DICK LANGERHORST: WEER SCHERPE TIJD Baanrecord Groen bij profs achtervolging Alleen de top Regen van records in Groningen houdt aan Ajax-Real Madrid op 20 september Deel Estec weg uit Noordwijk Politie in VS gebruikt gas tegen rellen SIJBRANDSWON IN BATOEMI Perspectief voor wereldkampioenschap Herman v. d. Bergh (70 jaar) overlederj „T alendiscriminatie over hele wereld" Scylla tegen Zweedse club Herman v. Merkesteijn mikt nu op 1ste klas 9 VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1%7 GRONINGEN „Naar Mexico neem ik niemand mee om ervaring op te doen. Degenen, die ik selecteer, moeten bewezen hebben van wereldklasse te zijn. Anders heeft uit zending geen zin". Dat zegt de 29-jarige nationale zwem- :oach Rob Kerkhoven als hij spreekt over de Olympische Spelen van 1968. „We moeten het gevoel kwijtraken dat de tijden van de Amerikanen voor ons onbereikbaar zijn. Wat zij doen, kun nen wij ook. We moeten alleen mogelijkheden scheppen voor onze zwem-elite. Degenen, die ik selecteer moeten zich volledig kunnen inzetten. Kan dat niet en heeft praten met ouders, schoolhoofden of werkgevers geen resultaat, dan blijft zo'n zwemmer thuis en kies ik een andere". Rob Kerkhoven hoopt de definitieve selectiegroep voor Mexico vóór de nationale zwemkampioenschappen van volgend jaar klaar te hebben. Reeds in april 1968 wil Kerkhoven zijn Olympische ploeg drie weken bijeenbrengen voor de landenwedstrijd tegen Frankrijk en Engeland op „Mexico-hoogte" in de Pyreneeën en voor de landen wedstrijd tegen Rusland in de Kaukasus. De wedstrijdenreeks wordt besloten met een zeslandenwedstrijd in Zweden. De KNZB-coach weet dat hij daarmee de zwembond op zeer hoge kosten jaagt. „Maar het is nodig", zo stelt hij, „ook al om de zo noodzakelijke teamgeest in de ploeg aan te kweken". Het ziet er naar uit dat Rob Kerkhoven zal slagen. GRONINGEN Ook op de derde dag van de nationale zwem kampioenschappen in het Groningse zwembad Papiermolen voerde Dick Langerhorst een langzamerhand verplicht program mapunt uit: de vestiging van een nieuw Nederlands record. Ditmaal met de internationaal zeer aanvaardbare tijd van 4.19.6 op de 400 meter vrije slag. De straffe, schuin over de baan staande wind, noch de met korte tussenpozen neerkletterende regen, deerden hem. Na 100 meter maakte hij zich los van de fel sprintende Johan Schans en vervolgens hadden de matig bezette tribunes weer het gebruikelijke uitzicht op de als een speedboat van zijn tegenstan ders wegtrekkende Dick Langerhorst. Zonder een moment terug te vallen finishte hij ogenschijnlijk fit. Maar toen hij even later op de kant kwam, was zijn eerste reactie: „Dit is voorlopig mijn laatste record geweest. Elke dag opnieuw een topprestatie gaat je toch in de benen zitten." Het was het zevende nationale re cord voor Dick Langerhorst in twaalf dagen tijd. Met zijn record van gisteren op de 400 meter vrije slag zou hij vorig jaar bij de Europese kampioenschappen in Utrecht vijfde zijn gewórden. Rustiger Evenals Dick Langerhorst voerde ook Ada Kok haar buit aan nationale titels op. Na het wereldrecord van woensdag deed de Amsterdamse zwemster het be grijpelijkerwijs wat rustiger aan. te meer daar het nummer waarop zij uit kwam, de 400 m vrije slag bij de dames al enkele jaren zeer zwak is bezet. AMSTERDAM De wedstrijd Ajax Real Madrid in de eerste ronde van het tornooi om de Europese beker voor landskampioenen, zal op 20 september in het Olympisch Stadion in Amster dam plaatsvinden. De return-ontmoe ting wordt op 11 oktober in Madrid gespeeld. (Van verslaggevers) r uit, NOORDWIJK Het ziet zo meldt het Algemeen Dagblad, dat een belangrijk deel van het Europese ruimtevaartcentrum Estec in Noord- \Vyk het controlecentrum van Euro pese kunstmanen zal verhuizen naar Darmstadt in West-Duitsland. Een en ander is het gevolg van reor ganisatieplannen, waaraan wordt ge werkt in het hoofdbureau van Esro in Deze plannen houden in. dat Esro zich in de toekomst niet uitsluitend meer zal wijden aan zuiver wetenschappelijk on derzoek van de wereldruimte, maar zich meer zal bezighouden met kunst manen. waarvan de samenleving nut zal hebben, zoals communicatiesatellieten. Tegenover verplaatsing van het con- trolec: trum naar Darmstadt staat, dal Estec in Noordwijk aan betekenis zal winnen. In het vervolg zullen namelijk in Noordwijk alle communicatiesatellie ten voor lancering worden gereedge maakt. Niet alleen de wetenschappelijke kunstmanen, maar ook bijvoorbeeld na- vigatiekunstmanen. Voor dit doel zal in de toekomst vermoedelijk in Nederland, maar .in ieder geval in de Benelux, een grondstation worden gebouwd. WASHINGTON Scott Car penter maakt geen deel meer uit van het personeel van de Nasa. het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart. Drie jaar geleden brak hij zijn arm bij een verkeersongeluk. On danks vele inspanningen hebben de medici de arm niet helemaal kun nen genezen. De kapitein-luitenant ter .zee gaat zich nu wijden aan diepzeeonderzoek. schril afsteekt mei die van de Ameri kaanse meisjes. De 14-jarige Debbie Meyer zwom deze week het wereldre cord met een tijd van 4.32.6. Toch bleef op de derde dag het aan tal Nederlandse records niet beperkt tot. één. In de eerste serie van de 200 m wisselslag zwom Gerda Lassooi een nieuw aspirantenrecord (2.43.0), club genote Hennie Penterman nam het en kele series later over (2.37.6) en was in de finale nog iets sneller: 2.37.2. Dick van Elzas bleef met 2.30.5 be neden de limiettijd op de 200 m wissel slag en verder vestigde zijn club HPC met 4.33.2 een aspirantenrecord op de 4 maal 100 meter vrije slag meisjes. ■fe Estafette-record In de late avonduren ten slotte voer den Bob Kammeyer, Aad Oudt, Nico v. d. Voet en Ron Verroen hun club Zian naar een nieuw Nederlands record op de 400 maal 100 meter vrije slag he ren in 3.49.2. Wim Mulder zwom op de 200 m wisselslag heren precies de li miettijd voor het Nederlands record van 2.23.0, maar zijn prestatie vond geen ge nade in de ógen van de jury die had gezien dat hij bij de schoolslag een slag onder water had gemaakt. Kam pioen werd nu Wim de Boer in 2.24-2. •fe Uitslagen les: 1. Ada Kok Mulder (KNZB) (RZC'90) 5.01.2. ■rrije slag lolly (GDZ) 5.16^ ird), 2?El*t"brêntiï Tz\ (ZIAN) 4.38.3, 5. RÖb (VZC VI) ïck' Langerhi - Ned. record), 2. E 1.28.0, 3. Johan Schai 4. Ron Verroen (ZIA (ZIAN) 4.43.8. Paul, Mulder (Zwemlust. 2-23.0) 'l. Betty Heu- ïlKPhos (GDZ) (AZ) 2.31.8. Wim 1) en Arthur van den gedlskwallfl- NEWBURGH/VS De politie van Newburgh (New York) is uitgerust met gas in spuitbussen als strijdmid del bij onlusten. Het gas, dat nog niet eerder gebruikt is, verspreidt zich in fijne druppels over een afsta'nd van vijf tot zeven meter. Wanneer het iemand treft voelt deze enige tijd he vige pijn, vervolgens verliest hij zijn evenwicht en zakt verlamd ineen. De behandeling veroorzaakt geen blijvend letsel. Na een half uur is het gas uitgewerkt. Het wordt alleen aan de politie geleverd. Ook in Trenton (New Jersey) en Cleveland (Ohio) heeft de politie het al tot haar beschikking. President Johnson heeft gisteren de beweringen van gouverneur Romney van Michigan tegengespro ken als zou de president een politiek spelletje gespeeld hebben bij "het op treden tegen de onlusten in Detroit. Een president mag niet zomaar over al troepen heen sturen, vond hij. Republikeinse leiders in het Ame rikaanse congres eisen snelle en be slissende bestraffing van de aanstich ters van onlusten. Eindhovense Betty Heukels op weg naar de overwinning in de finale van de 200 meter wis selslag voor dames. Zij maakte daarin een tijd van 2.37,7. TOM SIMPSON OVERLEED AAN HARTVERLAMMING AVIGNON Tommy Simpson is overleden aan een hartverlamming veroorzaakt door grote uitputting. In het officiële rapport van de officier van Justitie van Avignon. Palavesin, staat voorts, dat het gebruik van sti mulerende middelen cn de drukken de hitte mede oorzaak kunnen zijn geweest van het overlijden van de Britse renner, die 29 jaar is gewor- In de verklaring wordt gezegd dat de opwekkende middelen die Simpson op 13 juli in de dertiende etappe van de Ronde van Frankrijk gebruikte, alleen de dood van de Brit niet ten gevolge kunnen hebben ge had. De concentratie die bij de lijkschouwing werd aangetroffen was daarvoor niet groot genoeg. Indix'ect is de methyl-amphetamine die Simpson gebruikt heeft wel oor zaak van het overlijden. De oud-we reldkampioen was daardoor in staat een grotere prestatie bij de beklim ming van de Mont Ventoux te leve ren, waardoor hij volkomen uitgeput De autoriteiten van Avignon wei gerden donderdagavond enige toelich ting te geven op de officiële verkla ring over de doodsoorzaak van Simpson. BATOEMI Ton Sijbrands heeft zich in het Russische Batoemi gere vancheerd voor zijn tweede plaats in het kandidatentornooi van Alès. De 17-jarige Nederlandse damkampioen legde in het sterk bezette internatio nale tornooi beslag op de eerste plaats, met een punt voorsprong op de Russen Andreilio en Kaplan. De nesen overwinn:,-~en, vier remi ses en één verliesparE brachten zijn totaal op 22 punten. Bronstrins en Varkevisser bezetten redelijke plaatsen in de eindklassering. Zij ein digden bij de eerste tien met respec tievelijk 15 en 12 pt. Morgen begint de landenwedstrijd in Moskou tussen Rusland en Neder land. De Russen zijn favoriet, maar het zal een kleine overwinning wor den nu het Nederlandse team de beschikking heeft over zowel Sij brands en Roozenburg als Harm Wiersma. De heer W. H. Niestadt uit Vlaardingen, tweede secretaris van de Rotterdamse Dambond, maakt de reis naar Moskou mee. In Kongo Soldaten drongen huis Nederlandse diplomaat binnen DEN HAAG Kongolese soldaten zijn in de afgelopen dagen enkele keren 's avonds de woning van de jhr. Van der Goes van Naters, in Kinsjasa binnengevallen. Weliswaar werd de eerste maal voorgegeven, dat naar buitenlandse huurlingen werd gezocht. Maar bij een volgend „bezoek" werd enig geld en drank meegenomen. Het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag heeft in verband hiermee de tijdelijke Kongo lese afgevaardigde op het matje ge roepen. Aldaar is hem een krachtig protest overhandigd waarin aange drongen wordt op effectieve bescher ming van de .woning van de diplo- DICHTER EN GEEEERDE (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM Op 70-jarige leeftijd is tijdens een vakantie enkele dagen geleden overleden dr. mr. Herman van den Bergh, lector in de Italiaanse letteren aan de universiteit van Amster dam. Dr. Van den Bergh was musicus, letterkundige, dichter, en jurist. Hij werd wel de vader van het Noordneder landse expressi- nisme genoemd, een stempel waarmee dr. v. d. Bergh zelf het niet erg eens was. Toch mag men hem zien als wegbereider van een literaire vernieuwing die in de jaren rond 1920 noodzakelijk bleek. Via de muziek hij was vier jaar lang, violist in het Concertgebouw orkest kwam hij tot de literatuur en sinds 1916 was hij medewerker en weldra redacteur van Het Getij, later van de Vrije bladen. In 1917 verscheen zijn eerste bundel verzen De Boog, daarna De Spiegel in 1925. In 1928 werden zijn literaire studieën gebundeld onder de titel Nieuwe Tucht. Dr. Van den Bergh heeft lange tijd als dichter gezwegen. Er verscheen slechts een bundel ver zamelde gedichten van hem totdat een serie nieuwe gedichten ver scheen onder de titel Verstandhou ding met d evijand. Hij was vele jaren criticus, ver slaggever, redacteur en buitenlands correspondent van De Telegraaf. In de oorlog heeft hij gezwegen, als journalist uitgebannen door de Duit sers. Van 19451962 was hij eind redacteur van de Winkler Prins en cyclopedieën. In 1952 gepromoveerd in de Ro maanse letteren aan de universiteit van Utrecht vervulde hij het ambt van privaat-docent in de Italiaanse cultuurgeschiedenis aan de universi teit te Amsterdam. Op 1 september zou dr. Van den Bergh als lector met pensioen gaan. WASHINGTON Een van de Amerikaanse Senaat zal voL gende week woensdag beginnen met een grondig onderzoek naar de opzet, uitvoering en doeltreffendheid van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam. (Van onze sportredactie) LEIDEN Tiemen Groen is, terug". De 21-jarige Fries aast na drie jaar lang bij de amateurs op de achtervolging de dienst te hebben uitgemaakt naar de regenboogtrui van de prof-jacht- rijders. Op de slotseance van de nationale kampioenschappen toonde de locomotief uit Follega klaar te zjjn voor het veroveren van zjjn eerste wereldtitel als beroepsrenner. Hij legde (onder niet al te beste omstandigheden) de vjjf kilometer af in de snelste tyd, die ooit op de Olympische Stadion-piste werd verwezenlijkt: 6.07.18. Hij brak het acht jaar oude baanre cord van de legendarische Fransman Roger Rivière (nog altijd houder van het felbegeerde werelduurrecord die in 1959 tijdens het laatste wereldtomooi tot 6.09.02 kwam) en daarover toonde de Fries zich toch wel bijzonder ver- heugd. De triomf van Tiemen Groen stond gisteren reeds bij voorbaat vast. De uitgelekte trainingstijden van rond de 6 mip. 11 sec. hadden al zijn concurren ten van al hun illusies beroofd en Henk Nijdam had het raadzamer gevonden een verpletterende nederlaag vre zend zijn titel maar niet te verde digen. Met kop en schouder stak Tiemen Groen boven zijn vijf „rivalen" uit: Kiekens liep hij in de series bijna twee maal in en in de halve finale onder vond hij ook van zijn stalgenoot Jan van der Horst (vorig jaar nationaal amateurkampioen op de weg) geen enkele .tegenstand. In de eindstrijd haalde hij de Limburger Jan Schroder in de voorlaatste ronde in aan de finish 6.07.18 voor Groen. Ter vergelijking: de Italiaan Leandro Faggin werd op de bijzonder lichtlo- pende piste in Dortmund verleden jaar wereldkampioen met 6.08.01. Nederland heeft er weer een kans hebber voor de strijd en de wereldtitels op de baan bij. Klaas Balk stelde zijn kandidatuur voor de Regenboogtrui op de 1 km tijdrit. De 18-jarige knaap uit Badhoevedorp kwam tot de fraaie tijd van 1.10.03 sec. In zijn eerste jaar als amateur heeft Klaas Balk reeds bewezen een „be lofte" te zijn. Onder vrij ongunstige omstandigheden versloeg de Badhoeve dorper Koopmans in de finale terwijl ook de onttroonde sprintkampioen Jan Janssen met 1.11.40 sec. nog de titel houder 1965 Charles Ruiker achter zich hield. Nog een andere troef voor de strijd om de regenboogtruien heeft Neder land in de 21-jarige Piet de Wit uit Wormer. die met een verbluffende over macht de nationale trui veroverde. De Wit. die vorig jaar dankzij de steun Wit, die vorig jaar dank zij de steun kampioen werd, is sindsdien enorm vooruitgegaan door veel op de weg te fietsen. Alleen Helsoot, titelverdediger, heeft het nog vrij lang tegen de snel trein De Wit kunnen volhouden. ANTICLIMAX De strijd om de nationale sprinttitel bij de beroepsrenners is een anti-climax geworden. De 34-jarige Hoofddorpse sportleraar Frans Mahn prolongeerde met groots machtsvertoon znij kam pioenschap. De Amsterdammer Joop Captein kwam duidelijk snelheid te kort en werd in twee ritten verslagen. Slechts zes renners nog één min der dan verleden jaar verschenen aan de start. Een schamel aantal, dat een aardig spurtje kan maken, maar (op kampioen Mahn na) het fantasie rijke „spel" der geboren sprinters mist. Ook op het achtervolgingsnummer voor amateurs komt Nederland sterk aan de start bij de wereldkampioen schappen. Na het vertrek van Groen is nu Gert Bongers naar voren gekomen. Hij versloeg in de finale op schitteren de wijze de in uitstekende vorm zijnde Deelen tweede in Joegoslavië ZVORNIK De Joegoslaviër Skerl heeft donderdag de vijfde etap pe van de ronde van Joegosiavië voor amateurs gewonnen. Hij legde de 160 km van Belgrado naar Zvornik af in 4 uur 3 min 55 sec. De Italiaan Sanan- tonio werd in 4.4.05 tweede, de Tu nesiër Lovatti in 4.4.12 derde en de Nederlander Wim Deelen in 4.4.56 vierde. Skerl, die meer dan veertien minu ten won op zijn landgenoot Valencic, drager van de leiderstrui, staat eerste in de algemene rangschikking. Dee len is tweede. De plaatsingen van de Nederlan ders in de vijfde etappe zijn verder: 23. Van der Burgh 4.09.51; 31. Kroo- nen 4.18.17; 47. Bravenboer 4.56.00. Barendregt en Van de Klooster heb ben de strijd gestaakt. Opening Esperanto-congres: (Van e r verslaggevers) ROTTERDAM „Ik vind het van groot belang dat de hoofdzetel van de Esperanto-vvereldbond in Rotterdam is gevestigd, omdat deze stad een poort is naar de hele wereld." Prof. dr. Ivo. Lapenna. van The Londen school of economics and political science en tevens voorzitter van de Esperanto-wereldbond, zei dit woens dag in de Grote zaal van De Doelen tijdens zijn openingsrede van het 52ste wereldcongres. Prof. Lapenna legde in zijn toespraak de bijzondere nadruk op het voorstel dat de wereldbond vorig jaar oktober heeft gedaan aan de Ver enigde Naties. Daarin wordt geop perd het talenprobleem radicaal op te lossen en internationale betrekkingen te verbeteren met behulp van het Esperanto. Het voorstel van de bond was on dertekend door een miljoen indivi duele personen, vierduizend organisa ties en 75 miljoen leden over de hele wereld verspreid. „De Universala Esperanto Asocio zal dit jaar bijzondere medewerking verlenen aan het jaar van internatio nale samenwerking en het internatio nale jaar van het toerisme. „Ook 1968, dat het jaar van de rechten van de mens zal worden, zal bijzondere aandacht krijgen van de Esperantis- tenbond, Odnze were'bond' zal haar mede werking verlenen aan het program ma dat is opgesteld door de VN. Een ding is nu al zeker; wij zullen met klem wijzen op de verschillende vor men van talendiscriminatie over de hele wereld", aldus prof. Lapenna. De voorzitter van de wereldbond drong aan op een internationale taal voor gébruik in internationale betrek kingen. Gedurende het congres, dat duurt tot 9 augustus, zal aan dit on derwerp nog bijzondere aandacht worden besteed. De openingszilting van hel congres werd bijgewoond door de loco burge meester van Rotterdam, de heer G. Z. de Vos, de commissaris van de Konin gin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, en vertegenwoordigers van ambassa des en het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Fedor den Hertog. De tijden waren respectievelijk 4.55.7 en 4.56.2. Vorig jaar stelden beide renners al hun kandidatuur. De eindstrijd was gis teravond boeiend. De zestienduizend kijkers leefden volledig mee. Bongers sloeg snel toe, maar Den Hertog kwam heel goed terug en alleen een onstuit bare sprint van Bongers bezorjfde hem UITSLAGEN achtervolging amateurs Om de derde it: Om ae derde plaats: Eer: ird Koel 12.6, 2. Hennie Marlni Mahn 12.6, 2. Captein. Tweede 5 hm: Om de Jaap Oudkerk 1.000 Meter tijdrijden Klaas Balk 1.10.03, 2, Wiir 3. Jan Jansen 1.11.40. 4 Wiersma op 2 ronden, 3. Cor Groenewegen (Amsterdam) achter Pelser op 4 ronden. Nieuw Europees record van Rus Belits-Geiman MOSKOU De Rus Semjon Belits- Geiman heeft donderdag in Moskou zijn eigen Europees record op de 1500 meter vrije slag verbeterd. De 22-jari- ge student zwom tijdens de Spartakia- de de afstand in 16 minuten 52.7 se conden en bleef daarmee 5.8 secon den onder het oude record, dat hij vorig jaar tijdens de Europese kamjpi- oenschappen te Utrecht vestigde. Het wereldrecord op deze afstand staat met 16.41.6 op naam van de Ameri kaan Mike Burton. -#■ Tiemen Groen verrichtte op nieuw een prestatie van wereld formaat. In de finale van de achtervolging voor profs reali seerde hij een fraaie tijd van 6.7,8 sec. LEIDEN De Leidse tafeltennisvere niging Scylla zal in de eerste ronde van het tornooi om de Europese beker voor landskampioenen uitkomen tegen het Zweedse Solversborgs Btk. De wed strijd moet voor 15 oktober worden ge speeld. De winnaar van deze ontmoeting krijgt in de tweede ronde Post SV Augsburg of CS Union Paris als te genstander. Ongekend topseizoen voor Rotterdamse scheidsrechter (Van een onzer sportredacteuren) „Ik hoop het nog lang vol te hou- ROTTERDAM „Als in 1970 de den. Elke wedstrijd zelfs het eerste klas van start gaat, wil ik meest onbetekenende vriendschappe- daar als scheidsrechter bij zijn. In lijk wedstrijdje is een belevenis de afgelopen competitie heb ik zon. dermeer een topjaar gehad feite is er niets meer te i Maar nu zet ik me volledig voor me. Het roken heb ik af geschreven en ik train tweemaal per week in het Zuiderpark. Herman v. Merkesteijn concen- de eerste k,as te mogen treert zich scherp voor elke wedstrijd. Is de strijd eenmaal be gonnen, dan is hij alle spanning Rotterdamse kwijt. „Ik ben een en al rust tijdens een wedstrijd. Wanneer je dat niet kesteijn zegt dit op dezelfde rustige bent- maak je de spelers zenuwach- manier waarmee hij op het voetbal- tig en dat is het begin van alle veld zijn gezag laat gelden. Hij is narigheid." iemand met wie niet te spotten valt. Met eenzelfde nauwgezetheid Daar zijn trouwens weinig mogelijk- waarmee hij wedstrijden leidt, heden voor, want zijn bijna altijd houdt hij zijn plakboeken bij. En wie dat ziet, raakt onder de indruk. Het is een volledige administratie, waarin elke wedstrijd voorkomt die hij heeft gefloten. Zelfs van de laagste reserve-teams. Er is zelfs een staatje van de doelpunten die :ijn gemaakt... Daarnaast van elk duel een De lange Rotterdammer heeft in de voorbije competitie een aan- „iaa..e v eenschakeling van hoogtepunten ge- zijn gemaakt kend. Na een serie belangrijkeJ- gemaaKt" petitie- en vrier wedstrijden kreeg hij een aanstel ling voor het duel DOVO Hui zen om het landskampioenschap. Enkele weken later fungeerde hij als grensrechter bij de interland Ne derland België en om het feest compleet te maken werd hij belast met de leiding van de bekerfinale 's-Gravenzande SHO in Heer- jansdam. Welke scheidsrechter kan op zo'n staat bogen? "^ffd.llha?F.eSe verslag, vaak voorzien van kran- tenknipsels en aantekeningen. Alles bij elkaar heeft het veel weg van een encyclopedie. Hij heeft nu bijna 600 wedstrijden geleid. Ook zijn vrouw is bijzonder enthousiast, hoe wel ze niet vaak meer mee kan naar de velden. Naast de voetbalsport doet hij wat aan tekenen en goed! terwijl hij zich bovendien bezig houdt met binnenhuisarchitectuur. En wie hem kent, weet met welke stiptheid hij bij dit alles te werk "aat. NUCHTER „Ik vind het wel jam mer dat een zaterdag- scheidsrechter geen inter land mag arbitreren," zegt hij zelf, „want dat is toch wel een geweldige belevenis". Maar de yer- tegenwoordiger in au to-accessoires vindt het geen ramp: Daarvoor is hij te nuchter ook al is voetbal zijn lust en zijn Ipven. Sinds oktober 1954 is hij scheidsrechter. Zelf gevoetbald heeft hij prac- tisch niet. Mede doordat hij wegens werkzaamhe den twee jaar op non-ac tief stond, promoveerde hij eerst in 1963 naar de KNVB. Maar toen ging het snel crescendo. Na een jaar in de reser ve-klassen te hebben ge bivakkeerd leidde hij in 1964 zijn eerste 4de klas- ser: IFC Unicum. Vorig seizoen bereikte hij als debutant de hoogste klas. En dat zijn werk werd gewaardeerd bewezen zijn successen. Van Merkesteijn middene Hij is niet meer uit de op het sportpark „De Vaan" top weg te denken. i wedstrijd tegen een Engels elftal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9