SPOEDIG ARABISCHE TOP Commentaren Bejaarde man met hamer vermoord Twee Becker's Son: 26 ontslagen Kongo wijst journalisten land uit Tap toevoor trompetters Fortuin Krupp voor filantropisch werk Caravelle in luchtzak: 22 gewonden Politie-inval in casino Zaterdag 5 augustus 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD «i Eotttani^ Rotterdammec Dagblad Haagse nt>uran f Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 entsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 wereldbonden bereiden fusie voor pag. Kernmerk. Het toeristenlegioen dat deze lange mooie zomer op stap is gegaan naar alle windstreken, heeft een half miljoen reisgid sen op zak. In ons Zon dagsblad onder meer een interview met Wil de Kreuk, die al negen van die wegwijzers op haar naam heeft staan. Ds. G. Kerssies Recreatiepredikant ds. G. Kerssies krijgt straks een eigen werkterrein bij de Loos- drechtse meren. Nu oriënteert hij zich nog. Een vraaggesprek met hem in ons Zondagsblad. Ja, met de krant? Kunt u een koeriertje voor me plaatsen onder „Speelgoed te koop" Vijf dagen overleg in Khartoem Egypte geeft toe in kwestie-Yemen Instelling centraal militair commando? achtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Madenken D' KHARTOEM Na vijf dagen van soms stormachtige discus sies zijn de ministers van buitenlandse zaken van de dertien Ara bische landen, die in Khartoem confereren, het er over eens ge worden dat er spoedig een topconferentie van Arabische rege ringsleiders moet worden gehouden om de problemen op te lossen die de oorlog met Israël heeft meegebracht. Deze topconferentie zou nog deze maand moeten plaatsvinden. Dat de ministers het hierover eens zijn geworden is voornamelijk te danken aan het aanbod van Egypte om het al jaren slepende geschil met Saoedi Arabië over Yemen bij te leggen. Saoedi Arabië heeft positief op dit aanbod gereageerd. Bij het begin van de conferentie van gisteren werd duidelijk dat het lot van een eventuele topconferentie zou afhangen van het Saoedi Arabi sche antwoord. Over de wijze waar op de twee landen hun geschil wel- BRUMMEN Aan 26 werknemers van Becker's Sons nv is meegedeeld dat zij zullen worden ontslagen, na dat tevoren met de vakorganisaties overeenstemming was bereikt over te treffen voorzieningen. In februari had het bedrijf reeds 36 werknemers ontslagen. De ontslagen zijn het ge volg van een interne reorganisatie om de onderneming een gezondere basis te geven. licht zullen regelen is gisteren evenwel nog niets bekend geworden. Soedan is verzocht een definitieve agenda voor de conferentie van re geringsleiders op te stellen, alsmede een slotcommuniqué. De ministers zullen deze ontwerpen vandaag be studeren. Naar vernomen wordt zullen op de agenda waarschijnlijk o.m. de volgende punten voorkomen: 1. de instelling van een Arabisch militair commando. 2. al of niet handhaving van het olie-embargo tegen de V.S., En geland en West-Duitsland en de algemene houding-van de Arabi sche staten tegenover deze drie mogendheden; 3. maatregelen, die er toe moeten leiden dat de Arabische landen de gevolgen van de nederlagen tegen Israël te boven komen. GEMATIGDER De overeenstemming over een te houden topconferentie is het enige concrete resultaat van de beraadsla gingen der ministers. Diverse nete lige kwesties werden van de agenda afgevoerd en „gereserveerd" voor de regeringsleiders. De indruk bestaat, dat de meeste ministers gisteren een gematigder toon en een verzoenender houding aannamen dan aan het begin van de conferentie. Heethoofden als Shukeiry van het Palestijnse bevrij dingsfront hebbqn weinig succes ge had, de voorstanders van matiging en kalmte, zoals Tunesië, des te (Van i onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De 76-ja- rige weduwnaar Willem Adria- nus van der Plaat is in de nacht van donderdag op vrijdag ver moord in zijn woning aan de Van Kinsbergenplaats 12. Be woners van deze hechte buurt gemeenschap vonden hem gis termiddag geheel gekleed op het toilet. Zijn schedel was inge slagen. De politie zoekt momenteel naar een man van ongeveer 25 jaar: de vermoedelijke dader. Buurtbewoners hebben namelijk donderdagnacht om half een de heer Van der Plaat voor het raam zien zitten in gesprek met een voor hen onbekende. Omwonen- KINS JAS A De Kongolese presi dent Moboetoe heeft gisteravond twee journalisten en een fotograaf van Associated Press en een journa list van het persbureau Reuter bevo len het land binnen 48 uur te verla ten vanwegen berichtgeving die de regering niet bevalt. den spreken over „iemand met een donkere huidskleur". Samen met de ze man is het slachtoffer voor het laatst levend gezien. Over dader en motief tast de poli tie momenteel nog volledig in het duister. De Rotterdamse officier van justitie mr. J. M. van Leeuwen is met het onderzoek belast. Het gebruike lijke fotografische en dactylosco- pische onderzoek is verricht. De twaalfjarige Vera van der Steen, die enkele huizen verder woont, vond het vrijdagmiddag vreemd dat één gordijn voor het ar beidershuisje van „opa Van der Plaat", zoals hij in de buurt werd genoemd, was dichtgeschoven. Dat was niet zijn gewoonte. Zij keek de kamer in en zag bloed op de venster bank. Onmiddellijk ging zij naar haar moeder die regelmatig, zoals vele buurtbewoners, bij de oude man over de vloer komt. „Er ligt bloed bij opa", zei het meisje. Toen de moeder dat ook merkte, probeerde zij binnen te komen. Dat lukte via de achter deur, waarna zij de man met bebloed hoofd op het toilet zag zitten. Daarna waarschuwde zij de politie. Dat was TV. A. VAN DER PLAAT Anatoom-patholoog dr. J. Zelden- rust heeft in het Vlaardingse Holyzie- kenhuis sectie op het lijk verricht. Het slachtoffer is met de hamer verscheidene slagen toegebracht, waarvan één zijn schedel doorboorde. De slagen waren niet direct dodelijk. De man heeft in een soort shock toestand door het huis gelopen en is niet, althans naar de mening van de politie, achtervolgd. Voor vervolg zie pag. 3 Eldo-programma gaat door WOOMERA Ondanks het neerstorten van de „Europa 1" gaat het Eldo-programma, het ontwikke len van een Europese aandrijfrakct. door. Hoewel geleerden en technici reeds voorbereidingen troffen Woome- ra vandaag te verlaten, is in Port Adelaide (Zuid-Australië) een nieuwe Blue Streak draagraket aangekomen, voor de lancering van de „Europa 2". Zoals we reeds gisteren in een deel van onze edities konden melden is de proef met de „Europa 1" mislukt toen de ontsteking van de tweede, Franse, trap weigerde. 9? (Van onze speciale verslaggever) r\EN HAAG Vier fanfare- en trompetterkorpsen van de Ko ninklijke Landmacht zullen op 9 september hun eigen „Last Post" kunnen blazen. Ze zullen op die dag worden opgeheven na een laatste officiële plechtigheid. Geen verdere taptoes dus meer voor de voor 't grootste deel dienstplichtige muzi kanten; de tap gaat letterlijk toe. Het gaat om de fanfarekorpsen vtn de genie en de Limburgse Ja gers, zomede om de trompetterkorp sen van de artillerie en de cavalerie. De betrokken legeronderdelen treu ren reeds. Het laatste romgebom zal waarschijnlijk in het teken staan van de omfloerste trom. Besparing Het besluit tot opheffing is een bezuinigingsmaatregel, waarmee jaarlijks enkele tonnen worden uit- In totaal zullen er 176 muzikanten verdwijnen. Hun dure uniformen en instrumenten zullen in kisten worden verpakt. De motten zullen zich in de loop der jaren wel over de textiel ontfermen. Het koper zal te gelegener tijd wel naar de grote beroepskorpsen verdwijnen, welke tot opluchting van velen zullen blij ven bestaan. De dienstplichtigen van het trom petterkorps van de cavalerie en het fanfarekorps van de genie zijn er nog 't beste aantoe. Ze kunnen op eigen verzoek met vervroegd klein verlof gaan, wat betekent dat ze, behoudens bijzondere gebeurtenis sen, voor goed het uniform zullen uittrekken. De recruten van het trompetter korps van de artillerie en van het fanfarekorps van de Limburgse Ja gers zullen opnieuw wordn inge- Naar KMK Het beroepspersoneel gaat over naar de Koninklijke Militaire Ka pel. Wat deze lieden bij het KMK zullen moeten doen, is nog onbe kend, doch duidelijk is dat zij over compleet zullen zijn. De taptoes, ook de internationaal bekende in Delft, zullen dit seizoen nog van de diensten van de ten do de opgeschreven korpsen kunnen profiteren. Het volgend jaar zal men het met heel wat minder muzikan ten moeten doen. Sommigen betreuren dit omdat er van het verloren gaan van een stuk traaiue kan worden gesproken, dat na de oorlog met zorg werd opge bouwd. Anderen zijn echter van me ning dat de Nederlandse landmacht zoveel muzikanten heeft dat er best een paar honderd gemist kunnen worden. Het koninklijk -paar geniet van een zonovergoten vakantie in het Italiaanse Porto Ercole. Ook (de jarige) prinses Irene en haar man zijn in dit vakantie oord. Van links naar rechts: prins Hugo, koningin Juliana, prinses Irene en prins Bernhard, pas gearriveerd uit Frankrijk, waar hij een medische behande ling onderging. Vier doden; 33 gewonden in Antwerpen ANTWERPEN Bij een geweldige uitslaande brand in de chemische fa briek van Bayer in Antwerpen zijn gisteren vermoedelijk vier personen (twee Belgen en twee Duitsers) om het leven gekomen, terwijl 33 perso nen verwondingen hebben opgelopen. De vier personen, die waarschijn lijk zijn omgekomen, worden momen teel nog vermist. Ooggetuigen hebben verklaard dat zij twee mensen voor hun ogen zagen verbranden. De meeste gewonden zijn personeelsle den van Duitse firma's, die voor reke ning van het bedrijf onderhouds- en herstelwerkzaamheden verrichtten. De brand ontstond toen drie arbei ders bezig waren met het schilderen van een tank waarin zich cyclo- hexaan bevond. De vlammen bereik ten bij het ontploffen van tanks met vloeibare chemicaliën soms een hoog te van honderd meter. Tot in verre omtrek kon men het vuur en de dik ke rookwolken zien. De fabriek, een dochteronderne ming van de „Farbenfabriken Bayer AGin West-Duitsland, ligt in het havengebied Zandvliet ten noorden van Antwerpen. Er zijn ca. 1.500 mensen werkzaam. In de nog zeer nieuwe fabriek wordt caprolactam vervaardigd voor de plasticproduk- tie van de Duitse moederfabrieken. Een beeld van de zware brand in de Antwerpse chemische fabriek, die tot in Zeeland was te zien. Testament overleden eigenaar ESSEN Alfried Krupp van Bohlen und Halbach, de alleen eigenaar van het gigantische Krupp-concern, die zondag op 59- jarige Leeftijd aan kanker is over leden, heeft zijn fortuin ver maakt aan een op te richten stichting met als doel: de een heid van het concern en het uit voeren van filantropische pro jecten, met name het weten schappelijk onderzoek, te bevor deren. Zoon Arndt had reeds in het voor jaar afgezien van zijn rechten op de K mandarijntjes ROME In een Caravelle-straal- vliegtuig van Air-France, dat onder weg was van Parijs naar Beiroet, brak gisteren paniek uit toen het toestel bij de Mont Blanc in een luchtzak raakte. Het maakte een val van ruim een kilometer. In de cabine ontstond een enorme ravage, waardoor 22 pessagiers min of meer ernstig werden gewond. Toen het toestel op het vliegveld Fiumicino van Rome landde, stonden ziekenauto's al klaar om de gewon den naar het ziekenhuis te brengen. Weersverwachting Vrij veel zon (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Aan de periode met buien komt een einde. Een rug van hogedruk trekt van Engeland naar het oosten en geeft een weersver- betering. Morgen is dan ook droog weer te verwachten met zonnige perioden. Een Oceaanfront dat Ierland heeft bereikt, trekt morgen over de Noord zee en kan iets meer bewolking brengen. De zwakke wind krimpt naar zuid tot zuidwest. Hiermee wordt iets warmere lucht aange voerd, waarin de middagtemperatu- tuur tot ruim 20 graden kan stijgen. Het algemene weerbeeld is iets wis selvalliger geworden, maar het blijft vrij zomers. 8 augustus zon op 9.06, zon onder 20.23; maan op 4.68, maan onder 21.08. 7 augustus zon op 5.10, zon onder 20.21; maan op 6.25, maan onder 21.28. erfenis van het concern. Hij zal na de conversie van het bedryf tot open nv een bijlage van twee miljoen Mark per jaar ontvangen. WASSENAAR De Wassenaarse politie heeft gisteravond een inval gedaan in hotel „Den ouden Deyl" aan de Rijksstraatweg in Wassenaar, waarin sinds enkele dagen de socië teit „Sportingclub Wassenaar" was gevestigd. De club wilde, blijkens aankondi ging in advertenties, de leden ge legenheid bieden behendigheidsspe len te beoefenen. De Wassenaarse politie was echter van mening, dat het hier om zuiver kansspel ging, dat niet in besloten kring werd gespeeld. Na overleg met de officier van justitie werd de inval gedaan. Het kansspel, dat de naam „exentra" draagt, werd in beslag genomen, alsmede 450, aan baar geld en voor ruim 10.000 aan fiches. Vijf personen werden naar het politiebureau overgebracht, twee van hen zijn in arrest genomen, de 41- jarige horeca-exploitant J. H. van W. en de 40-jarige manager J. A. van den P. beiden uit Rotterdam. Een tiental deelnemers aan het spel kre gen een proces-verbaal. waarde van opinieonderzoeken s een betrekkelijke. Bij de na dering van verkiezingen kunnen ze zelfs bedenkelijk zijn. In zoverre ze namelijk de neiging aanwakkeren om zich bij de bepaling van een standpunt door dat van anderen te laten beïnvloeden door overwegin gen die op zichzelf niet ter zake doen. Maar al is de waarde betrekkelijk, waardeloos behoeven ze niet te zijn. Ze kunnen de ondervraagden in elk geval aan het denken zet ten. En dat is altijd een nuttige zaak. Dat is het zeker ook in een d'irccratisch bestel als het onze, dat immers steeds weer ook in en door het denken behoort te worden be stendigd. Vandaar dat we met genoegen ken nis hebben genomen van het opinie onderzoek dat de Arjos in eigen ge lederen heeft aangespannen. Laat men maar nadenken over wat ons als vanzelfsprekend lijkt toe te vallen, maar dat toch in feite zelf het resultaat van nadenken is. Corruptie PR zijn landen waar corruptie zo veelvuldig wordt bedreven dat men er in de kranten al niet meer van leest. In de krant komt immers wat af wijkt van de regel, en daar is het abnormale het normale geworden. Gelukkig is het bij ons anders. In de alweer gelukkig betrek kelijk weinige gevallen waarin van corruptie moet worden gesproken of waarin aan corruptie zelfs maar moet worden gedacht wordt het oordeel van de rechter ingewonnen met alle daaraan verbonden pu bliciteit. Het bovenstaande mag men beden ken wanneer men in de krant van vervolgingen wegens corruptie leest. Het is dan altijd vervolgde corruptie, corruptie waarmee sa menleving èn rechtspraak dus geen genoegen nemen. Zelf doen T~)E regering gaat nog geen maatrege len nemen tegen doping in de sport. Ze wil eerst eens zien wat de sportwereld zelf gaat doen. We menen dat dit een juist stand punt is. Sport is een kwestie van sportiviteit, hetgeen ook betekent dat men geacht wordt zelf orde op zaken te kunnen stellen. Het ware niet best, indien de over heid ook hier moet gaan handelen, al zit de mogelijkheid van de nood zaak ertoe er natuurlijk wel in. Daarom vermoeden we dat de over heid intussen wel een oogje in het zeil zal houden. En de sportwereld zal er inmiddels een eer in stellen, te doen wat ze kan doen. Ereregels, met tucht te handhaven, verdienen ook hier de voorkeur bo ven voorzieningen van staatswege. Etaleur-Verkoper Admin. Kracht (vrl. of mnl.) Vrl. nulp Naast goede omgangsvormen ver langen wij enthousiaste mede werkers in ons bedrijf van ex clusieve woninginrichting. U kunt iedere dag solliciteren bij: INTERIEURVERZORGING BULTHUIS Botermarkt 23 - Tel. 20854. Ik geef op als nieuwe abonnee: L^-taalt: per kwartaal per maand hokje zwart maken naar keu: Als beloning voor mijn aktlvlteit ontvang ik een grote luxe Sierknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1