portretschilder vol vechtlust éÊÊk m a m b m m PUZZEL VAN DE WEEN Van schelpen leuke ketting te maken Patroon voor poppejurk ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1967 #00G waren de verwach tingen gespannen. Er was dan ook gelukkig weer eens een gerede aanleiding om naar Laren's Singer Museum te gaan. Deze zomer noodt nu eenmaal nadrukkelijk tot het maken van uitstapjes. Het "betrof de opening van 'de herdenkingstentoonstel ling, aan de onlangs hoogbe jaard gestorven Belgische kunstenaar Baron Isidoor Op- somer gewijd, die 89 jaar ge leden in een eenvoudig volks gezin in Lier het levenslicht aanschouwde en later door zijn koning tot baron zou wor den geadeld. Een schilder van wereldfaam, toriens werk die dag zou worden ingeleid en verklaard door een kenner, wiens reputatie eveneens tot ver buiten zijn landsgrenzen uitging: Het was W. Vanbeselae- re, de hoofdconservator van het Koninklijk museum voor schone kunsten te Antwerpen. En voor wie mocht denken, dat we de lezer blij willen maken met een dode mus, omdat hij dit alles dan toch maar gemist heeft, is het goed te weten, dat Vanbese- laeres glo^volle rede in extenso in de fraaie catalogus, die de ex positie begeleidt, staat afgedrukt, de doeken en tekeningen van Opsomer er nog net zo hangen en Singers museumtuin, door het in middels voortschrijden van deze unieke zomer, in nog grotere, want rijpere pracht, ligt te wach ten op de bezoekers. welks stichter William H. Singer jr., met nauwe vriendschapsban den aan de kunstenaar verbon den was. Laatbloeier Opsomer was als schilder een typische laatbloeier; eerst tegen zijn vijftigste kwam hij tot volle dige .ontplooiing en nog bijna veertig jaar zou hij het vak beoe fenen met onverminderde werk lust en kritische zin, zichzelf bij voortduring martelend met de vraag over de zin en de toekomst van zijn levenswerk. Onomstotelijk ligt Opsomers grootste verdienste op het terrein van de portretkunst, die in kleu rengamma en verfopdraoht niet zelden aan onze Breitner ver want schijnt. Volop impressionist als hij was, werden zijn doelstel lingen door het, op dit moment in zwang zijnde, expressionisme verworpen en voorbij gestreefd, waardoor hij min of meer tussen wal en schip viel, hetgeen hem slechts, militant als hij was, nieu we vechtlust verschafte. De neiging, zijn wil aan ande ren op te dringen, blijkt evident als men de reeks van zijn portret ten overschouwt. mer niet altijd aan kon ontko- De forse mannelijke streek en in het algemeen een geringe hang tot behagen, zal er de reden wel van zijn, dat vrouwelijke model len zich nauwelijks met een op dracht aandienden. Toch wist hij op andere wijze de vrouw wel te boeien, bijv. met het opstellen van fraaie bloemstukken in zijn inte rieur, die hemzelf echter in de eerste plaats tot een appetijte lijke „schilderskluif" dienden, maar hiervan bleven de dames gelukkig onkundig. Uitsluitend portretschilder was Opsomer dus niet, want naast zijn bloemenprofusies, was hij ook een eminent uitbeelder van de rivier: De Schelde en de Hol landse stromen schonken hem meermalen inspiratie, bij de ver wezenlijking ervan, niet weinig geruggesteund door de omstandig heid dat hij een „bevaren" schip- Opsomer Is als gezegd vereenzaamd gestorven, maar vechtend en gelovend in zichzelf, heeft hij een oeuvre overgele verd, dat zijn weg in de geschie denis wel zal vinden en dat zijn lijfspreuk „Maar zomeren zal 't" zeker waar zal maken! Willen we nu in de marge van dit overstelpend geheel enige aan tekeningen maken, dan zal dit met de nodige zelfbeperking moe ten geschieden. Mogen we de beschouwer dan eerst brengen voor het grote doek „Christus predikend te Lier"? Een weliswaar bekroond werkstuk uit 1901, maar waarin men amper het toekomstig meesterschap voelt aangekon digd. Hoe schijnbaar simpel en onbe vangen tevens, is het konter feitsel van koning Albert, die in zijn eenvoudig uniform de perso- C or respondent ie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag. persoonlijk een dubbele porti in het buitenland ondergaan, ei bij bewust ervaren hoezeer e warmte de energie aantast vermogen om diep door te Onder die omstandigheden W.U het wenselijk nog even v brengen van opgav ligste soort: onge korte zettenreekse de vijandelijke koning. Het feit dat ditmaal ln alle o •1 A i 1 ,/j i' A -i E V i if ïifiB m it P MX f g h gespeeld hebbi zelfs dit grapje ipoedig mogelijk t August Vermeylen. Standing Schaduw Een tragische bijzonderheid werpt mogelijk een lichte scha duw over al het feestelijke: Opso mer zelf toch adviseerde de sa menstellers van wat een re trospectieve moest worden, maar het schielijk ingrijpen van de dood is ef verantwoordelijk voor, dat het helaas een herden kingstentoonstelling werd, die echter nergens met meer recht en reden kon worden gehouden dan juist in het Singer Museum, Zijn modellen zijn zich terdege bewust van hun standing en zoals Vanbeselaere terecht stelt nemen zij zich tegenover de meester extra in acht als het om hun houding, hun image, zeggen we tegenwoordig, gaat. Een in stelling, die Opsomer moest door breken, wilde het portret de uit komst geven van hogere waarde, met name het fluïdum, dat hart met hart verbindt. Daarom is het ook zonneklaar, dat de portretten van degenen die hem sympathiek waren (en zo tot een zuiverder dialoog leidde) mijlenver uitgaan boven het „maakwerk" waar zelfs een Opso- Brug Staalstraat te Amsterdam, aquarel. nificatie is van een vorst die te midden van zijn volk leefde. Van geheel andere geaardheid is het luisterrijke portret Opso mers stadgenoot Felix Timmer mans gewijd en begeef u vandaar eens naar het doek prof. Corneel Heymans voorstel lende, om voor eens en voor al tijd te weten hoe diep de kunste naar in de psyche van zijn „zit- ter" wist te graven! De noncha lance waarmee deze Nobel prijswinnaar zijn ridderorde draagt is tekenend voor het feit, dat hij wel de materie ontstegen schijnt. Maar onbetwist de top van de ze 'totale schouw is ons dun- kens althans. het magistrale portret van August Vermeylen en zeker als men het op de zuiver schilderkunstige merités beoor deelt. De verleiding is groot riog op vele andere faculteiten te wijzen, op gevaar af te verzanden in uitsluitend een hoogdravend prij- Daarom willen we toch even een ander geluid laten horen, dat mogelijk het best het puur mense lijke in Opsomers karakter weer geeft: Zelfs hij, wist niet altijd te ontkomen aan een zekere coquet- terie, een vertoon van oppervlak kige virtuositeit. Men heeft als exempel hiervoor het doek, weer gevende mr. Arn. J. D'Ailly maar eens te bekijken, om te constate ren, dat hier hoegenaamd niets in leeft. Mogelijk een gebrek aan sympathie voor het model? Mis schien! Maar zelfs de beste breister laat wel eens een steek vallen eh de kunstenaar her neemt zich glansrijk in zijn mag nifieke landschappen. „Molen te Willemstad" en „Boten" (zo klaar in de positieve bouw van de scheepslichamen gerepresen teerd) zijn met nog een paar andere, tekenend voor zijn kun nen op dit gebied, maar ook de stillevens tellen waarlijk wel mee: Zie het Manetachtige „Stilleven met druiven" maar voornamelijk ook de reeks diaphane aquarellen, met als hoogtepunt het blad Henri van de Velde gewijd. «■■MD A 81 BAH i. A mwt E3 O i: 1 i f A 4 A A aap m &U .tkiM - lil abcdefgh Oplossingen Hieronder volgen de oplossingen juli j]„ u voorgezet onder de titel Opgave 3: 1. Td8tTe6 (na 1. Kg7 2. P4f5 volgt het mat één zet eerder) 2. TxeBfKg7 3 Tg8t! Kxh6 4. Pf5t Kh5 Opgave4: 1. Dht Kxh7 2. Te7i iKh8 -en dat deze opgaven (te), moeilijk Tekeningen ningen, waarvan die William Sin ger opgedragen het meest re presentatief voor deze categorie schijnt. Men heeft het reeds begrepen naar we hopen: Wie een onverge telijke gebeurtenis mee wil ma ken, verzuime deze expositie niet. Men kan tot 17 september in Laren terecht! GIJS KORDING Kruiswoord - puzzel HORIZONTAAL: 1. uitbarstingsmond van een vuurberg, 5. plaats in Gelderl., 10. boom, 12. tijdrekening, 13. getroffen. 15. ik (Lat.), 17. vogel, 18. wandeldreef. 20. jongensnaam, 22. maanstand, 23. fami lielid, 25. voedsel, 26 lidwoord, 27. plaats in Portugal, 31. muzieknoot, 32. boom, 34 plaats in Spanje. 41. nevenschikkend voegwoord, 42. water in Friesland, 43. voorzetsel, 44. meisjesnaam, 45. term bij kaartspelen, 47. teug. 49. oprolbaar zonnescherm, 51. jongensnaam, 53. kant, 55. water in Utrecht, 58. stok, 59. vogel. 60. schikgodinnen (Germ. Myth.) VERTIKAAL: 1. gevangenis. 2. meisjesnaam, 3. foefje (Ind.), 4. bijwoord, 6. rijksgrens (afk.l, 7. zoutziederij, 8. eer, 9. gelogen kwaad. 11. landbouwwerktuig, 14. zijtak Wolga, 15. voegwoord, 16. voorzetsel, 17. dienstbode, 19. voorzetsel, 21. niet dicht opeen staande, 24. heden. 27. masker, 28. opening, 29. vis, 30. telwoord, 33. duister, 35. gekheid. 36. ontkenning, 37. bijwoord, 38. opgezet, 39. myth, figuur. 40. stad ln Engeland, 45. half (Lat.). 46. familielid, 47. muzieknoot, 48. boterton, 50. buitenhaven, 52. reeks, 54. bijb. figuur. 56. uitroep, 57. rivier in Italië. 4. en, 5. Haps. 7. Ee. 8. urgent, 9. Ie. 10. gesel. 12. m.o., 13 ne. 15. Massa. 17. lis, 18. kei, 19. rok, 20. ant, 25. na, 26. in, 28. Borba, 29. L.K. 31. aroma, 3. ab. 33. Evora, 34. lui. 36. Oss. 37. ets. 39. ale. 44. Ee, 46. is, 48. kraam, 50. rei ger. 51. pa. 52, si, 54. pedaal, 55. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HORIZONTAAL: 1. desem. 6. keule, 11. Gen, 12. man, 14. ere. 16. el. 18. koper, 20. Aa. 21. silene. 22. opeens, 23. es, 24. in, 26. ik, 27. ts, 28. bel, 30. aan, 32. Ate, 34. L.O., 35. k.o., 37. eb. 38. v.a.. 40. kurk. 41. sloot, 42. tolk, 43. ib. 44. es. 45. si. 47. re. 49. are. 51. pas, 53. spa, 56. r.o., 58. ga. 59. ik, 61. er, 62. Ameide. 64. iedere. 65. Aa, 66. klomp. 69. ge, 70. den. 72. ons. 73. ham. 75. deren. 76. kelen. VERTIKAAL: 2. eg, 3. Selene, kip. kreet. 57. oma, 58. gel 61. erg, 63. long, 67. L. 70.de, 71. ne. 73. hé. 74. m< INZENDINGEN Inzendingen worden 1 derdag a.s. op ons bureau wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5,en twee van 2,50. OR K WÖB - VC0R DE JÊUGD - Jarigen Hiep, hiep, hoera 1 Gerda Buizer, Gerrit van Boudestein, Ida Heus en Ada de Ridder, van harte gefelici teerd met jullie verjaardag van de nichten en neven. Prijswinnaars Dag nichten en neven, Hoe maken jullie het alle maal? Geen last van een zomer- griepaanvalletje gehad? Oef, voor velen van jullie begint de vakantie hard op te schieten en het einde is bijna al in zicht. Wat hebben jullie nu kunnen genieten en de schade van de laatste zomervakanties kunnen inhalen. Prachtig! De afgelopen week konden we weer opnieuw ons bruin laten branden. Heb ben jullie dikwijls een duik ge nomen in het zwembad, de ri vier of in de grote zee? Wat was het allemaal fijn! Zijn de foto's mooi geworden die we in de vakantie hebben gemaakt? Het is altijd een leu ke herinnering voor later, hoor! We zijn Gijsje de Jong toch niet vergeten door alle pret in de vakantie? Kreeg hij een mooie kaart van ons? Fijn dat we het niet vergeten zijn. Wat zal hij blij zijn als hij weet, dat jullie ook in de vakantie nog aan hem denken. Hartelijk be dankt voor de rapportcijfers die ik deze week nog van jullie toe gestuurd kreeg. Meisjes en jongens ik wens jullie allemaal weer heel veel plezier en tot de volgende keer. Met het prachtige weer. nich- ;n en neven, krijgen zee, strand en duinen nogal eens bezoek. Je kunt niet altijd en, zonnen, ballen en ga door. Allicht zijn er wel onder ons die aan het „schelpen zoeken" zijn geweest. Hebben e er al veel gevonden? Ze spoelen dikwijls heel gaaf m en het éne exemplaar is nog mooier dan het andere. De meest voorkomende zijn lang niet altijd de lelijkste hoor! Le ren jullie ze al een klein beetje te onderscheiden? Puzzeloplossing Vertikaal (van boven naar beneden) lezen we: kaas, gans. baal, tank, stok, klok, eend, auto, helm en hart. Horizontaal (van links naar rechts) staat er: balg, zes, bank, boot, mes, asbak, blok, tent, heks, ober, ruïne en dokument. OPLOSSING RAADSEL Els van Teijlingen maakte het volgende gedichtje met de tekening zelf. DE FEE TANTE JOS Een gat in je kous. ■ij-*#*#*#*#*-»*#*# Dit is weer echt een leuke vakantiepuzzel, meisjes en jon gens. Bij de voor werpen die om de hokjes staan, zijn pijltjes geplaatst. Zij geven precies aan hoe jullie de namen van de voorwerpen moet invullen. Als je daarmee klaar bent, lees je in de middelste rij van boven naar beneden een woord dat met de krant te maken heeft. Deze week krijg ik dus twee op lossingen van jul lie. Sterkte ermee Ze moeten wor den ingezonden vóór dinsdag 8 augustus. ting zoekt in één schelp, zoals de slak en de tweeschaligen waarin het dier door twee schel pen is omgeven en het zelf kan openen en sluiten. Bij de mosse len bijvoorbeeld zijn bij het scharnier van de beide helften de spier te zien die de delen ii beweging brengt. Soorten Ér zijn zoveel verschillende soorten schelden. Je hebt de alikruiken, kammetjes of zaag jes. messen, venussen en die „hele, grote" schelp, weet je wel, waarin je zogenaamd „de zee kan horen ruisen". Maar er zijn er nog veel meer. Van de grote kunnen we mooie asbakjes maken. We bren gen er een laagje vernis op en hij blijft z'n mooie kleur behou den. Van de kleine kunnen we leuke kettingen en armbanden maken. We gaan proberen om n^et een dunne naald er heel voorzichtig de gaatjes in te bo ren, die wij straks nodig heb ben voor het aanrijgen. Maar Jr\ QP deze foto zien jullie waar de schel pen allemaal voor gebruikt kunnen worden. Dit meisje deed mee aan een zandbouwwed- strijd en maak te een mooie zwaan. Zouden jullie het haar na kunnen doen? Probeer het maar eens. Het is wat een leuk werkje. )r jullie hieraan begint moet eerst een laagje vernis op. Je zult er dan veel langer Die ier van hebben. Sterkte er mee hoor! Zeeanemoon moon- of egel gezien? Als je af en toe eens een steen optilt zul je ze beslist weieens zien. Als we het allemaal goed hebben bekeken, leg dan de steen weer op z'n plaats! Aan de lucht blootgesteld gaan de zeeane moon en de zeeëgel heel gauw dood en dat mag natuurlijk niet. Diep in het bos. Waar alles is bedekt met mos, Woont een lieve fee. En als ze zit in haar gouden Door elfjes getrokken, Met satijnen rokken, Dan heeft ze haar toverstok. In de plooi van haar rok. Daarmee tovert ze alles mooi en goed, Zoals het eigenlijk wezen moet. Zeg, als je haar soms ziet, Jan. Klaas of Piet! Wijs mij haar dan even, want een fee, nee, die zag ik nooit van mijn leven. 1 Meisjes hier is een patroon voor een gezellige jurk voor de pop. Een leuk werkje als je in de vakantie niets hebt te doen. We zetten 100 steken op en breien 9 naalden tricotsteek voor de zoom en daarna 1 nld. r. aan de av.kant voor de zoomvouw. Als we hierop nog 18 nld. in tri cotsteek hebben gebreid zetten we aan beide kanten van de volgende naald 3 steken op. We breien op deze 106 steken 4 nld. De eerste en laatste 3 steken van de naald breien we in rib bels. Nu gaan we minderen en doen dat als volgt: 9 r, (3x) 2 sa. en 10 r.; 2 r(2x) 1 overh, en 10 r; 1 overh. 9 r. Op deze 98 ste ken breien we 5 naalden over. Volgende naald: 8 r. (3x) 2 sa. èn 9 r.; 3 r. (2x) 1 overh. 9 r.; 1 overh. 8 r. Over 90 steken. We breien weer 5 naalden over en minderen in de volgen de naald als volgt: 7 r. (3x) 2 sa. r.; 4 r. (2x) 1 overh. 8 r.; 1 overh. 7 r. riighelft), kant 4 st. af, brei 29 steken en neem deze 30 steken voor het voorpand op een ste- kenhouder, kant 4 steken af en brei de laatste 17 steken. Met deze laatste 18 steken gaan we eerst de linkerrugheift maken. Brei 14 nld. ribbels en kant voor de hals 10 steken af. Met de overige 8 steken breien we 1 nld. av. en kanten af. De mid delste 30 steken zetten we op een naald en breien hierop 11 nld. in tricotsteek. Voor de hals kanten we nu de middelste 6 steken af. We breien de beide helften afzonderlijk en kanten voor de hals nog 4 x 1 st. af. Op de overige 8 st. breien we nog 1 nld. en kanten af. Afwerking: Zoom de onder kant op de ribbel om en naai de schoudernaden dicht. De 3 rib belsteken bij de rugpandjes zo men we naar binnen ert zetten op gelijke afstand 3 drukknoop jes. Op het voorpand zomen we vanaf de linkerschouder tot 2'/2 cm. vanaf de onderkant een smal fluweellintje. Ook rondom het rokje, 2Vs cm. van de onder kant, naaien we een lintje en sluiten het met een strikje. Veel ermee hoor! ren nog éénmaal in de volgen de naald 6 r. (3x) 2 sa. en 7 r.; 5 r. (2x) 1 overh. en 7 r.; 1 overh. 6 r. We houden 74 steken over en breien hierop nog 2 naalden. Nu gaan we de steken als volgt ver-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 12