Swetlana: geen dokterskomplot Zwart overheerst bij St. Laurent Uit de Haagse hof geplukt Hoofd van kolenbureau krijgt maand tijd om rapport te weerleggen j Prawda verwijt Arabieren hun „hysterie" Hagenaars leefden van dauwdruppels I VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1967 Iedere donderdagochtend om half twaalf is er een klein Haags evene ment gaande. In het Passagetheater de Rijksvoorlichtingsdienst dan gastheer. Een ieder, die vindt dat hij of zij er bij betrokken is kan komen. Dat betrokken zijn slaat op het wereld- en landelijk nieuws, dat de journaals is vastgelegd. Verder komen zij er, die van het nieuws leven, de journalisten. De heer G. J. P. Gosschalk van de RVD ontvangt met vriendelijke hof felijkheid in de foyer, waar een kop je koffie gedronken wordt. Ten minste als men zo slim is even te vroeg te komen, want klokke half twaalf schuifelt ieder het donkere balkon op of nestelt zich in een loge. Speciale attractie: er mag gerookt worden. Maar het allerleukste is toch, dat nen driemaal het internationale nieuws krijgt voorgeschoteld, tel kens hetzelfde maar door een ande re maatschappij en dus van een an dere tekst voorzien. In dit journaal over de 31ste week van het jaar overheersen de ellende in Amerika en de schreeuwerij van de Gaulle. Verder is elk journaal aangevuld met, wat we in de krant zouden noemen „een cursiefje", een niemendalletje, dat ons even doet verademen na branden, rampen en ruzies. De sport krijgt ook een rui me plaats, maar alleen wanneer er spannende zaken zijn te vermelden, dus daar zit je helemaal bij te hij- ltustig Om het wereldnieuws van Poly goon Profilti te citeren: 1. President De Gaulle contra Ca- Opzienbarende verklaring in Mon- 2. De rassenonlusten in de Verenig de Staten Incidenten in vele steden 3. Ramp op vliegdekschip For- Brand en ontploffingen eisen tien tallen doden 4. Pan-Amerikaanse spelen in Win nipeg Wereldrecords sneuvelen aan lo pende band 5. Verbluffende acrobatiek op twee wielen Stuntrijder verbaast Berlijn. Maar dan het Nederlands Wat leven we in een vredig veilig Geen doldwaze speeches, geen ruïnewijken, geen aardbevingen geen ontploffingen maar lieflijke bungalows, ideaal ingericht, dro mend in de bossen bij Doorwerth. De zege van Anton, ter verduidelij king het paard, dat terwijl ieder op de verkeerde draver lette, de Neder landse titel op Duindigt veroverde. Het Schuttersfeest van de hand boogschieters in Amersfoort met een licht ondeugend tekstje erbij en tenslotte in kleuren: de Vierdaagse! De eindspurt van prins Claus. Wat een tempo, het leek of hij op vleu gels ging inplaats van zoals bij de Vierdaagse gebruikelijk is, op bla ren. Lachen, applaus en vorstelijke kussen omringd door bloemen. Ze mogen van mij het wereld nieuws wel inslikken! Jongen en meisje in 20 nieter diepe put gevallen BERG EN TERBLIJT Gistermid dag zijn de 17-jarige Harry Gresnicht uit Utrecht en het 18-jarige meisje A. J. P. Vervaart uit Oudenbosch in een 20 meter diepe put van de Keelsberg- grot gevallen te Geulhem bij Valken burg. Het tweetal was op vakantie in een jeugdherberg te Geulhem. 's Morgens maakte het met een an der stelletje een ontdekkingstocht door de omgeving. Daarbij kropen zij door het draadwerk, dat voor de grot is gespannen. Het tweede stelletje was in het be zit van een zaklamp, het eerste zocht zijn weg in de duisternis. Daarbij vielen de jongen en het meisje in de 20 meter diepe put. De twee andere jongelui waarschuwden onmiddellijk de politie. Met touwen wisten brand weerlieden uit Valkenburg het meisje en de jongens boven de grond te brengen. De jongen moest met een beenbreuk en inwendige kneuzingen in het ziekenhuis in Maastricht opge nomen worden. CARACAS Gisteren hebben zich opnieuw enkele aardschokken voorgedaan. Nergens vielen slacht offers, al ontstond wel enige pan -k. LONDEN Lord Robens, hoofd van het nationale kolen- bureau in Engeland, heeft tot. eind deze maand de tijd gekre gen de tegen hem ingebrachte beschuldigingen te weerleggen. In het gisteren gepubliceerde rapport wordt hij verantwoorde lijk gesteld voor de ramp in Aberfan, die het leven kostte aan 116 kinderen en 28 volwas senen. De ramp is volgens de rege ringscommissie die het rapport opstel de, een afschrikwekkend voorbeeld van dwaze knoeierijen en van volsla gen gebrek aan leiding van hoger hand. De commissie is van mening dat de ramp voorkomen had kunnen worden. Lord Robens werd gisteren tegelijk met het verschijnen van het onthul lende rapport op het ministerie van energie ontboden. Hij had een onder houd van ruim een uur met minister Marsh. In Aberfan heeft het rapport op luchting gebracht bij vele mijnwer kers, die door hun stadgenoten beschouwd werden als de schuldigen. Leslie Davies (47), die verantwoorde lijk was voor de sintelhoop, zei: Het is een^ grote ^opluchting vrijgepleit te Bill King, vakbondsfunctionaris van de Merthyr Vale mijn, zei dat de Aberfanners het woord moordenaars op de muur van het vakbondsgebouw hadden geklad. Ik ben blij dat onze mijnwerkers van alle blaam zijn ge zuiverd, zei King. Velen van de mijnwerkers werden als paria's beschouwd. Tien maanden lang hebben zij moeten leven in deze verbitterde sfeer. Het verschijnen van het rapport was er ook de oorzaak van dat Aber fan opnieuw overstroomd wordt door verslaggevers, fotografen en tele visie-mensen. De getroffen ouders stonden in de rij om het rapport te ko pen. MEMOIRES IX RUSSISCH VERSCHENEN STALIN WAS BANC OM UIT TE GAAN Al* gevolg van een dijkbreuk is de polder ,Jiet Westeinder van Waardengrotendeels onder water gelopen. Daarbij kwamen enkele schepen min of meer op het droge te liggen, zoals dit vrachtschip dat men in het stroomgat voer om het water te stremmen. Het schip werd even wel door de sterke stroom de polder ingesleurd en liep vast. Inzet: een beeld van de werk zaamheden voor het dichten van het gat. Dit Russische ski-pakje zal getoond worden 'op het internationale mode festival, dat van 23 augustus tot 12 september gehouden wordt in het sportpaviljoen van het Leninstadion in Luzhniki. Het pakje is geheel van Passiespel Voor de tv zag ik een repetitie van het Passiespel in Tegelen. Ik ben er diep door geschokt en ook erg veront waardigd! Het lijden van Christus moet niet na- .gespeeld" worden. Dit lijden was bittere werkelijkheid en geen spel. Er was ook helemaal geen eehbied bij te bespeuren. Ik zag jongens en meisje er bij staan lachen en de acteur, die de leiding had, stond er een sigaartje bij te roken. Ook vond ik het heel erg dat er - kleine kinderen meegenomen worden naar de repetities. Wat moeten die daarvan nu wel voor een indruk krijgen? Die weten niet dat het maar De r.k. kerk moesf dit niet toestaan Rotterdam, C. Biersteker. Zuid-Afrika De Zuidafrikaanse regering zal voor het tweede vijfjarenplan (1966 - 1971) naar schatting 2.5 miljardgulden beschikbaar stellen voor de ontwikke ling van de Bantoe - thuislanden. Mi nister C. Botha schrijft in een voor woord bij de betreffende blauwdruk, dat in het plan een antwoord besloten ligt op de vraag hoe de Bantoe-bevol kingsgroepen op maatschappelijk en geestelijk gebied te verheffen- Dit is niet alleen een kwestie van het beschikbaar stellen van gelden, doch tevens hoe de middelen, die door deze gelden verkregen worden, dienen te worden aangewend. En bovenal hoe de bevolking, voor wie de hulp bestemd is, deze zal verwerken en doorvoeren. De bedoeling is, aldus de minister, de Bantoes in staat te stellen zelf te denken en te handelen. Indien dergelijke opvattingen meer geleefd 'hadden en in praktijk waren gebracht in tal van voorheen gekolo niseerde gebieden, zou vermoedelijk in het belang der bevolking verzet gebo den zijn tegen de valse vrijheidsroep en propaganda van politieke agitato ren. En daardoor zou ontijdige dekolo nisatie, met haar voor de bevolking vaak rampzalige gevolgen, zijn voorko- LEIDEN, H. J. Lammers LONDEN De memoires van Swetlana Stalin schij- i de raadselen rondom de dood van haar vader weg te nen. Drie uur lang zat zij aan zijn sterfbed en volgens haar verhaal is er geen sprake geweest van een dokters complot. )lga Franklin, deskundige in het Russisch van de Daily Mail-Evening News, onthult dit in haar recensie van de memoires, die in Londen in een Russische uitgave van Hutchinson's te koop zijn voor 25 gulden. gaan, omdat de mensen zich om hem verdrongen en juichten en klapten „met open mond, de idioten", zoals hij zei. Als hij vrouwen of dochters van zijn medewerkers in „buiten landse" truitjes of jurken zag, mokte hij. Gebruikte Swetlana parfum, dan werd hij boos, omdat hij „geen adem kon halen". Swetlana beschrijft, hoe haar vader in maart 1953 een langzame verstik kingsdood stierf. Zij gezicht werd zwart en onherkenbaar. Er werden pogingen gedaan hem te redden door middel van bloedzuigers aan zijn hals en op zijn hoofd. Verhaast Wreed Zij meent, dat haar vader zijn dood heeft verhaast omdat hij geloofde in een komplot van dokters tegen hem. De laatste maanden voor zijn dood weigerde hij artsen toe te laten. De dag voordat hij een hersenbloeding kreeg, had hij een stoombad genomen, iets wat een arts nooit zou hebben toegestaan. Swetlana had bij het sterven van Stalin veel verdriet gehad. „Ik vond dat ik een waardeloze dochter was geweest en op geen enkele wijze de ze eenzame ziel had geholpen, een oude zieke man, die uitgestoten en alleen was op zijn Olympus." karnemelk: koele drank, frisse drank, blanke drank, zomerdrank Voor maar 45 cent per echte liter en nog thuisbezorgd ook. aan dc gemeenteambtenaar Olivo Per- lot. Toen hij in de buurt van de onheilsplek vuilnis aan het storten was, hoorde hij opeens zwakke kre ten. Hij ging op het geluid af en vond het drietal de heer Marinus de Vos (42), zijn 38-jarige vrouw Hen- drika en hun 12-jarige dochtertje Ma ria in een kloof, bedekt door dik struikgewas. De heer De Vos deed pogingen om uit de steile kloof te klimmen. Zijn vrouw en dochter la gen op de grond. Perlot vertelde dat De Vos hem allereerst om water vroeg en toen door emoties bevangen zijn armen om hem heen sloeg. „Wij hebben op onze knieën gebe den dat we gered zouden worden. Driemaal hebben een heuvel beklom men maar steeds kwamen we weer op hetzelfde punt uit. Het was om wanhopig van te worden", zo vertel de de heer De Vos later. De eerste nacht sliepen zo onder een boom. In de ochtend trachtten ze hun dorst te lessen door dauwdrup pels van de bladen te likken. De Italiaan bracht het drietal naar de weg. Hij droeg ze een voor een op de schouder er naar toe. Daarop bracht hij hen naar het dorp en van daar gingen zij naar een ziekenhuis, in Mezzolombardo. Een arts vertelde dat zij spoedig weer in orde zullen zijn. De familie De Vos (hij is expedi teur bij de PTT) was zondag uit Nederland aangekomen voor een ver blijf van twintig dagen in het berg dorpje Fai della Paganella. Toen zij na de lunch gingen wandelen, merk ten zij korte tijd later dat ze de weg kwijt waren. Ze bleven dwalen tot het donker werd. Ze waren toen al hopeloos verdwaald. Drie dagen lang hebben zij in de kloof gezeten aleer zij werden gevonden. De heer De Vos denkt er niet aan zijn vakantie te onderbreken. Wanneer ze hersteld zijn gaan zij weer terug naar hun hotel in Fai. „Maar de rest van de tijd gaan we niet verder dan het punt, waar we het dorp nog kunnen zien liggen", zo verzekerde hij. MOSKOU In de Prawda van gisteren worden de Arabi sche „super-patriotten" er van beschuldigd, hun eigen zaak te schaden door hysterische oproe pen om Israël te vernietigen. Het artikel in het officiële Rus sische partijblad weerspiegelt het verlangen van Moskou, dat de Ara bische landen zich zullen intomen. De weigering, het bestaansrecht van Israël te erkennen, is volgens het Kremlin de belangrijkste hinder paal bij het streven naar een oplos sing in het Nabije Oosten. Charloem Op de Arabische ministers-confe rentie te Chartoem (Soedan) is men er nog steeds niet in geslaagd, over eenstemming te bereiken over da tum en agenda voor een Arabische topconferentie. Vooral Algerije en Syrië tonen weinig belangstelling. Egypte treedt behoedzaam op. Het heeft de mogelijkheid geopperd, de kwestie Jemen op te lossen volgen» het in 1965 met Saoedi-Arabië be reikte akkoord. Dit voorziet in de vorming van een nationaal kabinet, terugtrekking van de Egyptische troepen en een volks stemming. Matigend Vooral Tunesië heeft een matigen de invloed gehad op het verloop van de conferentie. Het wist zelfs gedaan te krijgen, dat Sjoekairi (leider van het Palestijnse bevrijdingsfront) het woord werd ontnomen, toen hij de houding van Tunesië, Saoedi-Arabië en Jordanië hekelde. Egypte weigert intussen te beves tigen, dat het akkoord gaat met het VN-voorstel, een maand lang geen Egyptische schepen in het Suezka- naal te laten varen. (Van onze moderedactrice) PARIJS Yves St. Laurent is nog nauwelijks dertig, maar heeft reeds een lange carrière in de modewereld achter de rug. Piepjong vertrouwde men hem de opvolging van Christian Dior toe, een taak die bijna onmoge lijk was voor wie dan ook. Yves St. Laurent kon er geen blijvend succes van maken. Er ontstond binnenskamers veel herrie, waar van ook wel wat naar buiten doordrong. Mare Bohan volgde Yves op en het huis St. Laurent werd met steun van de wonderlijke en bewonderenswaar dige vrouw, die Helena Rubinstein is, gesticht. Zijn succes was ietwat wankel, maar niemand durfde bewe ren dat hij geen groot talent was. Hij heeft inspiratie. Ditmaal heeft hij die inspiratie omgezet in een collectie, die werkelijk heel goed is. Toegegeven» ook hij houdt de rok- lijn kort, maar niets let de navolgen de confectie om die roklijn een tikkel- meer aan te passen aan de eisen van de wat oudere vrouw. ELEGANT De modellen borduren voort op de lijn, die het vorige seizoen al aangege ven werd. Er ligt een typisch Parijs' accent op d.w.z. elegant, chic. Het middel is soms laag. soms hoog aange geven. De tailleurs hebben vrij lange jasjes of meer een bolero-idee. De lange jasjes hebben vier opgezette zakken en een opstaande kraag. De mantels hebben smalle schou ders. De mouwen zijn of aangeknipt of hoog ingezet. Sportieve mantels, dan speciaal voor haar die aan jachtpartijen meedoen, zijn kuitlang. FLUWEEL Het belangrijkste van de collectie zijn waarschijnlijk de zwarte fluwe len pakjes met culotte, kuitbroek, en een lang smokingjasje waar een wit te blouse met jabot onder wordt ge dragen. Lage zwarte lakschoenen be horen, daar bij. Inplaats van de kuit broek worden ook gerende rokken ge dragen. Die pakjes zijn mooi, leuk en vrouwelijk en zullen in de confectie ongetwijfeld een warm onthaal vin- De helft van de collectie is zwart. Zwart wordt weer mode en dat niet ;r alleen voor het gedecolleteerde uitgaansjurkje maar voor alles. Laten de ouderen nu niet denken dat dit r haar plezier as gedaan. Integen deel. Menige vrouw ontdekt, dat wart haar niet meer staat als de rimpeltjes komen. Een zachte kleur als grijs of een warme pasteltint e.d. flatteert haar veel meer. Het ra venzwart is typisch voor de frisse jeugd. CAPE Bruin, koperkleur en wit waren de voornaamste andere kleuren bij St. Laurent. De cape komt in alle leng ten en voor alle uren van de dag en de avond van pas. In veel modehui zen is dat gepropageerd, waarmee de stoffenfabrikanten wel blij zullen Het slot van de collectie was een bruidsjapon in renaissancestijl uitge voerd in goudbrokaat geheel bestikt met parels en steentjes. Blanken steunen „zwarte revolutie" NEW YORK Verscheidene extre mistische blanke organisaties in de VS bereiden zich voor op actieve steunverlening aan de „zwarte revolu tie". Nog voor het einde van deze week zal bekend worden gemaakt op welke wijze deze organisaties hun steun zul len verlenen aan de negers, zo deelde een woordvoerder van deze organisa ties mee. De voornaamste organisatie in de nieuwe beweging is de SDS, die ook ageert tegen de Amerikaanse deelne ming aan de strijd in Vietnam, Zij wil bij rassenonlusten in elke vorm hulp verlenen b.v. door tegelijk een betoging tegen de Vietnamese oorlog te organiseren. Daardoor wordt de po litie extra belast. Deze beweging, die zegt niet-mar- xistisch te zijn, rekent er op dat aan eventuele onlusten in een stad als Chicago niet alleen de negers, maar ook de bewoners van de blanke ar menwijken in opstand zullen komen. Het doel van de organisaties is de val van het „Amerikaanse imperialisme", aldus de woordvoerder. Bonn sluit economisch akkoord met Roemenië BOEKAREST Duitsland en Roe menië hebben gisteren te Boekarest een overeenkomst voor economische samenwerking gesloten. Voor Duits land tekende minister van buitenland se zaken Willy Brandt. Zijn collega Manescu tekende voor Roemenië. De samenwerking zal in het bij zonder betrekking hebben op de ver vaardiging van machines en installa ties waarvoor de twee landen be paalde onderdelen zullen leveren. Een gemengde commissie zal het akkoord nader uitwerken. Ook Ryndam liep ketelschade op ROTTERDAM Na de Nieuw Amsterdam ziet de Holland-Amerika Lijn zioh nu ook gedwongen de Ryn dam enige tijd uit de vaart te nemen als gevolg van ketelschade. Het schip varend voor de Duitse dochteron derneming Europa-Canada Linie te Bremen zou vandaag met 700 stu denten naar de Verenigde Staten ver trekken. Deze gaan nu per vliegtuig. De oorzaak van het annuleren is een in de stuurboordketel gesprongen waterpijp. De ketel is daardoor flink beschadigd. De Ryndam zal voor reparatie naar Wilton-Fijenoord in Schiedam gaan, de werf waar het schip in 1951 werd gebouwd. Onzeker is het ook of de volgende reis van de Ryndam (28 augustus) kan doorgaan. Zeer binnenkort zal de HAL hierover een beslissing nemen. Café-Restaurant Belvédère SCHOONHOVEN Uniek terras aan de Lek Gerenommeerde keuken Recepties en partijen Telefoon 01823 - 2377. Verdwaald in de Dolomieten TRENTO Het Haagse ge zin De Vos dat drie dagen lang in een rotsspleet in de Italiaan se Dolomieten in de buurt van Trento gevangen heeft gezeten, hield zich in leven door dauw druppels van de bladen de lik ken. Gisteren zijn zij uitgehon gerd en uitgeput gevonden in een kloof, die bedekt werd door dicht struikgewas. Zij hebben hun leven te danken

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5