerk, uur: orgelconcert Feike Asma (verzoek nummers) DEN HAAG Zuiderpark, 2 uur: kin dercabaret. SCHEVENINGEN Kurzaal, 8.15 uur: dansgroep Djoliba uit Guinee. Dinsdag (8 aug.) Luxor, 10 uur: commissie jeugdvakan- tiebezigheden, film „Gevangen in de tun nel". Breestraat 19, 7 tot 8 uur; spreekuur Chr. Emigratiecent.-ale. Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. KATWIJK AAN ZEE Nieuwe Kerk. uur: orgelconcert Wim van der Panne. DEN HAAG Lutherse kerk, 8.15 uur: orgelconcert Bernard Bartelink. DEN HAAG Zuiderpark. 2 uur: to neelgroep Den Haag met „De verborgen schat van kapitein Kid". SCHEVENINGEN Kurzaal, 8.15 uur: 'Residentie-Orkest, met violist. Woensdag (9 aug.) Luxor,' 10 uur: commissie jeugdvakan- tiebezigheden, film „Gevangen in de tun nel". DEN HAAG Zuiderpark, 2 uur: ge- 1 zeischap Carla Flink. SCHEVENINGEN Kurzaal, 8.15 uur: dansgroep Djoliba uit Güinee. SCHEVENINGEN Oude kerk, 8 uur: orgelbespeling Sander van Marion, met Joke Hartzheim, viool. SCHEVENINGEN Pier, Haags Ma rionettentheater met „De gouden schelp" (doorlopend). Donderdag (10 aug.) Jeugddorp Voorschoterweg, 2 jmmissie jeugdvakantiebezigheden, étéprogramma. DEN HAAG Lutherse kerk, 8 uur orgelconcert Feike Asma. DEN HAAG Goede-Vrijdagkerk, Be zuidenhoutseweg 361, 8.15 uur: halve fi nale interpretatie vierde nationaal orgel mcours voor amateurs. DEN HAAG Zuiderpark, 2 Limburgs jeugdtoneel. SCHEVENINGEN Kurzaal, 8.15 dansgroep Djoliba uit Guinee. DELFT Oude Kerk, 8 uur: orgel concert. Vrijdag (11 aug.) DEN HAAG Kloosterkerk, Lange Voorhout, 1 uur: orgelbespeling Bernard Renooy. DEN HAAG Zuiderpark. 2 uur: Limburgs jeugdtoneel; 8 uur: Die Haghe Operettespelers. SCHEVENINGEN Kurzaal, 8.15 uur: Residentie-Orkest met violist. Zaterdag (12 aug.) Hotel De Witte Singel, Witte Singel 93, uur: herdenking 500-jarig bestaan Je- ruzalemhofje Kaiserstraat. Na afloop be zichtiging van het hofje. DEN HAAG Goede-Vrijdagkerk, Be- zuidenhoutseweg 361, 2.30 uur: finales interpretatie en improvisatie vierde na tionale orgelconcoïirs voor amateurs. Dagelijks in Den Haag Circus-theater Scheveningen: tot en met 13 Sept., 8.15 uur. musical Anatevka. Paviljoen-theater, tot en met 31 aug (maandags geen voorsteling) 8.30 u. show in Wim Sonneveld Bezichtiging Huis ten Bosch Bezichtiging paleis Huis ten Bosch Den Haag: tot en met 25 aug., op werkdagen van 10 tot 16 uur, niet op zaterdag en zondag. Doktersdienst Tot zaterdagmiddag 12 uur de eigen huisarts raadplegen (als deze niet met vakant: is), daarna de dokterstelefoon bellen, 5 maal 2. Welke apotheek Geopend voor spoedeisende gevallen: Zuider-apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 23553. Op zaterdag 5 augustus, 's morgens van 8 tot 12 uur, is voor spoedeisende geval len bovendien geopend: apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. De zaterdag-, zondag-, avond- en nacht dienst van apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp wordt waargeno men door de Zuider-apotheek. De dienst van apotheek Voorschoten wordt op zondag 6 augustus gens 8 uur tot 's avonds 22 uur waarge nomen door de Zuider-apotheek. De Oegstgcester apotheek is geopend. Camera (7 en 9-15, zondags ook 4.45 uur): The Professionals (14 jaar); 2.30 uur: Sneeuwitje en de zeven dwergen (alle leeftijden). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): Sectie contra Goldman <14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15, zondags ook 4.45 uur): Stan Laurel en Oliver Hardy als stierenvechters (alle leeftijden). Rex (7 en 9.15. zondags ook 4-45 uur) De rit door de hel (18 jaar); 2.30 uur Hij deed een typisch calvinistische keuze. Met zijn liturgie zit hij op het minimum. Je kunt het een „puriteinse versmalling noemen. Maar juist de ruimte en de vrijheid in de kerk betekenen, dat ook deze keuze volstrekt legitiem is en dat niemand hem op deze instelling hehoeft „aan te zien LEIDEN Ds. Kievit, binnenkort 25 jaar predi kant, maalst er geen geheim van, dat hij weieens gezangen laat zingen. Van een predikant die behoort tot de modaliteit van de Geref. Bond in de Her vormde Kerk, vertvacht men dat niet, ofschoon er tegenwoordig zijn die deze regel hebben laten vallen. Toch heeft geen kerkganger in ons land ooit mee gemaakt dat ds. Kievit een lied uil het gezangenboek opgaf. Dat klopt, want hij houdt zich strikt bij het psalmboek en dis hij gezangen opgeeft, is dat in Duitsland wanneer hij voor een bevriend collega de dienst leidt. En daar hebben zij nu eenmaal een ander liederenboek dan wij. Nu'zal een spitse lezer er misschien aan toevoegen: „En daar hebben zij nu eenmaal geen Geref. Bond die het zijn volgelingen ontraadt buiten het psalmboek te treden. Als ze eerst maar de ruimte hebben Maar zo eenvoudig ligt de zaak niet Het is ons in het openhartige gesprek dat wij met de enige „Bondspredi- kant" (zoals men hem in de kerke lijke wandeling wel pleegt aan te duiden) met het oog op zijn nade rend j ibileum hadden, wel duidelijk geworden, dat ds Kievit de schat der vrije liederen niet ongebruikt laat omdat een instantie hem dat zou ver bieden. Hij heeft zelf gekozen. Er waren twee mogelijkheden: de calvi nistische keuze voor het psalmboek en de lutherse keuze voor het liede renboek. Hij koos bewust voor het eerste, omdat hij meende, dat bij 'n andere keuze het psalmboek in het gedrang zou komen. En dat wilde hij niet voor zijn rekening nemen. Zijn werken in de gemengde en veel- tintige grotestadsgemeente heeft zijn gedachten op dit punt niet veran- Ik zit op minimum Wij: „Uw liturgie is strak en sober. Sommigen vinden het maar armoe dig, anderen voelen zich er wel bij. Is dat louter traditie, zonder hechte grondslag, of streeft u daar steeds weer bewust naar?" Ds. Kievit: „Ik geef toedat mijn liturgie een sober karakter draagt. Dat wil niet zeggen, dat er geen vrij heid en geen ruimte zou zijn om het anders te doen. Maar het moet je ook liggen. Ik zit wel op het mini mum. En toch valt niemand bij mij „ernaast." Ik bedoel: als- iemand het anders doet, denk ik beslist niet, dat hij het minder goed doet dan ik. Ik wil ook niemand aan het gezang op hangen. Maar ik behoud mij wel het récht voor, den typische calvi nistische keuze te mogen dóén. Je kunt het een puriteinse versmalling noemen, maar juist de ruimte in on ze kerk impliceert dat ook deze keu ze volstrekt legitiem is en dat de predikant die deze keus doet even veel vrijheid daarvoor heeft als de anderen. Men moet er ook niet zo heel veel gewicht aan toekennen. De dingen staan of vallen er niet mee. En toch wil ik eraan vasthouden. Ik heb een zwak voor geschiedenis. Dat is een hobby van me. Nu, de geschiedenis van de kerk toont hier en daar wel aan, dat liturgische wij zigingen ook symptomen kunnen zijn van heel wezenlijke veranderingen. Zo onbelangrijk is het dus ook weer niet.Maar om er nu een „gezangen kwestie" van te maken, dat gaat mij toch wel te ver." Voorzichtig met schat Tickle me (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15, zondags ook 4.45 uur): Naakte onschuld (18 jaar); 10.30 uur: Flipper de dolfijn (alle leef tijden). Trianon (2 en 8, zondags 2, 5 en 8 uur) The sound of music (alle leeftijden). Badinrichtingen De gemeentelijke badinrichtingen zijd ,p de volgende tijder geopend Lindestraat 1b' maandag geslotei linsdag 0—11.15 u en 1330—17.15 u. woensdag gesloten, donderdag 13.30- 8.15 u - rpdag 9—11.15 u en 13 30—18.4.1 j zaterdag 8—11.15 u. en '3.30—16.30 Van der Werfstraat 39: maandag en linsdag gesloten, woensdag 811.15 en ,3.3017.15 u„ donderdag 8.30—11.15 ?r 3 30—18 15 u., vrijdag 8.30—11.15 a it, ,,-.3ü18.45 u„ zaterdag 7.3011.15 en 13.30—16 30 u MUSEA EN HORTUS Museum Volkenkunde. Steenstraat: od werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag zondag van 1 tot 5 uur. Museum Oudheden. Rapenburg: od erkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag, zondag van 1 tot 5 uur Taveerne Taslevin, Beestenmarkt: fo to's van Leen Manneke, tot 31 augustus. Sted. museum De Lakenhal, oude Singel: op werkdagen van 10 tot 5 u. zondags van 1 tot 5 uur. Hortus Botanicus (Rapenburg): cd werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 6 uur, kassen zaterdags en zondags ee- Rijdend ANWB-kantoor Beestenmarkt: standplaats rijdend ANWB-kantoor op 3. 17 en 31 aug., van 104 uur (doorlopend). Mnlenmuseum Molen De Valk: geopend dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 5 uur zon dags van 1 tot 5 uur. Maandags geslo- ten. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: ten toonstelling Bali, beeld en droombeeld tot 1 oktober KATWIJK Kleuterschool Voorstraat 33, dagelijks behalve op zondag, van 11 tot 12. van 3 tot 5 en van balf 8 tot 10 uur: tentoonstelling Genootschap Oud-Kat wijk (tot 9 augustus). Ds. Kievit: „In het algemeen wil ik erover zeggen, dat wij met de „schat van de kerk" voorzichtig moeten han delen. Dat geldt voor de Schrift zelf, voor de belijdenis en ook voor de liederen. Als je die behoedzaamheid niet in acht neemt, loop je het ge vaar dat één generatie te veel veran deringen te verwerken krijgt. Ik vind het bezwaarlijk dat, als een nieuwe berijming wordt aangeboden, terwijl de gemeente zelf er niet vol doende op is voorbereid, het oude psalmboek meteen maar dicht moet. Het feit dat velen delen van de Schrift en van het psalmboek uit het hoofd kennen, noopt al tot omzichtig- De predikant moet met de gemeente zelf deze weg naar vernieuwing ivil len gaan. Het moet haar niet worden opgelegd. Daarvoor zitten'de dingen te diep. Het is zeker geen onverschil lige zaak of de gemeente noch het lied, noch de Schrift meer kent." Wij: „Is het met het oog op de jeugd niet verstandig op de nieuwe berij ming over te schakelen?- Op school leren de kinderen de nieuwe psal men en komen ze bij u in de kerk dan moeten ze de oude weer zingen. Ze zullen u dan wel ouderwets vin- Heb wal vertrouwen Ds. Kievit: „Ik heb inderdaad al meer gezegd, dat de school beslist. Je moet de ogen niet sluiten voor de ontwik keling van de dingen. Als de jonge generatie werkelijk vertrouwd raakt met het nieuwe lied, zal er een mo ment komen dat je tegen de gemeen te zegt: beste mensen, koop nu alle maal eens een nieuw psalmboekje, heb een beetje vertrouwen in je do minee die na serieuze overweging tot de conclusie is gekomen dat dezt psalm in de nieuwe berijming echt een stuk beter is dan in de oude. Ik kan me voorstellen dat zoiets met psalm 1 bij voorbeeld gauw gebeurt. Met psalm 42 daarentegen weer niet. En met psalm 116 ook niet. Als er Het is een verdrietige zaak als de mensen meneri aan het al of niet gebruiken van de nieuwe berijming liet „gehalte" van de dominee te kun nen aflezen. Hetzelfde doet zich voor bij het ge bruik van de Statenvertaling. De nieuwe vertaling laat ik zeker niet ongebruikt. Ik gebruik ze beide. Het is aki het ware een beweging, een heeir en weer. In mijn prediking kom ik nogal eens terug op de tekst. Dan laat ik zowel het een als het ander horen. Toch ben ik aan de Statenvertaling sterk gehecht. Ik geef toe, dat hier ook een esthetisch element in meespeelt. Ik vind de klassieke vertaling vaak prachtig van taalDe samenstellers hebben echter niet de pretentie van de enig juiste vertaling gehad. Bij de kantte kening geven zij zelf verschillende mogelijkheden aan. Zij werkten ge heel in de geest van het of.... of." Kerk met geweten Geboren op 17 aug. 1918 in de pastorie van Benschop: theolo gische studie aan Utrechtse universiteit van 1937 tot 1942; predikant te Schoonrcvvoerd van 1942 tot 1945, van 1945 tot 1952 te Putten, van 1952 tot 1957 Woerden, van 1957 tot 1964 weer Putten, in 1964 naar Leiden als opvolger van ds. M. Ottevanger. Ds. Kievit was: lid van het prov. kerkbestuur van Gelderland, lid van de Gen. Synode, asses sor van het inoderamen van de synode, lid van de synodale commissie voor theologisch ho ger onderwijs, lid van verschei dene kerkordelijkc commissies en lid i an het hoofdbestuur van de Geref. Bond. Hij is: lid van de generale com missie voor opzicht en tucht, lid van de commissie voor het bevoepïngswerk en voofzitter van hel Contactorgaan voor de Geref. Gezindte. Op 16 augustus is het 25 jaar geleden dat ds. Kievit tot pre dikant werd bevestigd. Op vrijdagavond 1 september van half 8 tot 9 uur is er in de Ko'iingskcrk gelegenheid hem geluk te wensen. Zondag 3 september hoopt hij voor te gaan in een dienst in de Marekerk, waarin de predi kant zich voorstelt aan dit feit enige aandacht te besteden. maar het is niet exclusivistisch. Men zou hem vrij strak kunnen maar er gaat als hij spreekt men met hem spreekt geen benau wende groepsgeest van hem uit. Wij: „Voelt u zich temidden van zoveel anders-gerichte collega's niet als eenling?" Ds. Kievit: „Ik bezet hier een gewone predikantsplaats. Het feit dat ik lid ben van de Geref. Bond springt niet zo uit. Er zijn mensen die r de trekken worden bewaard. Het is vandaag nodig, erop té wijzen dat de belijdenis van de kerk meer spreek- regel behoort te zijn. De zaak van zonde en genade moet in de predi king centraal blijven staan. Dat te bevorderen zie ik als een eerste taak van de gereformeerde stroming. Er is een aantal gemeenten in ons land die dit karakter de eeuwen door hebben bewaard. Het is dan ook niet zo, dat de Geref. Bond hiermee gekomen is. Het was er al. De bond appelleert de kerk alleen aan haar oorsprong En dan is ds. Kievit het er niet mee eens als in de Geref. Bond zo de nadruk op allerlei details wordt ge legd. Bijv. in liturgische aangelegen heden. Details worden dan zo gauw tot sjibbolet verheven. En daar wil hij niet van weten. Hij staat gebondenheid voor, dienauw inhe rent is aan de wezenlijke trekken van de kerk. Geen apartje van ingewijden ,De moeilijkheid in deze tijd is, dat de kerk alles op één kaart zet: wij ten met onze boodschap uitgaan tot- de wereld en daarvoor dienen wij heel wat op te offeren. Maar dat eenzijdig. Het is ook onze roeping, de wereld binnen te leiden in het heilig dom. Het is weer een heen-en- weer-gaande beweging. Ook de jon nen dat hervormd-zijn „middenortho dox" betekent. De anderen, vrijzinni gen en bonders, zijn vleugelbewo ners; ze horen er eigenlijk niet hele maal bij. Nu, met deze opsplitsing ben ik het niet eens. Het dekt de werkelijkheid niet en het is ook een pretentie. Ik voel mij hier niet aan de rand ge zet. De gemeente doet dat in ieder geval niet. De wijkkerkeraad heeft een gemengde samenstelling, de wijk- gemeente accepteert mij grotendeels zoals men ook een andere predikant zou accepteren. De vraag is: wat maak je ervan. En de mensen die in de kerkdiensten komen, zijn even min van een en hetzelfde gevoelen. Hun aantal is veel groter dan het getal leden van de Geref. Bond. Er kan dus geen twijfel aan bestaan dat er wel degelijk een klankbodem is voor een belijdende en zo u wilt belijnde prediking. Maar het is ook een kwestie van af komst en milieu. Mijn hele geslacht (Zeeuwen en Hollanders) en dat gaat ver terug voelde zich oprecht verbonden met de gereformeerde con fessie. En ik maak daarop geen uitzondering, met alle kritische noten die men daarbij kan zetten. Ik ben ervan overtuigd, dat de Hervormde Kerk een wal je zou kunnen noemen „ge weten" nodig heeft, dat haar eraan herinnert, van gereformeerde oorsprong te zijn, Dat zie ik' als een dienst aan de kerk. Maar daarbij hecht ik echt niet zo geweldig aan de Geref. Bond. Dat wordt weieens overdreven, ofschoon hij als contact- en bezinningscen trum zeker zijn nut heeft en nog niet kan worden gemist. Ik dacht, dat deze bond de laatste jaren dit be dachtzaam en positief tracht te doen. Hem kan een zekere terughoudend heid in zijn streven niet worden ont zegd. Als dat niet het geval was, zouden er wel meer verenigingen en evangelisaties naast de bestaande ge meenten ontstaan. Want onze kerk kent een brede latente gereformeerd heid. Ik kan u wel zeggen, blij te zijn met die terughoudendheid, om dat verbreking van de samenhang in een gemeente als het enigszins kan moet worden voorkomen. Er moet wel een grote noodzaak achter zitten. geren zullen wij vertrouwd moeten maken met bijbelse woorden, begrip pen, voorstellingen, noties. De gemeente moet ook een zeken inspanning kunnen opbrengen. Ik pleit beslist niet voor een kerk als een apartje van ingewijden, maat omgekeerd komt er toch wel een ze kere inwijding aan te pas. De ge meente behoeft niet te worden ge dwongen op haar tenen te gaan staan, He probeer het dan ook altijd zo eenvoudig mogelijk te zeggen, al ga ik er misschien soms wel te veel van uit dat de kennis in de gemeente al aanwezig is. Vaak blijkt het tegen deel waar te zijn'.. Omzien in wrok Leiden is de eerste grote-stadsgemeen te van ds. Kievit. Weliswaar heeft hij in Woerden gestaan maar was toch wel heel wat anders. Bo vendien is dat ook alweer jaren geleden, En wij leven zo snel de veranderingen zijn zo talrijk gaan zo diep. Hij is predikant van de wijkgemeente Koningskerk, het noordelijke stadsge deelte. „Ik heb er geen spijt van, naar Leiden te zijn gekomen. Nu kan ik wel zeg gen, bij dergelijke beslissingen altijd duidelijk een roeping te hebben ge voeld. Dat klinkt misschien wat piëtistisch maar het is niet anders. De wijk kenmerkt zich door een grote mate van onkerkelijkheid en daar mee zou elke predikant het moeilijk hebben. De mogelijkheden zijn be perkt. Daarmee moet je nuchter reke ning houden. Ook in die zin dat je door het grote aantal leden dat geen enkele binding meer met de kerk heeft en wil hebben de kern niet over het hoofd ziet. De bevolking van de wijk heeft een nogal zijdige sociologische structuur. Aan die onkerkelijkheid heeft ook de kerk schuld. Van sommige verhalen ben ik echt wel geschrokken. Neem die geschiedenis met de Armenkerk. Voor de armen die een uitkering van de diaconie genoten was de kerk aan cle Lammermarkt bestemd. Ergens anders iverden zij eenvoudig niet tvacht. En als ze zondags niet kwa men, verspeelden ze hun bijstand. Je kunt je dat moeilijk meer voorstel- de echte jodium die niet bijt! LEIDEN Evenals de juli-markten gaf ook deze markt een rustige vaste indruk. Aanvoer en handel bleven vrij stabiel. behalve de handel in slachtschapen op de wolvee-afdeling, die een levendiger beeld te zien gaf. Het slachtvee runderen was nog niet zo best; 't is erg gelukkig dat bij het prachtige zomerweer er deze week regen is gevallen. Mogelijk zal bij wat frisser weer de eetlust beter worden, want bij 30 graden komt die in de verdrukking. Handel en prijzen van gebruiksvee waren nog weinig in beweging. Slacht vee (runderen): handel lui, prijzen vrij wel gelijk. Vette kalveren: een vlugge handel; er is grote uitvoer naar verschillende landen. Vette lammeren: vlot; slachtvarkens: staande prijzen; biggen: stug en lui. Vastgesteld kan worden dat de gisteren gehouden vee markt niet veel verandering bracht in het handelsverloop. Gebruiksvee. Op de gebruiksvee-af- deling bleef het aanbod gelijk en voor de tijd van het jaar niet slecht, maar het verloop was rustig en kalm. Vooral bij de vare-koeien speelt de handel in slachtvee een grote rol. Bij jongvee ging niet veel om; de aanvoer was zeer beperkt, de prijzen waren zeker niet hoger. De weinig aangevoerde nuchte re kalveren waren duur. - Notering: melkkoeien f 900 f 1200 f 1500; varekoeien f575, f900 f 1275. Slachtvee. De aanvoer van runderen gelijk aan die van de vorige week. Aangezien de omzetten op de grote slachthuizen nog niet groot is, is het gelukkig dat er nogal tamelijk veel „export" is. naar Frankrijk (ach tervoeten) en Zwitserland (lende en haas) en ook deels naar Italië. Dit alles bracht nog enige beweging in het han delsverloop, zodat alles nog wel werd verkocht, zij het verdeeld: betere soor ten vlugger dan de derde kwaliteiten. len. Die grieven werken nog steeds door. En dan die kaartjesverkoop in de kerken voor een zitplaats. Dat is nog niet zo heel lang geleden af geschaft. Er gaat 'n generatie over heen om die wrok kwijt te raken". Ook in de stad Als ds. Kievit preekt, is de Ko ningskerk overvol. Qua afmeting is de kerk eigenlijk niet meer dan 'n eenvoudig kapelletje. Op 't minuscu le orgelgalerijtje zitten 40 mensen opeengepakt. Het is soms te erg. Ze komen lang niet allemaal uit Noord. De predikant van deze modaliteit trekt nu eenmaal mensen uit de hele stad. En ook wel van buiten. Ds. Kievit: „Daarom zou het wellicht verstandig zijn geweest, deze predikantsplaats aan een kerk die meer centraal staat te verbinden. De afstand dié len moeten afleggen is wel wat Voorgaan in een van de oude stadsker ken vindt ds. Kievit een feest. „Ik houd van die kerken en van hut prachtige orgels". Maar hij is wel van mening, dat de hervormde, gemeente met dat grote bezit boven haar stand leeft. Je ziet ze niet meer „Aan een herstructurering zal op den duur niet zijn te ontkomen. Al heb ik wel gemerkt dat er ook hervorm den zijn die de oude stadskerk blij ven verkiezen boven de nieuwe wijk- kerk. Maar dat hangt ook u de dominee af. Er zijn hervormden die heel sterk op een bepaalde predi kant zijn ingesteld. Als hij preekt, is de kerk vol. Preekt hij niet, dan i: ze matig bezet. Gaat hij Lèiden verla ten, dan laat een aantal verder „ge woon" verstek gaan. Je ziet ze een voudig niet meer. We moeten dan toch kennelijk nog of wéér leren dat de boodschap centraal staat". Ds. Kievit, in de kerk klankrijk van stem, op zijn studeerkamer (intiem, meditatief van sfeer) soms nauwe lijks hoorbaar, zei er hartgrondig ja op toen wij hem vroegen of hij graag preekt. „Mijn vader heeft dat veertig jaar met volle inzet gedaan en ik wil hem daarin graag volgen. Het is ook niet het onbelangrijkste van het pastora le werk, dacht ik zo. Er zijn dan altijd weer dingen waarover je je verwondert. Er is een klankbodem. Ook in de stad. Laatst preekte ik nog in de Sint Joris van Amersfoort. Helemaal vol. Dat is bemoedigend. Ik was er een poos niet geweest. Je denkt dan onwillekeurig: wat zal na zoveel jaren nog van over zijn. En ziedaar. Ik ben niet zo pessi mistisch in alles. De aanvechting var deze tijd wil ik vooral serieus ne- Maar hij gelooft niet dat de terug gang die het kerkelijke leven te zien geeft, verklaard moet worden uit de eenvoud van de liturgie, de blijvende voorkeur van het „hijgend hert" bo ven de „moede hinde", de confronta tie van de gemeente met de tekst van de Statenvertaling, het zingen van de psalmen of de preek uit de catechismus. Dat is wel wat plistisch geredeneerd. De kerk blijve trouw haar roeping. Middenin de selvalligheden. Zij verkondigt de mensen het leven. Met alles wat daarin zit. DE GROOT Vette kalveren gingen zeer vlug van de hand, de uitvoer van vet kalfsvlees steeg tot 2850 ton (Italië 2200, Duitsland 360 en Frankrijk 80 ton). Op nieuw bewoog de notering zich in stij gende lijn en zo langzamerhand gaan e weer naar een „normaal" prijspeil. Notering: slachtstieren f4, f4,20, f4,35 per kg gesl. gew; vette koeien f3,35, f4, f4,30 per kg gesl. gew.; vet te kalveren f3, f3,25, f3,50 per kg gesl. gew. Wolvee. Grotere aanvoer dan vorige week. Hoewel in de marktberichten van andere markten deze week van een traag-verloop werd gesproken, kan gezegd worden dat gisteren vooral bij de vette lammeren sprake was van een vlotte handel. De prijzen bleven gelijk aan die van vorige week of werden iets hoger. Notering: vette schapen f75, f95, f110; vette lammeren f90, f125, f140; fokschapen f 110, f 120, f 130. Varkëns. Slachtvarkens (buiten de markt om) beurshandel. Veel wijzigin gen zijn er in feite niet opgetreden. Er is wat meer vraag voor export, maar daar het aanbod groter was, bleven de prijzen vrij stagnerend. In doorsnee werd aan een slachtvarken f2,65 per g gesl. gew. besteed. Biggen en lichte varkens. Lichte var kens ruime aanvoer, biggen iets min der in getal; de handel was stug en lui er ging iets van de prijs af. Notering: zeugen f575, f400, f450; lichte varkens f90, f 100, f115, biggen f 60, f 65, f 75. Kaas. Aanvoer klein, handel rustig. Notering: Goudse extra kwaliteit tot f 3,63, Goudse eerste kwaliteit tot f 3,50. Superieur orgelspel van Jiri Ropek LEIDEN Hei was voor ons gisteravond de tweede maal dat het superieure orgelspel van de Praagse Jiri Ropek de Pieterskerk met zijn luister vervulde. Twee aspecten van dit optreden in K. en O.'s organisten serie troffen ons in het bijzonder: Ropeks strakke, virtuoze, maar steeds beheerste en bezielde spel en zijn voortreffelijke programmakeuze. Dat hij een virtuoos is, bewezen al leen al zijn briljante interpretaties van op zichzelf niet zo belangrijke stukken als ihet Scherzo van Leighton en bet Molto Ostinato van Peter Eben. Dat naar onze smaak weinig interes sante werken als Hindemiths tweede sonate en Flor Peeters" twee koraal- voorapelen niettemin de aandacht blij ven vasthouden, levert een ander be wijs van zijn kunstenaarschap. Zijn registratie van oude muziek wordt soms gedurfd geacht, maar zijn verklanking van Toccata's van Fresco- baldi vonden we zeer knap en zijn voordracht van twee stukken van Jos. Seeger, tijdgenoot van Haydn, wekte onze bewondering. Een indrukwekkend sluitstuk vorm den vier werken van Bach, waarvan we met name de schitterend gere gistreerde „Nun 'komm' der Heiden Heiland" en Praeludium en Fuga in a vermelden. Ook het zo populaire „Wachet aur ruft uns die Stimime" 'trof stellig, in deze registratie. Een bijzon der knap recital was dit tweede con cert in deze serie, waarvoor een zeer redelijke belangstelling bestond- Dr. J. vgn der Veen Voorrang voor de Korevaarstraat LEIDEN Dezer dagen hebben B. en W. de volgende verkeérsmaatrege - len vastgesteld. 1 De kruising van de Korevaarstraat en het westelijke deel van het Leven daal is aangewezen als voorrangskrui sing. Het verkeer op de Korevaar straat zal daar voortaan voorrang hebben. 2 De Groene Maredijk mag voortaan alleen nog maar worden bereden door fietsen en bromfietsen met uit geschakelde hulpmotor. Op dagen dat er sportwedstrijden zijn in de Kikkerpolder mag er op het gedeelte van die Groene Maredijk tussen de Kikkerpolder en de Van Waverenweg helemaal niet meer ge fietst worden. LEIDEN De eerste spruiten zijn op de groenteveiling door de heer v^der Ende uit Berkel aange voerd. De heer M. van Dam en Gebr. Havenaar hebben deze gekocht De prjjs^ spruiten A f 1.30, spruiten B

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3