Twee wereldbonden bereiden fusie voor Prijzenslag voert verder naar ons afgrond Actie MD over breed front gevolgd NOODKREET VAN MIDDENSTAND: Kleine zaken kunnen vaak beter sluiten Werknemer moet meer ijver aan cle dag leggen Pastorale begeleiding gemengde huwelijken "]KaMer Komkommers rijpen Een woord voor vandaag „Hoor, iemand roept." We weten wie dat is, de wegbereider des Heren. „Hoor, iemand zegt: roep", vervolgt Jesaja 40 en wij worden opgeroepen met die wegbereider, met Johannes de Doper in te stemmen. Wij horen het evangelie, opdat anderen het zullen horen. Wij worden geroepen, opdat wij op onze beurt anderen weer zullen roepen. En dan vervolgt Gods Woord: „Klim op een hoge berg, vreugdebode Sion; verhef uw stem met kracht, vreugdebode Jeruzalem." Er staat niet „vreugdebode van Sion, van Jeru zalem", er wordt niet meer gesproken tot de wegbereider, maar tot allen die door zijn getuigenis wegbereiders geworden tijn, dus ook tot ons, omdat wij met Sion, met Jeruzalem mogen geloven. Wat moeten we zeggen: „Zie, hier is uw God." De Heer van de hemel roept ons niet om Hem te verdedigen. Hij roept ons niet om mensen aan te vallen. Hij roept ons om te getuigen van Hem, om te zeggen: „Zie, hier is uw God", om Hem aan de wereld te laten zien. Een evangelist zei onlangs tot zijn gehoor: De enige bijbel die de meeste mensen lezen bent u. Zien de mensen God in ons leven? Horen zij God door ons spreken? Openbaren wij Hem aan onze wereld? Daar komt het op aan. Dat is onze taak, als we kinderen zijn van onze hemelse Vader. We lezen vandaag: Romeinen 8 1827. We lezen morgen: Romeinen 8 2839. Gereformeerden en congregationalisten (Van onze kerkredactie) kerken vinden elkaar maar moeizaam, confessionele wereld organisaties nimmer. Het ziet er echter naar uit dat deze uitspraak op de helling moet. In de afgelopen week hebben de hoofdbesturen van twee wereldorganisaties besloten een gezamenlijke commissie te benoemen om in 1970 te verenigen. Het zijn de Hervormde Wereldbond en de Internationale raad van congregationalistische kerken. Ook voor Nederland is deze fusie van belang, omdat daardoor de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken i Remonstrantse Broederschap. De Hervormde Wereldbond met zijn 106 kerken in 69 landen is de oudste bond van kerken ter wereld. Zij omvat kerken die uit de Calvi nistische Reformatie zijn voortgeko men. Zij hebben hun wortels in Genève en noemen zich dan „her vormd" (of gereformeerd, het oudere Nederlandse woord dat hetzelfde bete kent) of gaan terug tot de Schotse reformator, John Knox, en noemen zich dan presbyteriaans. contact zullen komen met de (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor de consu ment wel prettig, maar voor menige middenstander in de elektrotechniek weer een stap je dichter naar de afgrond. Zo noemen vele kleine hande laren het loslaten van de verti cale prijsbinding en als gevolg daarvan het besluit van V. en D. en de Bijenkorf om merkartike len ver onder de door de fabriek geadviseerde prijs te verkopen. Een redelijk bestaansniveau wordt de middenstanders hoe langer hoe meer onmogelijk gemaakt", klagen Zij achten zich degenen die de klap pen moeten opvangen. Zozeer, dat hun bestaansgrond ermee is gemoeid. De overheid besluit dat voor een aantal artikelen, juist in hun sector, geen verticale prijsbinding meer zal gelden. De fabrikant kan dus geen detaillistenprijs meer opleggen. Hij probeert evenwel langs andere we gen, nu met ..adviesprijzen", de oude gang van zaken te handhaven. Dat lukt niet. Er komen onder allerlei namen kortingen. Mede door consumentenor ganisaties wordt het publiek gead viseerd te onderhandelen over de prij zen. Min of meer illegaal kunnen merkartikelen op deze wijze goedko per worden gekocht. Opzienbarend Dit gaat grote warenhuizen vervelen twee ervan (wie straks nog meer?) komen met opzienbarende kor tingen. Dat kunnen warenhuizen ge makkelijk. Ten eerste omdat de elek trotechnische afdeling maar een on derdeel van hun omzet uitmaakt. Ten tweede omdat zij wegens grótere af name bij de fabriek veel meer kor- Prof. Kraal: Zelf in cle hand hoe snel de lonen toenemen AMSTERDAM —'Zowel de overheid als de vakbonden moe ten de werknemers duidelijk maken, dat vooral zijzelf teza men het in de hand hebben hoe Nederland de internationale in zinking op economisch gebied te boven komt en hoe snel de reële inkomens zullen toene men. Dit is de mening van prof. dr. A. Kraal, hoogleraar in de bedrijfsecono mie te Leiden, die in het maandblad De Naamloze Vennootschap een artikel heeft geschreven in een speciaal num mer, gewijd aan de „Economische groei en conjunctuur". Wil men het risico beperken, dat iteeds meer ondernemingen door bui tenlandse bedrijven worden uitgescha keld. dan is een van de meest suc cesrijke middelen: verhoogde ijver en zorg van de werknemers Werkloosheid Het lijkt erop dat een verhoging van de gemiddelde ijver en zorg alleen te bereiken is met meer kans op werk loosheid. Het is nauwelijks denkbaar dat een Nederlandse regering langs de ze weg veel zou willen of kunnen doen j ter verhoging van de arbeidsprestaties, die juist in een tijd van inzinking zo veel ondernemingen nodig hebben om te kunnen vertrouwen in hun voort- bestaan. Het zou ook zeer te betreuren zijn als dit de enige middelen waren, aldus prof. Kraal. De hoogleraar schrijft, dat de onder nemer die wil proberen zijn onderne ming te continueren, moet zorgen dat de opbrengsten sneller stijgen dan de kosten. De ondernemer brengt zijn conti nuïteit in gevaar als hij zijn in- en verkopen en zijn organisatie niet of traag laat reageren op ongunstige ver anderingen in zijn kosten- en op- brengstre'aties. Dal is ook het geval als bij wel snel maar te vaak verkeerd Reageert. Prof. Goedhart (GU-Amsterdam) j schrijft dat het, na jaren van geroep om ontspanning van onze nationale eco nomie, niet aangaat ach en wee te roe pen over de symptomen van een alge mene tendens naar verbreking van de overspanning, te pleiten voor maatrege len die de algemene werkgelegenheid stimuleren, en daarmee dus voor het ongedaan maken van de ontspanningsef- Zolang de kentering in de conjunc tuur. die als een stuk recessie wordt gezien, gaat in de richting van het ma cro-economisch evenwicht, komen alge mene anti-depressiemaatregelen niet in aanmerking. Prof. Goedhart meent dat het voor een herstel van ons interne evenwicht een eerste vereiste is dat het begro tingsbeleid van het conjuncturele even- tingsbeleid van het Rijk krachtdadig wordt aangepast aan de normen voor het conjuncturele evenwichtsbeleid. In de jaren 1964 - 1966 heeft zijns inziens de conjuncturele begrotingspolitiek ge faald. Daardoor was het ook niet mo gelijk een juist loonbeleid te voeren. ting krijgen dan de kleinere speciaal zaken (een gewone detaillist 22 tot 25 procent; zaken als V. D. wel 30 procent en meer). Direct gevolg: grote omzetstijging in het warenhuis ten koste van de kleine detaillist. Die dan nog vaak, dat is de ervaring, later voor service behandeling artikelen onder de neus krijgt die in het warenhuis zijn ge kocht! Een merkwaardige gang van zaken die herhaaldelijk is geconsta teerd. De kleine detaillist hééft die service maar te verlenen. Menige middenstander kan in de tegenmaatregel van Philips, die V D thans van levering uitsluit, niet meer dan een (loos) gebaar zien, Want de directie van het warenhuis heeft, naar zij zegt. haar stap tot verlaging van de prijzen weloverwo gen genomen. Hetgeen betekent, dat ongetwijfeld tevoren grote voorraden merkartikelen zullen zijn aangelegd. Andere wegen Trouwens, er zijn nog wegen ge noeg om Philips-artikelen in te ko pen. Daar weet de kleine detaillist uit de grensgebieden van mee te pra ten, voor wie het doorgaans voordeli ger is Philips-artikelen uit Duitsland te betrekken dan ze bij eigen grossier te bestellen. De dupe is er maar één en dat is de middenstander. Dat acht hij niet te pessimistisch gesteld, maar bittere werkelijkheid. Men kan zijn econo mische positie zo uit de stukken ha- I len. Uit cijfers van het Centraal bu reau voor de statistiek blijkt, dat een radiohandelaar die erg zijn best doet en slagvaardig reageert, aan het ein de van het jaar (met al zijn kortin gen, service, hoge' personeels- en an dere lasten en tengevolge van zware concurrentie) blij mag zijn met een nettowinst van 2 tot 3 procent. In dat geval, vindt hij, kan je je geld beter op de bank zetten om er tegen oneindig veel minder risico en zorg mcér rendement uit te halen. Deze bond werd meer dan 75 jaar geleden in Londen geformeerd en droeg in het begin vooral een An gelsaksisch karakter; vandaar dat de naam oorspronkelijk luidde: „World Presbyterian Alliance". In de loop der jaren werd de invloed van de gereformeerde kerken steeds sterker en werd ook de naam Hervormde (of gereformeerde) Wereldbond gekozen, een naam die nu geprefereerd wordt. Uitgesteld De vorming van deze bond bleek niet eenvoudig. In de vorige eeuw waren de verbindingen nog slecht. De eerste vergadering die in Londen gehouden zou worden, moest dan ook worden uitgesteld, omdat te veel ker ken niet op tijd vertegenwoordigers konden afvaardigen. Dit besluit werd genomen toen de afgevaardigden uit India al onderweg waren. Zij moesten drie maanden rei zen om de conferentie bij te wonen. Toen zij in Engeland aankwamen, bleek dat zij nog een jaar de tijd hadden. Congregationalisten De congregationalistische kerken zijn geboren in Engeland, hoewel de naam voor het eerst opdook in Sohot- land. Deze gelovigen verzetten zich sterk tegen de Engelse staatskerk en vormden geheel zelfstandige gemeen- Na een moeilijke begintijd besloten ze te emigreren. Zij trokken eerst naar Kampen, toen naar Naarden en vervolgens naar Amsterdam, terwijl een andere groep zich vestigde in Lei den, geleid door ds. John Robinson. Onder Cromwell beleefden ze een periode van bloei en slaagden zij erin tot een nauwere organisatie van plaatselijke gemeenten te komen. Zij leggen grote nadruk op het Ko ningschap van Christus en de vrij heid van de gelovigen. Vele congrega tionalisten trokken later naar Ameri ka. Hun internationale organisatie is veel jonger dan de Hervormde We reldbond, en opmerkelijk is dat daar toe ook een aantal kerken behoren die een geheel andere geschiedenis maar dezelfde kerkregering hebben. Zo behoort tot de Internationale Raad ook een Bond van Vrije Evange lische Gemeenten uit Zweden, die een sterke lutherse inslag heeft, ter wijl in Nederland de Remonstrantse Broederschap bij deze raad is aan gesloten. Commissies Een fusie van de Hervormde en Congregationalistische raden brengt dus de Hervormde Kerk, de Gerefor meerde Kerken en de Remonstrantse Broederschap in één wereldorganisa tie tezamen. Het hoofdbestuur van de Hervorm de Wereldbond besloot op zijn verga dering van de afgelopen week in To ronto samen met de Congregationalis ten reeds nu twee comité's te benoe men die tot taak krijgen de fusie van 1970 voor te bereiden. Het eerste comité krijgt tot op dracht om een nieuwe structuur te ontwerpen, terwijl de tweede commis sie zich vooral moet bezinnen op de vraag hoe de nieuwe raad of bond naar buiten moet functioneren. Het voorstel om deze commissies in te stellen werd gezamenlijk gedaan door de beide voorzitters, prof. dr. Wilhelm Niesel en de heer Ashby Bladen. Het hoofdbestuur van de con gregationalisten had reeds eerder met het voorstel ingestemd. Toch moeten de leden-kerken van beide organisaties zich nog over de fusie uitspreken. Vorig jaar werden alle aangesloten kerken gevraagd hun oordeel te geven. Het jongste besluit houdt in dat het vrijwel zeker is dat in beide we reldorganisaties voldoende steun ge vonden zal worden voor de komende fusie van 1970. Dan zal een gezamen lijke algemene assemblee worden ge houden. Het is nog niet bekend waar die assemblee bijeen komt. Herv. Wereldbond Geen eenzijdige contacten met de R.K. Kerk TORONTO De Hervormde We reldbond zal geen eigen contacten gaan onderhouden met de Rooms Ka tholieke Kerk. Deze wereldorganisa tie van kerken van gereformeerde en presbyteriaanse signatuur vindt dat het contact met Rome het beste voor alle protestantse kerken onderhouden kan worden door de Wereldraad van In de afgelopen jaren hebben de Anglicaanse Kerk en de Lutherse We reldfederatie eigen contactorganen in gesteld. Daardoor rees er in de Her vormde Wereldbond de vraag of deze bond ook niet moest streven naar eigen contacten. Een studiecommissie kwam echter tot de conclusie dat dit beter kan worden overgelaten aan de Wereldraad. Zwitserse kerken werden het eens Benoemingen aan SlI-Amsterdam (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Prof. mr. A. D. Betinfante is met ;ngang van het komende cursusjaar -enoemd tot pro rector van de Universiteit van Amsterdam voor de tijd van twee jaar. Met ingang van dezelfde datum is prof. dr M. Rooij voor vijf jaar benoemd tot secretaris van de sc- ROTTERDAM Na de prijs verlagingen bij V D, onmid dellijk gevolgd door De Bijen korf, hebben nu ook andere de taillisten besloten de prijzen voor Philips-produkten te ver lagen tot het peil van V D. sommigen gaan daar zelfs nog onder. In de loop van gistermiddag is het conflict met het warenhuis bespro ken op vergaderingen van Philips- dealers en verkoopleiders van Phi lips. Daar is nog eens uitdrukkelijk ge steld dat Philips geen bezwaar maakt tegen verlaging beneden de advies- I prijs, maar zich wel kant tegen het i vergelijken van een lagere prijs met de adviesprijs in een advertentie. I (Zie ook het artikel elders in dit nummer). Beroepingswerk GERF.F. KERKEN Beroepen te Geldermalse H. Mak tonga t« Koud-kork r d. Rijn. GENÈVE De Zwitserse Protestantse Bond van Kerken, de Rooms-Katholieke Kerk en j de Oud-Katholieke Kerk van J Zwitserland hebben een „oecu- I menische verklaring betreffen de het probleem van het ge mengde huwelijk" afgelegd. Een van de belangrijkste be- i sluiten van dit werkdocument is dat de Zwitserse katholieke j bisschoppen eenstemmig be- i kend hebben dat de geldige roomse voorschriften voor ker- j kelijke gemengde huwelijken i met inbegrip van de in maart i 1966 door de Vaticaanse Congre- gratie voor de Geloofsleer (vroeger het Heilig Officie) uit- gevaardigde instructies „nog onbevredigend" zijn.) „Daarom konden vorderingen op dit terrein zonder verandering van de bestaande en vaak bezwarende kerk- I rechtelijke regelingen niet worden bereikt", aldus de bisschoppen. I Tegelijk wordt echter eveneens be- nadrukt, dat de niet-roomse kerken hun opvatting over het huwelijk j „theologisch opnieuw moeten door- I denken", om geleidelijk de nu nog bestaande meningsverschillen te over winnen. De drie kerken stellen I eenstemmig vast, dat het gemengde i huwelijk in het algemeen niet als „middel tot het herstel van de christe- j lijke eenheid" aangeprezen mag wor- De verklaring is in kerkrechtelijke i zin niet bindend en bevat ook geen concrete voorstellen tot herziening van de huidige bepalingen. Zij brengt echter de wil van de drie kerken tot uiting, om op een bijzonder terrein van de interkerkelijke betrekkingen voortaan tot een samenwerking te ko men. Daarmee wordt voor alles de nadruk gelegd op de gezamenlijke I plicht tot pastorale begeleiding aan de kerkelijk gemengde echtparen. Voorzichtig De verklaring bevat slechts zeer voorzich' 'ge ultir.gïn over de kwestie van de zogenaamde „oecumenischs hu welijkss! rting'n": onder de gegeven •mstziï1 Hgheden moet alles vermeden worden wat tot misverstanden en ver warring kan leiden, aldus het rap port. Een zogenaamde dubbele huwe lijkssluiting moet te allen tijde wor den vermeden: tijdens de huwe lijksceremonie is actieve deelname van geestelijken van de twee kerken niet aan te bevelen zolang de beide kerken het niet eens zijn over de vorm van die deelname, aldus het document. Als verder taak van hun gezamenlijke besprekingen zien de drie kerken de onbeperkte erkenning van alle door hun geestelijken ingeze gende huwelijken, ook van de kerke lijke gemengde huwelijken. Accent De oecumenische verklaring is on dertekend door ds. A. Lavanchy, voor zitter van de Zwitserse Protestantse Bond van Kerken, waartoe ongeveer 2,6 miljoen leden behoren (53 pet. van de totale bevolking), door bis schop Frangois Charrière voor de rooms-katholieken in Zwitserland (2 miljoen leden, ofwel 42 pet. van de bevolking) en door bisschop Kuery voor de Oud-Katholieke Kerk. die on geveer 30.000 gemeenteleden telt. Iedere kerk blijft gebonden door de voor haar bestaande regels en voorschriften. Zo blijft dus het pro bleem van het gemengde huwelijk. In het bijzonder wordt de geldigheid van het huwelijk van een protestant met een r.k. partner door de R.K. Kerk nog steeds niet erkend. Het do cument is daarom echter van niet minder groot belang, gezien het ac cent dat het legt op de gezamenlijke pastorale begeleiding, aldus Marcel Gavlllet in een commentaar in La Vie Protestante. Collecte bracht 30.000 gulden op (Van onze kerkredactie) ZEIST De collecte, die donder dag gehouóer werd op de landd-.g van de Gereformeerde Zendingsbord in Driebergen, bracht voor de zen ding 30.000 gulder. op. Ongeveer 8.000 rrensen woon der. deze land-ag bij, die nu is uitgegroeid tot de grootste jaarlijkse zeeómgsdag ven ons land. ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1967 Hoe ontkomt een redelijk actieve journalist aan het periodieke nood lot van de komkommertijd? Met dit probleem worstelen in onze om geving dozijnen collega's die hun vakantie te vroeg opgenomen dan wel te laat besproken hebben. In het nevelige niemandsland tussen werken en leeglopen dolen ze met mij gedeprimeerd rond op zoek naar nieuws dat niet wil komen. Het is stil in Den Haag, ouderwets stil. De Kamers zijn dicht, de mi nisters weg en de ambtenaren zwijgzamer dan ooit nu de nieuwe begroting bij de Staatsdrukkerij ligt. Dat is elk jaar zo om deze tijd, maar ditmaal zit de klad er wel heel erg in.- Vorige zomers was er altijd nog wel iets dat de aandacht verdiende: een kwestie-N. Guinea, een ministerscrisis, spanningen in het kabinet, een Chinese affaire. Bovendien hadden we Veldkamp, die regelmatig de stille weken uit koos om ambitieuze plannen aan te kondigen en zich aldus verzekerde van publiciteit zonder concurrentie. Maar Veldkamp is nu topambte naar en moet dus zwijgen. En zijn opvolger Roolvink is bezig te ver huizen. Erg nuttig voor de man zelf, maar als journalist heb je er weinig aan. Nee. het is een dooie boel in de politiek en dat blijft waarschijnlijk zo tot eind augustus, als de machine weer in beweging komt. Dan gaan we in de Kamer drie dagen ruimtelijk ordenen en vervolgens één1 dag vrede brengen in Vietnam. Ondertussen kijken we met enige afgunst naar de buiten landredactie, die het wél druk heeft, zij het om betreurenswaardi ge redenen. PRIMEURS Als slaapverstoorder heeft de laatste tijd vooral de statige Nieu we Rotterdamse Courant gefun geerd. Hoe het komt weet niemand, maar het blad is plotseling primeur- ziek geworden. Wie dat een paar maanden geleden zou hebben voorspeld, zou de raad hebben ge kregen een tijdje rust te nemen. Want het is een stokoude NRC-tra- ditie om niet al te veel aan nieuws te doen, en zeker niet aan exclusief nieuws. Primeurs waren taboe voor de NRC. Nieuws werd pas publica bel geacht als bevoegde instanties het officieel vrijgaven. Bij hoge uit zondering kon er weieens een nieuwtje af, maar dat werd dan heel omzichtig in een hoofdartikel verpakt uit angst van sensatie te worden verdacht. Daaraan dankt de NRC zijn repu tatie van waterdichte betrouwbaar heid. Die heeft het blad nog en juist daarom trokken z'n recente primeurs over allerlei besluiten, plannen en voornemens van het ka binet-De Jong zo de aandacht. Want een nieuwtje in De Telegraaf, nou ja.... Maar een exclusief be richt in de NRC, die altijd zo voor zichtig isAlleen een Kamerstuk kan betrouwbaarder zijn. DURF De NRC durft. Pas tien jaar gele den werd de parlementaire cor respondent van De Volkskrant van alle departementale voorlichting uitgesloten omdat hij het gewaagd had voorbarig aan het grote nieuws van Prinsjesdag te ruiken. En nu publiceert de NRC daags na het be- grotingsberaad van het kabinet-De Jong al concrete gegevens over de nieuwe Miljoenennota. Maar ook de nieuwsjagende Ho merussen van de Nederlandse Ti mes slapen weieens. Woensdag be richtten ze dat de instelling van de Staatscommissie voor de herziening van de Grondwet en de Kieswet enige vertraging ondervindt. Waar om? „Twee politici die als kandidaten voor de commissie moesten worden gepolst, de gereformeerd-politieke afgevaardigde P. Jongeling en de voorzitter van de fractie van D'66, mr. H. A. F. M. O. Van Mierlo, waren onvindbaar. De heer Jonge ling was moeilijk te bereiken om dat hij bezig is met een verhuizing. Het dagblad waarvan hij hoofdre dacteur is, het Gereformeerd Ge zinsblad, zal niet meer te Gronin gen, maar te Amersfoort worden gedrukt. De heer Van Mierlo was met vakantie en scheen door Zuid-Frankrijk te zwerven. Hij had bij niemand op voldoende dui delijke wijze een adres achtergela ten. Zelfs de voorzitter van zijn partij en de secretaris van zijn frac tie konden de betrokken minister aanvankelijk niet zeggen, waar de heer Van Mierlo te bereiken was". „Intussen", vervolgt de NRC. „wordt nu met de instelling van de commissie gewacht, omdat een be noeming achteraf van de heren Jon geling en Van Mierlo wellicht een vreemde indruk zou wekken. (Een merkwaardige speling van het lot; de fractievoorzitter van de partij die met de meeste overtuiging voor herziening van Grondwet en Kieswet heeft gepleit, D'66, is nu een der oorzaken van een vertra ging van veertien dagen)". VERHUIZEN Nu is het (om even bij de heer Jongeling stil te staan) duidelijk, dat iemand die aan het verhuizen is, daarom nog niet onbereikbaar hoeft te zijn. Zelfs een verhuiswa gen, met de familie voorin naast de chauffeur, doet geen drie weken over een rit van Groningen naar Amersfoort. Bovendien: een oproep via de radio kan soms wonderen doen. Het bericht leek zo on waarschijnlijk dat de NRC het zélf nog maar eens is gaan checken. Dat resulteerde de volgende dag in een keurige rectificatie, waarin overi gens de heer Jongeling onvindbaar bleef, maar de zwerver Van Mierlo vplledig werd gerehabiliteerd: „De indruk die wij gisteren hadden, dat de polsing van fractievoorzitters vertraging had ondervonden door dat o.a. de heer Van Mierlo (D'66) onvindbaar met vakantie in Zuid-Frankrijk zou zijn geweest, is niet bevestigd. Voorzover wij thans kunnen nagaan treft de heer Van Mierlo geen blaam. Partijfunctiona rissen weten, waar hij te bereiken is en kunnen contact met hem tot stand brengen. Dit is dus ook moge lijk, als hij benaderd zou moeten worden door de minister van bin nenlandse zaken. Wij stellen er prijs op, dit recht te zetten". Voorzover wij thans via de NRC kunnen nagaan, treft dus alleen de heer Jongeling blaam. Dat doet maar. De boel versjouwen als een staatscommissie moet worden samengesteld. Als de heer Jonge ling tegen die commissie is, laat hij dat dan ronduit zeggen en niet stie- kum gaan verhuizen als de mi nister zit te springen om z'n advies. Er zijn sportievere manieren denk baar om de boot van de Grondwets herziening af te houden. Verhuizen doe je maar in je eigen tijd, niet in die van Beernink. Maar zo kwaad bedoelt de NRC het natuurlijk niet. Ze heeft alleen een hele vergissing half gerectifi ceerd. En dat is nog altijd beter dan een halve vergissing helemaal niet rectificeren, zoals de meeste bladen met hun primeurs doen. LEZEN In een ingezonden stuk aan The Guardian klaagde onlangs een gerhuislid, dat hij al in drie jaar geen behoorlijk boek meer had gele zen. „Zelfs toen hij eerste minister was vond Gladstone nog de tijd om Homerus te vertalen. Ik, en tiental len collega's met mij, verdrinken in een zee van vakliteratuur, maar van belangrijke culturele en we tenschappelijke publicaties, waaro ver iedereen praat, blijven we door tijdsgebrek volslagen onkundig. Ik maak me ernstige zorgen over ontwikkelingspeil van de volksver tegenwoordigers.' Door zulke zorgen wordt blijk baar ook de uitgeverij Het Spec trum N.V. gekweld. Ze heeft dezer dagen aan alle Kamerleden en nisters de nieuwe Aula-pocket „De grondslagen van de politieke tenschap" toegestuurd: een lijvig stuk lectuur (543 blz) van de Ameri kaanse politicoloog Leslie Lipson, die vrijwel alles van volkenrecht, staatsrecht, geschiedenis en filoso fie afweet en dat ook duidelijk laat merken. Aula-hoofdredacteur prof. Buytendijk (80) voorzag de aanbie ding van een begeleidend briefje dat in de parlementaire lezerskring niet overal even goed is gevallen Men vond het een tikje aanmati gend. wat het naar onze smaak ker niet is. Oordeel zelf: DUIDELIJK needelgestrenge heer. Wat i allemaal onder politieke duidelijk heid valt. is niemand in Nederland meer duidelijk. Vandaar dat alle politici het resterende landgeno ten duidelijk uittekenen en afschil deren in zulk een kleurkakofonir dat de zichzelf respecterende leek veronderstelt dat het wel weer abstracte kunst zal zijn. En dat is dan duidelijk. Gemakshalve zijn we derhalve van mening dat we het kiesstelsel wel eens in studie kun nen nemen dat het herzien van cle struktuur van alle politieke partijen a l'époque is- maar dat het wel aan het confessionele zal liggen, dat de democratie als een zegen van ven komt en dat. aangezien Car thago toch al verwoest is, we beste op reces kunnen gaan. Zo zijn onze politieke zeden. „Het is dan ook op dit moment dat wij doen verschijnen Leslie Lipson, De grondslagen van de poli tieke wetenschap, en u een ex plaar van deze uitgave vermeten aan te bieden. Het papier licht-houthoudend. waarmee j, zegd is dat het geen lectuur van zittend-in-de-zon is. „Gelukkig echter dat in de Ka mer niet uitsluitend gepraat hoeft te worden. Lezen blijft toegestaan. Hoogachtend Lipson's boek biedt inderdaad geen vakantielectuur. en nog min der verpozing voor verloren uurtjes in de Kamer. Wat niet wegneemt dat er leuke dingen in staan. Bij voorbeeld over de „rassenwaan" van sommige Indianen. „De Chero- kees". meldt Lipson. „die van het bestaan van Europeanen en negers wisten, kennen de volgende mythe over de oorsprong van de ras De grote geest schiep de mens uit klei en vormde drie figuurtjes die hij in de oven legde. Al te nieuwsgierig naar de resultaten, haalde hij het eerste figuurtje er te snel uit. Het was wittig, halfgebak ken. onaantrekkelijk. Maar er niets meer aan te doen en een blank ras zou van dit armzalig pro beersel afhangen. Vervolgens haal de hij zijn meesterwerk uit de oven, een perfect gebakken figuur tje met een rijke roodbruine kleur, dat natuurlijk een nageslacht roodhuiden voort zou brengen. Zo trots bewonderde hij zijn werk, dat hij nummer drie helemaal vergat, totdat, helaa* hij iets branderigs rook. Te laat haalde hij het uit de oven, een geblakerde sintel stam vader van de negers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2